motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
25 marca 2021 10:28

HR-V e: HEV: bliższe spojrzenie na koncepcję projektu

Nowy HR-V łączy filozofię jednorodnej, klarownej stylistyki Hondy z solidnością SUV-a.


Dostępna tylko z napędem hybrydowym, nowa generacja modelu HR-V jest zwieńczeniem kolejnego etapu szczegółowych badań współczesnych postaw konsumenckich. Po analizach sposobu, w jaki dzisiejsza aktywna, skomunikowana społeczność identyfikuje i wybiera produkty o wysokiej wartości, Honda opracowała nie tylko zupełnie nowy kompaktowy model typu SUV, ale także produkt konsumencki, który musi przemawiać atrakcyjnością, funkcjonalnością i użytecznością.

Badania przeprowadzone przez Hondę wykazały, że współcześni konsumenci wybierają produkty nie tylko kierując się konkurencyjnymi osiągami czy atrakcyjną stylistyką, ale także na podstawie tego, jak integrują się one z ich życiem i w jakim stopniu spełniają ich indywidualne wymagania. Podążając tą drogą, zespół projektowy przyjął motto „Wzmocnij swoje życie” (“Amp up your life"). Na każdym etapie tworzenia nowego samochodu koncentrowano się zatem się na wspieraniu aktywnego stylu życia jego przyszłych użytkowników. Celem było rozszerzenie możliwości, jakie klientom oferuje samochód, aby ułatwiać i „wzmacniać” ich codzienne życie.

W rezultacie powstało nowoczesne nadwozie typu coupe-SUV, które emanuje stylistycznym minimalizmem. Jednocześnie wyjątkowo przestronne i wszechstronne wnętrze nowego modelu jest bardziej zorientowane na użytkownika i wygodniejsze, niż kiedykolwiek przedtem. HR-V e:HEV to także pożądane, jednak rzadko spotykane połączenie stylistyki SUV-a klasy premium z wyjątkowo efektywnym rozplanowaniem przestrzeni. Samochód z powodzeniem podtrzymuje reputację Hondy w zakresie jakości, funkcjonalności i praktyczności oraz prezentuje indywidualny i radosny styl, mieszcząc wszystko w kompaktowym opakowaniu.

Honda od dawna stosuje zasadę tworzenia pojazdów "Maksimum dla człowieka, minimum dla maszyny" (M/M), która opiera się na przekonaniu, że celem techniki i projektowania jest służenie przede wszystkim potrzebom kierowcy i pasażerów.

Efektywne rozmieszczenie podzespołów układu napędowego w zmodernizowanej wersji globalnej małej platformy podwoziowej Hondy oraz centralna lokalizacja zbiornika paliwa, odegrały kluczową rolę w zwiększeniu przestrzeni w kabinie i poprawie komfortu podróżowania czterech dorosłych osób. Zaawansowana konstrukcja i najnowsze technologie wpłynęły na zwiększenie wszechstronności wnętrza Hondy HR-V e:HEV, a także poprawę jego ergonomii i przewiewności.

Lider Projektu Hondy HR-V e:HEV, Kojiro Okabe, powiedział: „Podczas opracowywania HR-V przeprowadziliśmy dyskusje z grupami ludzi z różnych środowisk, zróżnicowanych pod względem wieku i płci, reprezentujących wiele dziedzin wiedzy. Dzięki tworzeniu samochodu od podstaw, HR-V zyskał elementy, które dają radość i frajdę wszystkim jego użytkownikom. Naszym celem było podkreślenie indywidualizmu klientów, zamiast wtłaczania ich w ustalone ramy oraz stworzenie samochodu, który pozwoli wszystkim ludziom cieszyć się ich stylem życia.”

 

Stylistyka nadwozia

Estetyka modelu coupe-SUV nowego HR-V stwarza poczucie energii i dynamizmu. Jego poziome i skierowane do przodu, charakterystyczne linie oraz gładkie powierzchnie odzwierciedlają klarowną stylistykę, podobnie jak w innych ostatnio konstruowanych modelach Hondy, z zewnętrznymi elementami wkomponowanymi w kształty nadwozia. Na przykład, reflektory i przedni wlot powietrza wtapiają się w przednie błotniki, płynnie łącząc się z unikalną górną kratką wlotu powietrza, wykonaną w kolorze nadwozia.

Aby stworzyć nowoczesną, dyskretną estetykę, projektanci zastosowali wyrazistą poziomą linię biegnącą wzdłuż nadwozia od reflektorów do tylnych świateł. Dążenie do połączenia użyteczności i estetyki jest widoczne z tyłu, w prostej i eleganckiej konstrukcji drzwi bagażnika, w których przestrzenną formę zgrabnie wkomponowano klamkę drzwi. Otwór bagażnika, jego dolna krawędź oraz nisko osadzona, płaska podłoga przestrzeni ładunkowej, współgrają ze sobą, zapewniając łatwy dostęp do bagaży, pomimo kształtu dachu inspirowanego nadwoziami coupe.

W dążeniu do uzyskania bardziej eleganckiego wyglądu i świetnej prezencji nadwozia zarówno z daleka, jak i z bliska, projektanci poświęcili wiele uwagi najdrobniejszym szczegółom. Na przykład, krawędzie sąsiadujących elementów są wyrównane i zminimalizowane tak bardzo, jak to możliwe, aby uniknąć cieni. Dbałość o szczegóły jest również widoczna w przypadku dwóch punktów oświetlenia tablicy rejestracyjnej, klamki drzwi bagażnika i kamery cofania, które są po prostu połączono w jednym elemencie. Przyczynia się to do czystości stylizacji i stanowi nawiązanie do innych najnowszych modeli Hondy, w których dążenie do prostoty w szczegółach zaowocowało bardziej eleganckim wzornictwem.

 

Tworzenie poczucia przestrzeni

We wnętrzu modelu HR-V e:HEV każdy element został dopracowany z myślą o uzyskaniu poczucia przestronności i przewiewności, łączących pasażerów ze światem zewnętrznym. Okna zaprojektowano w taki sposób, by przepuszczały jak najwięcej światła, a poziomo zorientowana deska rozdzielcza i płaska linia maski silnika, zapewniają niezaburzoną widoczność i dodatkowy komfort podczas jazdy.

Poczucie przewiewności potęgują otwory wentylacyjne w kształcie litery L, umieszczone w górnych narożnikach deski rozdzielczej. Zapewniają one odprężający strumień powietrza, a jednocześnie eliminują wady tradycyjnych układów nawiewu, z których powietrze płynie bezpośrednio na pasażerów, powodując dyskomfort. Nowy system delikatnie kieruje strumień wzdłuż okien bocznych i przedniej szyby w stronę dachu, tworząc zawirowania powietrza obok i nad pasażerami. Efektem zastosowania nowej konfiguracji otworów wentylacyjnych jest komfortowe środowisko dla kierowcy i wszystkich pasażerów.

Podstawową kwestią związaną z komfortem wnętrza było optymalne rozmieszczenie elementów sterujących. Ich przejrzysty, prosty w obsłudze układ zwiększa poczucie spokoju, a pokrętła i przełączniki systemów audio i wentylacji, wraz z deską rozdzielczą, są umieszczone jak najbliżej pola widzenia kierowcy. Natychmiast rozpoznawalne elementy sterujące zapewniają bezpieczną i intuicyjną obsługę.

W porównaniu z poprzednią generacją modelu, tylne siedzenia Hondy HR-V e:HEV zyskały dodatkowe odchylenie od pionu, zwiększające komfort i przestrzeń dla pasażerów. Co istotne, pomimo niewiele zmienionych wymiarów zewnętrznych pojazdu, oferuje on więcej miejsca na nogi i ramiona, przez co zapewnia większe poczucie przestronności i komfortu. Aby zaoferować klientom sprytne rozwiązania przestrzeni ładunkowej i niskie położenie podłogi bagażnika, inżynierowie Hondy starannie dopracowali funkcjonalność przestrzeni z całkowicie płaską podłogą i układem siedzeń, który ułatwia załadunek wszelkiego rodzaju bagaży, takich jak np. rowery, sprzęt sportowy czy inne przedmioty związane ze stylem życia użytkowników modelu.

Lider Projektu Hondy HR-V e:HEV, Kojiro Okabe dodał: „Zaprojektowaliśmy całkowicie nową hybrydową generację HR-V, aby sprostać wartościom wyznawanym przez naszych klientów, spełnić wymagania współczesnych konsumentów oraz przemówić językiem, jakiego oczekuje nowe pokolenie właścicieli samochodów. Młodzi konsumenci wymagają celowości i innowacyjności od produktów, którymi się interesują. Dzięki przemyślanemu zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych Hondy i rygorom języka projektowego, stworzyliśmy samochód, który zapewni przestronność, skomunikowanie ze światem zewnętrznym, niezawodność i wszechstronność, niezbędne do pełnej pomocy w codziennym życiu klientów."

Honda HR-V e:HEV będzie dostępna w Europie pod koniec 2021 roku. Klienci mogą już zgłosić zainteresowanie zakupem modelu za pośrednictwem strony internetowej Hondy: https://www.honda.pl/cars/new/hr-v-hybrid/hr-v-register-interest/register-interest.html.


Autor: Honda Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
440032_2023_Honda_ZR-V_e_HEV_-_Group_Shot.jpg
2023-06-20 13:09:00
Nowa Honda ZRV e:HEV

Nowy ZR-V e:HEV łączy w sobie atrakcyjną stylistykę, potężne osiągi, wyjątkową dynamikę i komfort podczas jazdy.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
430023_2023_Honda_Civic_Type_R_unveil.jpg
2022-12-01 05:22:00
Honda podaje ceny nowego Civika Type R

Ceny Civica Type R zaczynają się od 244 900 zł, a pierwsze dostawy samochodów są planowane na pierwszy kwartał 2023 r.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
5 (3).jpg
2022-10-05 15:28:00
Honda Civic e:HEV w sprzedaży już w tym miesiącu

Ceny najnowszej odsłony popularnego kompaktu zaczynają się od 139 900 zł, przy czym nawet podstawowa wersja oferuje wyjątkowo bogate wyposażenie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
407792_HONDA_UNVEILS_ALL-NEW_CIVIC_TYPE_R.jpg
2022-07-27 10:24:00
Honda prezentuje najnowszego Civica Type R

Nowy Civic Type R bazuje na 25 latach doświadczeń w podnoszeniu osiągów poprzednich generacji hot-hatcha.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
371332_2022_Honda_Civic_e_HEV.jpg
2022-06-29 09:01:00
Honda przedstawia ceny i specyfikację najnowszego civica e:HEV

Ceny zaczynają się od 139 900 zł lub od 1 199 zł netto* miesięcznie dla korzystających z finansowania z Honda Finance • Najnowszy Civic jest już dostępny do...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 17
DILERZY
HONDA ARHER

Kapelanka 40

30-347 Kraków

fax 12 261 00 77 we

tel: 12 261 00 77 wew. 22

e-mail:

arher@arher.pl
SZCZEGÓŁY
HONDA ARIES MOTOR

Arkuszowa 11

01-394 Warszawa

fax 22 839 79 84

tel: 22 839 69 50

SZCZEGÓŁY
HONDA ATUT CAR

Tarnowska 168

33-300 Nowy Sącz

fax 18 477 00 10

tel: 18 477 00 00

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTO GDAŃSK

Al.Gen.Hallera 132

80-416 Gdańsk

fax 58 344 91 01

tel: 58 344 90 97

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTO LESZNO

Jana Pawła II 2

64-100 Leszno

fax 65 520 52 63

tel: 65 520 52 63

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTO MOJSIUK

Stare Bielice 128

76-039 Biesiekierz

fax 94-346-52-54

tel: 94-34-77-363

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTOGALERIA

Wyszogrodzka 103

09-400 Płock

fax 24 260 99 88

tel: 24 260 99 99

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 6
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI