motomaniacy
SAMOCHODY KONCEPCYJNE
POWRÓT
14 września 2021 14:18

Koncepcyjny Mercedes EQG – ekscytująca zapowiedź elektrycznej wersji ikony aut terenowych

Koncepcyjny Mercedes EQG – ekscytująca zapowiedź elektrycznej wersji ikony aut terenowych

Mercedes-Benz prezentuje Concept EQG – zbliżone do produkcji studium całkowicie elektrycznego wariantu swojej wszechstronnej terenowej ikony.


Wizualnie koncepcyjny model łączy w sobie charakterystyczny wygląd Klasy G z kontrastującymi elementami typowymi dla w 100% elektrycznych Mercedesów. Pod względem terenowym – gdzie „Gelenda” od zawsze wyznaczała najwyższe standardy – EQG nie tylko wkracza w epokę elektromobilności, ale w niektórych obszarach będzie nawet przewyższał swojego spalinowego odpowiednika. Koncepcyjne studium stanowi zatem obiecującą zapowiedź tego, do czego będzie zdolny Mercedes-Benz Klasy G z napędem akumulatorowo-elektrycznym.

Podczas światowej premiery obecnej generacji Klasy G w Detroit w styczniu 2018 r. hollywoodzki aktor Arnold Schwarzenegger, prywatnie zagorzały fan „Gelendy”, uzyskał od ówczesnego Prezesa Zarządu Daimler AG Dietera Zetschego zaskakującą obietnicę: nadchodząca elektryfikacja wszystkich serii modelowych Mercedesa oczywiście obejmie również Klasę G. Niespełna 3,5 roku później Mercedes-Benz dotrzymuje tej obietnicy i prezentuje Concept EQG – niemal produkcyjne studium całkowicie elektrycznej Klasy G. „Wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe, do końca dekady Mercedes-Benz będzie gotowy do przejścia na napęd w pełni elektryczny” – podkreśla Markus Schäfer, członek zarządu Daimler AG i dyrektor operacyjny Mercedes-Benz Cars. „Strategiczne przejście od priorytetyzacji prądu do pełnego przejścia na zasilanie elektryczne, obejmującego zrównoważoną produkcję i neutralny pod względem emisji CO2 cykl życia naszych akumulatorów, przyspiesza naszą transformację w bezemisyjną, opartą na oprogramowaniu przyszłość. Dzięki przekonującym produktom chcemy inspirować naszych klientów do przesiadki na elektromobilność. Ikona taka jak Klasa G doskonale to zadanie spełnia”.

Korzenie niezwykle cenionej Klasy G sięgają 1979 r. Od ponad czterech dekad „Gelenda” jest ucieleśnieniem luksusowego samochodu terenowego Mercedes-Benz. W tym czasie zewnętrzny wygląd legendy off-roadu zmienił się tylko nieznacznie. Nawet w obliczu wymiany generacyjnej w 2018 r., która wyznacza największy skok technologiczny w historii modelu, Mercedes-Benz bardzo ostrożnie podszedł do kwestii modyfikacji wzornictwo. Nie bez powodu: elementy, które niegdyś były czysto funkcjonalne, dawno stały się kultowymi wyznacznikami stylu. Należą do nich charakterystyczna klamka drzwi, solidna zewnętrzna listwa ochronna, odsłonięte koło zapasowe na tylnych drzwiach czy przyciągające wzrok przednie kierunkowskazy.

 

Klasyczny język wzornictwa Klasy G z akcentami typowymi dla Mercedesów-EQ

Concept EQG mocno wpisuje się w tę tradycję i już na pierwszy rzut oka daje się poznać jako Klasa G. Zbliżone do produkcji studium ma znajomą, kanciastą sylwetkę z jej kultowymi elementami. Podświetlane paski dodatkowo wyróżniają wytrzymałe zewnętrzne listwy ochronne, a krawędź rozdzielająca dwa odcienie nadwozia – błyszczącą czerń na górze i połyskujący lakier aluminium beam na dole – z przodu przebiega bezpośrednio pod pokrywą silnika, jeszcze wyraźniej podkreślając charakterystyczne rysy „Gelendy”.

Z przodu Concept EQG wygląda znajomo nie tylko ze względu na swoje okrągłe reflektory. Zamiast osłony chłodnicy, jak w modelach z napędem konwencjonalnym, całkowicie elektryczny wariant ma czarny panel z podświetlaną gwiazdą o trójwymiarowym wzornictwie oraz efektownym, animowanym wzorem zaokrąglonych kwadratów w niebieskim kolorze, typowym dla modeli Mercedes-EQ. W połączeniu z podświetlonymi na biało okręgami w obudowach lusterek bocznych wzór ten uzupełnia grafikę świateł do jazdy dziennej.

Concept EQG jeździ na kołach z 22-calowymi polerowanymi obręczami z lekkich stopów o ekskluzywnym wzornictwie. Zamiast zwyczajnej osłony koła zapasowego na tylnych drzwiach znalazła się zamykana skrzynka z podświetlanymi na biało akcentami, która swoim wyglądem przypomina ścienną ładowarkę – wallbox. Może ona służyć na przykład do przechowywania przewodu do ładowania. „Z nowym EQG wyprawiamy się w przyszłość! Ten samochód ucieleśnia połączenie najnowocześniejszych możliwości terenowych i luksusu z brzaskiem elektromobilności, do której wszyscy musimy dążyć. Najważniejsze było dla nas zachowanie DNA Klasy G i przeniesienie go w erę EQ: taka Klasa G, ale inna. Różnice podkreślają nowoczesne akcenty, jak na przykład białe podświetlenia LED i tylny wallbox” – mówi Gorden Wagener, szef designu w Grupie Daimler.

Kolejną atrakcją, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, jest płaski bagażnik dachowy z błyszczącym, czarnym wykończeniem. Centralnym elementem jego minimalistycznego designu jest widziana z góry litera „G”. Biała taśma LED zintegrowana z przednią krawędzią bagażnika stanowi nowoczesną interpretację szperacza, niezbędnego podczas wymagających przygód w terenie, a jednocześnie podkreśla możliwości Concept EQG w tej dziedzinie: nie pomimo, ale właśnie z powodu napędu elektrycznego. Koniec bagażnika dachowego wyznacza kolejna LED-owa listwa – tym razem czerwona.

„Jesteśmy dumni z ponad 400 000 egzemplarzy Klasy G, które do tej pory wyprodukowaliśmy” – mówi dr Emmerich Schiller, dyrektor zarządzający Mercedes-Benz G GmbH i szef działu produktów pojazdów terenowych Mercedes-Benz AG. „W swojej ponad 40-letniej historii Klasa G zawsze korzystała z najnowocześniejszych i najbardziej odpowiednich w tamtych czasach technik napędu – od wolnossącego diesla z komorą wstępną po 4,0-litrowy silnik V8 AMG w obecnym topowym wydaniu G 63. Biorąc pod uwagę naszą strategię pt. »wyłącznie prąd« elektryfikacja tej off-roadowej legendy jest po prostu logicznym krokiem – i absolutnie fascynującym projektem. Nasza ikona jest i będzie »silniejsza niż czas« pod każdym względem. I nic się tu nie zmienia”.

 

Bezkompromisowy samochód terenowy – właśnie dzięki napędowi elektrycznemu

Concept EQG wyraźnie wpisuje się w rodowód Klasy G nie tylko pod względem wzornictwa, ale także z uwagi na swoje bezkompromisowe możliwości w terenie. Jego nadwozie również opiera się na solidnej ramie drabinkowej, a konstrukcja podwozia wykorzystuje niezależne przednie zawieszenie i sztywną oś z tyłu, opracowaną na nowo celem zintegrowania napędu elektrycznego. Dzięki czterem indywidualnie sterowanym silnikom elektrycznym umieszczonym blisko kół pojazd będzie oferował wyjątkowe właściwości jezdne zarówno na drodze, jak i w terenie. Aby sprostać wysokim wymaganiom terenowym charakterystycznym dla „Gelendy”, Concept EQG oferuje reduktor aktywowany za pomocą dwustopniowej przekładni z możliwością zmiany przełożeń – podobnie jak rasowe pojazdy off-roadowe.

Tak wyposażona w pełni elektryczna wersja Klasy G w swojej seryjnej formie zmierzy się oczywiście z legendarnym torem testowym na 1445-metrowej górze Schöckl w Grazu. Licząca 5,6 km długości trasa o nachyleniu sięgającym 60 stopni uchodzi za jedno z największych wyzwań dla człowieka i techniki w świecie off-roadu. Po udanej przeprawie elektryczna „Gelenda” będzie mogła poszczycić się certyfikatem jakości „Schöckl proved” (z ang. sprawdzone na Schöckl), który zdobi każdy egzemplarz obecnej serii modelowej 463. I podobnie jak rodzeństwo z napędem spalinowym będzie „błyszczeć”, jeśli chodzi o zdolności do pokonywania wzniesień (na odpowiednim podłożu – do 100% nachylenia).

Na korzyść napędu elektrycznego przemawiają jego konstrukcyjne zalety. Akumulatory zintegrowane z ramą zapewniają nisko położony środek ciężkości. A ponieważ silniki elektryczne generują maksymalny moment obrotowy praktycznie „od zera”, elektryczny Concept EQG (i jego późniejszy produkcyjny odpowiednik) może pochwalić się ogromną siłą uciągu i sterownością – co okazuje się zaletą na stromych zboczach i w głębokich koleinach. W rezultacie napęd elektryczny idealnie nadaje się do stosowania w autach terenowych oraz do ambitnych aktywności poza utwardzonym szlakiem.


Autor: Daimler Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
21c0514-115.jpg
2021-09-02 17:49:00
Innowacyjny napęd 4x4 w Sprinterze

Sercem zmian jest bardzo mocny i wydajny silnik wysokoprężny OM 654 o pojemności 2,0 l, znany z portfolio samochodów osobowych Mercedes-Benz.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0378-154.jpg
2021-08-18 19:05:00
Swobodnie w lekki teren: nowa Klasa C Kombi w wersji All-Terrain

Mercedes-Benz wprowadza wszechstronną alternatywę w segmencie Klasy C: Klasę C All-Terrain. Po wprowadzeniu wiosną 2017 r. ciepło przyjętej wersji...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0401-006 (1).jpg
2021-08-12 07:45:00
Mercedes EQS już w sprzedaży - ceny od 495 400 zł

W zupełnie nowy sposób łączy technikę, design, funkcjonalność oraz łączność, a jednocześnie jako pierwszy Mercedes na wielu polach oferuje opcję aktywacji...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0336-034.jpg
2021-07-28 09:25:00
Nowy Mercedes-Benz Citan z rozwiązaniami wspierającymi komfort codziennej pracy

Bezpieczeństwo to podstawowa zasada Mercedes-Benz.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0428-001.jpg
2021-07-22 17:25:00
Rusza sprzedaż Klasy S z hybrydą plug-in od 557 500 zł

Hybryda plug-in jest dostępna w wersji z normalnym i długim rozstawem osi, w cenie od 557 500 zł.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 45
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI