motomaniacy
TECHNOLOGIA HYBRYDOWA
POWRÓT
22 sierpnia 2023 09:49

Dwie hybrydowe wersje Kugi w Polsce

Dwie hybrydowe wersje Kugi w Polsce

Ford Kuga dostępny jest w Polsce z dwoma hybrydowymi układami napędowymi: pełną hybrydą (HEV) oraz hybrydą plug-in (PHEV).


Ford jako wiodąca marka w zakresie elektromobilności w Polsce stale poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przy jednoczesnym sukcesie sprzedażowym i zadowoleniu klientów. Idealnym przykładem takich działań jest Ford Kuga, który w Polsce oferowany jest w dwóch wersjach hybrydowych – pełnej hybrydzie (HEV) oraz hybrydzie plug-in (PHEV). Czym różnią się oba typy samochodów i dla kogo są stworzone?

 

Dwa rozwiązania dla lepszej przyszłości

Hybrydy HEV (Hybrid Electric Vehicle) i hybrydy PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) to dwa zaawansowane rozwiązania motoryzacyjne, które zrewolucjonizowały branżę i przyczyniły się do ekologicznej przyszłości motoryzacji. Oba te napędy łączą korzyści tradycyjnych silników spalinowych z zaletami silników elektrycznych, co przekłada się na bardziej zrównoważoną i ekonomiczną jazdę. Zarówno pełne hybrydy (HEV), jak i hybrydy „z wtyczką” (PHEV) przynoszą bowiem znaczące oszczędności paliwa i redukcję emisji spalin, a jednocześnie oferują niezwykłą wydajność.

W pełnej hybrydzie samochód wykorzystuje dwa rodzaje napędów - tradycyjny silnik spalinowy i silnik elektryczny. Ten na prąd doskonale sprawdza się w jeździe po miejskich obszarach, gdzie napędza samochód samodzielnie albo w trybie hybrydowym – razem z silnikiem spalinowym. Podczas hamowania lub zwalniania samochód typu HEV wykorzystuje energię kinetyczną do ładowania akumulatora, co maksymalizuje efektywność paliwową. Ta technologia sprawia, że hybryda HEV jest oszczędna, a zarazem dynamiczna, zapewniając przyjemność z jazdy przy mniejszej emisji CO2.

Hybryda PHEV pozwala na jeszcze większe oszczędności paliwa i redukcję emisji spalin. W odróżnieniu od hybrydy HEV, hybryda plug-in posiada większy akumulator, który można ładować z zewnętrznego źródła prądu, jak np. gniazdka domowego. To daje możliwość jazdy w trybie elektrycznym na znacznie większym dystansie, do kilkudziesięciu kilometrów, bez używania silnika spalinowego. Dzięki temu hybryda PHEV jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy codziennie poruszają się na krótkich trasach miejskich w trybie w pełni elektrycznym, a jednocześnie mogą pokonywać dłuższe trasy korzystając z trybu hybrydowego, który gwarantuje niższe zużycie paliwa w porównaniu z wyłącznie silnikiem spalinowym. Rozładowaną baterię - podobnie jak w HEV - także można ładować podczas hamowania, co wpływa na efektywność paliwową.

 

Ford Kuga HEV dla niskiego zużycia paliwa

Ford Kuga HEV wykorzystuje zaawansowany układ hybrydowy, łączący silnik benzynowy o pojemności 2.5 litra z elektryczną jednostką, zapewniając łączną moc 190 KM. Energia elektryczna jest pozyskiwana wyłącznie podczas jazdy, głównie za pomocą zwalniania i hamowania.

Niewielka bateria zamontowana w hybrydowej Kudze ma wiele zalet. Przede wszystkim, to idealne rozwiązanie dla osób nie mających możliwości ładowania baterii za pomocą zewnętrznego źródła prądu. Akumulator nie zwiększa także przesadnie masy całkowitej samochodu, nie wpływając również na pojemność bagażnika. Jednocześnie oferuje znaczące korzyści, jeśli chodzi o zużycie paliwa. Kuga HEV jest niezwykle ekonomiczna, bowiem jej zużycie paliwa wynosi pomiędzy 5.4 a 7.3 litra na 100 kilometrów według WLTP. Dodatkowo przy wyraźnie wyższej mocy emituje znacznie mniej CO2 niż spalinowe wersje samochodu.

Kuga w wersji hybrydowej HEV jest dostępna zarówno z napędem na przednie, jak i na wszystkie koła. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pełna hybryda jest w stanie na niewielkich dystansach poruszać się w trybie w pełni elektrycznym, przełączając się między trybami. Cały system działa bez ingerencji kierowcy, zawsze dbając o jak najbardziej ekonomiczne w danym momencie rozwiązania. System nieustannie podejmuje decyzje, czy poruszać się w trybie spalinowym, elektrycznym czy hybrydowym, a także czy sensowne jest ładowanie baterii podczas jazdy w trybie spalinowym. Tym samym sprawdza się zarówno w mieście, jak na dłuższych trasach, optymalizując zużycie paliwa.

 

Ford Kuga PHEV dla niezależności i elastyczności

Z drugiej strony, Kuga jest dostępna także w wersji PHEV, w której ma również wiele istotnych zalet. Najnowszej generacji napęd hybrydowy wraz z silnikiem elektrycznym tworzy tutaj 2,5-litrowy, oszczędny silnik benzynowy pracujący w cyklu Atkinsona. Hybrydowy układ napędowy plug-in pozwala na naładowanie baterii również z gniazdka elektrycznego, dzięki czemu przy regularnym ładowaniu akumulatora można poruszać się w trybie w pełni elektrycznym przez większość czasu użytkowania samochodu. Codzienne podróże do pracy czy na zakupy mogą odbywać się więc wyłącznie na prądzie. Jednocześnie samochód nie jest uzależniony od pojemności akumulatora elektrycznego, bowiem po wyczerpaniu się baterii oferuje wszystkie zalety tradycyjnego samochodu hybrydowego.

Ford Kuga PHEV posiada baterię o pojemności 14.4 kWh, co zapewnia znacznie większy zasięg jazdy w trybie elektrycznym niż w hybrydzie HEV – aż do 88 km w trybie miejskim. Co istotne, samochód w trybie elektrycznym może jechać z prędkością aż do 135 km/h. Jednocześnie pozwala komfortowo podróżować na średnich dystansach w trybie hybrydowym, zmniejszając zużycie paliwa. Zużycie paliwa Kugi Plug-in Hybrid z ładowaniem baterii wynosi zaledwie 1.4 l / 100 km w metodologii WLTP, a średnia emisja CO2 w tym samym trybie to zaledwie 32 g/km, kilkukrotnie mniej niż samochodów wyłącznie z silnikiem spalinowym. Bez ładowania baterii średnie zużycie paliwa również jest bardzo niskie – komfortowy, rodzinny SUV o mocy 225 KM spala bowiem zaledwie 5.4-5.5 l / 100 km (WLTP).

Wszystko to oznacza to cichszą i przyjemniejszą jazdę bez emisji spalin, co przekłada się na korzyści dla środowiska. Jednocześnie Kuga w wersji hybrydowej plug-in nie jest on uzależniona od największych bolączek samochodów elektrycznych, do których należy choćby przeciętnie rozwinięta sieć stacji ładowania w Polsce.

 

Który model wybrać?

Ostateczny wybór między Kugą w wersji hybrydowej, a hybrydowej plug-in zależy od stylu jazdy, codziennych potrzeb i preferencji ekologicznych. W przypadku poruszania się głównie po mieście, tradycyjna hybryda może okazać się idealnym wyborem. Oferuje bowiem niesamowitą wydajność, jak i ekonomiczność. Samochód w tej wersji jest również doskonałym kompanem na dłuższych trasach, doskonale optymalizując używanie napędów dla jak najmniejszego zużycia paliwa.

Hybryda plug-in także jest świetną propozycją do miasta, bowiem oferuje możliwość podróżowania wyłącznie na napędzie elektrycznym. Znakomicie sprawdza się także na średnich dystansach, gdzie pracując w trybie hybrydowym pozwala znacząco zmniejszyć zużycie paliwa. Warto pamiętać o tym, że po rozładowaniu akumulatora samochód cały czas pracuje w trybie hybrydowym, ładując baterię podczas hamowania dla jak największej ekonomiczności. Kuga PHEV jest świetnym rozwiązaniem dla osób mogących ładować samochód w domu, podczas gdy Kuga HEV jest idealnym wyborem dla tych, którzy nie mają takiej możliwości.

Obie wersje są dostępne w czterech wersjach wyposażenia: Titanium X, ST-Line X, Graphite Tech Edition oraz Vignale. Już w standardzie hybrydowe Kugi wyposażone są m.in. w system nagłośnienia premium B&O, otwierane/zamykane elektrycznie i bezdotykowo drzwi bagażnika, statyczne reflektory LED, tempomat z ogranicznikiem prędkości, automatyczną klimatyzację dwustrefową, czujniki parkowania z przodu i z tyłu czy kamerę cofania.

Ceny Kugi 2.5 Hybrid 190 KM rozpoczynają się od 175 290 zł, a Kugi 2.5 Plug-in Hybrid 225 KM od 192 890 zł. Oba modele wyposażone są w automatyczną, bezstopniową skrzynię biegów z funkcją emulacji zmiany biegów, dzięki czemu zachowuje się ona niczym klasyczna przekładnia automatyczna. Samochody dostępne są z pakietem 4 lat ochrony w cenie pojazdu. Zawiera on Ford Protect, naprawy gwarancyjne i przeglądy serwisowe. Dodatkowymi bonusami są roczne ubezpieczenie samochodu w cenie oraz możliwość rozliczenia dotychczasowego samochodu na rabat do 4 000 zł. Niezależnie od wyboru, Kuga w obu wersjach reprezentuje dążenie Forda do mobilności na drogach, dając kierowcom wybór i elastyczność w dostosowaniu pojazdu do swoich indywidualnych potrzeb. Oba modele wnoszą bowiem znaczący wkład w redukcję emisji spalin i zmniejszenie wpływu motoryzacji na środowisko.


Autor: Ford Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
2023_FORD_Tourneo-Courier_Active_03.jpg
2023-10-09 10:00:00
Ford Tourneo Courier już w Polsce

Model jest oferowany w trzech wersjach wyposażenia, w każdej z możliwością wyboru skrzyni biegów – manualnej albo automatycznej.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Ford-Kuga_filipblank-24.jpg
2023-08-17 09:55:00
Ford Kuga – komfort i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Ford Kuga już w standardzie jest wyposażony w rozbudowany pakiet systemów asystenckich, które sprawiają, że to jeden z najbezpieczniejszych SUV-ów na rynku.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
MC2939.jpg
2023-08-06 17:56:00
Ford Performance Mustang Dark Horse R do rywalizowania z innymi Mustangami

Nowy, homologowany wyłącznie na tor Ford Mustang Dark Horse R opracowany przez Ford Performance, ma zostać dopuszczony do rywalizacji w wielu popularnych...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2023_FORD_E-Tourneo-Courier_Active_03.jpg
2023-05-15 18:18:00
Nowy E Tourneo Courier

Nowy E Tourneo Courier to śmiały, elektryczny model Forda, przeznaczony dla klientów prowadzących aktywny styl życia.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Ford-Focus-ST-Line_filipblank-34.jpg
2023-05-05 09:24:00
Modele Puma, Kuga i Focus - 4 lata gwarancji i serwis w cenie auta

Ford Polska rozszerzył program dodatkowej ochrony o kolejne modele.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 40
DILERZY
FORD Auto Brzezińska

Brzezińska 26

92-103 Łódź

fax 42 2035550

tel: 42 203 55 55

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Centrum

al. Włókniarzy 144

91-034 Łódź

fax 42 206 80 42

tel: 42 206 80 40

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Hobby

Wojsk Ochrony Pogranicza 15

15-381 Białystok

fax 85 744 16 47

tel: 85 742 45 02

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kabziński

Sulejowska 45

97-300 Piotrków Trybunalski

fax 44 649 70 90

tel: 44 733 70 90

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kamag

Kossaka 76

Piła

fax 67 352 6862

tel: 67 351 0007

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Michałowski

Radzymińska 158

03-576 Warszawa

fax 22 679 28 48

tel: 22 679 86 62

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Motive

Zbylitowska Góra, ul.Krakowska 13 Zgłobice

33-113 Tarnów

fax 14 674 14 99

tel: 14 674 14 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI