motomaniacy
SAMOCHODY KONCEPCYJNE
POWRÓT
23 kwietnia 2021 20:18

Artyści i projektanci tworzą wirtualne wnętrza dla Lexusa LF-Z Electrified

Artyści i projektanci tworzą wirtualne wnętrza dla Lexusa LF-Z Electrified

LF-Z Electrified to koncepcyjny samochód elektryczny Lexusa, który otwiera nowy rozdział w rozwoju marki.


Aby uczcić jego premierę, Lexus nawiązał współpracę z trzema pionierskimi artystami i projektantami, którzy stworzyli własne koncepcje wnętrza auta. Słynny projektant obuwia Salehe Bembury, artysta cyfrowy Ondrej Zunka oraz japońska marka odzieżowa Hender Scheme pokazały, jak mogłyby wyglądać przyszłe elektryczne samochody Lexusa.

W projekcie LF-Z Electrified Virtual Interior spotkali się innowacyjni projektanci z różnych dziedzin. Program wprowadza nowe podejście do designu, które szuka inspiracji w modzie, sztuce, lifestylu i technologii. Rzuca ono wyzwanie utartym ścieżkom projektowania wnętrz samochodów. Twórcy wybrani przez Lexusa reprezentują różne aspekty najważniejszych wartości Lexusa – zorientowanie na przyszłość, japońskie dziedzictwo i mistrzowskie rzemiosło Takumi, a także ścisłą współpracę między człowiekiem i maszyną.

„LF-Z Electrified to wizja przyszłości naszej marki, dlatego wkład tak oryginalnych twórców w rozwój tej wizji był dla nas bardzo ekscytujący” – powiedział Brian Bolain, dyrektor generalny Lexus International. – „Każdy z trzech projektów wnosi świeżą energię, nie tylko reinterpretując wnętrze FL-Z, lecz także testując różne wątki w nowej wizji Lexusa”.

 

Salehe Bembury. Organiczne materiały i żywe kolory

Koncepcja wielokrotnie nagradzanego projektanta obuwia, Salehe Bembury’ego, jest zwrócona ku przyszłości. Wnosi do LF-Z Electrified pomysły inspirowane naturą, łącząc futurystyczną estetykę z naturalnymi materiałami i jaskrawymi kolorami.

„W moim projekcie LF-Z Electrified sprawia wrażenie gładkiego połączenia techniki i natury” – powiedział Bembury. – „Wykorzystałem w równym stopniu technologiczną funkcjonalność i korzyści płynące z natury, aby zainspirować pasjonatów motoryzacji”.

Koncepcyjne wnętrze projektu Salehe Bembury’ego opiera się na kolorach inspirowanych krajobrazami uformowanymi przez piaskowce i inne naturalne skały. W ten sposób autor zrezygnował z materiałów kojarzących się zwykle z futurystycznymi wnętrzami na rzecz cedru, korka czy granitu. Połączył je z tekstyliami i wzorami nawiązującymi do butów jego projektu – na przykład z zamszem na oparciach foteli czy odciskiem palca, widocznym w wielu jego pracach, a tutaj zastosowanym na spersonalizowanym panelu kontrolnym.

„Podobnie jak przy projektowaniu butów, w projekcie kabiny LF-Z Salehe znowu przesunął granice tego, jak rozumiemy tworzenie wnętrza samochodu pod względem kształtów, linii i materiałów oraz historii, która się za nimi kryje” – zauważył Brian Bolain. – „To jeden z najciekawszych projektantów sportowych butów, wyróżniający się śmiałością i energią, które chcielibyśmy zobaczyć w przyszłej stylistyce Lexusa”.

 

Ondrej Zunka. Nieskrępowana wyobraźnia

Ondrej Zunka zrezygnował z tradycyjnych koncepcji projektowania samochodów i przeniósł Lexusa LF-Z Electrified jeszcze dalej w przyszłość, sięgając po mechanikę ery kosmicznej, materiały sci-fi i wielowymiarowe odcienie.

„Ze względu na to, że projekt wnętrza elektrycznego Lexusa nie wyjdzie poza cyfrową formę, mogłem sobie pozwolić na swobodną pracę wyobraźni i nieskrępowaną kreatywność” – podkreślił Ondrej Zunka. – „W moim zamyśle wnętrze auta miało wyglądać w taki sposób, jakby nie stworzyli go ludzie, lecz wyrafinowana sztuczna inteligencja. Moim celem było wykroczyć poza jakiekolwiek zdefiniowane do tej pory koncepcje i języki stylistyczne, zapominając o tym, co zwykle jest stosowane w wykończeniach wnętrz samochodów”.

Zainspirowany przywiązaniem Lexusa do intuicyjnej technologii, Zunka skorzystał ze swojego dorobku artysty cyfrowego i stworzył wirtualny projekt wnętrza, który przesuwa granice funkcjonalności i designu. Zaawansowana technologicznie kabina subtelnie wpływa na nastrój otoczenia dzięki inteligentnemu oświetleniu wzdłuż paneli samochodu. Półprzezroczyste silikonowe siedzenia są wypełnione pianką memory. Futurystyczną wizję Ondreja Zunki dopełnia panoramiczny dach z polerowanego chromu.

 

Hender Scheme. Obróbka skóry zakorzeniona w japońskiej sztuce rzemieślniczej

Tokijska marka odzieżowa Hender Scheme w swoich projektach chętnie sięga po naturalną skórę, dlatego był to oczywisty wybór dla Lexusa – marki szczycącej się kultywowaniem japońskiej sztuki rzemieślniczej mistrzów Takumi. W wirtualnej wizji Hender Scheme wnętrze LF-Z Electrified jest w całości wykonane ze skóry. Stanowi ona kontrast dla przełomowych technologii, w które koncepcyjny Lexus jest wyposażony. Nieprzetworzony, organiczny materiał z czasem nabrałby patyny, jego kolor by się pogłębił, dzięki czemu każdy egzemplarz byłby unikalny. Projekt przywodzi na myśl upływ czasu i długotrwałą więź kierowcy z samochodem.

W procesie, który odzwierciedla pracę mistrzów Takumi, doskonalących swoje rzemiosło przez 60 000 godzin, specjaliści marki Hender Scheme sięgają po umiejętności rzemieślników z tradycyjnej tokijskiej dzielnicy Asakusa. Na początku skóra jest badana przez doświadczonych fachowców, którzy przyglądają się jej charakterystyce, sprawdzają jej grubość i elastyczność. Następnie kształtuje się ją, by była idealnie dopasowana do powierzchni sufitu, drzwi, deski rozdzielczej i innych powierzchni. Kształty te pokryte naturalną skórą wyglądają jak wyrzeźbione.

 

 


Autor: Lexus Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
nifc_20211021_GRZEDZINSKI_b_DSC00230_4.jpg
2021-10-23 10:40:00
Lexus ES dla polskiego finalisty Konkursu im. Fryderyka Chopina

Jakub Kuszlik, najwyżej uplasowany polski pianista w tegorocznym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, otrzymał od Lexus Polska najnowszy model...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Eternals_Lexus_Packshot_3.jpg
2021-10-20 18:12:00
Lexus pokazał auta superbohaterów Marvel Studios’ “Eternals”

Lexus tworzy luksusowe doświadczenia, których inspiracją są ludzie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
lexus_lc500_detail_2ur_gse.jpg
2021-10-19 18:25:00
Tajemnice silników V8 Lexusa

Widlaste, ośmiocylindrowe silniki w nowych autach odchodzą w niepamięć.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
lexus_lx_600_6.jpg
2021-10-14 17:12:00
Nowy Lexus LX już jest. To musisz o nim wiedzieć

Lexus prezentuje najnowszą odsłonę modelu LX. Największy i najbardziej luksusowy SUV japońskiej marki mocno się zmienił.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
lexus_lx_premiera.jpg
2021-10-08 16:33:00
Nowy Lexus LX – premiera 13 października

To już pewne. Lexus przygotował nową generację swojego flagowego SUV-a. Najnowsza odsłona modelu LX zadebiutuje w środę 13 października. Luksusowa terenówka...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 110
DILERZY
Trójmiasto
LEXUS Trójmiasto

Aleja Grunwaldzka 270 vis a vis Alchemia

80-314 Gdańsk

tel: (58) 380 30 30

SZCZEGÓŁY
LEXUS KATOWICE

Roździeńskiego 208 A

40-315 Katowice

fax 32 743 70 05

tel: 32 743 70 00

SZCZEGÓŁY
LEXUS KRAKÓW

Al. Pokoju 63a

31-564 Kraków

fax (12) 416 76 67

tel: (12) 416 76 66

SZCZEGÓŁY
LESZNO
LEXUS LESZNO

Aleje Marszałka Józefa Piłsudskiego 4

64-100 Leszno

tel: (65) 529 37 37

SZCZEGÓŁY
LEXUS POZNAŃ

ul. Lechicka 7

61-691 Poznań

fax (61) 829 02 81

tel: (61) 829 02 80

SZCZEGÓŁY
LEXUS SZCZECIN

Mieszka I 25

71-007 Szczecin

fax (91) 433 35 88

tel: (91) 433 35 88

SZCZEGÓŁY
LEXUS WARSZAWA-PUŁAWSKA

Puławska 562

02-884 Warszawa

fax 22 544 06 16

tel: 22 544 06 06

SZCZEGÓŁY
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI