motomaniacy
TECHNOLOGIA ELEKTRYCZNA
POWRÓT
30 września 2020 19:29

Mercedes-Benz EQV: elektryczny, wszechstronny, inteligentny

Mercedes-Benz EQV: elektryczny, wszechstronny, inteligentny

Zerowa lokalna emisja: Mercedes-Benz EQV to pierwszy elektryczny minivan klasy premium z trójramienną gwiazdą i pierwszy model EQ od Mercedes-Benz Vans.


Mercedes-Benz EQV (zużycie energii w cyklu mieszanym: 28,2 kWh/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km)[1] to pierwszy MPV klasy premium marki Mercedes-Benz z napędem wyłącznie elektrycznym. Podczas międzynarodowego testu dziennikarskiego w Wiedniu – mieście, które jest jednym z europejskich pionierów mobilności elektrycznej – EQV po raz pierwszy zaprezentował swoje mocne strony na drogach. Pojazd łączy wszechstronność Klasy V z korzyściami wynikającymi z zerowej lokalnej emisji. Ponadto EQV należy do ekosystemu elektromobilności, obejmującego inteligentną nawigację, która aktywnie zarządza zasięgiem, oraz usługami łącznościowymi. Centrum sterowania stanowi system informacyjno-rozrywkowy MBUX (Mercedes-Benz User Experience). EQV wyznacza również standardy w swojej klasie dzięki zasięgowi 356 km[2] [3] kilometrów i szerokiemu spektrum zastosowań, spełniającym różnorodne potrzeby klientów.

Akumulator w EQV jest zainstalowany pod podłogą, co oszczędza miejsce, chroni baterię przed uszkodzeniami i ma korzystny wpływ na środek ciężkości pojazdu. Dzięki temu model ten oferuje taką samą wszechstronność i funkcjonalność wnętrza, jak jego konwencjonalnie zasilana "siostra", Klasa V. Liczne konfiguracje ustawień foteli sprawiają, że pojazd może przewieźć nawet osiem osób oraz oferuje spory i ustawny bagażnik do 1410 litrów. EQV doskonale nadaje się do zastosowań rodzinnych i rekreacyjnych, a także do użytku jako prestiżowy pojazd firmowy lub hotelowy van.

Elektryczny MPV z gwiazdą powstaje w fabryce Mercedes-Benz w Vitorii (Hiszpania), gdzie produkowana jest także Klasa V z konwencjonalnym napędem. Dzięki temu można bardziej elastycznie reagować na zamówienia klientów.

 

Potężny napęd

Oprócz wysokiego poziomu funkcjonalności, EQV daje również dużo radości z jazdy, a maksymalny moment obrotowy 362 Nm zapewnia wyjątkową siłę uciągu. Silnik elektryczny ma szczytową moc 150 kW (204 KM) i stałą 70 kW (95 KM), dzięki czemu EQV jest płynny i cichy w prowadzeniu, a jednocześnie wyjątkowo zwrotny – nie tylko ze względu na niski środek ciężkości. Energię dostarcza chłodzony wodą akumulator litowo-jonowy o pojemności użytkowej 90 kWh.

Aby zapewnić wyjątkowo płynną jazdę, dostępne jest opcjonalne zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC z automatyczną kontrolą poziomu. W razie potrzeby system może zwiększyć prześwit, a także obniżyć go przy wyższych prędkościach, zmniejszając w ten sposób opór powietrza, co ma pozytywny wpływ na zużycie energii, a tym samym zasięg.

 

Elektryczna Inteligencja

EQV jest częścią ekosystemu mobilności elektrycznej, który pomaga kierowcy dotrzeć do celu bez obawy o zasięg. Kluczem do tego jest innowacyjny system multimedialny MBUX i aplikacja Mercedes me. Wszystkimi wskaźnikami i ustawieniami właściwymi dla EQ użytkownik steruje poprzez 10,25-calowy ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości z menu MBUX EQ. Dzięki Elektrycznej Inteligencji można na przykład aktywować zdalne ustawienie żądanej temperatury wnętrza przed podróżą, regulować ustawienia ładowania i obsługiwać nawigację oraz funkcje Mercedes me Charge.

Elektryczna Inteligencja uruchamia się, gdy tylko użytkownik zacznie planować podróż – albo przez MBUX w samym pojeździe, albo z wyprzedzeniem za pośrednictwem aplikacji Mercedes me. Oznacza to, że wycieczkę z rodziną można zaplanować przy stole podczas śniadania, po prostu wybierając miejsce docelowe i żądany czas odjazdu – a na podróżnych będzie czekała kabina o komfortowej temperaturze. Na starcie MBUX aktualizuje trasę przesłaną do pojazdu przez aplikację na podstawie wielu czynników, takich jak aktualne dane o ruchu i pogodzie, topografia trasy, aktualny zasięg i dostępne stacje ładowania.

 

Inteligentne planowanie tras

Inteligentny system nawigacji zawsze wybiera zoptymalizowaną trasę z jak najmniejszą liczbą postojów na ładowanie i krótkimi czasami ładowania. Uwzględnia również przewidywany czas ładowania, preferując stacje szybkiego ładowania, a także wstępnie kondycjonując akumulator w ramach przygotowań do tego procesu. Pozostały zasięg jest na bieżąco aktualizowany podczas podróży. System natychmiast reaguje na zmiany, np. gdy kierowca zmieni styl jazdy, co ma wpływ na zużycie energii. Funkcja wyświetlania zasięgu na mapie zapewnia proste i niezawodne planowanie tras zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych. Kierowca od razu widzi pozostały zasięg.

 

Wygodne ładowanie

EQV jest standardowo dostępny z możliwością wyboru ładowania prądem zmiennym (AC) w domu lub w publicznych stacjach ładowania o mocy do 11 kW, a także prądem stałym (DC) na stacjach szybkiego ładowania o mocy do 110 kW. Funkcja szybkiego ładowania oznacza, że ​​np. taksówkarze i kierowcy obsługujący trasy z hoteli na lotniska mogą często ładować baterie między kursami lub w trakcie przygotowywania pojazdu, nie tracąc czasu. Możliwe jest również zdefiniowanie stanu zużycia energii, przy którym EQV zaleca następne doładowanie, lub zasięgu, jaki ma pozostać po przybyciu do celu.

Mercedes me Charge zapewnia dostęp do publicznych stacji ładowania ponad 300 operatorów, w tym do punktów szybkiego ładowania IONITY. Zarejestrowani klienci przed rozpoczęciem ładowania identyfikują się za pośrednictwem MBUX, aplikacji Mercedes me lub karty Mercedes me Charge – cała reszta, w tym płatności, odbywa się automatycznie.

 

Wydajne programy rekuperacji i jazdy

Odzyskiwanie energii podczas hamowania i wytracania prędkości (rekuperacja) zapewnia zoptymalizowaną i wydajną jazdę. Intensywność rekuperacji można ustawić indywidualnie za pomocą manetek umieszczonych za kierownicą. Kierowcy mają do wyboru pięć poziomów rekuperacji:

• W trybie DAuto EQV dostosowuje poziom rekuperacji dynamicznie i przewidująco w zakresie od 0 do -2 m/s², na podstawie danych dostarczonych przez asystentów bezpieczeństwa, kamerę i nawigację.

• W trybie D+ EQV swobodnie się toczy (jazda „na luzie”) bez rekuperacji (0 m/s2).

• W trybie D EQV zwalnia z siłą rekuperacji porównywalną z konwencjonalnym hamowaniem silnikiem (-0,6 m/s2).

• W trybie D- siła rekuperacji wzrasta do -1,5 m/s2.

• W trybie D- - silnik elektryczny zapewnia maksymalną siłę rekuperacji -2 m/s2. W tym trybie można korzystać z tzw. jazdy przy użyciu jednego pedału..

Istnieją również cztery programy jazdy, które umożliwiają wybór między maksymalnym komfortem a maksymalnym zasięgiem:

• Standardowe ustawienie Comfort zapewnia pełną moc napędu 150 kW i maksymalny moment obrotowy 362 Nm w połączeniu z wysoką wydajnością ogrzewania i klimatyzacji.

• Program Eco oferuje dobre ogrzewanie i klimatyzację, zoptymalizowany zasięg i moc wyjściową 100 kW (150 kW z kickdownem) z maksymalnym momentem obrotowym 293 Nm.

• Program Eco+ jest skonfigurowany pod kątem maksymalnego zasięgu. Moc wyjściowa to 80 kW (150 kW z kickdownem) z maksymalnym momentem obrotowym 293 Nm. Moc ogrzewania i klimatyzacji są znacznie ograniczone.

• Program Sport kładzie nacisk na najlepszą reakcję podczas sportowej jazdy. Daje 150 kW mocy silnika i maksymalny moment obrotowy 362 Nm w połączeniu ze jeszcze bardziej dynamicznym przyśpieszeniem oraz wydajnym ogrzewaniem i klimatyzacją.

Pojazdy wyposażone w zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC mają również funkcję podnoszenia Lift, która unosi pojazd przy niskich prędkościach, zapewniając większy prześwit.


Autor: Daimler Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
20c0579-129.jpg
2021-01-20 14:22:00
EQA: Elektryczny atleta w kompaktowym formacie

EQA – tak nazywa się nowy podstawowy model w świecie całkowicie elektrycznych samochodów Mercedes-EQ.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0001-015.jpg
2021-01-07 19:55:00
EQS z unikalnym systemem operacyjnym MBUX Hyperscreen

Imponujący wizualnie, wyjątkowo łatwy w obsłudze i niezwykle chętny do nauki: MBUX Hyperscreen to jeden z najważniejszych elementów EQS-a – nowego...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0767-002.jpg
2020-12-30 15:58:00
Mercedes-EQ otwiera nowe możliwości pod kątem obiecującej przyszłości

Ofensywa modelowa Mercedes-EQ w 2021 r.: kolejna odsłona progresywnego luksusu i szereg nowych innowacji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
fabrykawjaworze-mercedes-benzmanufacturing.jpg
2020-12-11 16:20:00
Najszersza gama hybryd plug-in na rynku i systemy napędowe z fabryki w Jaworze

Mercedes-Benz tradycyjnie wyznacza standardy motoryzacji, w tym w zakresie elektryfikacji floty i zrównoważonej produkcji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
andrzejbargieligle-004.jpg
2020-12-10 17:22:00
W nowym sezonie Andrzej Bargiel wsiada do Mercedesa GLE 350 de

Słynny polski narciarz wysokogórski i himalaista, który jako pierwszy na świecie zjechał na nartach ze szczytu K2 (8611 m n.p.m.) – Andrzej Bargiel –...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 41
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI