motomaniacy
SAMOCHODY KONCEPCYJNE
POWRÓT
21 kwietnia 2017 18:25

Infiniti QX80 Monograph

Infiniti QX80 - auto koncepcyjne będące studium połączenia najbardziej wykwintnego luksusu i dominującej prezencji w jednym samochodzie.


Infiniti zaprezentowało prototyp QX80 Monograph, nowy samochód koncepcyjny z kręgu najbardziej wykwintnego luksusu ukazujący intencje Infiniti na drodze dalszego rozwoju swojej pozycji w segmencie wielkich SUV-ów. Model QX80 Monograph łączy w sobie luksus i pełną dominacji prezencję oraz ukazuje kombinację przestronności i użyteczności, z których słynie seryjny model QX80. Prototyp zapowiada, jak może się rozwijać stylistyka wielkich SUV-ów Infiniti w przyszłości. Powstały w studiu designerskim Infiniti w Atsugi w Japonii i pokazany po raz pierwszy w Nowym Jorku, QX Monograph jest wyrazem futurystycznego designu luksusowych SUV-ów.

- QX80 Monograph to szczegółowe studium naszej wiedzy eksperckiej w dziedzinie designu nadwozi. QX80 Monograph ukazuje naszą koncepcję luksusu i stylu na szosie oraz jest wyrazem poszukiwań na polu możliwości poszerzenia naszej przyszłej oferty Infiniti w segmencie luksusowych SUV-ów - Roland Krueger, prezes Infiniti.

 

Najwyższy wyraz futurystycznego luksusu w designie SUV-ów

- QX80 Monograph to okazja, by przemyśleć od nowa DNA typowego designu Infiniti w zupełnie innym wymiarze. Wyrzeźbiliśmy jego postać czystą formą, prostymi, poziomymi cięciami, uzyskując zarówno brutalność, jak i namiętność, łącząc style myśliciela Rodina i zmysłowego Michała Anioła. „Carozzeria” Infiniti wykorzystała smukłą skórę z satynowanej miedzi, podkreślanej ultrasilnym, podwójnym łukiem grilla z abstrakcyjną siatką strukturalną, wyrazistymi „oczami” typowych dla marki lamp o skupionym spojrzeniu oraz ikonicznymi wlotami powietrza w błotnikach. Nasi projektanci nieprzerwanie budzą uznanie, wciąż znajdując nowe drogi dla kunsztownego stylu Infiniti. -Alfonso Albaisa, dyrektor wzornictwa Infiniti.

QX80 Monograph ukazuje, jaką drogą podążać będzie przyszłościowy, nowy design największych SUV-ów Infiniti. Ten samochód koncepcyjny wykorzystuje najnowszy język designu marki w rzeźbiarski, artystyczny sposób integrując mieszankę kształtów geometrycznych i organicznych dla połączenia siły z elegancją. Oto źródło jego tyleż dominującej, co wyrafinowanej prezencji.

QX80 Monograph ma przeszło pięć metrów długości, licząc z relingami mierzy niemal dwa metry wysokości, a na szerokość rozciąga się na ponad dwa metry (ze złożonymi lusterkami). Wydaje się dłuższy szczególnie dzięki mocnym, prostym liniom ramion, biegnącym od grilla przez całą długość nadwozia po tylny pas auta.

Reflektory rozciągają się aż po wąziutkie lampy, zakrzywiające się na przednich narożnikach maski aż na błotniki, co daje unikatowy efekt świetlny zarówno z przodu, jak i z boku. Świetlne wiązki są przeciągnięte wzdłuż przednich błotników tak, że kończą się w rzeźbionych emocjami obudowach kamer wstecznych na krawędziach wcinających się w przednie drzwi.

- Twarz” QX80 Monograph wydaje się jeszcze silniejsza i bardziej skupiona dzięki wielkim, funkcjonalnym wlotom powietrza w błotnikach, dostarczającym więcej powietrza do silnika, a obramowanych aluminium niczym zbroją. Że jest to nie tylko pełnowymiarowy, ale i pełnowartościowy SUV, dobitnie mówi pełna osłona podwozia, która jednocześnie doskonale poprawia aerodynamikę auta.

Wąski pasek aluminium poniżej grilla podkreśla szerokość samochodu, a zintegrowane z jego skrajnymi końcami, ostre jak brzytwa diodowe lampy przeciwmgłowe LED przydają samochodowi wyglądu high-tech. Poziome linie na tylnym pasie podkreślają szerokość i siłę sylwetki. Ostrzejsze, węższe lampy tylne znakomicie komponują się z podwójnym wydechem, między końcówkami którego zastosowano czarną, lśniącą siatkę, by ułatwić odprowadzanie powietrza spod karoserii.

Po otwarciu drzwi nasze oczy cieszy widok zintegrowanego progu ze szczotkowanego aluminium i równocześnie obrys wylotów powietrza za przednimi i tylnymi nadkolami stanowiącymi wyraziste akcenty metaliczne podkreślające design. Wyloty te są również bardzo istotne ze względów aerodynamicznych, odprowadzają bowiem, wywołujące zawirowania i zwiększające opory aerodynamiczne, powietrze z wnętrza nadkoli.

Szczegóły designu QX80 Monograph wyraźnie ukazują pieczołowite podejście Infiniti do kwestii wysokiej jakości i precyzji produkcji. Na przykład lakierowane na czarno przednie słupki auta są wpasowane płaszczyzną z szybami bocznymi i przednią. Klamki drzwi są stopione z karoserią i wysuwają się, gdy mają być użyte. Dzięki tak zaprojektowanym elementom nadwozie nie tylko uzyskuje „czysty” wygląd, ale też jest bardziej aerodynamiczne, ponieważ ograniczeniu podlegają zarówno zawirowania, jak i szumy opływowe.

Elementy designu, nieomylnie należące do charakterystycznych dla marki, przejęto z najnowszych samochodów koncepcyjnych i seryjnych Infiniti. QX80 Monograph ma np. najnowszy wariant typowych dla Infiniti lamp w kształcie „ludzkich oczu”, umieszczonych wysoko w przednim pasie, a także węższe, ostrzejsze tylne światła zespolone. Unikatowa konstrukcja przednich i tylnych lamp „piano key” pozwala zapalać poszczególne elementy diodowe LED niezależnie, co jest przykładem artystycznego sposobu zastosowania najnowszej technologii oświetleniowej.

W nowej interpretacji typowego dla Infiniti „podwójnego łuku” grilla jest on wyższy i szerszy, co nadaje samochodowi pełną siły, nową „twarz”, podczas gdy siatka wypełniająca grill przydaje mu formę tyleż rzeźbiarską, co stechnicyzowaną; siatka jest trójwymiarowa i tworzy wrażenie głębi z wewnętrznymi powiązaniami przestrzennymi. Podcięty tylny słupek QX80 Monograph, którego krawędź natarcia została poprowadzona ostrzej i wyżej, wzmacnia aspekt horyzontalny górnej części nadwozia.

QX80 Monograph jest pokryty lakierem z efektem szronu, co nawiązuje do poprzednich prototypów Infiniti i odpowiada na pozytywny oddźwięk publiczności na podobne rozwiązania. Pozbawiony wysycenia kolor i satynowana powierzchnia sugerują wyjątkowy sposób obróbki metalu karoserii i budują teksturowy kontrast wobec lśniącego chromu i szczotkowanego aluminium innych elementów nadwozia prototypu.

Dwubarwne koła z prostymi szprychami o średnicy 24 cali są wykończone czarnym chromem z kontrastowymi elementami ze szczotkowanej miedzi. Zewnętrzne krawędzie wywijają się na opony, co daje efekt kół o rozmiarze 26 cali i ultraniskoprofilowych opon doskonale komponujący się z rozmiarami QX80 Monograph.

- Poprzednie prototypy samochodów Infiniti zapoczątkowały unikatowy dialog z naszymi klientami, co dało nam szansę na dyskusję o przyszłych kierunkach obieranych przez markę. Słuchaliśmy uważnie naszych klientów, by odkryć, jakie są ich oczekiwania dotyczące wielkiego SUV-a marki Infiniti w roku 2017 i jeszcze dalej w przyszłość. QX80 Monograph pokazuje, jak język designu Infiniti - „potęga elegancji” – może być wykorzystany w przyszłości do stworzenia luksusowego wielkiego SUV-a. -Alfonso Albaisa, dyrektor wzornictwa Infiniti.

 

Ewolucja prezencji Infiniti w segmencie luksusowych wielkich SUV-ów

- QX80 Monograph to etap poszukiwań artystycznego wyrazu, jakiego chcemy użyć, by dokonać przełomu w segmencie wielkich SUV-ów. To ważna inicjatywa Infiniti, jako że QX80 jest bardzo popularny wśród klientów na wielu rynkach - szczególnie w Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. - Francois Bancon, Vice President, Global Product Strategy, Infiniti.

Infiniti QX80 Monograph to przyszłościowa interpretacja designu nadwozia QX80 odpowiadająca oczekiwaniom wobec aut tego segmentu w zakresie wielkości, użyteczności i luksusu.

Jako największy SUV marki, QX80 jest istotną deklaracją Infiniti łączącą maksymalną przestronność i funkcjonalność z luksusem i wyrafinowaniem. Pełnowymiarowy SUV Infiniti pełni rolę „prywatnego odrzutowca” na drodze, czym spełnia wymagania docelowego klienta, który nie chce rezygnować absolutnie z niczego.

 

„Monograph”: Szczegółowe studium

Infiniti definiuje „monograph” jako szczegółowe badanie prowadzone na polu wiedzy eksperckiej. W tym kontekście Infiniti QX80 Monograph to szczegółowe studium potencjalnej ewolucji stylistyki QX80 w przyszłości.

QX80 Monograph to pierwszy model marki noszący oznaczenie „Monograph”. Ma ono podkreślać monograficzność badań sprawdzających drogi, jakimi Infiniti może rozwijać poszczególne elementy swych samochodów.


Autor: Infiniti

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
2014_GMS_Q50_Eau_rouge_engine_reveal_4_hires.jpg
2020-05-20 18:08:00
Nissan uruchomił w Europie sieć autoryzowanych serwisów INFINITI

Od 1 kwietnia 2020 r. ponad 150 placówek w Europie zapewnia pełną obsługę posprzedażową właścicielom samochodów marki INFINITI.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Infiniti Q50.jpg
2020-03-25 16:36:00
Infiniti Polska: Dziękujemy. Opiekę zapewniamy

W trudnym czasie przychodzi zakończyć działalność Infiniti w Polsce.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
5248.jpg
2019-01-18 17:50:00
INFINITI QX Inspiration

INFINITI QX Inspiration to koncept średniej wielkości SUV-a, który zapowiada pierwszy w pełni elektryczny model marki.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
INFINITI - NAIAS 2019 Teaser.jpg
2018-12-20 17:14:00
INFINITI z prądem

Nowa platforma i pierwszy elektryczny crossover marki.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
4333.jpg
2018-01-18 11:22:00
Infiniti Q Inspiration Concept - czy tak będą wyglądać przyszłe Infiniti?

Prototyp Q Inspiration Concept, który zapowiada nową generację samochodów INFINITI, pokazuje, że innowacyjny silnik VC-Turbo, technologie wynoszące jazdę...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 5
DILERZY
INFINITI INFINITI KATOWICE

Ściegiennego 3

40-101 Katowice

tel: 32 200 99 99

SZCZEGÓŁY
INFINITI INFINITI Warszawa

Krasnobrodzka 5

03-214 Warszawa

tel: 22 510 00 06

SZCZEGÓŁY
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI