Zamiana pojazdów między głównym kierowcą testowym Ducati, Alessandro Valią, a Jaanem Mattesem Reilingiem, kierownikiem projektu technicznego rodziny modeli Audi e-tron GT.
Każdy z modeli przyciąga wzrok. Prototyp rodziny e-tron GT i Ducati Panigale V4 R w równym stopniu uosabiają sportowo-elegancki design, jak i doskonałe osiągi. Dzięki swoim unikalnym cechom, elektryczne Gran Turismo Audi i bezkompromisowy motocykl zaprojektowany głównie na tor wyścigowy z włoskiego Borgo Panigale, są szczytem technologii i prawdziwej pasji.
Z pewnością te dwa flagowe modele nie pozostają obojętne dla żadnego miłośnika motoryzacji. Dotyczy to również dwóch mężczyzn, którzy odegrali kluczową rolę w rozwoju prototypów nowej rodziny e-tron GT i Ducati Panigale V4 R1 – Jaan Mattes Reiling, kierownik techniczny projektu w Audi w Neckarsulm i Alessandro Valia, główny kierowca testowy i programista w Ducati. Nie jest niespodzianką, że po wzięciu swoich modeli na ekskluzywną przejażdżkę w Audi Sport GmbH w Neuburgu, obaj zgadzają się co do osiągów i łatwości obsługi pojazdów. Audi specjalnie na tę okazję udostępniło szefowi testów Valii prototyp zoptymalizowanego e-tron GT quattro.
Alessandro Valia: Oba modele bez wątpienia mają dużą moc i oba spełniają warunki pozwalające na bezpieczne wykorzystanie jej na drodze. Ducati zastosowało w swoich modelach różne tryby jazdy, pozwalając kierowcom na indywidualne dostosowanie charakterystyki jazdy zarówno na torze wyścigowym, jak i na drodze. Zapewnia to kierowcom wiele opcji dostosowania mocy motocykla do ich umiejętności jazdy.
Jaan Mattes Reiling: To samo dotyczy prototypu Audi e-tron GT. Dzięki możliwości kontrolowania dostarczanej mocy, łatwo jest prowadzić i cieszyć się tymi samochodami. Pomimo ich sportowego charakteru, zarówno Panigale, jak i e-tron GT są przeznaczone do codziennego użytku.
Valia: Jakie to uczucie jeździć Panigale?
Reiling: Sam jestem wielkim fanem Ducati i uwielbiam jeździć moim Ducati 996. Panigale było zupełnie innym doświadczeniem. To fascynujące, jak łatwo jest obsługiwać ten motocykl o wysokich osiągach i jak szybko można poczuć się na nim komfortowo dzięki elektronicznym ustawieniom. Jak się czułeś za kierownicą prototypu e-tron GT?
Valia: To było niesamowite doświadczenie. Oprócz pięknego wyglądu, byłem pod wrażeniem dynamiki i zwinności samochodu – i oczywiście charakterystyki osiągów tego w pełni elektrycznego samochodu sportowego. Jego przyspieszenie i prowadzenie w zakrętach są po prostu fantastyczne, nawet dla mnie, który jestem przyzwyczajony do szybkiego przyspieszania. Dodatkowo miałem okazję rzucić okiem na wnętrze prototypu. Na pierwszy rzut oka widać dbałość o szczegóły. Jest więc wiele podobieństw, ale oczywiście są też różnice.
Reiling: Zarówno Panigale, jak i prototyp e-tron GT oferują różne opcje dostosowania charakterystyki jazdy do potrzeb odpowiednio kierowcy motocykla i samochodu – coś, co z pewnością zauważyłeś podczas jazdy i sprawdzania ustawień auta. Ulepszony system zawieszenia wprowadza nowe możliwości regulacji.
Valia: Uważam, że oba modele są na podobnie wysokim poziomie. Dotyczy to zwłaszcza zastosowanych technologii i wynikających z nich osiągów, na przykład podczas przyspieszania. Obie marki przywiązują dużą wagę do najdrobniejszych szczegółów. Panigale V4 R służy jako podstawa naszego motocykla wyścigowego w Mistrzostwach Świata Superbike. Oba modele pozwalają kierowcy na znalezienie idealnego indywidualnego ustawienia. Istotna różnica polega na tym, że w przypadku motocykla kierowca ma znacznie większy wpływ na dynamikę jazdy. Niemniej oba modele zapewniają bardzo przyjemne wrażenia z jazdy.
Reiling: Zgadzam się z Tobą, ale jeśli chodzi o prototyp e-tron GT, wysoka wydajność obejmuje coś więcej niż tylko układ napędowy i prowadzenie. Obejmuje cały pojazd, w tym projekt, jakość i komfort zarówno podczas krótkich, jak i długich jazd, zachwycając każdego za kierownicą. Ponadto systemy wspomagające pomagają motocyklom i samochodom bezpieczniej poruszać się w codziennym ruchu drogowym.
Valia: Kładziemy również nacisk na nową koncepcję, jeśli chodzi o wysokie osiągi. Wraz z naszym naciskiem na moc silnika, wagę i emocje, Ducati integruje różnorodne systemy wspomagania. Naszym celem jest umożliwienie kierowcom osiągnięcia optymalnych możliwości jazdy dzięki technologiom takim jak Cornering ABS, Ducati Traction Control i Ducati Wheelie Control. Nawet jeśli popełnisz błąd podczas jazdy, te systemy Cię ochronią. Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem we wszystkich naszych modelach. Na przykład Multistrada oferuje szereg opcjonalnych systemów wspomagających kierowcę, które przenoszą motocykl na nowy poziom bezpieczeństwa. Przykłady obejmują adaptacyjny tempomat i asystenta martwego pola. Aerodynamika, którą przenieśliśmy z MotoGP do naszych modeli produkcyjnych, również przyczynia się do stabilności motocykla, zwłaszcza przy wyższych prędkościach. Myślę, że ten pakiet jest dobrze wyważoną mieszanką adrenaliny i bezpieczeństwa.
Reiling: Dla mnie osobiście jazda motocyklem jest jeszcze bardziej ekscytująca, ponieważ połączenie z drogą i otoczeniem jest bardziej bezpośrednie w porównaniu do jazdy samochodem. Gdy dodatkowe systemy wspomagające zwiększają bezpieczeństwo kierowcy bez zmniejszania jego emocjonalnych doznań, jest to zdecydowanie właściwe podejście.
Valia: Mimo że po raz pierwszy usiadłem na motocyklu w wieku czterech lat, równie mocno kocham jazdę samochodem. W samochodzie mogę hamować znacznie później, gdy zbliżam się do zakrętu. Dla mnie najbardziej ekscytująca jest nadsterowność, której spróbowałem jakiś czas temu w Audi RS 3. Chociaż jest to możliwe również w przypadku motocykla, musisz bardziej zbliżać się do limitu niż w przypadku samochodu. Aby zapewnić kontrolowaną nadsterowność, Panigale V4 R jest wyposażony w system Ducati Slide Control (DSC) ze specjalną funkcją o nazwie Spin on Demand, dynamiczną kontrolą trakcji, która umożliwia wspomaganie kierownicy, podobnie jak tryb Drift w Audi. Ten przykład ilustruje, jak staramy się, aby jazda była ogólnie przyjemnym doświadczeniem. Jak podchodzicie do dalszego rozwoju?
Reiling: Zdecydowanie. Musimy sprostać zmieniającym się wymaganiom specyficznym dla danego kraju. Nieustannie obserwujemy również trendy rynkowe. Ale jeszcze ważniejsze są informacje zwrotne, które otrzymujemy od naszych klientów, prasy i oczywiście dealerów. Na tej podstawie decydujemy, gdzie musimy udoskonalić nasze produkty, aby były jeszcze lepsze lub opracować nowy model. Prototyp rodziny e-tron GT i Panigale V4 R są tego najlepszymi przykładami.
Valia: My również prowadzimy stały dialog z naszymi udziałowcami i klientami. Zlecamy ankiety i badania, aby uzyskać dogłębne informacje zwrotne. Podczas opracowywania motocykli zapraszamy również wyspecjalizowanych dziennikarzy do testów. Myślę, że w naszej pracy rozwojowej nie różnimy się zasadniczo.
Reiling: Tak, to jest podobne. Jednak w dziedzinie e-mobilności stoimy przed wyjątkowymi wyzwaniami. Musimy przezwyciężyć wciąż istniejące obawy dotyczące wad technologicznych w porównaniu z silnikami spalinowymi. Chodzi tu m.in. o obawy związane z zasięgiem i ładowaniem, zwłaszcza w warunkach drogowych. Dzięki lepszej wydajności ładowania naszych modeli elektrycznych i specjalnym ofertom, takim jak Audi charging hubs, jesteśmy na dobrej drodze do przezwyciężenia uprzedzeń.
Valia: W Ducati również wychodzimy naprzeciw nowym inicjatywom. Dobrymi przykładami są nasze modele terenowe i nasze wejście w motocross. Jesteśmy również pionierami, jeśli chodzi o aerodynamikę w projektowaniu motocykli. Naturalnie, mobilność elektryczna również jest dla nas priorytetem. Ducati jest jedynym producentem w serii wyścigów elektrycznych MotoE World Championship. Skorzystaliśmy z waszej wiedzy w zakresie zelektryfikowanych sportów motorowych. Myślę, że Ducati i Audi są pionierami w zakresie kontrolowanych osiągów, ekskluzywności i jakości. Bardzo podobało mi się doświadczenie z prototypem Audi e-tron GT. To imponujące, co potrafi ten elektryczny pojazd. I mam nadzieję, że zapamiętasz również Ducati Panigale V4 R.
Reiling: O tym mogę zapewnić! A w weekendy zawsze chętnie zamieniam samochód na moje Ducati 996.
Zużycie paliwa/energii elektrycznej i wartości emisji** modeli wymienionych powyżej:
Audi e-tron GT quattro
Łączne zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km (62,1 mil): 21,6-19,6;
łączna emisja CO2 w g/km (g/mi): 0
Audi RS e-tron GT
Łączne zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km (62,1 mil): 22,1-19,8;
łączna emisja CO2 w g/km (g/mi): 0
Ducati Panigale V4 R
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym w l/100 km (62,1 mil): 8,0;
łączna emisja CO2 w g/km (g/mi): 185
Ducati Multistrada V4
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym w l/100 km (62,1 mil): 7,0;
łączna emisja CO2 w g/km (g/mi): 162
------------------
** Podane wartości zużycia paliwa i emisji zostały określone zgodnie z prawnie określonymi metodami pomiarowymi. Cykl testowy WLTP całkowicie zastąpił NEDC 1 stycznia 2022 r., co oznacza, że dane NEDC nie są dostępne dla pojazdów z nowymi homologacjami typu po tej dacie. Dane liczbowe nie odnoszą się do pojedynczego, konkretnego pojazdu i nie są częścią oferty, ale są dostarczane wyłącznie w celu umożliwienia porównania różnych typów pojazdów. Dodatkowe wyposażenie i akcesoria (dodatkowe części, różne formaty opon itp.) mogą zmieniać istotne parametry pojazdu, takie jak masa, opór toczenia i aerodynamika, a w połączeniu z warunkami pogodowymi i drogowymi oraz indywidualnym stylem jazdy mogą wpływać na zużycie paliwa, zużycie energii elektrycznej, emisję CO2 i osiągi pojazdu. Ze względu na bardziej realistyczne warunki testowe, zmierzone wartości zużycia paliwa i emisji CO2 są w wielu przypadkach wyższe niż wartości zmierzone zgodnie z NEDC. Może to skutkować odpowiednimi zmianami w opodatkowaniu pojazdów od 1 września 2018 r. Dodatkowe informacje na temat różnic między WLTP a NEDC są dostępne na stronie www.audi.de/wltp.
Autor: Audi AG