motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
19 czerwca 2023 16:57

Audi definiuje na nowo pojęcie szybkiego ładowania

Audi definiuje na nowo pojęcie szybkiego ładowania

W Salzburgu w Austrii uruchomiono pierwszy w tym kraju Audi charging hub.


Audi otwiera swoje pierwsze centrum ładowania – charging hub - w Austrii. Po lokalizacjach w Norymberdze, Berlinie i Zurychu, w Salzburgu marka z czterema pierścieniami w logo uruchomiła czwartą na świecie stację szybkiego ładowania premium. Tuż obok znajduje się MOONCITY, salzburskie centrum kompetencji i doświadczeń w zakresie nowej i elektrycznej mobilności. To doskonała infrastruktura w bezpośrednim sąsiedztwie hubu, dzięki czemu ładowanie jest dla klienta przyjazne i przyjemne.

„Szybka rozbudowa infrastruktury ładowania w Europie i na świecie ma kluczowe znaczenie dla sukcesu e-mobilności. Postrzegamy to jako wspólne zadanie dla polityki i przemysłu. Audi charging hub to nasz sposób na uzupełnienie publicznej infrastruktury ładowania” - mówi prezes zarządu AUDI AG Markus Duesmann.

 

„Vorsprung durch Technik – przewaga dzięki technice” zrównoważone, wysokiej mocy ładowanie bez spadku wydajności

Audi charging hub różni się od wielu innych stacji szybkiego ładowania tym, że nie wymaga połączenia średniego napięcia. To odróżnia go od wielu innych stacji szybkiego ładowania, które często wymagają dodatkowej infrastruktury. Koncepcja opiera się tu na „kostkach ładowania” - modułowych kontenerach, które zawierają zregenerowane akumulatory litowo-jonowe (akumulatory drugiej generacji) pozyskane ze zdemontowanych pojazdów rozwojowych Audi. Konstrukcja ta zmniejsza obciążenie lokalnej sieci energetycznej, a dodatkowo centrum ładowania nie wymaga rozbudowanej, kosztownej infrastruktury.

Audi charging hub w Salzburgu ma cztery punkty ładowania z jednostką buforową, która umożliwia ciągłe ładowanie z mocą do 320 kW w każdym z nich, nawet jeśli wszystkie są używane w tym samym czasie. Przy pełnej wydajności, czyli gdy wszystkie cztery punkty ładowania są używane jednocześnie, każdy punkt ładowania może zawsze dostarczyć 320 kW.

 

Dostępność

Przy projektowaniu charging hubu w Salzburgu najważniejsza była dostępność bez barier. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich znajdą tu wystarczająco dużo miejsca by otworzyć drzwi i poruszać się dookoła własnego samochodu. Terminale płatnicze za przyciśnięciem odpowiedniego przycisku można przesunąć na wysokość przyjazną dla wózków inwalidzkich. Ładowanie staje się jeszcze łatwiejsze, jeśli pojazd korzysta z funkcji Plug & Charge. Funkcja ta umożliwia wymianę informacji o płatności bezpośrednio na linii pojazd - punkt ładowania, eliminując potrzebę fizycznej płatności lub weryfikacji. Ponadto kable do ładowania są zamontowane na innowacyjnym ramieniu obrotowym, dzięki czemu wtyczkę do ładowania można bez wysiłku przesunąć w dowolne miejsce w pojeździe, umożliwiając użytkownikowi wygodne dotarcie do portu ładowania bez względu na to, gdzie się znajduje.

 

Wszystkie karty płatnicze akceptowane

Audi charging hub jest dostępny nie tylko dla kierowców Audi. Każdy samochód elektryczny wyposażony w port ładowania CCS może być tu ładowany - niezależnie od marki. Klienci Audi mogą zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. By nie czekać na wolne stanowisko, ładowanie można umówić za pośrednictwem aplikacji myAudi, a pasek rezerwacji sprawi, że punkt ładowania będzie wolny do 15 minut po żądanym czasie rozpoczęcia rezerwacji.

Dane z Norymbergi i Zurychu pokazują, jak kierowcy samochodów elektrycznych Audi lub innych marek przyjmują miejską koncepcję szybkiego ładowania. W Norymberdze, gdzie Audi od grudnia 2021 r. obsługuje duży Audi charging hub z sześcioma punktami ładowania i salonem o powierzchni 200 metrów kwadratowych, wskaźnik powrotów klientów wynosi 70 procent. „Tamtejsi klienci włączyli ładowanie w hubie do swojej codziennej rutyny” - mówi Ralph Hollmig, kierownik projektu Audi charging hub.

W Norymberdze Audi naliczyło maksymalnie 62 ładowania dziennie. Średnio, pierwszy hub Audi rejestruje 36 ładowań dziennie. Około połowa użytkowników podjeżdża do hubu elektrycznym modelem Audi. „Kiedy w grudniu 2021 r. uruchomiliśmy Audi charging hub, mało kto przewidywał taki sukces. Na początku 2023 r. mieliśmy już 10 000 odwiedzających” - relacjonuje Hollmig. „Również w Zurychu notujemy wysoką odwiedzalność hubu. Liczby te w pełni potwierdzają naszą koncepcję ładowania w mieście, zamiast ładowania w domu. Daje nam to pewność, że atrakcyjna lokalizacja, taka jak tutaj w Salzburgu, to klucz do sukcesu.”

Inteligentna, dynamiczna kontrola ładowania opracowana przez Audi, zapewnia efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury energetycznej. Wybierając lokalizację, by z wyprzedzeniem sprawdzić lokalne zapotrzebowanie na usługi ładowania, Audi oparło się na analizie wewnętrznych danych.

Partnerem Audi w projekcie Audi charging hub w Salzburgu jest MOON POWER. Firma ta zajmuje się całą stroną techniczną zarządzania projektem. Jako operator punktu ładowania (CPO), MOON POWER kupuje energię elektryczną i obsługuje system rozliczeniowy. Lokalizacja bezpośrednio obok MOONCITY Salzburg z istniejącą, doskonałą infrastrukturą (w tym lokalnymi udogodnieniami i restauracjami sąsiadującymi z obiektem) jest dla takiego projektu idealna.

„Cieszymy się, że jako naszą czwartą lokalizację na świecie możemy uruchomić Audi charging hub w Salzburgu” - mówi Thomas Beran, Brand Director Audi Austria. „Elastyczna, wysokiej jakości infrastruktura szybkiego ładowania w obszarach miejskich staje się coraz ważniejsza ze względu na rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych na naszych ulicach. Wysoka atrakcyjność naszych modeli Audi e-tron przyczynia się do zwiększenia potrzeb w zakresie ładowania w miastach takich jak Salzburg, tworząc - oprócz konwencjonalnych stacji ładowania, które wszyscy znamy - popyt na stacje ładowania premium.”

 

Zróżnicowanie podejście Audi do koncepcji ładowania samochodów elektrycznych

Audi cały czas konsekwentnie rozwija różne koncepcje ładowania samochodów elektrycznych, dotyczy to również koncepcji samych Audi charging hub’ów. Ich modułowa konstrukcja pozwala na zbudowanie hubu o różnych rozmiarach, zarówno z ofertą usług dodatkowych lub bez niej. Przykład: hub w Zurichu, z racji usytuowania w centrum dzielnicy bankowej jest znacznie bardziej „kompaktowy” niż huby w Salzburgu, czy Norymberdze. Natomiast hub w Berlinie zbudowano w oparciu o koncepcję partnerstwa w wykorzystaniu energii. Berliński Audi charging hub, położony w sąsiedztwie wyspecjalizowanego marketu gastronomicznego i bistro FrischeParadies, wraz z tymi podmiotami elastycznie, w zależności od potrzeb i obciążenia, wykorzystuje wspólną linię energetyczną. Stacja ładowania wyposażona we wciąż sprawne akumulatory odzyskane z wycofanych z eksploatacji pojazdów, ładuje akumulatory buforowe tylko wtedy, gdy FrischeParadies potrzebuje niewielkiej ilości energii. Inteligentny, dynamiczny system kontroli obciążenia opracowany przez Audi zapewnia w ten sposób efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury energetycznej.

Koncepcja Audi charging hub’ów będzie konsekwentnie rozwijana i w kolejnych miesiącach i latach spodziewać się można następnych tego typu stacji. Oprócz tego, wszyscy użytkownicy elektrycznych Audi mają możliwość ładowania samochodu w domu przy pomocy Audi wallbox,

a także używać dedykowanej usługi Audi charging, pozwalającej na bezproblemowe ładowanie samochodu w 500 000 punktów na terenie 27 krajów Unii Europejskiej.


Autor: Audi AG

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
1920x1080-desktop-q6-interieur-baeurle-van-tuijl-23924B01_b.jpg
2024-06-11 19:57:00
Nowa filozofia projektowania wnętrza w Audi

W modelu Q6 e-tron Audi po raz pierwszy prezentuje nową koncepcję wnętrza.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
a242537_large.jpg
2024-06-05 14:59:00
Audi Q6 e-tron performance: jeszcze większa wydajność, jeszcze większy zasięg

Wydajny wariant z napędem na tylne koła o maksymalnej mocy 240 kW i akumulatorem HV o pojemności 100 kWh na nowej platformie Premium Platform Electric (PPE).

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
A241263_large.jpg
2024-05-13 17:22:00
Premium Platform Electric (PPE): dla następnej generacji elektrycznej mobilności premium

PPE w optymalny sposób wykorzystuje zalety całkowicie elektrycznej architektury napędu, aby poprawić przestrzeń we wnętrzu, wydajność i osiągi.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1920x2880-desktop-q6-e-tron-light-technology-27624B02-0000.jpg
2024-05-10 14:27:00
Wyjątkowa technologia oświetlenia Audi Q6 e-tron

Aktywna cyfrowa sygnatura świetlna Audi Q6 e-tron to nowość na skalę światową.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1920x1080-desktop-new-model-ci-25324b01.jpg
2024-04-30 16:42:00
Nowe pierścienie Audi

„Przewaga dzięki technice” to idea Audi, która oznacza innowacyjną mobilność i progresywną stylistykę.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 23
DILERZY
AUDI Audi Centrum Wrocław

Karkonoska 47

53-015 Wrocław

fax (71) 363 00 64

tel: (71) 363 00 80

SZCZEGÓŁY
AUDI Auto Special

Modlniczka, Prof. Adama Różańskiego 28-30

32-085 Modlnica

fax (12) 639 20 59

tel: (12) 639 20 50

SZCZEGÓŁY
AUDI Auto Wimar Warmia – Palmowski

Rataja 15

10-203 Olsztyn

fax (89) 534 84 40

tel: (89) 535 75 30

SZCZEGÓŁY
AUDI Autorud

Lubelska 50c

35-233 Rzeszów

fax (17) 871 88 19

tel: (17) 871 88 00

SZCZEGÓŁY
AUDI Bełtowski

Rydlówka 5

30-363 Kraków

fax (12) 262 12 12

tel: (12) 262 30 20

SZCZEGÓŁY
AUDI Fota-Groblewski

Jagiellońska 12a

80-373 Gdańsk

fax (58) 511 90 15

tel: (58) 511 90 00

SZCZEGÓŁY
AUDI Ignaszak

al. Wojska Polskiego 5

62-800 Kalisz

fax (62) 765 90 44

tel: (62) 765 90 43

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 4
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI