motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
30 października 2018 12:45

Aparth 124 spider - 1,4 MultiAir 170 KM, MT-6

Abarth 124 spider został zaprojektowany tak, aby wywoływać dreszczyk emocji i zapewniać osiągi. Posiada wszystkie cechy potrzebne do zaspokojenia nawet najbardziej wyrafinowanych gustów kierowców.


Aby zapewnić wyjątkową dynamikę jazdy, Abarth 124 spider jest standardowo wyposażony w samoblokujący mechanizm różnicowy, który zwiększa przyczepność pojazdu w najbardziej krytycznych sytuacjach, a także sprawia, że zachowanie samochodu cechuje nieporównywalna dynamika.

Jego masa jest rozłożona pomiędzy osiami, silnik jest usytuowany za przednią osią, co gwarantuje rekordową zwinność oraz wspaniałe wrażenia z jazdy.

Wyrafinowane układy mechaniczne i wykorzystanie specjalnych materiałów pozwoliło na osiągnięcie masy zaledwie 1060 kg, a tym samym stosunek masy do mocy wynosi 6,2 kg/KM, co jest najlepszym wynikiem w tej kategorii samochodów.

Wykorzystując wnioski wynikające z wyścigowej gamy Abarth, dążenie do doskonałości na punkcie wagi sprawiło, że marka ta wyeliminowała zbędną masę gram po gramie. Przykładowo, model ten jest wyposażony w system przedniej aktywnej maski samochodu, który został tak opracowany, aby spełniać surowe standardy dotyczące bezpieczeństwa pieszych w przypadku zaistnienia kolizji. Dzięki zastosowaniu czujników na poprzecznicach i dwóch ładunków pirotechnicznych w komorze silnika, system wykrywa w kilka milisekund niebezpieczeństwo zderzenia z pieszym i zapewnia bezpieczną przestrzeń pomiędzy maską a silnikiem, jednocześnie minimalizując skutki kolizji od strony maski.

124 Spider ma z przodu zawieszenie dwuwahaczowe oraz 5-punktowe zawieszenie wielowahaczowe z tyłu. Nastawy zawieszenia są tak dobrane, aby zwiększyć stabilność podczas pokonywania zakrętów i hamowania. Reakcje układu kierowniczego zostały zoptymalizowane dzięki sportowej kalibracji układu wspomagania kierownicy.

Sportowa charakterystyka pojazdu sprawia, że można w pełni wykorzystać napęd na tylne koła, osiągając przy tym prawdziwą przyjemność z jazdy. Optymalny komfort prowadzenia i precyzja jazdy to także wynik zastosowania przez markę Abarth amortyzatorów firmy Bilstein oraz specjalnie skalibrowanych sprężyn wraz z ponadwymiarowymi stabilizatorami poprzecznymi.

Układ hamulcowy Brembo, z czterema zamocowanymi na stałe zaciskami w przednich kołach to gwarancja bardzo krótkiej drogi hamowania oraz doskonałej odporności na przegrzanie nawet po długim i agresywnym użytkowaniu, co powoduje zawsze pewne i bezpieczne czucie hamulca.

Abarth 124 spider jest wyposażony w mocny, niezawodny czterocylindrowy silnik turbo 1.4 MultiAir, który dostarcza 170 KM mocy, (czyli 124 KM na litr) oraz 250 Nm momentu obrotowego. Samochód osiąga maksymalną prędkość 230 km/h i ma przyśpieszenie od 0 do 100 km w 6,8 sekundy. Ponadto, we wszystkich samochodach marki Abarth odgłos, jaki wydaje silnik jest czymś co naprawdę ma znaczenie, stąd standardowe wyposażenie obejmuje układ wydechowy Record Monza wyposażony w technologię Dual Mode zdolny do modyfikacji drogi przepływu gazów spalinowych zależnie od osiąganego przez silnik poziomu obrotów na minutę oraz wydający piękny, głęboki rasowy dźwięk.

Spider jest dostępny z 6-stopniową manualną lub automatyczną skrzynią Esseesse Sports Sequential. Ta pierwsza charakteryzuje się szybkimi i dokładnymi zmianami biegów dzięki bezpośredniemu przełożeniu o krótkim skoku.

Abarth 124 spider jest wyposażony w najbardziej zaawansowane urządzenia elektroniczne oraz aktywne systemy bezpieczeństwa. Aby zapewnić typowo rajdowe odczucia, nowy 124 spider umożliwia kierowcy wyłączenie systemów wspomagania elektronicznego i pozwala mu na doświadczenie idealnej równowagi mechanicznej oraz linearnej reakcji silnika, stanowiących charakterystyczne cechy autentycznych samochodów sportowych z napędem na tylną oś.

Elektroniczne przyciski sterujące zostały zintegrowane w selektorze Drive Mode Selector, który umożliwia dokonanie wyboru spośród dwóch różnych ustawień osiągów „Normal" oraz „Sport" za pomocą pokrętła usytuowanego w środkowym tunelu. System może wpływać na wiele parametrów, takich jak maksymalny moment obrotowy, reakcja pedału gazu, poziom układu wspomagania, próg stabilności i przyczepności, (jeśli nie zostały one wyłączone do jazdy na torze wyścigowym), dźwięk wydobywający się z układu wydechowego poprzez sterowanie przepustnicą w trakcie zmiany biegów. Ponadto, ma on wpływ na styl pracy samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów.

Długa maska podkreśla znaczenie silnika oraz potężny kształt samochodu, zredukowane zwisy podkreślają zwinność, zaś kokpit przesunięty blisko tylnej osi pozwala kierowcy na prawdziwe „czucie" drogi.

Zarówno wlot powietrza w przednim błotniku, jak i aerodynamiczny wylot powietrza w tylnym zderzaku zostały ukształtowane w tunelu aerodynamicznym. Do poprawy przepływu powietrza przyczyniają się również tylny spojler oraz owiewka. 17-calowe felgi ze stopu metali lekkich, obramowanie szyby oraz pałąki mają wykończenie w kolorze szarym „Forgiato Grey", kolorze, który wybrano, by podkreślić wyraźne techniczne inklinacje samochodu.

W zderzaku umieszczono dwa elementy kontrastujące z czarnym grillem. To przedni spojler oraz obudowa haka holowniczego w kolorze czerwonym „Corsa Red", które stanowią istotne elementy tylnej części samochodu nawiązujące do klasycznego czerwonego haka holowniczego wykorzystywanego na torze wyścigowym. Czerwone są także obudowy lusterek wstecznych. 

W przedniej części oryginalne linie wraz sześciokątnym grillem wzmacniają zdecydowany charakter samochodu. Wybrzuszony kształt maski sugeruje podłużne usytuowanie silnika, co stanowi bezpośrednie odwołanie do modelu 124 spider z roku 1966. 

Dzięki ekskluzywnym LED-owym reflektorom oraz tylnym światłom samochód staje się bardziej wyrazisty zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Ważny szczegół stanowią wstawki w kolorze karoserii w tylnym zestawie świateł, co razem sprawia wrażenie świetlistej kolistej powierzchni.

Tylna część Abartha 124 spider charakteryzuje się dwoma elementami, a mianowicie tylnymi błotnikami z odcinkiem przywodzącym na myśl jaskółczy ogon oraz poziomymi światłami tylnymi, które to stanowią wybrane cechy szczególne jego znamienitego protoplasty. Kształt tylnych błotników z górną powierzchnią wysuniętą w stronę pokrywy bagażnika przywodzi na myśl charakterystyczny kształt litery V.

Dostępnych jest pięć kolorów nadwozia, w tym specjalny jednolity biały „Turini 1975 White ", metaliczna czerwień „Costa Brava 1972 Red", niebieski „Isola d'Elba 1974 Blue", szary „Portogallo 1974 Grey" oraz czarny „San Marino 1972 Black". Zastosowana logika nazewnictwa to wyraźny hołd złożony prestiżowym sukcesom Abartha odniesionym w historii wyścigów rajdowych. Kolorem na poziomie standardowym jest czarny „San Marino 1972 Black". Abarth 124 spider to jedyny samochód w tej kategorii, który ma w wersji standardowej metalizowany lakier.

Abarth 124 spider jest wyposażony w szereg najnowszych urządzeń aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa. Standardowe wyposażenie, poza ABS, obejmuje system EBD odpowiedzialny za rozdział siły hamowania pomiędzy przednią i tylną oś, a więc optymalizację drogi hamowania oraz zachowanie kontroli nad samochodem w każdych warunkach. 

Oczywiście, wersja standardowa obejmuje również system stabilizacji toru jazdy ESC zwiększający kontrolę nad pojazdem w każdych warunkach drogowych. Jest on przydatny w takich krytycznych sytuacjach, jak przykładowo podczas jazdy po nawierzchniach pokrytych lodem, śniegiem czy tych o niskiej przyczepności.

System ESC stosuje selektywny sposób hamowania oraz wpływa na pedał gazu tak, aby samochód powrócił na zamierzony tor jazdy, jeśli zostanie wykryta różnica pomiędzy zachowaniem kierowcy a torem jazdy.

Wszystkie te urządzenia mogą być całkowicie dezaktywowane podczas jazdy po torze wyścigowym, co pozwala kierowcy na maksymalne wykorzystanie niezwykłej stabilności oraz dynamiki Abartha 124 spider oraz czerpanie niczym niezakłóconej radości z jazdy i bezpośredniego kierowania samochodem.

Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa są wyposażone w degresywne ograniczniki napięcia (CFR) w celu zapewnienia kontroli napięcia pasa i jego stopniowego zwolnienia w kontrolowany sposób w stosownych sytuacjach.

Na życzenie, w ramach pakietu Visibility Plus oferowane są w pełni LED-owe samopoziomujące adaptacyjne reflektory przednie z automatycznym ukierunkowaniem, aby zagwarantować najwyższy komfort jazdy, także w warunkach słabej widoczności. Pakiet obejmuje swym zakresem także czujnik deszczu, czujnik zmierzchu oraz czujniki parkowania.

Abarth 124 spider wyposażony jest panel przyrządów z trzema wskaźnikami po środku, którego znajduje się olbrzymi licznik obrotów, po prawej prędkościomierz, zaś po lewej wyświetlane są dane pozwalające kierowcy na monitorowanie, za pomocą jednego spojrzenia, wszystkich kluczowych informacji na temat parametrów jazdy.

Na życzenie dostępny jest pakiet Sound Plus z wbudowanym system informacji i rozrywki z ergonomiczną i intuicyjnie działającą gałką usytuowaną w środkowej części tunelu. System ten wyposażony jest w 7-calowy, kolorowy ekran dotykowy, cyfrowy tuner DAB, dwa porty USB, wejście AUX i łącze Bluetooth. Jest on połączony z systemem nagłośnienia Bose wyposażonym w dziewięć głośników, z których cztery wbudowane są w zagłówki. Pakiet obejmuje także automatyczną klimatyzację.

Stanowiący standardowe wyposażenie układ wydechowy Record Monza jest także instalowany w warsztacie „Officine Abarth" w celu zapewnienia niezrównanych osiągów i charakterystycznego dźwięku silnika.

Każdy samochód jest testowany i certyfikowany przez członka personelu technicznego Abarth, który umieszcza metalową tabliczkę z kolejnym numerem każdego samochodu świadczącą o ekskluzywności Abartha 124 spider.

 


DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
161108_Abarth_695-Tributo-XSR_HP.jpg
2016-11-18 18:45:00
Abarth Tributo XSR - koncept

Dla uczczenia prezentacji nowego modelu Yamahy - XSR 900 Abarth, pierwszego motocykla powstałego we współpracy tych dwóch dynamicznie rozwijających się firm...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
160301_Abarth_124_rally_01.jpg
2016-03-08 15:28:00
Nowy Abarth 124 rally

Światowa premiera w Genewie prototypu opracowanego przez Squadra Corse Abarth;pod maską mocny silnik 1800 turbo z wtryskiem bezpośrednim o mocy 300 KM; napęd...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
151110_Abarth_DIM_02.png
2016-02-01 18:33:00
Abarth 595 zwycięzcą konkursu „Best Cars 2016” w Niemczech

Wielki sukces małego Abartha w kategorii Minicar: pierwszy w klasyfikacji samochodów importowanych, trzeci w klasyfikacji generalnej. Prestiżowy tytuł został...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
150622_Abarth_695_CITE.jpg
2015-06-28 13:41:00
Debiut Abartha 695 Assetto Corse Endurance na torze Imola

Testy zakończone: nowy samochód przygotowywany w Officine Abarth w Turynie jest gotowy wyjechać na tor i startować w ważnych dla Włoch wyścigach.y...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
05.jpg
2015-01-17 19:44:00
Abarth 695 biposto - aż skóra cierpnie

695 biposto jest najlepszym przykładem filozofii wyznawanej przez Carla Abartha - podsumowanym przez hasło „Niedziela na torze, poniedziałek w biurze", który...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
DILERZY
ADF AUTO SP. Z O.O.
ABARTH ADF AUTO SP. Z O.O.

KARKONOSKA 45

53-015 Wrocław

tel: 71 334 30 00

SZCZEGÓŁY
DUKIEWICZ SP.J.
ABARTH DUKIEWICZ SP.J.

JUBILERSKA 6

04-190 Warszawa

tel: (22) 5151100

SZCZEGÓŁY
CENTRUM SPRZEDAŻY FIAT AUTO POLAND
ABARTH CENTRUM SPRZEDAŻY FIAT AUTO POLAND

Katowicka 24

43-300 Bielsko-Biała

tel: (33) 8134442

SZCZEGÓŁY
PM POL-CAR SP. Z O.O.
ABARTH PM POL-CAR SP. Z O.O.

GORZYSŁAWA 9

61-057 Poznań

tel: (61) 8732100

SZCZEGÓŁY
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI