motomaniacy
SAMOCHODY KONCEPCYJNE
POWRÓT
9 stycznia 2020 18:29

Mercedes-Benz VISION AVTR – inspirowany naturą

Mercedes-Benz VISION AVTR – inspirowany naturą

Niezwykłe połączenie: holistyczna koncepcja VISION AVTR w niespotykany sposób łączy dyscypliny projektowania wnętrza, nadwozia oraz obsługi pojazdu.


Charakterystyczny, otwarty design „spaja” kabinę z tym, co na zewnątrz, w emocjonalną całość, a za jego inspiracje posłużyły stworzenia z filmu „AVATAR”. Łukowaty profili organiczny język projektowania sprawiają, że VISION AVTR stanowi wizjonerskie spojrzenie projektantów Mercedesa na wygląd samochodów przyszłości.

 

Mercedes-Benz VISION AVTR – najważniejsze cechy

Mercedes-Benz VISION AVTR – inspirowany filmem „AVATAR”: nazwa tego przełomowego pojazdu koncepcyjnego symbolizuje nie tylko bliską współpracę przy jego opracowywaniu z zespołem filmu „AVATAR”, ale także koncepcję ADVANCED VEHICLE TRANSFORMATION (z ang. zaawansowana transformacja pojazdu). Wizjonerski model ucieleśnia wizję motoryzacji z odległej przyszłości w oczach projektantów, inżynierów i badaczy trendów Mercedes-Benz. To rezultat bezprecedensowego globalnego partnerstwa jednej z najbardziej innowacyjnych marek w branży rozrywkowej oraz ósmej najcenniejszej marki na świecie – Mercedes-Benz. Inspirowany światem Pandory, VISION AVTR pokazuje zupełnie nową interakcję człowieka, maszyny i natury.

 

Design i interfejs użytkownika

Niezwykłe połączenie: holistyczna koncepcja VISION AVTR w niespotykany sposób łączy dyscypliny projektowania wnętrza, nadwozia i obsługi. Charakterystyczny otwarty design spaja kabinę pojazdu z tym, co na zewnątrz, w emocjonalną całość, a za jego inspiracje posłużyły stworzenia z filmu „AVATAR”. Łukowaty profil i organiczny język projektowania sprawiają, że VISION AVTR stanowi wizjonerskie spojrzenie na wygląd samochodów przyszłości.

Łączność biometryczna: zamiast konwencjonalnej kierownicy do połączenia człowieka z maszyną służy wielofunkcyjny element sterujący w konsoli środkowej. Po umieszczeniu ręki na jednostce sterującej wnętrze „ożywa”,a pojazd rozpoznaje kierowcę na podstawie jego tętna i oddechu.

Wciągająca przestrzeń wrażeń: wystarczy unieść rękę, a na dłoni pojawia się menu, dzięki któremu pasażer może intuicyjnie wybierać spomiędzy różnych funkcji. Przykład? Trójwymiarowe grafiki generowane w czasie rzeczywistym, pomocne w odkrywaniu fikcyjnego świata Pandory z różnych perspektyw. Wizualne połączenie pomiędzy pasażerami, a światem zewnętrznym tworzy zakrzywiony moduł wyświetlacza.

 

Zrównoważony rozwój i napęd

Technologia akumulatorów organicznych wykonanych z materiałów nadających się do recyklingu: pojazd koncepcyjny VISION AVTR jako pierwszy wykorzystuje rewolucyjną technologię akumulatorów opartą na ogniwach organicznych na bazie grafenu, całkowicie wolną od metali rzadkich oraz metali szlachetnych. Materiały, z których wykonano akumulator, nadają się do kompostowania, a zatem podlegają całkowitemu recyklingowi. W rezultacie mobilność elektryczna uniezależnia się od zasobów kopalnych. Mercedes-Benz akcentuje w ten sposób duże znaczenie, jakie w przyszłości w sektorze surowców ma zyskać „gospodarka obiegowa” (w obiegu zamkniętym).

Samochód jako żywe stworzenie: 33 „bioniczne klapy” z tyłu pojazdu przypominają łuski gadów. Mogą pomóc komunikować się ze światem zewnętrznym poprzez naturalnie płynne ruchy, subtelnymi gestami. Ze względu na możliwość jazdy za pomocą kół przedniej i tylnej osi w tym samym lub przeciwnym kierunku, w przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów VISION AVTR może poruszać się także w bok (o około 30 stopni). Tak zwany „ruch kraba” nadaje mu zwierzęcy charakter również pod względem motoryki.

Ekologiczne materiały: fotele VISION AVTR otrzymały tapicerkę z wegańskiej skóry DINAMICA®. DINAMICA® to pierwsza i jedyna mikrofibra, która gwarantuje zrównoważony rozwój w całym cyklu produkcyjnym. Podłogę koncepcyjnego pojazdu zdobi innowacyjne drewno o nazwie Karuun®. Materiał do jego produkcji (rattan) rośnie bardzo szybko jako surowiec naturalny i jest ręcznie zbierany w Indonezji. Materiał ten nadaje wnętrzu przytulną atmosferę i emanuje naturalnością.

 

Zewnętrze – bioniczny język projektowania

Gdy wzmacniają się podziały między pojazdami a istotami żywymi, Mercedes-Benz łączy luksus ze zrównoważonym rozwojem i pracuje nad tym, aby pojazdy były maksymalnie przyjazne środowisku. Wraz z VISION AVTR producent demonstruje, jak harmonijnie pojazd może „wtopić się” w otoczenie i się z nim komunikować. W ekosystemie przyszłości najwyższym luksusem ma być połączenie człowieka z naturą za pomocą nowoczesnych rozwiązań technicznych. Gdy tylko kierowca wsiada do środka, samochód staje się swoistym „rozszerzeniem” możliwości jego ciała i narzędziem do odkrywania otoczenia – podobnie jak w filmie, gdzie ludzie mogą używać awatarów do wzbogacania swoich umiejętności.

Wzornictwo VISION AVTR charakteryzuje bioniczny język projektowania, inspirowany naturą. Wydłużona, sportowa sylwetka wyróżnia się mocno podkreślonymi nadkolami. A duży, owalny otwór drzwiowy sprawia, że pojazd ma postać otwartej rzeźby. Przezroczyste poszycia drzwi zapewniają wrażenie lekkości i podkreślają holistyczne podejście do projektowania – skupione na połączeniu elementów zewnętrznych, wewnętrznych oraz obsługi. Spektakularne otwieranie i zamykanie drzwi jest inspirowane skrzydłami istot banshee lub ikran z filmu „AVATAR”.

VISION AVTR imponuje metalicznym, srebrnym lakierem, a także niebieskimi akcentami świetlnymi, takimi jak typowa dla aut EQ przednia pokrywa. Z kolei wyraziste ramiona obręczy mają ciepły kolor różowego złota, również charakterystyczny dla języka projektowania modeli EQ. Wrażenie animowanego obiektu wzmacniają pokazy świetlne, takie jak pulsujące światłowody, które niczym nerwy oplatają nadwozie. Ponadto ich estetyka przypomina bioluminescencję nocnej natury na Pandorze, gdzie wiele żywych istot i roślin może świecić w nocy.

 

Komunikacja i interakcja z otoczeniem

Samochód staje się aktywną częścią otoczenia: 33 ruchome w wielu kierunkach elementy z tyłu pojazdu pozwalają na niespotykaną interakcję VISION AVTR z otoczeniem. Te „bioniczne klapy” przypominają kilka zwierząt ze świata Pandory i komunikują się poprzez naturalnie płynne ruchy, subtelnymi gestami. Zarówno „bioniczne klapy”, jak i linie świetlne reagują na podejście do samochodu, a także – poprzez połączenie z kierowcą – na emocje i zachowania podróżujących. „Bioniczne klapy” zgodnie zmieniają swoją pozycję podczas manewrów, a ponadto mogą służyć jako panele słoneczne.

 

Koła inspirowane nasionami Drzewa Dusz

Projektanci Mercedes-Benz wykorzystali nasiona Drzewa Dusz z filmu „AVATAR” jako inspirację do zaprojektowania kół koncepcyjnego pojazdu. Koła VISION AVTR ucieleśniają inteligencję natury. Bieżnik i oświetlone ramiona obręczy łączą się w zupełnie nową, organiczną rzeźbę. Sześć segmentów obręczy przeplata się z niebieskimi światłami. Z uwagi na niemal kulisty kształt, koła umożliwiają VISION AVTR wykonywanie nowych ruchów, a także zapewniają mały promień skrętu i minimalizują powierzchnię styku opon z podłożem. Wszystkie cztery koła pojazdu mogą zmieniać kierunek. W połączeniu ze specyficzną architekturą osi pojazd może się przemieszczać nie tylko do przodu i do tyłu, ale także po przekątnej. W rezultacie VISION AVTR odznacza się niezwykle wysoką zwinnością, a tak zwany „ruch kraba” nadaje mu wygląd podobny do zwierzęcego nawet podczas jazdy.

 

Wnętrze – inspirowane naturą

Pomimo rewolucyjnego podejścia projektantów pojazd koncepcyjny VISION AVTR wpisuje się w język projektowania marki produktowo - technicznej EQ – atrakcyjna forma łączy się tu z cyfrowymi elementami obsługi, a rozwiązania techniczne z odległej przyszłości podkreślają progresywny, luksusowy język projektowania.

W VISION AVTR projektanci Mercedes-Benz po raz pierwszy wykorzystali zupełnie nowe podejście do projektowania. Ich holistyczna koncepcja łączy dyscypliny projektowania nadwozia, wnętrza i obsługi. Punktem wyjścia było projektowanie od wewnątrz oraz koncentracja na człowieku. Cały proces rozpoczęto od doświadczeń podróżujących, ich percepcji oraz potrzeb. Cel: stworzenie samochodu, który stanowiłby swoiste „poszerzenie” percepcji pasażerów, a także wciągającej przestrzeni wrażeń.

Charakterystyczna, otwarta forma VISION AVTR scala wnętrze i zewnętrzew emocjonującą całość. Otwór drzwiowy jest inspirowany połączeniem Na'viz filmu „AVATAR” z ich naturalnym środowiskiem Pandory. Główne źródło inspiracji dla wnętrza VISION AVTR stanowi sama Matka Natura: cała struktura bazuje na jednej linii i przybiera organiczne kształty. Kwiatowe motywy i delikatnie okładziny kontrastują tu z dynamicznymi konturami. Listwy świetlne w siedzeniach mają optyczne „rozszerzenie” w postaci projekcji na konsoli środkowej. Najważniejsze są jednak wrażenia użytkownika – gdy tylko pasażerowie usiądą w fotelach, łączą się z pojazdem i dosłownie czują otaczający ich świat, doświadczając go jeszcze bardziej świadomie. Poszczególne elementy można obsługiwać intuicyjnie. Pojazd nie ma widocznych przycisków ani przełączników – funkcje są wyświetlane na ciele lub dłoni kierowcy lub pasażera. To zupełnie nowy poziom łączności człowieka z maszyną.

Przednie fotele mają organiczną formę, przypominającą hamaki z liści z filmu „AVATAR”; impulsy generowane przez siedzenia sprawiają, że jazda staje się holistycznym doświadczeniem. Centralna konsola symbolizuje Drzewo Dusz, najświętsze miejsce Na'vi. Rozciąga się w kierunku słupka A, przechodziw konstrukcję dachu i subtelnie otula pasażerów z tyłu niczym kokon. Słupek A koncepcyjnego pojazdu składa się z kilku różnych, przyciemnionych części, których odcienie idealnie się ze sobą komponują. Ich powierzchnie są przezroczyste w różnym stopniu, tworząc efekt zjawiskowego hologramu.


Autor: Daimler Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
annual-general-meeting-2019-of-daimler-ag-542341.jpg
2020-11-02 11:52:00
Mercedes-Benz AG chce zacieśnić partnerstwo techniczne z Astonem Martinem

Podpisanie umowy o strategicznej współpracy, która zapewni Astonowi Martinowi dostęp do nowych rozwiązań technicznych i komponentów Mercedes-Benz.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
640x340_Lexus_PL_Lato_Linia2_ES_v1.jpg
2020-10-15 16:26:00
Sześć nowych modeli EQ: Mercedes-Benz – powiększanie gamy aut elektrycznych

EQS – całkowicie elektryczny członek gamy nowej Klasy S pojawi się na rynku w przyszłym roku skorzysta z nowej architektury dla pojazdów elektrycznych...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
euroncapigle.jpg
2020-10-13 16:54:00
Euro NCA P-zautomatyzowane systemy wspomagające w Mercedesie GLE

Mercedes-Benz zwyciężył w teście systemów wspomagających z zakresu jazdy częściowo zautomatyzowanej (poziom 2 SAE), otrzymując ocenę „bardzo dobry”.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0433-124.jpg
2020-09-30 19:29:00
Mercedes-Benz EQV: elektryczny, wszechstronny, inteligentny

Zerowa lokalna emisja: Mercedes-Benz EQV to pierwszy elektryczny minivan klasy premium z trójramienną gwiazdą i pierwszy model EQ od Mercedes-Benz Vans.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0358-241.jpg
2020-09-15 18:32:00
Nowy Mercedes-Benz Klasy S już od 434 200 zł

Na początku września Mercedes-Benz zaprezentował nowe wcielenie swojej flagowej linii modelowej – Klasy S.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 40
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI