motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
30 września 2020 19:02

Ford - pięciotonowy Transit o większej ładowności

Ford - pięciotonowy Transit o większej ładowności

Nowy flagowy model rodziny Transita dostępny jest z nadwoziem zamkniętym lub jako podwozie z kabiną, o dopuszczalnej masie całkowitej 5000 kg i ładowności netto do 2347 kg w wersji zamkniętej lub 2558 kg w wersji z fabryczną platformą.


Ford ogłosił dzisiaj wprowadzenie nowej pięciotonowej ciężarówki z rodziny Transita, w wersji Van z zamkniętym nadwoziem lub podwozia z kabiną, o dopuszczalnej masie całkowitej 5000 kg. Pojazdy dostępne będą w europejskiej sieci dilerów Forda pod koniec listopada.

W najmocniejszy Fordzie Transicie w historii wprowadzono istotne mechaniczne udoskonalenia, dzięki którym będzie mógł zaoferować klientom najlepszą jak do tej pory ładowność i parametry transportowe, przy jednoczesnym zachowaniu trwałości, kultury pracy i komfortu podczas jazdy podobnych do samochodów osobowych. Zalety te uczyniły Transita ulubionym firmowym modelem dostawczym.

Pięciotonowy Transit wzmacnia ofertę Forda w sektorze samochodów dostawczych o dużej masie całkowitej, oferowanych europejskim klientom i ma szansę umocnić pozycję Transita jako lidera na rynku pojazdów użytkowych. Większa o 300 kg ładowność, którą przewyższa poprzedni, najbardziej wydajny wariant Transita, przypadnie do gustu szczególnie klientom, którzy poszukują cięższego pojazdu-bazy do modyfikacji na wszelkie wersje wywrotek, karetek pogotowia, policyjnych samochodów dostawczych i minibusów z co najmniej 19 miejscami siedzącymi.

– Wiemy, że ładowność jest kluczowym czynnikiem, wpływającym na produktywność firm, dlatego nowy flagowy Ford Transit jest najmocniejszym i najcięższym modelem ciężarowym, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy – powiedział Hans Schep, dyrektor generalny ds. pojazdów użytkowych w Ford of Europe – Wysłuchaliśmy opinii naszych partnerów, zajmujących się modyfikacjami oraz ich klientów, którzy potrzebują tej dodatkowej możliwości dla swoich firm, wszystko jedno, czy niezbędna będzie wywrotka, karetka, czy większy bus. Trwała konstrukcja i elastyczność 5-tonowego Transita sprawiają, że jest to idealny wybór bez względu na jego przeznaczenie – dodał Schep.

 

Nadwozie dla każdego klienta

Zdolność do tworzenia modyfikacji spełniających szczególne potrzeby w firmach klientów ma często kluczowe znaczenie dla nabywców 5-tonowych samochodów dostawczych. Ford oferuje 5-tonową ciężarówkę w szerokiej gamie wersji podwozia modelu Transit z kabiną, dając klientom do wyboru trzy rozstawy osi, cztery długości ramy oraz pojedynczą lub podwójną kabinę z miejscami siedzącymi dla maksymalnie siedmiu osób (łącznie z kierowcą), co sprawia, że łatwo wybrać konfigurację najlepiej odpowiadającą specyficznym wymaganiom firmy.

Dopuszczalna ładowność podwozia z kabiną wynosi 2872 kg1 dla wariantów przeznaczonych do modyfikacji nadwozia oraz 2558 kg ładowności netto1 w przypadku wyposażenia w fabrycznie zamontowaną platformę.

Wersja podwozia z kabiną jest idealna do bardziej zaawansowanych modyfikacji z odkrytym nadwoziem, jak wywrotki tylnozsypowe lub bocznozsypowe, podnośniki koszowe i lawety. Wyższa dopuszczalna masa całkowita i opcjonalna, 10-biegowa automatyczna skrzynia biegów sprawiają, że podwozie z pojedynczą kabiną 5-tonowego Transita jest użyteczną bazą do modyfikacji na karetki pogotowia i policyjne pojazdy dostawcze lub mobilne centra dowodzenia i kontroli. Gama podwozi z kabiną nadaje się również do modyfikacji na minibusy i pojemne pojazdy komunikacji, przystosowane do przewozu pasażerów z wózkami inwalidzkimi, w których zwiększona dopuszczalna ładowność i nacisk na osie zmniejszają ryzyko przeciążenia pojazdów podczas eksploatacji.

Pięciotonowy Transit jest również dostępny jako popularny zabudowany van „Jumbo” L4 z wysokim dachem, o ładowności netto do 2347 kg1, przestrzeni ładunkowej o pojemności 15,1 m3 i wystarczającej powierzchni do przewożenia pięciu europalet z ładunkiem. Nowe, wzmocnione burty podnoszą wytrzymałość nadwozia podczas przewożenia cięższych ładunków; zachowano również takie elementy jak: dostępna płaska podłoga ładunkowa, punkty mocowania, schodek w zintegrowanym tylnym zderzaku. Długość przestrzeni ładunkowej 4217 mm ułatwia załadunek i przewożenie przedmiotów o standardowej długości, takich jak rury lub deski. Zabudowany Transit sprawdza się również jako baza cięższych adaptacji, m.in. samochodów policyjnych, służb i usług budowlanych.

Klienci wymagający niestandardowych rozwiązań projektowych mogą skorzystać z rozbudowanej sieci Ford Qualified Vehicle Modifier (QVM), obejmującej 165 akredytowanych firm specjalizujących się w modyfikacji pojazdów w 13 krajach, które spełniają standardy Forda dotyczące produkcji, kontroli jakości i obsługi klienta. Wszystkie firmy należące do QVM oferują jakość, pozwalającą na zachowanie standardowej gwarancji firmy Ford, a także zapewniają wysoką kulturę pomocy technicznej.

Właściciele pojazdów poddanych konwersji mogą także korzystać ze wsparcia zespołu inżynierów działu pojazdów specjalnych Forda, którzy osobiście lub zdalnie mogą pomóc w projektowaniu pojazdów na zamówienie i utrzymaniu ich w dobrej kondycji, wydłużając ich okres sprawności i zmniejszając nakłady pracy właścicieli.

 

Udoskonalenia mechaniczne podnoszące wydajność

Wszystkie 5-tonowe warianty Transita są wyposażone w napęd na tylne koła, zapewniający optymalną trakcję przy pełnym załadunku, a układ napędowy Forda HDT gwarantuje wysoką wytrzymałość, osiągi i oszczędność paliwa. 2,0-litrowy silnik wysokoprężny Ford EcoBlue o mocy 170 KM generuje maksymalny moment obrotowy 405 Nm, niezbędny do bezproblemowego przewozu ciężkich ładunków. Układ obsługuje jedna z dwóch dostępnych przekładni: płynnie działająca, sześciobiegowa skrzynia manualna lub wiodącą w swojej klasie, 10-stopniowa, automatyczna skrzynią biegów Forda.

Większa liczba przełożeń w 10-biegowej przekładni automatycznej oznacza, że silnik EcoBlue Transita może zbliżyć się do swojej maksymalnej wydajności i zapewniać kierowcy wrażenia szybszych reakcji podczas jazdy. Adaptacyjne algorytmy przełączania, działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają przekładni dostosować się do zmiennych warunków, sprawiają, że zawsze wybierane jest optymalne przełożenie, uwzględniające osiągi, zużycie paliwa i kulturę pracy, niezależnie od sposobu jazdy.

Wyższa dopuszczalna ładowność 5-tonowego Transita wymogła udoskonalenie elementów mechanicznych, dzięki czemu pojazd zyskał dodatkowe możliwości przy zachowaniu łatwości eksploatacji. Podwozie zyskało zmodernizowane zespoły piast, nowe koła i szersze tylne opony o średnicy 205 mm, a także nowe hamulce o większej skuteczności na tylnej osi, co ułatwia jazdę z większymi ładunkami. Wersje zabudowane otrzymały wzmocnienie górnej części nadwozia i osprzęt pomocniczy, pomagający w utrzymaniu większego ładunku. 

Ponadto 5-tonowy Transit po raz pierwszy w Europie dostępny będzie ze wzmocnioną tylną osią o maksymalnym nacisku 3500 kg, która już dowiodła swojej solidności i trwałości w modelach Transita, sprzedawanych na rynku północnoamerykańskim. W wersjach z 10-biegową automatyczną skrzynią biegów montowana jest również nowa oś przednia o nominalnym dopuszczalnym nacisku 2100 kg, która zapewnia dodatkowe 225 kg nośności w stosunku do wersji standardowej.

 

Łatwy w prowadzeniu i utrzymaniu

Nowy 5-tonowy Transit korzysta z zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, łączności i wspomagania kierowcy, które zostały wprowadzone do rodziny Transita pod koniec 2019 roku.

Obejmują one system komunikacji i rozrywki Ford SYNC 3,2 elektronicznie sterowany układ wspomagania kierownicy, który umożliwia korzystanie z takich systemów, jak asystent wspomagający parkowanie3 i system utrzymania auta na pasie ruchu3 oraz nowy moduł interfejsowy (Upfitter Interface Module). Moduł ten, w przypadku wyposażenia pojazdu w elementy lub urządzenia specjalistyczne, pozwala na pobieranie przez nie danych z układów elektrycznych Transita, podnosząc bezpieczeństwo i wydajność - na przykład nie zezwalając na działanie wywrotki, przed unieruchomieniem pojazdu i załączeniem hamulca ręcznego.

Innowacyjne systemy komunikacji Forda pomagają również operatorom w planowaniu przeglądów i nadzorowaniu bezpieczeństwa pojazdu, co wydłuża ich produktywność. Modem FordPass Connect4 oferowany jako wyposażenie standardowe, umożliwia bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania pojazdu ograniczając wizyty w serwisach. Daje też, za pośrednictwem aplikacji FordPass Pro5, dostęp do wielu ważnych informacji on-line, takich jak lokalizacja pojazdu, konieczność wymiany oleju i ciśnienie w oponach, co znacznie upraszcza zarządzanie pojazdem. Operatorzy większych flot mogą dzięki FordPass Connect korzystać z danych systemu Ford Telematics, dotyczących pojazdów Forda tej samej klasy, co ułatwia efektywne zarządzanie flotą.

# # #

1 Wszystkie podane informacje dotyczące ładowności odnoszą się do ładowności netto, która przyjmuje dla kierowcy wagę 75 kg. Masa przewożonych ładunków ograniczona jest dopuszczalną masą pojazdu i rozkładem tej masy na osie.

2 Nie prowadź samochodu, gdy jesteś zdekoncentrowany. W miarę możliwości korzystaj z systemów sterowania głosem; bez nich nie korzystaj z urządzeń mobilnych podczas jazdy. Niektóre systemy mogą nie być dostępne, kiedy pojazd znajduje się w ruchu. Nie wszystkie systemy są kompatybilne ze wszystkimi telefonami

3Systemy asystenckie wspomagające kierowcę są uzupełnieniem jego uwagi, ale nie zastępują oceny sytuacji i konieczności kontrolowania pojazdu przez kierowcę. System dostępny zależnie od specyfikacji pojazdu.

4Systemy mogą wymagać aktywacji.

5Dostępna do pobrania jest aplikacja FordPass Pro, kompatybilna z wybranymi systemami operacyjnymi smartfonów. Za przesyłanie wiadomości i danych mogą obowiązywać dodatkowe opłaty.

Deklarowane zużycie paliwa/zużycie energii, emisja CO2 i zasięg napędu elektrycznego mierzone są zgodnie z wymaganiami i specyfikacjami technicznymi regulaminów europejskich (WE) 715/2007 i (WE) 2017/1151 w aktualnym brzmieniu. Pojazdy dopuszczone do ruchu jako lekkie pojazdy dostawcze, które uzyskały homologację zgodną ze procedurą WLTP (Światową Zharmonizowaną Procedurą Testowania Pojazdów Lekkich), będą opatrzone informacjami na temat zużycia paliwa/energii i emisji CO2 według obu cykli: NEDC (Nowego Europejskiego Cyklu Jazdy) i WLTP. WLTP w pełni zastąpi NEDC najpóźniej do końca 2020 roku. Przyjęta obecnie procedura testowa pozwala na porównanie wyników uzyskanych przez różne typy pojazdów oraz różnych producentów. W fazie przechodzenia z procedury NEDC do WLTP, zużycie paliwa i emisja CO2 będą podawane również według wcześniejszej procedury NEDC. Należy pamiętać, że nieuchronnie wystąpią różnice wyników otrzymanych według starej i nowej procedury testowej, zarówno co do zużycia paliwa, jak emisji CO2, ponieważ niektóre elementy testu uległy zmianie. Na przykład ten sam samochód może mieć inne zużycie paliwa i emisję CO2 mierzone według NEDC oraz WLPT.


Autor: Ford Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
FordMustangMach1_GrabberYellow_004.jpg
2020-10-17 18:04:00
W Goodwood debiutuje Ford Mustang Mach 1

Nadjeżdża Mustang Mach 1 – najlepiej prowadzący się Mustang, jaki kiedykolwiek dotarł do Europy, rozwija moc 460 KM dzięki pakietowi tuningowemu podnoszącemu...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
120140538_3489450264411687_6525966020908484169_o.jpg
2020-09-24 18:17:00
Pierwszy SUV o wysokich osiągach - Puma ST

Nowy Ford Puma ST wprowadza cenioną dynamikę Ford Performance do europejskiego segmentu kompaktowych SUV-ów.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
FORD_2020_MACH-E_NORWAY_05.jpg
2020-09-23 18:29:00
Jazda elektrycznym Fordem Mustangiem Mach E wywoła uśmiechy

Wymagania europejskich klientów miały wpływ na realizację niezwykłego Mustanga Mach E godnego kultowego emblematu Mustanga.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
FORD WISLA_f_Dominik_Kalamus_0039.jpg
2020-09-01 16:23:00
Ford Explorer Plug-In Hybrid - luksus dla 7 pasażerów i duże możliwości w terenie

Nowy, siedmiomiejscowy SUV, Ford Explorer Plug-In Hybrid, dysponujący mocą 457 KM i momentem obrotowym 825 Nm, generowanymi przez hybrydowy zespół silnika...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
FORD_2020_TRANSIT_CUSTOM_TRAIL_10.jpg
2020-08-07 19:08:00
Nowy Ford Tourneo i Transit Connect Active w odświeżonym stylu, gotowe do przygód

Ford rozszerzył dziś szybko rozwijającą się gamę Active o nowe wersje – Tourneo Connect Active i Transit Connect Active, które wkrótce będzie można zamawiać.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 25
DILERZY
FORD Auto Brzezińska

Brzezińska 26

92-103 Łódź

fax 42 2035550

tel: 42 203 55 55

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Centrum

al. Włókniarzy 144

91-034 Łódź

fax 42 206 80 42

tel: 42 206 80 40

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Hobby

Wojsk Ochrony Pogranicza 15

15-381 Białystok

fax 85 744 16 47

tel: 85 742 45 02

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kabziński

Sulejowska 45

97-300 Piotrków Trybunalski

fax 44 649 70 90

tel: 44 733 70 90

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kamag

Kossaka 76

Piła

fax 67 352 6862

tel: 67 351 0007

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Michałowski

Radzymińska 158

03-576 Warszawa

fax 22 679 28 48

tel: 22 679 86 62

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Motive

Zbylitowska Góra, ul.Krakowska 13 Zgłobice

33-113 Tarnów

fax 14 674 14 99

tel: 14 674 14 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI