motomaniacy
WYŚCIGI
POWRÓT
29 września 2015 15:03

Citroen po raz drugi mistrzem świata WTCC FIA

Dzięki zdobyciu pole position i dwukrotnie pierwszego miejsca na torze w Szanghaju, Citroën obronił tytuł Wyścigowego Mistrza Świata Producentów WTCC FIA.


W wyścigu numer jeden zespół Citroën Total odniósł potrójne zwycięstwo – miejsca na podium zajęli: José María López, Yvan Muller i Sébastien Loeb.

W drugim wyścigu triumfował Yvan Muller po imponującej pogoni z dalekiej pozycji startowej. Pechito López zajął tym razem trzecią pozycję.

Zapisując na swoim koncie najwięcej punktów spośród wszystkich zawodników w stawce, José María López wykonał kolejny krok w stronę utrzymania tytułu mistrzowskiego w klasyfikacji kierowców. Rozstrzygnięcie w tej kwestii może nastąpić już podczas rundy w Tajlandii, planowanej w dnaich 31 października – 1 listopada br.

Pierwszym ważnym wydarzeniem wyścigowej niedzieli w Szanghaju były kwalifikacje do dziesiątej rundy WTCC, nieoczekiwanie przełożone z soboty. Wszystkie cztery Citroëny C-Elysée WTCC zespołu fabrycznego awansowały w nich do trzeciej rundy i rywalizowały o zdobycie pole position. Yvan Muller, który ruszył jako pierwszy, popełnił drobny błąd w ostatnim sektorze toru. W rezultacie uzyskany przez niego czas został poprawiony przez Nicka Catsburga, jedynego konkurenta kierowców Citroëna w tej sesji. Sébastien Loeb w swojej próbie nie zdołał zaliczyć czasu krótszego od Holendra, natomiast w dwie minuty później dokonał tego Ma Qing Hua. Jako ostatni wyjechał na tor José María López i to jego wynik zarejestrowany przez zegary zagwarantował mu pozycję zwycięzcy kwalifikacji. Aktualny Mistrz Świata zdobył w ten sposób pole position po raz piąty w bieżącym sezonie.

W kilka godzin później zawodnicy stanęli na starcie wyścigu nr 1. W chwili zgaśnięcia świateł Ma Qing Hua został zablokowany na swojej pozycji startowej. Prowadzenie objął José María López. Pierwsze okrążenie przebiegło chaotycznie, z wieloma kolizjami, które wyeliminowały z walki w sumie aż pięciu zawodników. Na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa, za którym José María López otwierał uformowany na nowo peleton; dwie następne pozycje zajmowali Yvan Muller i Sébastien Loeb. Po pięciu okrążeniach wyścig odzyskał pierwotne tempo. Pechito wkrótce wyszedł poza zasięg swoich kolegów z zespołu, którzy z kolei zapewnili sobie przewagę zabezpieczającą ich przed atakami Nicka Catsburga. W dalszej części peletonu Ma Qing Hua awansował na ósme miejsce, jednak niedługo potem uszkodzenie skrzyni biegów zmusiło go do wycofania się z walki.

López, Muller i Loeb zajęli trzy pierwsze miejsca i wspólnie zdobyli wystarczającą liczbę punktów, by Citroën zyskał, na pięć wyścigów przed końcem sezonu, pewność obronienia tytułu Wyścigowego Mistrza Świata WTCC FIA w klasyfikacji producentów.

Po prezentacji zwycięzców na podium i krótkiej przerwie samochody ponownie stanęły na gorącym asfalcie toru w Szanghaju. Na starcie drugiego wyścigu prowadzenie objął Gabriele Tarquini, za którego plecami Yvan Muller i Sébastien Loeb zacięcie walczyli bok w bok. Ostatecznie czterokrotny Mistrz Świata WTCC zyskał przewagę nad dziewięciokrotnym Rajdowym Mistrzem Świata WRC, jednak obydwu zaskoczył José María López, który nieoczekiwanie prześliznął się pomiędzy swoimi kolegami z zespołu.

W połowie dystansu Muller przystąpił do ataku. Najpierw wyprzedził Lópeza, następnie, pod koniec długiej prostej, w pierwszej próbie wysunął się przed Tarquiniego i kiedy tylko znalazł się na prowadzeniu, od razu zaczął powiększać swoją przewagę. Natomiast walka o drugie miejsce trwała znacznie dłużej. López przy każdej okazji usiłował wysunąć się przed Tarquiniego. Ostatecznie Włoch utrzymał swoją pozycję, finiszując o zaledwie 0,025 sekundy przed Argentyńczykiem. Sébastien Loeb, spowolniony przez tracącą ciśnienie oponę, nie mógł wziąć udziału w walce o podium i zadowolił się zdobyciem punktów za czwarte miejsce. Ma Qing Hua przekroczył linię mety jako ósmy, tuż przed Mehdi Bennaniem, kierowcą zespołu Sébastien LoebRacing, który odniósł w ten weekend swoje drugie zwycięstwo w kategorii Yokohama Trophy (wśród kierowców spoza zespołów fabrycznych).

 

Powiedzieli na mecie:

Yves Matton (Dyrektor Citroën Racing): „Chciałbym przede wszystkim podziękować naszym kierowcom za pracę, jaką włożyli w nasz wspólny sukces i za ducha fair-play. Nawet mając najlepszy samochód i najlepszy zespół, nie da się osiągnąć takich wyników bez wyjątkowych kierowców. Jestem szczególnie wdzięczny Yvanowi, który dołączył do nas jako pierwszy i dzięki któremu mogliśmy należycie przygotować się do sezonu 2014. Ilekroć mówię o zespole Citroën Racing, mam na myśli również wszystkich współpracowników naszego ośrodka technicznego, ludzi, których nie ogląda się w telewizji, ale bez których zdobycie tego tytułu mistrzowskiego także nie byłoby możliwe.”

José María López: „Brawa i gratulacje dla całego zespołu Citroën Racing: zarówno dla tych, którzy są tutaj z nami, jak i dla tych, którzy pozostają w Wersalu w okresie, który my spędzamy na torach. Wracając do dzisiejszych wyścigów, na starcie biegu nr 1 byłem trochę niespokojny. Nie widziałem w lusterku samochodu Ma Qing Hua, dlatego myślałem, że mam go obok siebie. Tymczasem Ma miał problemy techniczne w chwili startu, więc nie atakowany objąłem prowadzenie. Kiedy zorientowałem się, że jestem sam na czele stawki, starałem się nie popełnić żadnego błędu, co mi się udało i pozwoliło zbliżyć się do wygranej w kategorii całego sezonu. W biegu drugim moja walka z Gabriele Tarquinim była po prostu fantastyczna: właśnie za takie chwile kocham sport samochodowy! Ostatecznie nie zdołałem go wyprzedzić, ale nie muszę się tym szczególnie przejmować. Mając 75 punktów przewagi na dwie rundy przed końcem sezonu, mogę uznać, że na tym etapie rywalizacji moje cele zostały osiągnięte.”

Yvan Muller: „Wczoraj, podczas wolnych treningów, czułem, że mam problemy z regulacją samochodu, jednak dzięki pracy wykonanej wspólnie z inżynierami zakwalifikowałem się do trzeciej sesji kwalifikacyjnej, a następnie rozegrałem dwa dobre wyścigi z wieloma manewrami wyprzedzania. Zwycięstwo w drugim biegu osiągnąłem dzięki oszczędzaniu opon w fazie, w której Gabriele był nieco szybszy ode mnie. Kiedy nieco później przystąpiłem do ataku, powiodło mi się, pomimo zaciętej obrony z jego strony. Gratuluję Citroënowi – nasz zespół w pełni zasłużył na swój triumf, bo jest po prostu najlepszy! Bez wszystkich tych, którzy pracują na drugim planie, nie moglibyśmy zdziałać dosłownie nic.”

Sébastien Loeb: „Nawet długa prosta toru nie dawała mi dzisiaj możliwości wyprzedzenia innych Citroënów naszego zespołu. Bilans tego weekendu nie jest dla mnie w pełni zadowalający, bo różnica punktowa dzieląca mnie w klasyfikacji kierowców od Yvana zwiększa się, podczas gdy moim celem było jej zmniejszanie. Z drugiej strony, jechałem w dobrym rytmie i czułem się na torze dobrze. Brawa dla wszystkich członków naszego zespołu za nowy tytuł mistrzowski – kolejne ogniwo w serii zapoczątkowanej w roku 2003.”

Ma Qing Hua: „Jestem dzisiaj naprawdę rozczarowany. Ciężko pracowaliśmy nad przygotowaniami do tej rundy. Kwalifikacje poszły mi dobrze – wywalczyłem start z pierwszej linii, ale już na starcie do pierwszego wyścigu pojawiła się usterka techniczna. Kiedy to się stało, nie mogłem uwierzyć, że w tak ważnej chwili mam niesprawne auto. W drugim wyścigu awansowałem o parę miejsc, ale odbyło się to kosztem sporego zużycia opon, przez co pod koniec straciłem dobre tempo. Niezależnie od osobistego niepowodzenia jestem bardzo dumny, że stanowię część tego zespołu i że zdobywanymi przez siebie punktami przyczyniłem się do zdobycia tytułu mistrzowskiego. Mam nadzieję, że pozostanę przez długi czas kierowcą Citroëna!”

 

Wyniki dziesiątej rundy sezonu:

Kwalifikacje:

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
2. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)
3. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)
4. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)
5. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

Wyścig 1

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
2. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)
3. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)
4. Nick Catsburg (Lada Vesta WTCC)
5. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)
Najszybsze okrążenie: José María López – 1:52,401

Wyścig 2

1. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)
2. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)
3. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)
4. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)
5. Rob Huff (Lada Vesta WTCC)
6. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)
7. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)
8. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)
Najszybsze okrążenie: Sébastien Loeb – 1:52,191

Wyścigowe Mistrzostwa Świata Samochodów Turystycznych – Klasyfikacja kierowców:
1. José María López 396 pkt
2. Yvan Muller 321 pkt
3. Sébastien Loeb 282 pkt
4. Ma Qing Hua 177 pkt
5. Norbert Michelisz 172 pkt
6. Gabriele Tarquini 171 pkt
7. Tiago Monteiro 163 pkt

Wyścigowe Mistrzostwa Świata Samochodów Turystycznych – Klasyfikacja producentów:
1. Citroën     879 pkt
2. Honda     609 pkt
3. Lada     320 pkt 

-------------------
* Wyniki te staną się oficjalne po opublikowaniu przez FIA.

 

 

 


Autor: Citroen

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
CL 19.037.007.jpg
2020-02-16 09:46:00
C3 Aircross SUV wprowadza nową edycję specjalną „Serii C”

Po sukcesie edycji kolekcjonerskiej „Origins” w 2019 r. z okazji setnej rocznicy marki, w 2020 r. Citroën rozpocznie nową przekrojową edycję specjalną. Nowa...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
fot.1.jpg
2019-10-18 16:52:00
Groupe PSA elektryczne wersje swoich kompaktowych vanów od 2020 r.

Peugeot Expert, Citroën Jumpy, Opel Vivaro i Vauxhall Vivaro będą dostępne z napędem w pełni elektrycznym od 2020 r.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
CITROEN_MADE_WITH_ICONS_SCULPTUREA.jpg
2019-02-11 13:39:00
Retromobile 2019 Paryż

Odwiedzający stoisko z okazji stulecia firmy Citroën w Rétromobile mogli podziwiać 30 kultowych samochodów prezentowanych na stoisku marki.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
design2_cl_18.023.002_597x500.286038.jpg
2018-05-29 18:25:00
Kolejny SUV od Citroena - C5 Aircross

Citroën pod koniec bieżącego roku planuje wprowadzić do sprzedaży w Europie, a więc także w Polsce, nowego C5 Aircross w stylistyce podkreślającej solidność...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1208358-knepteibsi.jpg
2018-03-26 18:33:00
Sportowy duch Citroëna w Poznaniu

Jedną z gwiazd stoiska Citroëna podczas Poznań Motor Show 2018, obok nowej generacji modelu Berlingo i nowego C4 Cactus, będzie wyczynowy model C3 WRC.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 9
DILERZY
CITROEN ASO 11

Zwycięstwa 175

81-521 Gdynia

fax 58 349 40 41

tel: 58 622 16 53

SZCZEGÓŁY
CITROEN ASW WOJCIULA

Gen.Wł.Andersa 71

15-113 Białystok

fax 85 664 37 79

tel: 85 675 58 67

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO - DROBOT

Nasielska 9

06-100 Pułtusk

fax 23 692 83 08

tel: 23 692 40 99

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO BROKER

Mełgiewska 10

20-209 Lublin

fax 81 746 40 71

tel: 81 749 58 81

SZCZEGÓŁY
CITROEN Auto Center Rzeszów Sp. z o.o.

Kraczkowa 1440

37-124 Rzeszów

tel: 17 870 04 00

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO CENTRUM GOLEMO KRAKÓW

Opolska 9

31-275 Kraków

fax 12 415 82 05

tel: 12 415 61 16

SZCZEGÓŁY
CITROEN AUTO CENTRUM GOLEMO NOWY TARG

PODTATRZAŃSKA 3

34-400 Nowy Targ

fax 18 261 06 80

tel: 18 261 06 86

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 9
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI