motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
12 września 2023 18:17

Peugeot E-3008 elektryczny suv fastback

Peugeot E-3008 elektryczny suv fastback

Do 2025 roku PEUGEOT będzie oferował najszerszą gamę samochodów elektrycznych spośród wszystkich marek w Europie.


Już teraz PEUGEOT zastępuje swój bestseller całkowicie nowym elektrycznym SUV-em typu fastback: E-3008 „Next-Level”.

PEUGEOT przeobraził model E-3008 – przeniósł na zupełnie nowy poziom jego styl, a także przyjemność z prowadzenia i parametry napędu elektrycznego, jakie oferuje swoim użytkownikom:

ALLURE SUV-a typu fastback zaprojektowanego od nowa z myślą o efektywności;

EMOCJE jakie wywołuje panoramiczny PEUGEOT i-Cockpit® nowej generacji, zapewniający zupełnie nowy poziom przyjemności z prowadzenia samochodu;

DOSKONAŁOŚĆ, czyli duży zasięg (do 700 km*) przy jeździe w trybie 100% elektrycznym i znakomite parametry, dzięki nowej platformie Stellantis – STLA Medium.

Obecny PEUGEOT 3008 to bestseller, który w ciągu ostatnich 7 lat oczarował ponad 1 320 000 klientów w 130 krajach. PEUGEOT planuje zaoferować już w 2025 roku pełną gamę pojazdów elektrycznych, a do roku 2030 100% samochodów tej marki sprzedawanych w Europie będzie napędzanych energią elektryczną. Wraz z premierą nowego modelu E-3008, PEUGEOT wkracza w nową erę.

PEUGEOT E-3008 to pierwszy model oparty na nowej platformie Stellantis – STLA Medium, która przenosi markę na wyższy poziom. Ta innowacyjna platforma została zaprojektowana, tak aby oferować najlepsze w swojej klasie parametry w zakresie tych kryteriów, które są najistotniejsze dla klientów: zasięg (do 700 km*), czas ładowania (30 minut), przyjemność z prowadzenia, osiągi, wydajność oraz zintegrowane usługi i funkcje (planowanie podróży, inteligentne ładowanie, Vehicle to load i aktualizacje Over The Air).

PEUGEOT E-3008 „Next-Level” będzie produkowany wyłącznie w fabryce w Sochaux we Francji i wejdzie do sprzedaży od lutego 2024 roku.

Oferta będzie obejmować dwie opcje wyposażenia: Allure i GT, z trzema pakietami opcji dodatkowych, aby uprościć wybór, oraz trzema całkowicie elektrycznymi układami napędowymi (210 KM, 230 KM Long Range i 320 KM Dual Motor z napędem na 4 koła). Na niektórych rynkach dostępne będą również hybrydowe układy napędowe.

LINDA JACKSON, DYREKTOR GENERALNA MARKI PEUGEOT: "Wprowadzenie na rynek modelu E-3008 „Next-Level” to ważny krok w kierunku radykalnego przekształcenia PEUGEOT w 100% elektryczną markę, wyznaczającą nowe standardy designu, przyjemności z prowadzenia oraz efektywności. Dzięki stylistyce zewnętrznej, spektakularnemu panoramicznemu kokpitowi PEUGEOT i-Cockpit®, przyjemności z jazdy i bezprecedensowym osiągom elektrycznym model E-3008 „Next-Level” wprowadza markę PEUGEOT w nową erę jako francuskiego producenta oferującego najszerszą gamę popularnych pojazdów elektrycznych na rynku".

 

ALLURE: NOWY E-3008 WYNOSI KREATYWNOŚĆ DESIGNU NA NOWY POZIOM

Wraz z nowym modelem E-3008 design PEUGEOT wkracza w nową elektryczną erę, w której elegancja harmonijnie łączy się z efektywnością.

MATTHIAS HOSSANN, DYREKTOR DZIAŁU. DESIGNU MARKI PEUGEOT: "Nowy E-3008 łączy w sobie pomysłowość i śmiałość marki PEUGEOT, uosabia wszystkie jej wartości. Odświeżenie modelu 3008 polegało na jego unowocześnieniu, pogodzeniu dynamicznego designu z optymalną wydajnością dzięki sylwetce fastbacka oraz wprowadzeniu innowacji w postaci nowej generacji panoramicznego kokpitu PEUGEOT i-Cockpit®".

 

Aerodynamiczny SUV fastback o kociej sylwetce

Nowy E-3008 jest natychmiast rozpoznawalny – wyróżnia go stylistyka SUV-a typu fastback. Dzięki dynamicznemu i aerodynamicznemu kształtowi (Cx 0,28), nowy E-3008 łączy w sobie elegancję, funkcjonalność i przestronność.

Dynamizm kociej sylwetki nowego E-3008 wynika również z dobrze rozplanowanych wymiarów pojazdu (długość: 4,54 m, szerokość: 1,89 m, wysokość: 1,64 m), który pozostaje jednym z najbardziej kompaktowych w segmencie C w kategorii w 100% elektrycznych SUV-ów, z jednoczesnym zapewnieniem dużej przestrzeni pasażerskiej i bagażowej.

 

Przód w stylu high-tech

W nowym modelu PEUGEOT E-3008 wprowadzono nowy wygląd przedniej części nadwozia. Kultowa sygnatura świetlna z trzema pazurami pozostała na swoim miejscu, ale sposób wykończenia reflektorów i grilla jest radykalnie nowy.

Grill nowego E-3008 odzwierciedla elektryczne DNA tego modelu.

Projekt przodu skupia się wokół nowego emblematu PEUGEOT – dzięki gradientowi koloru nadwozia obejmuje nową sygnaturę świetlną i grill bez obramowania.

Ultrakompaktowe reflektory umieszczone są w smukłej, eleganckiej listwie, która znajduje się nad osłoną chłodnicy i obejmuje cały przód pojazdu. Jest to charakterystyczny element stylistyczny, który nadaje nowemu E-3008 szczególnie wyrazisty wygląd, podkreślający jego nowoczesną osobowość.

We wszystkich wersjach reflektory są wykonane w technologii LED. E-3008 GT jest standardowo wyposażony w nową technologię PEUGEOT Pixel LED, która automatycznie dostosowuje wiązkę światła reflektorów do warunków drogowych i utrzymuje optymalne oświetlenie bez przeszkadzania innym użytkownikom drogi.

 

Koncepcja, która na nowo definiuje fastbacka

PEUGEOT unowocześnił tradycyjne nachylenie części tylnej nadwozia typu fastback za pomocą "pływającego" spojlera. Ten innowacyjny element podkreśla krzywiznę nadwozia nowego E-3008 i optymalizuje jednocześnie aerodynamikę.

Obszerna tylna część nowego E-3008 charakteryzuje się dynamiczną stylistyką, którą podkreśla emblematyczna sygnatura świetlna z trzema pazurami – w wersji GT w 3D – przy zachowaniu dużej ilości miejsca w drugim rzędzie i znacznej pojemności bagażnika (520 litrów, niezależnie od silnika) identycznej jak w poprzednim modelu 3008.

 

Opływowa sylwetka

W nowym modelu E-3008 każdy detal stylistyczny został przemyślany i zaprojektowany tak, by zapewnić większą innowacyjność i sprawność.

Ukrycie uszczelek szyb w drzwiach przyczynia się do eleganckiego wyglądu boków samochodu. Zmniejszono liczbę ozdobnych wstawek na nadwoziu i usunięto wszystkie chromowane elementy.

 

Innowacyjne, aerodynamiczne koła

Aby kontynuować innowacje zapoczątkowane w modelu 408, PEUGEOT wyposażył nowego E-3008 w obręcze kół, które nie tylko podkreślają nowoczesną stylistykę, ale także zapewniają aerodynamiczne osiągi.

W centralnej części 19- lub 20-calowych obręczy kół o technicznym i geometrycznym wzorze umieszczono nowy emblemat PEUGEOT.

 

Wyrafinowane i trwałe wykończenie nadwozia

Wykończenie nadwozia modelu E-3008 uosabia nowe podejście, kładące nacisk na nowoczesność i trwałość. Chromowane elementy zostały usunięte na rzecz elementów lakierowanych: Meteor Grey na przednim i tylnym zderzaku, Orbital Black na obudowach lusterek i dolnej linii pojazdu.

Nowy E-3008 jest dostępny w sześciu kolorach.Dzęki innowacyjnym pigmentom dichromatycznym kolor Obsession Blue zmienia się z niebieskiego w zielony w zależności od światła i kształtu nadwozia, co elegancko ilustruje wejście E-3008 w nową erę.

Nowo wprowadzony kolor Ingaro Blue z subtelnymi refleksami doskonale podkreśla nowoczesne linie nowego E-3008.

Pozostałe dostępne kolory to Okenite White, Pearl Black, Artense Grey i Titanium Grey.

Nowy E-3008 GT jest standardowo oferowany w wersji dwukolorowej, z błyszczącym czarnym dachem.

W elektrycznych wersjach GT dolne części przedniego i tylnego zderzaka, nadkola i osłony progów drzwi są również wykończone w błyszczącej czerni.

 

Wysoka jakość i stylistyka high-tech kabiny pasażerskiej

Oprócz spektakularnego, 21-calowego, pływającego wyświetlacza panoramicznego w nowym panoramicznym kokpicie PEUGEOT i-Cockpit® (opisanego poniżej), atrakcyjność kabiny i jej technologiczny charakter zostały podkreślone przez oświetlenie ambientowe LED, które można personalizować – do wyboru jest 8 różnych kolorów.

Światło odbija się w eleganckim wykończeniu z prawdziwego aluminium, obejmującym deskę rozdzielczą i głęboko zachodzącym na drzwi. Połączenie aluminium, światła i wzorzystej tkaniny tworzy unikalną, wysokiej jakości harmonię najlepszych materiałów.

 

EMOCJE: NOWY PANORAMICZNY PEUGEOT I-COCKPIT® ZAPEWNIAJĄCY NIEZRÓWNANĄ PRZYJEMNOŚĆ PROWADZENIA

Innowacje i elegancja, które zapowiada wykończenie nadwozia z zewnątrz, zagościły również we wnętrzu modelu E-3008. Nowy panoramiczny PEUGEOT i-Cockpit® przenosi przyjemność z jazdy na wyższy poziom.

Unoszący się w powietrzu, zakrzywiony 21-calowy panoramiczny wyświetlacz HD, który łączy wyświetlacz kierowcy z centralnym ekranem dotykowym.

Zespół PEUGEOT zdecydował się połączyć dwa z trzech podstawowych elementów PEUGEOT i-Cockpit® – wyświetlacz kierowcy i duży centralny ekran dotykowy. Są one teraz zintegrowane w zakrzywionym panoramicznym wyświetlaczu, składającym się z pojedynczego 21-calowego panelu o wysokiej rozdzielczości, który rozciąga się od lewego końca deski rozdzielczej do konsoli środkowej.

Panoramiczny wyświetlacz wydaje się unosić nad deską rozdzielczą. Efekt "lewitacji" jest podkreślany przez oświetlenie LED, którego źródło znajduje się pod wyświetlaczem.

Panoramiczny wyświetlacz o przekątnej 21 cali, umieszczony w sposób zapewniający optymalną ergonomię, jest lekko zakrzywiony w kierunku kierowcy, a jednocześnie doskonale dostępny dla wzroku pasażera. Ten duży cyfrowy wyświetlacz o wysokiej jakości łączy w sobie dwie kluczowe funkcje PEUGEOT i-Cockpit®:

– po lewej stronie panoramicznego wyświetlacza zestaw wskaźników prezentuje nad kompaktową kierownicą wszystkie informacje związane z prowadzeniem pojazdu (prędkość, moc, systemy wspomagające jazdę, przepływ energii);

– po prawej stronie panoramicznego wyświetlacza, na środku deski rozdzielczej, znajduje się sekcja dotykowa dostępna zarówno dla kierowcy, jak i pasażera. Można jej używać do nawigacji, sterowania ogrzewaniem/klimatyzacją, systemami multimedialnymi/łączności itp.

W wersji Allure modelu E-3008, nowy PEUGEOT i-Cockpit® składa się standardowo z dwóch 10-calowych ekranów cyfrowych zintegrowanych w jednym panelu na panoramicznym wyświetlaczu i daje ten sam efekt unoszenia się, co 21-calowy panel. Wersja GT jest standardowo wyposażona w wyświetlacz o przekątnej 21 cali.

 

Nowa architektura i ergonomia

Nowy PEUGEOT i-Cockpit® charakteryzuje się zupełnie nową architekturą. Jego innowacyjność polega na zamontowaniu panoramicznego wyświetlacza na desce rozdzielczej przy użyciu niewidocznego z kabiny pasażerskiej systemu mocowania. Taki układ poprawia dostępność i widoczność informacji wyświetlanych na 21-calowym panoramicznym ekranie dotykowym.

W centralnej części deski rozdzielczej znajdują się i-Toggles, w pełni konfigurowalne przyciski dotykowe, które można zaprogramować tak, aby zapewniały szybki dostęp do 10 ulubionych funkcji użytkownika: dzwonienie do ulubionego kontaktu, uruchamianie nawigacji do często używanego miejsca docelowego, dostrajanie radia do ulubionej stacji, ustawianie idealnej temperatury klimatyzacji itp.

Konsola środkowa jest obszerna i pozbawiona zbędnych elementów, co zapewnia więcej miejsca do przechowywania oraz więcej przestrzeni dla pasażera siedzącego z przodu, który może cieszyć się z komfortu podróżowania.

Uzyskanie tak przestronnej architektury było możliwe dzięki przeniesieniu sterowania automatyczną skrzynią biegów na deskę rozdzielczą. Panel sterowania znajduje się teraz po prawej stronie kierownicy, obok przycisku stop/start. Takie rozwiązanie jest ergonomiczne i umożliwia łatwy dostęp do sterowania skrzynią biegów oraz zatrzymanie lub uruchomienie silnika jednym intuicyjnym gestem.

 

Nowa, kompaktowa kierownica z dotykowymi przyciskami sterowania

Kompaktowa kierownica od samego początku była fundamentalnym elementem PEUGEOT i-Cockpit® i została gruntownie przeprojektowana, aby zapewnić jeszcze lepsze wrażenia z jazdy i większy komfort. Zachowała oczywiście swoje kompaktowe wymiary, lecz zyskała unowocześniony design: nowo zaprojektowana centralna poduszka jest mniejsza i „odizolowana” od poprzeczek kierownicy, aby zapewnić efekt lewitacji podobny do tego, który cechuje panoramiczny wyświetlacz na desce rozdzielczej.

Przyciski sterowania na kompaktowej kierownicy są nowe i zapewniają optymalną ergonomię. Automatycznie wykrywają dotyk palców kierowcy, lecz aby uniknąć pomyłkowych manewrów są aktywowane tylko wtedy, gdy kierowca je naciśnie.

Nowa kompaktowa kierownica w modelu E-3008 GT jest standardowo podgrzewana.

W nowym panoramicznym PEUGEOT i-Cockpit® za kompaktową kierownicą pojawiły się dwie nowe, smukłe i eleganckie manetki oraz dwie łopatki do hamowania rekuperacyjnego.

 

Wyjątkowy komfort

Kabina nowego E-3008 oferuje pasażerom możliwość zrelaksowania się w przestronnej i jasnej przestrzeni. Nowe przednie fotele, których tapicerka w wersji Allure wykonana jest z połączenia skóry ekologicznej i tkaniny, a w wersji GT – ze skóry ekologicznej i Alcantary, zapewniają wyjątkowy komfort. Fotele mają przyjemnie wyprofilowany kształt i są wypełnione pianką o dużej gęstości.

Przednie fotele nowego E-3008 otrzymały prestiżowy znak AGR (Aktion Gesunder Rücken), przyznawany przez niemieckie stowarzyszenie lekarzy i terapeutów, które promuje badania nad zapobieganiem bólom pleców. W wersji GT fotele przednie są dodatkowo wyposażone w wentylację i funkcję masażu, a tylne są podgrzewane.

Po raz pierwszy w rodzinie PEUGEOT przednie fotele mogą być wyposażone w adaptacyjne wyprofilowania boczne, które można elektrycznie napełnić lub opróżnić, aby idealnie dopasować je do kształtu ciała pasażera.

Aby zapewnić zdrową atmosferę we wnętrzu, nowy PEUGEOT E-3008 jest wyposażony w system AQS (Air Quality System), który stale monitoruje jakość powietrza dostającego się do kabiny i w razie potrzeby automatycznie aktywuje recyrkulację powietrza.

W wersji GT zainstalowano dodatkowo system oczyszczania powietrza Clean Cabin, który odfiltrowuje zanieczyszczające gazy i cząsteczki. Informacje o jakości powietrza wyświetlane są po prawej stronie wyświetlacza panoramicznego.

Szczególnie staranna izolacja akustyczna może być dodatkowo wzmocniona przez opcjonalnie laminowane szyby przednie. Samochód wyposażony jest też w system dźwiękowy Focal® Premium Hi-Fi bardzo wysokiej jakości, który jest owocem kilkuletniej współpracy projektowej pomiędzy PEUGEOT i zespołem Focal®, francuskiej marki specjalizującej się w najwyższej klasy systemach audio.

System Focal® Premium Hi-Fi składa się z 10 głośników wyposażonych w ekskluzywne, opatentowane technologie:

- 4 aluminiowe głośniki wysokotonowe TNF z odwróconą kopułką z aluminium,

- 4 głośniki niskotonowe/średniotonowe z membraną z Polyglass i 165-milimetrowym zawieszeniem TMD (Tuned Mass Damper),

- 1 głośnik centralny z membraną z Polyglass o podwyższonej charakterystyce,

- 1 zoptymalizowany subwoofer Power Flower™.

Głośniki połączone są z dwunastokanałowym wzmacniaczem o mocy 690W (technologia podwyższonej klasy D).

Wrażenia muzyczne są dodatkowo wzbogacone dzięki wprowadzeniu innowacyjnego trybu odsłuchu "Front-Optimised", który przekształca przedni rząd głośników PEUGEOT E-3008 w prawdziwą scenę muzyczną na żywo.

 

Mnóstwo miejsca do przechowywania i duża pojemność bagażnika

W kabinie pasażerskiej nowego PEUGEOT E-3008 znajduje się 17 różnych schowków o łącznej pojemności około 34 litrów: łatwo dostępne bezprzewodowe ładowanie telefonu na konsoli środkowej, chłodzony schowek pod środkowym podłokietnikiem, uchwyt na okulary w konsoli dachowej, uchwyty na kubki i schowek na rękawiczki.

Dzięki pojemności użytkowej wynoszącej 520 litrów pod półką bagażnika, bagażnik nowego E-3008 jest równie przestronny jak bagażnik jego poprzednika. Nowa platforma STLA Medium oferuje teraz jednakową pojemność przestrzeni bagażowej, niezależnie od silnika.

 

Dynamiczny układ jezdny zwiększający skuteczność i przyjemność jazdy

Model E-3008 w pełni zasługuje na reputację, jaką cieszy się PEUGEOT pod względem zachowania na drodze i przyjemności prowadzenia.

Nowa platforma STLA Medium jest wyposażona w nowatorskie przednie i tylne zawieszenie, którego koncepcja zapewnia dynamiczne zachowanie na drodze. Sprzyja temu również konstrukcja samej platformy poprzez maksymalne wykorzystanie lekkich, sztywnych materiałów oraz obniżenie środka ciężkości samochodu dzięki jednowarstwowemu akumulatorowi trakcyjnemu, umieszczonemu maksymalnie nisko między kołami.

 

Cztery tryby jazdy zapewniające optymalne osiągi samochodu

Cztery tryby jazdy wybierane za pomocą przełącznika, umieszczonego na konsoli środkowej, umożliwiają idealne dostosowanie osiągów E-3008 do życzeń kierowcy i/lub warunków drogowych:

– Tryb „Normal”. Jest to tryb domyślny. Moc i moment obrotowy są w tym trybie nieznacznie zmniejszone przy wciśnięciu pedału przyspieszenia w zakresie od 0 do 70%, powyżej 70% dostępna jest pełna moc i moment obrotowy.

– Tryb „Eco”. Tryb ten umożliwia spokojniejszą jazdę i mniejsze zużycie energii dzięki specyficznej konfiguracji pracy pedału przyspieszenia, skutkującej zmniejszeniem mocy i momentu obrotowego, oraz dzięki zmniejszeniu wydajności systemów ogrzewania i klimatyzacji.

– Tryb „Sport”. Umożliwia bardziej dynamiczną jazdę dzięki specjalnej konfiguracji pracy systemu wspomagania układu kierowniczego, pedału przyspieszenia i skrzyni biegów.

– Tryb 4WD (w pojazdach z tą wersją napędu). Jest on dostępny w zakresie od 0 do 135 km/h i umożliwia rozłożenie mocy na wszystkie cztery koła na śliskich nawierzchniach (śnieg, błoto itd.).

 

Zwrotny w mieście

Kompaktowy nowy PEUGEOT E-3008 wyjątkowo dobrze radzi sobie w ruchu miejskim – dysponuje najmniejszą średnicą zawracania (10,6 m) wśród SUV-ów ze swojego segmentu. W celu ułatwienia wszelkich manewrów samochód został wyposażony w tylną kamerę zapewniającą kierowcy widok do tyłu lub widok panoramiczny „z lotu ptaka”. Kamera ta jest zaopatrzona w dyszę spryskującą, zapewniającą idealny widok strefy za samochodem w każdych warunkach.

Nowy E-3008 może być wyposażony w dostępny w opcji system PEUGEOT VisioPark 360°, który dzięki 4 kamerom umieszczonym blisko przednich i tylnych kół oraz 12 czujnikom rozmieszczonym na obwodzie samochodu zapewnia widok bezpośredniego otoczenia w promieniu 360°. Pozwala on skutecznie omijać wszelkie przeszkody znajdujące się w pobliżu samochodu.

 

Zwiększone możliwości jazdy półautonomicznej

PEUGEOT uczynił kolejny krok w stronę jazdy półautonomicznej – wprowadził do swojej oferty dostępny w nowym E-3008 system Drive Assist Plus. System ten wspomaga kierowcę – wykorzystuje do tego dane z zamontowanych w samochodzie urządzeń sygnalizujących (czujników, kamer, radarów itd.) oraz informacje z systemu nawigacji z dostępem do Internetu.

Te systemy wspomagania służą odciążeniu kierowcy w prowadzeniu samochodu na wielopasmowych arteriach komunikacyjnych, takich jak autostrady i drogi ekspresowe:

– Aktywny regulator prędkości z funkcją Stop&Go oraz funkcją utrzymywania samochodu w osi pasa ruchu. Kontroluje on kierunek jazdy i prędkość nowego PEUGEOT E-3008, aby utrzymać go na wybranym pasie ruchu z zachowaniem prędkości wstępnie określonej przez kierowcę.

– Półautomatyczna zmiana pasa ruchu. Na życzenie kierowcy zastępuje go w wykonywaniu manewru zmiany pasa ruchu. W tym celu wystarczy włączyć kierunkowskaz i wcisnąć umieszczony na kierownicy przycisk „OK”, a system przestawi samochód na nowy żądany pas ruchu.

– Sygnalizowanie z wyprzedzeniem ograniczeń prędkości. Wykrywa wszelkie zmiany w ograniczeniach prędkości, odczytuje znaki drogowe, zbiera informacje z systemu nawigacji połączonego z Internetem i sugeruje kierowcy odpowiednie dostosowanie ustawień aktywnego tempomatu. W przypadku wykrycia deszczu, system bezzwłocznie sugeruje zmniejszenie prędkości do ograniczeń obowiązujących w takim przypadku, na przykład ze 130 do 110 km/h na autostradzie.

Te funkcje jazdy półautonomicznej wymagają zatwierdzenia przez kierowcę. Zespół czujników nadzoruje kierowcę, aby stale trzymał ręce na kierownicy.

 

Kompletny zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego

E-3008 jest wyposażony w najnowsze, zaawansowane technologie PEUGEOT w zakresie bezpieczeństwa czynnego, takie jak:

– Aktywne wspomaganie nagłego hamowania z ostrzeganiem o ryzyku kolizji, które wykrywa obecność pojazdów, pieszych i rowerzystów w dzień i w nocy przy prędkościach od 7 do 140 km/h.

– Aktywne monitorowanie pasa ruchu lub linii pobocza z funkcją korygowania toru jazdy.

– System wykrywania zmęczenia kierowcy reagujący alertem na objawy przedłużającego się spadku czujności na podstawie analizy toru jazdy i ruchów kierownicy.

– Rozszerzony system rozpoznawania i wyświetlania na cyfrowym zespole zegarów następujących znaków drogowych (oprócz standardowego rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości): stop, zakaz wjazdu, zakaz wyprzedzania, koniec zakazu wyprzedzania.

System monitorowania martwego pola dalekiego zasięgu (do 75 metrów).– K

ontrola zjazdu ze wzniesienia: poprzez automatyczną regulację prędkości, zarówno podczas jazdy do przodu, jak i do tyłu, zmniejsza ryzyko poślizgu lub utraty panowania nad pojazdem przy zjeździe ze wzniesienia z prędkością poniżej 30 km/h.

– Zaawansowana kontrola trakcji: pozwala zoptymalizować przyczepność na śliskich nawierzchniach. Posiada 3 tryby pracy: śnieg, błoto i piasek.

 

DOSKONAŁOŚĆ: WYJĄTKOWO EFEKTYWNY NAPĘD ELEKTRYCZNY I UDOSKONALONA ŁĄCZNOŚĆ Z OTOCZENIEM

Zainaugurowana w modelu E-3008 nowa platforma elektryczna Stellantis STLA Medium pozwoli marce PEUGEOT w optymalnym stopniu spełnić oczekiwania nabywców w 100% elektrycznych modeli marki pod względem osiągów, efektywności energetycznej, zasięgu i możliwości doładowywania samochodu.

JÉRÔME MICHERON, DYREKTOR PRODUKTU MARKI PEUGEOT: „Mając na uwadze sukces poprzedniego modelu 3008 i klientów, którzy nam zaufali, musieliśmy wykazać się odwagą. Wraz z wprowadzeniem na rynek nowego E-3008 marka PEUGEOT wkracza w nową epokę, zarówno pod względem designu, jak i elektryfikacji swoich modeli. PEUGOET E-3008 został stworzony dla wymagających i idących z duchem czasu klientów.

 

Elektryczna platforma wyznaczająca nowe standardy

PEUGEOT E-3008 jest pierwszym modelem marki zbudowanym na nowej platformie STLA Medium Grupy Stellantis. Platforma ta, zaprojektowana pod kątem przyszłych elektrycznych modeli Grupy, wyznacza nowe rynkowe standardy w tym zakresie.

Platforma STLA Medium „BEV-by-design” dysponuje rekordowym zapasem energii zmagazynowanej między kołami, sięgającym 98 kWh przy zachowaniu krótkiego rozstawu osi (2,73 m w przypadku E-3008). Ta wysoce efektywna konstrukcja zapewnia E-3008 największy w tym segmencie samochodów zasięg (do 700 km*) przy kompaktowych wymiarach (4,54 m długości).

 

Rozbudowana gama wydajnych elektrycznych zespołów napędowych

Nowy PEUGEOT E-3008, zaprojektowany od początku jako model elektryczny, dysponuje gamą trzech zeroemisyjnych zespołów napędowych (w cyklu WLTP w trakcie homologacji), wychodzących naprzeciw wszelkim potrzebom klientów:

– Zasięg 525 km*, napęd na 2 koła, 210 KM/157 kW,

– Dual Motor z zasięgiem 525 km*, napędem na 4 koła, o mocy 320 KM/240 kW,

– Duży zasięg, do 700 km*, napęd na 2 koła, 230 KM/170 kW.

 

Silnik elektryczny i przekładnia redukcyjna

Ta najnowsza generacja synchronicznych silników z magnesami trwałymi posiada większą moc i wyższą sprawność energetyczną. Wersje z napędem na 2 koła dysponują mocą 157 kW (343 Nm) lub 170 kW (343 Nm). W wersji z napędem na 4 koła, wyposażonej w 2 silniki, łączna moc wynosi 240 kW (157 kW silnik przedni i 83 kW silnik tylny). Silnik przedni dysponuje momentem obrotowym 343 Nm, a silnik tylny – 166 Nm.

Ten silnik elektryczny został opracowany i jest produkowany przez spółkę joint venture STELLANTIS-NIDEC w Trémery (Francja).

Przekładnia redukcyjna została opracowana i jest produkowana przez Stellantis w Valenciennes (Francja), przełożenie w przypadku wersji z napędem na 2 koła (525 km*) wynosi 9,77.

 

Akumulator trakcyjny

Wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy 400 V o składzie chemicznym NMC (nikiel, mangan i kobalt) jest umieszczony pod podłogą i zasila elektryczny silnik napędowy samochodu.

Pozostałe odbiorniki prądu (światła, system informacyjno-rozrywkowy itp.) są zasilane z akumulatora 12 V, który z kolei jest zasilany z akumulatora wysokonapięciowego za pośrednictwem przetwornika.

Dostępne są trzy techniczne warianty wysokonapięciowego akumulatora trakcyjnego (w cyklu WLTP w trakcie homologacji):

Zasięg 525 km* (do wersji z napędem na 2 koła), pojemność 73 kWh,

Wersja Dual Motor z zasięgiem 525 km*, pojemność 73 kWh,

Duży, wynoszący 700 km* zasięg (do wersji z napędem na 2 koła), pojemność 98 kWh.

System regulacji cieplnej akumulatora wykorzystuje układ chłodzenia cieczą, co umożliwia ultraszybkie ładowanie akumulatora, zapewnia optymalny zasięg i wydłuża jego żywotność.

Na wysoki komfort cieplny pasażerów składa się oczywiście również pompa ciepła, przyczyniająca się zarazem do zmniejszenia poboru prądu z akumulatora trakcyjnego.

Akumulator trakcyjny jest objęty 8-letnią gwarancją lub do przebiegu 160 tys. km na 70% fabrycznej pojemności.

 

Szybkie ładowanie

Umieszczone na lewym błotniku gniazdo ładowania umożliwia podłączenie przewodów ładowania Trybu 2/3 (prądu zmiennego) i Trybu 4 (prądu stałego).

Ładowanie ze źródeł prądu zmiennego umożliwiają dwa rodzaje ładowarek pokładowych, spełniających wszystkie potrzeby i dostosowanych do wszystkich rodzajów źródeł ładowania wykorzystywanych przez klientów: montowana w standardzie ładowarka prądu jednofazowego o mocy 11 kW i dostępna w opcji ładowarka prądu trójfazowego o mocy 22 kW.

W przypadku ładowania prądem stałym gniazdo Trybu 4 w nowym PEUGEOT E-3008 umożliwia korzystanie ze źródeł o mocy do 160 kW i naładowanie akumulatora nowego E-3008 od 20% do 80%: W wersji o standardowym zasięgu w ciągu 30 minut i w ciągu poniżej 30 minut w przypadku wersji o zwiększonym zasięgu.

 

Rozbudowana gama funkcji elektrycznych

Funkcja V1G czyli Smart Charging

Ta funkcja, kompatybilna z usługami dostawców energii, odpowiednio dobiera momenty rozpoczęcia i moc ładowania akumulatora trakcyjnego w nowym PEUGEOT E-3008 pod kątem najkorzystniejszych cenowo przedziałów czasowych, aby zoptymalizować koszty ładowania.

 

Funkcja V2L (Vehicle to Load)

Ta niezwykle praktyczna funkcja umożliwia zasilanie urządzeń elektrycznych z akumulatora wysokonapięciowego nowego PEUGEOT E-3008. Na przykład do naładowania akumulatora roweru elektrycznego czy zasilania urządzeń elektrycznych. System ten stanowi źródło o mocy do 3 kW i natężeniu do 16 A.

 

Trójstopniowy układ hamowania z odzyskiwaniem energii

Obecność tej funkcji umożliwia kierowcy instynktowne, bezproblemowe dopasowanie poziomu odzyskiwania energii oraz siły hamowania samochodu.

Za pomocą umieszczonych pod kompaktową kierownicą łopatek kierowca może ustawić jeden z trzech poziomów hamowania z odzyskiwaniem energii – zwiększyć go za pomocą lewej łopatki lub zmniejszyć za pomocą łopatki prawej.

Stopień niski (-0,6 m/s²) – zapewniający doznania podobne jak w przypadku hamowania silnikiem spalinowym,

Stopień umiarkowany (-1,2 m/s²) – zapewniający szybsze wytracanie prędkości po zwolnieniu pedału przyspieszenia,

Stopień wysoki (-1,8 m/s²) – zapewniający maksymalne wytracanie prędkości po zwolnieniu pedału przyspieszenia, a tym samym maksymalne odzyskiwanie energii.

Dwa ostatnie poziomy powodują automatyczne włączenie świateł stopu.

 

Napęd hybrydowy i hybrydowy typu plug-in

Powyższą gamę uzupełniają dwa zelektryfikowane zespoły napędowe (hybrydowy i hybrydowy typu plug-in), które będą dostępne w zależności od rynku. Będzie również dostępny zespół napędowy przeznaczony na rynki pozaeuropejskie. Szczegółowe informacje w tym zakresie zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

 

Systemy informacyjne PEUGEOT najnowszej generacji z dostępem do Internetu

Poziom wyposażenia Allure będzie obejmował w standardzie system PEUGEOT i-Connect®, zapewniający pełną łączność z otoczeniem dzięki funkcji bezprzewodowego klonowania ekranu (Apple CarPlay/Android Auto).

Wrażenie technologicznego zaawansowania potęguje instalowany w standardzie w wersji E-3008 GT system PEUGEOT i-Connect® Advanced. Jest on połączony z wydajnym i skutecznym systemem nawigacji TomTom z dostępem do Internetu, wyposażonym w funkcję planowania trasy „trip planner”, wyznaczającą optymalne trasy przejazdu pod kątem zwiększania zasięgu i ułatwiania doładowywania akumulatora. Przy wytyczaniu idealnej trasy system ten uwzględnia bardzo wiele informacji, takich jak odległość do pokonania, poziom naładowania akumulatora na starcie, pożądany poziom naładowania akumulatora po dotarciu na miejsce, prędkość, zużycie energii, natężenie ruchu, rodzaj drogi, nachylenie ... i oczywiście terminale ładowania dostępne na danej trasie przejazdu.

Asystent głosowy „OK PEUGEOT”, rozpoznający naturalną mowę, zapewnia dostęp do wszystkich funkcji związanych z systemem informacyjno-rozrywkowymi, ogrzewaniem, klimatyzacją, a także do funkcji telefonu. W obecnej wersji jest on nawet w stanie rozróżnić polecenia wydawane przez kierowcę i pasażera.

Ponadto, aby móc udzielić użytkownikom odpowiedzi na ewentualne pytania, „OK PEUGEOT” obejmuje także dokumentację pokładową oraz link do materiałów dydaktycznych, dostępny za pośrednictwem kodu QR. Aktualizacje systemu odbywają się w trybie „over the air”.

 

Kompletny zestaw łączy i gniazd

Wszystkie modele PEUGEOT E-3008 są wyposażone w dwa gniazda USB-C umieszczone na fasadzie środkowej konsoli, jedno przeznaczone do ładowania i przesyłu danych, drugie – wyłącznie do ładowania urządzeń.

Wersje E-3008 z systemem PEUGEOT i-Connect® Advanced są wyposażone w dwa dodatkowe gniazda USB-C (do ładowania urządzeń), umieszczone na tylnej ścianie środkowej konsoli, przeznaczone dla pasażerów na tylnych siedzeniach. Wszystkie wersje PEUGEOT E-3008 są wyposażone w trzy gniazda 12 V umieszczone z przodu i z tyłu środkowej konsoli oraz w bagażniku.

Na środkowej konsoli, poniżej przełączników i-Toggles, zainstalowana jest bezprzewodowa ładowarka do smartfonów (15 W).

 

Nowe usługi mobilne*

Aplikacja My PEUGEOT na smartfony pozwala użytkownikom modelu E-3008 zachować stałą łączność ze swoim samochodem i mieć zdalny dostęp do szeregu funkcji, takich jak:

– geolokalizacja samochodu czy otrzymywanie komunikatów o ewentualnych terminach przeglądów;

– zdalne zamykanie drzwi, włączanie świateł lub klaksonu w celu zlokalizowania samochodu;

– uruchomienie lub zaprogramowanie uruchomienia wstępnego ogrzania lub schłodzenia kabiny. Oprócz zwiększania komfortu podróżowania, funkcja ta pozwala – gdy samochód jest podłączony do źródła zasilania – zoptymalizować zasięg dzięki wcześniejszemu rozgrzaniu akumulatora trakcyjnego;

– monitorowanie, programowanie, uruchamianie oraz wstrzymywanie ładowania akumulatora trakcyjnego. Oprócz znacznej oszczędności czasu jest to również sposób na to, aby nie wydawać i nie zużywać więcej niż jest to konieczne;

– E-Routes by Free2move Charge jest planerem podróży („trip planner”) dostępnym na smartfony;

– App Store, platforma aplikacji z szeregu różnych dziedzin (muzyka, podróże, wiadomości, rozrywka, prognoza pogody itd.) dostępna bezpośrednio z poziomu systemu informacyjno-rozrywkowego nowego E-3008.

--------------

*Niektóre usługi mogą wymagać subskrypcji.

Działania na rzecz ochrony środowiska

Ekologiczne materiały

W przypadku nowego PEUGEOT 3008 zastosowanych zostało ponad 500 kg materiałów pochodzących z odzysku, rozmieszczonych w całym samochodzie (metale + polimery):

– stal i aluminium z odzysku stanowią 60% całkowitej masy materiałów pochodzących z odzysku;

– ponad 30 elementów polimerowych jest wykonanych z surowców pochodzących z odzysku;

– tworzywa z odzysku zastosowano w zderzakach, deflektorach, korpusach schowków i dywanikach podłogowych.

Zrównoważony design jest widoczny w postaci mniejszej liczby ozdobnych wstawek nadwozia oraz wyeliminowania wszystkich chromowanych zewnętrznych elementów nowego PEUGEOT 3008.

 

Zintegrowany ekosystem produkcyjny

W ramach polityki zrównoważonego rozwoju marki PEUGEOT nowy E-3008 został w całości zaprojektowany i jest produkowany lokalnie na terenie Francji. Akumulatory zostały zaprojektowane w zakładzie grupy Stellantis w Miluzie, a gotowe zestawy są następnie składane w zakładzie w Sochaux, w którym jest produkowany E-3008.

 

Prosta i czytelna gama

E-3008 jest dostępny w dwóch poziomach wyposażenia: Allure i GT.

Wersja E-3008 Allure posiada jednobarwne nadwozie i tapicerkę łączoną: skóra ekologiczna – tkanina z tłoczonymi motywami ozdobnymi. Główne elementy wyposażenia oferowane w standardzie: bezkluczykowy system otwierania i uruchamiania, kamera cofania HD, tylne czujniki parkowania, reflektory i światła LED, 19-calowe aluminiowe obręcze kół, PEUGEOT i-Cockpit® z dwoma 10-calowymi ekranami cyfrowymi, system informacyjny PEUGEOT i-Connect® z dostępem do Internetu.

Wersja E-3008 GT posiada dwubarwne nadwozie z czarnym dachem i tapicerkę z Alcantary. Główne elementy wyposażenia oferowane w standardzie, oprócz elementów z wersji Allure: 20-calowe aluminiowe obręcze kół, reflektory Pixel LED, przednie czujniki parkowania, elektrycznie otwierane drzwi bagażnika, podgrzewane przednie fotele i kierownica, indukcyjna ładowarka do smartfonów, oświetlenie ambientowe, PEUGEOT Panoramic i-Cockpit® z zakrzywionym 21-calowym ekranem, konfigurowalne przełączniki i-Toggles, system informacyjny PEUGEOT i-Connect® Advanced z dostępem do Internetu.

 

NOWY PEUGEOT E-5008

W uzupełnieniu do strategii pełnej elektryfikacji gamy modeli PEUGEOT na rynku pojawi się również duży elektryczny SUV klasy premium, zaadresowany do szerszej grupy nabywców dużych SUV-ów. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat zostaną podane na początku 2024 roku.

 


Autor: Peugeot Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
PEUGEOT_E5008_2403STYP_109.jpg
2024-03-20 10:18:00
E-5008 - Peugeot z wyższej półki

E-5008 - nowy wymiar doskonałości.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
6203.jpeg
2024-02-29 09:55:00
Nowy Peugeot E-5008 - pierwsze spojrzenie

Klasa wyższa dużego SUV-a z napędem elektrycznym wzbogacona o większą przestrzeń, oferująca 7 miejsc oraz łatwy dostęp do wygodnego trzeciego rzędu siedzeń.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
PEUGEOT_RIFTER_2311DV_107.jpg
2023-11-07 13:48:00
Peugeot E-Rifter kombivan pełen życia

E-RIFTER, podobnie jak reszta gamy modeli PEUGEOT, ewoluuje w zakresie elektryfikacji i efektywności energetycznej.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
PEUGEOT_3008_2302STYP_101.jpg
2023-08-03 17:30:00
Peugeot 3008 Hybrid i 5008 Hybrid z nową technologią napędu hybrydowego 48 V

Dla PEUGEOT rok 2023 jest prawdziwie elektrycznym rokiem, w trakcie którego marka wprowadza do swojej gamy nowe modele i technologie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2168160-eliro9w2jd.jpg
2023-06-23 17:57:00
Nowy Peugeot 2008

Przebojowy i zwinny SUV z nową stylistyką i doskonałymi osiągami elektrycznego napędu z zasięgiem do 406 km* jest już dostępny w Polsce.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 16
DILERZY
PEUGEOT Abramczyk

Lazurowa 5

01-314 Warszawa

tel: 22 665 32 46

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Antoniak

Czarnochowska 19

32-020 Wieliczka

fax 122880749

tel: 122781330

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT ASO Wysockiego

Wysockiego 27

03-371 Warszawa

tel: 22 675 98 92

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT ASW WOJCIULA

Gen. Maczka 51

15-113 Białystok

tel: 85 679 33 33

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT AT Garage

STRYKOWSKA 131

91-527 Łódź

fax 426170721

tel: 426170720

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Auto Club Peugeot

Opłotki 15 / wyjazd droga krajowa 5/

60-012 Poznań

tel: 61 8 900 600

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Auto Dealer Katowice

Bocheńskiego 100

40-816 Katowice

fax 32 252 39 36

tel: 32 252 50 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 10
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI