motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
18 listopada 2020 18:40

Zadebiutował Huracan STO

V10, moc 640 KM, 565 Nm przy 6500 obr./min, od zera do setki - 3 sekundy, a do 200 km/h - 9 sekund.


Podczas premiery można było usłyszeć, że ten model jest przystosowany do prowadzenia dla każdego kierowcy.

Najczystsza koncentracja sportowej sprawności Squadra Corse, zaczerpnięta z samochodów wyścigowych Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO i GT3 EVO, w super-sportowym samochodzie z homologacją uliczną. Unikalne, lekkie rozwiązanie Lamborghini z doskonałą aerodynamiką i inżynierią samochodu wyścigowego zapewnia za każdym razem najbardziej autentyczne wrażenia z jazdy.

Z wolnossącą jednostką V10 o mocy 640 KM (470 kW), wytwarzającą 565 Nm przy 6500 obr./min, napęd na tylne koła Huracán STO zapewnia ekscytujące przyspieszenie od 0-100 km / hw 3,0 sekundy, 0-200 km / h w 9,0 sekund. i prędkość maksymalna 310 km / h.

Jednak jego serce bije z radości i emocji wyścigowego samochodu. Doskonała wydajność aerodynamiczna, szerokie zastosowanie lekkich materiałów, nieskrępowany układ kierowniczy i pierwszorzędna skuteczność hamowania sprawiają, że Huracán STO dostarcza emocji związanych zarówno z jazdą na torze, jak i podczas każdej jazdy po zwykłych drogach.

- Huracán STO jest najczystszym wcieleniem dziedzictwa Lamborghini Squadra Corse, bezpośrednio przenoszącym technologie z Huracán Super Trofeo EVO i czerpiącym z wyjątkowego osiągnięcia Huracána GT3 EVO, jakim było trzykrotne zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Daytona” - powiedział prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini - Stefano Domenicali. 

Maurizio Reggiani, dyrektor techniczny, dodał: - Huracán STO dostarcza wszystkich emocji związanych z pięknie wyważonym, lekkim i aerodynamicznym super-sportowym samochodem, odzwierciedlając wrażenia z jazdy i radość z Super Trofeo i doskonale przystosowany do najbardziej wymagających torów świata, ale stworzony na zwykłą drogę.

Rozbudowane rozwiązania techniczne i inteligencja uzyskane dzięki naszym programom Super Trofeo i GT3 zostały dopracowane i zawarte w Huracán STO, pozwalając pilotowi codziennie doświadczać emocji kierowcy wyścigowego w dopuszczonym do ruchu drogowego super-sportowym samochodzie Lamborghini, który może zapisywać okrążenia.

 

Aerodynamiczna i lekka przewaga w konstrukcji samochodu supersportowego

Huracán STO ma całkowicie nowy wygląd zewnętrzny, poprawiając swój niepowtarzalny profil Lamborghini, aby zoptymalizować przepływ powietrza.

Mitja Borkert, Head of Design, mówi: - Samochody wyścigowe są zawsze silną inspiracją dla naszego projektu. Huracán STO doskonale odzwierciedla transfer technologii z naszych udanych samochodów wyścigowych Huracán, prezentowany w każdym szczególe estetycznym ”.

Każdy aspekt Huracán STO czerpie z wydajności aerodynamicznej i lekkich technologii wymaganych w sportach motorowych. Huracán STO jest ucieleśnieniem zasady, zgodnie z którą projekt Lamborghini zawsze podąża za funkcjonalnością: jeszcze bardziej odpowiedni dla samochodu z homologacją uliczną inspirowanego samochodem wyścigowym. Huracán STO jest wynikiem współpracy między działami badawczo-rozwojowymi Lamborghini, Squadra Corse i Centro Stile, z każdą linią i każdą cechą wyróżniającą się estetyką, a jednocześnie zoptymalizowaną, aby zapewnić najlepszą wydajność jazdy.

Kompleksowe rozwiązania aerodynamiczne inspirowane samochodami wyścigowymi Squadra Corse maksymalizują aerodynamikę, najważniejsze z nich to:

- chłodnica z kanałami powietrznymi, przednim rozdzielaczem i żaluzjami

- przednia maska, błotniki i przedni zderzak składają się z jednego pojedynczego elementu: „cofango” stworzonego przez inżynierów Lamborghini łączy w sobie „cofano” (maskę) i „parafango” (błotnik), w tym przedni zderzak, inspirowane Lamborghini Miura i nowszy Sesto Elemento. Jest nie tylko lekki.

- Nowe kanały powietrzne na przedniej masce zwiększają przepływ powietrza przez centralną chłodnicę, poprawiając chłodzenie silnika, a także wspomagając generowanie siły docisku. W Cofango zastosowano również nowy przedni rozdzielacz, kierujący przepływ powietrza do nowo zaprojektowanego podwozia samochodu i tylnego dyfuzora.

- Cofango ma taki kształt, aby przekierować strumień powietrza na górne powierzchnie przednich błotników, które zawierają żaluzje, aby zmaksymalizować przepływ powietrza wychodzącego, zmniejszając ciśnienie wewnątrz i zwiększając przedni docisk. Boczny profil Cofango kieruje przepływ powietrza wokół przednich kół, zmniejszając opór.

 

Błotnik tylny z wlotem powietrza NACA

Nowy tylny błotnik wywodzący się z Super Trofeo EVO zapewnia zarówno redukcję przedniej części samochodu, a tym samym opór, jednocześnie zwiększając tylny docisk i ogólną wydajność aerodynamiczną samochodu. Wlot powietrza NACA zintegrowany z tylnym błotnikiem STO służy jako wlot powietrza do silnika, a skrócony kanał umożliwia 30% zmniejszenie strat ciśnienia statycznego.

 

Tylna maska silnika z wlotem powietrza

Zmieniona konstrukcja tylnej maski zawiera zintegrowany wlot powietrza, aby poprawić chłodzenie powietrzem w tylnej części maski. Dedykowane owiewki, zintegrowane z ramą tylnej maski, zarządzają znacznym dopływem powietrza zgodnie z potrzebami regulacji temperatury silnika i wylotu spalin.

 

Płetwa rekina

Zintegrowana „płetwa rekina'' na tylnej masce poprawia dynamikę STO, szczególnie podczas pokonywania zakrętów: w takich warunkach napływ powietrza ma kąt odchylenia, a różne poziomy ciśnienia generowane przez obie strony płetwy dają pozytywny efekt stabilność odchylenia. Płetwa pomaga również w prostowaniu przepływu powietrza na skrzydło, zwiększając wydajność skrzydła podczas pokonywania zakrętów.

 

Regulowane tylne skrzydło

Ręczna, łatwa w regulacji konfiguracja aerodynamiczna nowego tylnego skrzydła optymalizuje równowagę aerodynamiczną i opór oporu powietrza zgodnie z charakterystyką toru. Pojedyncze szczelinowe skrzydło z podwójnym profilem pozwala przedniej części płata obracać się w trzech pozycjach, aby zwiększyć tylny docisk. Zmniejszając odstęp między przednim i tylnym płatem, zwiększa się kompresja w górnej części, zwiększając intensywność ssania i wydłużając się w dolnej części przedniego płata. Balans aerodynamiczny samochodu może zatem wahać się o 13%, dostosowując STO do różnych stylów jazdy i warunków.

 

Chłodzenie hamulców zapewniające najwyższą wydajność

Nowe kanały chłodzące przednich hamulców są przeznaczone do chłodzenia tarcz i zacisków nowych hamulców CCM-R, współpracując z żaluzjami powietrznymi Cofango, które odprowadzają gorące powietrze z przednich nadkoli.

 

Wynik aerodynamiczny

Huracán STO osiąga najwyższy poziom siły docisku w swojej klasie z najlepszym balansem aerodynamicznym, jak na samochód z napędem na tylne koła, przy czym najwyższe obciążenie aerodynamiczne jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jego lepsze osiągi na zakrętach. Ogólna wydajność przepływu powietrza została poprawiona o 37%, a znaczny wzrost siły docisku o 53% w porównaniu z Huracán Performante.

 

Lekkie podejście

Huracán STO wykorzystuje włókno węglowe w ponad 75% swoich paneli zewnętrznych, korzystając ze złożonych struktur wytwarzanych jako pojedyncze elementy w celu zwiększenia integralności, jednocześnie zmniejszając wagę dzięki mniejszej liczbie punktów mocowania.

Wykorzystując swoje doświadczenie w lekkich technologiach, dział badawczo-rozwojowy tylnego błotnika Lamborghini przyjął technikę „kanapki” z włókna węglowego, wykorzystywaną w przemyśle lotniczym.

Dzięki tej technologii Huracán STO wykorzystuje o 25% mniej włókna węglowego przy zachowaniu tej samej sztywności strukturalnej. Przy masie suchej wynoszącej 1339 kg, Huracán STO waży o 43 kg mniej niż już uznany za bardzo lekkiego Huracán Performante.

Huracán STO ma przednią szybę o 20% lżejszą niż Huracán Performante i ma magnezowe obręcze zapewniające najwyższy stosunek wytrzymałości do masy, co dodatkowo zmniejsza wagę w porównaniu ze stopami aluminium przy tym samym współczynniku obciążenia.

Magnezowe felgi są wyposażone w wykonane na zamówienie opony Bridgestone Potenza, dostępne w dwóch wersjach: jedna ukierunkowana na drogę, druga bardziej zorientowana na tor.

 

Huracán STO - Lamborghini Squadra Corse w jego sercu

Od momentu uruchomienia silnika każdy aspekt Huracán STO, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wyjątkowo porusza duszę kierowcy wyścigowego. Huracán STO ma w sercu wolnossący silnik V10 Huracán EVO i Super Trofeo o mocy 640 KM (570 kW) i momencie obrotowym 565 Nm przy 6500 obr./min.

Dzięki zwiększonemu rozstawowi kół, sztywniejszej tulei zawieszenia, specjalnym stabilizatorom i Lamborghini MagneRide 2.0, STO zapewnia wszystkie emocje samochodu wyścigowego, zapewniając jednocześnie komfortowe wrażenia z jazdy.

Silnik został skalibrowany tak, aby uzyskać bardzo sportowy i dynamiczny charakter wyścigowy, z bezpośrednim wyczuciem pedału gazu i lepszą ostrością dźwięku silnika przy wysokich obrotach. Prędkość zmiany biegów została dodatkowo zwiększona, aby zapewnić bardzo czułą i szybką zmianę biegów.

Koło kierownicy Lamborghini i bardziej bezpośrednie i stałe przełożenie zostało zaprojektowane z myślą o środowisku wyścigowym i bardziej intymnej relacji między kierowcą, samochodem i torem: kierowca jest w pełni w kontakcie z asfaltem i przekazuje informacje zwrotne na temat zachowania samochodu na koniuszkach palców. Każdy aspekt wyścigowego dziedzictwa i technologii STO zwiększa jego zdolność do szybszego pokonywania zakrętów, maksymalizując przyczepność na wyjściu: Huracán STO jest potwierdzeniem, że wyścigi wygrywa się w zakrętach, a nie na prostych.

 

Trzy nowe tryby jazdy ANIMA

Trzy nowe tryby jazdy są przykładem wyścigowego ducha Huracán STO, skoncentrowanego na środowiskach o wysokich osiągach: STO, Trofeo i Pioggia. 

Domyślny tryb STO służy do jazdy po drogach i doznawania przyjemności na zakrętach. Każdy aspekt systemu dynamiki pojazdu Lamborghini Veicolo Dinamica Integrata (LDVI) jest zoptymalizowany pod kątem wszystkich warunków drogowych i połączony z ukierunkowanym na drogę ustawieniem zawieszenia. W pełni aktywny ESC można wyłączyć, aby zapewnić maksymalną przyjemność z jazdy, jednocześnie wspierając kierowcę.

W trybie Trofeo wszystkie systemy są zoptymalizowane pod kątem suchego asfaltu i najszybszych czasów okrążeń na torze. LDVI zapewnia maksymalne osiągi dzięki dedykowanemu wektorowaniu momentu obrotowego i strategiom kontroli trakcji dla obu prostych sprintów, w trybie ESC ON, a także dla czasów okrążenia, w ESC OFF. Nowy algorytm szacowania temperatury hamowania (BTM) umożliwia kierowcy ciągłe sprawdzanie temperatury układu hamulcowego i zarządzanie zużyciem układu w trakcie jego cyklu życia.

Tryb Pioggia (deszcz) optymalizuje kontrolę trakcji, wektorowanie momentu obrotowego, sterowanie tylnymi kołami i ABS na mokrym asfalcie. Kontrola trakcji i układ hamulcowy są skalibrowane, aby zminimalizować utratę przyczepności i ograniczenie momentu obrotowego silnika, a system LDVI wykorzystuje precyzyjne oszacowanie, aby zapewnić tylko moment potrzebny na mokrej nawierzchni. Wektorowanie momentu obrotowego odzwierciedla warunki niskiej przyczepności i zapewnia lepsze pokonywanie zakrętów, a zawieszenie jest skalibrowane, aby zmaksymalizować przyczepność i poprawić przenoszenie obciążenia.

 

Nowy układ hamulcowy CCM-R

Sportowe DNA modelu Huracán STO jest równie widoczne w układzie hamulcowym. Dzięki hamulcom Brembo CCM-R wykorzystującym wiedzę materiałową z zastosowań F1, aby zapewnić doskonałą trwałość, tarcze CCM-R zapewniają czterokrotnie wyższą przewodność cieplną niż tradycyjne CCB. Wytrzymałość na naprężenia jest o 60% wyższa, przy maksymalnej mocy hamowania poprawionej o 25% i opóźnieniu wzdłużnym o 7%.

Skutkuje to solidną konsekwencją hamowania we wszystkich warunkach jazdy: hamowanie jest sportowe, może być doskonale modulowane, a zatem jest zoptymalizowane do użytku na torze.

 

Wnętrze Huracán STO - zaprojektowane specjalnie

Wnętrze Huracána STO odzwierciedla lekkość wyglądu zewnętrznego: szerokie zastosowanie elementów z włókna węglowego w całym kokpicie, w tym sportowe fotele w całości z włókna węglowego; wnętrze Alcantara z Lamborghini's Carbonskin; dywany usunięte i zastąpione dywanikami z włókna węglowego; oraz lekkie panele drzwiowe wykonane w całości z włókna węglowego z zatrzaskiem jako otwieraczem. 

Tylny łuk z czteropunktowymi pasami bezpieczeństwa i nowo zaprojektowany przedni bagażnik do przechowywania kasku podkreślają wyścigowe DNA Huracán STO. Łuk tylny, opracowany we współpracy z naszym Partnerem Technicznym Akrapovič, jest wykonany z wysokiej jakości stopów tytanu. Jest o 40% lżejszy niż konwencjonalne tylne nadkola ze stali nierdzewnej.

Nowa funkcja graficzna Human Machine Interface (HMI) na ekranie dotykowym Huracána, która zarządza funkcjami samochodu, w tym wskaźnikiem trybu jazdy, systemem LDVI, ciśnieniem w oponach i temperaturą hamulców. W pełni połączony system telemetryczny umożliwia pilotom prowadzącym Huracán STO po torach wyścigowych monitorowanie i rejestrowanie ich osiągów oraz analizowanie danych za pośrednictwem aplikacji Lamborghini UNICA.

Właściciele Huracána STO mogą w pełni spersonalizować zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wnętrze swojego samochodu wyścigowego na drodze dzięki bogatemu programowi personalizacji ad personam, z nieograniczonymi kombinacjami lakierów i wykończeń, a także winyli w stylu wyścigowym. Koncepcja spersonalizowanego malowania jest nieodłączną częścią projektu Huracán STO, podobnie jak samochody wyścigowe Huracán Super Trofeo ustawiają się w swoich unikalnych kolorach i wzorach na polach startowych. Premiera barw Blu Laufey i Arancio California jest przykładem młodego i sportowego ducha wyścigów Huracán STO.

 

Cena i dostawa rynkowa Lamborghini Huracán STO

Pierwsi klienci otrzymają dostawę nowego Lamborghini Huracán STO wiosną 2021 r., A sugerowane ceny detaliczne są następujące:

Europa 249 412 EUR (bez sugerowanej ceny detalicznej)

Europa 249 412 EUR (bez sugerowanej ceny detalicznej)

Wielka Brytania 216 677 GBP (bez sugerowanej ceny detalicznej)

USA 327 838 USD (bez sugerowanej ceny detalicznej / podatku GST)

Chiny 3 900 000 RMB (wliczone sugerowane podatki od ceny detalicznej)

37 500 000 jenów japońskich (bez sugerowanej ceny detalicznej)

----------

Dane techniczne - Lamborghini Huracán STO

PODWOZIE I KORPUS

- Hybrydowe podwozie wykonane z aluminium i włókna węglowego

- Powłoka zewnętrzna wykonana z aluminium i głównie z materiału kompozytowego, przednia maska, „Cofango” z włókna węglowego

- Aluminiowe zawieszenie dwuwahaczowe

- Stalowe sprężyny i amortyzatory hydrauliczne, elektromagnetyczne sterowanie amortyzatorem „MagneRide”

- Elektroniczna kontrola stabilności (ESC) Charakterystykę ESC / ABS można regulować za pomocą ANIMA, ESC można wyłączyć

- Elektromechaniczne wspomaganie kierownicy, kierowanie tylnymi kołami, przełożenie 13,4: 1

- Hydrauliczny dwuobwodowy układ hamulcowy z podciśnieniowym wspomaganiem hamulców, 6-tłoczkowe aluminiowe zaciski (przód), 4-tłoczkowe aluminiowe zaciski (tył)

- Tarcze węglowo-ceramiczne, wentylowane i nawiercane 390 x 34 mm przód, ∅ 360 x 28 mm tył

- Opony (standard) Bridgestone Potenza 245/30 R20 (przód) - 305/30 R20 (tył)

- Koła (standard) 8,5 J x 20 '' (przód) - 11 J x 20 '' (tył)

- Lusterka zewnętrzne sterowane elektrycznie

- Pełnowymiarowe, dwustopniowe przednie poduszki powietrzne. Pełnowymiarowe boczne poduszki powietrzne. Poduszki powietrzne na kolana na niektórych rynkach.

 

SILNIK

Dziesięciocylindrowy V, 90 °, podwójny wtrysk IDS + MPI

Pojemność 5,204 cm3 (317,57 CU)

Otwór/skok Ř 84,5 mm x 92,8 mm (3,33 x 3,65 cala)

Sterowanie zaworami Wałki rozrządu zaworów dolotowych i wydechowych z płynną regulacją

Kompresja 12,7: 1

Maks. moc 470 kW/640 KM przy 8000 obr/min

Maks. moment obrotowy 565 Nm (417 lb.ft.) przy 6500 obr./min

Klasa emisji EURO 6 - LEV 3

Dwa katalizatory z regulacją lambda

Systemy chłodzenia wodą i olejem

Zarządzanie silnikiem Bosch MED 17 Master Slave

Smarowanie Sucha miska olejowa

 

UKŁAD NAPĘDOWY

Typ - Napęd na tylne koła, mechaniczny samoblokujący mechanizm różnicowy

-Skrzynia biegów 7-biegowa dwusprzęgłowa LDF, zmienna charakterystyka zmiany biegów za pośrednictwem ANIMA

- Sprzęgło dwupłytkowe ∅ 187 mm (7,36 cala)

 

PARAMETRY

Prędkość maksymalna 310 km/h

0–100 km / h 3,0 s

0–200 km / hAcc. 0–200 km / h 9,0 s

Hamowanie 100 km/h - 30,0 m

Hamowanie 200 km/h - 110,0 m

 

WYMIARY

Rozstaw osi 2620 mm (103,15 cala)

Długość 4549 mm (179,10 cala)

Szerokość 1945 mm (76,57 cala)

Szerokość (z zewnętrznymi lusterkami) 2236 mm (88,03 cala)

Wysokość 1220 mm (48,03 cala)

Rozstaw kół 1688 mm (66,46 cala)

Rozstaw kół tylnych 1647 mm (64,84 cala)

Średnica zawracania 11,5 m

Waga (na sucho) 1339 kg (2952 funtów)

Waga / moc 2,09 kg / KM (4,61 funta / CV)

Rozkład masy 41% (przód) - 59% (tył)

 

POJEMNOŚCI

Paliwo 80 litrów

Bagażnik (przód) 38 litrów

 

ZUŻYCIE Cykl WLTP

Łączone Dane dotyczące zużycia paliwa i emisji znajdują się w homologacji typu

Etap emisji CO2, samochód nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży.


Autor: Lamborghini

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
665490.jpeg
2024-04-11 17:05:00
Lamborghini Huracán STJ: „Ostatni taniec”

Automobili Lamborghini świętuje swój kultowy supersportowy samochód V10, wypuszczając limitowaną edycję dziesięciu egzemplarzy wyposażonych w ekskluzywny...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Lamborghini Lanzador - 2.jpg
2023-08-21 15:13:00
Przyszłość samochodów elektrycznych według Lamborghini

Automobili Lamborghini zaprezentowało koncepcyjny model Lanzador podczas Monterey Car Week.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Lamborghini Revuelto_2.jpg
2023-03-29 20:19:00
Lamborghini Revuelto – pierwsza supersportowa hybryda V12

W 60. rocznicę powstania marki Automobili Lamborghini zaprezentowano nowy model.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Lamborghini Urus S - 3.jpg
2022-09-30 11:14:00
Lamborghini Urus S – kolejna odsłona bestsellerowego Super SUV-a

Lamborghini ogłasza wprowadzenie do gamy modelu Urus S, który będzie następcą oryginalnego Urusa, stanowiącego niszę pojazdów Super SUV w segmencie...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
_DSC0303.jpg
2021-12-13 16:58:00
Lamborghini Aventador Liberty Walk – pierwszy w Polsce, drugi w Europie

Polscy kierowcy nie przyzwyczaili się jeszcze do widoku najbardziej egzotycznych modeli na naszych drogach.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 / 3
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI