motomaniacy
TECHNOLOGIA WODOROWA
POWRÓT
27 maja 2021 17:26

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen

Stawiając coraz wyżej poprzeczkę i radykalnie obniżając lokalną emisję spalin swoich modeli, PEUGEOT jest jednym z pierwszych producentów, którzy już w 2021 roku będą oferować elektryczny kompaktowy furgon dostawczy zasilany wodorowym ogniwem paliwowym (hydrogen fuel cell).


Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen, oferowany obok modeli spalinowych i elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym, jest najnowszym symbolem strategii marki „Extended power of choice”, która zapewnia każdemu klientowi możliwość wyboru w szerokiej gamie zespołów napędowych takiego napędu, który najlepiej odpowiada jego potrzebom.

Wersja elektryczna z wodorowym ogniwem paliwowym jest wyrazem dążenia marki do szybkiej rozbudowy oferty zelektryfikowanych wersji Peugeot EXPERTA, po wprowadzeniu na rynek w 2020 roku modelu e-EXPERT z zasilaniem akumulatorowym. Na początku 2021 roku model ten został uhonorowany tytułem International Van of The Year, stając się szóstym od 1992 roku samochodem PEUGEOT, który zdobył tę prestiżową nagrodę.

W nowym PEUGEOT e-EXPERCIE Hydrogen zastosowano innowacyjny, opracowany przez grupę STELLANTIS system „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric”, składający się z:

• ogniwa paliwowego, które wytwarza energię elektryczną potrzebną do napędzania samochodu z wodoru magazynowanego w systemie pokładowych zbiorników ciśnieniowych,

• doładowywanego z sieci elektrycznej wysokonapięciowego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 10,5 kWh, który w określonych fazach jazdy może także służyć do zasilania silnika elektrycznego.

 

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen wyróżnia się:

• możliwością pokonywania dowolnie długich tras bez lokalnej emisji CO2,

• możliwością zatankowania w ciągu 3 minut pełnego zapasu wodoru wystarczającego na ponad 400 km zasięgu w cyklu WLTP* (obecnie w trakcie homologacji),

• gniazdem ładowania akumulatora wysokonapięciowego,

• dwiema długościami nadwozia (Standard i Long) o identycznej pojemności przestrzeni ładunkowej co w wersji z silnikiem wysokoprężnym i wersji elektrycznej z akumulatorem trakcyjnym,

• przestrzenią ładunkową o pojemności do 6,1 m³,

• ładownością do 1100 kg,

• możliwością holowania przyczep o masie do 1000 kg.

Zwracający uwagę silną osobowością, zdolny do idealnie cichego poruszania się po centrach miast, cechujący się zerową emisją CO2 i bezkompromisowy pod względem parametrów użytkowych nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen uzupełnia ofertę marki i wychodzi naprzeciw potrzebom klientów biznesowych oraz władz wielu miast, które dbają o jakość życia swoich mieszkańców.

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen trafi w pierwszej kolejności do klientów biznesowych (w sprzedaży bezpośredniej) we Francji i w Niemczech, a pierwsze egzemplarze zostaną dostarczone już pod koniec 2021 roku. Samochód będzie produkowany w zakładzie w Valenciennes we Francji, a następnie odpowiednio przystosowywany w specjalistycznym centrum napędów wodorowych grupy Stellantis w Rüsselsheim (Niemcy).

*Podany zasięg ustalono na podstawie nowej światowej zharmonizowanej procedury badania pojazdów lekkich WLTP (Rozporządzenie (UE) 2017/1151). Rzeczywisty zasięg samochodów zelektryfikowanych może różnić się w zależności od prędkości, ogrzewania, warunków atmosferycznych i topografii terenu. Na zasięg wpływają również inne czynniki takie jak indywidualny styl jazdy, ciśnienie w oponach, korzystanie z dodatkowych urządzeń (np. klimatyzacji lub radia) czy obciążenie ładunkiem.

 

Rynek i klienci

Europejski rynek kompaktowych samochodów dostawczych to ponad 750 000 samochodów rocznie. Od momentu debiutu rynkowego w 2016 roku PEUGEOT EXPERT każdego roku zwiększa swój udział w rynku.

Technologia wodorowych ogniw paliwowych łączy napęd elektryczny z możliwością zatankowania wodoru do pełna w ciągu 3 minut i zasięgiem ponad 400 km w cyklu WLTP (Worldwide harmonized Light vehicles Test Procedures, aktualnie w trakcie homologacji). Stanowi odpowiedź na stale rosnącą liczbę coraz bardziej złożonych potrzeb i sposobów użytkowania samochodów przez klientów biznesowych. Daje także gwarancję większej swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej. Technologia ogniw wodorowych umożliwia:

• zwiększenie zasięgu, co jest niezwykle istotne, ponieważ zdecydowana większość kompaktowych furgonów porusza się w strefach podmiejskich i gęsto zaludnionych centrach miast, w których coraz częściej spotyka się wymóg stosowania napędów zeroemisyjnych,

• spełnianie jednej z najważniejszych funkcji lekkich pojazdów dostawczych, jaką jest przewóz dużych i ciężkich przedmiotów,

• zwiększenie elastyczności logistyki i optymalne wykorzystanie samochodów.

PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen został zaprojektowany z wykorzystaniem systemu „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric”, który łączy zalety paliwa wodorowego, technologii akumulatorów trakcyjnych i napędu elektrycznego.

Wodór znajdujący się w zbiorniku zasila ogniwo paliwowe, które wytwarza energię elektryczną potrzebną do napędzania pojazdu na długich dystansach, natomiast akumulator wysokonapięciowy odpowiada m.in. za moc niezbędną do dynamicznej jazdy.

Cały system został zintegrowany z konstrukcją samochodu bez pogorszenia parametrów użytkowych - pojemności użytecznej i ładowności.

Wodór jest obecnie jednym z głównych kierunków transformacji energetycznej, rozwijanym w ramach licznych międzynarodowych projektów. Ma to miejsce w szczególności w Europie, gdzie European Clean Hydrogen Alliance (Europejski Sojusz na rzecz Czystego Wodoru) zainwestował około 60 miliardów euro w promowanie tego paliwa.

Dzięki rządowym projektom liczba stacji wodorowych w Europie systematycznie rośnie, a marka PEUGEOT może bezpośrednio współpracować z dostawcami energii w celu tworzenia optymalnych pakietów ofertowych.

 

Next gen e-Van Hydrogen efficiency – technologia nowej generacji

Zbudowany na bazie modułowej platformy EMP2 (Efficient Modular Platform) przystosowanej do różnych rodzajów napędu nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen jest samochodem w 100% elektrycznym. Łączy dwa pokładowe źródła energii elektrycznej. Na technologię składają się następujące elementy:

• Wodorowe ogniwo paliwowe, umieszczone w komorze silnika z przodu samochodu, które dostarcza do silnika elektrycznego energię elektryczną powstałą w wyniku połączenia wodoru pochodzącego z pokładowego zbiornika z tlenem z powietrza. Jedynym produktem tego ogniwa jest odprowadzana poprzez układ wydechowy para wodna,

• Silnik elektryczny z magnesami trwałymi o mocy 100 kW i maksymalnym momentem obrotowym 260 Nm. Zamontowany na przedniej osi elektryczny zespół napędowy jest podobny do zespołu w modelu PEUGEOT e-EXPERT (z akumulatorowym napędem elektrycznym), który wyróżnia się zmodyfikowaną przekładnią redukcyjną, przystosowaną do obciążeń typowych dla pojazdów dostawczych,

• Wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy o pojemności 10,5 kWh i mocy 90 kW, umieszczony pod siedzeniami w kabinie,

• Pokładowa ładowarka prądu trójfazowego o mocy 11 kW, znajdująca się w komorze silnika.

Umieszczony pod podłogą zespół trzech zbiorników mieści łącznie 4,4 kg wodoru sprężonego pod ciśnieniem 700 barów.

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen ma zasięg ponad 400 km w cyklu zgodnym z protokołem homologacji WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedures), w tym około 50 km na zasilaniu z akumulatora wysokonapięciowego.

Łatwe i bardzo szybkie tankowanie wodoru wymaga zaledwie 3 minut i odbywa się poprzez zawór umieszczony pod pokrywą w lewym tylnym błotniku.

Do ładowania akumulatora wysokonapięciowego (10,5 kWh) służy gniazdo znajdujące się pod pokrywą w lewym przednim błotniku. Pokładowa ładowarka prądu trójfazowego o mocy 11 kW umożliwia pełne naładowanie akumulatora w ciągu:

• niespełna godziny z terminala typu WallBox 11 kW (32 A),

• 3 godzin ze wzmocnionego gniazdka domowego (16 A),

• 6 godzin ze standardowego gniazdka domowego (8 A).

Poszczególne fazy działania systemu „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric” wyglądają następująco:

• Podczas ruszania z miejsca i przy małych prędkościach energia niezbędna do napędzania samochodu jest pobierana wyłącznie z akumulatora wysokonapięciowego,

• Przy ustabilizowanej prędkości silnik elektryczny czerpie energię bezpośrednio z ogniwa paliwowego,

• Podczas przyspieszania, wyprzedzania lub pokonywania wzniesień ogniwo paliwowe i akumulator wysokonapięciowy dostarczają wspólnie niezbędną energię do silnika elektrycznego,

• Podczas hamowania i zwalniania silnik elektryczny zapewnia doładowywanie akumulatora wysokonapięciowego.

Pełna moc jest dostępna już w chwili ruszania z miejsca. Zapewnia dynamiczną jazdę bez drgań, hałasu, zmiany biegów, nieprzyjemnych zapachów i oczywiście bez emisji CO2. Jedynym produktem tego ogniwa jest odprowadzana poprzez układ wydechowy para wodna.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych, w mieście i przy prędkościach do 30 km/h samochód generuje, podczas jazdy do przodu i tyłu, sygnał dźwiękowy informujący o jego zbliżaniu się.

Aby użytkownicy mogli bezstresowo korzystać z samochodu, akumulator wysokonapięciowy ma 8-letnią gwarancję lub do przebiegu 160 000 km na zachowanie 70% pojemności ładowania.

 

Next Gen e-Van abilities - funkcjonalność bez kompromisów

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen to połączenie kompaktowych wymiarów zewnętrznych z maksymalną ładownością. Dzięki umieszczeniu zbiorników wodoru pod podłogą pojemność bagażnika pozostała niezmieniona i pod każdym względem identyczna jak w wersjach z silnikiem wysokoprężnym i wersjach elektrycznych z akumulatorem trakcyjnym.

Przyjęte rozwiązanie jest także korzystne pod względem bezpieczeństwa, a jednocześnie dzięki optymalnemu rozkładowi masy zapewnia taką samą przyjemność prowadzenia jak wersje spalinowe.

Specjalnie dobrane ustawienia amortyzatorów i sprężyn gwarantują najwyższy komfort zawieszenia i najlepsze parametry użytkowe podczas jazdy na pusto i z ładunkiem.

Kierowca nowego PEUGEOT e-EXPERTA ma w każdej sytuacji ułatwioną pracę. Specjalnie dostosowane wspomaganie kierownicy zwiększa wygodę prowadzenia, przy zachowaniu 12,4 m średnicy zawracania między krawężnikami (w wersji Standard).

Dostępne są dwie wersje nadwoziowe nowego PEUGEOT e-EXPERTA Hydrogen:

• Standard (4,95 m),

• Long (5,30 m).

Sięgająca 6,1 m³ pojemność użyteczna oraz miejsce dla kierowcy i pasażera w dwumiejscowej kabinie są dokładnie takie same jak w wersjach spalinowych.

Wersja elektryczna z wodorowym ogniwem paliwowym ma maksymalną ładowność 1100 kg. Może również holować przyczepy o masie do 1000 kg.

W celu uproszczenia oferty i wyboru nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen jest dostępny tylko w jednym, bogatym poziomie wyposażenia. Obejmuje on wszystkie niezbędne elementy, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo:

• dwa indywidualne fotele w kabinie,

• dwoje przesuwnych drzwi bocznych,

• 17-calowe koła,

• elektryczny hamulec postojowy z funkcją wspomagania ruszania na wzniesieniu,

• manualną klimatyzację,

• Visiopark 1 z kamerą cofania o polu widzenia 180°,

• centralny, 7-calowy ekran dotykowy z PEUGEOT CONNECT (nawigacja TomTom 3D, Bluetooth i MirrorScreen z wykorzystaniem protokołów APPLE CARPLAY™ i ANDROID AUTO™).

 

Next Gen e-Van Hydrogen by PEUGEOT

Nowy PEUGEOT e-EXPERT zachowuje muskularną, dającą poczucie solidności i atrakcyjną stylistykę wersji spalinowych, wzbogaconą o kilka charakterystycznych elementów.

Na zewnątrz:

• umieszczony z tyłu napis „e-EXPERT Hydrogen”,

• pokrywa zaworu napełniania zbiorników wodoru w tylnym lewym błotniku,

• pokrywa gniazda ładowania akumulatora w przednim lewym błotniku,

• specjalny dodatkowy grill,

• zawieszenie podwyższone o 40 mm.

 

W kabinie:

• analogowy zespół zegarów i wskaźników z kolorowym wyświetlaczem dostosowanym do technologii wodorowej,

• odmienny interfejs graficzny centralnego ekranu dotykowego z nawigacją 3D online TomTom Traffic,

• przełącznik automatycznej skrzyni biegów „e-Toggle”,

• przełącznik trybów jazdy umożliwiający wybór trybu Eco, Normal lub Power,

• elektryczny hamulec postojowy.

 

Kokpit nowego PEUGEOT e-EXPERTA Hydrogen

Środkowa konsola została zaprojektowana z myślą o potrzebach kierowcy i mieści:

• ergonomiczny, idealnie wkomponowany w otoczenie przełącznik sterowania automatyczną skrzynią biegów „e-Toggle” z możliwością dostępu do funkcji Park / Reverse / Neutral / Drive i Brake,

• przełącznik wyboru jednego z trzech trybów jazdy Eco / Normal / Power,

• dźwignię elektrycznego hamulca postojowego,

• schowek w górnej części konsoli,

• boczną siatkę na drobne przedmioty na obudowie dźwigni elektrycznego hamulca postojowego.

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen oferuje trzy tryby jazdy, które można wybrać za pomocą specjalnego przełącznika:

• Eco (60 kW, 190 Nm) - zwiększa zasięg samochodu,

• Normal (80 kW, 210 Nm) - optymalny w codziennym użytkowaniu,

• Power (100 kW, 260 Nm) - pozwala zoptymalizować osiągi przy przewozie ciężkich ładunków.

Dostępne są dwa tryby hamowania odpowiadające dwóm poziomom doładowywania akumulatora trakcyjnego:

• umiarkowany – zapewniający doznania zbliżone do jazdy samochodem z silnikiem spalinowym,

• wzmocniony (dostępny po wciśnięciu przycisku „B” („Brake”) przy przełączniku automatycznej skrzyni biegów) – zapewniający silniejsze hamowanie po zdjęciu nogi z pedału przyspieszenia i odzyskiwanie energii.

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen jest wyposażony w elektryczny hamulec postojowy. Nie tylko zwiększa on ilość wolnego miejsca na podłodze, ale także zapewnia kierowcy więcej komfortu i spokoju ducha podczas codziennych przejazdów.

Zespół zegarów dostarcza wszelkich informacji niezbędnych do obsługi samochodu elektrycznego z wodorowym ogniwem paliwowym. Jest wyposażony w:

• wskaźnik zużycia energii służący wizualizacji tempa zużycia energii przez samochód (w trybie optymalizacji ECO, w trybie maksymalnej mocy POWER lub w trybie odzyskiwania energii CHARGE),

• wskaźnik poziomu wodoru w zbiornikach,

• wskaźnik poziomu naładowania akumulatora trakcyjnego,

• kolorowy wyświetlacz z informacjami z komputera pokładowego oraz dotyczącymi aktualnego zasięgu samochodu.

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen jest pierwszym seryjnym modelem PEUGEOT wyposażonym w napęd elektryczny z wodorowym ogniwem paliwowym. Doskonale wpisuje się w strategię PEUGEOT „Extended power of choice”, zakładającą dalszą intensyfikację elektryfikacji modeli marki.

Nowy PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen jest innowacyjny technologicznie, zgodny z oczekiwaniami i potrzebami klientów, bezkompromisowy pod względem parametrów użytkowych i przyjemności z jazdy, i może poszczycić się zerową lokalną emisją CO2.


Autor: Peugeot Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
PEUGEOT_E5008_2403STYP_109.jpg
2024-03-20 10:18:00
E-5008 - Peugeot z wyższej półki

E-5008 - nowy wymiar doskonałości.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
6203.jpeg
2024-02-29 09:55:00
Nowy Peugeot E-5008 - pierwsze spojrzenie

Klasa wyższa dużego SUV-a z napędem elektrycznym wzbogacona o większą przestrzeń, oferująca 7 miejsc oraz łatwy dostęp do wygodnego trzeciego rzędu siedzeń.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
PEUGEOT_RIFTER_2311DV_107.jpg
2023-11-07 13:48:00
Peugeot E-Rifter kombivan pełen życia

E-RIFTER, podobnie jak reszta gamy modeli PEUGEOT, ewoluuje w zakresie elektryfikacji i efektywności energetycznej.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
PEUGEOT_E_3008_2309PJ_105_FR.jpg
2023-09-12 18:17:00
Peugeot E-3008 elektryczny suv fastback

Do 2025 roku PEUGEOT będzie oferował najszerszą gamę samochodów elektrycznych spośród wszystkich marek w Europie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
PEUGEOT_3008_2302STYP_101.jpg
2023-08-03 17:30:00
Peugeot 3008 Hybrid i 5008 Hybrid z nową technologią napędu hybrydowego 48 V

Dla PEUGEOT rok 2023 jest prawdziwie elektrycznym rokiem, w trakcie którego marka wprowadza do swojej gamy nowe modele i technologie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 16
DILERZY
PEUGEOT Abramczyk

Lazurowa 5

01-314 Warszawa

tel: 22 665 32 46

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Antoniak

Czarnochowska 19

32-020 Wieliczka

fax 122880749

tel: 122781330

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT ASO Wysockiego

Wysockiego 27

03-371 Warszawa

tel: 22 675 98 92

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT ASW WOJCIULA

Gen. Maczka 51

15-113 Białystok

tel: 85 679 33 33

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT AT Garage

STRYKOWSKA 131

91-527 Łódź

fax 426170721

tel: 426170720

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Auto Club Peugeot

Opłotki 15 / wyjazd droga krajowa 5/

60-012 Poznań

tel: 61 8 900 600

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Auto Dealer Katowice

Bocheńskiego 100

40-816 Katowice

fax 32 252 39 36

tel: 32 252 50 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 10
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI