motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
10 lutego 2017 19:15

Dziesiąty Civic w historii

Honda Civic dziesiątej generacji jest bardzo dynamicznym pięciodrzwiowym hatchbackiem.


To najbardziej zaawansowana konstrukcja w historii japońskiej firmy, która wprowadza nową jakość w segmencie samochodów kompaktowych.

Civic jest kluczowym modelem dla Hondy w Europie i jednym z głównych elementów na drodze do sukcesu sprzedażowego i produkcyjnego japońskiej firmy w tym regionie. Dla wielu europejskich klientów Civic jest synonimem Hondy.W przypadku modelu najnowszej generacji zespół projektantów dążył do całkowitego odmłodzenia charakteru tego auta.

Realizacja założonego celu – przy uwzględnieniu wymagań związanych z ostateczną ceną samochodu, wielkością zużycia paliwa orazzdolnościami produkcyjnymi – wymagała zastosowania nowatorskich rozwiązań w zakresie konstrukcji, aerodynamiki i struktury podwozia.W celu stworzenia ambitnego projektu, zespół ekspertów oparł swoje działania wokół sloganu „otokomae”, który oznacza grację i elegancję, jak również wewnętrzne piękno.

Specjaliści z Hondy przeanalizowali konstrukcje innych aut oferowanych na rynku, włączając w to modele europejskich marek premium. W ten sposób wyznaczono główne wytyczne dla nowego Civica w zakresie właściwości jezdnych, komfortu jazdy, reakcji układu kierowniczego, izolacji akustycznej wnętrza, jakości wykonania oraz ogólnego wykończenia.

Bazując na 40-letniej historii Hondy, nowy Civic pozostaje wierny oryginalnemu projektowi „samochodu dla ludzi, samochodu dla świata”, oferując połączenie wyrafinowanego designu, sportowej stylizacji oraz przestronnego i funkcjonalnego wnętrza z doskonałymi właściwościami jezdnymi zapewniającymi radość z jazdy.

Nadwozie pięciodrzwiowej Hondy Civic jest szersze, dłuższe i niższe od modelu poprzedniej generacji, co pozwoliło uwypuklić sportowe cechy nowej konstrukcji. Nowy Civic ma też krótsze zwisy zwracające uwagę na dobre właściwości aerodynamiczne samochodu. Uzupełnieniem całości jest agresywny przedni pas nadwozia, z którym komponują się wydatne nadkola oraz wyprofilowane wloty powietrza z przodu i z tyłu.

Nowa Honda Civic została zaprojektowana od podstaw w celu osiągnięcia doskonałych właściwości jezdnych.Lekka, bardzo sztywna karoseria - stworzona z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań inżynieryjnych oraz nowoczesnych technik konstrukcyjnych - pozwala uzyskać niski środek ciężkości, natomiast nowe, wyrafinowane zawieszenie zapewnia doskonałe wrażenia zjazdy.

Dzięki zastosowaniu szerszej i dłuższej płyty podłogowej, inżynierom Hondy udało się stworzyć wnętrze o wiodącej w klasie przestronności. Całkowicie przeprojektowane wnętrze wyróżnia się prostym designem, nowymi rozwiązaniami technicznymi, wysokogatunkowymi materiałami wykończeniowymi, a także niżej umieszczonymi fotelami, dzięki czemu kierowca czuje większą więź ze swoim autem i ma lepszą widoczność przez przednią szybę. Ponadto, nowy Civic oferuje obszerny przedział pasażerski, pojemny bagażnik oraz praktyczne rozwiązania konstrukcyjne. Opracowany przez Hondę system informacji, rozrywki i łączności drugiej generacji zapewnia integrację z Apple CarPlay i Android Auto.

W nowej Hondzie Civic debiutują dwa silniki benzynowe VTEC TURBO, które zostały opracowane pod kątem wysokich osiągów, zapewniających prawdziwą radość z jazdy tym autem.

Pakiet systemów bezpieczeństwa aktywnego oraz układów wspomagających kierowcę – Honda SENSING –zastosowany we wszystkich wersjach Hondy Civic sprawia, że model ten jest jednym z najbezpieczniejszych aut w swojej klasie.

Pięciodrzwiowa Honda Civic w odmianie hatchback będzie produkowana wyłącznie w należącej do Hondy fabryce w Wielkiej Brytanii i eksportowana na rynki globalne.

Podejście do projektu nowego Civica, a także zastosowane w nim rozwiązania techniczne potwierdzają pozycję Hondy, jako sportowej i nowoczesnej marki, która stawia na rynek europejski i samochody segmentu C.

 

Sportowe, nowoczesne i eleganckie nadwozie

Nowy Civic wyróżnia się elegancką, opływową sylwetką odzwierciedlającą założenia nowej koncepcji designerskiej Hondy, która podkreśla sportowy charakter samochodu. Ostre linie zostały uzupełnione najbardziej rozbudowanym pakietem aerodynamicznym w klasie aut kompaktowych, obejmującym m.in. kompletną osłonę podwozia.

Civic jest o 30 mm szerszy, o 136 mm dłuższy i o 20 mm niższy od modelu poprzedniej generacji. Takie gabaryty nie tylko świadczą o sportowej naturze nowego Civica, ale również pozwalają na wygospodarowanie większej przestrzeni wewnątrz oraz uzyskanie lepszej dynamiki układu jezdnego.

Nowe, większe i szersze koła oraz opony dodatkowo podkreślają szeroką sylwetkę auta, natomiast zwiększony rozstaw osi, skrócone zwisy i pochylona kabina pasażerska potęgują dynamiczny charakter nowego Civica.

O tym, że Civic nowej generacji jest „sportowcem” świadczy również krótki zwis z przodu oraz charakterystyczny wlot powietrza. Całość jest nową interpretacją znanego od lat przedniego pasa nadwozia Hondy, w którym znalazły się również typowe dla japońskiej marki reflektory.

Górna krawędź reflektorów łączy się z górnymi elementami osłony chłodnicy w okolicach bocznych krawędzi maski silnika, tworząc elegancki pas dekoracyjny biegnący przez całą szerokość przedniej części nadwozia, co podkreśla sylwetkę samochodu mocno osadzoną na kołach. W zależności od wersji wyposażeniowej, nowoczesne, płaskie, przednie klosze zawierają oświetlenie LED lub projekcyjne lampy halogenowe. We wszystkich modelach zastosowano światła LED do jazdy dziennej, których diody – umieszczone na zewnętrznej krawędzi reflektorów – tworzą kształt kija hokejowego.

Eleganckie, dynamiczne kontury nadwozia biegną wokół przednich nadkoli, dając początek przetłoczeniu ciągnącemu się przez przednie i tylne drzwi na wysokości zewnętrznych klamek, które w tylnej części auta łączy się z lampami LED przypominającymi kształtem literę „C”.

Drugie przetłoczenie boczne umieszczone w dolnej części nadwozia biegnie od podstawy przednich drzwi, znajdującej się tuż za przednim kołem, ku górze, poprzez całą szerokość drzwi i łączy się tylnym nadkolem, dając wrażenie ciągłego ruchu samochodu.

Agresywnie opadająca linia dachu, zawierającego antenę w kształcie płetwy rekina, płynnie przechodzi w słupek C, przedłużając tym samym powierzchnię tego elementu aż do tylnych narożników.

Charakterystyczna krawędź w tylnej części dachu ma swój początek w górnej części słupków C, skąd przechodzi ku górnym narożnikom tylnej szyby, gdzie łączy się z „unoszącym się” spoilerem. Drugi spoiler – umieszczony w dolnej części tylnej szyby – zawiera centralne światło stopu.

Zwieńczeniem całości są ostre krawędzie i wydatne wyloty powietrza w tylnym zderzaku. W efekcie, nowa Honda Civic odznacza się opływowym, wyrafinowanym i dynamicznym wyglądem, uzupełnionym nowoczesnymi dodatkami.

W nowej Hondzie Civic będzie oferowanych siedem kolorów lakieru: niemetalizowany Rallye Red, metalizowane Lunar Silver, Polished Metal, Brilliant Blue oraz perłowe White Orchid, Crystal Black i Sonic Grey.

Nabywcy Civica z silnikiem 1,5 litra VTEC TURBO mogą wybrać wersję Sport, Sport Plus lub Prestige, przy czym każda z nich wyróżnia się ekskluzywnymi elementami dekoracyjnymi nadwozia. Wersje Sport i Sport Plus oferują bardziej wydatne spoilery z przodu i z tyłu, powiększone boczne progi, ekskluzywne, 17-calowe obręcze aluminiowe, reflektory LED i przednie światła przeciwmgielne oraz chromowaną, podwójną końcówkę układu wydechowego umieszczoną centralne w tylnym zderzaku.

Z kolei wersja Prestige wyróżnia się dyskretnymi dodatkami, jak chromowane wykończenie osłony chłodnicy, chromowane klamki zewnętrzne czy chromowane ramki bocznych szyb.

 

Wiodąca w klasie wydajność aerodynamiczna

Zespół pracujący nad modelem Civic dążył do stworzenia nadwozia odznaczającego się niskim oporem aerodynamicznym i wysoką stabilnością podczas szybkiej jazdy. Udało się to osiągnąć poprzez odpowiednie ukierunkowanie strumienia powietrza płynącego ponad i pod samochodem, co dodatkowo pozwoliło ograniczyć siłę nośną.

Wartość CdA - stanowiąca połączenie współczynnika czołowego oporu aerodynamicznego (Cd) oraz powierzchni czołowej (A) - poprawiła się o 3 % w porównaniu z modelem Civic poprzedniej generacji, co w ostateczności pozwoliło osiągnąć najlepszy wynik w klasie pod tym względem (wewnętrzne dane Hondy).

Słupki A o zaawansowanej konstrukcji w połączeniu z przednimi i tylnymi zderzakami minimalizują zawirowania powietrza opływającego nadwozie, podczas gdy osłona chłodnicy została zaprojektowana tak, aby ograniczyć straty w dostarczaniu powietrza chłodzącego silnik. Zastosowanie osłon pod silnikiem i podwoziem sprawiło, że niemal cały panel podwoziowy jest płaski, natomiast specjalne elementy umieszczone przed każdym nadkolem pomagają odpowiednio kierować strumień powietrza wokół opon. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia wydajności aerodynamicznej i zredukowania oporu. Ponadto, inżynierowie Hondy opracowali koła o konstrukcji, która dodatkowo obniża poziom oporu powietrza o kolejne 4 %.

Krótki zwis z przodu również sprzyja poprawie właściwości aerodynamicznych, natomiast końcówki układu wydechowego – ze stali wytłaczanej –zostały wyprofilowane w taki sposób, aby wyeliminować potrzebę stosowania dodatkowych osłon podwozia w tylnej części samochodu.

Dobre parametry aerodynamiczne są również zasługą płynnej integracji przedniej szyby oraz bocznych okien z nadwoziem oraz zastosowania minimalnych odstępów pomiędzy panelami nadwozia.

Dolny spoiler umieszczony na pokrywie bagażnika odgrywa ważną rolę w odpowiednim kierowaniu strumienia powietrza w tylnej części nadwozia. Jego specyficzny kształt i precyzyjnie dobrane wymiary pozwalają uzyskać niezakłócony strumień powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu turbulencji powstających za samochodem.

 

Nowa, zaprojektowana od podstaw płyta podłogowa sprzyja dynamicznej jeździe

Nabywcy na wszystkich światowych rynkach, na których będzie sprzedawana nowa Honda Civic, oczekują, iż model ten zaoferuje im europejską jakość wykonania oraz doskonałe osiągi. Aby spełnić te wymagania, zespół odpowiedzialny za projekt nowego modelu podjął się realizacji największego przedsięwzięcia inżynieryjnego w historii marki, tworząc od podstaw całkowicie nowy samochód.

Celem było zachowanie dynamicznych cech Civica, które pozwoliłyby mu konkurować z najlepszymi modelami w segmencie. Już na wczesnym etapie prac nad płytą podłogową, specjaliści z Hondy przeanalizowali konstrukcje najlepszych aut w segmencie C, włączając w to wiodące modele europejskich marek premium. W ten sposób wyznaczono główne wytyczne dla nowego Civica w zakresie właściwości jezdnych, komfortu jazdy, reakcji układu kierowniczego, izolacji akustycznej wnętrza, jakości wykonania oraz ogólnego wykończenia.

Pomimo tak ambitnego programu rozwojowego, nowy Civic pozostał „samochodem dla ludzi, samochodem dla świata”, zachowując pozycję przystępnego cenowo, oszczędnego i taniego w eksploatacji auta kompaktowego. Wymagało to jednak opracowania całkowicie nowego podejścia do kwestii aerodynamiki oraz konstrukcji nadwozia, układu napędowego i podwozia.

Zakrojony na szeroką skalę globalny program objął różnorodne wersje nadwoziowe modelu: pięciodrzwiowego hatchbacka, czterodrzwiowego sedana, trzydrzwiowe coupe. Dostępna będzie również sportowa odmiana Type R.

Prace nad pięciodrzwiową wersją Civica przeznaczoną na rynki europejskie były prowadzone na drogach w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

 

Nowa, zaawansowana konstrukcja płyty podłogowej

W uzyskaniu lekkiej i bardzo sztywnej struktury, kluczową rolę odegrały: nowa konstrukcja płyty, odpowiedni dobór materiałów, innowacyjny proces produkcji i nowoczesne techniki produkcyjne. Platforma jest o 16 kilogramów lżejsza, niż w Civicu poprzedniej generacji i o 52 % sztywniejsza. Wyższa sztywność i ulepszona konstrukcja płyty przyczyniły się również do poprawy właściwości akustycznych samochodu.

Jedną z najważniejszych cech nowej płyty podłogowej są „pierścienie” przedniej i tylnej przegrody, które okalają całe wnętrze kabiny. Wysoka sztywność platformy to również zasługa zastosowania przedniej struktury podłogi o niskiej podatności wraz z elementami krzyżowymi umieszczonymi w przedniej części komory silnika oraz pomiędzy podstawami słupków A i B.

Lekkie materiały o wysokiej wytrzymałości zastosowane w całej strukturze, podnoszą sztywność nadwozia i bezpieczeństwo podczas zderzenia. Większą powierzchnię struktury zajmuje też stal tłoczona na gorąco - obecnie jest to 12 %, podczas gdy w Civicu poprzedniej generacji wartość ta wynosiła 6 %.

Wykorzystanie stali o bardzo wysokiej wytrzymałości pozwoliło zwiększyć odporność całej struktury nadwozia przy jednoczesnym zredukowaniu jej masy. Najważniejszymi obszarami z punktu widzenia ogólnej wytrzymałości platformy są słupki B oraz dolne progi.

Kolejną innowacją zastosowaną w procesie produkcji nadwozia jest specjalna technika łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Najpierw składana jest cała rama wewnętrzna, a następnie rama zewnętrzna. W kolejnym etapie następuje ich łączenie. W konwencjonalnym procesie produkcji początkowo składa się ramę zewnętrzną, potem wewnętrzną, a na końcu łączy się ze sobą te dwa elementy. Nowa technologia stosowana przez Hondę przyczynia się do znaczącego zwiększenia sztywności nadwozia modelu Civic.

Wysoką sztywność i wytrzymałość w najważniejszych sekcjach karoserii zapewnia też proces spawania, który rozmieszcza spawy w 20-milimetrowych odstępach, podczas gdy standardowo stosuje się odstępy wynoszące od 40 do 45 mm.

Zastosowane tu innowacje w zakresie projektu, wykonania i produkcji pozwoliły uzyskać o 65 %wyższą odporność na zginanie nadwozia w porównaniu z modelem poprzedniej generacji oraz o 41 %wyższą sztywność skrętną. W związku z tym, inżynierowie Hondy mogli odpowiednio dostroić zawieszenie w celu uzyskania doskonałej dynamiki i wysokiego komfortu.

 

Najbardziej zwrotny i dynamiczny Civic w historii

Nowa płyta podłogowa Hondy Civic jest jednym z głównych elementów konstrukcyjnych tworzących najbardziej zaawansowany układ w historii tego modelu. W przypadku Civica dziesiątej generacji, zespół projektantów dążył do uzyskania najlepszych w klasie właściwości jezdnych oraz najwyższego komfortu jazdy.

Nowe zawieszenie, niżej położony środek ciężkości oraz wyższa sztywność nadwozia – wszystko to pozwala uzyskać w Civicu angażujące właściwości jezdne.

Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań technicznych i innowacyjnych technologii, inżynierom udało się również zwiększyć komfort podróżowania do poziomu niespotykanego w tej klasie aut.

Zbiornik paliwa Hondy Civic został przeniesiony w inne miejsce, natomiast podłoga auta jest umieszczona niżej, niż w modelu poprzedniej generacji. W połączeniu ze zmianami w podwoziu i zawieszeniu, pozwoliło to obniżyć środek ciężkości o 10 mm.

Wprowadzone modyfikacje zaowocowały również obniżeniem pozycji za kierownicą - siedzisko fotela znajduje się o 35 mm niżej - co daje bardziej sportowe wrażenia z jazdy.

Z przodu zastosowano kolumny MacPhersona, które oferują wysoką sztywność boczną gwarantującą doskonałe prowadzenie oraz niską sztywność wzdłużną zapewniającą optymalny komfort jazdy. Układ elektrycznego wspomagania kierownicy ze zmiennym przełożeniem i podwójnym mechanizmem zębatkowym został zoptymalizowany ze szczególnym uwzględnieniem rynku europejskiego. W porównaniu z pozostałymi, globalnymi wariantami modelu Civic, europejska wersja pięciodrzwiowa odznacza się szybszym, bardziej bezpośrednim działaniem układu, zapewniającym sportowe wrażenia z jazdy. Podwójny mechanizm zębatkowy został po raz pierwszy zastosowany w sportowym Civicu Type R 2015, przy czym podobne rozwiązania są obecnie stosowane wyłącznie w modelach segmentu premium bądź w samochodach o wysokich osiągach.

Informacje zwrotne pochodzące z elektrycznego układu wspomagania (EPS) są bardzo precyzyjne. Zespół ekspertów pracujących nad tym rozwiązaniem skupił się bowiem na uzyskaniu błyskawicznych i przewidywalnych reakcji oraz wyrafinowanej płynności działania.

Wibracje przekazywane na koło kierownicy zostały zminimalizowane poprzez zwiększenie średnicy kolumny kierowniczej oraz umieszczenie lekkiego silnika wspomagania przy mechanizmie zębatkowym, a nie przy kolumnie kierownicy. Uzyskanie doskonałych reakcji układu EPS było jednym z najważniejszych etapów w pracach nad właściwościami dynamicznymi nowej platformy, dlatego działania rozwojowe związane z wdrożeniem tegoelementu rozpoczęły się już siedem lat temu, wraz z zapoczątkowaniem programu inżynieryjnego płyty głównej.

Z tyłu pracuje całkowicie nowe zawieszenie wielowahaczowe oraz nowa, sztywna rama pomocnicza, dzięki czemu nowy Civic zachowuje wysoką stabilność i zapewnia wysoki komfort podróżowania z dużymi prędkościami, oferując jednocześnie bardziej liniowe prowadzenie, co jest również zasługą zoptymalizowanego układu EPS.

Inżynierowie Hondy poświęcili wiele uwagi odpowiedniemu umieszczeniu punktów mocowania zawieszenia, aby uzyskać optymalną sztywność i doskonałe osiągi. Umieszczone z przodu i z tyłu tuleje wypełnione olejem- będące pierwszym tego typu rozwiązaniem zastosowanym w modelu Hondy - zapewniają niespotykanew tej klasie ograniczenie hałasu pochodzącego z zawieszenia. Ponadto, nowe ramy pomocnicze z przodu i z tyłu zostały rozmieszczone w taki sposób, aby siły działające w zakrętach były przenoszone bezpośrednio przez zawieszenie do ram.

 

Amortyzatory adaptacyjne

W wybranych wersjach wyposażeniowych nowego Civica zastosowano system adaptacyjnych amortyzatorów, stanowiący ewolucję układu wprowadzonego po raz pierwszy na świecie w modelu Civic Tourer 2014.

System pozwala kierowcy na dostosowanie siły tłumienia amortyzatorów do warunków jazdy, zapewniając komfort podczas jazdy autostradą oraz dużą zwinność i wysoką sztywność, gdy wymaga tego sytuacja. System może pracować w dwóch trybach - normalnym i dynamicznym. W obu przypadkach samochód oferuje dużą stabilność i zwiększony komfort we wszystkich warunkach drogowych bez względu na obciążenie. Jednostka sterująca ECU wykonuje obliczenia ruchu nadwozia oparte na sygnałach ze zintegrowanego czujnika rejestrującego odchylenia w trzech płaszczyznach. Amortyzatory wyposażone są natomiast w zawory elektromagnetyczne, które sterują przepływem oleju, tym samym regulując siłę tłumienia.


System Agile Handling Assist (AHA)

Opracowany przez Hondę elektroniczny system stabilności jazdy Agile Handling Assist (AHA) został zestrojony z pod kątem rynku europejskiego przy uwzględnieniu panujących tutaj warunków drogowych i stylu jazdy kierowców. Zapewnia on subtelne i dyskretne działanie w obliczu niebezpieczeństwa, dbając o zachowanie przewidywalnego i płynnego prowadzenia samochodu przy niskich i wysokich prędkościach. System AHA reaguje zarówno na płynne, jak i gwałtowne ruchy kierownicą.

 

Wiodący w klasie poziom wyrafinowania

Nowoczesny projekt platformy i nadwozia nowego Civica pozwolił uzyskać wiodącą w klasie izolację wnętrza w zakresie redukcji hałasów, wibracji i drgań wewnętrznych (NVH). Wprowadzone innowacje zaowocowały minimalnym przedostawaniem się do kabiny hałasów i wibracji pochodzących ze struktury nadwozia.

Ograniczenie hałasów jednostki napędowej jest zasługą zastosowania kilku różnych strategii. Na przykład specjalne ożebrowane w bloku cylindrów redukuje przedostawanie się hałasu i wibracji z cylindra, natomiast sztywniejszy blok generuje mniej takich hałasów i wibracji. Inżynierowie Hondy zoptymalizowali również mocowania silnika oraz ich umiejscowienie w bocznej części nadwozia.

Przenoszenie drgań przez strukturę nadwozia zostało zredukowane za sprawą zwiększenia sztywności całej struktury, która ma niższą podatność na wibracje. Poprzez zidentyfikowanie ścieżek przenoszenia hałasów inżynierowie mogli zoptymalizować strukturę w tych obszarach, aby zminimalizować przenikanie hałasów i drgań do wnętrza.

W celu zredukowania szumów napływających do kabiny z zewnątrz, specjaliści z Hondy zastosowali specjalne uszczelnienia nadwozia oraz usprawnienia z zakresu aerodynamiki.

Większe panele nadwozia zostały ukształtowane z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego wspomagającego prace inżynieryjskie (CAE), co pozwoliło ograniczyć „dudnienie”, natomiast – za sprawą połączenia materiałów w słupkach A i B oraz w progach – udało się zredukować wibracje powstające przy jałowych obrotach.

Dźwiękochłonna przednia szyba zawiera zewnętrzną warstwę z bezpiecznego szkła o grubości 2,1 mm, środkową warstwę o grubości 0,7 mm z redukującego hałas butyralu poliwinylu (PVB) oraz 1,8-milimetrową warstwę wewnętrzną z bezpiecznego szkła, co daje łączną grubość 4,6 mm - dzięki temu uzyskano wiodącą w klasie wydajność w zakresie redukcji szumów wiatru. Ponadto, drzwi Civica zawierają trójwarstwowe uszczelnienie, ograniczające przenikanie hałasów do wewnątrz.

W celu ograniczenia poziomu hałasu dochodzącego z nawierzchni, w komorze silnika, w podłodze oraz w tylnych nadkolach Civica umieszczono materiały wygłuszające. Ponadto, przegroda za silnikiem, wewnętrzne i zewnętrzne panele deski rozdzielczej oraz dywaniki w kabinie pasażerskiej zawierają kompozyty o właściwościach wyciszających.

Zastosowane środki przyczyniają się do stworzenia cichego wnętrza o odprężającej atmosferze, w którym kierowca może całkowicie skupić się na prowadzeniu samochodu, czerpiąc z tego dużą przyjemność.

 

Nowe silniki benzynowe VTEC TURBO o pojemności 1,0 i 1,5 litra

Nowy Civic jest pierwszym modelem Hondy w Europie oferowanym z trzycylindrowym, turbodoładowanym silnikiem benzynowym 1,0 litra oraz czterocylindrową, turbodoładowaną jednostką 1,5 litra. Honda słynie z produkcji jednych z najbardziej dopracowanych silników w branży motoryzacyjnej, wyróżniających się doskonałymi osiągami. Nowe konstrukcje VTEC TURBO kontynuują tę tradycję, oferując dynamiczną charakterystykę pracy, doskonale uzupełniającą sportową naturę Civica. Ich zaletą jest również niskie zużycie paliwa i niska emisja. Obie jednostki są dostępne z nowoopracowaną, sześciobiegową skrzynią manualną lub automatyczną przekładnią CVT.

Podczas realizacji programu rozwojowego nowych silników VTEC TURBO wykorzystano doświadczenie zdobyte podczas prac nad pierwszą w historii Hondy jednostką VTEC TURBO - 310-konną, 2-litrową konstrukcją, która zadebiutowała w modelu Civic Type R 2015. Nowe jednostki benzynowe VTEC TURBO o pojemności 1,0 i 1,5 litra są bezpośrednio spokrewnione ze swoim 2-litrowym protoplastą, dzieląc z nim rozwiązania zwiększające moc i ogólną sprawność. Niektóre z takich innowacji wywodzą się z programów Hondy związanych ze sportami motorowymi.

Dzięki zastosowaniu bezpośredniego wtrysku paliwa, turbosprężarki mono-scroll o niskiej bezwładności, elektronicznie sterowanego zaworu wesetgate, inteligentnego układu zmiennych faz rozrządu (i-VTEC) oraz systemu płynnej zmiany czasów otwarcia zaworów (Dual-VTC), doładowane silniki Hondy Civic osiągają wysoką moc i wysoki moment obrotowy, na równi z jednostkami o dużo wyższej pojemności skokowej. W rezultacie, nowe konstrukcje VTEC TURBO oferują kierowcy angażującą charakterystykę pracy i doskonałe osiągi, zachowując jednocześnie bardzo dobre parametry ekologiczne, czego potwierdzeniem jest zgodność z normą Euro 6.

Trzycylindrowy, benzynowy silnik VTEC TURBO o pojemności 1 litra doskonale sprawdza się w codziennej eksploatacji dzięki wyższemu momentowi obrotowemu uzyskiwanemu przy niskich i średnich prędkościach obrotowych oraz wyższej wydajności paliwowej w stosunku do wcześniej stosowanej konstrukcji 1,8 litra VTEC. Maksymalny moment obrotowy w połączeniu z sześciobiegową skrzynią manualną wynosi 200 Nm i jest uzyskiwany przy 2 250 ob./min., natomiast w zestawieniu z przekładnią CVT dostępnych jest 180 Nm w przedziale od 1 700 do 4 500 obr./min. Z kolei moc maksymalna 129 KM (95 kW) jest generowana przy 5 500 obr./min.Emisja CO2to106 g/km w modelach ze skrzynią CVT, a średnie zużycie paliwa w cyklu NEDC wynosi od 4,7 l/100 km.

Większy silnik czterocylindrowy VTEC TURBO o pojemności 1,5 litra oferuje zauważalnie wyższe wartości mocy i momentu obrotowego niż jednostka 1,8 litra VTEC stosowana w Civicu poprzedniej generacji. Moc maksymalna 182 KM (134 kW) jest dostępna przy 5 500 obr./min. (przy 6 000 obr./min. ze skrzynią CVT), natomiast maksymalny moment obrotowy 240 Nm (w wersji z 6-biegową przekładnią manualną) jest generowany w przedziale od 1 900 do 5 000 obr./min. W modelach wyposażonych w skrzynię CVT moment obrotowy wynosi 220 Nm i jest uzyskiwany w przedziale od 1 700 do 5 500 obr./min. Emisja CO2 to 133 g/km w modelach z sześciobiegową przekładnią manualną, a średnie zużycie paliwa w cyklu NEDC wynosi 5,8 l/100 km.

Inżynierowie Hondy wykorzystali w nowych silnikach wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych, aby zoptymalizować ich moc i wydajność przy zachowaniu minimalnego tarcia wewnętrznego i minimalnej wagi podzespołów.

 

Turbosprężarka mono-scroll o niskiej bezwładności z elektronicznie sterowanym zaworem upustu spalin

W porównaniu z innymi turbodoładowanymi silnikami o niewielkiej pojemności skokowej, turbosprężarka zastosowana w jednostkach VTEC TURBO jest mniejsza i posiada turbinę o niewielkiej średnicy. Pozwala to osiągnąć maksymalną elastyczność. Konstrukcja typu mono-scroll umożliwia turbinie wygenerowanie odpowiedniego ciśnienia doładowania nawet przy relatywnie niewielkim otwarciu przepustnicy przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Co więcej, elektronicznie sterowany zawór upustu spalin gwarantuje precyzyjne sterowanie ciśnieniem doładowania.

Duża chłodnica międzystopniowa o wysokiej wydajności została umieszczona w dolnej części przedniego pasa nadwozia, co gwarantuje nieograniczony dopływ powietrza podczas jazdy. Intercooler obniża temperaturę i zwiększa gęstość powietrza dostającego się do silnika, co z kolei zwiększa osiągi. W celu obniżenia masy własnej, system turbo wykorzystuje sztywne i lekkie rury dolotowe z żywicy kompozytowej, które dostarczają i odprowadzają powietrze z intercoolera.

 

Blok cylindrów i wał korbowy

Lekki, aluminiowy blok cylindrów ze wzmocnionymi pokrywami łożyska głównego przyczynia się do zredukowania masy, natomiast żeliwne tuleje cylindrowe dbają o zachowanie odpowiedniej wytrzymałości. Każdy z czopów łożyskowych lekkiego wału korbowego wykonanego z kutej stali został poddany procesowi mikropolerowania w celu zredukowania tarcia wewnętrznego.

 

Tłoki i korbowody

Tłoki zastosowane w silniku pozwalają uzyskać stabilny proces spalania i przyczyniają się do zwiększenia ogólnej wydajności dzięki wgłębionej konstrukcji denka. Ponadto, te lekkie elementy silnika zawierają część prowadzącą o zoptymalizowanym kształcie pozwalającym uzyskać niższą masę i mniejsze wibracje. Tłoki w silniku 1,5 litra VTEC TURBO są chłodzone podwójnym systemem natrysku oleju skierowanegona dolną część każdego denka, natomiast pierścienie tłokowe obniżają tarcie, co umożliwia uzyskanie wyższej sprawności jednostki. Lekkie i wytrzymałe stalowe korbowody są kute na gorąco, a następnie odłamywane, tworząc lekki i wytrzymały korbowód z optymalnie dopasowaną pokrywą łożyska. Jednostka 1,0 litra VTEC TURBO została wyposażona w tłoki chłodzone olejemi odznacza się wysokąkulturą pracy i mniejszym zapotrzebowaniem na paliwo.

 

Głowica cylindrów i wałki rozrządu

Lekka głowica cylindrów DOHC została wykonana z odlewanego ciśnieniowo stopu aluminium. Dzięki zastosowaniu szczelin wylotowych odlewanych bezpośrednio przy głowicy cylindrów wyeliminowano konieczność stosowania tradycyjnego, osobnego kolektora wydechowego.

Cichobieżny pasek o niskim współczynniku tarcia napędza dwa wałki rozrządu i cztery zawory na cylinder. Rozrząd jest bezobsługowy w całym cyklu życia silnika.

W celu dalszego zmniejszenia masy własnej silnika zastosowano nowe wałki rozrządu o cienkich ściankach.

W celu poprawy parametrów ekologicznych oraz uzyskania wyższej mocy, zawory wylotowe zostały wypełnione sodem. W momencie, gdy zawór zbliża się do głowicy, sód pomaga schłodzić cały zawór. Ponieważ jest on chłodzony od wewnątrz, nie ma potrzeby stosowania wzbogaconej mieszanki, która jest z reguły wymagana w przypadku silników turbodoładowanych, aby chłodzić zawory wylotowe. Uzyskiwana przez to uboższa mieszanka przyczynia się do obniżenia emisji, zwiększenia wydajności paliwowej oraz uzyskania wyższej mocy.

System Dual-VTC steruje fazami rozrządu po stronie zaworów ssących i wydechowych w sposób niezależny i ciągły, zapewniając optymalne spalanie dostosowane do warunków drogowych. Przy niskich obrotach silnika i częściowym wciśnięciu pedału gazu, zawory wydechowe pozostają uchylone w suwie ssania, pozwalając spalinom mieszać się z ładunkiem dostającym się do komory spalania przez zawory dolotowe. Pozwala to uzyskać oszczędność paliwa. Przy mocnym wciśnięciu pedału gazu na niskich obrotach silnika dochodzi do efektu tzw. przepłukiwania komory spalania (scavenging) przez pozostawienie uchylonych zaworów dolotowych w suwie wydmuchu spalin, by szybciej i efektywniej pozbyć się gazów wydechowych wykorzystując efekt „doładowania” komory świeżym ładunkiem z kolektora dolotowego.

 

Wtrysk bezpośredni

Wtrysk bezpośredni pozwala uzyskać wyższy moment obrotowy w całym zakresie prędkości silnika, zapewniając jednocześnie obniżone zużycie paliwa. System zawiera zwartą, wysokociśnieniową pompę, która przyczynia się do uzyskania wyższego przepływu paliwa, natomiast układ zmiennej regulacji ciśnienia optymalizuje pracę wtryskiwacza. Wtryskiwacz wielootworowy dostarcza paliwo bezpośrednio do każdego cylindra, co gwarantuje bardzo wydajne spalanie.

Wtryskiwacze wielootworowe tworzą idealną mieszankę powietrzno-paliwową w cylindrach, zapewniając lepszą kontrolę emisji. W oparciu o warunki pracy, układ wtrysku bezpośredniego zmienia sposób działania, aby zapewnić możliwie najlepsze osiągi. Podczas rozruchu zimnego silnika, paliwo jest wtryskiwane do cylindrów podczas suwu sprężania. W ten sposób powstaje efekt doładowania uwarstwionego, który ułatwia rozruch silnika i redukuje emisję gazów przed uzyskaniem optymalnej temperatury pracy jednostki.

Po osiągnięciu właściwej temperatury, paliwo jest wtryskiwane podczas suwu ssania, co zapewnia maksymalną moc i wydajność paliwową, tworząc jednocześnie bardziej jednolitą mieszankę powietrzno-paliwową w cylindrze. Zwiększa to również sprawność objętościową, natomiast efekt chłodzący wywoływany przez napływające paliwo zwiększa odporność na spalanie stukowe.

 

Rozwiązania obniżające tarcie

W nowych silnikach benzynowych dostępnych w Hondzie Civic wykorzystano wiele rozwiązań obniżających tarcie i przyczyniających się do zwiększenia wydajności. Zewnętrzna powierzchnia lekkich tłoków aluminiowych otrzymała specjalną powłokę o niskim współczynniku tarcia, nakładaną w nowatorskim procesie technologicznym. W rezultacie, tłokiporuszają się w cylindrach przy dużo niższym tarciu wewnętrznym.

Wysoka ogólna wydajność działania to również zasługa zastosowania oleju o niewielkiej lepkości, specjalnego, dwustopniowego zaworu upustowego pompy olejowej, specjalnych, lekkich pierścieni tłokowych, łańcucha rozrządu o niskim współczynniku tarcia oraz lekkiego wału korbowego.

 

Elektronicznie sterowana przepustnica (drive-by-wire)

W miejscu tradycyjnej przepustnicy zastosowano rozwiązanie typu drive-by-wire z inteligentnym układem elektronicznego sterowania, który łączy pedał gazu z zaworem przepustnicy. Dzięki temu udało się obniżyć wagę komponentów i uzyskać szybsze, bardziej precyzyjne działanie przepustnicy. Specjalnie zaprogramowane nieliniowe połączenie pomiędzy pedałem gazu i silnikiem zapewnia wyższą precyzję prowadzenia i zoptymalizowane reakcje jednostki napędowej w zróżnicowanych warunkach jazdy.

Opracowany przez Hondę system ocenia bieżące warunki podróżowania poprzez monitorowanie położenia pedału gazu, położenia zaworu przepustnicy, prędkości obrotowej silnika oraz prędkości jazdy w celu ustalenia czułości działania przepustnicy, co sprawia, że nacisk na pedał gazu zawsze przekłada się na bezpośrednie i błyskawiczne działanie całego układu.

 

Nowa, sześciobiegowa przekładnia manualna

Przeprojektowana sześciobiegowa przekładnia manualna została opracowana specjalne z uwzględnieniem sportowego charakteru nowych silników benzynowych. Przekładnia została umieszczona w nowej, bardziej wytrzymałej obudowie, która pozwala przenieść wyższą moc silników VTEC TURBO.

Płynne i precyzyjne działanie dźwigni zmiany biegów to zasługa zastosowania zmodernizowanego pierścienia synchronizatora, przy czym tarcie powstające w wyniku zmiany przełożeń zostało zredukowane o 40% w porównaniu z modelem poprzedniej generacji. Obecnie nowa Honda Civic jest pod tym względem jednym z najlepszych aut w klasie.

Mechanizm biegu wstecznego z kołami w stałym zazębieniu przyczynia się do znacznego obniżenia hałasu, przy czym poprawę właściwości w zakresie NVH (hałas, wibracje i drgania wewnętrzne) dodatkowo zwiększa dwumasowe koło zamachowe.

Z kolei szeroki zakres przełożeń pozwala uzyskać lepsze parametry ekologiczne podczas jazdy ze stałą, wysoką prędkością bez negatywnego wpływu na szybkość reakcji na polecenia płynące spod pedału przyspieszenia. Dzięki temu kierowca może nadal w pełni wykorzystywać dynamiczne możliwości samochodu.

 

Przekładnia CVT zmodernizowana z uwzględnieniem nowych silników VTEC TURBO

Automatyczna przekładnia bezstopniowa CVT została zmodernizowana pod kątem integracji z nowymi silnikami VTEC TURBO. Prace nad jej konstrukcją trwały dwa lata i były prowadzone w centrum badawczo-rozwojowym Hondy we Frankfurcie. Inżynierowie przeanalizowali wiele różnych scenariuszy jazdy, włączając w to zagęszczony ruch w mieście, otwarte drogi pozamiejskie oraz niemieckie autostrady, na których można osiągać duże prędkości.

Najważniejszą nowością pozwalającą uzyskać takie angażujące wrażenia podczas jazdy jest przemiennik momentu obrotowego typu „Turbine Twin-Damper”, który zastosowano specjalnie na potrzeby aplikacji z silnikami VTEC TURBO.

W porównaniu z tradycyjnymi systemami CVT, nowy układ zapewnia całkowicie odmienne, bardziej bezpośrednie przenoszenie prędkości obrotowej silnika, co przekłada się na liniowe reakcje. Jego działanie przypomina teraz charakterystykę pracy najnowszych, automatycznych przekładni dwusprzęgłowych.

Przekładnia CVT oferuje naturalne reakcje za sprawą oprogramowania symulującego zmianę biegów, które zostało opracowane specjalnie na potrzeby rynku europejskiego. Dostępnych jest siedem symulowanych biegów wspomaganych zoptymalizowanymi mapami ich „zmiany”, dzięki czemu podczas jazdy kierowcy towarzyszy znane mu wrażenie zmiany przełożeń. Za sprawą zamontowanych przy kierownicy manetek do zmiany biegów, prowadzący może sam sterować pracą przekładni, zarówno w trybie automatycznym, jak i „manualnym”.

Dodatkowym udogodnieniem są dwa programy działania przekładni CVT dostosowane do konkretnych sytuacji drogowych. Program Early Downshift During Braking (EDDB) wykorzystuje silnik do wspierania działań kierowcy podczas hamowania. W momencie wykrycia, iż auto wytraca prędkość, zjeżdża ze wzniesienia lub wchodzi w zakręt po wcześniejszym naciśnięciu przez kierowcę pedału hamulca, układ EDDB zapewnia efektywne hamowanie silnikiem, zwiększając na końcu prędkość obrotową silnika. Dzięki temu prowadzący po wyhamowaniu auta lub pokonaniu zakrętu może sprawniej przyspieszyć do odpowiedniej prędkości.

Program Fast Off ocenia jak szybko kierowca zdejmuje nogę z gazu i utrzymuje obroty silnika na odpowiednim poziomie, aby zapewnić efekt hamowania silnikiem w sytuacjach, w których kierowca bardzo szybko wykonał tę czynność. System z powodzeniem przeszedł testy na wielopasmowych drogach szybkiego ruchu w Europie. Program Fast Off rozpoznaje na przykład sytuację, w której kierowca Hondy Civic przygotował się do wyprzedzenia auta jadącego z przodu, jednak nie może wykonać manewru, ponieważ na sąsiadującym pasie znajduje się inny pojazd. W momencie, gdy kierowca Hondy szybko zdejmuje nogę z pedału gazu, aby przepuścić auto jadące z tyłu, Fast Off utrzymuje wysokie obroty silnika i tym samym pozwala sprawnie zakończyć wykonywanie manewru.

Pod kątem wydajności silnik 1,0 litra VTEC TURBO przewyższa większość konkurencyjnych jednostek 1,0 litra współpracujących ze skrzyniami automatycznymi, zachowując jednocześnie podobne osiągi. Co więcej, nowa jednostka opracowana przez Hondę góruje w zakresie przyspieszenia nad poprzednim silnikiem 1,8 litra z pięciobiegową przekładnią automatyczną. Osiągi silnika 1,5 litra VTEC TURBO we współpracy z przekładnią CVT zostały ocenione przez inżynierów Hondy jako wiodące w klasie, przy czym wydajność paliwowa również pozostaje na bardzo wysokim poziomie (wewnętrzne dane Hondy).

 

Przestronne, bardziej funkcjonalne wnętrze

Podobnie, jak poprzednicy, nowy Civic jest jednym z najbardziej funkcjonalnych modeli w tej klasie i oferuje niezrównaną przestrzeń zarówno dla pasażerów, jak i bagażu. Nowoczesną, wyrafinowaną atmosferę wnętrza potęgują materiały wysokiej jakości, proste, a jednocześnie wyrafinowane dodatki stylizacyjne oraz nowe, cyfrowe zegaryw zestawie wskaźników.

 

Bardziej przestronny przedział pasażerski

Dzięki zastosowaniu dłuższej i szerszej płyty podłogowej oraz o 30 mm dłuższego rozstawu osi w porównaniu z modelem poprzedniej generacji, wszystkie osoby zajmujące miejsce w nowej Hondzie Civic mogą cieszyć się lepszą widocznością oraz większą przestrzenią, a także docenić doskonałe spasowanie i wykończenie materiałów rodem z segmentu premium.

Pozycja za kierownicą została obniżona o 35 mm w stosunku do modelu poprzedniej generacji, dając kierowcy poczucie pełnego bezpieczeństwa. Linia maski silnika została natomiast obniżona o 65 mm, co zaowocowało lepszą widocznością do przodu i w obszarze poniżej przedniego pasa samochodu. Słupek A został zwężony o 12 mm, zapewniając całkowite pole widzenia wynoszące 84,3 stopnia. Dało to również wrażenie nieograniczonej przestrzeni wewnątrz.

Ergonomicznie wyprofilowane przednie fotele zapewniają wysoki komfort podróżowania. Fotel kierowcy oferuje 14 stopni regulacji, dzięki czemu każdy kierowca dobierze dla siebie odpowiednią pozycję. W porównaniu z modelempoprzedniej generacji, przednie siedzenia mają również o 10 mm większy zakres regulacji przód/tył i o 10 mm większy zakres regulacji wysokości.

Ilość miejsca na wysokości ramion z przodu zwiększyła się o 10 mm, natomiast odstęp pomiędzy przednimi fotelami wzrósł o 30 mm. Miejsce na wysokości ramion z tyłu w powiększyło się o 20 mm, a pasażerowie tylnej kanapy mają teraz do dyspozycji o 95 mm więcej miejsca na nogi, jak również o 45 mm więcej miejsca pomiędzy kolanami a oparciami przednich foteli.Ponadto, osoby siedzące na zewnętrznych siedzeniach z tyłu mają do dyspozycji regulowane siedziska, podczas gdy wszyscy pasażerowie nowej Hondy Civic docenią możliwość łatwiejszego wsiadania i wysiadania z samochodu. Poczucie przestrzeni w kabinie pasażerskiej wzmaga również duże, panoramiczne okno dachowe z funkcją uchylania i odsuwania (dostępne w bogatszych wersjach wyposażeniowych).

 

Wszechstronny bagażnik o wiodącej w klasie pojemności

Podobnie, jak w przypadku poprzednika, bagażnik Hondy Civic ma wiodącą w klasie pojemność (478 litrów), a jego dodatkową zaletą jest łatwy dostęp i duża wszechstronność.Tylne siedzenia dzielą się w proporcji 60:40, co w połączeniu z nisko umieszczonym progiem załadunku (679 mm), dużym otworem załadunkowym (1 120 mm) oraz płaską podłogą bagażnika pozwala przewieść na pokładzie Hondy Civic ciężkie, długie i szerokie przedmioty. Co więcej, pod podłogą bagażnika znalazł się dodatkowy schowek (z wyjątkiem modeli S, Sport i Sport Plus).

Wszechstronny charakter bagażnika potęguje innowacyjna roleta przesuwana na bok. Schowaną osłonę można szybko i łatwo wyjąć z umieszczonej z boku „kasety”. Podczas przewożenia długich przedmiotów, roletę można natomiast z powrotem ulokować w kasetcie.W ten sposób wyeliminowano konieczność wymontowywania i przechowywania - czy to wewnątrz samochodu, czy na zewnątrz - sztywnej półki bagażnika podczas transportu większych przedmiotów. W razie potrzeby, kompaktowa kaseta z roletą może zostać zamontowana z drugiej strony bagażnika lub całkowicie zdemontowana.

 

Design i jakość wnętrza rodem z segmentu premium

Wyrafinowane wnętrze nowej Hondy Civic zapewnia pasażerom najbardziej komfortowe warunki podróżowania w klasie samochodów kompaktowych, oferując nowoczesny, prosty i elegancki design. Jednym z najbardziej wyróżniających się elementów stylizacji kokpitu są poziome linie, które zwracają uwagę na szerokość i długość wnętrza, potęgując tym samym wrażenie nieograniczonej przestrzeni.

Wyrafinowaną atmosferę kabiny rodem z segmentu premium wzmaga wykończenie wysokogatunkowymi materiałami, obejmujące jednoczęściową, miękką w dotyku deskę rozdzielczą z wkomponowanymi przeszyciami, a także elegancką tapicerkę siedzeń.

 

Konsola typu „centrum techniczne”

Konsola centralna została wykończona lakierem w kolorze Piano Black, który znakomicie odzwierciedla motyw przewodni przyświecający powstaniu tego elementu, jakim jest „centrum techniczne”.

Niższa część umieszczona przed drążkiem skrzyni biegów ma kształt dwupoziomowego schowka stworzonego ze szczególnym uwzględnieniem przenośnych urządzeń elektronicznych. Łatwo dostępna część schowka znajdująca się z przodu zawiera zintegrowany moduł bezprzewodowego ładowania smartfonów (dostępny w wybranych modelach).

W drugiej części schowka znajdującej się z tyłu można ukryć drobne przedmioty. Znajdują się tu również wejścia HDMI i USB, jak również gniazdo 12V. Dzięki otworowi w konsoli centralnej możliwe jest przeciągnięcie kabli z tylnej do przedniej części schowka, co ułatwia ładowanie przenośnych urządzeń i utrzymywanie porządku w kabinie. Odpowiednią widoczność dwupoziomowego schowka po zmroku zapewnia oświetlenie LED.

Powyżej schowka umieszczono prosty panel systemu klimatyzacji z kontrastującymi, srebrnymi akcentami dekoracyjnymi, natomiast atmosferę wnętrza premium potęguje centralne oświetlenie LED.

W górnej części konsoli centralnej znajduje się siedmiocalowy kolorowy ekran dotykowy systemu Honda Connect 2 (patrz kolejny rozdział). Ekran zapewnia dotykowe sterowanie systemem rozrywkowym oraz funkcjami klimatyzacji, a w topowych wersjach wyposażeniowych Hondy Civic wyświetla również obraz z kamery cofania.

Przed kierowcą umieszczono zupełnie nowy zestaw wskaźników, zapewniający dużą czytelność i przejrzystość. Największą sekcję przeprojektowanej tablicy przyrządów zajmuje nowy, siedmiocalowy wyświetlacz TFT-LCD kierowcy (DII - Driver Information Interface). Znalazł się na nim duży, cyfrowy obrotomierz w zależności od wersji –z analogową lub cyfrową wskazówką oraz cyfrowy prędkościomierz. Wyświetlacz DII zawiera również dużą sekcję pokazującą kierowcy różne zakładki systemu informacyjno-rozrywkowego, jak wskazówki nawigacyjne, tekst wiadomości SMS i przychodzących e-maili (wraz z aktywowanymi głosowo odpowiedziami), informacje odnośnie odtwarzanych utworów muzycznych, kontakty zapisane w pamięci smartfona, informacje na temat przebiegu dziennego oraz te dotyczące obsługi samochodu. W wersjach Sport kierowca może też monitorować ciśnienie doładowania.

Główny wyświetlacz uzupełniają wskaźniki temperatury płynu chłodzącego oraz poziomu paliwa wykonane w technologii TFT-LCD.Wszystkie wskaźniki mają wysoki kontrast, są czytelne i mają nowoczesny wygląd. Gdy kierowca wchodzi do samochodu, wskaźniki rozświetlają się stopniowo, tworząc przyjazny efekt powitalny.

Przeglądanie i wybieranie informacji, które mają się pojawić na wyświetlaczu DII odbywa się za pośrednictwem zestawu przycisków umieszczonych na lewym ramieniu kierownicy. Dzięki temu kierowca może przeglądać tryby DII i dostosowywać ustawienia, wyszukiwać alfabetycznie kontakty i utwory muzyczne, a także wybierać informacje, jakie mają się pojawiać na wyświetlaczu DII. Na lewym ramieniu kierownicy znajdują się również przyciski do sterowania zintegrowanymsystemem telefonu głośnomówiącego Bluetooth®3 HandsFreeLink®. Połączenie sterowania za pomocą przycisków oraz wyświetlacza DII umieszczonego tuż przed oczami kierowcy pomaga obniżyć liczbę czynników rozpraszających uwagę kierującego podczas jazdy.

Druga grupa przycisków umieszczonych na prawym ramieniu kierownicy steruje adaptacyjnym tempomatem i systemem utrzymywania na pasie ruchu.

Nowy Civic wykorzystuje teraz czynnik chłodzący o dużo niższym wpływie na globalne ocieplenie. W niektórych wersjach dostępne jest również trzystopniowe podgrzewanie siedzeń z przodu oraz podgrzewanie siedzeń z tyłu.

Ponadto, w nowym modelu zastosowano system Brake Hold, który automatycznie utrzymuje włączone hamulce podczas krótkiego postoju samochodu, na przykład przed skrzyżowaniem na czerwonym świetle, jak również system dostępu bezkluczykowego oraz automatycznie przyciemniające się lusterko wsteczne.

 

System Honda Connect nowej generacji 

Nowy Civic jest oferowany z systemem informacyjno-rozrywkowym Honda Connect drugiej generacji, zapewniającym bardziej intuicyjną obsługę oraz pełną integrację ze smartfonami za pośrednictwem Apple CarPlay® i Android Auto.

Doskonała wydajność, stabilność i wysoka szybkość działania nowego systemu Honda Connect to zasługa zastosowania wydajnego, czterordzeniowego procesora Nvidia Tegra 3, który został opracowany z myślą o wielozadaniowości, płynnym przeglądaniu stron internetowych, imponującej grafice oraz błyskawicznych reakcjach na polecenia użytkownika. Dzięki niemu na pokładowym, siedmiocalowym wyświetlaczu dotykowym TFT-LCD, umieszczonym w konsoli centralnej,wyświetlana jest przejrzysta grafika i teksto wysokiej ostrości i odpowiednim kontraście.

Zastosowanie po raz pierwszy interfejsów Apple CarPlay i Android Auto oznacza, że użytkownicy mogą zintegrować z systemem Honda Connect smartfony wykorzystujące dwa wiodące na rynku systemy operacyjne.

Dzięki integracji z Apple CarPlay, system Honda Connect wyświetla ekran iPhone’a na pokładowym wyświetlaczu, zwiększając tym samym jego funkcjonalność. Kierowca ma więc możliwość korzystania ze wskazówek nawigacyjnych, wykonywania połączeń telefonicznych, wysyłania i odbierania SMS-ów oraz słuchania muzyki, wybierając odpowiednie ikony na ekranie dotykowym lub wydając polecenia głosowe za pośrednictwem Apple Siri. Aplikacje wspierane w ramach CarPlay obejmują Telefon, Wiadomości, Mapy, Muzykę oraz kompatybilne aplikacje opracowane przez inne firmy. CarPlay jest kompatybilny z systemem operacyjnym iOS 8.4 lub nowszym oraz z urządzeniem iPhone 5 lub nowszym.

Android Auto został zaprojektowany tak, aby użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android mogli w prosty i intuicyjny sposób korzystać z funkcji dotykowej lub głosowej, ograniczając w ten sposób liczbę czynników rozpraszających uwagę kierowcy podczas prowadzenia samochodu. Android Auto jest kompatybilny z systemem operacyjnym Android 5.0 lub nowszym, a wśród wspieranych funkcji znajdują się Google Maps, Google Now, wiadomości, muzyka oraz liczne popularne aplikacje, w zależności od rynku.

Siedmiocalowy ekran dotykowy systemu Honda Connect powstał w oparciu o rozwiązanie In-Place-Switching (IPS), dzięki czemu oferuje doskonałą jakość obrazu o wysokim kontraście, naturalną kolorystykę oraz dużo szersze kąty widzenia, niż tradycyjny ekran LCD - nawet do 178 stopni. Kierowca i pasażer nie muszą więc zmieniać swojej komfortowej pozycji w fotelu, aby odczytać wskazania na wyświetlaczu.

Po raz pierwszy system Honda Connect pozwala również sterować ustawieniami systemu klimatyzacji, co pozwoliło zminimalizować liczbę przełączników w konsoli centralnej. Honda Connect daje szybki dostęp do usług internetowych, jak przeglądarka, informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, wiadomości i prognoza pogody, media społecznościowe czy internetowe stacje muzyczne. Ponadto, system oferuje fabrycznie zainstalowane aplikacje i możliwość pobrania innych aplikacji z centrum Honda App Centre. System Honda Connect jest oferowany z fabrycznie zainstalowaną aplikacją „Aha”, która zapewnia dostęp do tysięcy stacji audio z muzyką, wiadomościami, podcastami i audiobookami, jak również wiadomości z serwisów społecznościowych oraz informacji o usługach powiązanych z daną lokalizacją.

Na ekranie dotykowym pojawiają się również informacje dotyczące jazdy, takie jak przebieg i zużycie paliwa, a także obrazy przesyłane przez wielofunkcyjną kamerę cofania.

System Honda Connect jest dostępny z opcjonalną nawigacją satelitarną Garmin z mapami zainstalowanymi w pamięci, funkcją wyświetlania dokładnych zdjęć skrzyżowań, asystentem pasa ruchu, funkcją informowania o utrudnieniach w ruchu w czasie rzeczywistym, widokiem budynków 3D oraz planowaniem ekonomicznej trasy Eco Routing. Honda zaoferuje też darmowe aktualizacje map przez pierwsze pięć lat użytkowania auta.

W zależności od wersji, w nowej Hondzie Civic jest też dostępnych kilka zestawów audio do wyboru, włączając w to 180-watowy system z ośmioma głośnikami oraz zestaw o wysokiej mocy z 11 głośnikami (449 watów).

 

Systemy bezpieczeństwa Honda SENSING

Zespół odpowiedzialny za projekt tego modelu zastosował nowatorską strukturę nadwozia o wiodącej w klasie sztywności, uzupełniając całość rozbudowanym pakietem systemów bezpieczeństwa aktywnego. Pozwoli to nowemu Civicowi uzyskać najwyższą ocenę w testach bezpieczeństwa instytutu Euro NCAP.

W oparciu o koncepcję „Safety for Everyone” (bezpieczeństwo dla wszystkich), Honda zastosowała zaawansowane systemy bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego we wszystkich wersjach nowego Civica.

Wyjątkowo wytrzymała i sztywna płyta podłogowa (patrz sekcja 2) zapewnia doskonałe parametry w zakresie bezpieczeństwa, w ramach koncepcji „All Directions Collision Safety”. Płyta zawiera strukturę typu ACE™ (Advanced Compatibility Engineering), która w razie wypadku zapobiega deformacji kabiny, rozpraszając energię zderzenia z dala od przedziału pasażerskiego poprzez liczne elementy przyjmujące na siebie siłę uderzenia. Dzięki temu nowy Civic wyróżnia się bardzo wysoką odpornością zderzeniową w przypadku uderzenia w przód, w tył i w bok pojazdu.

W nowym modelu struktura ta zawiera również rozwiązanie zwane „crash stroke technology” wykorzystujące zawiasową konstrukcję przedniej ramy pomocniczej, która w razie zderzenia kieruje silnik w dół i do tyłu. W efekcie, w przedniej części nadwozia powstaje 80-milimetrowy odcinek pochłaniający energię, co pozwala dodatkowo ograniczyć przenikanie elementów z komory silnikowej do kabiny pasażerskiej podczas zderzenia.

W razie wypadku, pasażerów chroni 6 poduszek powietrznych, w tym poduszki stworzone w technologii i-SRS Airbag oraz i-Side Airbag.

W gamie nowej Hondy Civic jest oferowany pakiet systemów bezpieczeństwa aktywnego oraz układów wspomagających kierowcę Honda SENSING, który - po raz pierwszy w przypadku Hondy - będzie instalowany standardowo we wszystkich wersjach wyposażenia. Pakiet Honda SENSING zawiera największą liczbę rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo jazdy w tej klasie. Systemy te wykorzystują informacje gromadzone przez radar, kamerę i zestaw czujników, aby ostrzec kierowcę o zagrożeniu na drodze i wspomóc go w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach.

Pakiet rozwiązań Honda SENSING obejmuje następujące systemy bezpieczeństwa aktywnego:

• System ograniczający skutki kolizji: system monitoruje odległość od pojazdu poprzedzającego i pomaga wyhamować Hondę Civic, gdy kolizji nie da się uniknąć. System automatycznie uruchamia sygnały ostrzegawcze oraz - w razie potrzeby - zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym.

• System ostrzegania przed kolizją: system skanuje drogę przed Hondą Civic, a po wykryciu zagrożenia wysyła ostrzegawcze sygnały wizualne i dźwiękowe, aby kierowca mógł podjąć odpowiednie działania w celu uniknięcia kolizji.

• System ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu: system wykrywa sytuacje, w których Honda Civic zaczyna opuszczać swój pas ruchu bez włączonego kierunkowskazu, a następnie emituje ostrzeżenie, które ma skłonić kierowcę do skorygowania toru jazdy.

• System zapobiegający zjeżdżaniu z pasa ruchu: system wykorzystuje dane zgromadzone przez kamerę zamontowaną za przednią szybą do wykrycia sytuacji, w której Honda Civic zjeżdża z drogi. Następnie system za pomocą elektrycznego wspomagania kierownicy EPS odpowiednio wspomaga obrót koła kierownicy, aby utrzymać pojazd na pasie, po którym się porusza. W niektórych sytuacjach system może również rozpocząć hamowanie. System dezaktywuje się w momencie wykrycia, iż kierowca przejął kontrolę nad samochodem.

• System utrzymywania na pasie ruchu: system identyfikuje linie ograniczające pas ruchu Hondy Civic, a w momencie wykrycia, że samochód jest bliski przekroczenia linii pasa ruchu, system odpowiednio wspomaga obrót koła kierownicy, aby utrzymać pojazd na pasie, po którym się porusza.

• Tempomat adaptacyjny: pozwala zaprogramować prędkość jazdy oraz odległość pomiędzy Hondą Civic, a pojazdem ją poprzedzającym, dzięki czemu kierowca może korzystać z tempomatu w warunkach jazdy ze zmienną prędkością przy niewielkim natężeniu ruchu.

• System rozpoznawania znaków drogowych: system wykrywa i automatycznie rozpoznaje znaki drogowe, które wyświetlane są na ekranie zestawu wskaźników.

• Inteligentny ogranicznik prędkości: system korzysta z ograniczenia prędkości ustawionego przez kierowcę i porównuje zgromadzone dane z informacjami pozyskanymi przez system rozpoznawania znaków drogowych (TSR), aby automatycznie dostosować prędkość jazdy do limitu prędkości, jaki obowiązuje na danym odcinku drogi.

• Inteligentny tempomat adaptacyjny: to innowacyjne rozwiązanie zastosowane po raz pierwszy w Hondzie CR-V 2015 przewiduje i automatycznie reaguje na sytuację, w której pojazd z sąsiedniego pasa ruchu zajedzie drogę Hondzie Civic. W oparciu o rozległe badania rzeczywistych, typowych zachowań europejskich kierowców, system i-ACC analizuje sytuację na drodze korzystając z kamery i radaru, które pozwalają ustalić pozycję innych pojazdów. Stosując specjalny algorytm, system ocenia prawdopodobieństwo zajechania drogi Hondzie Civic przez samochody poruszające się po sąsiednich pasach i w razie potrzeby reaguje na rozwój wydarzeń, automatycznie ograniczając prędkość jazdy, co przyczynia się do bezpiecznej i komfortowej podróży.

 

Inne układy bezpieczeństwa zastosowane w nowej Hondzie Civic:

• System monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach: system przy pomocy wiązki radarowej automatycznie monitoruje martwe pole widzenia kierowcy, ostrzegając go przed potencjalnym zagrożeniem za pośrednictwem specjalnego symbolu wyświetlanego w lusterku zewnętrznym.

• System monitorowania ruchu poprzecznego: system wykorzystuje tylne czujniki radarowe podczas cofania do wykrywania pojazdów nadjeżdżających z boku.

• Wielofunkcyjna kamera cofania: zapewnia kierowcy kilka trybów pracy, oferując doskonałą widoczność i pełne bezpieczeństwo podczas cofania - standardowy kąt widoczności wynoszący 130 stopni, szeroki kąt wynoszący 180 stopni oraz obraz sekcji za samochodem widziany z góry.

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
440032_2023_Honda_ZR-V_e_HEV_-_Group_Shot.jpg
2023-06-20 13:09:00
Nowa Honda ZRV e:HEV

Nowy ZR-V e:HEV łączy w sobie atrakcyjną stylistykę, potężne osiągi, wyjątkową dynamikę i komfort podczas jazdy.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
430023_2023_Honda_Civic_Type_R_unveil.jpg
2022-12-01 05:22:00
Honda podaje ceny nowego Civika Type R

Ceny Civica Type R zaczynają się od 244 900 zł, a pierwsze dostawy samochodów są planowane na pierwszy kwartał 2023 r.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
5 (3).jpg
2022-10-05 15:28:00
Honda Civic e:HEV w sprzedaży już w tym miesiącu

Ceny najnowszej odsłony popularnego kompaktu zaczynają się od 139 900 zł, przy czym nawet podstawowa wersja oferuje wyjątkowo bogate wyposażenie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
407792_HONDA_UNVEILS_ALL-NEW_CIVIC_TYPE_R.jpg
2022-07-27 10:24:00
Honda prezentuje najnowszego Civica Type R

Nowy Civic Type R bazuje na 25 latach doświadczeń w podnoszeniu osiągów poprzednich generacji hot-hatcha.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
371332_2022_Honda_Civic_e_HEV.jpg
2022-06-29 09:01:00
Honda przedstawia ceny i specyfikację najnowszego civica e:HEV

Ceny zaczynają się od 139 900 zł lub od 1 199 zł netto* miesięcznie dla korzystających z finansowania z Honda Finance • Najnowszy Civic jest już dostępny do...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 17
DILERZY
HONDA ARHER

Kapelanka 40

30-347 Kraków

fax 12 261 00 77 we

tel: 12 261 00 77 wew. 22

e-mail:

arher@arher.pl
SZCZEGÓŁY
HONDA ARIES MOTOR

Arkuszowa 11

01-394 Warszawa

fax 22 839 79 84

tel: 22 839 69 50

SZCZEGÓŁY
HONDA ATUT CAR

Tarnowska 168

33-300 Nowy Sącz

fax 18 477 00 10

tel: 18 477 00 00

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTO GDAŃSK

Al.Gen.Hallera 132

80-416 Gdańsk

fax 58 344 91 01

tel: 58 344 90 97

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTO LESZNO

Jana Pawła II 2

64-100 Leszno

fax 65 520 52 63

tel: 65 520 52 63

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTO MOJSIUK

Stare Bielice 128

76-039 Biesiekierz

fax 94-346-52-54

tel: 94-34-77-363

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTOGALERIA

Wyszogrodzka 103

09-400 Płock

fax 24 260 99 88

tel: 24 260 99 99

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 6
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI