motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
14 czerwca 2019 14:18

Alpine A110S

Alpine A110S

A110S to najnowszy model w gamie lekkich samochodów sportowych.


Zdecydowanie sportowy charakter i asertywna stylistyka – model A110S dołącza w gamie Alpine do A110 Pure i A110 Légende. 

A110S to lekkie coupe o dużej mocy silnika, z precyzyjnym układem jezdnym i dopracowanymi elementami konstrukcyjnymi. Model został zaprojektowany w sposób, który zapewnia precyzyjną reakcję na zmianę toru jazdy i doskonałą stabilność przy dużych prędkościach. Wewnątrz i na zewnątrz zwraca uwagę wyrafinowaną stylistyką i wysokiej klasy materiałami, takimi jak włókno węglowe i tapicerka Dinamica, które podkreślają sportowy charakter samochodu. 

Alpine A110S jest typowym Alpine - dwumiejscowym samochodem sportowym z umieszczonym centralnie silnikiem, który rozwija moc 292 KM przy masie pojazdu 1114 kg. Jazda tym modelem dostarcza wrażeń przy każdej prędkości. Jednocześnie samochód jest komfortowy w codziennym użytkowaniu. A110S jest łatwy i niewymagający w prowadzeniu, co odpowiada najważniejszym założeniom serii Alpine – lekkich, kompaktowych i zwinnych samochodów o wysokich osiągach. 

Pierwsze samochody pojawią się w salonach w październiku. Dostawy rozpoczną się przed końcem roku.

 

Stylistyka i wnętrze

A110S wyraźnie odróżnia się od pozostałych modeli A110 dzięki niepowtarzalnym elementom stylizacji. Nadwozie zwraca uwagę nowymi detalami, takim jak flagi na tylnych słupkach z włókna węglowego i pomarańczowo-czarny emblemat Alpine z tyłu, pomarańczowe zaciski hamulcowe i specjalne dla wersji GT Race koła wykończone matowym lakierem, które również podkreślają kompaktową budowę samochodu. Mniejsza wysokość A110S powoduje, że samochód wygląda jakby skupiał się na celu. Opcjonalny matowy lakier Szary Tonnerre, dostępny wyłącznie w modelu A110S, dodatkowo podkreśla sportowy charakter samochodu. 

Charakterystyczne niebieskie przeszycia tapicerki, typowe dla modeli A110, zostały zastąpione pomarańczowymi oraz wyrafinowaną czarną wykładziną dachu Dinamica, użytą również w osłonach przeciwsłonecznych i panelach drzwiowych, która doskonale podkreśla bezkompromisowy styl nowej wersji. Fotele Sabelt, które ważą tylko 13,1 kg każdy, również są wykończone tapicerką Dinamica. Kierownica jest pokryta skórą i materiałem Dinamica z pomarańczowym znacznikiem na godzinie 12 i z odpowiednim przeszyciem. Pedały i podparcia stopy są wykonane z lekkiego aluminium. Kabina jest ozdobiona elementami z włókna węglowego i pomarańczowymi emblematami, które nawiązują do tych znajdujących się na nadwoziu samochodu. 

Nabywcy A110S będą mogli wybrać w opcji dach z włókna węglowego z błyszczącą powłoką, który nie tylko podkreśla sportowy charakter samochodu, ale także zmniejsza jego masę całkowitą o 1,9 kg. Wśród pozostałych opcji znalazły się lekkie, kute felgi firmy Fuchs i wykończenie foteli Sabelt wykonane z włókna węglowego. Wyposażenie standardowe obejmuje nagłośnienie marki Focal, Alpine Telemetrics oraz przednie i tylne czujniki parkowania. 

 

Układ jezdny

Począwszy od ustawienia zawieszenia i kontroli stabilności, po geometrię kół, konstrukcję i mieszankę opon, układ jezdny A110S został dopracowany tak, aby zapewnić intensywne wrażenia z jazdy. 

A110S ma tę samą, lekką i kompaktową aluminiową konstrukcję nadwozia jak pozostałe modele A110, ale unikatowa konfiguracja nadała nowej wersji wyraźny, dynamiczny charakter. Nowe sprężyny są sztywniejsze o 50% i mają odpowiednio dostrojone amortyzatory. Stabilizatory są sztywniejsze o 100% i wydrążone, aby zminimalizować ciężar. 

Obniżona o 4 mm wysokość zawieszenia optymalizuje położenia środka ciężkości samochodu i zapewnia doskonałą stabilność przy dużych prędkościach oraz natychmiastową reakcję układu kierowniczego. Odboje amortyzatorów zostały zmienione dla maksymalnej kontroli zachowania nadwozia. W efekcie przyjęte ustawienia podwozia zapewniają wysoką precyzję prowadzenia i dynamikę. 

Nowe koła i opony Michelin Pilot Sport 4 (215 mm na przedniej osi i 245 mm z tyłu) oraz ich specjalna konstrukcja i mieszanka zapewniają A110S doskonałą przyczepność. Nowe opony i różne modyfikacje podwozia sprawiają, że A110S ma własny dynamiczny charakter, odczuwalny również za kierownicą. 

Program elektronicznej kontroli stabilności został skonfigurowany, szczególnie w trybie Track, dla zapewnienia najwyższej precyzji i stabilności. System ESC nadal może być w pełni odłączony. 

Potężne zaciski hamulcowe Brembo i tarcze hamulcowe 320 mm wykonane z dwóch metali są montowane w standardzie, podczas gdy w innych wersjach A110 są dostępne opcjonalnie.

 

Układ napędowy

W porównaniu z innymi wersjami A110 model A110S z mocą silnika zwiększoną o 40 KM jest najszybszą i najbardziej potężną wersją w ofercie. Pełen charakteru czterocylindrowy silnik o pojemności 1,8 litra pozostał, ale zwiększono ciśnienie doładowania turbosprężarki o 0,4 bara, co zapewnia lepsze osiągi. 

Moc maksymalna 292 KM jest uzyskiwana przy prędkości obrotowej 6400 obr./min, czyli o około 400 obr./min wyższej niż w innych wersjach. Moment obrotowy wynosi 320 Nm i jest dostępny w zakresie od 2000 obr./min do 6400 obr./min, czyli o 1400 obr./min więcej niż w silniku o mocy 252 KM. W związku z tym silnik A110S ma nie tylko większą moc, ale również zapewnia więcej emocji. Napęd jest przenoszony na tylne koła za pośrednictwem 7-biegowej, 2-sprzęgłowej przekładni Getrag. Elektroniczny układ różnicowy wbudowany w hamulce umożliwia A110S bardzo ostre i natychmiastowe wyjście z zakrętu przy minimalnym obrocie kół. Nowa wartość mocy oznacza, że A110S ma stosunek mocy do masy 3,8 kg/KM, co jest korzystne w porównaniu z innymi wersjami, których stosunek mocy do masy wynosił 4,3 kg/KM. Samochód osiąga 100 km/h ze startu zatrzymanego w 4,4 sekundy.

 

Dane techniczne Alpine A110S

Rodzaj paliwa ……………………..… benzyna

Silnik ………………………………..… 1.8 l 4-cylindrowy 16V z turbodoładowaniem
Maksymalna moc ………………….... 292 KM przy 6400 obr./min
Maksymalny moment obrotowy……. 320 Nm od 2000 od 6400 obr./min
Układ napędowy ………………….…. silnik centralny, napęd tylny
Skrzynia biegów ……………………… 7-biegowa DCT z mokrym sprzęgłem
Masa własna (DIN) ………………..…. 1114 kg
Stosunek mocy do masy …………..... 3,8 kg/KM (262 KM/tonę)
Wymiary ………………………………. 4180/1798/1248mm (długość/szerokość/wysokość)
Rozstaw osi ……………………………2419 mm
Rozstaw kół przednich ……………… 1556 mm
Rozstaw kół tylnych ………………… 1553 mm
Zawieszenie …………………………. podwójne wahacze przednie i tylne
Hamulce przednie …………………… 4-tłoczkowe stałe zaciski, tarcze 320 mm
Hamulce tylne ………………………… jednotłoczkowy zacisk pływający, tarcze 320 mm
Współczynnik oporu powietrza ………Cd: 0,32
Powierzchnia czołowa.........................Cd*A: 0,621 (A 1,94m²)
Zbiornik paliwa.................................... 45 litrów
Pojemność bagażnika przedniego … 96 litrów
Pojemność bagażnika tylnego ……… 100 litrów
Koła i opony …………………………. 215/40R18 (przód), 245/40R18 (tył)
Prędkość maksymalna …………..….. 260 km/h
Przyspieszenie ……………………..... 0-100 km/h 4,4 s
Zużycie paliwa …………………….… zgodnie z homologacją
Emisja ……………………………...… zgodnie z homologacją


Alpine oraz model A110

A110S jest czwartą wersją lekkiego samochodu sportowego Alpine. Pierwszą wersją było A110 Première Edition, które weszło na rynek w 2017 roku, z ograniczoną do 1 955 liczbą egzemplarzy. To właśnie tym modelem Alpine Grupa Renault przywróciła do życia markę, kończąc dwie dekady uśpienia i zapowiadając powrót jednego z najbardziej znanych francuskich producentów samochodów sportowych.

Wszystkie egzemplarze A110 Première Edition zostały sprzedane w ciągu pięciu dni od otwarcia zamówień. Potem pojawiły się dwie kolejne wersje A110. Pure i Légende są od strony mechanicznej identyczne z A110 Première Edition. Zostały stworzone zgodnie z tymi samymi założeniami projektowymi – są lekkie i kompaktowe, ale różnią się specyficzną dla danego modelu stylistyką wnętrza, kołami kolorem nadwozia i standardowym wyposażeniem. A110 Pure zaprojektowano z myślą o jeździe po krętych górskich drogach, a A110 Légende to jedyne w gamie GT, które przeznaczone jest przede wszystkim do codziennej eksploatacji.

Firma Alpine została założona w 1955 roku przez Francuza Jeana Rédélégo i szybko zyskała pozycję wiodącego producenta lekkich, dających radość z jazdy samochodów sportowych. Reputacja Alpine została ugruntowana na torach wyścigowych i rajdowych odcinkach specjalnych na całym świecie. Samochody marki Alpine wygrywały legendarne imprezy samochodowe, w tym rajd Monte Carlo w 1971 r. i w 1973 r. oraz 24-godzinny wyścig Le Mans w 1978 roku.

 

Powrót Alpine

Powrót Alpine na rynek nastąpił w roku 2012. Cztery lata później samochód pokazowy Alpine Vision zadebiutował publicznie w Monako. W 2017 roku A110 Première Edition zostało zaprezentowane na genewskim salonie samochodowym, a następnie pod koniec roku pojawiło się w salonach. Po reaktywacji marka Alpine miała stać się samodzielnym podmiotem gospodarczym, szybko reagującym na zmieniające się potrzeby, z własnymi inżynierami i zespołami projektowymi pod parasolem Grupy Renault. 

Wszystkie wersje A110 są budowane w fabryce Alpine w Dieppe w północnej Francji. Zakład zbudowany w 1969 roku (przez założyciela Alpine) Jeana Rédélégo, obchodzi w tym roku 50-lecie. W międzyczasie został zmodernizowany i przystosowany do produkcji nowego samochodu. A110 jest dziś dostępne na 16 rynkach całego świata i ma 56 dealerów w Europie. 

Alpine przechodzi do kolejnego etapu wraz z premierą A110S, który dołącza do A110 Pure i A110 Légende. Nowy model ma własną konfigurację zawieszenia i mocniejszy silnik oraz oferuje zupełnie inny charakter i intensywne doznania z jazdy.

 

Założenia techniczne Alpine

U podstaw nowego A110 leżą te same założenia technologiczne, które określił Jean Rédélé 64 lata temu. Są one widoczne w każdym samochodzie Alpine – zarówno w typowej maszynie wyścigowej, jak i w modelu drogowym.

Źródłem osiągów samochodów Alpine są ich kompaktowe wymiary, wyjątkowo lekka konstrukcja oraz wysoki stosunek mocy do masy, a nie „wysilone” silniki i bardzo szerokie opony. 

Podstawowym celem serii Alpine jest przyjemność z jazdy kierowców z każdym doświadczeniem, a nie coraz krótsze „czasy okrążeń”, najwyższe prędkości czy maksymalne wartości przyspieszeń. Dla Alpine istotne jest, żeby samochody były wygodne i dobrze sprawowały się w codziennym użytkowaniu. Dotyczy to szczególnie nowego A110, które w tym celu jest standardowo wyposażone w klimatyzację, nawigację satelitarną, regulator prędkości, możliwość obsługi telefonu komórkowego i radio DAB, a także w systemy bezpieczeństwa, w tym wiele poduszek powietrznych, ABS, kontrolę trakcji i kontrolę stabilności. 

Aluminiowe nadwozie nowego A110 jest bardzo mocne, a przy tym wyjątkowo lekkie, a najlżejsza wersja samochodu – A110 Pure, waży mniej niż 1100 kg (z płynami eksploatacyjnymi). Konfiguracja z silnikiem umieszczonym centralnie zapewnia doskonały rozkład masy dla uzyskania zwinności i reaktywności, a wszechstronne zawieszenie z podwójnymi wahaczami umożliwia bardzo wysoki stopień kontroli i precyzji na zakrętach. Szczególną zaletą nowego A110 jest komfort jazdy. 

Wszystkie wersje tego sportowego samochodu mają 7-biegowe przekładnie z podwójnym sprzęgłem, które zapewniają niemal natychmiastową zmianę biegów. Wspólny dla wszystkich wersji silnik to 1,8-litrowa czterocylindrowa jednostka z turbosprężarką. W A110 Première Edition, Pure i Légende silnik rozwija 252 KM, zaś w A110S o 40 KM więcej (292 KM). Wszystkie wersje A110 mają te same trzy tryby jazdy: Normal, Sport i Track.

Zainspirowany oryginalnym modelem A110 Berlinette z 1962 r. nowy projekt nadwozia A110 łączy dziedzictwo Alpine z przyszłością. Zespół projektantów pod kierunkiem Antony’ego Villaina postanowił w nowym samochodzie uchwycić ducha Alpine, jednocześnie przemawiając ponadczasowym językiem stylistycznym. 

Podwójne reflektory przednie, masywne boki, charakterystyczne przetłoczenie maski i wypukła tylna szyba są wyraźnymi zapożyczeniami z A110 Berlinette. Diodowe światła przednie oraz tylne w kształcie litery X z dynamicznymi kierunkowskazami, sugerują nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i wysokie osiągi samochodu. Pojedyncza, pełna gracji linia, która przepływa od przodu do tyłu samochodu, jest charakterystyczną cechą stylistyki Alpine.

Czysta sylwetka samochodu została osiągnięta dzięki współpracy z zespołem inżynierów. Całkowicie płaski spód i funkcjonalny dyfuzor oznaczają brak konieczności zastosowania tylnego spojlera. Wymiary zewnętrzne są bardzo kompaktowe, co przydaje samochodowi zwinności, ale kabina oferuje wystarczająco dużo miejsca, aby i wyżsi kierowcy mogli zająć wygodną pozycję, nawet w kasku. 

Dostęp do kabiny należy do najlepszych wśród samochodów sportowych dzięki niskiemu i wąskiemu progowi. Wnętrze odzwierciedla lekkość konstrukcji A110, na przykład dzięki „pływającej” konsoli środkowej. A110 oferuje 196 litrów pojemności rozdzielonych na dwie komory bagażowe. 96-litrowy bagażnik przedni jest wystarczająco duży, aby pomieścić dwie sztuki typowego lotniczego bagażu podręcznego, 100-litrowa komora z tyłu może natomiast pomieścić dwa zamknięte kaski i torbę weekendową.

 

Historia Alpine

Alpine zawdzięcza istnienie Jeanowi Rédélému. Rédélé, dealer samochodowy i utalentowany kierowca rajdowy, założył swoją firmę samochodową w 1955 roku. 

Wybrał nazwę Alpine dla upamiętnienia rajdu Critérium des Alpes organizowanego co roku w Alpach południowej Francji – sceny jego największego sukcesu sportowego.

Wąskie i kręte drogi regionu były nie tylko inspiracją dla nazwy firmy, ale określiły również podstawowe założenia techniczne, definiujące odtąd każdy samochód Alpine. Rédélé uznał, że samochód jest szybki na wąskich odcinkach specjalnych rajdu nie za sprawą brutalnej mocy silnika, ale lekkiej konstrukcji, kompaktowych wymiarów i zwinności. 

Kiedy w 1962 r. Rédélé wprowadził na rynek swój pierwszy samochód drogowy A110, firma zaczęła rozwijać się w szybkim tempie. Już wówczas Alpine i Renault nawiązały bliską współpracę, w wyniku której samochody Alpine były sprzedawane i serwisowane przez dealerów Renault. Na początku lat siedemdziesiątych Alpine było już poważnym konkurentem w najważniejszych imprezach rajdowych. Alpine po raz pierwszy stanęło na najwyższym podium znanego na całym świecie Rajdu Monte Carlo w 1971 roku i ponownie w 1973 roku. W tym samym roku firma zdobyła tytuł mistrza świata konstruktorów rajdowych.

Równocześnie rosła sprzedaż samochodów drogowych Alpine. W 1969 r. Rédélé zbudował specjalną fabrykę w Dieppe, ten sam zakład, w którym dziś produkowany jest całkowicie nowy model A110. W 1971 r. do produkcji wszedł model A310. Dwa lata później Alpine zostało przejęte przez Grupę Renault. 

W roku 1978 firma odniosła najbardziej spektakularne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu 24H w Le Mans. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych fabryka nadal wypuszczała nowe i innowacyjne samochody drogowe, w tym A310 V6 i GTA. Jednak produkcja Alpine została ostatecznie wstrzymana w 1995 r. W ciągu 40 lat zbudowano ponad 30 000 samochodów drogowych Alpine oraz ponad 100 jednomiejscowych i prototypowych samochodów wyścigowych.

Alpine w sportach motorowych Jean Rédélé przywiązywał ogromną wagę do osiągów, zwrotności i niezawodności swoich samochodów podczas wyścigów. Modele Alpine startowały w najważniejszych rajdach i wyścigach przez kilka dekad, odnosząc wiele spektakularnych zwycięstw, pomimo niewielkiej skali działalności firmy. Z taką samą ambicją i determinacją Alpine startuje dzisiaj w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych, organizowanych przez FIA. Seria wyścigów Alpine Elf Europa Cup oraz nowy model A110 GT4 potwierdzają, że A110 ma w genach dynamikę jazdy i wyczynowe osiągi.

Chociaż Alpine jest prawdopodobnie najbardziej znane z rajdowych wyczynów w latach 60. i 70. oraz z wygranej w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1978 r., firma w rzeczywistości rywalizowała w całym spektrum sportów motorowych. Alpine zbudowało aż 70 jednomiejscowych samochodów wyścigowych, w tym dwie maszyny Formuły 1 i około 37 prototypów sportowych do wyścigów wytrzymałościowych.

W 1978 roku Alpine odnotowało jeden z najbardziej znanych sukcesów w sportach motorowych. Didier Pironi i Jean-Pierre Jaussaud wygrali 24-godzinny wyścig Le Mans za kierownicą prototypu sportowego modelu A442B, pokonując ponad 13-kilometrowy tor de la Sarthe 369 razy. Do połowy lat 90. Alpine zdobyło 26 krajowych i międzynarodowych tytułów rajdowych, cztery mistrzostwa rajdowe i sześć tytułów w wyścigach jednomiejscowych bolidów.

Mając w pamięci kilka dekad sukcesów, w 2013 roku marka Alpine nawiązała współpracę z francuską stajnią Signatech, by powrócić do czołówki w sportach motorowych. Był to triumfalny powrót. Prototyp A450 zwyciężył w pierwszym starcie w European Le Mans Series i powtórzył ten sukces rok później.

Po tych dwóch zwycięstwach w Alpine podjęto decyzję o starcie w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych (WEC) FIA. W 2016 roku model A460 zwyciężył w czterech z dziewięciu rund, po zaciętej walce w wyścigu 24H Le Mans, i zapewnił Alpine tytuł mistrza świata w klasie LMP2 WEC. Alpine powtórzył ten sukces w Le Mans, odnosząc zwycięstwo w klasie LMP2 w 2018 roku. Był to także drugi sezon Alpine Europa Cup. Sześciorundowe mistrzostwa są organizowane na najbardziej prestiżowych europejskich torach wyścigowych, m.in. na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, Nurburgring w Niemczech i Spa-Francorchamps w Belgii.

Puchar Alpine Elf Europa Cup, który organizuje firma partnerska Signatech, jest kolejnym dowodem zaangażowania marki w sporty motorowe. W międzyczasie Alpine z modelem A110 GT4 opartym na konstrukcjach szosowych powróciło do rywalizacji w sporcie motorowym, dołączając do najbardziej prestiżowych producentów samochodów sportowych na świecie. Pod koniec 2018 roku samochód wygrał Międzynarodowy Puchar GT4 w Bahrajnie.


Autor: Alpine

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
Hołek Alpin.jpg
2022-06-14 14:56:00
Hołowczyc na 60-tkę zmienia dyscyplinę!

Najpopularniejszy polski kierowca rajdowy udowadnia, że wiek to tylko cyfra.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
_DSC8254.jpg
2022-04-07 15:02:00
Nowa ognisto-pomarańczowa „eska" w salonie Alpine Katowice

300-konny silnik, 4,2 sekundy do setki i wyjątkowe, ognisto-pomarańczowe nadwozie z dachem w kolorze głębokiej czerni - katowicki salon Alpine, to jedyne...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
TWAROCH_MAKŁOWICZ.jpg
2021-11-25 15:01:00
To będzie prawdziwy męski wypad...

Twardoch i Makłowicz w podróży na Dolny Śląsk.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1-alpine a110 légende gt 2021__.jpeg
2021-05-19 09:59:00
Alpine A110 Légende GT 2021 – Styl GT w najbardziej imponującym wydaniu

Limitowana seria 300 egzemplarzy jest przeznaczona na rynek europejski -połączenie wysokich osiągów silnika o mocy 292 KM A110S z komfortem wersji A110...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
_DSC9330.jpg
2021-04-02 09:43:00
Limitowana seria Alpine w kolorze pomarańczy

To jedyne takie auto w Polsce! Na całym świecie dostępnych będzie tylko 110 jego egzemplarzy.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 4
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI