motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
9 października 2020 13:07

Pasja do jakości i nowoczesności: nowe Audi e-tron GT

Pasja do jakości i nowoczesności: nowe Audi e-tron GT

Pierwsze w pełni elektryczne Audi wytwarzane w całości w Niemczech.


Zamiłowanie do szczegółów, maksymalna precyzja i najwyższa jakość: Nowe Audi e-tron GT odzwierciedla całą pasję, z jaką Audi projektuje i produkuje samochody. Do produkcji elektrycznie napędzanego modelu typu Gran Turismo w zakładach Audi Böllinger Höfe w Neckarsulm, producent wykorzystuje dopasowane na miarę nowoczesne rozwiązania techniczne – ostatni szlif nadawany jest jednak przy pomocy ręcznej roboty, za którą kryją się ogromne umiejętności. A że całe to dynamiczne dzieło sztuki powinno posiadać także dobre brzmienie, Audi skomponowało specjalnie dla modelu e-tron GT jego własny dźwięk, wykorzystując w tym celu wyczucie muzyczne konstruktorów i techniczne kompetencje marki. Audi e-tron GT brzmi zatem mocno i progresywnie – jak przystało na prawdziwe Audi.

 

Produkcja Audi e-tron GT

Audi e-tron GT to pierwszy samochód marki z napędem czysto elektrycznym, który powstawać będzie wyłącznie w Niemczech. Począwszy od końca 2020 roku, to Gran Turismo będzie zjeżdżać z taśmy produkcyjnej w zakładach Audi Böllinger Höfe w Neckarsulm. W związku z tym, tutejsza produkcja zorientowana dotychczas na niemal manufakturowe wytwarzanie modelu R8, została rozbudowana, zmieniona i dostosowana odpowiednio do swojego nowego zadania. Zachowano przy tym naturalnie umiejętności praktyczne dotychczasowej manufaktury, uzupełniając je o procesy cyfrowe i inteligentne technologie. Podczas rozbudowy, planiści produkcji skorzystali z nowych, wirtualnych metod projektowania. Testowanie procesów produkcyjnych i logistycznych również po raz pierwszy przeprowadzono wirtualnie, a planowanie wykorzystywania pojemników transportowych odbyło się ze wsparciem technologii wirtualnej rzeczywistości. Produkcję e-tron GT opracowano bez użycia fizycznych prototypów – to novum w Audi.

Karoseria elektrycznego Gran Turismo w dużym stopniu zbudowana jest z najtwardszych stopów stali i aluminium. W celu wyprodukowania tego kompozytu materiałów w zaplanowanej ilości sztuk, powstał nowy dział produkcji karoserii, w którym rzemieślnicze umiejętności pracowników łączą się z pełnym potencjałem zautomatyzowanej produkcji. Zamontowano tam innowacyjną linię produkcyjną, przez którą każda karoseria przechodzi dwukrotnie. Jej sercem jest ramowa konstrukcja, w której dziesięć robotów mocuje wewnętrzne i zewnętrzne elementy boków karoserii. Rama ta pozwala na przeprowadzenie wszystkich etapów produkcji z wykorzystaniem tylko jednego systemu, umożliwiając tym samym powstawianie Audi e-tron GT na ograniczonej powierzchni zakładu.

Nowością jest także procedura bezpośredniego pomiaru karoserii. Gwarantuje ona jeszcze większą dokładność pomiarów i pozwala szybko zareagować na najmniejsze odchylenia. Na końcu linii przychodzi czas na etap pracy ręcznej. Doświadczeni pracownicy montują elementy dodatkowe i kontrolują wykończenie gotowej karoserii.

Rozbudowana linia montażowa pracuje obecnie w tempie 36 cykli zamiast dotychczasowych szesnastu. Model e-tron GT powstaje na tej samej linii co Audi R8 – taka integracja produkcji dwóch pojazdów całkowicie różnych pod względem technicznym, jest rzeczą niespotykaną w koncernie Volkswagen. Oba modele są transportowane na tych samych pojazdach transportujących bez operatorów (FTF) i na elektrycznie napędzanym szynowym systemie transportu ponad głowami pracowników. Przy jednej ze stacji linii bezpośrednio współpracują ze sobą ludzie i roboty. W razie potrzeby, drukarka 3D zgodnie z żądaniem pracowników drukuje dopasowane na miarę pomoce do wykorzystania przy montażu. Po zmontowaniu, każdy samochód odbywa 40-kilometrową rundę po publicznych drogach, która obejmuje także odcinki na autostradzie i w miejskim ruchu ulicznym.

„Dzięki integracji produkcji Audi R8 i Audi e-tron GT, w zakładach Böllinger Höfe stworzyliśmy jedyne w swoim rodzaju połączenie sztuki rzemieślniczej i smart factory” – podsumowuje kierownik produkcji Wolfgang Schanz. „Szczególną dumą napawają mnie przy tym pasja i duch panujące w naszym zespole.”

 

Elektryczne brzmienie Audi e-tron GT

Czy to jakość, stylistyka, czy właściwości techniczne – Audi e-tron GT to samochód, który uosabia całą pasję Audi. Dotyczy to także brzmienia tego elektrycznego Gran Turismo. Inżynierowie Rudolf Halbmeir i Stephan Gsell wykorzystując komputery, laboratorium dźwięków, poruszający się samochód oraz prowadząc badania wśród klientów, wymyślili i stworzyli progresywny, elektroniczny dźwięk auta.

Jak każdy samochód elektryczny, Audi e-tron GT posiada wymagany przepisami dźwiękowy system ostrzegania (AVAS), umieszczony jednak w szerszym spektrum akustycznym.

Umiejscowiony z przodu pojazdu głośnik emituje dźwięki wydawane przez AVAS. Jeśli klient zamówi opcjonalny pakiet Brzmienie, to do tego głośnika dochodzi drugi duży głośnik zamontowany z tyłu pojazdu. Wtedy dwa równocześnie działające głośniki zapewniają we wnętrzu pełne emocji doświadczanie brzmienia pojazdu. Brzmienie modelu e-tron GT jest nieustannie na nowo miksowane przez dwa sterowniki – zależnie od prędkości i pozycji pedału gazu. Kierowca może ustawić w systemie wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, czy i jak intensywnie chce je słyszeć.

 

Produkcja

- Audi e-tron GT produkowane jest w uruchomionych w roku 2014 zakładach Audi Böllinger Höfe w Neckarsulm

- Rozbudowa i modernizacja w roku 2019; planowanie z wykorzystaniem metod wirtualnych

- Kierownik produkcji Wolfgang Schanz: „Dochodzi tu do wyjątkowej współpracy ręcznej roboty i smart factory”

- Produkcja karoserii Audi e-tron GT w ok. 85 procentach przebiega w sposób zautomatyzowany z udziałem łącznie 34 robotów

- Optymalne zarządzanie dostępną powierzchnią dzięki zastosowaniu linii produkcyjnej, przez którą każda karoseria przechodzi dwukrotnie; ramowa konstrukcja pozwala połączyć kilka etapów produkcji na ograniczonej przestrzeni

- Precyzyjny, bezpośredni pomiar karoserii; ewentualne odchylenie wynosi tylko +/-0,20 mm

- Mimo różnych koncepcji technicznych, wspólna linia montażowa Audi e-tron GT i Audi R8; jedyne tego typu rozwiązanie w koncernie Volkswagen

- Różne techniki wsparcia na wydziale montażu: 20 pojazdów transportujących bez operatorów, nowy elektrycznie napędzany system transportu ponad głowami pracowników, autonomiczna stacja przekazywania

- Współpraca ludzi i robotów w procesie wklejania przedniej i tylnej szyby

- Indywidualne pomoce dla ułatwienia montażu wytwarzane w drukarkach 3D i bazujące na pomysłach pracowników

 

Elektryczne brzmienie

- Elektryczne brzmienie Audi e-tron GT wynikające z muzycznej kreatywności konstruktorów i kompetencji technicznych marki; praca twórcza przy komputerze, w laboratorium dźwięków i w samochodzie

- 32 pojedyncze składniki dźwięku; wyważenie i modulacja brzmienia na podstawie danych z układu zarządzania napędem

- Opcjonalny pakiet Brzmienie: dwa sterowniki w bagażniku, dwa głośniki zewnętrzne w samochodzie i głośniki wewnętrzne w tylnych drzwiach

- Kilkustopniowa charakterystyka brzmienia określana w systemie wyboru dynamiki jazdy Audi drive select


Autor: Audi Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
a226312_large.jpg
2024-02-16 17:05:00
Audi RS 6 Avant i RS 7 Sportback performance

Silnik V8 biturbo TFSI w wersjach performance generuje 630 KM i 850 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
240103_q8_e-tron_edition_dakar.jpg
2024-01-03 13:11:00
Audi Q8 e-tron edition Dakar

Zoptymalizowane możliwości off-roadowe: prześwit zwiększony o 31 milimetrów.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
A236612_large.jpg
2023-12-07 17:18:00
Electrikhana 2: ostatnie wideo driftu z Kenem Blockiem

Wideo nakręcone w Mexico City na krótko przed śmiercią Amerykanina.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
A236454_large.jpg
2023-11-30 17:34:00
Audi RS Q e-tron na 2024 rok: innowacyjny prototyp

RS Q e-tron jest już ostatecznie przygotowany do przyszłorocznego Rajdu Dakar.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
a226461_large.jpg
2023-08-07 17:17:00
Pełna dynamiki moc i ekspresyjny design: Audi RS 6 Avant performance

Wzrost mocy o 30 KM i zwiększenie momentu obrotowego o 50 Nm zapewniają szybszy sprint: od 0 do 100 km/h w 3,4 sekundy.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 21
DILERZY
AUDI Audi Centrum Wrocław

Karkonoska 47

53-015 Wrocław

fax (71) 363 00 64

tel: (71) 363 00 80

SZCZEGÓŁY
AUDI Auto Special

Modlniczka, Prof. Adama Różańskiego 28-30

32-085 Modlnica

fax (12) 639 20 59

tel: (12) 639 20 50

SZCZEGÓŁY
AUDI Auto Wimar Warmia – Palmowski

Rataja 15

10-203 Olsztyn

fax (89) 534 84 40

tel: (89) 535 75 30

SZCZEGÓŁY
AUDI Autorud

Lubelska 50c

35-233 Rzeszów

fax (17) 871 88 19

tel: (17) 871 88 00

SZCZEGÓŁY
AUDI Bełtowski

Rydlówka 5

30-363 Kraków

fax (12) 262 12 12

tel: (12) 262 30 20

SZCZEGÓŁY
AUDI Fota-Groblewski

Jagiellońska 12a

80-373 Gdańsk

fax (58) 511 90 15

tel: (58) 511 90 00

SZCZEGÓŁY
AUDI Ignaszak

al. Wojska Polskiego 5

62-800 Kalisz

fax (62) 765 90 44

tel: (62) 765 90 43

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 4
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI