motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
14 grudnia 2016 11:15

Lexus LC 500

Lexus LC 500

Wprowadzenie na rynek modelu LC – nowego luksusowego coupe – jest kolejnym przejawem dążenia marki Lexus do tworzenia samochodów o ekscytującej i wzbudzającej emocje stylistyce oraz o fantastycznych osiągach.


Na przestrzeni zaledwie 27 lat Lexus wywarł niezatarty wpływ na ogólnoświatowy rynek luksusowych modeli. Powstało wiele generacji dysponujących potężną mocą, dynamicznych silników oraz błyskawicznie reagujących skrzyń biegów, zaś pionierski napęd hybrydowy przeniósł ekonomiczność  i płynność przyspieszania na jeszcze wyższy poziom. Awangardowe linie i nowoczesne podejście do luksusu bazujące na tradycjach najwyższej klasy rzemiosła motoryzacyjnego, w jeszcze większym stopniu podkreślają autentyczny status marki jako światowej klasy producenta samochodów luksusowych.

Obecnie Lexus buduje siłę marki na jej uznanych atutach i jednocześnie umacnia swą renomę rzetelnego podejścia do tworzenia samochodów, wprowadzając śmiałe rozwiązania stylistyczne i techniczne, które przeobrażają gamę oferowanych modeli.

Zmiany te inicjowane są przez Akio Toyodę – Prezydenta Toyota Motor Corporation, który -przyjmując rolę naczelnego szefa brandingu oraz mistrza zespołu kierowców testowych - nadał działaniom rozwojowym firmy więcej swobody i autonomii, a także śmiałości. Dzięki dedykowanym zasobom, większej elastyczności oraz szybszym procesom decyzyjnym, Lexus wprowadził szereg ekscytujących nowych modeli, które spowodowały zmianę sposobu postrzegania marki zarówno przez konsumentów, jak i światowe firmy motoryzacyjne.

Intrygujący nowy crossover NX, najnowsza generacja luksusowego SUVa RX oraz wyczynowe modele RC F        i GS F obrazują wielką przemianę marki w zakresie tworzenia zindywidualizowanej  i nowoczesnej stylistyki oraz dostarczania fascynujących doznań, przy jednoczesnym zachowaniu należnej luksusowym produktom wysokiej jakości i dbałości o szczegóły, z czego Lexus zawsze słynął.

Luksusowe coupe LC przenosi te wartości na kolejny poziom. W imponująco krótkim czasie poniżej pięciu lat od pokazania koncepcyjnego modelu LF-LC, który spotkał się z szerokim uznaniem, pojawiła się jego bezkompromisowa wersja produkcyjna. Wymagało to wypracowania nowych dróg współpracy pomiędzy zespołami projektantów i konstruktorów w całym procesie budowania tego samochodu.

LC wyróżnia się nie tylko pięknymi liniami nadwozia, ale również zastosowano w nim przełomowe rozwiązania techniczne.

LC500h jest pierwszym modelem marki wyposażonym w wielostopniowy napęd hybrydowy, który w istotny sposób zmienia doznania, jakie niosą tego typu auta, oferując znacznie lepsze przyspieszenie w całym zakresie prędkości obrotowych silnika spalinowego, bardziej bezpośrednią reakcję na zmiany położenia przepustnicy oraz większą dynamikę i przyjemność prowadzenia, zachowując jednocześnie klasyczne dla hybrydowych modeli Lexusa cechy, jakimi są płynność i ekonomiczność pracy. 

LC 500 z wolnossącą 5-litrową spalinową jednostką V8 jest pierwszym przedstawicielem swojego segmentu z nowego typu 10-przełożeniową automatyczną skrzynią biegów Direct Shift, w której przełożenia zostały zestopniowane w taki sposób, aby uzyskać liniowe przyspieszanie.

Swój udany debiut model LC zawdzięcza w dużej części ogromnemu poświeceniu wszystkich osób zaangażowanych w jego tworzenie. Ich entuzjazm miał kluczowe znaczenie dla realizacji projektu LC.

 

FLAGOWY MODEL LUKSUSOWEGO COUPE

LC jest nowym flagowym modelem luksusowego coupe 2+2 w ogólnoświatowej gamie modeli Lexusa, łączącym styl, piękno, nowoczesną technikę i kunszt inżynierski, aby nie tylko podkreślić ekskluzywny charakter marki, ale również zaznaczyć jej aspiracje do miana wyznacznika stylu w świecie luksusu.

To nie jest samochód, który tylko ładnie wygląda. Został on w każdym aspekcie zaprojektowany w taki sposób, aby dostarczać absolutnie wyjątkowych wrażeń za kierownicą. Dewizą LC jest „jeszcze większe wyrafinowanie      i wyrazistość”, co odzwierciedla determinację, z jaką dopracowane zostały jego osiągi, własności jezdne i komfort prowadzenia.

LC jest współczesną interpretacją najlepszych tradycji grandtourera – coupe, którego żywiołem jest droga, a nie tor wyścigowy. Jego własności jezdne i dynamiczne oraz komfort podróżowania zostały dopracowane na najwspanialszych na świecie trasach, z myślą o dostarczaniu podróżnym maksymalnie przyjemnych doznań.

Obie oferowane wersje silnikowe tego modelu – LC 500h i LC 500 – charakteryzują się równie wysokimi walorami, choć w swej specyfice ukierunkowane są do różnych odbiorców.

LC 500h wyznacza rewolucyjny kierunek rozwoju napędów wieloźródłowych, będąc pierwszym modelem wyposażonym w wielostopniowy napęd hybrydowy. Dodanie wielostopniowej przekładni do układu napędowego z 3,5-litrowym silnikiem spalinowym V6 pozwoliło przenieść na zupełnie nowy poziom doznania z jazdy, z odczuwalnym zwiększeniem momentu obrotowego, uzyskaniem większej mocy dostarczanej w szerszym zakresie pracy silnika oraz rytmicznymi, liniowymi przyspieszeniami, dającymi kierowcy wrażenie jazdy                     z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów.

Do zalet tych dołączają tradycyjne przymioty napędów hybrydowych Lexusa: płynność działania                                 i ekonomiczność, a także przyjazność dla środowiska naturalnego.

LC 500 napędzany jest najnowszym wolnossącym silnikiem benzynowym V8 konstrukcji Lexusa, który rozwijając moc 477 KM (351 kW) pozwala uzyskiwać wciskające w fotel przyspieszenia i rozkoszować się niepowtarzalnymi doznaniami akustycznymi, niedostępnymi w przypadku innego typu jednostek. Współpracuje on z zastosowaną po raz pierwszy na świecie w samochodzie wyższej klasy 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów z sekwencyjną zmianą przełożeń, zapewniającą niepowtarzalne wrażenia.

 

STYLISTYKA

  • Charakterystyczne linie luksusowego coupe, bazujące na utytułowanym modelu koncepcyjnym LF-LC
  • Awangardowa stylistyka uzyskana dzięki bezprecedensowemu zakresowi współpracy projektantów i konstruktorów
  • Płynne połączenie kuszącego piękna i technologii
  • Proporcje luksusowego coupe 2+2 z właściwą dla samochodów z tylnym napędem niską linią przodu i dachu oraz aerodynamicznie ukształtowanymi powierzchniami

 

 

 

 

 

DYNAMICZNE LINIE LUKSUSOWEGO COUPE

W zewnętrznych liniach LC można natychmiast rozpoznać rysy koncepcyjnego LF-LC, zdobywcy nagrody za atrakcyjność projektu EyesOn Design na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym  w Detroit, gdzie był po raz pierwszy zaprezentowany.

Przeniesienie rozwiązań stylistycznych z modelu wystawowego do samochodu w pełni produkcyjnego wymagało nowego sposobu współpracy zespołu konstrukcyjnego z zespołem projektantów, które aby osiągnąć zaplanowane rezultaty musiały współdziałać ze sobą na niespotykaną dotąd skalę. Bodżcem dla ich niestrudzonych wysiłków było wspólne dążenie  do uzyskania bezkompromisowych rozwiązań. Równocześnie      z projektowaniem nadwozia tworzona była kabina samochodu, łącząca zogniskowany na kierowcy kokpit z otwartością i przytulnością przestrzeni dla pasażerów.

Wysiłki te zwieńczone zostały kolejną nagrodą EyesOn Design, jaką tym razem uzyskał model LC na swym premierowym pokazie na Salonie Motoryzacyjnym w Detroit w roku 2016.

 

Bezprecedensowe wyzwanie designerskie

Prezentacja LC na salonie w Detroit 2016 jednoznacznie potwierdziła, że Lexus wypełnił obietnice, jakie niósł koncepcyjny LF-LC, tworząc dynamiczne luksusowe coupe o niebanalnych, ale i eleganckich liniach, które pozostawiają głębokie wrażenie.

Najważniejszym zadaniem w projekcie wspólnie kierowanym przez szefa zespołu konstrukcyjnego Koji Sato i szefa zespołu projektantów Tadao Mori było bezkompromisowe przeniesienie założeń stylistycznych na konstrukcję nadwozia. Do maksymalnego wysiłku dopingował ich niezwykle pozytywny oddźwięk wśród mediów i publiczności, z jakim spotkał się koncepcyjny LF-LC, a także osobiste wsparcie Akio Toyody, który widział w tym projekcie sposób na wprowadzenie do marki większej dozy emocji.

Przeniesienie stylistyki z zaprezentowanego w 2012 roku koncepcyjnego LF-LC na realny model produkcyjny było złożonym zadaniem, które Koji Sato uznał za największe wyzwanie marki Lexus  od czasu prac nad pierwszą generacją modelu LS. Pomyślne wywiązanie się z tego zadania wymagało zupełnie nowego poziomu współpracy pomiędzy zespołami projektantów i konstruktorów już od samego początku działań.

Koji Sato ujawnia: „Starając się w maksymalnym stopniu zachować ducha LF-LC, dodaliśmy też całkowicie nowe elementy, idąc w ten sposób jeszcze dalej niż model koncepcyjny – stworzyliśmy nadwozie, który urzeka każdego, kto je zobaczy. Zaprojektowanie pięknej sylwetki i uzyskanie wspaniałych osiągów to według mnie równie ważne zadania. Piękno jest wpisane we wzornictwo Lexusa.”

 

Nowa globalna architektura – platforma dla modeli luksusowych

Należało zachować wyróżniającą LF-LC niską linię dachu i przodu samochodu, a równocześnie umożliwić wyposażenie LC w sportowe zawieszenie i 21-calowe koła z tarczami odkuwanymi z lekkiego stopu. Ponadto konieczne było zapewnienie miejsca na wszystkie warianty układu napędowego, podzespoły podwozia i elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a w kabinie odpowiedniej przestrzeni nad głowami pasażerów. Korzystano przy tym z zupełnie nowej płyty podłogowej przeznaczonej dla nowej generacji modeli Lexusa z tylnym napędem, stanowiącej element całkowicie nowej globalnej architektury budowy modeli luksusowych GA-L (Global Architecture – Luxury).

Przykładem głębokiego zaangażowania obu zespołów w pomyślne wywiązanie się z przyjętych założeń jest przednie zawieszenie wielodrążkowe, w którym geometria wahaczy poddana została trwającym sześć miesięcy analizom optymalizacyjnym, mającym na celu zachowanie niskiej linii przodu samochodu i niezakłóconej sprawności działania zawieszenia. Wprowadzono też szereg innych wyjątkowych rozwiązań, jak na przykład nowego typu ultra wąskie reflektory diodowe, które umożliwiły uzyskanie wyjątkowo krótkiego zwisu przedniego.

 

NADWOZIE: AWANGARDOWA ELEGANCJA

Wyróżniająca się awangardową elegancją sylwetka LC o proporcjach luksusowego coupe zawiera wiele detali stylistycznych charakterystycznych dla koncepcyjnego LF-LC, do którego bezpośrednio nawiązuje. Olśniewająca bryła nadwozia stanowi sugestywną i płynną interpretację przyjętej przez markę Lexus designerskiej idei łączenia kuszącego piękna i techniki.

 

Atletyczny profil

Atletyczny profil luksusowego coupe cechuje zamaszysta linia dachu, która od centralnie położonej kabiny łagodnie obniża się w kierunku tyłu, tworząc charakterystyczną sylwetkę. Podkreślające elegancję chromowane listwy wzdłuż przeszklonego dachu swymi tylnymi końcami nawiązują do ostrza tradycyjnego japońskiego miecza.  Zaczernione obszary w okolicach tylnych słupków oraz tylnej krawędzi dachu kreują efekt swobodnego zawieszenia w przestrzeni i optycznie odcinają linię dachu od tylnego spojlera.

Sportowy wygląd wzmacniają opcjonalne pakiety Sport i Sport+, w których tradycyjny dach zastępowany jest wykonanym z kompozytu wzmacnianego włóknem węglowym. Pakiet Sport+ obejmuje także specjalnego typu aktywny spojler tylny.

LC ma rozstaw osi 2870 mm oraz bezpośrednio nawiązuje do sylwetki LF-LC bardzo krótkimi zwisami nadwozia (930 mm przedni, 970 mm tylny) i szczególnie niską linią przodu. Całkowita długość nadwozia wynosi 4770 mm, szerokość 1920 mm, a wysokość 1345 mm.

Wyraźnie zaakcentowane spojlery z przodu i z tyłu rozchodzą się na boki od osi centralnej samochodu i przeistaczają w uwypuklone nadkola mieszczące szerokie koła o dużej średnicy, natomiast płaty drzwi mają wklęsłą linię, co razem tworzy trójwymiarowy efekt, nawiązujący  do charakterystycznego dla modeli Lexusa wciętego zarysu osłony chłodnicy silnika.

LC oferowany jest z tarczami kół ze stopu aluminium: 20-calowymi odlewanymi (wyposażenie standardowe) bądź odkuwanymi o średnicy 20" lub 21" (wyposażenie opcjonalne).

 

Stylistyka przodu nadwozia

Klepsydrowo wcięta osłona chłodnicy – wyróżnik stylistyczny marki – ma chromowane obramowanie i intrygujący nowy wzór na kształt rozpiętej siatki, której oczka w miarą oddalania się od środka coraz bardziej się rozciągają. Niepowtarzalny układ przednich świateł LC tworzą wyodrębnione  i uformowane na wzór grota strzały światła dzienne oraz ultra kompaktowe potrójne reflektory diodowe. Tak wąskie reflektory były jednym z nieodzownych warunków uzyskania niskiej linii przodu samochodu oraz krótkiego zwisu przedniego.

 

Stylistyka tyłu nadwozia

Linia dachu opada w kierunku tyłu, pomiędzy muskularne tylne nadkola, podkreślając szeroki i stabilny profil poprzeczny nadwozia. Ponownie uwidacznia się tutaj charakterystyczny dla Lexusa wcięty zarys, przybierając przestrzenną formę, utworzoną przez linie płynące od przodu samochodu  i wzdłuż jego boków, a następnie załamujące się wokół wewnętrznych krawędzi tylnych świateł. Rozchodzące się na boki klepsydrowe linie okalają również miejsce na tablicę rejestracyjną oraz zewnętrzne brzegi końcowych wylotów układu wydechowego.

Tylne lampy zespolone, osadzona na skrajach tylnego zderzaka mają kształt prowadzący wzrok w trzech kierunkach, akcentując opływowość boków nadwozia i podkreślając mocną prezencję samochodu. Zróżnicowanie materiału kloszy oraz klinowe kształty dodatkowo sygnalizują dbałość  o najdrobniejsze szczegóły wykończenia LC. Ulokowane pośród nich światła pozycyjne opatrzone są designerską nowinką w postaci zwierciadeł kreujących efekt wielokierunkowej, trójwymiarowej sekwencji graficznej w układzie litery L.

 

Detale poprawiające aerodynamikę

O wysokich walorach dynamicznych LC świadczą subtelne lecz funkcjonalne szczegóły wpływające  na własności aerodynamiczne. Kanały powietrzne w przednich i tylnych nadkolach poprawiają stateczność przy dużych prędkościach, zaś tylny dyfuzor i aktywny tylny spojler (w pakiecie Sport+) skutecznie rozprowadzają strugi powietrza podczas szybkiej jazdy. (Szczegółowy opis poniżej.)

 

AERODYNAMIKA

Równie intensywnie jak nad przeniesieniem zmysłowej stylistyki koncepcyjnego LF-LC do produkcyjnego modelu LC, pracowano również nad uzyskaniem doskonałych własności aerodynamicznych, które dodatkowo przyczynią się do stateczności prowadzenia i komfortu jazdy oraz obniżenia szumu rozcinanego powietrza.

Celem było uzyskanie gładkiego i niczym niezmąconego opływu powietrza przez całą długość nadwozia, zarówno od góry, jak i od dołu. Wśród elementów konstrukcyjnych usprawniających przepływ strug powietrza       i odpowiednio je ukierunkowujących można zauważyć miedzy innymi niewielkie, lecz mające newralgiczne znaczenie stateczniki w przednich słupkach, umieszczone przed zewnętrznymi lusterkami wstecznymi. Zmiana ich rozmiaru lub położenia o zaledwie 5 mm mogłaby wyraźnie wpłynąć na prowadzenie samochodu i hałas powietrza.

Aktywny tylny spojler, montowany w ramach pakietu Sport+, automatycznie wysuwa się po przekroczeniu prędkości 80 km/h. Powoduje to dociskanie tyłu samochodu podczas szybkiej jazdy, przyczyniając się do wysokiej stateczności prowadzenia.

Ulokowane z przodu nadkoli wloty powietrza pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również dodają dynamiki bryle nadwozia LC. Kierują one strugi powietrza do wnętrz nadkoli, skąd swobodnie wypływają wzdłuż bocznych ścian opony. Poprawia to stateczność kierunkową samochodu i precyzję reakcji na ruchy kierownicy, a także wpływa na silniejsze trzymanie się nawierzchni przez tylne koła, na przykład przy zmianie pasa ruchu.

Z równą pieczołowitością potraktowano podwozie samochodu, uzyskując niemal całkowicie płaską powierzchnię. Poszczególne części są równo i płasko ułożone w jednej linii, która w okolicach tyłu wyraźnie unosi się – nawet tłumik odchyla się do góry niczym dyfuzor.

 

DYNAMICZNY CHARAKTER LUKSUSOWEGO WNĘTRZA

Luksusowa dynamika linii nadwozia ma swoje odzwierciedlenie również w mieszczącej 2+2 osoby kabinie LC, zaprojektowanej z myślą o połączeniu przyjemności prowadzenia z elegancją i najwyższym komfortem oraz wyrafinowaniem, przepełnionej misternie dopracowanymi szczegółami wykończenia kokpitu zorientowanego na kierowcę.

 

Wzornictwo kabiny

Stopniowo rozszerzająca się przestrzeń wokół przedniego fotela tworzy komfortowe i przytulne miejsce dla pasażera. Falista linia tapicerki drzwi jest odzwierciedleniem zewnętrznej linii, biegnącej od pokrywy komory silnikowej poprzez szybę czołową, dając poczucie spójności nadwozia i wnętrza samochodu.

Ergonomicznie zaprojektowany kokpit z intuicyjnie rozmieszczonymi przełącznikami i niezwykle wygodną pozycją za kierownicą wzbudza zaufanie i zaprasza do wyjątkowej jazdy. Pozycja kierowcy została tak dobrana, aby jego biodra znajdowały się jak najbliżej środka masy pojazdu, co zapewnia najlepsze wyczucie dynamiki samochodu.  Mimo niskiego położenia fotela, kierowca ma doskonały widok na jezdnię dzięki nisko poprowadzonej linii przodu samochodu, niskiemu profilowi deski rozdzielczej oraz odpowiedniemu ustawieniu wąskich przednich słupków nadwozia. W ograniczeniu wysokości deski rozdzielczej pomocne było wprowadzenie zwartych wymiarowo wylotów wentylacyjnych.

 

Łatwość wsiadania

Zadbano o łatwość wsiadania do LC oraz wysiadania z niego, zapewniając pod deską rozdzielczą dużo miejsca na nogi, ograniczając wystawanie progu ponad podłogę samochodu oraz w maksymalnym stopniu powiększając otwór drzwiowy, co zapewniło komfortowy zapas miejsca nad głową.

 

Kierownica i urządzenia sterujące

Szczególną uwagę poświęcono kierownicy, w której wprowadzony został zmienny zarys przekroju poprzecznego wzdłuż jej obwodu, umożliwiający zmienianie sposobu trzymania i uginania nadgarstka przy jej obracaniu. Nowe, powiększone przełączniki łopatkowe ze stopu magnezowego charakteryzują się bardziej ergonomicznym kształtem i wygodniejszym działaniem, z wyraźnie wyczuwalnym punktem przełączania.

Deska rozdzielcza ma płasko rozciągniętą formę, która tworzy silnie zaznaczoną oś poziomą. Wszystkie najważniejsze urządzenia i przełączniki rozmieszczone są w obrębie jej przekroju.

Wyświetlacze ustawione zostały według ich hierarchii, z najważniejszym ulokowanym najbliżej linii wzroku kierowcy, w górnej strefie informacyjnej deski rozdzielczej. Wszystkie znajdują się na jednej wysokości, co ogranicza zakres przenoszenia wzroku, aby je odczytać. W zespole wskaźników umieszczony jest znany z Lexusa LFA najnowszej generacji kolorowy wyświetlacz z ruchomym centralnym pierścieniem.

Przełączniki i urządzenia sterujące związane z jazdą zgrupowane są w strefie kontrolnej, w bezpośrednim otoczeniu kierownicy. Są to między innymi wychylne przełączniki biegów, zespolone przełączniki świateł i wycieraczek, przełącznik trybu jazdy, przycisk rozruchu oraz dźwignia skrzyni biegów. Każdy z tych elementów umieszczony jest w najlepszej pod względem ergonomii pozycji, umożliwiającej łatwy dostęp i obsługę, co ogranicza do minimum odrywanie uwagi kierowcy od sytuacji na drodze.

W środkowej konsoli znajduje się nowej generacji touchpad, służący do obsługi wyświetlacza.

Widoczna we wszystkich elementach kabiny najwyższa jakość materiałów wykończeniowych i tapicerskich jest efektem kunsztu rzemieślniczego Takumi i najwyższej dbałości o szczegóły,  z których Lexus słynie na całym świecie. Przejawia się to w postaci ręcznie wykonywanych przeszyć skórzanej oprawy dźwigni skrzyni biegów, tapicerek drzwiowych z drapowanego materiału Alcantara, czy dyskretnie wkomponowanych motywów litery L  w takie miejsca, jak np. tarcza analogowego zegara, a nawet przyjemnych w dotyku i ergonomicznie uwypuklonych powierzchni elementów regulacyjnych wylotów wentylacyjnych.

 

Fotele

Kluczowym aspektem przy projektowaniu kabiny LC było stworzenie fotela kierowcy w maksymalnym stopniu łączącego skuteczne trzymanie ciała i wygodę podróżowania. W proces opracowania nowej konstrukcji, która poddana była 50 cyklom wyczerpujących testów, osobiście zaangażowany był naczelny inżynier Sato.

Ten zaawansowany technicznie element miał zapewnić doskonałe podparcie i najwyższy komfort. Uzyskano to dzięki nowego typu dwuczęściowej konstrukcji, w której biegnące od wysokości barków boczne fragmenty oparcia dokładnie opasują plecy. W celu uzyskania doskonałego trzymania poprzecznego, na wysokości górnej części pleców wprowadzone są dodatkowe wkładki, a boczne wyprofilowania wzmacniają wstawki elastomerowe.  Sportowe fotele w pakietach Sport i Sport+ maję te elementy jeszcze sztywniejsze, aby skutecznie przytrzymywać ciało kierowcy podczas szybkiego pokonywania zakrętów.

Również siedzisko jest wyprofilowane w taki sposób, aby mocno podpierało miednicę  i równomiernie rozkładało naciski pomiędzy przednią i tylną częścią. Specjalne ukształtowanie foteli powoduje, że ciało samoistnie się w nie wpasowuje, dzięki czemu oferują idealne dopasowanie i doskonałą wygodę od momentu zajęcia w nich miejsca.

 

Tonacje kolorystyczne wnętrza

Wachlarz kolorystyki wnętrza LC obejmuje oprócz znanych już barw ciemnoczerwonej Dark Rose i czarnej Black, także nową tonację niebieską Breezy Blue oraz brązową Ochre. Wybór tonacji kolorystycznych                     i możliwość ich łączenia daje nabywcy możliwość stworzenia swojego niepowtarzalnego wnętrza, będącego projekcją sportowych pasji i kwintesencją luksusu.

Nowa tonacja Breezy Blue jest zarezerwowana wyłącznie dla modelu LC. Składają się na nią niebieskie wykończenie górnych sekcji drzwi, kierownicy, deski rozdzielczej i środkowego podłokietnika, kontrastujące z nimi białe obicia foteli i jaskrawo pomarańczowe centralne fragmenty tapicerki drzwi oraz okolic dźwigni skrzyni biegów. W ramach tonacji Ochre otrzymujemy jednolite kolorystycznie wnętrze w ciepłych i harmonijnych odcieniach brązu, co mocno uwydatnia atmosferę luksusu.

 

FASCYNUJĄCE OSIĄGI

  • LC jest pierwszym modelem marki Lexus zbudowanym na nowej globalnej platformie tylnonapędowej
  • Nowa platforma pozwala uzyskać niskie położenie środka masy i nowe ustawienie pozycji kierowcy
  • Nadwozie o najwyższej spośród dotychczasowych modeli Lexusa sztywności skrętnej
  • Zastosowanie zróżnicowanych gatunkowo stali, stopów aluminium oraz tworzyw zbrojonych włóknem węglowym w celu uzyskania optymalnego połączenia wysokiej wytrzymałości, lekkości    i korzystnego rozkładu mas
  • Drobiazgowe dopracowanie kwestii bezwładnościowych w celu poprawy parametrów dynamicznych: niskie położenie środka masy, rozłożenie mas i minimalizacja momentów bezwładności
  • Nowe, wielowahaczowe zawieszenie przednie i tylne oraz opony odporne na przebicie
  • Układ wspomagający jazdę dynamiczną z samohamownym mechanizmem różnicowym zapewniają precyzję prowadzenia i wyjątkową czułość układu kierowniczego
  • Brzmienie silnika jak przystało na coupe o wysokich osiągach

 

LC jest pierwszym modelem Lexusa zbudowanym na nowej tylnonapędowej płycie podłogowej, będącą elementem globalnej architektury budowy modeli luksusowych GA-L (Global Architecture – Luxury). Płyta ta pozwala na dotychczas nieosiągalny poziom swobody rozwiązań konstrukcyjnych, co jest fundamentem realizacji przyjętej strategii uczynienia marki w większym stopniu napędzaną emocjami.

NOWA GLOBALNA ARCHITEKTURA – PLATFORMA DLA MODELI LUKSUSOWYCH

Konstrukcja i wypływające z niej zalety płyty podłogowej GA-L pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej sztywności nadwozia, co przekłada się między innymi na generowanie mniejszego hałasu i drgań. Umożliwiając znaczne obniżenie położenia środka masy oraz wprowadzenie całkowicie odmiennej pozycji za kierownicą, odgrywa ona kluczową rolę w kształtowaniu parametrów dynamicznych nowego LC. Korzyści wynikające z zastosowania nowej płyty podłogowej dodatkowo wzmacnia niska masa własna samochodu, idealny jej rozkład oraz precyzyjnie zestrojone wielowahaczowe zawieszenie.

 

Wysoka sztywność nadwozia

Uzyskanie budzących emocje własności dynamicznych możliwe było dzięki wyjątkowej sztywności nadwozia          i drobiazgowemu zadbaniu o kwestie bezwładnościowe (opisane w dalszej części tekstu).

W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów konieczne było użycie w poszczególnych fragmentach szkieletu nadwozia materiałów o różnych własnościach, co umożliwiało nadawanie wytrzymałości, sztywności i lekkości w odpowiednich proporcjach – w myśl zasady doboru materiału odpowiedniego do roli, jaką ma pełnić.

Poszczególne rodzaje materiałów realizują odrębne zadania. W celu uzyskania mocnego i nienaruszalnego szkieletu kabiny, części które nie powinny ulegać nadmiernym deformacjom wykonane zostały ze stali o ultra wysokiej wytrzymałości, natomiast fragmenty, których zadaniem jest amortyzacja uderzenia i rozpraszanie jego energii, są z materiałów o dobrych własnościach plastycznych. Za niepodatność struktury nośnej odpowiada stal o wysokiej granicy plastyczności, natomiast w ściśle określonych miejscach wprowadzone zostały stopy aluminium, ze względu na ich doskonałe własności pochłaniania energii uderzenia. Ten ostatni materiał został również wykorzystany w poszyciu nadwozia, gdzie liczy się jego lekkość i dobre własności wytrzymałościowe. I na koniec, niektóre elementy zewnętrzne i wewnętrzne wykonano z mocnego i lekkiego materiału CFRP – tworzywa zbrojonego włóknem węglowym.

Zwiększenie ilości połączeń klejonych w szkielecie nadwozia LC – w sumie do około 73 m ogólnej długości spoin – przyczyniło się do zwiększenia komfortu jazdy. Ponadto, gdzie tylko było to możliwe, w miejsce zgrzein punktowych zastosowano spoiny ciągłe.

 

Charakterystyki inercyjne

Ważnym czynnikiem, który wpłynął na uzyskanie jeszcze szybszych reakcji samochodu i jeszcze bardziej wyrafinowanych własności jezdnych, jak przystało na luksusowe coupe Lexusa, było precyzyjne dopracowanie aspektów bezwładnościowych. Obejmowały one uzyskanie niskiego położenia środka masy , równomierne rozłożenie mas przypadających na przód i tył samochodu oraz zminimalizowanie momentów bezwładności.

Nowa płyta podłogowa GL-A umożliwiła takie rozmieszczenie podzespołów samochodu, aby uzyskać jak najkorzystniejsze charakterystyki inercyjne oraz połączyć pozornie przeciwstawne cechy: stateczność przy szybkich manewrach z komfortem jazdy. Na pożądany efekt złożyło się między innymi ustawienie kół maksymalnie w narożach samochodu, ograniczenie jego całkowitej masy, obniżenie pozycji kierowcy                        i przesunięcie silnika o 50 mm do tyłu. Do bardziej równomiernego rozłożenia mas przyczyniło się między innymi wyeliminowanie koła zapasowego i zastosowanie w to miejsce odpornych na przebicie opon samonośnych,           a także przeniesienie akumulatora do bagażnika.

Dzięki niskiemu położeniu środka masy samochód jest mniej podatny na boczne przechyły bez konieczności nadmiernego usztywniania zawieszenia, na czym zyskuje komfort jazdy. W efekcie LC charakteryzuje się zminimalizowanymi przechyłami nadwozia oraz precyzyjną i liniową reakcją na ruchy kierownicy, co owocuje płynnością prowadzenia, szczególnie odczuwalną przy skręcaniu i zmianie pasa ruchu.

Innowacyjne rozwiązania w kwestiach bezwładnościowych ułatwiły również projektantom nadanie LC dynamicznego wyglądu, jaki zapowiadał koncepcyjny LF-LC. Przesunięcie silnika do tyłu, nieco za linię przedniej osi jezdnej, zbliżyło nieco samochód do konfiguracji z centralnym położeniem jednostki napędowej. Było to niezbędnym elementem poprowadzenia niskiej linii przodu oraz uzyskania miejsca na 21-calowe koła, które to cechy nadały temu coupe niską i dynamiczną sylwetkę. W ten sposób wypracowane przez inżynierów dynamiczne osiągi zostały harmonijnie połączone z przepięknym opakowaniem.

 

NOWE WIELOWAHACZOWE ZAWIESZENIE

Zastosowane w przednim i tylnym zawieszeniu rozwiązania ukierunkowane są na uzyskanie dynamicznej i bezpośredniej reakcji na najdrobniejsze nawet ruchy kierownicy, jak przystało na luksusowe coupe Lexusa. Równocześnie zachowany został wysoki poziom komfortu jazdy oraz stateczności ruchu, co sprzyja poczuciu pewności prowadzenia.

W nowej konstrukcji przedniego zawieszenia z wysokim górnym punktem mocowania kształt wahaczy poddany został specjalnym zabiegom optymalizacyjnym, mającym na celu uzyskanie wymaganej czułości reakcji samochodu na ruchy kierownicy. Z kolei w tylnym zawieszeniu wprowadzono obniżony punkt mocowania               i precyzyjnie dobrano ustawienie wahaczy, aby uzyskać wysoką stateczność przy skręcaniu.

Podwójne przeguby kuliste w obu górnych i obu dolnych wahaczach umożliwiają precyzyjne przenoszenie najdrobniejszych ruchów, zarówno od strony układu kierowniczego, jak i nawierzchni drogi. Takie rozwiązanie ułatwia zachowanie optymalnej geometrii ustawienia kół, a także pozwala uzyskać bardziej precyzyjną reakcję na ruchy kierownicy oraz mniejszy opór początkowy przy skręcie. W celu minimalizowania masy, górne wahacze są odkuwane ze stopu aluminium.

Sprawność zawieszenia LC objawia się w postaci natychmiastowej reakcji samochodu przy wchodzeniu w skręt, gdy generowana przez koła siła poprzeczna jest błyskawicznie przekazywana na nadwozie, które pozostając stabilne, zapewnia poczucie kontroli i komfort prowadzenia.

 

Opony odporne na przebicie

Zastosowanie odpornych na przebicie opon samonośnych przyczyniło się do obniżenia masy LC, optymalnego rozłożenia obciążeń pomiędzy przednią i tylną oś jezdną oraz poprawy parametrów dynamicznych auta.

Wyeliminowanie koła zapasowego oznaczało nie tylko mniejszą masę samochodu, ale również pozwoliło wygospodarować w bagażniku miejsce na dodatkowy (pomocniczy) akumulator, co z kolei wpłynęło na korzystniejszy rozkład obciążeń pomiędzy przodem i tyłem samochodu. Równocześnie powiększyła się użyteczna przestrzeń na bagaże mimo zachowania opływowo niskiej linii tyłu nadwozia.

Dzięki nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym, nowym wzorom bieżnika i nowym materiałom, jakość  i cechy funkcjonalne obecnej generacji opon samonośnych uległy znaczącej poprawie, zapewniając zarówno wysokie osiągi samochodu, jak i komfortowe warunki jazdy, trwałość oraz bezpieczeństwo. Obniżono w nich również opory toczenia, co przyczynia się do mniejszego zużycia paliwa.

Opony te mają podwyższoną sztywność poprzeczną, komplementarnie do wysokiej sztywności zawieszenia LC, natomiast są bardziej elastyczne w kierunku pionowym, na czym zyskuje komfort jazdy.

Rozmiary opon: w przypadku kół 20-calowych 245/45RF20 przednie i 275/40RF20 tylne, zaś w przypadku kół 21-calowych 245/40RF21 przednie i 275/35RF21 tylne.

 

UKŁAD WSPOMAGAJĄCY JAZDĘ DYNAMICZNĄ Z SAMOHAMOWNYM MECHANIZMEM RÓŻNICOWYM

W wersji Sport+ ( w Polsce wersja Superturismo) LC wyposażony jest w specjalny układ wspomagający jazdę dynamiczną.

Poprawia on własności jezdne w różnorodnych warunkach jazdy, dzięki skoordynowanemu współdziałaniu takich funkcji, jak zmienne przełożenie przekładni kierowniczej (układ VGRS), skrętne koła tylne (układ DRS)                     i elektryczne wspomaganie w układzie kierowniczym (układ EPS).

W rezultacie otrzymujemy wyjątkową czułość i liniową pracę układu kierowniczego w warunkach codziennej jazdy, doskonałe wyczucie przyczepności tylnych kół, a także natychmiastowe reagowanie samochodu przy skrętach podczas szybkiej jazdy, które to cechy dają kierowcy poczucie pewności prowadzenia. Wyposażenie LC w mechanizm różnicowy o podwyższonym tarciu wewnętrznym umożliwia bezpieczne przyspieszanie na łuku drogi. Współdziałanie układu stabilizacji toru jazdy (VSC), skrętnych kół tylnych i samohamownego mechanizmu różnicowego ma na celu zapobieganie nad- i podsterowności samochodu na zakręcie, i w ten sposób utrzymanie jego stateczności oraz naturalnego prowadzenia nawet podczas ekstremalnej jazdy.

Pieczołowicie dopracowany układ kierowniczy tłumi wszelkie niepożądane drgania, co wraz z dodatkowo usztywnioną kolumną kierownicy daje poczucie jego precyzji i bezpieczeństwa prowadzenia. Ostra, a zarazem liniowa charakterystyka elektrycznego wspomagania daje wrażenie naturalności i jednocześnie przenosi na zupełnie nowy poziom precyzję kierowania, zapewniając dotąd niespotykaną przyjemność prowadzenia.

 

BRZMIENIE SILNIKA

Brzmienie jednostki napędowej jest w marce Lexus uważane za istotny składnik prawdziwie wielozmysłowych doznań za kierownicą, jakie składają się na przyjemność prowadzenia. W nowym LC zagadnienie to potraktowano ze szczególną uwagą. Konstruktorzy postarali się, aby zarówno przy przyspieszaniu, jak i przy wytracaniu prędkości odgłosy generowane przez układ dolotowy oraz przednie i tylne odcinki układu wydechowego kreowały w kabinie efekt akustyczny niczym w sali koncertowej.

Parametry akustyczne poddane zostały odpowiednim zabiegom modulacyjnym, by lepiej odpowiadały specyfice LC jako coupe o wyczynowych osiągach. W miarę wzrostu prędkości jazdy słyszymy doskonałe i harmonijne formy tonalne o pulsującej głębi brzmienia.

W LC 500 przedni wlot powietrza do silnika V8 wyposażony jest w generator akustyczny, którego wymiary zostały precyzyjnie dobrane, by uzyskać żądaną częstotliwość i odpowiednie natężenie dźwięku. Jego wylot jest bezpośrednio połączony ze wspornikiem przegrody czołowej, co tworzy zamkniętą przestrzeń rezonansową i zapewnia naturalne, pełne emocji brzmienie.

Przed głównym tłumikiem w układzie wydechowym wprowadzono dodatkowe zewnętrzne zawory, które otwierają się i zamykają wraz z przepustnicą silnika zaś długość i średnica prowadzącego doń głównego odcinka rury wydechowej zostały tak dobrane, aby generować miłe dla ucha tony.

Przy niskich prędkościach obrotowych silnika odgłos układu wydechowego daje poczucie drzemiącej w nim mocy, zaś przy wysokich prędkościach jego akustyczna nuta dodaje dreszczyku ekscytującym doznaniom towarzyszącym szybkiej jeździe.

 

ZESPOŁY NAPĘDOWE

  • LC 500h z napędem w pełni hybrydowym z silnikiem V6 o pojemności 3,5 litra
  • Pierwszy model wykorzystujący nowy hybrydowy układ napędowy Multi Stage Hybrid System, zapewniający dużo wyższy moment obrotowy i krótki czas rozpędzania
  • Lekkie akumulatory litowo-jonowe o niewielkich rozmiarach
  • LC 500 napędzany najnowszą wersją silnika Lexusa V8 o pojemności 5,0 litrów współpracującą z automatyczną 10-przełożeniową skrzynią biegów Direct Shift, zastosowaną po raz pierwszy w samochodzie luksusowym

 

 

 

 

 

 

DWA ZESPOŁY NAPĘDOWE: 3,5-LITROWY SILNIK V6 PRACUJĄCY WE W PEŁNI HYBRYDOWYM UKŁADZIE NAPĘDOWYM MULTI STAGE LUB WOLNOSSĄCY V8 O POJEMNOŚCI 5,0 LITRÓW

Lexus LC daje klientom wyjątkową możliwość wyboru jednego z dwóch układów napędowych, w których wykorzystano szereg, zapewniających wysokie osiągi, zaawansowanych rozwiązań technicznych, stanowiących doskonałe uzupełnienie właściwości jezdnych samochodu z nadwoziem typu coupe.

W modelu LC 500h wprowadzono nowy hybrydowy układ napędowy Multi Stage Hybrid System firmy Lexus, który stanowi początek nowej ery w dziedzinie w pełni hybrydowych układów napędowych. Zastosowanie dodatkowej przekładni wielostopniowej w układzie napędowym spowodowało zmianę momentu obrotowego, mocy i czasu rozpędzania przy zachowaniu płynnej pracy i niskiego zużycia paliwa, z których Lexus jest znany.

LC 500 napędzany jest najnowszą wersją wolnossącego silnika Lexusa V8 o pojemności 5,0 litrów współpracującą z ciasno zestopniowaną automatyczną 10-przełożeniową skrzynią biegów Direct Shift, która po raz pierwszy została zastosowana w samochodzie klasy premium. Układ sterowania pracą silnika oraz zoptymalizowany układ dolotowy i wylotowy pozwalają rozwinąć moc 477 KM/351 kW, co oznacza zdecydowane, płynne rozpędzanie, któremu towarzyszy brzmienie odzwierciedlające moc silnika V8.

 

LC 500H Z NAPĘDEM W PEŁNI HYBRYDOWYM I SILNIKIEM V6 O POJEMNOŚCI 3,5 LITRA

Silnik benzynowy V6 o pojemności 3,5 litra stanowiący element w pełni hybrydowego układu napędowego modelu LC500h rozwija maksymalną prędkość obrotową 6600 obr/min zapewniając niski poziom emisji zanieczyszczeń bez ograniczenia osiągów samochodu.

W celu uzyskania zakładanych osiągów wprowadzono szereg rozwiązań konstrukcyjnych, np. zmniejszono średnice kanałów dolotowych w głowicy i tym samym zwiększono prędkość przepływu i napełnienie, co przyczyniło się do doskonałych osiągów silnika i poczucia płynnego, ciągłego rozpędzania. W silniku zastosowano układ Dual VVT-i (elektronicznie sterowane fazy rozrządu), który z dużą precyzją oblicza wartość faz rozrządu dla bieżących warunków jazdy i dzięki temu zapewnia wysoki moment obrotowy w całym zakresie prędkości obrotowej silnika.

Zmniejszenie strat tarcia a zatem poprawienie sprawności silnika osiągnięto m.in. dzięki zastosowaniu wąskich i lekkich rolkowych dźwigienek zaworowych oraz łańcucha rozrządu o niskim tarciu wewnętrznym. Z kolei układ wtrysku bezpośredniego D-4S pomaga stworzyć idealne warunki w komorze spalania, przyczyniając się tym samym do niskiego zużycia paliwa.

 

POMYSŁOWE ROZWIĄZANIE TECHNICZNE: NOWY HYBRYDOWY UKŁAD NAPĘDOWY MULTI STAGE HYBRID SYSTEM

W modelu LC 500h wprowadzono pierwszy hybrydowy układ napędowy Lexusa Multi Stage - rozwiązanie, które stanowi rewolucję w dziedzinie osiągów hybrydowych układów napędowych i obietnicę zmiany stereotypu dotyczącego wrażeń z jazdy, które zapewnia samochód z takim napędem.

Główny inżynier Koji Sato wyjaśnia: “W przeszłości samochody z hybrydowym układem napędowym były kojarzone z ochroną środowiska - były "eko". My chcemy rozszerzyć te skojarzenia i stworzyć prawdziwy sportowy układ napędowy.”

Hybrydowy układ napędowy Multi Stage zwiększa moment obrotowy rozwijany przez silnik spalinowy i elektryczny dzięki zastosowaniu nowej przekładni wielostopniowej o czterech przełożeniach, która pozwala lepiej wykorzystać dostępny zakres prędkości obrotowych silnika.  W ten sposób powstał układ, który reaguje szybciej na sygnały ze strony kierowcy, osiąga lepszą dynamikę i daje więcej przyjemności z jazdy, zapewniając płynną pracę i niskie zużycie paliwa - cechy charakterystyczne samochodów Lexus. 

 

Wyższy moment obrotowy i krótszy czas rozpędzania

Sukces układu Multi Stage jest ważny z punktu widzenia "jeszcze wyższej" jakości, którą ma się charakteryzować model LC, wyrażającej się przez natychmiastowe, bezpośrednie i miarowe rozpędzanie oraz dobrą przyczepność. W rzeczywistości, wysokość momentu obrotowego i przyspieszenie podczas ruszania z miejsca są tak wysokie, że LC500h zdaje się sprawdzać granicę przyczepności opon, a poza tym, zgodnie z opinią głównego inżyniera Sato, jest to pierwszy Lexus z hybrydowym układem napędowym, który może zerwać przyczepność kół tylnych.

W samochodzie z konwencjonalnym w pełni hybrydowym układem napędowym moment obrotowy silnika spalinowego jest powiększany o moment obrotowy silnika elektrycznego za pomocą przekładni redukującej, natomiast w układzie Multi Stage moment obrotowy silnika V6 oraz silnika elektrycznego może zostać zwiększony przez automatyczną przekładnię, która pozwala rozwinąć większy moment napędowy podczas ruszania z miejsca.

Lexusowi udało się zwiększyć maksymalną prędkość obrotową z 6000 do 6600 obr/min. Dzięki zastosowaniu układu Multi Stage, użyteczny zakres prędkości obrotowej na pierwszym, drugim i trzecim biegu został rozszerzony, co oznacza, że przy maksymalnej prędkości obrotowej samochód osiąga prędkość ok. 50 km/h.

W wyniku tego, LC500h z 3,5-litrowym silnikiem V6 dysponuje maksymalnym momentem obrotowym w pełnym zakresie prędkości - już od chwili ruszenia, rozpędzając się do 100 km/h tylko w pięć sekund.    

                                                       

Skrzynia biegów sprawiająca wrażenie jazdy z 10-przełożeniową skrzynią biegów

Mimo to, że przekładnia wielostopniowa może pracować w jednym z czterech zakresów, to zakres D ma tak zaprogramowany schemat zmiany biegów, że kierowca odnosi wrażenie jakby samochód był wyposażony w 10-przełożeniową skrzynię biegów. Prędkość jazdy rośnie równocześnie z prędkością obrotową tworząc wrażenie liniowego, bezpośredniego i ciągłego rozpędzania, dzięki czemu nie występuje efekt "gumowej taśmy", który można było odczuć w przypadku niektórych samochodów z przekładnią bezstopniową CVT. Na 10. biegu, sterowanie pracą przekładni CVT pozwala na płynną, cichszą jazdę ze stałą prędkością przy mniejszej prędkości obrotowej, która oznacza również mniejsze zużycie paliwa.

Po raz pierwszy w przypadku Lexusa, w przekładni modelu z hybrydowym układem napędowym wykorzystano zalety ulepszonej wersji sterowania skrzynią biegów AI, które można spotkać w konwencjonalnej automatycznej skrzyni biegów. To pozwala na inteligentny i optymalny dobór przełożenia dopasowany do warunków jazdy             i sygnałów ze strony kierowcy - na przykład podczas jazdy pod górę lub zjazdu ze wzniesienia. W układzie zastosowano również automatyczne sterowanie przełączaniem trybów jazdy. To znaczy, że może on dopasować punkt zmiany przełożenia tak, aby dostosować się do zachowań i stylu jazdy kierowcy bez konieczności ręcznego wybierania przez niego trybu jazdy (Drive Mode) w celu dopasowania do oczekiwanego sposobu pracy.

 

Tryb M ręcznego wyboru przełożenia

Dzięki konstrukcji hybrydowego układu napędowego Multi Stage, kierowca może wykorzystać zalety trybu M i ręcznie wybierać oraz utrzymywać wybrane przełożenie za pomocą dźwigienek zamontowanych za kołem kierownicy - rozwiązanie nie dostępne do tej pory w samochodach Lexus   z hybrydowym układem napędowym. Dzięki skoordynowaniu pracy przekładni rozdziału mocy i mechanizmu zmiany biegów, zmiana przełożenia rozpoczyna się natychmiast po otrzymaniu przez moduł sterujący sygnału z dźwigienki, co zapewnia wyjątkowo krótki czas reakcji.

 

AKUMULATORY LITOWO-JONOWE

LC 500h jest pierwszym produkowanym samochodem Lexus wyposażonym w lekkie akumulatory litowo-jonowe o niewielkich rozmiarach. Są one o 20 procent mniejsze niż akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe stosowane w Lexusie LS i elegancko mieszczą się między tylnym siedzeniem    a przestrzenią bagażową. Mimo, że są mniejsze, to charakteryzują się większą gęstością strumienia mocy. 84 ogniwa wytwarzają napięcie 310,8 V.

Wykorzystanie akumulatorów litowo-jonowych pozwoliło również zmniejszyć ich masę, co przełożyło się na masę całkowitą LC 500h, a także przyczyniło się do zmniejszenia bezwładności pojazdu. To z kolei oznacza mniejsze zużycie paliwa, niższy poziom emisji zanieczyszczeń i bardziej zrównoważoną charakterystykę prowadzenia.

To są również pierwsze akumulatory Lexusa, które mają budowę rozproszoną, tzn. funkcja monitorowania napięcia w ogniwach została wydzielona z modułu sterującego pracą akumulatorów. To pozwoliło na skuteczne wykorzystanie pustej przestrzeni wewnątrz akumulatorów - poprowadzono tam wiązkę elektryczną i zamontowano wentylator chłodzący ogniwa - co pozwoliło na zmniejszenie rozmiarów modułu. Wentylator ma większą moc i mniejszą wysokość.

Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych pozwoliło na lepsze wykorzystanie miejsca, dzięki czemu zachowano dużą pojemność przestrzeni bagażowej. Przyczyniły się one również do zmniejszenia masy pojazdu.

 

LC 500 Z SILNIKIEM V8 O POJEMNOŚCI 5,0 LITRÓW

Sercem modelu LC 500 jest wysokoobrotowy (maksymalna prędkość obrotowa 7300 obr/min), wolnossący silnik V8 o pojemności 5,0 litrów. Jest to unowocześniona wersja silnika pracującego według cyklu Atkinsona, który był stosowany w modelach GS F i RC F i który swoje osiągi zawdzięczał zaawansowanemu układowi wtrysku bezpośredniego D-4S. Moc dostarczana jest do kół tylnej osi za pośrednictwem 10-przełożeniowej, ciasno zestopniowanej automatycznej skrzyni biegów (szczegółowe informacje znajdują się w dalszej części).

V8 należy do najważniejszych cech dynamicznego charakteru luksusowego coupe, zapewniając płynną i liniową reakcję przepustnicy oraz wibrujące brzmienie. Maksymalną moc 477 KM / 351 kW rozwija przy 7100 obr/min, a maksymalny moment obrotowy 540 Nm przy 4800 obr/min. To pozwala LC 500 rozpędzić się do 100 km/h w  4,7 sekundy. Intencją było zapewnienie kierowcy poczucia  nieskończenie dużego przyspieszenia, połączonego z szybką reakcją i wysoką mocą - cech, których klienci oczekują od silnika wolnossącego.

Silnik został zaprojektowany tak, aby był trwały, miał małą masę z wytrzymałymi, kutymi korbowodami i zaworami ze stopu tytanu. Podwójny układ dolotowy pozwala na swobodne zasysanie dużej ilości powietrza i zapewnia charakterystyczne brzmienie (szczegółowe informacje znajdują się w oddzielnym rozdziale, powyżej).  Hałas          i drgania zostały zmniejszone za pomocą podwójnego tłumika drgań skrętnych na kole pasowym wału korbowego, a za niskie zużycie paliwa odpowiadają: układ bezpośredniego wtrysku D-4S, praca w cyklu Atkinsona, zoptymalizowane działanie układu VVT-i  oraz wysoki stopień sprężania. Wiele środków podjęto w celu zmniejszenia strat tarcia i pompowania.

 

POMYSŁOWE ROZWIĄZANIE TECHNICZNE: NOWA 10-STOPNIOWA AUTOMATYCZNA SKRZYNIA BIEGÓW DIRECT SHIFT

Projektując nową automatyczną skrzynię biegów Direct Shift do modelu LC 500, Lexus poszukiwał rozwiązania, które nie będzie krokiem wstecz i w którym przyjemność jazdy nie będzie przyćmiona dużą różnicą przełożeń na wyższych biegach, co powoduje nieprzyjemne brzmienie silnika. Inżynierowie zorientowali się, jak z punktu widzenia płynnej jazdy ważna jest skrzynia biegów przekazująca dużą ilość informacji i szybko zmieniająca biegi, natychmiast reagując na życzenia kierowcy.

Rozwiązaniem okazała się 10-przełożeniowa, ciasno zestopniowana skrzynia biegów, w której różnice przełożeń na poszczególnych biegach są mniejsze - nawet odległości między kołami zębatymi są mniejsze - jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie wprowadzone przez Lexusa w samochodach osobowych klasy premium.

W celu wyeliminowania wrażenia, że drugi i trzeci bieg są za długie dodano przełożenie pośrednie, a 10 bieg pozwala na jazdę z wysoką prędkością przy mniejszej prędkości obrotowej. Jest to jedna z najszybciej zmieniających biegi skrzyń na świecie - zapewnia dobre wyczucie, krótki czas reakcji, płynną zmianę biegów bez szarpnięć i harmonijne brzmienie silnika, która doskonale służy głównym celom tworzenia modelu LC - "ostrzejszy i dopracowany".

Kolejnym pierwszym na świecie rozwiązaniem, które wprowadził Lexus, jest sterowanie AI-SHIFT z funkcją przełączania trybów jazdy. Pozwala ona wybrać optymalne przełożenie zgodnie z oceną preferencji i zamiarów kierowcy - nie tylko na podstawie prędkości jazdy i położenia pedału przyspieszenia, ale również na podstawie danych historycznych. Układ sterowania dopasowuje punkt zmiany biegu, nawet jeżeli kierowca nie używał przełącznika wyboru trybu jazdy.

Skrzynia biegów wykorzystuje nową przekładnię hydrokinetyczną ze sterowaniem pracą sprzęgła blokującego w całym zakresie, która zapewnia przyjemne bezpośrednie wyczucie jazdy i zapobiega niepotrzebnemu wzrostowi prędkości obrotowej silnika. Dzięki inteligentnej budowie, zamontowaniu w pojeździe i zastosowaniu wielu środków zmniejszających masę, cała skrzynia biegów jest porównywalna, zarówno pod kątem wymiarów jak i masy, z obecną ośmioprzełożeniową automatyczną skrzynią biegów Lexusa. Aby obniżyć zużycie paliwa tam, gdzie to tylko możliwe, zastosowano materiały o niskim współczynniku tarcia, a liczbę elementów - przekładni planetarnych, sprzęgieł i hamulców - ograniczono do minimum.

 

KUNSZT RZEMIEŚLNIKÓW TAKUMI

  • Model LC zawdzięcza swoją jakość i osiągi staranności Takumi - mistrzom rzemiosła o najwyższych kwalifikacjach
  • Idealne środowisko do produkcji luksusowego coupe w fabryce Motomachi
  • Ręczne wykończenia i szycie podkreślają wysoką jakość materiałów we wnętrzu
  • Nieustanne ulepszanie dynamiki jazdy w najdrobniejszych szczegółach

Umiejętności mistrzów rzemiosła Lexusa - słynnych Takumi - są kluczowym elementem z punktu widzenia wyjątkowej jakości każdego wyprodukowanego przez Lexusa samochodu. Takie podejście sprawia, że nowy LC zyskuje nie tylko z punktu widzenia montażu i wykończenia skomplikowanych elementów, ale również z punktu widzenia osiągów i zachowania pojazdu na drodze. W związku z tym, doświadczenie i dokładna ocena wydawana przez Takumi stanowią gwarancję uzyskania najlepszych możliwych wyników.

 

FABRYKA MOTOMACHI, DOM LEXUSA LFA I LC

Model LC jest produkowany w fabryce Lexusa Motomachi, która jest sławna ze względu na produkcję ręcznie składanego super samochodu - modelu LFA. Budynki oraz infrastruktura zostały specjalnie przygotowane do produkcji modelu LC, aby zapewnić zachowanie najwyższego poziomu jakości. 

Wielu rzemieślników Takumi i wykwalifikowanych pracowników, którzy montowali model LFA, przeszło do projektu LC, zabierając ze sobą wiedzę i doświadczenie, szczególnie jeśli chodzi o pracę z elementami z włókien węglowych i ręczne wykończenie.

W celu stworzenia środowiska, które będzie pomagało członkom zespołów zachować skupienie przy pracy, pomieszczenia nowej linii produkcyjnej w Motomachi zostały pomalowane na biało. Każdy pracownik poświęca przy produkcji każdego samochodu aż 20 minut, łącząc umiejętności manualno-wzrokowe z pracą na tablecie, co pozwala na sprawdzenie i weryfikację poziomu jakości na każdym etapie produkcji.  Sprawność umysłowa i techniczna pracowników jest ciągle rozwijana, aby ugruntować sposób myślenia zgodny z filozofią "zero kompromisów" w zakresie spełniania rygorystycznych wymagań Lexusa dotyczących jakości.

Ostateczna kontrola jest przeprowadzana w pomieszczeniu o szklanych ścianach i oświetleniu diodowym, które jest zamontowane nawet w podłodze, co ma zapewnić sprawdzenie precyzyjnego wykończenia wszystkich powierzchni i elementów poszycia nadwozia, jednolitości koloru powłoki lakierowej, jakości wnętrza oraz działania mechanizmów. Podczas prób dynamicznych, mających na celu monitorowanie hałasu i wibracji, odpowiednia grubość szklanych ścian pozwala również uchwycić nawet najmniejsze zniekształcenia akustyczne.

 

WYKOŃCZENIE WNĘTRZA

Tutaj umiejętności Takumi są widoczne w postaci precyzyjnych szwów, które zapewniają doskonałe wykończenie w miejscach gdzie skórzana tapicerka pokrywa skomplikowane kształty przestrzenne. Wykończenie paneli drzwi Alkantarą i układ perforacji skórzanego poszycia foteli są świadectwem przywiązywania uwagi do szczegółów, w celu stworzenia doskonałej atmosfery we wnętrzu pojazdu.

Kształt i wrażenia dotykowe kierownicy - najważniejszego elementu przekazującego kierowcy informacje o jakości osiągów modelu LC - zostały określone na podstawie wielu godzin prób i weryfikacji przez najlepszego kierowcę Takumi. Jego wyczerpujące analizy pozwoliły na stworzenie bardzo skomplikowanego przekroju poprzecznego. Profil przekroju każdej z części koła tworzy idealny kształt dopasowany do sytuacji zmiany chwytu i pozycji rąk podczas kierowania. Tak samo postąpiono w przypadku kształtu i działania dźwigienek służących do ręcznego wyboru przełożeń. Wykonane z chłodnego w dotyku stopu magnezu charakteryzują się precyzyjnie dopracowanym kształtem oraz sposobem przełączania.

 

RĘCZNIE WYKONANA GAŁKA DŹWIGNI ZMIANY BIEGÓW

Budowa i wykończenie gałki dźwigni zmiany biegów uwypukla mistrzostwo rzemiosła i przywiązywanie uwagi do szczegółów charakteryzujące cały samochód. Wiele wysiłku poświęcono, aby ten element, w przypadku którego ważny jest dotyk, odpowiadał poziomowi jakości, który mogą zapewnić jedynie wykwalifikowani rzemieślnicy.

Gałka wykończona jest skórą, tym samym pasuje do wnętrza kabiny modelu LC, gdzie zastosowano na szeroką skalę wysokiej jakości materiały skórzane. Dzięki temu, że znajdują się od wewnętrznej strony szwy pozostają niewidoczne. Szwy są proste, co w całości należy zawdzięczać zaawansowanym umiejętnościom rzemieślników Lexusa (odległość szwu od krawędzi wynosi jedynie 2 mm), natomiast wielkość i kształt otworów, grubość igły oraz jej kąt przyłożenia są przedmiotem ciągłej weryfikacji, co ma zapewnić idealną regularność.

Elementy metalowe są nieznacznie zagłębione, dzięki czemu, podczas korzystania z dźwigni, dłoń kierowcy wyczuwa tylko skórzaną powierzchnię. Różne elementy gałki dają różne wrażenia dotykowe. Górna powierzchnia jest gładka i miękka, a warstwa pianki zapewnia odpowiedni poziom sprężystości. Tylna powierzchnia wykończona perforowaną skórą jest twardsza, co podkreśla uczucie towarzyszące każdej zmianie biegu.

 

TECHNOLOGIA SZYBKIEGO FORMOWANIA INFUZYJNEGO (RTM)

Elementy modelu LC z włókna węglowego (CFRP) o skośno-krzyżowym wzorze można było wykonać dzięki zastosowaniu procesu szybkiego formowania infuzyjnego, stanowiącego rozwinięcie wykorzystywanej w fabryce Motomachi technologii do produkcji modelu Lexus LFA. Sucha mata z włókna węglowego jest umieszczana w zamykanej formie, po czym do formy wprowadzana jest żywica. Takie rozwiązanie pozwoliło na wykorzystanie procesu w masowej produkcji. Poszycie dachu z włókna węglowego miało główny udział w obniżeniu środka ciężkości i zmniejszeniu masy własnej pojazdu.

 

NITY SAMOWYKRAWAJĄCE

Lexus zastosował nową technologię łączenia elementów ze stopu aluminium z elementami metalowymi, która pozwoliła na zmniejszenie masy w kluczowych obszarach, co jest szczególnie widoczne w przypadku kolumn przedniego zawieszenia.

Zastosowanie nitów samowykrawających pozwoliło połączyć elementy z różnych materiałów, co jest niemożliwe za pomocą metod spawalniczych. Zamiast zgrzewania punktowego, materiał jest wykrawany tylko od strony górnej.

 

DYNAMIKA JAZDY

Umiejętności i doświadczenie rzemieślników Takumi zostały wykorzystane do zapewnienia nowemu luksusowemu coupe doskonałej dynamiki jazdy. Celem było spełnienie w czasie jazdy obietnicy wspaniałych wrażeń, złożonej przez stylistykę nadwozia i brzmienie silnika w momencie rozruchu.

Szybka i zdecydowana reakcja na ruchy kierownicą, silna, rytmiczna praca skrzyni biegów, podparcie  i komfort foteli oraz pozycja stóp na pedałach – wszystkie te elementy, a


DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
2024_UX_300h_F_SPORT_Sapphire_Blue_bi-tone_023_DYNAMIC_HR.jpg
2024-05-01 08:51:00
Lexus UX 300h xz nową baterią litowo-jonową i mocniejszym napędem

Wzrost mocy do 199 KM i większa dynamika auta.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
lexus-lbx-combo-static-002_c.jpg
2024-04-26 19:42:00
Lexus LBX z wyposażeniem i materiałami z wyższych segmentów

Nowoczesne technologie znane z większych SUV-ów Lexusa.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
LEXUS-NX-350H-STATYKA1-26.jpg
2024-04-22 17:47:00
10 lat Lexusa NX. To najchętniej wybierany model marki w Polsce

To najpopularniejszy model w naszym kraju i hybrydowy lider sprzedaży.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
nxmy25overtraileu03.jpg
2024-04-17 14:18:00
Nowy Lexus NX Overtrail o zwiększonych zdolnościach terenowych

Do gamy Lexusa NX dołącza uterenowiona wersja Overtrail w Polsce od 330 900 zł.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Lexus_140424_jpg__-2.jpg
2024-04-15 16:41:00
Prototypowy Lexus LF-ZC inspiracją dla wystawy „Time” podczas Milan Design Week 2024

Tegoroczny Milan Design Week potrwa do 21 kwietnia.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 133
DILERZY
LEXUS KATOWICE

Roździeńskiego 208 A

40-315 Katowice

fax 32 743 70 05

tel: 32 743 70 00

SZCZEGÓŁY
LEXUS KRAKÓW

Al. Pokoju 63a

31-564 Kraków

fax (12) 416 76 67

tel: (12) 416 76 66

SZCZEGÓŁY
LESZNO
LEXUS LESZNO

Aleje Marszałka Józefa Piłsudskiego 4

64-100 Leszno

tel: (65) 529 37 37

SZCZEGÓŁY
LEXUS POZNAŃ

ul. Lechicka 7

61-691 Poznań

fax (61) 829 02 81

tel: (61) 829 02 80

SZCZEGÓŁY
LEXUS SZCZECIN

Mieszka I 25

71-007 Szczecin

fax (91) 433 35 88

tel: (91) 433 35 88

SZCZEGÓŁY
Trójmiasto
LEXUS Trójmiasto

Aleja Grunwaldzka 270 vis a vis Alchemia

80-314 Gdańsk

tel: (58) 380 30 30

SZCZEGÓŁY
LEXUS WARSZAWA-PUŁAWSKA

Puławska 562

02-884 Warszawa

fax 22 544 06 16

tel: 22 544 06 06

SZCZEGÓŁY
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI