motomaniacy
SAMOCHODY KONCEPCYJNE
POWRÓT
11 września 2019 16:44

Koncepcyjny Mercedes-Benz Vision EQS

Koncepcyjny Mercedes-Benz Vision EQS

Pojazd koncepcyjny Vision EQS już dziś wpisuje się w te aspiracje i zapowiada przyszłe wcielenia dużych luksusowych limuzyn na prąd, a przy okazji rozwija wizję „elektrodesignu”.


Oto Vision EQS – kamień milowy Mercedes-Benz na drodze ku przyszłości. Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie  producent ze Stuttgartu prezentuje wyzwania na przyszłość: zrównoważony rozwój staje się głównym elementem jego podejścia i istotnym aspektem strategii korporacyjnej. Pojazd koncepcyjny Vision EQS już dziś wpisuje się w te aspiracje i zapowiada przyszłe wcielenia dużych luksusowych limuzyn na prąd, a przy okazji rozwija wizję „elektrodesignu”. W ten sposób Mercedes-Benz składa również jasną deklarację na rzecz dalszej przyszłości wysokiej klasy pojazdów oraz samodzielnej jazdy.

 

Najważniejsze informacje: Vision EQS w skrócie

Mercedes-Benz Vision EQS: pionier dla całej rodziny Mercedes-Benz EQ. Studium, które stanowi zapowiedź nowego wymiaru zrównoważonego luksusu.

Poruszyć ludzi: Mercedes-Benz jest synonimem mobilności i postępu. Pojazd studyjny Vision EQS wskazuje drogę Mercedesa ku przyszłości. Bo dwie rzeczy są ponadczasowe: potrzeba transportu i pragnienie tego, co wyjątkowe.

Rosnący entuzjazm: VISION EQS łączy racjonalność z emocjami. Prezentuje ekscytujący design przyszłych modeli Mercedesa z rodziny EQ. Proporcje jego nadwozia, ograniczające się do „jednego łuku”, oraz niezwykła płynność linii – oto stylowe zwiastuny nowej generacji elektrycznych aut z gwiazdą.

Doświadczanie przyszłości: wyśmienita przestronność i nowa koncepcja obsługi Vision EQS stanowią zapowiedź intuicyjnego, cyfrowego wnętrza oraz systemu Advanced MBUX w kolejnych luksusowych limuzynach Mercedesa. Wyrazisty, płynny język projektowania sprawia, że poszczególne sekcje deski rozdzielczej tworzą w kabinie spójną rzeźbę.

Technika idzie o krok dalej: w zrównoważonej przyszłości nasi klienci będą potrzebować limuzyny spełniającej ich oczekiwania w zakresie komfortu, wzornictwa i rozwiązań technicznych. Vision EQS łączy to wszystko w ramach koncepcji całkowicie elektrycznego pojazdu klasy luksusowej.

 

„Elektryczny”, cyfrowy design

Niespotykane, „rozciągnięte” proporcje Vision EQS – tworzące tzw. „jeden łuk” – sprawiają, że pojazd studyjny przenosi język projektowania progresywnego luksusu Mercedesów z rodziny EQ w nowy wymiar. Płynne, a zaraz mocno „wyrzeźbione” linie nadwozia nadają prototypowi majestatyczny wygląd –w idealnej harmonii łączą luksusowy przepych z aerodynamiczną elegancją.

Wyrazisty, nieprzerwany „pas świetlny” definiuje design nadwozia w nowy sposób: rozdzielając odcienie karoserii na poziomie błotników, tworzy wrażenie „szklanego czarnego panelu” unoszącego się na srebrnym nadwoziu. Luksusowy charakter limuzyny podkreślają wieloramienne 24-calowe obręcze, które swoim wyglądem nawiązują do wzornictwa biżuterii.

 

Techniczne „perełki” – precyzja w szczegółach

Do futurystycznych rozwiązań należą reflektory DIGITAL LIGHT z czterema modułami soczewek holograficznych, zintegrowane z nieprzerwanym 360-stopniowym pasem świetlnym. Z jednej strony współtworzą one typowy dla Mercedesa łagodny wygląd, a z drugiej pozwalają na niemal nieograniczoną liczbę wariantów oświetlenia i oferują perspektywę tego, czego możemy spodziewać się po przyszłych konfiguracjach oświetlenia w samochodach Mercedes-Benz.

Również logo marki ma nowe zadania: 229 podświetlanych, pojedynczych gwiazd tworzy z tyłu płynnie wkomponowany w nadwozie pas świetlny i sprawia, że znak „lśni” w nieznany dotąd sposób.

Interakcja między Vision EQS a jego otoczeniem nie ogranicza się tylko do świateł. Cyfrowa przednia osłona, która jako pierwsza na świecie ma formę matrycy świetlnej składającej się z 940 diod LED w trzech wymiarach, oferuje nowy poziom precyzyjnej sygnalizacji. Gdy czarny panel „ożywa”, pozornie swobodnie unoszące się gwiazdy i piksele tworzą fascynujący, trójwymiarowy efekt.

 

Wnętrze: atmosfera swobody i obfitości

Kabina VISION EQS czerpie inspiracje ze świata luksusowych jachtów. Wyrazisty, płynny idiom projektowania pozwolił stworzyć nowy poziom łagodności – a wraz z nim nową interpretację wizji nowoczesnego luksusu.

Po raz pierwszy cała deska rozdzielcza „stapia się” z nadwoziem za pomocą górnych elementów wykończenia. Dzięki głębokiej, otwartej architekturze kokpit Vision EQS otacza podróżujących, przypominając pokład łodzi. W pełni zintegrowana, obejmująca całe wnętrze rzeźba – złożona z połączonej deski rozdzielczej, konsoli środkowej i podłokietników – zdaje się unosić nad obszernym wnętrzem, a przy okazji zapowiada wystrój przyszłych luksusowych limuzyn z gwiazdą.

Wyjątkową atmosferę zapewnia również wybór materiałów zastosowanych w kabinie. Mercedes-Benz systematycznie rozwija wykorzystanie materiałów ekologicznych i używa zarówno okładzin tradycyjnych, jak i tych zaawansowanych technologicznie. Wysokiej jakości mikrofibra DINAMICA w kolorze krystalicznej bieli, wykonana z przetworzonych butelek PET, spotyka się tu z wykończeniami z drewna klonowego oraz syntetyczną skórą o fakturze podobnej do skóry nappa. Do pokrycia podsufitki wykorzystano specjalną, wysokiej jakości tkaninę z dodatkiem przetworzonego plastiku „oceanicznego”.

 

Intuicyjna interakcja – Advanced MBUX

Rzeźba kokpitu Vision EQS służy jako scena na przyszłość: cyfrowych treści można doświadczyć tu na całej powierzchni. Mieszanie materiałów i interfejsów pokazuje, jak w przyszłości może wyglądać interakcja użytkownika z samochodem. Przestrzeń do wyświetlania informacji zapewniają organicznie, pojawiające się ekrany oraz powierzchnie projekcyjne, a także inteligentne oświetlenie CONNECTED LIGHT. Wyjątkowy kunszt wnętrza podkreślają haptyczne akcenty, takie jak otwory wentylacyjne zintegrowane z elementami wykończenia, wyrafinowane osłony głośników w kolorze różowego złota czy flakon perfum w ozdobnym uchwycie.

 

Przyszłość wyłącznie na prąd z Mercedes-Benz EQ Performance

Dzięki silnikom elektrycznym przy przedniej i tylnej osi oraz akumulatorowi zintegrowanemu z podłogą Vision EQS może pochwalić się doskonale zbalansowaną koncepcją. Za bazę dla doskonałych osiągów oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa służy elektryczny napęd na wszystkie koła ze zmiennym rozkładem momentu obrotowego i akumulatorem zamontowanym głęboko w podłodze, pomiędzy osiami. Dzięki mocy ponad 350 kW i natychmiast dostępnemu momentowi obrotowemu o wartościokoło 760 Nm Vision EQS przyspiesza od 0 do 100 km/h w mniej niż 4,5 sekundy.

Imponujące są tu zresztą nie tylko osiągi – standardy wyznacza także wyjątkowa efektywność energetyczna. W rezultacie, dzięki inteligentnej strategii działania, pojazd studyjny oferuje komfortowy zasięg: do 700 kmw cyklu WLTP. Zakładając moc ładowania na poziomie 350 kW, „tankowanie” akumulatora do 80% trwa mniej niż 20 minut.

W przypadku platformy technologicznej nowego pojazdu studyjnego Mercedes-Benz stawia na zupełnie nową, w pełni elastyczną platformę napędu akumulatorowo-elektrycznego. To architektura, która jest wszechstronnie skalowalna i użyteczna w różnych modelach: nowoczesny, modułowy system rozstawu osi i kół, a także innych elementów, zwłaszcza akumulatora, sprawia, że nadaje się ona do szerokiej gamy pojazdów o różnych koncepcjach. Poza własnym doświadczeniem w zakresie rozwoju i produkcji Mercedes-Benz korzysta z modułowej strategii dla alternatywnych układów napędowych, która obejmuje wiele serii modelowych, oraz z bezpośredniego dostępu do kluczowych komponentów z segmentu elektromobilności. Na przykład wysoce wydajny akumulator litowo-jonowy pochodzi od spółki zależnej Daimlera – ACCUMOTIVE.

 

Kolejna generacja modeli EQ z ogniwami akumulatorowymi z produkcji neutralnej pod względem emisji CO2

Realizując swój długoterminowy cel neutralności dla klimatu, Mercedes-Benz Cars nie tylko systematycznie elektryzuje gamę modelową, ale podejmuje też działania w ramach łańcucha dostaw. W przypadku kolejnej generacji pojazdów marki EQ niektóre ogniwa akumulatorowe są już w całości wyprodukowane przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych. W ten sposób ogólny ślad CO2 wszystkich akumulatorów w przyszłych modelach pojazdów zmniejszy się o znacznie ponad 30%.

Podobnie jak w przypadku współczesnych seryjnych modeli Mercedes-Benz, konstrukcja Vision EQS korzysta z inteligentnej mieszanki wielu materiałów – stali, aluminium i włókna węglowego oraz trwałych materiałów z surowców wtórnych. Pozwala to optymalnie spełniać wymagania dotyczące lekkiej konstrukcji, wytrzymałości, efektywności kosztowej oraz zrównoważonego rozwoju.

Vision EQS przekazuje również wyraźny komunikat na temat kontynuacji budowania pojazdów kontrolowanych przez kierowcę. Z tą myślą prezentuje rozpiętość platformy i wyraźnie koncentruje się właśnie na kierowcy. Także w przyszłości Mercedes-Benz będzie bowiem w stanie zaspokoić pragnienia w zakresie indywidualnej mobilności i ekscytujących właściwości jezdnych. Jednocześnie Vision EQS wspiera kierowcę za pomocą funkcji wysoce zautomatyzowanej jazdy na poziomie 3, np. na dłuższych przejazdach autostradą. Modułowe układy czujników pozwalają zwiększyć w przyszłości poziom autonomii do jazdy całkowicie zautomatyzowanej.

 

Mercedes me Charge na rzecz zrównoważonego rozwoju, tu i teraz

Mercedes-Benz ma aspiracje, by w ciągu 20 lat flota jego nowych samochodów była neutralna pod względem emisji CO2. Oznacza to fundamentalną transformację firmy w mniej niż trzech cyklach produktowych. Drogę do zrównoważonej mobilności wytyczają więc innowacje – i kompleksowe podejście. Celem jest wzbudzenie wśród klientów entuzjazmu wobec mobilności neutralnej dla klimatu oraz bezemisyjnej jazdy.

W niektórych regionach, w zależności od sposobu wytwarzania, energia elektryczna jest bardzo znaczącym źródłem emisji CO2 w całym cyklu życia samochodu elektrycznego. W związku z tym Mercedes-Benz stara się zachęcać klientów do ładowania swoich samochodów „zieloną” energią. Rozwiązania takie jak Mercedes me Charge umożliwiają kierowcom wygodne ładowanie pojazdów na różnych publicznych stacjach w Europie, tam gdzie jest to możliwe – za pomocą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Dzięki IONITY – spółce joint venture zawartej razem z BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company oraz grupą Volkswagen z Audi i Porsche – Mercedes-Benz oferuje swoim klientom także wygodny dostęp do wydajnej infrastruktury szybkiego ładowania wzdłuż głównych europejskich arterii komunikacyjnych. Obecnie działa już ponad 100 z 400 parków ładowania zaplanowanych w Europie do 2020 r.

 

Nasza siła napędowa: Vision EQS jako kamień milowy w nowej erze motoryzacji

Wszystko się zmienia. I zawsze tak było, bo mobilność wymaga postępu technicznego. „Najpierw poruszać świat” – oto główny cel naszej pracy w Mercedes-Benz i nasza motywacja. Oznacza dążenie do czegoś więcej niż to, co jest osiągalne wprost. Ten pionierski duch jest częścią DNA marki spod znaku trójramiennej gwiazdy, a więc i kamieniem węgielnym nowej, zrównoważonej strategii biznesowej.

Pojazd koncepcyjny Vision EQS to spojrzenie w przyszłość Mercedes-Benz. Ponieważ dwie rzeczy są ponadczasowe: potrzeba mobilności i potrzeba luksusu. Plus wewnętrzna niepewność co do tego, co będzie dalej.

Vision EQS jest pierwszym kamieniem milowym na drodze do mobilności jutra neutralnej pod względem emisji CO2. Mercedes-Benz zawsze był symbolem technicznych innowacji, odpowiedzialności i fascynacji. Teraz kolejnym integralnym elementem filozofii marki jest zrównoważony rozwój. Nowy pojazd studyjny już dziś wpisuje się w te aspiracje i daje wyobrażenie co do przyszłości dużych elektrycznych limuzyn z gwiazdą.

Prezentując Vision EQS, Mercedes-Benz składa jasną deklarację na rzecz dalszej przyszłości wysokiej jakości pojazdów oraz samodzielnej jazdy. Wszak najwyższa jakość wykonania, emocjonujące wzornictwo, luksusowe materiały i indywidualna przyjemność z jazdy nadal będą pożądane – bo luksus jest i będzie definiowany przede wszystkim w kategoriach osobistej wolności.


Autor: Daimler Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
20c0677-015.jpg
2021-02-23 16:38:00
Nowy Mercedes-Benz Klasy C - Limuzyna i Kombi

Nowa Klasa C oferuje przyszłościową strefę komfortu na czasy globalnej transformacji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0668-0041.jpg
2021-02-17 16:25:00
EQA: komfortowy i zwinny w prowadzeniu – jak przystało na Mercedesa

Niebawem w salonach pojawi się pierwszy kompaktowy SUV na prąd marki Mercedes-EQ – model EQA.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0045-02.jpg
2021-02-04 18:36:00
Mercedes EQA od 199 900 zł

W salonach Mercedes-Benz można zamawiać już nowy, kompaktowy model Mercedes-EQ w 100% na prąd – EQA.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0579-129.jpg
2021-01-20 14:22:00
EQA: Elektryczny atleta w kompaktowym formacie

EQA – tak nazywa się nowy podstawowy model w świecie całkowicie elektrycznych samochodów Mercedes-EQ.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0001-015.jpg
2021-01-07 19:55:00
EQS z unikalnym systemem operacyjnym MBUX Hyperscreen

Imponujący wizualnie, wyjątkowo łatwy w obsłudze i niezwykle chętny do nauki: MBUX Hyperscreen to jeden z najważniejszych elementów EQS-a – nowego...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 42
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI