motomaniacy
RAJDY
POWRÓT
7 czerwca 2016 10:11

Przed nami Rajd Włoch - Volkswagen mocno zmotywowany

Przed nami Rajd Włoch - Volkswagen mocno zmotywowany

Apetyt na złoto na Szmaragdowym Wybrzeżu jest większy niż kiedykolwiek – do szóstej rundy rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC), Rajdu Włoch (09-12 czerwca), Volkswagen podchodzi z ogromną wolą walki. Załoga Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) i ich Polo R WRC na śródziemnomorskiej wyspie byli dotychczas niepokonani.


Ten stan rzeczy bardzo chcieliby zmienić nie tylko konkurenci startujący w barwach innych producentów, ale także dwie pozostałe załogi Volkswagena – Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (N/N) i Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (FIN/FIN). Mikkelsen/Jaeger pną się w klasyfikacji punkt po punkcie, Latvala/Anttila także są głodni zwycięstwa. Ogier/Ingrassia zwyciężali już na Sardynii trzy razy z rzędu, gdyby wygrali po raz czwarty jako trzykrotni mistrzowie świata wyrównaliby rekord dziewięciokrotnych mistrzów Sebastiena Loeba/Daniela Eleny (F/MC). Na Sardynii na kierowców czekają odcinki specjalne o łącznej długości prawie 325 km, które będą musieli pokonać w chmurach kurzu i w palącym upale.

„Rajd Włoch jest jednym z bardziej wymagających w kalendarzu mistrzostw” – twierdzi Jost Capito, dyrektor Volkswagen Motorsport. „Kurz, żar lejący się z nieba i długie oesy, jak „Monte Lerno” – właśnie z tego słynie ta runda mistrzostw. Do tego wyjątkowo mocni przeciwnicy: dotychczas w pięciu rajdach zwyciężali czterej różni kierowcy startujący w barwach trzech różnych producentów. Ostatnich dwóch rajdów z różnych powodów nie wygraliśmy. Ale dobrze wiemy na co nas stać i zamierzamy to pokazać we Włoszech. W każdym razie z tradycyjnego szampana dla zwycięzców w porcie w Alghero nie zmierzamy rezygnować także tym razem”.

 

Monte, Monti i dzika „trzynastka” – uroki rajdu na Costa Smeralda

Rajd Włoch będzie w 2016 roku rozgrywany w północno-zachodniej części Sardynii – i to już po raz 13. odkąd istnieje. Na trasie imprezy ponownie znalazły się takie odcinki specjalne, jak „Castelsardo” i „Tergu-Osilo”, utrzymano też bardzo widowiskowy oes „Ittiri” otwierający rajd. Oczywiście walka będzie się też toczyć na „Monte Lerno” z jego słynnym „Micky’s Jump”, bez którego trudno sobie wyobrazić Rajd Włoch. Oprócz nich w programie są odcinki znane z lat poprzednich „Cala Flumini”, „Monti di Ala” i inne. Na trasie tegorocznego rajdu jest 19 odcinków specjalnych, jednak najbardziej wymagający w sardyńskim kurzu jest jak zawsze „Monte Lerno”. Kierowcy pokonują go dwukrotnie, ten jeden odcinek ma więc w sumie długość 88,52 km. Znajdujący się na nim „Micky’s Jump” przyciąga mnóstwo widzów, przyprawiając ich o gęsią skórkę i jest najczęstszym motywem zdjęć z Rajdu Włoch. Przed skrętem w prawo, tuż przed słynną hopą kierowcy na moment przyhamowują – reszta to już czysty lot w zawieszeniu i, z powodu obniżającego się wzniesienia, podróż w powietrzu na dystansie nawet 40 metrów.

 

Jachty, włoskie lody i nastrojowe wieczory – Rajd Włoch ma swój urok

Romantyczne zachody słońca, spacer wśród średniowiecznych kamienic Alghero, najlepsze lody świata i rzut oka raz na piękne jachty na nabrzeżu, raz na uwijających się w parku serwisowym mechaników – takie rzeczy są możliwe tylko na Rajdzie Włoch. Jednak mimo urlopowej atmosfery i być może najpiękniejszych krajobrazów spośród wszystkich rajdów sezonu od mechaników i zespołu technicznego wymaga się pełnej koncentracji – podczas łącznie ośmiu wizyt samochodów rajdowych w parku serwisowym i 660 roboczych minut poświęconych trzem Polo R WRC. Kierowcy i piloci bez wątpienia też nie mają lekko – jazda w ukropie jaki panuje w kabinie auta jest ogromnym wyzwaniem.

 

Ciężko wypracowany przywilej – prowadzący w MŚ Ogier i Mikkelsen na trasę rajdu wyjeżdżają jako pierwsi

Załogi Volkswagena – Ogier/Ingrassia prowadzący w klasyfikacji kierowców i pilotów oraz Mikkelsen/Jaeger, którzy depczą im po piętach – dzięki pozycji zdobytej w łącznej klasyfikacji w ciągu pierwszych pięciu rajdowych rund tego sezonu zapracowały sobie na przywilej ruszania na rajdową trasę jako dwie pierwsze załogi aż do sobotniego wieczoru włącznie. Na szutrowych rajdach – zależnie od pogody – może to być niekorzystne i w różnym stopniu wpływać na wyniki osiągane przez załogi, które startują według kolejności zależnej od miejsca, jakie zajmują w klasyfikacji MŚ. Ostatnio na Rajdzie Portugalii oznaczało to jedną dziesiątą sekundy straty na każdy kilometr odcinka specjalnego. Podczas Rajdu Włoch kierowcy pokonają w tym systemie blisko 283 spośród niemal 325 kilometrów, co oznacza aż 87% całego dystansu. Pozostałe nieco ponad 42 km odcinków specjalnych w niedzielę kierowcy z początku listy startowej przejadą w odwrotnej kolejności do klasyfikacji po drugim dniu rajdu.

 

Ready, steady, go! Rodzina Ogierów oczekuje potomka

Do linii startowej zbliża się ktoś jeszcze – między Rajdem Włoch a Rajdem Polski Sebastian Ogier i jego żona Andrea Kaiser oczekują urodzin ich pierwszego dziecka. Nawet jeśli nie przyjdzie ono na świat w czasie rajdu na Sardynii, napięcie z pewnością jest wielkie. Łączność między rajdówką a centralą w domu Ogiera musi działać perfekcyjnie i będzie bardzo intensywna; tak na wszelki wypadek kierowca Volkswagena jest przygotowany na natychmiastowy wyjazd. Na jedno można liczyć – Ogierowi nie zabraknie zapału, żeby oesy przejeżdżać jak najszybciej, bo wtedy przyszły tata tym wcześniej znajdzie się w zasięgu telefonu.

 

Wypowiedzi przed Rajdem Włoch

Sebastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC nr 1

„Jadę do Włoch z dużą wiarą we własne siły, bo jak dotąd sezon układa się wspaniale. Julien i ja po każdym rajdzie stawaliśmy na podium i mamy zamiar kontynuować ten zwyczaj. Nawet jeśli Rajd Włoch nie jest moim wymarzonym, nauczyłem się go lubić. Drogi nie są tam już tak wąskie i dzikie jak kiedyś. Ja wolę równe nawierzchnie, na których nie trzeba tak bardzo oszczędzać samochodu. Inną atrakcją jest ”Micky’s Jump” – samochody wykonują tam jedne z najwyższych skoków w całym rajdowym sezonie. W moim przypadku dochodzi jeszcze sprawa osobista. Andrea i ja oczekujemy naszego pierwszego dziecka. W zasadzie termin porodu przypada po rajdzie, ale nigdy nie wiadomo. Jeśli dziecko miałoby przyjść na świat w czasie rajdu, natychmiast wróciłbym do żony do domu. To taki moment w życiu, którego nie chciałbym przegapić. Zespół wspiera mnie w tej decyzji na sto procent”.

 

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC, nr 2

„Rajd Włoch jest wspaniały. To na nim święciłem moje pierwsze zwycięstwo na szutrze. Co roku bardzo się cieszę, że znowu mogę pojechać na Sardynię, nawet jeśli w ostatnich latach nie wszystko tam szło po mojej myśli. Ostatnio przebiłem na Sardynii oponę, być może dlatego że jechałem zbyt ostro. W tym roku postanowiłem bardziej uważać na opony. Mam zamiar znowu stanąć na podium. Podczas pierwszego przejazdu szuter na Sardynii jest najczęściej bardzo śliski, moja niska pozycja startowa może się tu okazać zaletą. Podczas drugiego przejazdu wszystkie auta mają najczęściej bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Inna rzecz typowa dla Rajdu Włoch to upał, organizm traci z jego powodu mnóstwo energii i wody, ważne więc, żeby dużo pić między oesami”.

 

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC

„Drugie miejsce w Portugalii dla Andersa i dla mnie było prawie jak zwycięstwo, dlatego z dużym optymizmem jedziemy do Włoch. Mimo to wiemy, że z powodu nawierzchni jest to jeden z najtrudniejszych rajdów sezonu, podczas którego wszystko może się zdarzyć. Niestety przekonaliśmy się o tym w zeszłym roku.
A w tym roku startujemy z numerem drugim, zaraz po Sebastienie Ogierze, co sprawy nie ułatwia, bo po przejeździe tylko jednego auta nawierzchnia ciągle jeszcze jest śliska i nierówna. Mimo to cieszymy się oczywiście, że dzięki wynikowi osiągniętemu w Portugalii nadrobiliśmy punkty w klasyfikacji Mistrzostw Świata i przesunęliśmy się na drugie miejsce. W każdym razie bardzo lubię Rajd Włoch i na Sardynii zrobimy wszystko, żeby znowu uzyskać dobry wynik”.

 

Liczba na Rajd Włoch: 16

Volkswagen pozostaje niepokonany we Włoszech nie tylko w klasyfikacji łącznej, ale także na tzw. Powerstage’u. Ten odcinek specjalny zamyka rajd i stwarza trzem najlepszym załogom możliwość zdobycia dodatkowych punktów. Jest on nie tylko ogólnie specjalnością Volkswagena, ale też szczególnie, właśnie podczas Rajdu Włoch. Spośród 18 dodatkowych punktów zdobytych w latach 2013, 2014 i 2015 kierowcy Volkswagena uzyskali 16, tylko w 2013 roku dwa punkty za zdobycie drugiego miejsca na Powerstage’u powędrowały na konto Thierry’ego Neuville’a (wtedy jeżdżącego w zespole M-Sport-Ford). W latach 2014 i 2015 wszystkie dodatkowe punkty zdobyły załogi Volkswagena.


Autor: Volkswagen

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
CR001910PIC_808697203.jpg
2024-03-27 18:01:00
Nowy Crafter

Najważniejsze innowacje: cyfrowy kokpit, nowoczesny infotainment i liczne systemy wsparcia kierowcy.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
garaz_01a.jpg
2024-03-21 16:30:00
Jak obniżyć koszty i zwiększyć wygodę ładowania auta elektrycznego?

Samochody elektryczne Grupy Volkswagen wyposażono w wiele rozwiązań pozwalających ograniczyć koszty i czas ładowania, zarówno w domu jak i w trasie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
DB2024AU00336_large.jpg
2024-03-14 17:03:00
Elektryczny i wszechstronny Volkswagen ID.7 Tourer

ID.7 Tourer ma mnóstwo przestrzeni dla pięciu osób i pomieści do 605 litrów bagażu (po złożeniu tylnych siedzeń do 1714 litrów).

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
DB2024AU00051_large.jpg
2024-03-13 16:55:00
Volkswagen Tiguan hybryda plug-in

Taka odmiana ma zasięg na silniku elektrycznym wynoszący około 120 km i może pokonać łącznie ponad 900 km bez tankowania i ładowania.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
DB2024AL00021_large.jpg
2024-01-29 16:26:00
Nowy Golf R podczas imprezy Ice Race w Zell am See

Publiczny pokaz tuż po światowej premierze: podczas imprezy Ice Race w Austrii można było obejrzeć nowego Volkswagena Golfa.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 34
DILERZY
VOLKSWAGEN Aleksander Konarzewski

Nowotoruńska 15

85-85 Bydgoszcz

fax 52 320 88 35

tel: 52 320 88 32

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto - Styl

Prosta 15

65-783 Zielona Góra

fax 68 328 12 58

tel: 68 328 19 19

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto Forum Sp. z o.o.

Wyszogrodzka 154

09-410 Płock

fax 24 366 11 11

tel: 24 366 11 10

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto Hańcza

Wojska Polskiego 110

16-400 Suwałki

fax 87 566 52 49

tel: 87 566 52 49

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto Special

Prof. Adam Rożańskiego 28-30

32-085 Kraków

fax 12 639 20 09

tel: 12 639 20 00

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Auto Special oddział Sobiesław Zasada Warszawa

Grochowska 163

04-111 Warszawa

fax 22 61 16 901

tel: 22 61 16 900

SZCZEGÓŁY
VOLKSWAGEN Autocentrum S.A.

Zakładowa 18

25-670 Kielce

fax 413457304

tel: 413350230

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 9
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI