RAJDY
POWRÓT
22 maja 2016 21:09

Rallycross - w Toruniu emocji nie brakowało

Marcin Gagacki (Oponeo motorsport) na Mitsubishi Lancer wygrał z czasem 4:42.375 finałowy wyścig podczas II rundy Mistrzostw Poskli w Rallycrossie, jakie 22 maja zostały rozegrane na torze MotoParku w Toruniu.

Drugie miejsce, po wyjątkowo zaciętej walce przypadło Robertowi Czarneckiemu (Autoklub Rzemieślnik- ISSRX) z czasem 4:42.931, zaś jako trzeci na mecie zameldował się Tomasz Kuchar (Subaru RX) (AK Rallyland) z czasem 4:42.932.

Niedzielne zawody na torze Motopark w Toruniu odbywały się przy pięknej, upalnej pogodzie. I jak, na ironię tuż obok na Motoarenie odbywał się mecz żużlowy, który na bieżąco śledziło kilkanaście tysięcy kibiców, przy torze rallycrossowym zmagania ponad 60 kierowców śledziło zaledwie kilkuset kibiców.

A szkoda, bo zawody rallycrossowe są wyjątkowo widowiskowe, bo widzowie mają namiastkę rajdów samochodowych.  Konfiguracja toru sprawia, że zawodnicy  ścigają się po nawierzchni asfaltowej, betonowej oraz szutrowej. A wszystko odbywa się w zasięgu wzroku kibiców.

Na stracie drugiej rundy Mistrzostw Polski Rallycross zobaczyliśmy między innymi zawodników z zespołu ISSRX, kierowanego przez Jakuba Iwanka.

Lider zespołu Robert Czarnecki wystartował Mitsubishi Lancerem Evo w najsilniejszej kategorii SuperCars, Marcin Perzyna w BMW E36 i Maciej Pawelec w BMW E30 powalczą w klasie SuperNationals, podobnie jak jedyna kobieta w stawce - Aleksandra Maj, która wsiada do Citroena Saxo.

Dla Oli był to debiut w tej dyscyplinie przed polską publicznością, ale w przeciwieństwie do inauguracyjnej rundy w Niemczech, atutem powinna być znajomość toru, na którym zespół ISSRX często trenuje. Z kolei Marcin Perzyna, po drugim miejscu w Lausitz nie zamierza jedynie bronić pozycji wicelidera klasyfikacji SuperNationals.

Jedyny reprezentant temu ISSRX w kategorii SuperCars i zarazem lider zespołu Robert Czarnecki także zapowiadał walkę o czołowe lokaty, mimo że jego rywalami będą tak znakomici kierowcy jak Paweł Hankiewicz, Marcin Gagacki czy Tomasz Kuchar.

- Nie ukrywam, że moim celem jest zdobycie tytułu mistrza Polski, chociaż wiem, że będzie to bardzo trudne do wykonania. W wyścigach rallycrossowych jeżdżę już od pięciu lat, ale ściganie się z tak doświadczonymi zawodnikami jak Kuchar czy Gagacki jest potężną barierą. - powiedział nam przed finałowym wyścigiem Robert Czarnecki. - Ostatecznie Czarnecki zajął drugie miejsce i niewiele brakowało, aby wygrał II rundę Mistrzostw Polski.

-----------------

W kategorii Fiatów 126P zwyciężył Igor Sokulski (AK Rzemieślnik), przed Cezarym  Dybichem (AK Morski) i Danielem Bachledą (AK Wielkopolski).

W finałowym wyścigu  BMW E36 zwyciężył Dawid Struensee przed Przemysławem Wójcickim (AK Kujawsko-Pomorski). Piotrem Olszewskim (AK Toruński).

Seicento Cup wygrał Łukasz Grzybowski (AK RZemieślnik) przed Adrianem Mellerem (AK Wielkopolski) i Piotrem Budzyńskim (AK Lubelski Sport).

Natomiast w klasyfikacji Super Nationals wygrał Paweł Melon (AK Polski) - BMW E36, wyprzedzając, Roberta Górniaka (AK Królewski) - Renault Clio oraz Marcin Perzynę (AK Rzemieślnik) - BMW E36.

Autor: Z.J., rallycross, youtube