motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
30 kwietnia 2019 17:00

Alfa Romeo Stelvio Q4

To jeden z tych samochodów, z których najchętniej byśmy - przez dłuższy czas - nie wysiadali.


Najmocniejsze Stelvio mierzy do największych. Sportowy SUV Alfa Romeo szokuje nie tylko fantastyczną stylistyką, ale przede wszystkim genialnymi parametrami trakcyjnymi.

To prawdziwy potwór, szczególnie, gdy na torze włączymy tryb Race. Stelvio dosłownie wyje pozbawione wszystkich systemów kontroli trakcji.

Ale gdy zjedziemy z toru i włączymy tryb „Normal”, możemy spokojnie pojechać od sklepu po codzienne zakupy.
Stelvio Quadrifoglio wyposażone w najbardziej innowacyjne rozwiązania wyznaczają początek nowej i ambitnej ery w dziejach marki Alfa Romeo. Szerokie wykorzystanie ultralekkich materiałów oraz znakomity silnik benzynowy 2.9 V6 Bi‑Turbo o mocy 510 KM zapewniają doskonałą relację mocy do masy. Idealny rozkład masy 50:50 oraz powrót do tylnego napędu również przyczyniają się do poprawy właściwości jezdnych i dynamiki. Dzięki tym imponującym rozwiązaniom, opracowanym specjalnie do modeli Quadrifoglio, czterolistna koniczyna to nie tylko emblemat przypominający o chlubnej przeszłości, ale także symbol niezrównanego poziomu oraz doskonałości samochodów Alfa Romeo na kolejne lata.
Wszystko zaczęło się w 1923 roku. Ugo Sivocci wygrał Targa Florio samochodem Alfa Romeo RL, ozdobionym symbolem zielonej czterolistnej koniczyny, który kierowca namalował na białej tarczy w kształcie rombu. Niestety zaledwie kilka miesięcy później Sivocci zginął w tragicznym wypadku. Na samochodzie, który wówczas testował nie było jego szczęśliwego Quadrifoglio. Od tego tragicznego dnia amulet Sivocciego jest symbolem bezkompromisowej pasji Alfy Romeo do wyścigów oraz tradycji, która trwa przez dziesięciolecia.

 

Benzynowy silnik BiTurbo 2.9 V6 o mocy 510 KM

Stelvio Quadrifoglio jest wyposażony w benzynowy silnik z podwójną turbiną BiTurbo 2.9 V6 - wykonany w całości z aluminium i inspirowany technologią i możliwościami technicznymi Ferrari - który rozwija maksymalną moc 510 KM przy 6500 obr./min. i zapewnia maksymalny moment obrotowy 600 Nm między 2500 a 5000 obr./min. Ponadto, zestawiony jest z ośmiostopniową, automatyczną skrzynią biegów, która ma specjalną kalibrację, umożliwiającą zmianę biegów w zaledwie 150 milisekund w trybie Race. Stelvio Quadrifoglio jest w stanie przyśpieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,8 sekundy i osiąga maksymalną, najwyższą w tej kategorii prędkość 283 km/h.

 

Innowacyjny układ napędowy 4x4 (Q4) zestawiony z AlfaTM Active Torque Vectoring

Po raz pierwszy benzynowy silnik 2.9 V6 BiTurbo o mocy 510 KM zestawiony jest z innowacyjnym układem napędowym Q4, który pozwala zapewnić maksymalny poziom pod względem osiągów, właściwości jezdnych, przyjemności jazdy i bezpieczeństwa we wszystkich warunkach. W normalnych warunkach, układ Q4 przenosi 100% momentu obrotowego na oś tylną. Po osiągnięciu granicznej wartości przyczepności kół, system w rzeczywistym czasie przekazuje 50% momentu napędowego na oś przednią za pośrednictwem specjalnej skrzynki rozdzielczej.

Sportowy SUV Alfy Romeo jest zaskakująco ekonomiczny pod względem emisji spalin i spalania, dzięki sterowanemu elektronicznie systemowi dezaktywacji cylindrów oraz funkcji „sailing”, dostępnej w trybie jazdy Advanced Efficiency. Wreszcie, aby zmaksymalizować doznania podczas jazdy, Stelvio Quadrifoglio oferuje w standardzie manetki do zmiany biegów wykonane z aluminium, zintegrowane z kolumną kierownicy.

 

AlfaTM Chassis Domain Control (CDC) i AlfaTM Active Torque Vectoring

Stelvio Quadrifoglio jest wyposażone w ekskluzywną jednostkę kontrolną AlfaTM Chassis Domain Control i jest jedynym samochodem, który oferuje w standardzie mechanizm różnicowy AlfaTM Active Torque Vectoring. Ten pierwszy stanowi „mózg" Stelvio Quadrifoglio, kontrolujący całą elektronikę samochodu, aby uzyskać najlepsze osiągi i maksymalną przyjemność jazdy. System ten zarządza działaniem różnych elementów, takich jak: unowocześniony selektor AlfaTM DNA Pro, napęd 4x4 Q4, system AlfaTM Torque Vectoring, aktywne zawieszenie oraz ESC - czuwa nad zoptymalizowaniem osiągów i przyjemnością jazdy.

Technologia Torque Vectoring udoskonala właściwości jezdne Stelvio Quadrifoglio i podkreśla jego sportowy charakter. Kontrolowane elektronicznie dwa sprzęgła znajdujące się w mechanizmie różnicowym tylnym pozwalają odrębnie sterować przekazaniem momentu na każde z kół. W ten sposób przekazywanie mocy na podłoże poprawia się również w warunkach niskiej przyczepności. Pozwala to prowadzić samochód bezpiecznie i zawsze bardzo przyjemnie, bez konieczności nagłych interwencji ze strony systemu kontroli stabilności.

 

Najlepszy w swojej klasie pod względem mocy (176 KM/l) oraz stosunku masy do mocy (3,6 kg/KM)

Stelvio Quadrifoglio ma na swoim koncie dwa rekordy, dzięki którym jest on najmocniejszym SUV-em w tej kategorii: przy masie pojazdu wynoszącej 1830 kg (bez materiałów eksploatacyjnych), model może pochwalić się najlepszym stosunkiem wagi do mocy w swojej kategorii (3,6 kg/KM) oraz wyśrubowanym stosunkiem mocy do pojemności skokowej wynoszącym 176 KM/l. Te wyjątkowe rezultaty wpływające na dużą przyjemność jazdy, zostały uzyskane, dzięki optymalnemu rozłożeniu masy samochodu na obie osie, które wymagało dokładnego zarządzania ciężarem i zastosowanymi materiałami, wykorzystujące układ SUV-a Alfa Romeo oraz umieszczenie ich w możliwie najbardziej centralnej pozycji.

Idealny stosunek masy do mocy osiągnięto natomiast poprzez zastosowanie ultralekkich materiałów, takich jak włókno węglowe, z którego wykonano wał napędowy, czy aluminium, z którego zbudowany został silnik, zawieszenie, hamulce, drzwi i błotniki, pokrywa silnika, a także pokrywa tylna. Zmniejszona masa oczywiście nie wpływa negatywnie na doskonałą sztywność skrętną samochodu, która gwarantuje doskonałą jakość, komfort akustyczny i zachowanie na drodze, również w przypadku ekstremalnych naprężeń.

 

Zawieszenie z ekskluzywną technologią AlfaLinkTM i najbardziej bezpośredni układ kierowniczy w segmencie

Dla przedniej osi Stelvio Quadrifoglio zostało opracowane czworoboczne zawieszenie z półwirtualną osią skrętną, które optymalizuje neutralizację nierówności, jednocześnie gwarantując szybkie i precyzyjne manewry w każdych warunkach. Opatentowane przez Alfę rozwiązanie zawieszenia Alfa Romeo jest w stanie zapewnić płynną jazdę na zakrętach oraz wysokie przyspieszenia boczne.

Na osi tylnej zastosowano, opatentowane przez Alfę Romeo, rozwiązanie wielowahaczowe typu Multilink, które gwarantuje jednocześnie wysokie osiągi, przyjemność jazdy i komfort. Za amortyzację odpowiadają elementy sterowane elektronicznie, które na bieżąco dostosowują się do warunków jazdy i pozwalają wybrać styl jazdy bardziej ukierunkowany na osiągi lub na komfort.

Alfa Active Suspension to system ciągłej i aktywnej kontroli zawieszenia i amortyzatorów umożliwiający zmniejszenie drgań pojazdu we wszystkich warunkach jazdy. System ten współpracuje na bieżąco z CDC oraz z Alfa DNA Pro i „kalibruje” swoją interwencję w zależności od wybranego trybu jazdy, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia komfortu i prowadzenia pojazdu.

W każdej sytuacji i przy każdej prędkości, prowadzenie Stelvio Quadrifoglio jest zawsze łatwe i intuicyjne, również dzięki najbardziej bezpośredniemu układowi kierowniczemu w segmencie: 12,1.

 

Integrated Brake System (IBS) i ceramiczno-węglowo tarcze hamulcowe

Opatentowane przez Alfę Romeo ekskluzywne rozwiązanie, które zadebiutowało po raz pierwszy w modelu Giulia, to innowacyjny system elektro-mechaniczny Integrated Brake System (IBS), łączący kontrolę stabilności z tradycyjnym wspomaganiem hamulców. Dzięki połączeniu elektroniki i mechaniki, gwarantuje natychmiastową reakcję hamulca i rekordowo krótką drogę hamowania, jak i znaczącą optymalizację obciążeń. Na zamówienie, można będzie wyposażyć Stelvio Quadrifoglio w ceramiczno-węglowo tarcze hamulcowe zapewniające redukcję masy (17 kg mniej w stosunku do standardowych tarcz), większą wytrzymałość mechaniczną również przy bardzo wysokich temperaturach.

 

Wzornictwo

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio stanowi maksymalny wyraz wyrafinowanego włoskiego wzornictwa zinterpretowanego według Alfy Romeo, będący doskonałym połączeniem formy i funkcji w zmysłowej i atletycznej budowie nadwozia.

To SUV o niezwykłych osiągach, w którym styl i design pełnią rolę nie tylko estetyczną, ale są ważnym dopełnieniem czynników takich jak: aerodynamika, prędkość, moc i prowadzenie. Świadczą o tym: pokrywa silnika ze specjalnymi wlotami powietrza do obniżenia temperatury silnika; boczne wloty powietrza umożliwiające chłodzenie intercoolera; zewnętrzne sportowe spoilery progowe i potężne łuki nadkola, w kolorze nadwozia; cztery końcówki wydechu oraz dość ostro ścięty tył - charakterystyczne rozwiązanie stylistyczne należące do tradycji Alfy Romeo. Ten sam charakter sportowej elegancji odnajdujemy we wewnętrzu Stelvio Quadrifoglio, które zostało „odszyte", jak najlepszej jakości garnitur, z niesamowitą starannością i użyciem wysokiej jakości materiałów: włókna węglowego, skóry i tkaniny Alcantara.

Stelvio Quadrifoglio jest topową wersją modelu, który sam w sobie oferuje wyjątkowe i niepowtarzalne proporcje, styl, elegancję i charakter.

W tej konfiguracji wszystko jest bardziej podkreślone, nabierając jeszcze większego wyrazu i mocy.

Przód auta, w który dominuje wyjątkowy grill oraz legendarne „Trilobo" przywodzące swym kształtem na myśl legendarną trójlistną koniczynę, oraz wszystkie pozostałe elementy dedykowane tej wersji, zaprojektowano tak, aby tworzyły jedną całość odzwierciedlającą najgłębsze wartości marki, zawarte w dwóch prostych słowach, które stały się swego rodzaju znakiem fabrycznym: „Nieodzowne Piękno”.

 

System infotainment AlfaTM Connect 3D z Apple Car Play i Android Auto

W centralnej części deski rozdzielczej wyróżnia się system Audio UConnect – na zamówienie dostępny z nawigacją 3D – z wbudowanymi aplikacjami Apple CarPlay i Android AutoTM, technologią opracowaną odpowiednio przez Apple i Google, aby odtworzyć środowisko swojego smartphone’a na wyświetlaczu komputera pokładowego, zapewniając w ten sposób stałą, bezpieczną i prostą łączność.


Autor: Karol Juchniewicz

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
e6ec763d10d53ad908cd5b0b4b1d39a5e723fcad.jpg
2023-01-25 15:01:00
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio - „Best Performance Car for Thrills”

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio uznana za najlepszy samochód pod względem osiągów, zapewniający dreszczyk emocji („Best Performance Car for Thrills”) w...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
alfaromeotonalepluginhybridq4static6-6373b7114af77_637601425e85a.jpg
2022-11-17 17:37:00
Alfa Romeo Tonale plug-in hybrid Q4

Tonale Plug-In Hybrid Q4 to kamień milowy w procesie „from zero to zero” marki.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
804f0c3dcf9491624a776676465865f1bd1b298f.jpg
2022-05-06 08:24:00
Alfa Romeo Tonale Hybrid: nowa energia i metamorfoza marki

Alfa Romeo Tonale, pierwszy zelektryfikowany C-SUV marki, to model, który jest wyrazem metamorfozy Alfy Romeo.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
0706d99a09adb724a582f846fb8b5c754da2db57.jpg
2022-04-23 09:27:00
Całkowicie włoska Alfa Romeo Tonale w hołdzie dla Imola Grand Prix

Już wkrótce Alfa Romeo Tonale zadebiutuje na drogach.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
5518e42d3994a1852e55c540e3d97b4031c52cde.jpg
2022-02-08 15:46:00
Alfa Romeo Tonale - „La Metamorfosi”

Alfa Romeo Tonale - model, który jest wyrazem metamorfozy marki. Wierna swojemu DNA, Alfa Romeo, którą od 1910 roku cechuje szlachetna włoska sportowa...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 11
DILERZY
ADF AUTO SP. Z O.O.
ALFA ROMEO ADF AUTO SP. Z O.O.

KARKONOSKA 45

53-015 Wrocław

tel: (71) 3343000

SZCZEGÓŁY
AUTEX SP. Z O.O.
ALFA ROMEO AUTEX SP. Z O.O.

ŁĘCZYCKA 6

85-737 Bydgoszcz

tel: (52) 3601400

SZCZEGÓŁY
AUTO - GRYF SP. Z O.O.
ALFA ROMEO AUTO - GRYF SP. Z O.O.

BIAŁOWIESKA 2

71-010 Szczecin

tel: (91) 4822332

SZCZEGÓŁY
AUTO CENTRUM TARNÓW SP. Z O.O.
ALFA ROMEO AUTO CENTRUM TARNÓW SP. Z O.O.

KRAKOWSKA 197

33-100 Tarnów

tel: (14) 6272323

SZCZEGÓŁY
AUTO DIUG
ALFA ROMEO AUTO DIUG

POZNAŃSKA 74

76-200 Słupsk

tel: (59) 8489999

SZCZEGÓŁY
AUTO TIM JANECZKO SP. Z O.O.
ALFA ROMEO AUTO TIM JANECZKO SP. Z O.O.

OLESKA 152

45-239 Opole

fax (77) 4008865

tel: (77) 4008843

SZCZEGÓŁY
AUTO-CENTRUM P.M. S.A.
ALFA ROMEO AUTO-CENTRUM P.M. S.A.

WOJCIECHOWSKIEGO 7-17

60-685 Poznań

fax (61) 8226081

tel: (61) 8290399

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 7
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI