motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
15 kwietnia 2024 17:53

Dzień Maserati Folgore

Trójząb rzuca światło na nową, elektryczną epokę marki.


W poniedziałek 15 kwietnia w Rimini, w sercu włoskiej doliny motoryzacyjnej – Motor Valley, Maserati gromadzi przedstawicieli mediów i branży z okazji długo oczekiwanego Dnia Folgore. Wydarzenie odbywa się w 110. rocznicę narodzin producenta z Modeny. Narracja Trójzębu jest bogata w komercyjne i wyścigowe sukcesy: należy do nich stworzenie kilku spośród najbardziej kultowych samochodów w historii oraz wiele zwycięstw w topowych ligach sportu motorowego. Dzień Folgore oficjalnie wyznacza wejście marki w nowy, elektryczny wymiar, w którym gama Folgore jest gotowa dominować i reprezentować przyszłość marki na całym świecie.

W swoją podróż ścieżką elektryfikacji, innowacji, luksusu i doskonałości – interpretowanymi zgodnie z najlepszą włoską tradycją – Maserati wyruszyło w ubiegłym roku, wprowadzając na rynek pierwsze modele w 100% zasilane prądem: GranTurismo Folgore, pierwszy całkowicie elektryczny samochód spod znaku Trójzębu, oraz Grecale Folgore, swój pierwszy w pełni elektryczny SUV. Teraz dołącza do nich GranCabrio Folgore, elegancka i wyrafinowana otwarta wersja wielokrotnie nagradzanego gran turismo, którą można zobaczyć w trakcie wydarzenia w Rimini. A już w 2025 roku zadebiutuje supersportowy samochód Maserati na prąd – MC20 Folgore.

Do 2028 roku cała gama Trójzębu zostanie w pełni zelektryfikowana – zgodnie z zapowiedzią Maserati z początku 2024 roku, gdy firma podzieliła się ze światem swoją długoterminową strategiczną wizją, w tym planem wzrostu mającym na celu zapewnienie zrównoważonej rentowności w dalszej przyszłości, z naciskiem na ciągłą ewolucję marki i jej produktów. W tym scenariuszu maszyny z Trójzębem będą nadal w całości projektowane, rozwijane i produkowane we Włoszech, a Modena i historyczna fabryka przy Viale Ciro Menotti pozostają sercem nowej, pełnej wyzwań epoki mobilności.

Dzień Folgore wyznacza punkt startowy nowej podróży zarówno dla Maserati, jak i dla nabywców luksusowych towarów, do których skierowana jest oferta elektrycznych aut spod znaku Trójzębu. Składają się na nią produkty, które ucieleśniają zjawiskową istotę marki – samochody, które od urodzenia stanowią symbiozę najnowocześniejszej technologii, wyrafinowanej elegancji, wyrafinowanego, oryginalnego kunsztu oraz nienagannych, wyrazistych osiągów – i mogą stać się nowymi symbolami w czasach zachodzącej na rynku głębokiej transformacji.

Folgore jest motorem napędowym, iskrą, która rozpala nowy początek; z potężną siłą grzmotu rozpoczyna kolejny rozdział w wielkiej historii Maserati, pierwszej w 100% włoskiej luksusowej marki produkującej w pełni elektryczne modele w Motor Valley. Po raz kolejny damska i męska załoga Trójzębu połączyła siły i uwalniając swoją kreatywność oraz inżynierską pomysłowość, przystąpiła do kształtowania w pełni elektrycznej gamę Folgore – manifestacji przyszłości marki.

Dzień Folgore odbywa się jako postscriptum do wyścigowego weekendu Formuły E na torze Misano World Circuit Marco Simoncelli, gdzie po raz pierwszy odbędzie się włoski etap mistrzostw świata w wyścigach elektrycznych bolidów, w których Trójząb jest jedyną włoską luksusową marką w stawce. Wydarzenie rozpoczęło się od konferencji prasowej i powitania przez prezesa marki. Davide Grasso opowiedział o tym ważnym momencie dla Maserati – ambasadora Włoch w świecie luksusu, o świadectwie innowacji i technologicznego przyspieszenia oraz o przyszłości związanej z elektryfikacją, dzieląc się swoją długoterminową wizją skupioną na nowej gamie Folgore. To wszystko w oczekiwaniu na prezentację najnowszego, w pełni elektrycznego dzieła – Maserati GranCabrio Folgore, które zadebiutuje wieczorem, w atmosferze przytłaczającej mocy Folgore. Davide Grasso wystąpił w towarzystwie Giovanniego Perosino, dyrektora Maserati ds. marketingu, który podzielił się wartościami oraz charakterystycznymi cechami marki w obliczu nowej ery Folgore, inaugurując światową premierę kampanii „It turns you on" (z ang. to cię nakręca). Dołączyli do nich także Davide Danesin, szef inżynierów Maserati, który skupił się na inżynierii i rozwoju, oraz szef designu Maserati Klaus Busse, który zakończył konferencję prasową wystąpieniem na temat stylu, technologii i designu.

Poranne spotkanie było również okazją do wprowadzenia uczestników w trzy obszary tematyczne, które stanowią oś narracji i ramy Dnia Folgore: poświęcone elektromobilności, programowi personalizacji Maserati Fuoriserie oraz TRIDENTE, w pełni elektrycznej luksusowej łodzi motorowej. Dla ekspertów Maserati to szansa na przedstawienie nowego oblicza marki.

 

TECHNOLOGIA FOLGORE I ELEKTROMOBILNOŚĆ

W obszarze poświęconym elektromobilności prezentowane jest między innymi podwozie Grecale Folgore – serce w 100% elektrycznego SUV-a spod znaku Trójzębu, które podkreśla integrację elektrycznego układu napędowego oraz wysokonapięciowego akumulatora bez ograniczania wielkości kabiny Grecale – najprzestronniejszej w klasie. Można tam zobaczyć także wallbox Folgore – elegancką domową stację ładującą, dostarczaną wraz z samochodem, a także przednią i tylną oś oraz akumulator GranTurismo Folgore, które pozwalają z bliska obejrzeć fascynujące komponenty napędu potężnego coupé Maserati.

 

FUORISERIE|FOLGORE KOLORY I MATERIAŁY

Obszar skupiony wokół ekskluzywnego programu personalizacji samochodów spod znaku Trójzębu jest wzbogacony o moduł konfiguracyjny i wybrane elementy indywidualizacji, które mają zainspirować klientów do stworzenia wymarzonego Maserati. Wyrafinowany, a zarazem wyrazisty fotel Grecale łączy odcienie Nero i Ghiaccio, wzmocnione kontrastowymi przeszyciami Rosso Trofeo, które tworzą logo Trojzębu na zagłówku i akcentują profil siedzenia. Również fotel MC20 Cielo Opera d'Arte, pokryty laserowo ciętą Alcantarą, jest wzbogacony o oryginalne akcenty kolorystyczne; oto samochód, który wyraża całą kreatywność, talent i kunszt typowy dla programu Fuoriserie. Całość uzupełnia ściana prezentująca dostępne lakiery nadwozia oraz gamę specjalnie wykończonych obręczy dostępnych wyłącznie w ramach kolekcji Corse i Futura.

 

VITA|MASERATI

Współpraca Maserati i Vita Power zaowocowała projektem TRIDENTE – w pełni elektrycznej, luksusowej łodzi motorowej. Marka z Modeny poszerza zatem swoją strategię elektryfikacji i z dróg wkracza na wodę. Vita Power i Maserati dzielą zresztą tę samą wizję mobilności przyszłości i wspólną pasję do luksusowych kreacji, które nie idą na żadne kompromisy w zakresie osiągów oraz elegancji. Vita Power to firma zajmująca się morskimi technologiami, założona z myślą o zmniejszenia wpływu człowieka na morskie środowisko poprzez rozwój elektrycznego, zintegrowanego ekosystemu wysokowydajnych układów napędowych i w pełni elektrycznych jachtów, wspieranego przez dedykowaną infrastrukturę szybkiego ładowania.

TRIDENTE to 10,5-metrowa łódź motorowa przeznaczona do codziennych rejsów po jeziorach i wybrzeżach; może pomieścić do ośmiu pasażerów; rozwija prędkość przelotową 25 węzłów, jej prędkość maksymalną wynosi 40 węzłów, a ładowanie prądem stałym zajmuje niecałą godzinę. Łódź jest wykonana z włókna węglowego i wykończona według najwyższych standardów kreatywności przez rzemieślników żeglarskich z Hodgdon Yachts – amerykańskiej firmy szkutniczej z Maine z ponad 200-letnią tradycją w pasji i doskonałości, wyspecjalizowanej w przetargach na superjachty.

 

Kampania Maserati „It turns you on" (z ang. to cię nakręca) z udziałem Damiano Davida

Moment inauguracji Dnia Folgore i naładowanie nowej epoki Maserati energią wyznaczyło oficjalne rozpoczęcie kampanii „It turns you on", w której wystąpił uwodzicielski włoski muzyk Damiano David. Ten piosenkarz i autor tekstów wspiął się na światowe listy przebojów razem z zespołem rockowym Måneskin, któremu ofiaruje swój niepowtarzalny głos.

Damiano David wystąpił w 90-sekundowym filmie, za który od strony kreatywnej koncepcji odpowiada agencja PR-owa Naïve, a za produkcję – Buddy Film. Gabriele Mainetti, włoski reżyser o międzynarodowej sławie, wspierany przez ekscytujące zdjęcia autorstwa operatora Diego Indraccoliego, oraz utalentowani fotografowie Paolo Zerbini i Max Sarotto, twórcy fotografii z kampanii, nadali twarz historii, która wywyższa i celebruje wszystko, co reprezentuje Maserati: pasję, wizję, innowację, włoskiego ducha, intuicję, poświęcenie oraz entuzjazm. Zachwycający styl definiujący to, jak wyglądamy, jak wyróżniamy się z tłumu i, po prostu, jak żyjemy.

Atmosfera i początkowe nuty są typowe dla koncepcji dolce vita – przepełnione wyrafinowanym, acz swobodnym włoskim duchem, tak podziwianym i uwielbianym na całym świecie. Oto charyzmatyczny młody mężczyzna odjeżdża swoim Maserati GranTurismo Folgore; jego magnetyzm w mgnieniu oka, a zarazem w naturalny sposób rozpromienia otoczenie i przyciąga wzrok. Za kierownicą pierwszego w 100% elektrycznego samochodu Maserati siedzi właśnie Damiano David: słynny piosenkarz i autor tekstów spotyka się z najnowszą ikoną Trójzębu – ikoną, która w wersji Folgore emanuje energią postępu i podboju tego, co nowe.

Motywem przewodnim klipu jest... życie. Momenty, które chwytają za serce i rozświetlają duszę. Czas, którym można delektować się na pokładzie trzech kreacji Maserati Folgore. Osiągi GranTurismo zaserwowane w wersji z otwartym dachem, demonstrowane przez nowe GranCabrio Folgore. Kabriolet Maserati przyciąga spojrzenia i emanuje intensywnymi emocjami tak, jak może jedynie fascynujący włoski samochód, stanowiący idealną syntezę niezwykłej dynamiki i elegancji z wiatrem we włosach. Podróż trwa i kończy się w towarzystwie Grecale Folgore: wszechstronnego, mocnego, luksusowego i urzekającego czterokołowego towarzysza – podobnie jak dwa pozostałe, elektryczne modele Maserati o wysokich osiągach.

Od zmierzchu do świtu Maserati pisze historię nowej energii Folgore – oraz tego, jak porusza ona świat elektryfikacji Trójzębu.


Autor: Maserati

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
14_The all-new Maserati GranCabrio_Our ode to Joy.jpg
2024-03-21 19:27:00
Zupełnie nowe GranCabrio. Nasza oda do radości

Włoska marka zatrudniła scenarzystę Marco Gentilego, aby uczcić swój nowy kabriolet – synonim najbardziej ekskluzywnej swobody przemieszczania się.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Maserati MC20 Notte (5).jpg
2023-11-09 08:41:00
Maserati MC20 Notte – dzikie stworzenie z nocnego świata

Maserati z dumą przedstawia MC20 Notte – pierwszą limitowaną edycję swojego supersportowego modelu MC20, stworzonego do ścigania się na torze i wychowanego,...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
07_Maserati GranTurismo Folgore_GranTurismo Trofeo.jpg
2023-07-12 17:26:00
Maserati oddaje hołd jednostkom V8

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Prędkości w Goodwood, corocznego święta sportu motorowego i samochodowej kultury, Maserati z dumą prezentuje dwie...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
01_Maserati_GranTurismo_Modena.jpg
2022-10-03 18:09:00
Nowe Maserati GranTurismo

Powrót jednej z ikon Maserati: włoski producent sportowych aut przedstawia nowe GranTurismo. Tak otwiera się nowy rozdział w historii, która rozpoczęła się...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
09_Maserati_GranTurismo_Family_Fleet.jpg
2022-09-15 18:53:00
Zupełnie nowe GranTurismo. Z rodziną Maserati za kierownicą.

Nowe Maserati GranTurismo w wersjach Modena i Trofeo, wyposażonych w silnik V6 Nettuno, wyruszyło w drogę przed swoją oficjalną premierą.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 / 2
DILERZY
MASERATI Maserati

Puławska 52A

05-500 Piaseczno

fax (22) 756 70 88

tel: (22) 716 92 92

SZCZEGÓŁY
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI