motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
8 marca 2016 15:28

Nowy Abarth 124 rally

Nowy Abarth 124 rally

Światowa premiera w Genewie prototypu opracowanego przez Squadra Corse Abarth;pod maską mocny silnik 1800 turbo z wtryskiem bezpośrednim o mocy 300 KM; napęd na tył z samoblokującym mechanizmem różnicowym, zapewniającym bezkonkurencyjne osiągi.


„Lewy 4 ciąć, 30 uwaga, hopa, prawy 5 lewy 3 zamknięty, 100, prawa nie ścinać…”. To odpowiedni sposób, aby się sprawdzić, rzucić wyzwanie prawom fizyki i stworzyć historię pełną odwagi i pasji.

Na Salonie Samochodowym w Genewie, obok Abartha 124 spider, zaskoczył również pierwszy prototyp Abartha 124 rally. Po raz pierwszy, zaprojektowany i zaprezentowany został wspólnie samochód cywilny w razem ze sportową wersją.

Nowy Abarth 124 rally, to kwintesencja czystej technologii i osiągów, zrodzona z doświadczenia zespołu Corse Abarth. Ma przenieść markę z logo Skorpiona na najsławniejsze i najbardziej wymagające trasy rajdowe, na których asfalt jest najbardziej rozgrzany i gdzie nawierzchnie są niebezpieczne.

Po ponad 40 latach od swoich ostatnich oficjalnych zawodów w Rajdzie Monte Carlo w 1976 roku, Abarth 124 rally powraca z tym samym celem: sprawdzić w ekstremalnych warunkach rozwiązania techniczne samochodów cywilnych i zapewnić wszystkim Klientom Abartha doskonałe osiągi oraz maksymalną niezawodność. Przeznaczony jest dla wszystkich tych, którym, tak jak marce, bliskie są wyzwania i wartości świata sportowego.

Pod maską tego auta kryje się silnik 1800 cm3 turbo z dwoma wałkami i z wtryskiem bezpośrednim. Dzięki różnym rodzajom mapowania, gwarantuje moc do 300 KM przy 6500 obrotów oraz doskonałą krzywą momentu obrotowego, zasadniczy element, który pozwala kierowcy osiągnąć równowagę między układem kierowniczym, a przyspieszeniem w nadsterowności. Osiągi zapierają dech w piersi, a gwałtowne przyspieszenie uwydatnione jest przez głęboki i wzbudzający silne emocje dźwięk. Projekt miał zagwarantować niezawodność i osiągi również w typowych dla rajdów ekstremalnych warunkach: lód, nawierzchnia ziemna, kurz, woda, wysoka temperatura.

Również napęd został zaprojektowany tak, aby podkreślić osiągi: silnik jest zestawiony z szybką, sekwencyjną, 6-biegową skrzynią z łopatkami przy kierownicy, a własności jezdne wspomaga mechaniczny, samoblokujący mechanizm różnicowy.

Dla Abartha sport motorowy to nie tylko wywoływana u kierowców i widzów adrenalina, ale również poligon doświadczalny, na którym testowane są rozwiązania gwarantujące osiągi i emocje. Aby podnieść konkurencyjność 124 rally, technicy zespołu Corse postawili sobie jasno określone cele: przede wszystkim, zmniejszenie masy i odpowiednie wyważenie samochodu. W związku z tym, silnik jest zamontowany za osią przednią, w kabinie pasażerskiej i w komorze silnika zostały zastosowane lekkie i wytrzymałe materiały, natomiast otwierany dach został zastąpiony stałym, sztywnym dachem wykonanym z materiału kompozytowego. Dzięki temu szeregowi rozwiązań, rozłożenie masy jest nieznacznie większe na tył, co zapewnia maksymalne właściwości jezdne, również w warunkach zmniejszonej przyczepności. Środek ciężkości został jeszcze bardziej obniżony niż w samochodzie cywilnym, co poprawiło przyczepność do drogi oraz przewidywalność zachowania.

Nowy Abarth 124 spider jest zwinny i lekki, a wersja rally jest dodatkowo udoskonalona pod kątem rajdowym. Homologacja w kategorii FIA R-GT wymogła wzmocnienie konstrukcji, co zapewniło jeszcze większą wytrzymałość na naprężenia oraz wyższe standardy bezpieczeństwa dla załogi, a nadwozie jest wyposażone w klatkę bezpieczeństwa. Cały projekt został opracowany pod kątem zapewnienia maksymalnej wydajności i ergonomii, gwarantując kierowcy i pilotowi nie tylko doskonałe osiągi, ale zwracając uwagę na każdy najmniejszy detal, taki, jak rozmieszczenie przycisków wewnętrznych czy przestrzeń dostępna w kabinie pasażera.

Podczas rajdów i wyścigów samochody poddawane są ekstremalnym naprężeniom; to właśnie dlatego ten tak dobry schemat mechaniczny został jeszcze udoskonalony: zawieszenie czterowahaczowe z przodu i multilink z tyłu dysponują specjalną kinematyką, z metalowymi złączami zapewniającymi maksymalną precyzję jazdy, szerokim zakresem regulacji charakterystycznych kątów oraz większą amplitudą, pozwalającą się zmierzyć się z różnymi nawierzchniami; możliwość regulacji ustawień amortyzatorów zapewnia doskonałą przyczepność we wszystkich sytuacjach.

Wreszcie, kod projektu SE139 czerpie z bijącego serca historii marki, nawiązując bezpośrednio do samego Karla Abartha. Symbol SE oznacza „Sports" i „Experimental", bezpośrednie nawiązanie do wartości Abartha – rzemieślniczej precyzji wykonania i postępu technicznego. Numer 139 przypomina natomiast, że w swojej 67-letniej historii Abarth opracowywał średnio dwa projekty „wyścigowe” na rok: to doskonały rezultat, którym niewielu producentów samochodów może się pochwalić.

 

Abarth, powrót do świata rajdów samochodowych

Zespół Abartha w pełni zaangażował się w poszukiwanie najlepszych w swojej kategorii partnerów technicznych i sponsorów. Znalazła się wśród nich firma Petronas Selenia, która od zawsze zaangażowana była w produkcję nowoczesnych pod względem technologicznym i jednocześnie wysokiej jakości smarów, przyczyniając się do rozwoju branży silników. Grupa Adler Pelzer odegrała natomiast bardzo ważną rolę w produkcji komponentów samochodowych tworzonych „na miarę” z kompozytu, a Michelin został wybrany na partnera technicznego do zaprojektowania opon.

Projekt Abarth 124 rally stanowi ponadto wizytówkę najprzeróżniejszych firm włoskich, które łączy wieloletnie doświadczenie w świecie wyścigów: wystarczy pomyśleć o Sabelt, jednej z najsławniejszych marek w tej dziedzinie, która ma swój wkład w postaci doskonałych kubełkowych foteli, pasów i innych urządzeń gwarantujących bezpieczeństwo, czy też firmie Kappa, lidera w produkcji odzieży sportowej, noszonej przez cały zespół Corse Abarth.
Z mechanicznego punktu widzenia, karoseria oraz schemat zawieszeń zostały całkowicie przeprojektowane przez zespół techniczny Abartha, ściśle współpracujący z LM Gianetti, firmą założoną ponad 40 lat temu, która była zaangażowana w projekt pierwszego Abartha 124 Rally. EXT SHOX natomiast wniosła swoją specjalistyczną wiedzę w projekt amortyzatorów regulowanych w 4 płaszczyznach, które są absolutną nowością w samochodach rajdowych.

Zespół mógł liczyć na wsparcie BMC w projekcie układu dolotowego, istotnego z punktu widzenia stałych i niezawodnych osiągów silnika. Wyścigowe obręcze kół, lekkie i jednocześnie mocne, zaprojektowane zostały przez firmę OZ, prawdziwą legendę w świecie felg.

Na koniec wnętrza, które zostały całkowicie odnowione (tak samo zresztą jak w wersji cywilnej), dzięki poszyciom z materiału Alcantara®, od deski rozdzielczej po siedzenia, 100% włoska technologia, która pozwala zredukować masę samochodu oraz odbijanie się promieni słonecznych wewnątrz samochodu, jak również zapewnia maksymalną styczność w punktach kontaktu ciała kierowcy z samochodem: na siedzeniu i kierownicy.

Zespół pracował z ogromną pasją, aby całkowicie odnowić ikonę świata rajdów, jakim jest Abarth 124 rally. Przeniesienie napędu na tył jest zapowiedzią doskonałej frajdy, nie tylko dla kierowców, ale również dla publiczności, która z pewnością osłupieje, widząc Abartha 124 rally i jego wyczyny.

Nowy Abarth 124 rally, wyprodukowany w aktualnie najbardziej zaawansowanej technologii, przywraca słodkie wspomnienia świata wyścigów, kiedy w latach 70. XX wieku zawody były najbardziej emocjonujące i cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności.

Po prezentacji na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie, rozpocznie się etap rezerwacji Abarthów przeznaczonych do produkcji, aby wszyscy mogli się przygotować do rozpoczęcia sezonu rajdowego 2017.

 

 

 


Autor: FCA

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
9429f0acd165a338b6337740829d76f45e86ec8d.jpg
2021-07-19 16:48:00
Z Formuły 4 na drogi - nowy Abarth F595, czysta adrenalina zaklęta w 165 KM

1.4-litrowy silnik T-Jet o mocy 165 KM zgodny z normą Euro 6D-Final, na którym oparty jest silnik bolidu Formuły 4.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2671.jpg
2021-06-10 08:43:00
Turismo Competizione – legendarna nazwa wywodząca się z korzeni marki spod znaku Skorpiona

Skrót „TC", pochodzący od „Turismo Competizione", sięga korzeni marki Abarth. Pierwszym samochodem, który nosił tę nazwę był Fiat-Abarth 850 TC, obchodzący...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2566bca4011ed6cc349b7a20d0fe0d7871dd7c17.jpg
2021-01-18 13:34:00
Nowa gama Abartha 595: osiągi i styl spod znaku Skorpiona

Gama Abartha 595 została odświeżana o nowe 595, Turismo, Competizione i Esseesse.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
201119_AB_W_Japonii_najnowszy_Abarth_124_spider_wystawiony_na_aukcje_01_.jpg
2020-11-24 09:46:00
Ostatni Abarth 124 spider na aukcji „Shine On! Kids" na rzecz dzieci

Do 29 listopada trwa internetowa aukcja charytatywna zorganizowana przez FCA Japan Co. Ltd., na której wystawiony jest finałowy Abarth 124 spider,...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
5947796c019de7b812c65e655e6b1839e103c290.jpg
2020-09-09 16:04:00
Nowe Abarth 595 Scorpioneoro i Abarth 595 Monster Energy Yamaha - dwa oblicza marki Abarth

Abarth prezentuje dwie nowe, limitowane serie specjalne, każda wyprodukowana w liczbie 2000 sztuk, które odzwierciedlają dwa oblicza marki: styl i osiągi.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 / 2
DILERZY
ADF AUTO SP. Z O.O.
ABARTH ADF AUTO SP. Z O.O.

KARKONOSKA 45

53-015 Wrocław

tel: 71 334 30 00

SZCZEGÓŁY
DUKIEWICZ SP.J.
ABARTH DUKIEWICZ SP.J.

JUBILERSKA 6

04-190 Warszawa

tel: (22) 5151100

SZCZEGÓŁY
CENTRUM SPRZEDAŻY FIAT AUTO POLAND
ABARTH CENTRUM SPRZEDAŻY FIAT AUTO POLAND

Katowicka 24

43-300 Bielsko-Biała

tel: (33) 8134442

SZCZEGÓŁY
PM POL-CAR SP. Z O.O.
ABARTH PM POL-CAR SP. Z O.O.

GORZYSŁAWA 9

61-057 Poznań

tel: (61) 8732100

SZCZEGÓŁY
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI