motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
21 sierpnia 2018 20:20

Nowe Lexusy: UX i ES

Nowe Lexusy: UX i ES

W warszawskiem barze Tęcza działającym na Żoliborzu Lexus Polska zorganizowal nietypową sesję fotograficzną dla dziennikarzy motoryzacyjnych. Bohaterami były dwa przedprodukcyjne modele - UX i ES.


Kobieta stworzyła nowego Lexusa UX. Chiki Kako - wiceprezes Lexus International i główna inżynier modelu - zbudowała wizję miejskiego crossovera segmentu C, któremu już dziś z pewnością można wróżyć rynkowy sukces.

W nadchodzących miesiącach Lexus wprowadzi do sprzedaży, także w Polsce, dwa całkowicie nowe modele, które mogą znacząco wpłynąć na rynkową pozycję tego producenta. Miejski crossover UX należący do segmentu C trafi do salonów na początku 2019 roku, a wcześniej pojawi się model ES 300h. Jego wcześniejszych sześć generacji było sprzedawanych wyłącznie w USA. Najnowsza siódma-zajmie miejsce modelu o symbolu GS i wielkościowo jest zbliżona do flagowego LS-a.

 

Miejski crossover UX

Lexus UX oferuje charakterystyczny dla marki luksus i bezpieczeństwo w połączeniu z wyrazistym wzornictwem i nowymi, bardzo efektywnymi jednostkami napędowymi.

Samochód adresowany jest do osób ceniących sobie komfort oraz swobodę przemieszczania się. Ludzi, którzy wiedzą, czego chcą od życia, których samochód wyraża zarówno ich, jak i reprezentowany przez nich styl. Naszymi klientami będą kobiety po 40 roku życia, które odniosły już życiowy sukces. Osoby, które mają już dorosłe dzieci, jak i młodsze, ambitne pokolenia. Łączącą ich cechą jest prowadzony tryb życia. Stawiają oni na zdrowie, sport oraz styl.

UX został tak zaprojektowany, aby łączyć osiągi z elegancją. Jest szybki i zwinny, a jednocześnie wyrafinowany w sposób charakterystyczny dla Lexusa, wyróżniając się w segmencie luksusowych kompaktowych crossoverów.

UX jest pierwszym modelem Lexusa zbudowanym w oparciu o nową platformę GA-C (Global Architecture - Compact). Supersztywna struktura, wyjątkowo niskie położenie środka masy oraz doskonale dostrojone zawieszenie zapewniają UX wzorcowe własności jezdne i komfort podróży. Jest to crossover mający przede wszystkim zapewniać przyjemność z jazdy i prowadzenie typowe dla samochodu typu hatchback, przy jednoczesnym zachowaniu cech samochodów podwyższonych.

UX jest dostępny w dwóch wersjach: UX 250h z samoładującym się napędem hybrydowym czwartej generacji, wyposażonym w nowy, dwulitrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy, stworzony specjalnie dla tej platformy oraz UX 200, w którym dwulitrowy silnik benzynowy współpracuje z nową bezstopniową przekładnią Direct-Shift (CVT).

Od podstawowej wersji UX oferuje bogate wyposażenie:

- Pakiet Lexus Safety System+ 2, który zawiera PCS z wykrywaniem pieszych również w nocy i rowerzystów w dzień, AHB lub AHS, RSA, aktywny tempomat ACC, LDA z LTA, wykrywanie zmęczenia SWAY

- kamerę cofania

- 17” felgi aluminiowe Aero (o aerodynamicznej konstrukcji)

- relingi dachowe z aluminium

- dwustrefową automatyczną klimatyzację

- podgrzewane fotele przednie

- światła mijania i drogowe LED

- czujnik deszczu

- lusterko wewnętrzne wsteczne elektrochromatyczne

- ekran centralny o przekątnej 7 cali.

Europejscy nabywcy coraz częściej szukają luksusowych alternatyw dla konwencjonalnych sedanów, kombi i hatchbacków, które bardziej odpowiadają ich nowoczesnemu stylowi życia. Stwarza to ogromny potencjał dla nowego Lexusa UX.

UX będzie samochodem bardzo atrakcyjnym dla Europejczyków, w szczególności dla członków młodych rodzin, którym odpowiada elastyczność crossovera, a jednocześnie chcieliby mieć samochód, który porusza się po mieście zwinnie jak hatchback. Pod tym względem UX będzie idealnym partnerem zarówno na co dzień, jak i podczas podróży, w których odkrywa się nowe miejsca i szuka nowych doznań. Jednocześnie UX będzie świetnym wyborem dla par, które w podróży łączą pracę z wypoczynkiem.

Jako pierwszy kompaktowy crossover Lexusa, model UX dołącza do większych modeli NX i RX, uzupełniając europejską rodzinę SUV-ów i crossoverów, która w pełni wyraża idee przyświecające transformacji marki: śmiały design, imponujące osiągi, nowatorska technologia i doskonałe rzemiosło mistrzów Takumi.

Kształt reflektorów nadaje przodowi UX pewny siebie wygląd. Światła do jazdy dziennej przypominające kształtem grot strzały umieszczone są nad standardowymi jednoprojektorowymi, dwustrumieniowymi reflektorami LED lub opcjonalnymi trójprojektorowymi reflektorami LED, podkreślając motyw litery L.

Główne linie nadwozia biegną od grilla w kształcie klepsydry wzdłuż kabiny. Zdecydowanie wyrzeźbione powierzchnie i mocno opadające przednie i tylne błotniki odzwierciedlają siłę, zaś aerodynamiczny profil, duże koła odsunięte ku narożnikom oraz zdecydowany przód kształtują zwinną, sportową sylwetkę.

Nakładki łuków tylnych błotników, chroniące je przed szutrem wyrzucanym przez koła, kierują przepływ powietrza w sposób zwiększający stabilność pojazdu.

Funkcję aerodynamiczną pełnią także zespolone tylne lampy, zaczynające się u szczytu błotników i ciągnące się przez tył pojazdu. Zapobiegają one „przyklejaniu się” strugi powietrza wokół tyłu UX, co istotnie zwiększa stabilność samochodu w zakrętach i podczas jazdy przy bocznym wietrze. 

Ciągnące się przez całą szerokość tyłu światła zawierające 120 diod LED tworzą w nocy niepowtarzalną sygnaturę zwężającą się ku środkowi do zaledwie 3mm.

Spojler na tylnej krawędzi dachu i płaski spód samochodu przyczyniają się do obniżenia poziomu hałasu i zmniejszenia zużycia paliwa.

Nad dopracowaniem wszystkich zewnętrznych powierzchni modelu UX projektanci współpracowali z mistrzami Takumi (po japońsku słowo to oznacza mistrza rzemiosła), których praca pozwoliła osiągnąć dokładność 0,01 mm.

Każde z pięciu ramion standardowych, 17-calowych kół Aero ze stopów aluminium ma na krawędzi klapkę Gurneya. Rozwiązanie to zmniejsza opory aerodynamiczne, a jednocześnie zapewnia odpowiednią wentylację hamulców. Powietrze wysysane jest z wnętrza koła, a na zewnątrz opływ kierowany jest wzdłuż jego powierzchni.

Koła Aero dostępne są w kolorystyce Standard (srebrny metalik) i Sporty (ciemnoszary metalik). UX może być także wyposażony w 18-calowe koła ze stopów aluminium, w tym specjalne koła F SPORT.

Lexus UX oferowany jest w 13 różnych kolorach nadwozia, podkreślających jego zdecydowane linie.

Specjalnie dla UX opracowano trzy nowe kolory. Żywy odcień Blazing Carnelian daje wrażenie głębi dzięki zastosowaniu wielowarstwowego lakierowania, łączącego czerwoną warstwę bazową i żółtą interferencyjną warstwę lakieru mica.

Terrane Khaki tworzy silne kontrasty między obszarami świateł i cieni. Cząsteczki miki mają w nim największą wielkość, która nie powoduje nierównomierności koloru, dając mocny blask i wrażenie twardości.

Celestial Blue to niebieski lakier z płatkami szkła, które błyszczą w świetle słońca.

 

Komfortowa kabina

Lexus zaprojektował kabinę UX w taki sposób, aby zapewnić poczucie luksusu na poziomie komfortowego sportowego sedana, ale przy typowej dla crossovera wyższej pozycji foteli. Materiały i jakość wykonania to po prostu Lexus - połączenie tradycji japońskiego rzemiosła i gościnności z nowatorskimi metodami produkcji.

Wnętrze UX daje poczucie bezpieczeństwa. Kształt wewnętrznego obramowania drzwi przywodzi na myśl solidną ramę, chroniącą znajdujące się wewnątrz osoby.

Klimat tradycyjnych japońskich domów, w których nie ma wyraźnej granicy między wnętrzem a przestrzenią zewnętrzną, zainspirował designerów, aby stworzyć wrażenie ciągłości kabiny UX i świata zewnętrznego.

Górna część tablicy przyrządów widziana z miejsca kierowcy wydaje się rozciągać poza przednią szybę ku błotnikom. W efekcie kierowca ma doskonałe pole widzenia i pełną świadomość rozmiarów samochodu oraz umiejscowienia kół. 

Z kolei patrząc z zewnątrz ma się wrażenie, że pokrywa silnika łączy się z osłoną tablicy przyrządów poprzez przednią szybę.

Wsiadanie i wysiadanie z UX ułatwia optymalna wysokość siedzisk i dopracowany kształt foteli. Podejście ukierunkowane na człowieka widać wyraźnie po ukształtowaniu tablicy przyrządów i przedniego słupka w sposób zapewniający lepszą widoczność. 

UX zapewnia bardzo niski poziom hałasu dzięki mocnej strukturze i optymalnemu rozmieszczeniu w nadwoziu specjalnych elementów pochłaniających dźwięk i izolacji dźwiękowej.

Dzięki wdrożeniu koncepcji seat-in-control newralgiczne funkcje samochodu zostały zgrupowane wokół kierowcy, a kształt oparcia fotela zapewnia mu korzystanie z nich przy zachowaniu komfortowej, naturalnej postawy. 

Przednie fotele, w zależności od wersji, umożliwiają elektryczną regulację w sześciu lub ośmiu kierunkach, w tym drugim przypadku z możliwością regulacji podparcia odcinka lędźwiowego kierowcy. Sprężyny i pianki przednich foteli zaprojektowano w sposób zapewniający optymalne podparcie i rozkład sił wywieranych przez siedzenie. 

W kabinie UX widoczne jest luksusowe dziedzictwo Lexusa. Na przykład trójramienna kierownica i analogowy zegar pochodzą z flagowej limuzyny Lexus LS, a system Lexus Climate Concierge, znany z innych modeli Lexusa, automatycznie optymalizuje temperaturę wnętrza.

Słynne przywiązanie Lexusa do szczegółów widoczne jest także na podsufitce, która eliminuje dokuczliwe odblaski na przedniej szybie, czy też w charakterystycznym dla Lexusa przyjemnym skoku przełączników.

 

Nowe luksusowe wykończenie

Od początku swojej historii Lexus czerpie z tradycji japońskiego rzemiosła i gościnności, które stanowią inspirację dla współczesnego luksusu. To podejście zapewni UX atrakcyjność szczególnie wśród młodszych klientów, kupujących swój pierwszy luksusowy samochód.

Główna inżynier Chika Kako wykorzystała swoją wiedzę w zakresie tworzenia materiałów i doświadczenia zgromadzone podczas pracy w Europie przy definiowaniu założeń projektu wnętrza UX. Efektem jest minimalistyczne podejście „mniej znaczy więcej”, dzięki któremu UX jest bardziej przyjazny i dostępny.

Przykładem może być opcjonalne wykończenie skórzanej tapicerki inspirowane przez sashiko - tradycyjny japoński ścieg, używany również przy szyciu strojów do sztuk walki judo i kendo, w połączeniu z deseniem perforacji „calculated art” na dolnej części foteli, wywodzącym się od krzywych matematycznych.

Tablica przyrządów i wykończenie wnętrza mogą występować w dwóch deseniach i czterech kolorach. Jako pierwszy Lexus, UX oferuje nowy rodzaj wykończenia powierzchni inspirowany japońskim papierem washi, powszechnie spotykanym w tradycyjnych domach, wywołującym spokojne i ciepłe uczucia. Dostępne jest także wykończenie o fakturze podobnej do skóry, znane z flagowych modeli Lexus LC i LS.

 

Przejrzyste wyświetlacze i intuicyjne sterowanie

Tablica przyrządów UX łączy unikalne rozwiązania Lexusa i intuicyjną technologię. Siedmiocalowy ekran TFT LCD cyfrowo wyświetla realistyczne, analogowe wskaźniki 3D.

Opcjonalny wyświetlacz projekcyjny HUD podkreśla zaawansowany charakter Lexusa UX, prezentując najważniejsze informacje na przedniej szybie w polu widzenia kierowcy. Duży, kolorowy wyświetlacz ukazuje informacje na wirtualnym ekranie, dającym wrażenie, że znajduje się on 2,5 m przed kierowcą, ułatwiając skupienie wzroku zarówno na nim, jak i na drodze. Jasny obraz o wysokim kontraście jest dobrze widoczny również w świetle dziennym i przy śnieżnej pogodzie.

Zastosowany w UX Lexus Remote Touch Interface (RTI) został zaprojektowany tak, by był naturalny w użyciu. RTI wykorzystuje intuicyjne działania, takie jak podwójne dotknięcia czy przeciąganie, naśladując gesty powszechnie używane przy korzystaniu ze smartfona. Brak ramki eliminuje krawędzie, a specjalne pokrycie powierzchni gładzika ułatwia przesuwanie palców i minimalizuje pojawianie się śladów. Wibracja powierzchni gładzika informuje użytkownika o ruchach kursora, ułatwiając jego umieszczenie na przyciskach pożądanych funkcji.

Przycisk u podstawy gładzika przywołuje ekran z powiązanymi funkcjami, takimi jak sterowanie klimatyzacją czy nawigacją, ułatwiając dostęp do nich bez nawigowania przez menu. Logo Lexusa na powierzchni gładzika jest w nocy podświetlane, stanowiąc znak zaawansowanej elegancji.

 

Nowatorska technologia

Designerzy Lexusa stworzyli w kabinie wyrafinowaną atmosferę, której elementem jest na przykład zintegrowane subtelne oświetlenie LED. 

Białe diody LED oświetlają przednie wnęki dla nóg, schowek oraz przełączniki na konsoli, a także służą jako oświetlenie górne, lampka do map i oświetlenie bagażnika.

Innym przykładem mogą być nawiewy, z których każdy wykorzystuje jedną gałkę do regulowania kierunku i intensywności nawiewu oraz nowe bezprzewodowe podświetlenie LED (dostępne w wersji Omotenashi). Połączenie dwóch funkcji w jednej gałce umożliwiło zwiększenie przekroju nawiewów, a dzięki temu i ich skuteczności. Diody LED zasilane są bezprzewodowo metodą indukcyjną, a zastosowanie układu luster opracowanego dla tylnych lamp zespolonych Lexusa LC pozwoliło uzyskać efekt głębi, mimo że odbłyśnik ma tylko 3 mm grubości.

 

Wszechstronność dzięki przemyślanemu rozplanowaniu

Rozstaw osi wynoszący 2640 mm przyczynia się do komfortu i stabilności jazdy, a także do przestronności kabiny. Długość 4495 mm i najmniejszy w segmencie promień skrętu 10,4 m sprawiają, że Lexusem UX łatwo się manewruje i parkuje.

Wsiadanie i wysiadanie jest łatwe dzięki połączeniu kilku czynników, takich jak optymalna wysokość i kształt siedzisk, czy podcięcia dolnych progów drzwi. UX ma także największy schowek w konsoli w swojej klasie.

Opcjonalny bezdotykowy mechanizm otwierania pokrywy bagażnika ułatwia ładowanie bagaży, a relingi z litego aluminium umożliwiają instalowanie różnorodnych bagażników dachowych.

W zależności od konfiguracji modelu na danym rynku, UX może być wyposażony w zestaw naprawczy, opony typu run-flat lub koło zapasowe. Opony typu run-flat umożliwiają jazdę z przebitą oponą przy prędkości do 80 km/h na dystansie do 160 km.

 

Multimedia

Lexus UX udostępnia najnowsze rozwiązania w dziedzinie multimediów i nawigacji. Standardem jest siedmiocalowy wyświetlacz wielofunkcyjny EMV (Electro Multi Vision), zaś wraz z systemem Lexus Premium Navigation instalowany jest wyświetlacz EMV o przekątnej 10,25 cala. 

Standardowy system Lexus Premium Sound może odtwarzać z urządzeń USB pliki audio o najwyższej rozdzielczości (WAV, FLAC, ALAC i OGG Vorbis) i jakości dźwięku lepszej niż na płytach CD. Dwa porty USB przy tylnych siedzeniach umożliwiają pasażerom korzystanie ze smartfonów i tabletów oraz ich ładowanie.

Standardowy system z sześcioma głośnikami i opcjonalny system z ośmioma głośnikami wykorzystują bambusowe membrany zapewniające naturalne brzmienie i lepsze przenoszenie średnich tonów. Oba systemy tworzą naturalną przestrzeń dźwiękową dzięki umieszczeniu głośników wysokotonowych po obu stronach tablicy przyrządów i wykorzystaniu odbicia dźwięku od przedniej szyby. System ośmiogłośnikowy zawiera dodatkowo głośnik wysokotonowy pośrodku tablicy przyrządów oraz subwoofer umieszczony w przestrzeni bagażowej, a także wzmacniacz o większej mocy.

Opcjonalny system Mark Levinson Premium Surround Sound - jedyny taki w segmencie - wykorzystuje zestaw 13 głośników, ośmiokanałowy wzmacniacz klasy D o małych zniekształceniach i mocy 668 W oraz technologie Quantum Logic Surround Sound i ClariFi 2.0, dostarczając osobom znajdującym się w kabinie UX wrażeń jak z sali koncertowej.

 

Solidna platforma

Lexus stworzył model UX jako wyjątkowe połączenie zwinności i komfortu jazdy, na których zależy młodym użytkownikom. Kluczem do spełnienia tych założeń stało się zbudowanie UX w oparciu o nową, mocną platformę GA-C. Dzięki zastosowaniu stali o wysokiej wytrzymałości, klejenia strukturalnego oraz spawania metodą Laser Screw Welding uzyskano strukturę o bardzo dużej sztywności, zapewniającą sportowe własności jezdne i znakomity komfort.

Wykorzystanie aluminium w konstrukcji drzwi, błotników i pokrywy silnika oraz wykonanie pokrywy bagażnika z kompozytów umożliwiło uzyskanie najniższego położenia środka masy w swojej klasie (594 mm). W efekcie UX daje kierowcy wrażenie prowadzenia sportowego hatchbacka. Struktura pierścieniowa wokół otworu bagażnika za tylnymi siedzeniami zwiększa sztywność skrętną, poprawiając bezpieczeństwo w razie zderzenia i zmniejszając hałas oraz wibracje.

Zawieszenie z kolumnami MacPhersona z przodu i układem wielowahaczowym z tyłu (w obu przypadkach zastosowano ramy pomocnicze) jest specjalnie dostrojone tak, aby zapewniać zarówno zwinność, jak i komfort podczas jazdy po nierównościach miejskich ulic. Konstruktorzy starannie dopracowali szczegóły takie jak jakość oleju, uszczelki i tarcie w amortyzatorach.

Górna belka w komorze silnika zwiększa jej sztywność skrętną, zaś przekładnia kierownicza jest przykręcona bezpośrednio do ramy pomocniczej bez użycia gumowych tulei dla poprawy wyczucia sterowania.

Zintegrowana z systemem Vehicle Stability Control (VSC) funkcja Active Cornering Assist (ACA) pomaga utrzymać samochód na pożądanej przez kierowcę linii skrętu poprzez lekkie przyhamowanie wewnętrznych kół, niwelując tendencję podsterowności. Dzięki temu UX pokonuje zakręty z większą precyzją, zachowując stabilność.

 

Zawieszenie dostosowuje się do potrzeb kierowcy

Najnowsza wersja aktywnego zawieszenia Lexus Adaptive Variable Suspension (AVS), która zadebiutowała we flagowym coupe LC, dostępna jest opcjonalnie w wersji F SPORT oraz Omotenashi. Nowy system AVS ogranicza przechylanie się nadwozia w zakrętach i poprawia komfort jazdy po wyboistych miejskich ulicach.

AVS wykorzystuje liniowe elektrozawory do regulowania ilości płynu przepuszczanego przez trakt obejściowy amortyzatorów. W ten sposób system może zmieniać siłę tłumienia w zakresie 650 poziomów w sposób niezauważony dla kierowcy i pasażerów.

Na podstawie danych z układu kierowniczego i czujników przeciążenia oraz szybkości skręcania, AVS stale dostosowuje siłę tłumienia do sytuacji, minimalizując przechyły nadwozia w zakrętach przy zachowaniu optymalnej przyczepności opon i komfortu jazdy na dowolnej nawierzchni. Siła tłumienia jest zmniejszana przy małych prędkościach i zwiększana przy dużych prędkościach. Zintegrowane funkcje takie jak Roll Posture Control, Anti-pitch Control, Repercussion Control oraz Roughness Sensing Control dopasowują działanie AVS do stanu nawierzchni i dynamiki jazdy.

Kierowca może wpłynąć na siłę tłumienia za pomocą przełącznika trybu jazdy. W trybach Eco, Normal i Sport S oraz w trybie użytkownika przy zawieszeniu ustawionym na Normal siła tłumienia nie zmienia się, zapewniając optymalne zrównoważenie komfortu jazdy, reakcji układu kierowniczego oraz przechyłów nadwozia.

Po wybraniu trybu Sport S+ oraz w trybie użytkownika przy zawieszeniu ustawionym na Sport siła tłumienia jest zwiększana, czego efektem jest bardziej sportowy charakter jazdy.

Oprócz tego w razie wykrycia ryzyka kolizji system PCS wykorzystuje AVS do zwiększenia siły tłumienia, aby ograniczyć nurkowanie samochodu przy hamowaniu. System VSC reguluje siłę tłumienia za pomocą AVS po wykryciu poślizgu lub zmian przyczepności nawierzchni, co zwiększa efektywność VSC.

 

Wspomaganie kierownicy

Nowy elektryczny układ wspomagania kierownicy zapewnia znakomitą precyzję i wyczucie kierowania oraz natychmiastową reakcję na działania kierowcy.

W wersjach UX wyposażonych w elektrycznie regulowane przednie fotele dostępny jest opcjonalnie elektryczny układ ustawiania położenia i pochylenia kierownicy. Dodatkowo w wersjach z funkcją pamięci wsiadanie i wysiadanie ułatwia funkcja Auto Away/Auto Return, powiązana z czujnikiem zapięcia pasa kierowcy oraz przyciskiem Start. Mechanizm regulacji położenia kierownicy umożliwia zmianę jej pochylania i wysuwania w zakresie 40 mm.

 

UX 250h: napęd hybrydowy nowej generacji

Lexus UX 250h jest wyposażony w napęd hybrydowy nowej generacji o całkowitej mocy 178 KM, łączący dobrą dynamikę z niskim zużyciem paliwa.

Zastosowany w nim nowy czterocylindrowy silnik rzędowy o pojemności skokowej 2 litrów jest jednym z najbardziej efektywnych w swojej klasie. Zawdzięcza to wysokiemu stopniowi sprężania (13:1), układowi wtrysku paliwa D4-S łączącemu wtrysk bezpośredni i pośredni, technologii szybkiego spalania, zastosowaniu inteligentnego układu sterowania zmiennymi fazami rozrządu VVT-iE dla zaworów ssących oraz bardzo niskiemu tarciu wewnętrznemu.

Do zwiększenia osiągów silnika i zmniejszenia zużycia paliwa przyczyniają się pompa oleju o płynnie regulowanym wydatku i układ chłodniczy o zmiennej wydajności z elektryczną pompą cieczy chłodzącej. Układ ten zapewnia również szybsze ogrzewanie kabiny w chłodne dni i jej szybsze chłodzenie podczas działania klimatyzacji.

Układ recyrkulacji ciepła gazów spalinowych umożliwia szybsze rozgrzewanie silnika dla zmniejszenia emisji niepożądanych substancji, a filtr cząstek stałych eliminuje ze spalin cząsteczki sadzy w stopniu wymaganym przez normę EURO 6d PN (Particulate Number).

W hybrydowym układzie napędowym UX silnik spalinowy jest sprzężony z dwoma silnikami elektrycznymi za pomocą przekładni nowej generacji, odznaczającej się mniejszymi wymiarami i masą niż we wcześniejszych systemach hybrydowych Lexusa. Sterownik mocy (PCU, Power Control Unit) jest o 20 procent mniejszy i o 10 procent lżejszy.

Dzięki optymalizacji stopnia wspomagania przez silnik elektryczny oraz obrotów silnika spalinowego uzyskano wrażenie liniowego przyspieszania bez wchodzenia silnika spalinowego na wysokie obroty. Prędkość obrotowa silnika spalinowego jest zsynchronizowana z prędkością pojazdu, co wzmacnia wrażenie natychmiastowego i ciągłego przyspieszania.

Zastosowanie nowej, walcowej przekładni redukcyjnej pozwoliło umieścić elektryczny silnik napędowy (MG2) nad generatorem (MG1), zamiast, jak dotychczas, współosiowo. W efekcie cały układ jest mniejszy i lżejszy, a straty spowodowane tarciem zmniejszyły się o 25 procent. Oprócz tego, MG2 pracuje teraz z wyższą prędkością obrotową, co oznacza większe osiągi i sprawność. 

Funkcja Sequential Shiftmatic umożliwia hamowanie silnikiem z sześcioma stopniami intensywności przełączanymi łopatkami pod kierownicą lub dźwignią biegów, dając efekt podobny do manualnej skrzyni biegów. Prędkość, przy której hybrydowy układ napędowy może wyłączyć silnik spalinowy na przykład podczas zjazdu z długiego zbocza, zwiększono do 115 km/h.

Nowy niklowo-wodorkowy (NiMH) akumulator trakcyjny o niewielkiej masie i wymiarach, wyposażony w zwarty system chłodzenia, umieszczony jest pod tylnymi siedzeniami, co sprzyja niskiemu położeniu środka masy samochodu.

 

Napęd na cztery koła E-Four

UX 250h jest dostępny z napędem na przednią oś lub na wszystkie koła w systemie E-Four.

System napędu na wszystkie koła E-Four wykorzystuje dodatkowy silnik elektryczny, napędzający koła tylnej osi. Podział mocy między przednią i tylną oś jest automatycznie optymalizowany przez VDIM podczas przyspieszania, pokonywania zakrętów lub jazdy po śliskich nawierzchniach. E-Four zapewnia stabilność jazdy pod górę lub po zaśnieżonych drogach przy niższym zużyciu paliwa niż w przypadku konwencjonalnych układów napędu na cztery koła ze skrzynką rozdzielczą i wałami napędowymi.

E-Four to więcej niż wspomaganie trakcji na śliskich nawierzchniach - system jest w stanie aktywnie poprawiać stabilność przez dostosowywanie mocy dostarczanej na tylne koła do sytuacji dla skorygowania nad- lub podsterowności.

 

UX 200: nowatorska przekładnia i ultra-efektywny silnik

UX 200 jest wyposażony ten sam dwulitrowy, rzędowy silnik czterocylindrowy. Rozwijając moc 171 KM, silnik UX 200 odznacza się osiągami podobnymi do niektórych turbodoładowanych, półtoralitrowych silników konkurencji, ale przy mniejszej złożoności i masie. Silnik dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 205 Nm.

Nowa bezstopniowa przekładnia Direct-Shift-CVT (Continuously Variable Transmission) łączy płynność i ekonomiczność CVT z lepszym wyczuciem prowadzenia dzięki zastosowaniu dodatkowej przekładni zębatej, która jest włączana przy ruszaniu z miejsca.

Efektem jest szybsze i bardziej liniowe przyspieszanie oraz zachowanie zalet CVT przy średnich i dużych prędkościach. Dodatkowo dzięki temu, że przy małych prędkościach moment obrotowy przenosi przekładnia zębata, zakres pracy CVT może zostać zoptymalizowany dla większych prędkości, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Podczas gwałtownego przyspieszania Direct-Shift CVT może swobodnie dostosowywać przełożenie, symulując zmiany biegów wielostopniowej przekładni automatycznej. Synchronizacja zwiększania obrotów silnika z prędkością pojazdu daje wrażenie liniowego przyspieszania.

 

Wybór trybu jazdy

Zarówno UX 200, jak i hybrydowy UX 250h są wyposażone w przełącznik umożliwiający wybór jednego z trzech trybów jazdy.

Tryb Normal zapewnia optymalne zrównoważenie osiągów i oszczędności paliwa. Tryb ECO zmniejsza zużycie paliwa we wszelkich sytuacjach przez ograniczenie reakcji na naciskanie pedału przyspieszenia oraz wydajności klimatyzacji. Tryb Sport uwydatnia reakcje na naciskanie pedału przyspieszenia oraz czułość układu kierowniczego.

W wersjach Omotenashi i F SPORT wyposażonych w AVS dostępnych jest pięć trybów jazdy: Normal, ECO, Sport S, Sport S+ oraz tryb definiowany przez użytkownika.

 

Technologie bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy

UX jest zaopatrzony w osiem poduszek powietrznych: przednie poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, poduszki powietrzne chroniące kolana kierowcy i pasażera, zamontowane w fotelach boczne poduszki powietrzne kierowcy i pasażera oraz boczne kurtynowe poduszki powietrzne na całej długości kabiny.

Pakiet bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System+ obejmuje działający przy każdej prędkości radarowy dynamiczny tempomat, system ochrony przedzderzeniowej (PCS) z funkcją wykrywania pieszych, funkcję utrzymywania pasa ruchu i ostrzegania o niezamierzonym jego opuszczeniu (LKA/LDA), funkcję rozpoznawania znaków drogowych (RSA) oraz funkcje adaptacyjnych świateł drogowych (AHS) i automatycznych świateł drogowych (AHB).

System ochrony przedzderzeniowej ostrzega kierowcę o zagrożeniu zderzeniem i samoczynnie rozpoczyna hamowanie, jeśli kierowca nie zrobi tego odpowiednio wcześnie. System może działać przy względnej prędkości pojazdu poruszającego się przed samochodem wynoszącej od 10 do 180 km/h.

Korzystając z kamery, PCS wykrywa pieszych nawet przy słabym oświetleniu, a możliwości jego radaru zostały rozszerzone o wykrywanie rowerzystów w dzień.

UX może podążać za poprzedzającym pojazdem przy małych prędkościach do ok. 30 km/h, również w korkach. Zapewnia to kierowcy UX komfort prowadzenia w sytuacjach, które zwykle powodują zdenerwowanie i zmęczenie, zwiększając przy tym bezpieczeństwo. 

Funkcja śledzenia pasa ruchu (Lane Tracing Assist) pomaga utrzymywać samochód na środku pasa ruchu. Funkcja ostrzegania o niezamierzonym opuszczaniu pasa ruchu (LDA, Lane Departure Alert) wykrywa nie tylko oznakowanie pasa ruchu, ale i krawędzie jezdni. Dynamiczny tempomat wraz z funkcją rozpoznawania znaków drogowych (RSA, Road Sign Assist) może szybko zmienić prędkość samochodu zgodnie z rozpoznanym ograniczeniem prędkości.

 

UX F Sport 

Pakiet F SPORT jest dostępny zarówno dla UX 200, jak i UX 250h. Stylizacja F SPORT obejmuje specjalny wzór grilla z deseniem kratki złożonym z elementów o kształcie litery L. Przedni zderzak F SPORT wyposażony jest w duże obramowania świateł przeciwmgłowych chromowanymi elementami w kształcie litery L i takim samym deseniem kratki, jak na grillu. Całości dopełniają zmodyfikowany tylny zderzak i czarne elementy wykończenia przodu oraz tyłu.

Dwa z 13 kolorów nadwozia, F White i Heat Blue, dostępne są wyłącznie w wersji F SPORT.

Elementy wyposażenia wnętrza wyjątkowe dla wersji F SPORT obejmują przednie fotele wykonane z użyciem technologii zintegrowanej pianki wykorzystywanej w modelach linii Lexus F, zapewniającej lepsze dopasowanie do ciała zajmujących je osób. W procesie ich wytwarzania tapicerka jest układana wewnątrz formy, a następnie wypełniana pianką. Specjalne, regulowane w ośmiu kierunkach przednie fotele F SPORT mają regulację podparcia lędźwi, a także manualną regulację położenia zagłówków w poziomie.

Wersje F SPORT zaopatrzone są w większy, 8-calowy ekran TFT LCD. Wyświetlane na nim informacje mogą być różne w zależności od rodzaju napędu (konwencjonalny lub hybrydowy) oraz wybranego trybu jazdy. Występujący tylko w wersji F SPORT wskaźnik z ruchomym pierścieniem, zastosowany po raz pierwszy w supersamochodzie Lexus LFA, a później we flagowym coupe LC, umożliwia łatwą zmianę prezentowanych informacji. Naciśnięcie przycisku na kierownicy powoduje odsunięcie wyświetlanego pierścienia w prawo i powiększenie wyświetlacza wielofunkcyjnego.

Do pakietu należą także pokryta skórą kierownica F SPORT, wykończona skórą dźwignia biegów i aluminiowe pedały.

UX F SPORT może być wyposażony w dopasowaną do UX wersję udoskonalonego zawieszenia o zmiennej charakterystyce AVS (Adaptive Variable Suspension), które opracowano dla Lexusa LC. System zwiększa siłę tłumienia podczas pokonywania zakrętów lub zmiany pasów ruchu, aby zminimalizować przechyły nadwozia, zaś zmniejsza ją podczas jazdy na wprost dla zapewnienia większego komfortu jazdy. 

Tuning zawieszenia F SPORT obejmuje specjalne sprężyny i drążki stabilizujące oraz tylny tłumik drgań. 18-calowe aluminiowe koła F SPORT o pięciu podwójnych ramionach są sztywniejsze od standardowych kół UX, przyczyniając się do poprawy własności jezdnych.

Jazdę UX F SPORT można dodatkowo uatrakcyjnić dzięki systemowi Active Sound Control (ASC), który generuje efekt dźwiękowy przełączania biegów w przekładni automatycznej. Funkcja Sonic Interaction Design (SID) modeluje dźwięki wydawane przez samochód podczas jazdy w trybie Sport S+ (S+ Sound).

 

Luksusowy sedan nowy Lexus ES także w Europie

Nowy Lexus ES po niemal trzech dekadach silnej obecności na globalnym rynku, trafia po raz pierwszy do Europy. Siódma generacja luksusowego sedana średniej wielkości wytycza nową, jeszcze bardziej ambitną ścieżkę, kontynuując tradycję komfortu, wyrafinowania i luksusu poprzednich modeli.

Nowy ES wykorzystuje zalety zupełnie nowej platformy, zapewniającej lepsze osiągi i pozwalającej tworzyć nadwozia o bardziej dynamicznych kształtach.

- Model ES, luksusowy sedan średniej wielkości, po raz pierwszy trafia do oferty w Europie Zachodniej i Środkowej

- Samochód zbudowany jest na nowej platformie Global Architecture – K, zapewniającej znakomitą sztywność nadwozia i swobodę projektowania

- Większa dynamika znajduje odzwierciedlenie w emocjonalnym designie

- Siódma generacja modelu wchodzi na rynek razem ze sportową wersją ES F SPORT

- Wraz z modelem ES debiutuje pakiet Lexus Safety System+ 2

- ES 300h z nową, czwartą generacją hybrydowego zespołu napędowego Lexusa będzie dostępny w Europie Zachodniej i Środkowej od grudnia 2018

Nowy ES został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi trendami designu Lexusa, zapewniającego zapadające w pamięć, pełne emocji wrażenia estetyczne. W stosunku do poprzednich generacji, nowy ES jest jeszcze bardziej przestronny, cichy i bezpieczny, już tradycyjnie zachowując najwyższą jakość wykończenia.

Tu możecie obejrzeć test red. Macieja Pertyńskiego z pierwszej jazdy nowym Lexusem ES: http://www.motomaniacy.tv/nasze-testy/lexus-es-300h-2018-wstrzasajace-doznanie

Siódma generacja ES będzie pierwszą generacją tego modelu, która trafi na rynki Europy Zachodniej. To kolejny samochód – po flagowej limuzynie LS i coupe LC – w nowym rozdziale designu Lexusa, w którym tak duże znaczenie mają emocje. Na atrakcyjność modelu dla europejskich nabywców wpłyną przykuwająca oko stylistyka, którą udało się urzeczywistnić dzięki zastosowaniu nowej platformy GA-K (Global Architecture – K), jeszcze większa przyjemność prowadzenia oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Nowy ES będzie dostępny od grudnia 2018 w hybrydowej wersji ES 300h.

W roku 2017, który był czwartym z kolei rokiem wzrostu, Lexus sprzedał w Europie niemal 75 tysięcy samochodów, uzyskując najlepszy wynik w historii. Nowy sedan ES będzie jednym z najważniejszych modeli w ofercie marki i powinien przyczynić się do osiągnięcia ambitnego celu Lexusa, którym jest osiągnięcie do roku 2020 rocznej sprzedaży samochodów w Europie na poziomie 100 tysięcy egzemplarzy.

 

Nowe wymiary designu ES

Nowy ES zbudowany został na zupełnie nowej platformie GA-K (Global Architecture – K), która umożliwiła Lexusowi eksplorację nowych obszarów wzornictwa luksusowego sedana średniej wielkości. Samochód jest dłuższy (o 65 mm), niższy (o 5 mm) i szerszy (o 45 mm) od swego poprzednika. Większy rozstaw osi (o 50 mm) pozwolił przesunąć koła bliżej narożników, zwiększono również rozstaw kół z przodu i z tyłu (odpowiednio o 10 i 37 mm). Kształt i proporcje pojazdu odzwierciedlają jego osiągi i sprawiają, że ES przyciąga wzrok i zmusza, aby spojrzeć na niego jeszcze raz.

Yasuo Kajino, główny designer ES, określił wygląd samochodu jako „prowokacyjną elegancję”.

– „ES zawsze był eleganckim, luksusowym sedanem. W tej generacji dodaliśmy śmiałe elementy designu, stanowiące wyzwanie dla tradycyjnych oczekiwań nabywców” – powiedział.

Nowa platforma GA-K umożliwiła obniżenie linii pokrywy silnika, co pozwoliło zespołowi Kajino stworzenie wyróżniającej się sylwetki o znacznym skosie, nadającym jej dynamiczny, opływowy charakter. Wygląd przodu ES jest silnie zróżnicowany w zależności od wersji. Standardowe wersje mają eleganckie, pionowe listwy, rozchodzące się od centrum charakterystycznego dla Lexusa grilla w kształcie klepsydry, zaś wersje F SPORT – obecne po raz pierwszy w rodzinie ES – prezentują czarną, ukośną siatkę, obecną również w otworach na rogach przedniej części samochodu.

W przeciwieństwie do poprzednich generacji, linia dachu wyraźnie opada ku tyłowi, podkreślając dynamikę sylwetki i aerodynamikę nadwozia. Tył samochodu jest ostro wyrzeźbiony, a zachodzące na boki zespolone lampy LED tworzą widoczną z dowolnego kąta ciągłą linię stylistyczną. W wersjach F SPORT dodano tylny spojler, oznakowanie oraz ciemne akcenty podkreślające sportowy charakter. W standardowych wersjach ES dostępne są trzy rodzaje kół o średnicy 17 i 18 cali, zaś w wersjach F SPORT zastosowano 19-calowe koła podobne do używanych w coupe Lexus LC.

Paleta 12 kolorów lakieru obejmuje nowe odcienie beżu i zieleni. Ice Ecru inspirowany jest barwą światła słonecznego odbijającego się od świeżego śniegu, zaś Sunlight Green – odcieniem wody morskiej oświetlanej przez Słońce. Dostępne wyłącznie w wersjach F SPORT odcienie Heat Blue i F White podkreślają energię dynamicznego samochodu.

 

Przyszłość wnętrz Lexusa

Punktem wyjściowym zespołu Kajino podczas projektowania kabiny ES był koncept Lexus Future Interior, łączący kokpit ukierunkowany na kierowcę z przestronnym i komfortowym miejscem pasażera przedniego fotela. Skupieniu uwagi kierowcy na drodze sprzyja umieszczenie środkowego wyświetlacza, tablicy przyrządów oraz wyświetlacza projekcyjnego w jego polu widzenia. Lexus nazywa tę koncepcję „miejscem sterowania” („Seat in Control”) – to prosta idea mówiąca, że po zajęciu miejsca w fotelu kierowcy wszystkie elementy sterujące są w jego zasięgu, a wszystkie wskaźniki znajdują się w polu widzenia. Podłokietniki komfortowo podpierają łokcie, przyciski można naciskać bez odrywania rąk od kierownicy. 

Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć skupienie kierowcy jest opcjonalny wyświetlacz projekcyjny, który wyświetla najważniejsze informacje na przedniej szybie. W pełni konfigurowalny, kolorowy wyświetlacz wyróżnia się największym obrazem w samochodach klasy luksusowej. Oprócz podstawowych parametrów, takich jak prędkość jazdy, ilość paliwa czy pozycja lewarka zmiany biegów, wyświetlacz może również pokazywać ograniczenia prędkości, ostrzeżenia o niezamierzonym opuszczaniu pasa ruchu i wskazówki nawigacji.

Dobrej percepcji sprzyja także pozycja kierowcy w nowym ES – kąt ustawienia koła kierownicy i położenie pedałów są bardziej naturalne, dostępna jest także regulacja 10 parametrów ustawienia fotela. Kierownica, zapożyczona wprost z nowego LS, ma ergonomicznie ukształtowane koło oraz opcjonalne drewniane wykończenie i ogrzewanie. Dostępne są także ogrzewane fotele kierowcy i pasażera, a także nowy system wentylacji wyciągowej, w którym powietrze jest pobierane wprost z klimatyzatora, co przyspiesza chłodzenie wnętrza.

Pokładowe systemy elektroniczne, w tym opcjonalny system nawigacji, będą współpracować z siecią bezprzewodową. System nawigacji obejmuje także multimedialny wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala i manipulator Remote Touch oraz system rozpoznawania głosu i możliwość bezprzewodowej współpracy ze smartfonem.

ES zawsze słynął z komfortu oferowanego pasażerom siedzącym z tyłu i nowy model kontynuuje tę tradycję, mimo opadającej ku tyłowi linii dachu. Niższe położenie bioder pasażerów i starannie zaprojektowana podsufitka zapewniają odpowiednią przestrzeń nad głową, a większy rozstaw osi – dużą ilość miejsca dla nóg.

Gama wariantów kolorystycznych wnętrza obejmuje nową kombinację, która odzwierciedla motyw „prowokacyjnej elegancji”. Opcja Rich Cream zestawia kremową tapicerkę z brązową podsufitką, nadając kabinie nowoczesny, a jednocześnie ciepły wygląd. Inne możliwości obejmują Black, Chateau i Topaz Brown.

Aby uzyskać całkowicie inny wygląd wnętrza wersji F SPORT, opracowano nowy wystrój z metalowymi elementami, znacznie odbiegający od wszystkich stosowanych wcześniej przez Lexusa. Wystrój Hadori, inspirowany przez tradycyjną japońską sztukę kucia mieczy, wyróżniają dające wrażenie trójwymiarowości falujące desenie o wyglądzie zmieniającym się w zależności od kąta, z którego się patrzy. Ten subtelny efekt świadczy o przywiązaniu do szczegółów i wyrafinowaniu technologii, które dają wersji F SPORT szczególne miejsce wśród oferowanych modeli. W standardowych wersjach ES wykorzystywane będą tradycyjne materiały, takie jak bambus i drewno Shimamoku, które podkreślają cenione przez klientów ręczne wykończenie ES.

 

Nowa era osiągów

Przed zespołem inżynierów, na czele którego stał Yasuhiro Sakakibara, postawiono zadanie zmiany wizerunku ES i wzbogacenie sedana znanego głównie z komfortu i ciszy o wiodące w swojej klasie własności jezdne i moc, którą można wyraźnie poczuć i usłyszeć.

Jak wyjaśnia Sakakibara, nowy ES został stworzony pod kątem radykalnego podniesienia osiągów w stosunku do poprzedników:

- Wiedzieliśmy, że nowy ES ma być łatwy w prowadzeniu i doskonale reagować na działania kierowcy na każdej drodze. Do tego konieczny jest solidny fundament”.

Punktem wyjścia była nowa platforma GA-K. To platforma z napędem na przednie koła odznaczająca się wyjątkową sztywnością, pod względem sztywności skrętnej zbliżona do zastosowanej w coupe LC i sedanie LS platformy GA-L z napędem na tylne koła. Dzięki zastosowaniu różnych gatunków stali o wysokiej wytrzymałości udało się obniżyć masę w stosunku do poprzednich platform, a ulepszenia takie jak nowe zawieszenie wielowahaczowe, nowy układ elektrycznego wspomagania kierownicy oraz wzmocnienie za tylnymi siedzeniami umożliwiły precyzyjne zoptymalizowanie własności jezdnych.

 

Zawieszenie, które dostosowuje się do otoczenia

Dysponując solidnymi fundamentami, pracujący nad zawieszeniem zespół Sakikabary skupił się na stworzeniu zawieszenia zapewniającego zarówno doskonały komfort, jak i precyzję prowadzenia. W efekcie z przodu zastosowano kolumny MacPhersona, a z tyłu zawieszenie wielowahaczowe z wahaczami wleczonymi oraz drążkami stabilizującymi po obu stronach.

Choć układ przedniego zawieszenia jest podobny, jak w poprzedniej generacji ES, wprowadzono kilka zmian, mających na celu poprawę reagowania na działania kierowcy. Kąt ustawienia kolumn zmieniono tak, by poprawić przenoszenie obciążeń od kół, wpływające na własności jezdne, zwiększono też wyprzedzenie sworzni zwrotnic (+2 stopnie, +8 mm) dla poprawienia stateczności jazdy z dużymi prędkościami. Nowo opracowane amortyzatory Dynamic Control reagują nawet na najmniejsze ruchy zawieszenia dzięki specjalnemu zaworowi pomocniczemu, który umożliwia przepływ oleju w obu kierunkach przed dotarciem do głównego zaworu. 

Tylne zawieszenie wielowahaczowe z wahaczami wleczonymi również wykorzystuje amortyzatory Dynamic Control. Wyższy punkt zamocowania wahacza wleczonego i zastosowanie większych tulei zapewniają lepszą pracę zawieszenia na nierównościach, zaś szerszy rozstaw tulei stabilizatorów przyczynia się do zmniejszenia przechyłów nadwozia. 

Nowy elektryczny układ wspomagania kierownicy (EPS, Electric Power Steering) zwiększa precyzję kierowania. W przeciwieństwie do układu obecnego w poprzedniej generacji ES, w którym silnik wspomagania zamontowany był na kolumnie kierowniczej, teraz silnik wspomagania znajduje się na przekładni zębatkowej, co daje lepsze wyczucie kierownicy. Nowe rozwiązanie umożliwiło też zwiększenie zakresu regulacji położenia kierownicy – kąta ustawienia o 30 milimetrów i wysunięcia kolumny o 40 milimetrów.

 

F SPORT – lepsza kontrola

W wersji F Sport oferowane jest adaptacyjne zawieszenie AVS (Adaptive Variable Suspension), w którym amortyzatory Dynamic Control zastąpione są amortyzatorami o regulowanej charakterystyce. Podobnie jak w coupe LC i sedanie LS, system AVS w Lexusie ES dobiera automatycznie siłę tłumienia w zakresie 650 poziomów, zapewniając w ten sposób maksimum komfortu, optymalne własności jezdne i precyzję prowadzenia. Dobór właściwej siły tłumienia dokonywany jest przez komputer w oparciu o dane z czujników, mierzących przyspieszenia poziome i pionowe, prędkość jazdy, kąt skrętu kierownicy, odchylenie od kierunku jazdy oraz parametry pracy układu hamulcowego, a także o informacje pochodzące z komputera sterującego silnikiem.

Wszystkie wersje ES umożliwiają wybór trybu jazdy, pozwalający dostosować ustawienia samochodu do warunków drogowych. W modelach bez AVS do wyboru są tryby Eco, Normal i Sport, zaś w samochodach z AVS zamiast trybu Sport dostępne są tryby Sport S, Sport S+ i Custom. 

W trybie Eco priorytetem jest zmniejszenie zużycia paliwa, osiągane przez ograniczenie dynamiki napędu oraz wydajności klimatyzacji. W samochodach bez AVS tryb Sport przyspiesza reakcje na operowanie pedałem przyspieszenia, zmienia program sterowania zmianą biegów i modyfikuje działanie układu wspomagania kierownicy dla poprawy kontroli, zaś w pojazdach z AVS w trybie Sport S zmieniane są tylko ustawienia czułości pedału przyspieszenia i charakterystyka skrzyni biegów. Do bardziej agresywnej jazdy służy tryb Sport S+, w którym oprócz zmiany działania pedału przyspieszenia, skrzyni biegów i układu wspomagania kierownicy modyfikowana jest też charakterystyka aktywnego zawieszenia. W trybie Custom kierowca może wybrać jeden z trzech programów silnika i przekładni (Eco, Normal, Sport), jeden z dwóch programów wspomagania kierownicy i pracy zawieszenia (Normal, Sport) jeden z dwóch programów klimatyzacji (Eco, Normal).

 

Hybrydowa jednostka napędowa czwartej generacji

ES 300h, który zostanie wprowadzony w Europie Zachodniej i Środkowej, został wyposażony w nową hybrydową jednostkę napędową czwartej generacji, odznaczającą się niskim zużyciem paliwa, wysokimi osiągami oraz minimalną emisją niepożądanych substancji. Wykorzystuje ona pracujący w cyklu Atkinsona 2,5-litrowy, czterocylindrowy silnik benzynowy o ultrawysokiej sprawności oraz lżejszy, bardziej zwarty silnik elektryczny o większej gęstości mocy. Łączna moc układu wynosi 218 KM/160 kW, zaś zużycie paliwa w cyklu mieszanym może wynosić 4,7 l/100km.

2,5-litrowy silnik to całkowicie nowa konstrukcja korzystająca z technologii szybkiego spalania, dzięki czemu jest on jednym z silników o największej sprawności cieplnej wśród stosowanych w samochodach seryjnych. Efektem jest większa moc bez zwiększania zużycia paliwa i emisji niepożądanych substancji. Do osiągnięcia tak imponujących wyników przyczyniają się proste kanały dolotowe, zwiększone kąty zaworów i obrabiane laserowo gniazda zaworowe. Swą znakomitą charakterystykę silnik zawdzięcza także zastosowaniu pompy olejowej o regulowanym wydatku, wielootworkowych wtryskiwaczy, systemu VVT-iE dla zaworów ssących oraz układu chłodzenia o zmiennym obiegu.

Nowa zintegrowana przekładnia została zaprojektowana specjalnie pod kątem współpracy z silnikiem benzynowym o pojemności skokowej 2,5 litra. W przeciwieństwie do poprzedniej, w której silniki elektryczne umieszczone były współosiowo, w nowej przekładni są one ulokowane na różnych wysokościach, co pozwoliło zmniejszyć długość obudowy o niemal 30mm. Tradycyjną, planetarną przekładnię redukcyjną zastąpiono przekładnią walcową, tworzącą zwarty układ z kołem zewnętrznym głównej przekładni planetarnej i kołem zębatym hamulca postojowego.

Trakcyjny akumulator niklowo-wodorkowy został przeniesiony z przestrzeni bagażowej pod tylną kanapę. Było to możliwe dzięki zmniejszeniu wysokości akumulatora o 120 mm i zastosowaniu bardziej zwartego układu jego chłodzenia. Dzięki przeniesieniu akumulatora trakcyjnego nie tylko uzyskano większą pojemność bagażnika, ale i lepszy rozkład masy samochodu, zapewniający lepsze własności jezdne nowego ES.

W ES 300h wprowadzono szereg rozwiązań, przyczyniających się do zwiększenia przyjemności z jazdy. Usprawnienia wprowadzone w komputerowym sterowniku hybrydowego układu napędowego pozwoliły uzyskać lepszą, bardziej naturalną dynamikę jazdy, bardziej zbliżoną do zachowania konwencjonalnego silnika benzynowego. Włączenie trybu jazdy Sport dodatkowo poprawia przyspieszenie przez zwiększenie momentu obrotowego przy małych prędkościach, zaś łopatki pod kołem kierownicy umożliwiają przełączanie sześciu symulowanych biegów, dając bardziej precyzyjną kontrolę nad zachowaniem samochodu.

 

Niezrównane rozwiązania bezpieczeństwa

ES siódmej generacji jest dostępny z najnowszym pakietem bezpieczeństwa Lexus Safety System + (standardowo we wszystkich wariantach). System Lexus Safety System +2 (dostępny w wyższych wersjach wyposażenia) udostępnia nowe możliwości i obejmuje nowe sytuacje, w których może zapewnić ochronę kierowcy i pasażerom, zapobiegając wypadkowi.

Nowe funkcje obejmują wzbogacenie mechanizmu wykrywania przeszkód takich jak pojazdy i piesi w systemie ochrony przedzderzeniowej PCS (Pre-Collision System) o wykrywanie rowerzystów podczas jazdy w dzień, pozwalające eliminować jedne z najczęściej wydarzających się wypadków. Zwiększenie czułości i zakresu dynamiki radaru poprawiło także zdolność do wykrywania pieszych w nocy.

Ulepszono także system adaptacyjnych świateł drogowych AHS (Adaptive High-beam System). Dwustopniowy system obejmuje nie tylko automatyczne przełączanie świateł drogowych i mijania, ale i zmianę kształtu snopa światła wytwarzanego przez matrycę 24 diod LED w sposób gwarantujący optymalne oświetlenie drogi bez oślepiania kierowców innych pojazdów.

 

System audio Mark Levinson PurePlay

Debiutujący w nowym Lexusie ES 17-głośnikowy system audio Mark Levinson PurePlay został stworzony w ten sposób, by zapewnić każdej ze znajdujących się w kabinie osób zanurzenie w doskonale wiernym środowisku dźwiękowym. 

Aby zagwarantować idealne odtworzenie przestrzeni dźwiękowej, PurePlay wykorzystuje wiele unikalnych metod, od specjalnej konstrukcji głośników i ich precyzyjnego rozmieszczenia, przez wyrównywanie ciśnienia akustycznego, po staranne dostrojenie całości. Głośniki umieszczone są na wysokości ramion pasażerów, co poprawia akustykę i pozwala uzyskać pełną synergię. Doskonale dobrane rozmieszczenie z uwzględnieniem pasma przenoszenia głośników średnio- i wysokotonowych tworzy dwie identyczne przestrzenie dźwiękowe dla osób siedzących z przodu i z tyłu. W efekcie każdy z pasażerów jest indywidualnie otoczony dźwiękiem, a jakość percepcji jest doskonała bez względu na zajmowane miejsce.

 

Nowy rozdział w historii ES

Siódma generacja Lexusa ES rozpocznie nową erę w historii jednego z najdłużej produkowanych i najpopularniejszych modeli marki. Podobnie jak flagowy Lexus LS, nowy ES ma rozbudzić zainteresowanie szerszego grona klientów. Samochód odznacza się nie tylko cechami oczekiwanymi przez tradycyjnych nabywców Lexusa, ale również takimi, które przyciągną klientów do tej pory nie związanych z marką. Bardziej wyrazista stylistyka, większa dynamika, wyższy standard wykończenia wnętrza i najnowsze technologie bezpieczeństwa pomogą przekształcić wizerunek ES i nadać mu zupełnie nowy charakter.

 

Nowy Lexus ES - samochód dla audiofila

Wraz z najnowszą odsłoną nowego Lexusa ES na rynku zadebiutował 17-głośnikowy system przygotowany już tradycyjnie dla tej marki przez specjalistów firmy Mark Levinson. Współpraca obu marek trwa nieprzerwanie od 2000 roku, a przygotowane przez amerykańską firmę systemy nagłośnień są uznawane przez jedne z najlepszych.

 

Lexus ES trafia do Europy 

W 1989 roku Toyota wprowadziła na rynek luksusową markę Lexus. Pierwszym oficjalnie zaprezentowanym modelem stała się produkowana do dzisiaj pełnowymiarowa limuzyna LS. Wraz z nią w ofercie pojawił się mniejszy model oznaczony symbolem ES, który po trzech dekadach istnienia na rynku trafił właśnie po raz pierwszy do Europy.

Najnowsza odsłona Lexusa ES to nie tylko napęd hybrydowy czwartej generacji i najnowsza odsłona dodatkowych systemów bezpieczeństwa Lexus Safety System +2. Swój rynkowy debiut ma również topowy zestaw audio PurePlay, który tradycyjnie już został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Mark Levinson.

 

Prawie dwie dekady współpracy

Odwiedzając stronę firmy Mark Levinson bez problemu można znaleźć dział "In Lexus". Nic dziwnego. Ten producent sprzętu klasy audiofilskiej współpracuje z Lexusem już od 2000 roku. Przygotowuje topowe zestawy audio nie tylko dla limuzyn i SUV-ów produkowanych przez japońskiego producenta, ale również dla sportowych coupe takich jak Lexus LC500 czy Lexus RC. Warto dodać, że Lexus stał się pierwszym producentem korzystającym z doświadczenia i technologii amerykańskiej firmy.

Firma Mark Levinson została założona w 1972 roku. Jej założyciel - od którego imienia i nazwiska pochodzi nazwa firmy - jest nie tylko projektantem systemów audio, ale również muzykiem multiinstrumentalistą oraz realizatorem nagrań studyjnych. Sama firma wchodzi obecnie w skład koncern Harman Kardon.

Mark Levinson znany jest w środowisku audiofilskim przede wszystkim dzięki wysokiej klasy wzmacniaczom i przedwzmacniaczom, których ceny sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Partnerstwo z Lexusem rozpoczęło się w 2000 roku przy okazji wprowadzenia na rynek trzeciej modelu LS. Samochód został wyposażony w specjalnie zaprojektowany wzmacniacz i jedenaście stworzonych specjalnie dla tego modelu głośników. Zostały one rozmieszczone w siedmiu miejscach i podłączone do systemu radiowego FM/AM wyposażonego w odtwarzacz kaset i CD.

 

Nowy system audio przygotowany przez Mark Levinson

Siódma generacja Lexusa ES to równocześnie pierwsza generacja tego modelu, która pojawiła się w europejskich salonach sprzedaży. Wraz z nią nowością na rynku samochodowego audio jest przygotowany specjalnie dla Lexusa system PurePlay.

Nowy system audio został zaprojektowany tak, aby zapewnić każdej z podróżujących osób osobne "środowisko dźwiękowe". Co więcej, każdy z siedemnastu głośników został zaprojektowany specjalnie dla tego układu. Specjaliści zadbali nie tylko o wyrównanie ciśnienia akustycznego, ale również o precyzyjnie rozmieszczenie źródeł dźwięku - głośniki znalazły się między innymi na wysokości ramion kierowcy, poprawiając przy tym akustykę wewnątrz samochodu.

Dodatkowo rozmieszczenie całego układu względem pasm przenoszonych pomiędzy głośnikami średnio- i wysokotonowymi stworzyło dwie identyczne przestrzenie dźwiękowe dla osób siedzących z tyłu i z przodu Lexusa ES. W efekcie każdy z pasażerów jest indywidualnie otoczony dźwiękiem, a jakość percepcji jest doskonała bez względu na zajmowane miejsce.

Całość połączona jest z 12,3-calowym wyświetlaczem multimedialnym i systemem Lexus Premium Navigation. Multimedia mogą być obsługiwane za pomocą touchpada.

Nowy system audio Mark Levinson PurePlay dostępny jest w Lexusie ES bez dopłaty w topowej odmianie Omotenashi, której ceny zaczynają się od 279 tys. zł. W przypadku sportowej odmiany F SPORT z pakietem TOUCH (ceny od 229 tys. zł) 17-głośnikowy system audio występuje w pakiecie TECHNO (14 tys. zł) składającym się dodatkowo z wyświetlacza HUD i akustycznej przedniej szyby. Odmiana Prestige kosztująca 239 tys. zł również może być doposażona w rozbudowany system audio - wchodzi on w skład Pakietu Multimedia (7,5 tys. zł) składającego się dodatkowo z ekranu o przekątnej 8 cali i kamery 360 pokazującej rzut pojazdu z góry.

 


Autor: Z.J./Lexus Polska/Complex PR

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
RX450H_PLUS_DSC02628.jpg
2024-05-15 10:46:00
Hybrydy i hybrydy plug-in Lexusa z programem przedłużania gwarancji baterii

Coroczny test akumulatora napędu hybrydowego ewaluuje jego stan i pozwala zachować osiągi.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2023_LEXUS_LM_350h_4Seater_Black_DPL_Dynamic_028.jpg
2024-05-14 20:20:00
Rok od premiery nowego Lexusa LM. W Polsce najczęściej wybierana jest wersja 7-osobowa

Ekskluzywny model po raz pierwszy trafił na europejski rynek.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_UX_300h_F_SPORT_Sapphire_Blue_bi-tone_023_DYNAMIC_HR.jpg
2024-05-01 08:51:00
Lexus UX 300h xz nową baterią litowo-jonową i mocniejszym napędem

Wzrost mocy do 199 KM i większa dynamika auta.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
lexus-lbx-combo-static-002_c.jpg
2024-04-26 19:42:00
Lexus LBX z wyposażeniem i materiałami z wyższych segmentów

Nowoczesne technologie znane z większych SUV-ów Lexusa.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
LEXUS-NX-350H-STATYKA1-26.jpg
2024-04-22 17:47:00
10 lat Lexusa NX. To najchętniej wybierany model marki w Polsce

To najpopularniejszy model w naszym kraju i hybrydowy lider sprzedaży.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 133
DILERZY
LEXUS KATOWICE

Roździeńskiego 208 A

40-315 Katowice

fax 32 743 70 05

tel: 32 743 70 00

SZCZEGÓŁY
LEXUS KRAKÓW

Al. Pokoju 63a

31-564 Kraków

fax (12) 416 76 67

tel: (12) 416 76 66

SZCZEGÓŁY
LESZNO
LEXUS LESZNO

Aleje Marszałka Józefa Piłsudskiego 4

64-100 Leszno

tel: (65) 529 37 37

SZCZEGÓŁY
LEXUS POZNAŃ

ul. Lechicka 7

61-691 Poznań

fax (61) 829 02 81

tel: (61) 829 02 80

SZCZEGÓŁY
LEXUS SZCZECIN

Mieszka I 25

71-007 Szczecin

fax (91) 433 35 88

tel: (91) 433 35 88

SZCZEGÓŁY
Trójmiasto
LEXUS Trójmiasto

Aleja Grunwaldzka 270 vis a vis Alchemia

80-314 Gdańsk

tel: (58) 380 30 30

SZCZEGÓŁY
LEXUS WARSZAWA-PUŁAWSKA

Puławska 562

02-884 Warszawa

fax 22 544 06 16

tel: 22 544 06 06

SZCZEGÓŁY
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI