motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
17 czerwca 2017 12:23

Nowy Jaguar XF Sportbrake

Nowy Jaguar XF Sportbrake

Nowy XF Sportbrake oznacza powrót Jaguara do segmentu kombi klasy Premium, stanowiącego fascynujące połączenie nowoczesnego wzornictwa, dynamiki jazdy i zaawansowanych technologii, które wyróżniają go na tle konkurencji.


XF Sportbrake wyznacza nowe standardy w dziedzinie praktyczności i wygody za sprawą przyjaznych użytkownikowi funkcji i technologii, dzięki którym każda podróż jest bezpieczniejsza oraz bardziej przemyślana i relaksująca. Połączenie przestronności z ekonomiką czynią z wersji Sportbrake idealnego towarzysza dla klientów prowadzących aktywny tryb życia.

Dzięki wzornictwu, który zachowuje charakterystyczne linie sedana w przedniej części nadwozia, nowy XF Sportbrake uosabia najważniejsze cechy stylistyczne Jaguara oraz posiada atrakcyjną linię dachową, która wyróżnia go na tle konkurentów. Jego elegancka sylwetka jest dynamiczna i zdecydowana, zaskakując przy tym ilością miejsca w kabinie.

Wnętrze zapewnia dużo miejsca zalanego naturalnym światłem dostającym się przez panoramiczny dach o powierzchni 1,6 m2. Pasażerowie tylnej kanapy korzystają z powiększonej przestrzeni na kolana i głowę, zaś praktyczny bagażnik może pomieścić 565 litrów bagażu.

Nowy XF Sportbrake bazuje na sukcesie swego protoplasty i wyposażony jest wewszystkie zaawansowane technologie napędu na wszystkie koła (AWD) oraz konstrukcję wykorzystującą w szerokim zakresie stopy aluminium, które przyniosły modelowi XF liczne nagrody. Nowy Sportbrake wykorzystuje również innowacyjne jednostkik napędowe Ingenium, w tym wysokoprężną jednostkę o pojemności dwóch litrów i mocy 240KM.

Zawieszenie zostało skalibrowane tak, by odpowiadało wymogom stawianym luksusowym kombi segmentu Premium. Sztywność i niska masa własna zapewniają przestronnemu kombi charakterystyczną dla Jaguara dynamikę: inspirowaną samochodami sportowymi z dobrymi właściwościami jezdnymi i szybko reagującym układem kierowniczym. Tylne zawieszenie pneumatyczne z systemem samopoziomowania jest oferowane jako element wyposażenia standardowego, aby zapewnić wersji XF Sportbrake spokojne zachowanie nawet przy pełnym obciążeniu.

Opcjonalny system Configurable Dynamics firmy Jaguar pozwala kierowcom dostroić ustawienia układu kierowniczego, przekładni i przepustnicy. W przypadku wybrania amortyzatorów układu Adaptive Dynamics (aktywnego zawieszenia) klienci mogą także dostosować ustawienia zawieszenia do własnych preferencji.

Opracowane przez firmę Jaguar Land Rover zaawansowane funkcje oprogramowania, takie jak All Surface Progress Control (ASPC), Adaptive Surface Response (ASR) czy Intelligent Driveline Dynamics (IDD) sprawiają, że Sportbrake dorównuje swemu protoplaście pod względem właściwości trakcjyjnych na nawierzchni o niskiej przyczepności oraz w kategorii zdolności pokonywania zakrętów.

Klienci szukający absolutnej pewności nawet w najtrudniejszych warunkach mogą zdecydować się na napęd AWD i system IDD Jaguara, by wyeliminować podsterowność oraz elektroniczne interwencje, które często towarzyszą dynamicznej jeździe innymi modelami z napędem na wszystkie koła. W efekcie XF Sportbrake AWD zachowuje typowe dla Jaguara poczucie jazdy autem tylnonapędowym oraz czułe reakcje układu kierowniczego.

XF Sportbrake ugruntowuje wiodącą pozycję Jaguara w konstruowaniu nadwozi z szerokim wykorzystaniem aluminium, uzyskując wyższą sztywność i niższą masę niż w przypadku poprzednika. Za sprawą nowej, innowacyjnej, jednoelementowej pokrywy bagażnika wykonanej z polimerów Sportbrake charakteryzuje się niemal idealnym rozkładem masy pomiędzy osiami 50:50, stanowiącym podstawę jego wyjątkowych własności jezdnych i ekonomiki.

Nowy XF Sportbrake mierzący 4955 mm jest o 6 mm krótszy od poprzedniego modelu, ale jego rozstaw osi został powiększony o 51 mm do 2960 mm. Zapewnia to większą ilość miejsca na nogi z tyłu oraz przestrzeni bagażowej, a także przyczynia się do poprawy komfortu jazdy. Współczynnik oporu aerodynamicznego o wartości 0,29 ma swój udział w uzyskaniu emisji CO2 na poziomie zaledwie 118 g/km.

Gama zaawansowanych cztero- i sześciocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych firmy Jaguar Land Rover zapewnia typowe dla Jaguara osiągi, ekonomikę i zdolności holownicze.

Najbardziej ekonomiczną jednostką jest łączony z tylnym napędem 163-konny silnik wysokoprężny Ingenium z turbosprężarką o zmiennej geometrii łopatek, który gwarantuje osiągi godne prawdziwego Jaguara, a także wyjątkową ekonomikę. Ten zaawansowany silnik zapewnia emisję CO2 na poziomie zaledwie 118 g/km oraz zużycie paliwa wynoszące 4,5 l/100km.

Na drugim końcu spektrum silników znajduje się 380-konny doładowany silnik benzynowy V6. W połączeniu z 8-biegową przekładnią automatyczną ZF oraz zaawansowanym układem napędu na wszystkie koła zapewniając sportowe osiągi i rozpędzając samochód do 100km/h w 5,5 sekundy.

Nowy XF Sportbrake stanowi idealny wybór dla klientów, którzy prowadzą aktywny styl życia, oraz posiada zestaw nowych, wygodnych funkcji zwiększających praktyczność luksusowego kombi Jaguara. Obejmują one technologię Tow Assist oraz nową, wytrzymałą opaskę na rękę Activity Key, która pozwala użytkownikowi zabezpieczyć swój pojazd na czas uprawiania sportu na świeżym powietrzu bez obaw o zgubienie lub zamoczenie głównego kluczyka. Kierowcy mogą również ustawić maksymalną wysokość otwarcia pokrywy bagażnika sterowanej gestem, aby zapobiec jej uszkodzeniu w miejscach o ograniczonej wysokości, np. na parkingu piętrowym lub w garażu.

Funkcja filtracji i jonizacji powietrza w kabinie zapobiega przedostawaniu się do wnętrza pojazdu zanieczyszczeń, chroniąc zdrowie i dobre samopoczucie, zaś sterowanie gestami pokrywą bagażnika i roletą przeciwsłoneczną panoramicznego dachu podkreślają, jak ważna dla projektantów modelu XF Sportbrake była wygoda klientów.

Zadbano o pełny zestaw systemów wspomagających kierowcę i systemów bezpieczeństwa wsparte systemem Driver Condition Monitoring, który bada szereg sygnałów wejściowych w celu wykrycia oznak senności i ostrzeżenia kierowców o konieczności zrobienia sobie przerwy.

 

Dostępne wersje

Nowa gama modelu XF Sportbrake obejmuje następujące wersje wyposażeniowe: 

• XF Sportbrake Pure
• XF Sportbrake Prestige
• XF Sportbrake Portfolio
• XF Sportbrake R-Sport
• XF Sportbrake S

 

Dostępne konfiguracje układów napędowych:
Jednostki wysokoprężne

• 2.0L R4 (163KM), przekładnia manualna / automatyczna, napęd RWD
• 2.0L R4 (180KM), przekładnia automatyczna, napęd RWD / AWD
• 2.0L R4 (240KM), przekładnia automatyczna, napęd AWD
• 3.0L V6 (300KM), przekładnia automatyczna, napęd RWD

 

Jednostki benzynowe

• 2.0L R4 (250KM), przekładnia automatyczna, napęd RWD / AWD
• 3.0L V6 (380KM), przekładnia automatyczna, napęd AWD.

 

Nowy XF Sportbrake dołącza do wersji sedan produkowanej w fabryce Castle Bromwich (Wielka Brytania) firmy Jaguar Land Rover.

 

Design

Nowy XF Sportbrake, opracowany jako rozwinięcie szeroko wykorzystującego aluminium, sportowego sedana XF, zapewnia więcej miejsca w środku oraz większe możliwości transportowe w dynamicznym opakowaniu, które wygląda fantastycznie, ale pozostaje niezwykle praktyczne.

Wersja XF Sportbrake posiada znane cechy modelu XF w przedniej części nadwozia, w tym reflektory wykorzystujące technologię LED, jednak wraz z posuwaniem się ku tyłowi coraz wyraźniej widać różnice pomiędzy sedanem i kombi.

Gdy patrzy się z boku, cienkie przednie słupki i górne słupki boczne przywodzą na myśl eleganckie coupé, a jednocześnie poprawiają widoczność. Ostre przetłoczenie boczne biegnie nieprzerwanie od przodu ku tyłowi, a zespół projektantów Jaguara wykorzystał dodatkową objętość kabiny luksusowego kombi w celu podkreślenia długości, elegancji i linearności pojazdu. W rezultacie XF Sportbrake wygląda na dłuższy od sedana, mimo iż obie wersje mają tę samą długość całkowitą.

Relingi dachowe o niskim profilu zapewniają większe walory praktyczne bez uszczerbku dla wyglądu czy własności aerodynamicznych i potrafią utrzymać do 100 kg obciążenia.

Opadająca linia dachu kończy się tylnym spojlerem o idealnych proporcjach, który poprawia własności aerodynamiczne i nadaje wersji XF Sportbrake dynamiki i asertywności, a także obejmuje eleganckie diodowe światła stopu.

Jednoelementowa pokrywa bagażnika wykonana z polimerów oferuje duży otwór ładunkowy o maksymalnej szerokości 1061 mm i zawiera rozmieszczone w przemyślany sposób diodowe oświetlenie podłoża bezpośrednio za samochodem, które włącza się po otwarciu bagażnika.

Wyrazisty tył obejmuje smukłe, zachodzące na boki tylne lampy LED, biegnące od boków nadwozia do pokrywy bagaznika i zawierające półokrągły motyw znany ze sportowego SUV-a marki Jaguar, modelu F-PACE, który sam inspirowany był sportowym modelem, F-TYPE. Linearny projekt tylnych lamp wizualnie podkreśla szerokość tylnej części pojazdu, a długie poziome elementy graficzne prowadzą wzrok w 360-stopniową podróż wokół modelu XF Sportbrake, wzmacniając wrażenie płynności i nieskazitelnej elegancji.

Przez całą szerokość pojazdu biegnie charakterystyczny chromowany pasek, który wizualnie łączy tylne lampy i nadaje wersji Sportbrake luksusowy wygląd. Gładkie powierzchnie stanowią przykład precyzji będącej charakterystyczną cechą wszystkich modeli Jaguara.

Dostępne są dwa jednolite kolory lakieru, Fuji White i Narvik Black, oraz osiem odcieni metalicznych: Yulong White, Santorini Black, Indus Silver, Corris Grey, Loire Blue, Firenze Red, Rossello Red i Caesium Blue. Ponadto oferowane są dwa lakiery premium — Carpathian Grey i Silicon Silver. Farallon Black jest dostępny wyłącznie w modelach First Edition.

Wzornictwo wnętrza łączy jakość i prostotę sedana z dodatkową przestrzenią i praktycznością. Kilkupoziomowa deska rozdzielcza zachodzi na panele drzwi, nadając kabinie charakter luksusowego rękodzieła. Zaawansowane technologie zostały płynnie zintegrowane z tradycyjnymi elementami takimi jak wykończenie wysokiej jakości miękką skórą licową Windsor.

Dla zapewnienia najwyższego poziomu komfortu podczas długich podróży, klienci mogą zamówić w pełni kolorowy, interaktywny panel wskaźników z ekranem TFT o przekątnej 12,3-cala, 10-calowy centralny ekran dotykowy, 10-kolorowe oświetlenie nastrojowe z możliwością konfiguracji oraz regulowane w 10 kierunkach fotele z elektrycznie regulowanymi zagłówkami. Nowe funkcje obejmują zapewniającą świeże powietrze w kabinie opcję jonizacji (ang. Cabin Air Ionisation) oraz dostępne opcjonalnie drzwi z funkcją miękkiego domykania Soft Cose, które zamykają się w wyrafinowany i starannie zaprogramowany sposób, izolując pasażerów od otaczającego świata.

Wewnątrz nie brakuje miejsca ani na głowę ani na nogi, zwłaszcza z tyłu, gdzie pasażerowie korzystają z większej przestrzeni na kolana niż w modelu Sportbrake I generacji, pomimo mniejszej długości całkowitej nowego modelu.

Za sprawą czterostrefowej klimatyzacji, podgrzewanych siedzeń oraz jednego z największych w segmencie dachów panoramicznych, podróżowanie na tylnej kanapie wersji Sportbrake stanowi samochodowy odpowiednik lotu w klasie biznesowej. Sterowana gestami roleta przeciwsłoneczna jest odsuwana i zasuwana w sposób intuicyjny posuwistym ruchem ręki, co pozwala kierowcy nie odrywać wzroku od drogi, gdy stały dach o powierzchni 1,6 m2 wpuszcza do środka zbyt dużo światła słonecznego. Po odsunięciu spektakularny dach zapewnia pasażerom tylnej kanapy niezakłócony widok nieba.

Pomimo luksusowego otoczenia projektanci i inżynierowie Jaguara nie zapomnieli, co sprawia, że kombi klasy premium są tak pożądane. Montowana standardowo, składana i dzielona w proporcji 40:20:40 kanapa zapewnia uniwersalność i pozwala klientom dostosować wnętrze do specyficznych wymogów każdej podróży. Dbałość o szczegóły we wnętrzu jest widoczna w rozmieszczeniu tylnych głośników, które zostały przeniesione z półki za tylną kanapą w sedanie XF na tylną podsufitkę w wersji Sportbrake, aby zapewnić doskonałą jakość dźwięku bez uszczerbku dla funkcjonalności.

565-litrowy bagażnik oferuje bezkonkurencyjną przestrzeń na bagaż za sprawą imponujących 1700 litrów dostępnych po złożeniu wyjątkowej tylnej kanapy, co pozwala uzyskać praktyczną, płaską podłogę przedziału bagażowego. Oparcie tylnej kanapy można odblokować za pomocą dyskretnych dźwigienek umiejscowionych wewnątrz wbudowanych w boczne ścianki bagażnika paneli lub używając przełączników w samych oparciach.

Przydatnym elementem wyposażenia jest osłona bagażu chroniąca cenne przedmioty przed wzrokiem ciekawskich. Częściowo cofa się ona automatycznie po otwarciu bagażnika w celu ułatwienia dostępu, a po zatrzaśnięciu pokrywy powraca do pozycji zamkniętej. Za dopłatą dostępna jest specjalna siatka mocująca luźne przedmioty do punktów mocowania w podsufitce.

Cztery punkty mocowania pozwalają na zabezpieczenie dużych przedmiotów, a wbudowane w podłogę bagażnika szyny mieszczą wiele opcjonalnych mocowań ładunku. Dzięki specjalnemu otworowi w części centralnej składana i dzielona w proporcji 40:20:40 kanapa pozwala przewieźć dwóch pasażerów oraz dodatkowo dłuższe przedmioty, np. narty.

Płaskie ściany przestrzeni bagażowej sprawiają wrażenie dopracowania także pod względem stylistyki. Przestrzeń bagażową zaprojektowano tak, by poza dodatkowymi przedmiotami, np. walizkami czy torbami podręcznymi, pomieściła także ułożoną w poprzek torbę golfową bez wyjmowania kijów.

 

Praktyczność

Nowy Jaguar XF Sportbrake jest bardzo uniwersalny dzięki wielu przemyślanym rozwiązaniom konstrukcyjnym i innowacjom. Sterowanie gestami, składana i dzielona w proporcji 40:20:40 kanapa, funkcja Cabin Air Ionisation, opaska Activity Key i inteligentna technologia Tow Assist łączą się z 565-litrową przestrzenią bagażową i zdolnością ciągnięcia przyczepy do 2000 kg, czyniąc z nowości w ofercie firmy Jaguar wszechstronnie utalentowaną propozycję.

Przestrzeń ładunkową zaprojektowano tak, by pomieściła nieforemne ładunki i jest ona wystarczająco duża, by przewieźć w niej rodzinną lodówkę z zamrażarką, a standardowe samopoziomujące tylne zawieszenie pneumatyczne czyni z nowego XF Sportbrake bardzo sprawny samochód holowniczy.

 

Sterowanie gestami

Aby zwiększyć wygodę, XF Sportbrake jest oferowany z pokrywą bagażnika sterowaną gestami dostępną za dopłatą w pojazdach z dostępem bezkluczykowym. Po zbliżeniu się do pojazdu klienci mogą otworzyć i zamknąć pokrywę przesuwając stopę pod tylnym zderzakiem — to idealne rozwiązanie, gdy wraca się do pojazdu z rękami zajętymi sprzętem sportowym lub torbami z zakupami.

Czujniki ruchu po obu stronach dolnej części zderzaka wykrywają ruch i jeśli system bezpieczeństwa wykryje kluczyk w odległości metra od tylnej klapy, odblokowuje zamki i otwiera pojazd. Po bezpiecznym zapakowaniu bagażu można następnie w ten sam sposób zamknąć pokrywę.

W pojazdach wyposażonych w dach panoramiczny klienci będą mogli także wybrać nową sterowaną gestami roletę przeciwsłoneczną. Do jej rozsunięcia lub zasunięcia wystarczy po prostu posuwisty ruch ręką do przodu lub do tyłu w przestrzeni za wewnętrznym lusterkiem wstecznym. To intuicyjne i pozbawione przycisków rozwiązanie sprawia, że cała operacja jest prosta, logiczna i nie odwraca uwagi kierowcy.

 

Inteligentna pokrywa bagażnika

Klienci mogą wstępnie ustawić ogranicznik wysokości do jakiej otwiera się pokrywa bagażnika, gdy parkują w miejscach o ograniczonej wysokości, np. na wielopoziomowych parkingach czy w domowym garażu. Ta sprytna funkcja, którą można wybrać przyciskiem w kabinie, chroni przez uszkodzeniem pokrywy i oszczędza kierowcom kłopotów z jej ręcznym zatrzymywaniem. Klienci mogą po prostu dostosować dopuszczalną wysokość jej otwarcia za pomocą centralnego ekranu dotykowego.

 

Dzielona i składana kanapa

W drugim rzędzie siedzeń standardowo zamontowano uniwersalną dzieloną w proporcji 40:20:40 i składaną kanapę, która po złożeniu tworzy całkowicie płaską powierzchnię załadunkową. Oparcia można odblokować za pomocą zdalnych dźwigienek zamontowanych wygodnie w ściance przedziału bagażowego lub przełącznikami znajdującymi się w samych oparciach. Złożenie ich pozwala na przewiezienie za przednimi fotelami przedmiotów o długości dwóch metrów.

 

Układ wspomagający holowanie przyczepy

Dopuszczalna masa holowanej przyczepy w modelu XF Sportbrake waha się od 1900 kg dla silnika benzynowego o mocy 250 KM do 2000 kg dla pozostałych jednostek napędowych. Do wyboru są elektrycznie wysuwany hak kulowy z możliwością kalibracji obciążenia, który może być obsługiwany z kabiny i pozwala klientowi sprawdzić oświetlenie przyczepy, a także ręcznie odpinany hak kulowy.

System stabilizacji toru jazdy przyczepy (Tow Assist) firmy Jaguar jest elementem wyposażenia standardowego wszystkich modeli, który automatycznie pomaga zapobiec kołysaniu się przyczepy bez interwencji kierowcy.

 

Opaska Activity Key

Nowy XF Sportbrake jest dostępny z opaską na rękę Activity Key. Wodoodporna, wstrząsoodporna, gumowa opaska na rękę zawiera zintegrowany transponder, który ułatwia prowadzenie aktywnego stylu życia, pozwalając właścicielom zamknąć w pojeździe konwencjonalny kluczyk z pilotem i skupić się na zajęciach na świeżym powietrzu.

Zablokowanie zamków modelu XF Sportbrake za pomocą opaski Activity Key dezaktywuje kluczyki zostawione w środku, zaś sama opaska nigdy się nie rozładuje, gdyż nie posiada baterii. Wykorzystuje ona częstotliwości radiowe w celu automatycznego blokowania i odblokowywania pojazdu, gdy zostanie zbliżona do napisu Jaguar na pokrywie bagażnika.

 

Jonizacja powietrza w kabinie (Cabin Air Ionisation)

Po raz pierwszy w modelu XF Sportbrake zastosowano system oczyszczania powietrza w kabinie. Technologia ta zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniem środowiska, poprawia klimat w kabinie oraz samopoczucie klienta. System oczyszcza powietrze, neutralizując zapachy i usuwając bakterie poprzez uwolnienie do nawiewów drobnych cząsteczek z ładunkiem e-ion.

 

Akcesoria

Firma Jaguar opracowała dla modelu XF Sportbrake szereg spersonalizowanych akcesoriów, które pomogą klientom dopasować ich pojazdy do własnych potrzeb oraz w pełni wykorzystać uniwersalną konstrukcję sportowego kombi. Stylistyczne ulepszenia sięgają od zewnętrznych akcesoriów z włókna węglowego po spersonalizowane nakładki progów wewnątrz, podczas gdy liczne praktyczne dodatki obejmują łatwe w montażu poprzeczne belki do niskoprofilowych relingów i szeroką gamę mat i wykładzin przestrzeni bagażowej.

Maksymalne obciążenie dachu wynoszące 100 kg pozwala klientom w pełni wykorzystać szeroką gamę akcesoriów dachowych, w tym praktyczny 320-litrowy kufer. Jak przystało na uniwersalny charakter luksusowego kombi, Jaguar oferuje różne uchwyty na narty i deski snowboardowe (cztery pary nart lub dwie deski), uchwyty na rowery (maksymalnie trzy rowery, montaż za widelec) i bagażniki do przewozu sprzętu do sportów wodnych do zamontowania na dachu. Cykliści mogą także zamontować do trzech rowerów na specjalnie opracowanym bagażniku rowerowym mocowanym na haku z pomysłowym mechanizmem szybkiego blokowania i odblokowywania.

We wnętrzu szeroka gama akcesoriów obejmuje przegrodę dla psa o pełnej wysokości montowaną do specjalnie umieszczonych punktów mocowania z tyłu pojazdu oraz wykładziny bagażnika z rozkładanymi osłonami zderzaka, które zabezpieczają tylny zderzak podczas załadunku i rozładunku bagażu.

 

Podwozie

XF Sportbrake oferuje właściwości jezdne sportowego Jaguara oraz wyjątkowy poziom komfortu i dopracowania. Standardowe, samopoziomujące się tylne zawieszenie pneumatyczne z łatwością radzi sobie z dowolnym obciążeniem i każdą nawierzchnią drogi, którą wybiorą klienci.

Liczne, zaawansowane technologie podwozia sprawiają, że nowy Jaguar XF Sportbrake jest ciekawym wyborem w swojej klasie. Dzięki sprawdzonej w sportowym sedanie XF dynamicznej architekturze oraz adaptacyjnym technologiom i inteligentnym funkcjom jego wyjątkowej praktyczności dorównują tylko jego, inspirowane samochodami sportowymi, własności jezdne i typowy dla Jaguara spokój.

Niemal idealny rozkład masy 50:50 Jaguara XF Sportbrake stanowił punkt wyjścia do opracowania zwartego, zwinnego i czułego układu jezdnego.

Aby zoptymalizować istniejącą bazę modelu XF pod kątem dodatkowej przestrzeni bagażowej wersji Sportbrake, inżynierowie Jaguara zbadali każdy aspekt nowego kombi. W celu poprawy wrażeń z jazdy udoskonalono elektrycznie wspomagany układ kierowniczy (EPAS) poprzez zastosowanie mniejszego przełożenia, czyniąc jazdę bardziej odprężającą oraz wyostrzając reakcje na ruchy kierownicą.

Przednie zawieszenie wersji Sportbrake jest wyjątkowo lekkie i sztywne, co maksymalnie poprawia reakcje w zakrętach. Szerokie wykorzystanie lekkich komponentów ze stopów aluminium, zaawansowane procesy produkcyjne i techniki projektowania ułatwiają uzyskanie charakterystycznej, wciągającej szybkości reakcji oraz zwinności.

W zmienionym przednim zawieszeniu wykorzystano konstrukcję z podwójnymi wahaczami i zwrotnicą wytwarzaną w opatentowanym przez Jaguara procesie Cobra Press. Dolne drążki reakcyjne wykonano z kutego stopu aluminium, a lekkie sprężyny, tuleje i stabilizator pomagają ograniczyć masę oraz poprawić osiągi i ekonomikę. Ponadto kompozytowe wloty powietrza kierują je prosto na tarcze hamulcowe, zwiększając skuteczność hamowania podczas dynamicznej jazdy.

Aby zapewnić wersji XF Sportbrake komfort jazdy na poziomie sedana, specjaliści firmy Jaguar od układu jezdnego wprowadzili delikatne zmiany w przednich amortyzatorach. System zaworów obejściowych zapewnia maksymalny komfort podczas normalnej jazdy. Przy bardziej dynamicznej jeździe zawór zamyka się, usztywniając pracę amortyzatora i wyostrzając reakcje układu jezdnego.

Z tyłu pewne zachowanie i ładowność modelu Sportbrake zapewnia w pełni pneumatyczne zawieszenie montowane standardowo w każdej wersji wyposażenia. Dzięki zastąpieniu stalowych sprężyn sedana samopoziomującymi amortyzatorami pneumatycznymi XF Sportbrake zachowuje spokój niezależnie od obciążenia.

Sportbrake zachowuje cieszące się uznaniem tylne zawieszenie sedana XF, z tym samym układem wielowahaczowym oraz tulejami zapewniającymi wyjątkowe własności jezdne i komfort.

 

Amortyzatory adaptacyjne

Aktywny system monitoruje ruch kół 500 razy na sekundę oraz ruchy nadwozia 100 razy na sekundę. Inteligentna kontrola tłumienia oznacza, że Sportbrake jest przygotowany na każde warunki drogowe oraz potrafi natychmiast reagować na zmiany nawierzchni.

System rozpieszcza komfortem, filtrując niedoskonałości drogi, co pozwala klientom zrelaksować się i wygodniej pokonywać długie trasy.

W trybie Dynamic Mode adaptacyjne amortyzatory lepiej kontrolują ruchy nadwozia, wyostrzając reakcje samochodu i ujawniając jego prawdziwe możliwości w zakrętach. Efektem są wyjątkowe własności jezdne, a także wyczucie, spokój oraz stabilność podczas szybkiej jazdy, których kierowcy oczekują od sportowego Jaguara.

 

Pakiet Configurable Dynamics

W każdej wersji z przekładnią automatyczną nowy XF Sportbrake może być opcjonalnie wyposażany w pakiet Configurable Dynamics. Ten sprawdzony w sportowym modelu F-TYPE trójdrożny system pozwala kierowcom regulować ustawienia układu kierowniczego, mapę przepustnicy i tryby pracy przekładni. W przypadku zamówienia również adaptacyjnych amortyzatorów pakiet Configurable Dynamics z systemem Adaptive Dynamics pozwala w trybie Dynamic Mode modelu XF Sportbrake wybrać własne ustawienia układu zawieszenia.

Ponadto w połączeniu z systemem multimedialnym Touch Pro pakiet Configurable Dynamics wprowadza do menu centralnego ekranu dotykowego tryb „Dynamic-i” ze stoperem i dynamiczną wizualizacją przeciążenia.

 

Intelligent Driveline Dynamics

Kierowcom wybierającym napęd na wszystkie koła (AWD), XF Sportbrake oferuje system Intelligent Driveline Dynamics (IDD), który wykorzystuje czujniki do aktywnego przewidywania poślizgu tylnych kół i zmiany rozdziału momentu obrotowego w celu zapobieżenia utracie przyczepności.

W modelach z napędem na cztery koła poziom bezpieczeństwa dodatkowo podnoszą zaawansowane funkcje kontroli trakcji opracowane przez firmę Jaguar Land Rover. Systemy All Surface Progress Control (ASPC) i Adaptive Surface Response (AdSR) pomagają kierowcom radzić sobie w warunkach niskiej przyczepności, np. na oblodzonej drodze lub mokrej trawie.

Półautonomiczna funkcja ASPC jest standardowo montowana we wszystkich wersjach z automatyczną przekładnią i działa jak tempomat przy niskich prędkościach. W warunkach niskiej przyczepności ta technologia pomaga kierowcom bezpiecznie ruszyć i rozpędzić pojazd do prędkości 30 km/h. Kierowca kontroluje żądaną prędkość za pomocą przełącznika tempomatu bez potrzeby dotykania pedałów. Ta technologia zarządza mocą i trakcją w celu wykorzystania całej dostępnej przyczepności, a kierowcy pozostaje skupienie się wyłącznie na kierowaniu pojazdem.

System AdSR pracuje w bardziej zmiennych warunkach i pozwala kierowcy zachować pełną kontrolę nad pedałem przyspieszenia. Po aktywacji, algorytmy rozpoznają sytuacje, gdy Sportbrake porusza się po nawierzchniach takich jak mokra trawa, śnieg, lód czy żwir i dostosowuje ustawienia podwozia w odpowiedzi na zmieniającą się przyczepność.

 

Napęd na wszystkie koła

Jaguar XF Sportbrake został wyposażony w inteligentny układ AWD, który zapewnia mu niezrównanie własności dynamiczne i trakcję bez uszczerbku dla typowego dla Jaguara tylnonapędowego charakteru.

Układ AWD jest lżejszy, czulszy i wydajniejszy od swojego poprzednika, ważąc zaledwie 20,5 kg i reagując w czasie poniżej 250 ms na zmiany przyczepności.

Wykorzystując niezrównaną wiedzę specjalistów firmy Jaguar Land Rover o napędzie AWD, układ działa w połączeniu z systemem Intelligent Driveline Dynamics (IDD), praktycznie eliminując podsterowność i ograniczając prawdopodobieństwo interwencji systemu Dynamic Stability Control (DSC).

IDD wykorzystuje dane z szeregu czujników rozmieszczonych wokół samochodu, monitorując pojazd i warunki na drodze 100 razy na sekundę w celu obliczenia tarcia powierzchniowego oraz granic przyczepności tylnych kół. Te dokładne informacje pozwalają modelowi Sportbrake dłużej zachować swój tylnonapędowy charakter i wyczucie układu kierowniczego oraz ograniczyć występowanie podsterowności.

Oprogramowanie sterujące wykorzystuje te dane do szybszego wykrywania nawierzchni o niskiej przyczepności i przewidywania poślizgu kół. Następnie zmienia ono rozdział momentu obrotowego, aby zachować jak najlepszą trakcję i zapobiec interwencji systemu DSC.

 

IDD w akcji

Podczas normalnej jazdy inteligentny układ AWD kieruje większość momentu obrotowego na tylne koła, zapewniając charakterystyczne dla Jaguara właściwości jezdne.

W zakrętach IDD przewiduje poślizg dowolnego koła i zanim on nastąpi przekazuje moment obrotowy na oś przednią, gdzie przyczepność jest najlepsza, zapobiegając w ten sposób spadkowi osiągów.

W szybko pokonywanych zakrętach żonglowanie momentem przez system IDD odbywa się z wykorzystaniem innych układów kontroli trakcji, np. DSC czy Torque Vectoring, aby złagodzić nadsterowność poprzez ograniczenie odchylenia od toru jazdy.

W efekcie kierowcy mogą wchodzić w zakręty z większą prędkością i przyspieszać wcześniej na wyjściu, przez cały czas zachowując typowe dla Jaguara własności jezdne. Gdy XF Sportbrake wyjeżdża z zakrętu, IDD zapewnia niemal idealny rozkład momentu obrotowego 50:50 w celu uzyskania maksymalnej przyczepności oraz optymalnego przyspieszenia.

 

Architektura oraz konstrukcja nadwozia

Lekka, w dużej mierze aluminiowa struktura nadwozia nowego Jaguara XF Sportbrake jest sztywna, wytrzymała i zaprojektowana pod kątem zapewnienia niemal idealnego rozkładu masy 50:50 oraz znakomitej zwinności. Doświadczenie Jaguara w zakresie lekkich materiałów pomaga też ograniczyć emisję CO2 i zużycie paliwa dzięki redukcji ogólnej masy pojazdu.

Sportbrake posiada nową strukturę tylnej części nadwozia, która jest wynikiem rozwoju lekkiej, szeroko wykorzystującej aluminium architektury Jaguara. W nadwoziu użyto różnych specjalnie opracowanych lekkich stopów aluminium o wysokiej wytrzymałości, natomiast belkę poprzeczną wykonano z magnezu w celu ograniczenia masy w tym kluczowym obszarze. Konstrukcja wykorzystuje również stopy stali w strategicznych miejscach takich jak tylna podłoga, drzwi i słupki B.

To inteligentne połączenie materiałów nie tylko zwiększa odporność na uderzenia, ale także równomiernie rozkłada masę pomiędzy osie przednią i tylną, zapewniając równowagę, na której bazują komfort jazdy i własności jezdne modelu XF Sportbrake. Zastosowanie jednoelementowej polimerowej pokrywy bagażnika oraz klejonej tylnej szyby dodatkowo poprawia wyważenie, lekkość i zwinność wersji Sportbrake.

Podczas opracowywania wersji Sportbrake na bazie sportowego sedana XF inżynierowie Jaguara szukali każdej okazji do obniżenia masy i poprawy osiągów. Przykładowo zastosowanie stopu o wysokiej wytrzymałości na bokach nadwozia wersji Sportbrake umożliwiło użycie paneli o grubości 1,1 mm, co pozwoliło zachować tę samą wytrzymałość i trwałość przy niższej masie. Ponadto nowy natryskiwany materiał tłumiący o wysokiej gęstości zastąpił konwencjonalne wkładki izolacji akustycznej, dodatkowo redukując ciężar.

Szczególną uwagę poświęcono zawieszeniu, aby uzyskać możliwie jak najniższą masę oraz jak najwyższą sztywność. Aby zredukować ciężar, przednie kolumny amortyzatorów wykonano z odlewanego stopu aluminium, natomiast tylne dolne ramiona z wydrążonego odlewu. Kolejne innowacje obniżające masę obejmują wydrążony przedni stabilizator, zoptymalizowane pasywne tłumiki drgań oraz cieńsze sprężyny śrubowe o wyższym naprężeniu.

 

Zespół napędowy

Silniki nowego modelu XF Sportbrake cechują się szybkim dostarczaniem momentu obrotowego i łatwym przyspieszaniem, płynną i natychmiastową reakcją na gaz, a także charakterystycznym brzmieniem. W celu poprawy wydajności wszystkie zostały wyposażone w oszczędzające paliwo systemy start-stop (zależnie od rynku) i funkcję Smart Regenerative Charging.

Połączenie w Jaguarze XF Sportbrake lekkiego, wykonanego w dużej mierze z aluminium nadwozia z całkowicie aluminiowymi silnikami rodziny Ingenium wyznacza nowy standard pod względem osiągów i zużycia paliwa. Od ekonomicznego 2.0-litrowego diesla Ingenium o mocy 163 KM, który emituje 118 g/km CO2 i współpracuje z 6-biegową przekładnią ręczną po potężny, doładowany mechanicznie silnik benzynowy V6 o mocy 380 KM napędzający tylne koła za pośrednictwem 8-biegowego automatu, nowy XF Sportbrake oferuje fascynującą mieszankę osiągów i ekonomiki.

Silniki z rodziny Ingenium zostały zaprojektowane i zbudowane w Wielkiej Brytanii, tak aby spełnić wyśrubowane wymagania dotyczące mocy, momentu obrotowego i kultury pracy, a także surowe wymogi w zakresie zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń. Ingenium to rodzina zaawansowanych czterocylindrowych silników wysokoprężnych i benzynowych światowej klasy.

 

Ekologiczne silniki wysokoprężne

Oferta jednostek wysokoprężnych obejmuje trzy silniki 2.0-litrowe oraz fenomenalne 3.0-litrowe V6 z podwójnym turbodoładowaniem sekwencyjnym. Czterocylindrowy silnik wysokoprężny Ingenium o pojemności 2.0-litrów jest dostępny w następujących kombinacjach mocy i momentu obrotowego: 163 KM / 380 Nm; 180 KM / 430 Nm; 240 KM / 500 Nm.

163-konny diesel w wersji z udaną, 6-biegową przekładnią ręczną emituje zaledwie 118 g/km CO2 i spala 4,5 l/100 km. 

W połączeniu z napędem na wszystkie koła i automatyczną przekładnią 240-konny diesel zapewnia fascynujące połączenie osiągów z ekonomiką, rozpędzając się od 0-100 km/h w 6,7 sekundy i zużywając średnio 5,8 l/100 km przy emisji CO2 na poziomie 153 g/km.

Aby osiągnąć poziom emisji NOx zgodny z normą Euro 6, zaawansowane silniki 4-cylindrowe wykorzystują najnowocześniejszy proces selektywnej redukcji katalitycznej (SCR).

Jednostki wysokoprężne Ingenium wyposażono w turbosprężarki o zmiennej geometrii, które gwarantują optymalną reakcję w całym zakresie obrotów. Zaawansowane rozwiązania akustyczne zastosowane podczas konstruowania bloku silnika oraz w głowicy cylindrów ograniczają przenoszenie wibracji silnika do kabiny, dzięki czemu kultura jego pracy dorównuje jego osiągom.


Mocny, wysokoprężny silnik 3.0 V6: 700 Nm

Diesel TDV6 Jaguara uzyskuje niezwykłe wartości mocy i momentu obrotowego, odpowiednio 300 KM i 700 Nm — wystarczająco dużo, by rozpędzić luksusowe sportowe kombi od 0-100km/h w 6,6 sekundy, a jednocześnie ograniczyć zużycie paliwa do 5,7 l/100 km i emisję CO2 do 149 g/km.

Gwarantowane osiągi i znakomita ekonomika diesla V6 wynikają z zastosowania dwóch sekwencyjnych turbosprężarek. Pierwsza zwiększa moc silnika przy niskich obrotach, po czym do akcji wkracza druga, zapewniając ciągły dopływ mocy w pozostałym zakresie obrotów.

Łopatki turbosprężarek, koła kompresji i łożyska ceramiczne zaprojektowano pod kątem redukcji tarcia wewnętrznego, umożliwiając jednostce V6 szybsze rozwijanie momentu obrotowego i jeszcze bardziej poprawiając reakcje silnika.

W połączeniu z 8-biegową przekładnią automatyczną fenomenalny moment obrotowy diesla V6 o wartości 700 Nm zapewnia nadzwyczajną ekonomikę i osiągi podczas jazdy wymagającą drogą, ciągnięcia przyczepy czy też jazdy z dużym obciążeniem.

 

Silniki benzynowe o wysokich osiągach

Klienci mogą także wybrać dwa mocne i ekonomiczne silniki benzynowe. 2.0-litrowy 4-cylindrowy silnik Ingenium Jaguara jest dostępny w wariancie o mocy 250 KM. Ta zaawansowana jednostka napędowa wytwarza 365 Nm momentu obrotowego, emitując 155 g/km CO2 i zużywając 6,8 l/100 km.

Klienci poszukujący nadzwyczajnych wrażeń z jazdy mogą wybrać doładowany silnik benzynowy V6 Jaguara o mocy 380 KM, który rozwija 450 Nm momentu obrotowego.

Ten występujący także w sportowym Jaguarze F-TYPE silnik o wysokich osiągach łączy sprężarkę typu twin-vortex z bezpośrednim wtryskiem i układem zmiennych faz rozrządu zarówno zaworów dolotowych, jak i wydechowych. Efektem jest wspaniała reakcja na otwarcie przepustnicy, nieprzerwany dopływ mocy oraz dobrze znane brzmienie Jaguara.

Sprężarka typu twin-vortex obiecuje elektryzujące osiągi, ekonomikę i kulturę pracy przy niższych prędkościach oraz znaczny wzrost dostarczanej mocy w górnym zakresie. Doładowana jednostka V6 jest zarezerwowana wyłącznie dla Jaguara XF Sportbrake S. W połączeniu z 8-biegową przekładnią automatyczną i napędem AWD Sportbrake S przyspiesza od 0-100 km/h w 5,5 sekundy i osiąga prędkość maksymalną elektronicznie ograniczoną do 250 km/h.

 

Przekładnie, które zmieniają oczekiwania

Każdy silnik jest dostępny ze specjalnie dostrojoną 8-biegową przekładnią automatyczną ZF, natomiast lekka 6-stopniowa, manualna skrzynia biegów ZF jest dostępna wyłącznie ze 163-konnym dieslem Ingenium.

Przekładnia automatyczna gwarantuje płynność podczas ruszania i zmiany biegów. Sterownik przekładni jest połączony z systemem Jaguar Drive Control, oferując jeszcze szybszą zmianę przełożeń i bardziej dynamiczną redukcję w trybie Dynamic, oraz wcześniejsze przechodzenie na wyższy bieg w trybie ECO.

Manualna, 6-biegowa przekładnia wyznacza standard w zakresie komfortu zmiany biegów i ekonomiki. Każdy detal konstrukcji został zoptymalizowany pod kątem poprawy doznań oraz zapewnienia płynniejszej i bardziej precyzyjnej zmiany biegów. Obudowa przekładni ze stopów aluminium, wydrążone wałki i koła zębate obniżają jej masę, a innowacyjny, na wpół suchy układ smarowania podnosi jej wewnętrzną wydajność.

 

Systemy multimedialne

XF Sportbrake oferuje dwa zaawansowane systemy multimedialne. Touch jest montowany standardowo i w modelu Sportbrake obejmuje 8-calowy centralny ekran dotykowy z wydajnym interfejsem graficznym, który zapewnia szybkość i prostotę sterowania wszystkimi najważniejszymi funkcjami pojazdu.

Z myślą o klientach preferujących sterowanie głosowe system Touch wykorzystuje moduł rozpoznawania mowy — wybieranie odbiorcy połączenia telefonicznego czy wprowadzanie miejsca docelowego w systemie nawigacyjnym należą do prostych i intuicyjnych.

W dodatku system nawigacyjny działa szybko i jest łatwy w obsłudze. Pomysłowe wprowadzanie danych, szybka kalkulacja trasy oraz wysokiej jakości grafika 2D i 3D sprawiają, że znajdowanie trasy jest bardziej intuicyjne. Przekazywane krok po kroku instrukcje mogą być prezentowane za pośrednictwem dostępnego jako wyposażenie dodatkowe wyświetlacza przeziernego, który pozwala kierowcy skupić się na obserwowaniu drogi i uniknąć przeoczenia zjazdu.

 

Touch Pro: przyszłość multimediów

Opracowany przez firmę Jaguar zaawansowany system multimedialny Touch Pro przenosi wrażenia związane z korzystaniem z multimediów w Jaguarze XF Sportbrake na wyższy poziom.

Dzięki dużemu, 10-calowemu ekranowi dotykowemu oraz opcjonalnej funkcji Dual View, kierowca może oglądać najważniejsze informacje o pojeździe na wyświetlaczu konsoli centralnej, podczas gdy siedzący obok pasażer równocześnie korzysta z treści multimedialnych na tym samym ekranie.

Użytkownicy mogą dostosować ekran główny według swoich upodobań w taki sam sposób, jak swój smartfon, ustawiając tapetę, dodając skróty do ulubionych funkcji, a nawet dodatkowe ekrany główne. Ta technologia pozwala kierowcy także powiększać obraz jak w smartfonie.

System nawigacyjny Touch Pro integruje dane do 40 razy na sekundę, więc nawet gdy sygnał GPS słabnie w takich miejscach jak gęsto zabudowane centra miast, pojazd pozostaje dokładnie umiejscowiony na mapie.

Bardziej zaawansowane funkcje oferują nowe możliwości i informacje bazujące na lokalizacji. Planowanie trasy i prowadzenie od drzwi do drzwi może uwzględniać transport publiczny, a tryb Commute Mode uczy się codziennej trasy i w oparciu o dane o ruchu w czasie rzeczywistym automatycznie oferuje trasy alternatywne w celu ominięcia korków. Tryb Arrival Mode wyświetla interaktywny 360-stopniowy widok miejsca docelowego na ostatnich 200 metrach trasy, informując nawet o dostępnych w pobliżu miejscach parkingowych.

Touch Pro pozwala wygodniej korzystać z kolekcji muzycznych dzięki funkcjom takim jak „Odtwórz więcej podobnych”. Audiofilom Jaguar XF Sportbrake oferuje opcjonalny, opracowany przy współpracy z brytyjską firmą audio Meridian, cyfrowy system dźwięku surround z 17 głośnikami o mocy 825 W, który zapewnia niewiarygodną jakość odtwarzanego dźwięku o niemal zerowym poziomie zniekształceń.

 

Zawsze InControl

Udział w telekonferencji, rezerwacja pokoju hotelowego czy też zapoznanie się z najświeższymi wiadomościami — dzięki systemowi InControl Apps XF Sportbrake pozwala kierowcy podłączyć do samochodu urządzenia mobilne z systemem Apple lub Android. Za pośrednictwem kabla USB podłączonego do odpowiedniego portu w konsoli środkowej użytkownik może sterować zainstalowanymi w urządzeniu mobilnym aplikacjami, korzystając z centralnego ekranu dotykowego pojazdu.

Funkcja Remote Essentials, dostępna w aplikacji InControl Remote, pozwala na sterowanie za pomocą smartfonu licznymi systemami auta z dowolnego miejsca na świecie. Umożliwia ona sprawdzenie poziomu paliwa oraz stanu zamknięcia drzwi i szyb. Oferuje nawet możliwość odczytania przebiegu pokonanego podczas podróży służbowej w celu szybszego i prostszego rozliczenia jej kosztów.

Funkcja Remote Premium (również dostępna z poziomu aplikacji InControl Remote) daje jeszcze więcej możliwości, gdyż pozwala kierowcy blokować i odblokowywać drzwi, otrzymywać informacje o włączeniu alarmu oraz zdalnie go resetować. Dzięki błyśnięciu światłami połączonemu z krótkotrwałym sygnałem dźwiękowym kierowca może łatwiej odnaleźć samochód pozostawiony na zatłoczonym parkingu. Może również wyświetlić w telefonie prowadzącą go wprost do auta mapę.

Idealnym uzupełnieniem całej gamy funkcji Remote Premium podnoszących poziom komfortu i wygody jest możliwość schłodzenia kabiny do zaprogramowanej wcześniej temperatury poprzez zdalne uruchomienie silnika. W większości wersji wyposażonych w przekładnię automatyczną wystarczy jedynie wcisnąć przycisk w smartfonie, by wysoko wydajny układ klimatyzacji modelu XF Sportbrake schłodził lub podgrzał kabinę do zaprogramowanej wcześniej temperatury przed rozpoczęciem podróży — rozwiązanie takie idealnie sprawdza się w czasie upalnych, letnich popołudni czy mroźnych zimowych poranków.

Dzięki korzystaniu z karty SIM oraz wzmacniającej sygnał telefonii komórkowej anteny zewnętrznej XF Sportbrake może służyć jako hotspot Wi-Fi, oferując połączenie 4G nawet dla ośmiu urządzeń.

Aplikacja Secure Tracker podnosi poczucie bezpieczeństwa poprzez aktywne monitorowanie pojazdu. W przypadku jego kradzieży, pozwala ona organom ścigania go zlokalizować i odzyskać tak szybko, jak tylko jest to możliwe.

Jeżeli dojdzie już do najgorszego i samochód będzie uczestniczył w kolizji, w której aktywowane będą poduszki powietrzne, system Protect automatycznie powiadomi służby ratunkowe i przekaże im współrzędne geograficzne miejsca zdarzenia. Pasażerowie mogą również nawiązać połączenie z numerem alarmowym poprzez ręczne wciśnięcie odpowiedniego przycisku.

 

Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy

Jaguar XF Sportbrake posiada szereg zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę, które zostały zoptymalizowane specjalnie na potrzeby wersji Sportbrake, w tym skierowaną do przodu kamerę stereoskopową, która generuje dokładny obraz 3D drogi przed samochodem. Najnowocześniejsze czujniki i oprogramowanie do przetwarzania obrazów oferują autonomiczny system hamowania awaryjnego, system ostrzegania przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu i utrzymywania toru jazdy, z których każdy znacznie ogranicza potencjalne ryzyko kolizji.

System monitorowania zmęczenia kierowcy (Driver Condition Monitor — DCM) śledzi pozycję pojazdu na pasie ruchu, wykonywane przez kierowcę ruchy kierownicą i jego interakcje z innymi systemami pojazdu w celu rozpoznania wzorów zachowania, które wskazują na oznaki zmęczenia lub nieuwagi kierowcy. Wizualne ostrzeżenia na panelu wskaźników podpowiadają kierowcy, by zrobił sobie przerwę, gdy wykryte zostaną oznaki zmęczenia.

Dodatkową pomoc dla kierowcy stanowi system rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition — TSR), który informuje go o obowiązujących ograniczeniach prędkości — w tym tych o tymczasowym charakterze, stosowanych na przykład podczas robót drogowych lub na autostradach. Oprogramowanie weryfikuje dane z kamer z danymi GPS, aby zapewnić jak najwyższą dokładność.

Na życzenie kierowcy funkcja ostrzegania może go informować o każdym przekroczeniu ograniczenia prędkości. Firma Jaguar opracowała także inteligentny ogranicznik prędkości (Intelligent Speed Limiter), który współpracuje z systemem TSR, aby pomóc w regulowaniu prędkość poprzez automatyczne przyspieszanie lub hamowanie silnikiem, gdy wykryta zostanie zmiana ograniczenia prędkości.

 

Aktywny tempomat z asystentem jazdy w korku

Aktywny tempomat (ACC) modelu Sportbrake ułatwia jazdę w gęstym ruchu. Pracujący z częstotliwością 77 GHz radar dalekiego zasięgu pozwala pojazdowi utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, nawet jeśli sytuacja na drodze wymusi całkowite zatrzymanie., Wystarczy że kierowca dotknie pedału przyspieszenia, a dzięki funkcji Queue Assist XF Sportbrake ponownie ruszy, podążając za poprzedzającym go pojazdem.

 

Systemy monitorowania martwego pola i wykrywania pojazdów podczas cofania

Pokładowe czujniki radarowe włączają system Blind Spot Monitor, który skanuje obszar za Jaguarem XF Sportbrake. System śledzi pojazdy zbliżające się z tyłu. Gdy szybko poruszające się pojazdy znajdą się w odległości 70 m, system ostrzega kierowcę. Kiedy zbliżą się do martwego pola, w bocznym lusterku zaczyna migać ikonka ostrzegawcza. Kiedy taki pojazd już znajdzie się w martwym polu, ikonka zaczyna świecić w sposób ciągły.

Jeśli kierowca próbuje zmienić pas, funkcja Blind Spot Assist (opcjonalna nowsza wersja systemu Blind Spot Monitor) delikatnie skręci kierownicę w drugą stronę, aby pomóc pojazdowi w utrzymaniu się na pasie ruchu. Podczas manewrów przy małej prędkości na zatłoczonych parkingach system wykrywania pojazdów podczas cofania (Reverse Traffic Detection) wykorzystuje te same czujniki w celu ostrzeżenia kierowcy o zbliżających się pojazdach.

 

Zawsze w idealnej pozycji: asystent parkowania

Dzięki szeregowi półautomatycznych funkcji układu wspomagania parkowania równoległego i prostopadłego nowy XF Sportbrake jest łatwy w manewrowaniu nawet w zatłoczonych miejscach. Ultradźwiękowe czujniki mierzą odległości i kierują pojazd na miejsce, a kierowca po prostu operuje pedałami przyspieszenia i hamulca, resztę pozostawiając elektronice pojazdu. W przypadku parkowania równoległego w ciasnych lukach system potrafi także pomóc kierowcy w ponownym wyjechaniu na drogę.

System kamer Surround Camera System idealnie uzupełnia funkcje wspomagające kierowcę Jaguara XF Sportbrake. Dzięki obrazom z pięciu kamer, które łącznie dają 360-stopniowy widok otoczenia samochodu, manewrowanie staje się bezpieczniejsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek.


Autor: JLR Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
jagpacefamilyimage051218.jpg
2020-01-26 09:30:00
Jaguar I-PACE liderem sprzedaży wśród elektrycznych SUV-ów w Polsce

Wielokrotnie nagradzany, Jaguar I-PACE, cieszy się popularnością wśród klientów swojego segmentu.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Jag_F-TYPE_21MY_Reveal_Image_Lifestyle_VelocityBlue_02.12.19_02.jpg
2019-12-03 21:06:00
Światowa premiera Jaguara F-Type

Nowy Jaguar F-TYPE, w postaci modelu Hot Wheels®, zakończył swoją podróż po specjalnym torze, rozpoczynającym się w dziale projektowym, a kończącym się w...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Jaguar_IPACE_COTY.jpg
2019-03-04 17:09:00
Car of the Year 2019 - elektryczny Jaguar I-Pace

W pełni elektryczny Jaguar I-PACE został wybrany "Samochodem Roku" w plebiscycie European Car of the Year. Jaguar zdobył pożądaną nagrodę po raz pierwszy.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Jag_ThePace_Dua_Lipa_BTS_Image_030918_04.jpeg
2018-09-04 19:30:00
Dua Lipa i Jaguar tworzą wspólny utwór

Światowa supergwiazda, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów rozpoczyna współpracę z firmą Jaguar nad tworzeniem muzyki w zupełnie nowy sposób i z...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
jipace19mylocation01031840.jpg
2018-03-02 19:26:00
Elektryczny Jaguar I- PACE

Nowy Jaguar I-PACE z napędem elektrycznym czyni markę Jaguar jednym z liderów elektrycznej rewolucji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 4
DILERZY
JAGUAR Auto-Breczko

Białystok-Choroszcz

16-070 Białystok

fax 85 741 88 88

tel: 85 741 88 88

SZCZEGÓŁY
JAGUAR Car-Master Sp. z o.o.

Jasnogórska 97

31-358 Kraków

fax 12 379 99 99

tel: 12 379 99 99

SZCZEGÓŁY
JAGUAR Car-Master Sp. z o.o.

Prażmowskiego 11

33-300 Nowy Sącz

fax 18 414 39 31

tel: 18 414 39 31

SZCZEGÓŁY
JAGUAR JLR CENTRUM

Waszyngtona 50

03-910 Warszawa

fax 22 591 79 00

tel: 22 591 79 00

SZCZEGÓŁY
JAGUAR JLR CENTRUM

al. Witosa 31 (C.H Panorama)

00-710 Warszawa

fax 22 640 13 74

tel: 22 640 13 74

SZCZEGÓŁY
JAGUAR JLR Gdańsk

Abrahama 5

80-307 Gdańsk

fax 58 554 00 55

tel: 58 554 00 55

SZCZEGÓŁY
JAGUAR JLR Łódź

Przybyszewskiego 176/178

93-120 Łódź

fax 42 674 07 77

tel: 42 674 07 77

SZCZEGÓŁY
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI