motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
23 listopada 2018 10:14

Nowy crossover Ford Focus Active

Nowy crossover Ford Focus Active

Zupełnie nowy crossover Ford Focus Active wprowadza wszechstronność inspirowaną samochodami SUV. Wprowadzą ją do gamy budzącego zaufanie swoimi manierami drogowymi, intuicyjnego i cenionego przez nabywców nowego Forda Focusa.


Dostępny w przestronnych nadwoziach pięciodrzwiowego hatchbacka i kombi, z nadwoziem o stylistyce uwzględniającej zwiększoną odporność na uszkodzenia, Focus Active oferuje powiększony prześwit i wyjątkową konfigurację podwozia, pozwalającą zachować wiodącą w klasie dynamikę jazdy, przy jednoczesnym zapewnieniu lepszych możliwości w trudnym terenie,

Dodatkowym wsparciem dla wciąż rosnącej liczby europejskich klientów prowadzących aktywny tryb życia i wybierających samochody SUV lub crossover jest dodanie trybów Slippery i Trail do systemu trybów jazdy wybieranych przez kierowcę Focusa Active. Wprowadzenie standardowych relingów dachowych ułatwi bezproblemowy przewóz rowerów lub innego sprzętu sportowego.

Opcje układu napędowego* obejmują mocne i oszczędne 1-litrowe i 1,5-litrowe silniki benzynowe EcoBoost o mocach do 182 KM oraz 1,5-litrowe i 2,0-litrowe silniki wysokoprężne EcoBlue o mocach do 150 KM łączone z sześciostopniowymi przekładniami manualnymi lub ośmiostopniowymi przekładniami automatycznymi.

Zaawansowane funkcje wspomagające kierowcę, wprowadzone po raz pierwszy w nowym Fordzie Focusie, obejmują bardziej zaawansowane wersje aktywnego tempomatu, systemu adaptacyjnego oświetlenia i aktywnego asystenta parkowania.

„Sprzedaż samochodów SUV Forda w październiku wzrosła o ponad 19 procent w stosunku rok do roku, a SUV-y stanowią obecnie ponad 20 procent Fordów sprzedawanych w Europie. Nasza rodzina crossoverów Active stanowi dla klientów szczególnie atrakcyjną opcję pojazdów w stylu SUV.” - powiedział Roelant de Waard, wiceprezes ds. marketingu, sprzedaży i serwisu,  Ford of Europe. „Całkowicie nowy Focus Active, to więcej niż tylko wygląd. Szczególna konfiguracja jego podwozia i nowe opcje wyboru trybu jazdy umożliwią skuteczną jazdę w trudnym terenie rodzinom, które chcą podróżować nie tylko po asfalcie.”

Nowy Focus Active jest trzecim w nowej rodzinie crossoverów Active, po wprowadzeniu w tym roku nowych modeli Fiesta Active i KA+ Active.

 

Wyboista droga, to też droga. Radość z jazdy

Samochód w wersjach nadwoziowych pięciodrzwiowego hatchbacka lub kombi jest standardowo wyposażony w konfigurację niezależnego tylnego zawieszenia z układem krótkiego i długiego wahacza (SLA), a do tego podwozie Focusa Active zaopatrzono w unikalne sprężyny, amortyzatory, stabilizatory, wprowadzono odpowiednią geometrię zawieszenia, a prześwit powiększono z przodu o 30 mm i z tyłu o 34 mm w porównaniu ze standardowym Focusem.

Zawieszenie SLA optymalizuje komfort jazdy i reakcje samochodu, a do tego mocowane jest do izolowanej ramy pomocniczej, która zapewnia pożądaną równowagę między zachowaniem przedniego i tylnego zawieszenia przy pokonywaniu większych nierówności na drodze, co zapewnia odpowiednią płynność jazdy. Kompozytowe tuleje wyróżniają się odmienną charakterystyką sztywności w różnych kierunkach, aby lepiej tłumić mniejsze uderzenia oraz obniżyć poziom hałasu i wibracji. Unikalna geometria zawieszenia SLA Focusa kombi objęła zmianę położenia amortyzatorów, pozwalając pojazdowi zachować zwinność i zdolność reagowania na działania kierowcy nawet przy całkowicie załadowanym bagażniku.

Aby uzyskać wyższy komfort i wytrzymałość na gorszych drogach, 17-calowe obręcze kół wykonane z lekkich stopów są wyposażone w opony o wyższym profilu 215/55 R17. Dostępne są również 18-calowe koła z oponami 215/50 R18. Oprócz wybieranych trybów jazdy Normal, Sport i Eco, które są standardem we wszystkich modelach Focusa, Focus Active wprowadza:

  • tryb Slippery dostosowujący ustawienia ESC i kontroli trakcji w celu zwiększenia pewności poruszania się po nawierzchniach o ograniczonej przyczepności, takich jak błoto, śnieg i lód. Tryb ten zapewnia redukcję poślizgu kół, w tym również podczas ruszania z miejsca na bardzo śliskiej nawierzchni i zapewnia bardziej stonowaną reakcję na zmiany położenia pedału przyspieszenia,
  • tryb Trail, który pomaga utrzymać dynamikę na miękkich nawierzchniach, takich jak piasek; dostosowując działanie ABS umożliwiające większe uślizgi kół, konfiguruje kontrolę trakcji umożliwiając większy poślizg kół, co służy oczyszczaniu bieżnika opon z piasku, śniegu lub błota i zapewnia spokojniejszą reakcję na zmiany położenia pedału przyspieszenia

 

Wytrzymałość, przestronność, wszechstronność

Unikalne detale stylistyczne zapewniają charakterystyczny, wszechstronny i wytrzymały charakter Focusa Active, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ciemny wlot powietrza z unikalnym wzorem kratki ma również ciemne obramowanie, współgrające z ochronną okładziną, którą stylistycznie wyprowadzono z przedniej krawędzi zderzaka i pociągnięto poprzez nadkola i bok samochodu do tyłu.

Przedni i tylny zderzak są również unikalne dla Focusa Active, podobnie jak srebrne wykończenie przedniej i tylnej osłony podzderzakowej oraz projekty obręczy kół wykonanych z lekkich stopów. Żywe lakiery nadwozia obejmują Metropolis White i Orange Glow, a klienci mogą wybrać kontrastowy dach, w zależności od koloru nadwozia.

We wnętrzu znalazła się obszyta skórą kierownica i dźwignia zmiany biegów ze skórzanym uchwytem, jasne elementy na desce rozdzielczej i panelach drzwiowych oraz listwy progowe z oznaczeniem Active, zapewniające poczucie wysokiej jakości wykończenia. Fotele zapewniające dobre podparcie boczne są obszyte wyróżniającą się tkaniną Active z niebieskimi przeszyciem, dostępne są również dywaniki podłogowe z niebieskimi przeszyciami.

Całkowicie nowy Focus zapewnia więcej przestrzeni we wnętrzu dzięki większemu o 50 mm rozstawowi osi (w porównaniu z poprzednim modelem) i dzięki płaskiej podłodze. Osoby siedzące z przodu mogą cieszyć się swobodą ruchów dzięki szerokości wnętrza na wysokości ramion wynoszącej 1.421 milimetrów i pozycji deski rozdzielczej zoptymalizowanej pod kątem większej przestrzeni dla kierowcy i pasażera. Węższa konsola środkowa, elektryczny hamulec postojowy i pokrętło zmiany biegów do ośmiostopniowej przekładni automatycznej zapewniają także więcej miejsca dla kierowcy i pasażera.

Przed kolanami tylnych pasażerów przybyło ponad 50 mm w porównaniu z poprzednią generacją Focusa, a obecnie dostępne 81 mm, co stanowi najlepszy wynik w tej klasie samochodów. Szerokość na wysokości ramion tylnych pasażerów zwiększono o prawie 60 mm w porównaniu z poprzednikiem. Wrażenie przestronności zwiększa konstrukcja tylnych drzwi z oknami, które ciągną się do tylnego słupka.

Komfort i wygoda sprawiają, że Focus Active jest jeszcze bardziej wszechstronnym pojazdem dla rodzin spędzających aktywnie czas wolny. Dostęp do przestrzeni ładunkowej z rękami pełnymi sprzętu kempingowego jest łatwiejszy dzięki zastosowaniu bezdotykowej techniki otwierania drzwi bagażnika, co umożliwia dostęp do przestrzeni bagażowej za pomocą prostego ruchu stopy pod tylnym zderzakiem.

Najlepszy przyjaciel rodziny również może dołączyć do przygód - przestrzeń bagażnika wersji kombi została zaprojektowana tak, by pomieścić dużą skrzynkę o maksymalnej pojemności 1653 litrów umożliwiającą przewóz psa. Inżynierowie rozwiązali problem przewozu zdemontowanej rolety bagażnika. Mieści się ona idealnie pod nową regulowaną podłogą bagażnika i jest łatwiejsza do demontażu za pomocą pociągnięcia za pasek zwalniający.

System łączności i rozrywki Ford SYNC 3 wyposażony jest w 8-calowy kolorowy ekran dotykowy, który można obsługiwać za pomocą gestów szczypania i przesunięcia, umożliwia kierowcy sterowanie funkcjami audio, nawigacją i klimatyzacją, a także podłączonymi smartfonami za pomocą prostych poleceń głosowych. System kompatybilny z Apple CarPlay i Android Auto™ i jest dostępny wraz z systemem audio B&O premium, który zapewnia, że każdy w samochodzie może cieszyć się dźwiękiem oddającym wrażenia z sali koncertowej.

Nowy system FordPass Connect z modemem pokładowym sprawia, że samochód staje się mobilnym punktem dostępowym Wi-Fi, gwarantującym w czasie jazdy łączność bezprzewodową nawet 10 urządzeń, a nowy panel do indukcyjnego ładowania pod deską rozdzielczą umożliwia łatwe ładowanie kompatybilnych smartfonów.

 

Bezstresowa jazda dzięki zaawansowanym silnikom i nowym rozwiązaniom technicznym

Nowy Focus Active oferuje szeroką gamę zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę wprowadzonych na początku tego roku. Gama precyzyjnie zintegrowanych z samochodem systemów wspomagających kierowcę, zapewniających intuicyjną i bezstresową jazdę, zawiera:

  • Adaptacyjny tempomat, wzbogacony o system Stop & Go, system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości i system utrzymania na pasie ruchu, co umożliwia bezproblemowe poruszanie się w mieście z częstym zatrzymywaniem samochodu,

 

  • System reflektorów adaptacyjnych z nowym, opartym na analizie obrazu z kamery systemem doświetlania zakrętów oraz – pierwszy raz w produkcyjnym samochodzie - kierowania światłem w oparciu o znaki drogowe, pozwala na wstępny wybór jednego z modeli oświetlenia drogi, służąc poprawie widoczności w czasie nocnej jazdy.,

 

  • System wspomagający parkowanie w nowej wersji 2, steruje również wyborem biegów, przyspieszaniem i hamowaniem, aby umożliwić w pełni zautomatyzowane manewrowanie dostępne za naciśnięciem przycisku,

 

  • Pierwszy wyświetlacz przezierny (HUD) Forda oferowany w Europie pomaga kierowcom skupić uwagę na sytuacji drogowej,

 

  • System wspomagania kierownicy z funkcją omijania przeszkody, to pierwsze takie rozwiązanie w tym segmencie pojazdów, pomagające kierowcom w omijaniu stojących lub wolniej poruszających się pojazdów, celem unikania kolizji

 

Nabywcy nowego Focusa Active mogą przebierać w całej gamie zaawansowanych silników benzynowych EcoBoost i wysokoprężnych EcoBlue, zapewniających zoptymalizowaną moc i wyrafinowaną pracę Układy napędowe są standardowo wyposażone w system Auto Start-Stop w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji. Do wyboru są precyzyjnie przełączane sześciostopniowe przekładnie manualne lub nowe ośmiostopniowe przekładnie automatyczne czyniące jazdę samochodem jeszcze łatwiejszą. Zaawansowana ośmiostopniowa przekładnia automatyczna dostosowuje się do różnych stylów jazdy, zapewniając optymalizowanie momentów zmiany biegów.

Wielokrotnie nagradzany silnik benzynowy EcoBoost o pojemności 1 litra i o mocy 125 KM oferuje emisję CO2 od 107 g/km i zużycie paliwa wynoszące 4,8 l/100 km. 1,5-litrowy silnik EcoBoost o mocy 150 KM emituje CO2 w ilości 121 g/km i spala 5,3 l/100 km. 1,5-litrowy silnik wysokoprężny EcoBlue o mocy 120 KM zapewnia emisję CO2 od 93 g/km i zużycie oleju napędowego 3,5 l/100 km. 2-litrowy silnik wysokoprężny EcoBlue o mocy 150 KM oferuje emisję CO2 od 114 g/km i zużycie paliwa 4,4 l/100 km.

Produkowany z zastosowaniem użytych po raz pierwszy w całej branży procesów wytwórczych w zakładzie Forda Saarlouis w Niemczech, całkowicie nowy crossover Ford Focus Active jest już możliwy do zamówienia w salonach dilerskich.

 


Autor: Ford Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
2019_FORD_RANGER_RAPTOR_CONQUER_GREY_047.jpg
2019-05-07 16:50:00
Ford Ranger Raptor – pickup o ekstremalnych osiągach

Opracowany przez Ford Performance, poruszający zmysły Ranger Raptor przeznaczony jest dla ludzi prowadzących ekscytujący styl życia i może poradzić sobie z...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Transit_Sport_Range1_.jpg
2019-03-20 21:03:00
Ford Transit Custom Sport z nowym silnikiem

Transit Custom Sport wyposażony jest w nowy 2-litrowy silnik EcoBlue o mocy 185 KM, system FordPass Connect oraz w zaawansowane rozwiązania zwiększające...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2019_FORD_FOCUS_ST_24.jpg
2019-02-18 16:52:00
Nowy Ford Focus ST

Najnowszy Focus ST, będący dziełem konstruktorów działu sportowego Ford Performance, wzbogacony w liczne rozwiązania sprawdzone w sporcie motorowym, wejdzie...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2019FordMondeo-Hybrid_018.jpg
2019-01-18 16:22:00
Ford Mondeo Hybrid kombi

Nowy i przestronny Mondeo kombi, z napędem hybrydowym, został zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Brukseli.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Ford2016_SUV-Family_Millenials_01.jpg
2019-01-15 11:06:00
Rekordowa sprzedaż SUV-ów Forda

Sprzedaż modeli SUV Forda wzrosła w stosunku do roku 2017 o 21 procent, napędzana najlepszymi wynikami kompaktowego EcoSporta, sprzedającego się lepiej o 105...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 19
DILERZY
FORD Auto Brzezińska

Brzezińska 26

92-103 Łódź

fax 42 2035550

tel: 42 203 55 55

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Centrum

al. Włókniarzy 144

91-034 Łódź

fax 42 206 80 42

tel: 42 206 80 40

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Hobby

Wojsk Ochrony Pogranicza 15

15-381 Białystok

fax 85 744 16 47

tel: 85 742 45 02

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kabziński

Sulejowska 45

97-300 Piotrków Trybunalski

fax 44 649 70 90

tel: 44 733 70 90

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kamag

Kossaka 76

Piła

fax 67 352 6862

tel: 67 351 0007

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Michałowski

Radzymińska 158

03-576 Warszawa

fax 22 679 28 48

tel: 22 679 86 62

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Motive

Zbylitowska Góra, ul.Krakowska 13 Zgłobice

33-113 Tarnów

fax 14 674 14 99

tel: 14 674 14 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI