Blisko 260 elektrycznych Nissanów e-NV200 uzupełni jeszcze w tym roku flotę pojazdów firmy InPost.
Zeroemisyjne pojazdy dostawcze Nissana po raz kolejny zostały docenione przez wiodącą firmę z branży kurierskiej, InPost. Po pozytywnych doświadczeniach związanych z użytkowaniem zakupionych w 2020 roku Nissanów e-NV200 XL Voltia 8 m3, lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie zdecydował się na poszerzenie floty o kolejne bezemisyjne vany Nissana, tym razem w jeszcze większej odmianie. Do firmy InPost trafiło już ponad 100 egzemplarzy e-NV200 w powiększonej wersji XL Voltia 10 m3, a kolejne zostaną dostarczone do końca tego roku. To właśnie możliwość powiększenia przestrzeni ładunkowej kompaktowego e-NV200 do imponujących 10 m3 dała Nissanowi znaczącą przewagę nad konkurencją i w głównej mierze przyczyniła się do decyzji firmy InPost o zakupie właśnie takich pojazdów.
Kurierzy firmy InPost od zeszłego roku mają do dyspozycji ponad 30 bardziej kompaktowych Nissanów w odmianie XL Voltia 8 m3, a pracownicy techniczni zajmujący się utrzymaniem paczkomatów w czystości poruszają się vanami e-NV200 w klasycznej wersji. Wraz z samochodami zamówionymi w tym roku będą się one składać na całkowitą liczbę ponad 300 elektrycznych pojazdów marki Nissan. To kolejny krok w kierunku rozwoju konceptu „Green City” – zainicjowanego przez InPost pakietu nowoczesnych usług dla miast, który realizowany jest już w Sopocie, Rzeszowie, Łodzi, Krakowie, Kielcach, Wałbrzychu, Częstochowie i Zielonej Górze, a do końca roku program obejmie łącznie kilkadziesiąt miast w Polsce.
Nissan e-NV200 to nie tylko zerowa emisja CO₂ do atmosfery czy niemal bezgłośna praca, ale także duże ułatwienie dla pracy kurierów. Dzięki wydłużeniu nadwozia i podwyższeniu dachu kurierzy mają możliwość swobodnej pracy w pozycji stojącej. Niski próg załadunku i ładowność 533 kg pozwalają na umieszczenie w wersji XL Voltia 10 m3 aż 3 europalet, zachowując kompaktowe wymiary pojazdu ułatwiające manewrowanie w ciasnych, miejskich uliczkach. Wygodę użytkowania samochodu znacząco poprawia bogate wyposażenie, takie jak bezkluczykowy system dostępu, automatyczna klimatyzacja, automatycznie regulowane lusterka czy podgrzewane fotele i kierownica. Wyposażenie to, często kojarzone z wyższej klasy samochodami osobowymi, wciąż jest rzadkością w segmencie pojazdów dostawczych.
„Cieszymy się, że InPost po raz kolejny zaufał naszej firmie i ponownie wybrał Nissany e NV200 jako pojazdy dostawcze do swojej elektrycznej floty. Z doświadczenia licznych klientów – nie tylko w Polsce – wiemy, że ten kompaktowy van idealnie sprawdza się w realizacji tzw. dostaw ostatniego odcinka. Jesteśmy dumni, że poprzez tę współpracę Nissan może być częścią inicjatywy „Green City” i przyczyniać się do ograniczania emisji CO₂ i hałasu w polskich aglomeracjach. Jako producent, który ponad 10 lat temu zrewolucjonizował rynek masowo produkowanych samochodów elektrycznych, nie spoczywamy na laurach i będziemy nadal rozwijać naszą gamę bezemisyjnych modeli. Segment w pełni elektrycznych lekkich pojazdów użytkowych ewoluuje w szybkim tempie, a my czujemy się zobowiązani, aby sprostać wymaganiom wszystkich klientów poszukujących innowacji dla swoich firm” – powiedział Maciej Klenkiewicz, dyrektor zarządzający Nissan Sales CEE.
Nissan e-NV200 wyposażony jest w akumulator litowo-jonowy o pojemności 40 kWh, który zapewnia realny zasięg ponad 200 km. Można go szybko naładować prądem stałym za pomocą złącza CHAdeMO (od 0 do 80% w około 50 minut) lub półszybkiej ładowarki 6,6 kW w 7,5 godziny, a wydajność całego układu napędowego znacząco poprawia system pasywnego chłodzenia oraz podgrzewania akumulatora w zależności od temperatury. Samochody będą częściowo ładowane w bazach InPostu przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz podczas postoju niezbędnego na uzupełnienie paczkomatów, przy których firma InPost sukcesywnie uruchamia kolejne punkty ładowania pojazdów elektrycznych.
„Nasz cel na ten rok to 300 elektrycznych samochodów we flocie InPost. Dzięki temu Warszawa stanie się już niebawem pierwszym miastem, gdzie dostawy do Paczkomatów będą realizowane w pełni przez elektryczne samochody. Rosnąca sieć Paczkomatów InPost w całej Polsce sprawia, że potrzebujemy sprawniejszych, ale też ekologicznych dostaw. Dostawy wielu przesyłek do jednego Paczkomatu ograniczają ruch w mieście i zmniejszają emisję CO2, ale my podnosimy poprzeczkę coraz wyżej i realizujemy dostawy bez generowania spalin czy lokalnych zanieczyszczeń. Minimalizujemy nasz wpływ na środowisko, a jako rynkowy lider wyznaczamy kierunek i mobilizujemy innych do działania w tym obszarze” – podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPost.
W roku 2022 rozpocznie się sprzedaż nowego lekkiego pojazdu użytkowego w gamie Nissana. Townstar, łączący wszystkie zalety modelu e-NV200 z najnowszymi obowiązującymi na rynku trendami, dostępny będzie zarówno w klasycznej odmianie benzynowej, jak i w pełni elektrycznej, wyposażonej w akumulator o pojemności 44 kWh zapewniający 285 km zasięgu w cyklu mieszanym według WLTP*.
###
* Dane szacunkowe. Dokładne parametry zostaną podane po zakończeniu procesu homologacji.
InPost. Przy paczkomatach staną stacje ładowania
InPost we współpracy z GreenWay Polska rozpoczął budowę sieci stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. Stacje znajdą się w centrach dystrybucyjnych InPost oraz przy Paczkomatach.
– InPost jest najnowocześniejszą firmą logistyczną w Europie pod względem innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań i nie spoczywamy na laurach. Mamy największą w Europie sieć punktów odbioru przesyłek poza domem – dzięki czemu codziennie ograniczamy emisję CO2 o 75% w porównaniu do dostaw kurierskich. Mamy jedną z największych w Polsce flot samochodów elektrycznych i bardzo mocno inwestujemy w jej rozbudowę. Instalujemy panele fotowoltaiczne, aby Paczkomaty InPost były autonomiczne i ekologiczne, dodatkowo otoczone są antysmogową kostką. Teraz robimy kolejny krok – stacje ładowania samochodów elektrycznych. W przyszłości Paczkomat InPost będzie nie tylko wielousługowym punktem pozwalającym odbierać i nadawać przesyłki oraz realizować różnego rodzaju usługi – ale także autonomiczna stacja ładowania, gdzie będzie można naładować telefon, hulajnogę czy samochód – podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPost.
Przygotowując się do elektryfikacji floty, InPost jeszcze latem tego roku przeprowadził przetarg na budowę infrastruktury, dostawę i montaż stacji ładowania oraz zarządzanie i serwis we wszystkich swoich centrach logistycznych. Był to jak dotąd największy przetarg branży elektromobilnej w Polsce.
W ramach projektu GreenWay Polska dostarczy i zainstaluje w centrach logistycznych InPost stacje ładowania AC oraz DC. Firma będzie się także zajmować zarządzaniem ładowarkami i ich serwisem.
– Elektryfikacja floty samochodowej to nie tylko kupno samochodów. Wymaga ona także przygotowań na poziomie infrastruktury ładowania. Współpraca z InPost to największy jak do tej pory projekt elektromobilny dla biznesu w Polsce. Cieszymy się, że możemy pomóc naszym partnerom realizować ambitne cele minimalizowania śladu węglowego – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.
Ponadto InPost powiększa flotę o kolejne kilkaset pojazdów elektrycznych, w tym ponad 250 Nissanów e-NV200 oraz 10 eSprinterów w Mercedes Benz, które dołączyły do obecnej floty samochodów elektrycznych InPost. Samochody będą wykorzystywane przez kurierów oraz na potrzeby dostaw do Paczkomatów® w miastach partnerskich programu Green City. To dla InPost kolejny krok rozwoju konceptu „Green City” – czyli pakietu nowoczesnych usług dla miast, który realizowany jest już w Sopocie, Rzeszowie, Łodzi, Krakowie, Kielcach, Wałbrzychu, Częstochowie, Rybniku, Białymstoku, Chełmie, Wrocławiu, Bytomiu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.
Autor: Nissan/RynekInfrastruktury.pl