Kwestia ubezpieczenia samochodu spędza sen z powiek niejednemu kierowcy. Mnogość ofert dostępnych na rynku, twarde terminy, a także niepewność co do ostatecznej ceny polisy nie działają zachęcająco. Szczególną uwagę należy przykuć do ostatniej kwestii – czyli ceny OC pojazdu, którą będzie trzeba zapłacić. W jaki sposób jest ona obliczana? Od czego zależy? I czy możemy samodzielnie ją zaprognozować?
Komunikacyjne ubezpieczenie OC samochodu jest jedynym obowiązkowym w Polsce ubezpieczeniem, bez którego nie można nie tylko poruszać się samochodem po drogach, ale nawet posiadać zarejestrowanego pojazdu.
Polisa OC ma za zadanie chronić właściciela pojazdu przed odpowiedzialnością finansową za wyrządzone szkody materialne będące skutkiem stłuczki, kolizji czy poważniejszego wypadku drogowego. Co więcej – instytucja ubezpieczenia OC jest również ochroną dla osób poszkodowanych w wyniku powyższych zdarzeń. Dzięki jej istnieniu nie muszą one dochodzić odszkodowań w sądach, co znacznie ułatwia uzyskanie zadośćuczynienia.
Kwestią, która bardzo interesuje kierowców w kontekście polisy OC, jest jej cena. Polscy kierowcy płacą składki za OC w różnej wysokości. Jedni cieszą się niskimi cenami, uiszczając rocznie kilkaset złotych, podczas gdy inni płacą nawet kilka tysięcy. Chcąc objąć samochód ochroną finansową, warto wiedzieć, w jaki sposób odbywa się kalkulacja składek i czy można przeprowadzić ją samodzielnie.
Jak ceny OC obliczają ubezpieczyciele?
Z perspektywy towarzystwa ubezpieczeniowego w procesie sprzedaży polis OC najważniejsze są twarde kalkulacje, dzięki którym będzie można zminimalizować ryzyko wypłacania dużych odszkodowań za szkody powstałe w wyniku błędów drogowych jego klientów. Aby móc owych kalkulacji dokonać, ubezpieczyciele już na początku komunikacji z potencjalnym klientem wymagają podania szczegółowych informacji dotyczących jego danych osobowych, informacji odnośnie jego stylu życia, a także parametrów ubezpieczanego samochodu.
Biorąc pod uwagę wiek kierowcy, czas spędzony za kierownicą, fakt powodowania lub niepowodowania wypadków w przeszłości, fakt posiadania lub nieposiadania rodziny, wykonywany zawód, miejsce stałego zamieszkania oraz datę produkcji samochodu, pojemność jego silnika czy markę i model, ubezpieczalnie są w stanie obliczyć ryzyko i przedstawić właścicielowi pojazdu prognozowaną wysokość składek.
Powyższy proces można jednak przyspieszyć i samodzielnie podjąć się kalkulacji OC.
Jak samemu obliczyć cenę polisy OC?
Dziś branża ubezpieczeniowa oferuje kierowcom szereg nowoczesnych możliwości skrojonych na miarę XXI wieku! Zaliczyć do nich możemy między innymi internetowe kalkulatory ubezpieczeniowe oraz porównywarki. Dzięki nim możemy samodzielnie dokonać kalkulacji OC.
Kalkulatory i porównywarki są ogólnodostępne w Internecie. Aby uzyskać wstępną kalkulację składek, wystarczy uzupełnić elektroniczny formularz, który wymagał będzie od nas tych samych danych, co ubezpieczalnie. W przeciągu kilku sekund dowiemy się, na jakie ceny OC możemy liczyć, decydując się na współpracę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym.
Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na rolę porównywarek. Za ich pomocą uzyskamy pełne zestawienie ofert cenowych najpopularniejszych ubezpieczycieli na rynku. Wybór – jeśli kierujemy się tylko kwestiami finansowymi – będzie tu prosty i szybki.
Samodzielne obliczenie składek OC doceniają przede wszystkim osoby zabiegane, które chciałyby załatwić formalności związane z wyborem ubezpieczyciela możliwie najszybciej. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć możemy ponadto intuicyjność kalkulatorów i porównywarek oraz oszczędność pieniędzy, jaką mogą nam zagwarantować w perspektywie opłat za ubezpieczenie.
Autor: porowneo.pl