motomaniacy
TECHNOLOGIA WODOROWA
POWRÓT
30 marca 2020 10:29

Układ napędowy BMW i Hydrogen NEXT

Typowa dynamika jazdy BMW: pierwsze szczegóły techniczne układu napędowego BMW i Hydrogen Next, Kontynuacja współpracy rozwojowej z Toyota Motor Corporation.


Opracowanie alternatywnych form napędu ma w BMW Group najwyższy priorytet. Poprzez pierwszy wirtualny wgląd w układ napędowy BMW i Hydrogen NEXT producent samochodów premium potwierdza swoje zaangażowanie w przemyślane i konsekwentne dążenie do bezemisyjnej mobilności. Oznacza to również uwzględnienie różnych potrzeb rynku i klienta w ramach strategii Power of Choice. Orientacja na klienta i niezbędna elastyczność są podstawowymi czynnikami, które ułatwią przełom w zakresie zrównoważonej mobilności na poziomie globalnym.

Klaus Fröhlich, dyrektor ds. rozwoju BMW AG (kliknij tutaj, aby obejrzeć wystąpienie): „Jesteśmy przekonani, że w przyszłości współistnieć będą różne alternatywne formy napędu, ponieważ nie ma jednego rozwiązania, które pokrywałoby wszystkie wymagania klientów na całym świecie w zakresie mobilności. Napęd z wodorowymi ogniwami paliwowymi może stać się w dłuższej perspektywie czasowej czwartym filarem naszej oferty układów napędowych. Na myśl przychodzi tu szczególnie górny segment modeli X cieszących się dużą popularnością wśród klientów”. Już od roku 2013 BMW Group współpracuje z Toyota Motor Corporation w zakresie technologii ogniw paliwowych.

 

Perspektywy technologii wodorowych ogniw paliwowych

Choć potencjał napędu ogniw paliwowych w dłuższej perspektywie jest dla BMW Group bezsprzeczny, to koncern nie zaoferuje swoim klientom w najbliższym czasie żadnego seryjnego samochodu z technologią ogniw paliwowych. Wynika to przede wszystkim z aktualnie niedostatecznych warunków ramowych. Klaus Fröhlich: „Naszym zdaniem należy najpierw zapewnić produkcję wodoru jako źródła energii w wystarczających ilościach, z wykorzystaniem ekologicznej energii elektrycznej i w konkurencyjnych cenach. Wodór będzie wtedy wykorzystywany przede wszystkim tam, gdzie nie da się bezpośrednio wprowadzić napędu elektrycznego, na przykład w ciężkim transporcie drogowym na dużych dystansach”. Ponadto nie ma jeszcze niezbędnej infrastruktury, takiej jak kompleksowa europejska sieć stacji paliw wodorowych, aby móc zaoferować klientom BMW samochody z takim napędem. BMW Group kontynuuje jednak działania rozwojowe w zakresie technologii wodorowych ogniw paliwowych, wykorzystując ten czas na znaczne obniżenie kosztów produkcji układu napędowego do momentu stworzenia infrastruktury i zapewnienia wystarczających dostaw wodoru produkowanego w sposób zrównoważony. BMW Group już teraz wprowadza na rynek samochody z zasilanymi akumulatorowo silnikami elektrycznymi na energię ze źródeł odnawialnych i do 2023 r. w ofercie będzie szeroka gama zelektryfikowanych pojazdów. W sumie zaplanowanych jest 25 modeli, z których co najmniej dwanaście będzie miało napęd całkowicie elektryczny.

 

Pierwsze szczegóły techniczne dotyczące napędu w BMW i Hydrogen NEXT

„W napędzie BMW i Hydrogen NEXT układ ogniw paliwowych wytwarza moc elektryczną do 125 kW (170 KM) uzyskiwaną w wyniku reakcji chemicznej wodoru i pozyskiwanego z powietrza tlenu,” mówi Jürgen Guldner, szef działu technologii wodorowych ogniw paliwowych i projektów pojazdów BMW Group. Takie samochody emitują więc tylko parę wodną. Konwerter elektryczny umieszczony pod ogniwem paliwowym dostosowuje swoje napięcie do napięcia napędu elektrycznego i akumulatora buforowego. Akumulator ten jest zasilany energią z hamowania i energią ogniwa paliwowego. W samochodzie znajdują się dwa zbiorniki 700-barowe, które mieszczą łącznie sześć kilogramów wodoru. J. Guldner: „To gwarantuje duży zasięg w każdych warunkach pogodowych. Tankowanie trwa tylko trzy do czterech minut”. BMW i Hydrogen NEXT wyposażone jest również w pełnym zakresie w napęd elektryczny piątej generacji, który po raz pierwszy zastosowany będzie w BMW iX3. Akumulator buforowy znajdujący się nad silnikiem elektrycznym może zapewniać dodatkową dynamikę na przykład podczas wyprzedzania lub przyspieszania.

Całkowita moc systemu wynosi 275 kW (374 KM) i zapewnia typową dla BMW dynamikę jazdy. BMW Group zaprezentuje w 2022 r. niewielką serię bazującą na obecnym BMW X5 wyposażoną w taki napęd z wodorowym ogniwem paliwowym. BMW Group zaoferuje klientom technologię wodorowych ogniw paliwowych najwcześniej w drugiej połowie tego dziesięciolecia – w zależności od wymagań rynku i warunków ogólnych.

 

Kontynuacja współpracy z Toyotą

Aby optymalnie przygotować się do wymagań technologicznych pojazdu napędzanego wodorowymi ogniwami paliwowymi do drugiej połowy dekady, BMW Group z powodzeniem współpracuje z Toyota Motor Corporation już od 2013 roku. W oparciu o umowę o współpracy w zakresie rozwoju produktu obaj producenci wspólnie pracują nad systemami napędowymi ogniw paliwowych oraz skalowalnymi, modułowymi komponentami do pojazdów z wodorowymi ogniwami paliwowymi. W BMW i Hydrogen NEXT stosowane są już ogniwa paliwowe stworzone we współpracy z Toyotą. Tak zwany pakiet ogniw paliwowych i cały system to oryginalne rozwiązania BMW Group. Oprócz współpracy z firmą Toyota, która koncentruje się na rozwoju i uprzemysłowieniu technologii ogniw paliwowych pod kątem ich przydatności na rynku masowym, obie firmy są członkami-założycielami Hydrogen Council. Od 2017 roku do rady dołączyło wiele innych wiodących firm z sektora energetycznego, biznesu i przemysłu. Hydrogen Council liczy obecnie ponad 80 członków.

 

BMW Group w projekcie badawczym BRYSON

BMW Group podkreśla również swoją wiarę w przyszłość i potencjał technologii wodorowych ogniw paliwowych poprzez swoje zaangażowanie w projekt badawczy BRYSON (z niemieckiego BauRaumeffiziente HYdrogenSpeicher Optimierter Nutzbarkeit – kompaktowe zasobniki wodoru o zoptymalizowanej funkcjonalności). Celem tego wspólnego projektu BMW AG, Wyższej Szkoły w Monachium, Leichtbauzentrum Sachsen GmbH, Politechniki Drezdeńskiej i WELA Handelsgesellschaft mbH jest opracowanie nowych typów systemów magazynowania wodoru pod ciśnieniem. Mają one być zaprojektowane tak, aby możliwa była ich łatwa integracja w uniwersalnej konstrukcji pojazdu. Celem projektu jest opracowanie zbiorników o płaskiej konstrukcji. Trzyipółroczny projekt finansowany również przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki przyczyni się też do obniżenia kosztów produkcji zbiorników wodoru do pojazdów z ogniwami paliwowymi. Poprawi to ich konkurencyjność w stosunku do pojazdów elektrycznych z napędem akumulatorowym.


Autor: BMW Group

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
P90395523-highRes.jpg
2021-02-05 14:00:00
Wszystkie stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce widoczne w systemach BMW Group

BMW Group jako pierwszy producent w Polsce właśnie udostępnił kierowcom pełną informację na temat całej krajowej sieci ładowarek pojazdów zelektryfikowanych.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
serwisbmw.jpg
2021-01-20 12:15:00
Serwis BMW, czyli naprawa samochodu w ASO

Prędzej czy później każdy samochód dotknie usterka. Niezależnie czy będzie to drobna wada, czy duża awaria, statystyki pokazują, że Polacy bardzo chętnie...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90406360_highRes_nextgen-2020-the-hig.jpg
2020-11-12 09:28:00
BMW Group wyznacza nowe standardy symulacji jazdy

Najbardziej zaawansowana i zróżnicowana instalacja tego typu w przemyśle motoryzacyjnym.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
PL_Lexus_Triple_billboard-750x300_P_v1_IgaSwiatek.jpg
2020-10-22 21:27:00
BMW X5 M Competition i BMW X6 M Competition w wersji First Edition

Modele z limitowanej edycji po 250 sztuk można zamawiać już teraz.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90402368_highRes_first-bmw-ix3-comes-.jpg
2020-10-05 17:52:00
Rozpoczęcie produkcji elektrycznego BMW iX3

Pierwsze BMW iX3 zjeżdża z linii produkcyjnej BMW Brilliance Automotive w Shenyang, Chiny.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 10
DILERZY
BMW Auto Fus

Ostrobramska 73

04-175 Warszawa

fax 22 613 81 55

tel: 22 613 90 03

SZCZEGÓŁY
BMW Auto Premium

Świlcza 147h

36-072 Rzeszów

fax 17 875-00-51

tel: 17 875-00-50

SZCZEGÓŁY
BMW Auto-Breczko

Kleeberga 55, Kol. Porosły 1K

16-070 Białystok

fax 85740-20-42

tel: 85 741-88-88

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Al. Krakowska 5 - Falenty

05-090 Warszawa

tel: 22 250-60-00

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Roździeńskiego 204

40-315 Katowice

fax 32 607-12-59

tel: 32 608-00-99

SZCZEGÓŁY
BMW Bawaria Motors

Czerniakowska 47

00-715 Warszawa

tel: 22 550 03 00

SZCZEGÓŁY
BMW Best Auto

Metalurgiczna 60

20-234 Lublin

fax 81 749 58 59

tel: 81 749 58 58

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 4
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI