motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
9 sierpnia 2021 18:21

Nissan Ariya - siła dotyku

Nowa definicja interakcji z samochodem według Nissana.


Wybierasz się samochodem w odwiedziny do przyjaciela. Jest upalny, letni dzień, a ty wsiadasz do nagrzanego wnętrza pojazdu, które musisz jak najszybciej schłodzić. Zwykle czynność ta wymaga jedynie pamięci mięśniowej, aby sięgnąć do deski rozdzielczej i przekręcić pokrętło lub nacisnąć przycisk. Za pozorną prostotą tego rozwiązania kryje się wytężona praca sztabu inżynierów, połączona z dbałością o każdy szczegół i ukierunkowana na maksymalizację komfortu użytkownika.

W trakcie prac nad nowym crossoverem Nissana Ariya projektanci i inżynierowie poświęcili znaczną część swojej uwagi kwestii ergonomii deski rozdzielczej. Skupili się również na stworzeniu nowej koncepcji stylistycznej i funkcjonalnej elementów sterowania, zrywając z konwencjonalnymi rozwiązaniami, do których kierowcy zwykli już przywyknąć. Wymagało to przemyślenia na nowo kwestii organizacji przestrzeni w kabinie, koncepcji sterowania dotykowego i rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Przestronne wnętrze Nissana Ariya tworzy wrażenie otwartej przestrzeni, która otula kierowcę i pasażerów, zapewniając im poczucie spokoju i komfortu. Istotnym elementem nowego designu jest deska rozdzielcza pozbawiona tradycyjnych przycisków. Stylowy panel ze słojami imitującymi szlachetne drewno, który podkreśla poziomą linię podziału deski rozdzielczej, po uruchomieniu pojazdu ożywia się światłem ukrytych w nim elementów sterowania klimatyzacją. Wykorzystanie tych dyskretnie wkomponowanych przełączników haptycznych otwiera nowe możliwości rozwiązań pozwalających osiągnąć idealną równowagę między funkcjonalnością a designem.

Podobnie, jak przy korzystaniu z funkcji nawigacji lub aplikacji z poziomu ekranu smartfona, przyciski haptyczne w Nissanie Ariya delikatnie drgają pod palcem, aby kierowca poczuł, że je nacisnął. Korzystając z panelu przycisków sterowania klimatyzacją i wyboru trybu jazdy, użytkownik ma do czynienia ze znanym mu zestawem ikon, a wibracja przy dotyku sprawia, że jego wzrok może przez cały czas pozostać skupiony na drodze. Podjęta przez zespół projektantów decyzja o wykorzystaniu w modelu Ariya technologii haptycznej jest zgodna z koncepcją ponadczasowego japońskiego futuryzmu, leżącą u podstaw projektu pojazdu. Oparta jest ona na charakterystycznym podejściu do designu, które stawia na połączenie minimalizmu z nowoczesnością i atrakcyjnym wzornictwem.

Starszy projektant Hideki Tago wyjaśnia: „Stworzyliśmy czystą przestrzeń poprzez wkomponowanie dotykowych elementów sterowania w fakturę imitującą drewno. Wbudowanie przycisków haptycznych w drewnopodobny panel nie wpływa w żaden sposób na ich funkcjonalność, a jedynie dodatkowo podkreśla atrakcyjność designu”.

„Faktura imitująca słoje drewna, którą uzyskaliśmy dzięki naniesieniu druku wodnego (hydrografiki) na panele z tworzywa sztucznego do złudzenia przypomina prawdziwe drewno. Zastosowane przez nas rozwiązanie sprawia, że po podświetleniu transparentnych ikon panel ożywia się efektownym światłem symboli” - dodaje.

Po określeniu ostatecznego celu przez projektantów modelu Ariya, zadaniem zespołu inżynierów stało się urzeczywistnienie tej futurystycznej wizji. Pierwszym etapem całego procesu była szczegółowa analiza samej technologii.

Przyciski haptyczne w kabinie Nissana Ariya są zgrupowane w dwóch określonych obszarach – na desce rozdzielczej oraz na regulowanym podłokietniku środkowym. Taki zabieg miał na celu nie tylko wkomponowanie nowoczesnej technologii w efektownie zaprojektowane elementy kabiny, ale również zapewnienie kierowcom rozwiązania umożliwiającego intuicyjną obsługę i dającego poczucie interakcji z pojazdem.

W następstwie szeroko zakrojonych testów zespół podjął decyzję o zastosowaniu przycisków elektrostatycznych, które są nie tylko większe od tych wykonanych techniką haptyczną, ale także szerzej rozstawione. Takie rozwiązanie zapewnia bardziej intuicyjną obsługę zbliżoną do posługiwania się tradycyjnymi przyciskami. Dodatkowo daje swoisty efekt „kopnięcia” uzyskany poprzez ciśnienie powietrza. Wzmacnia to dotykowe sprzężenie zwrotne, wywołując wrażenie kliknięcia tradycyjnego przycisku mechanicznego, pomimo jego braku.

Kolejnym etapem było dopracowanie wibracji i dźwięków. Dokładanie tak, dźwięków. „Wibracje i dźwięk są ze sobą nierozłącznie związane” – wyjaśnia Tomotaka Igarashi, inżynier odpowiedzialny za projekt interfejsu człowiek-maszyna (HMI) we wnętrzu Nissana Ariya. „Rozwiązanie na pozór może wydawać się oczywiste, niemniej jego znalezienie stanowiło dla naszego zespołu prawdziwe wyzwanie, ponieważ w trakcie projektowania, poza spełnieniem oczekiwań kierowców, ważne było dla nas, aby docelowy dźwięk był również jak najprzyjemniejszy dla ucha” - dodaje.

Taka dbałość o każdy szczegół jest poniekąd wymuszona przez sam charakter pojazdu elektrycznego. Cicha praca układu napędowego sprawia bowiem, że opracowane przez zespół Nissana dźwięki będą wyraźnie docierały do uszu kierowcy i pasażerów podczas jazdy. Zastosowanie haptycznych elementów sterowania wymagało wielokrotnego przetestowania każdego możliwego scenariusza, aby zapewnić komfort użytkowania najróżniejszym kierowcom. W praktyce wiązało się to z przeprowadzeniem szeroko zakrojonych testów z udziałem osób o różnej wielkości palców i długości paznokci, naciskających przyciski z różną siłą i pod różnymi kątami. Testowano również działanie przycisków w przypadku ich obsługi w rękawiczkach.

To tylko jeden z przykładów, które wyraźnie pokazują, jak proces projektowania modelu Ariya łączy design z najnowocześniejszą technologią, czego efektem końcowym są wyjątkowe wrażenia z jazdy i bezprecedensowy poziom interakcji z pojazdem.


Autor: Nissan o/Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
Townstar petrol combi static 01.jpg
2021-10-01 18:51:00
Nissan - nowy model Townstar zmieni zasady gry na rynku lekkich samochodów użytkowych

Bazując na sukcesie pionierskiego modelu e-NV200, całkowicie nowy Townstar ze 100% elektrycznym napędem został stworzony z myślą o rozpowszechnianiu...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
EVITY-50.jpg
2021-09-02 18:35:00
Nissan LEAF doskonały w roli taksówki - milion elektrycznych kilometrów korporacji Evity

19 samochodów należących do korporacji to zeroemisyjne Nissany.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Ariya_2021_Dynamics (50).JPG-source.jpg
2021-09-01 19:32:00
Nissan rozpocznie przedsprzedaż elektrycznego modelu Ariya w Norwegii

Norwegia jest pierwszym krajem w Europie, gdzie w Światowym Dniu Pojazdów Elektrycznych rozpocznie się przedsprzedaż modelu Ariya.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
210730-00_003-source.jpg
2021-08-08 17:00:00
Nissan- raport nt. zrównoważonego rozwoju za rok 2021

Raport przedstawia działania podejmowane przez firmę Nissan na rzecz czystszego, bezpieczniejszego i bardziej zintegrowanego społeczeństwa.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
preview-928x522 (5).jpg
2021-07-16 18:36:00
Nissan LEAF z sygnałem dźwiękowym Canto – posłuchajcie!

Na europejskim rynku zadebiutuje „Canto”, charakterystyczny sygnał dźwiękowego systemu ostrzegawczego elektrycznych modeli Nissana.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 21
DILERZY
NISSAN A&M Knedler

Dojazdowa 14 d

82-300 Elbląg

fax 55 230 40 11

tel: 55 230 40 12

SZCZEGÓŁY
NISSAN ABT Autoniss

Kielecka 67

26-610 Radom

fax 48 383 09 82

tel: 48 383 09 83

SZCZEGÓŁY
NISSAN ABT Autoniss

Droga Męcz. Majdanka 74A

20-325 Lublin

fax 81 749 86 75

tel: 81 749 86 70

SZCZEGÓŁY
NISSAN ABT Autoniss

Krakowska 161

25-705 Kielce

fax 41 366 48 77

tel: 41 366 48 77

SZCZEGÓŁY
NISSAN AUTO ŁÓDŹ

Brzezińska 28

Łódź

fax 42 233 0001

tel: 42 233 00 00

SZCZEGÓŁY
NISSAN Autonix

Rejtana 67

35-959 Rzeszów

fax 17 852 26 50

tel: 17 852 47 94

SZCZEGÓŁY
NISSAN BILEX

Bugajska 6/8

42-200 Częstochowa

fax 34 366 23 14

tel: 34 366 43 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 7
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI