motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
7 lutego 2023 17:26

Toyota RAV4 GR SPORT

Toyota RAV4 GR SPORT

Dynamiczna stylistyka i jeszcze lepsze właściwości jezdne na drodze i w terenie.


Toyota RAV4 zawsze znajdowała się w czołówce rynku motoryzacyjnego, odkąd prawie 30 lat temu zapoczątkowała nowy segment, wprowadzając na rynek nowatorską koncepcję łatwego w prowadzeniu, wszechstronnego, rekreacyjnego SUV-a. Dziś RAV4 jest nie tylko najlepiej sprzedającym się SUV-em na świecie, ale też jednym z najpopularniejszych samochodów osobowych.

 

Toyota RAV4 GR SPORT. Dynamiczna stylistyka i jeszcze lepsze właściwości jezdne na drodze i w terenie

Teraz RAV4 otrzymuje nową wersję GR SPORT o sportowej stylistyce, ze zmodyfikowanym zawieszeniem i topowym wyposażeniem. Inspiracją dla niej są sportowe samochody zespołu TOYOTA GAZOO Racing, aktualnego mistrza świata w rajdach samochodowych i terenowych, wyścigach długodystansowych oraz zwycięzcę Rajdu Dakar.

Wersja GR SPORT została już wprowadzona do szerokiej gamy modeli Toyoty, od Yarisa, Yarisa Cross, Toyoty C-HR i Corolli po terenowego pick-upa Hiluxa. Teraz dołącza do nich RAV4.

 

Stylistyka inspirowana sportowymi autami z linii GR

Mocny wygląd SUV-a z napędem na cztery koła został podkreślony czarnymi nadkolami, poprawiającym aerodynamikę tylnym zderzakiem i czarnym lśniącym grillem z zarezerwowanym dla GR SPORT wzorem kratki o trójwymiarowej strukturze. Ten sam wzór zastosowano na powiększonych oprawach świateł przeciwmgielnych i na tylnym zderzaku. Dolne części zderzaków są ozdobione ciemnoszarym, metalicznym wykończeniem. Na przednim grillu i drzwiach bagażnika umieszczono plakietki z logo GR. 

Specjalnie dla wersji GR SPORT stworzono 19-calowe felgi aluminiowe z pięcioma podwójnymi ramionami, które zostały zaprojektowane z myślą o większej sztywności i mniejszej masie. Pokryte czarnym lśniącym lakierem obręcze zostały ozdobione drobnymi, jasnymi, prążkowanymi detalami wokół brzegów ramion, wykonanymi nową techniką precyzyjnego wycinania linii.

Zgodnie z biało-czerwono-czarną kolorystyką TOYOTA GAZOO Racing, którą łatwo zauważyć na rajdowych i wyścigowych samochodach marki, dostępne jest zarezerwowane dla wersji GR SPORT połączenie lakieru Imperial Red z czarnym dachem. Gama kolorystyczna RAV4 GR SPORT obejmuje pięć dwukolorowych kompozycji nadwozia – o wyboru obok czerwonego lakieru są także Platinum White Pearl, Misty Silver, Royal Grey i Elite Blue.

 

Wykończenie wnętrza w stylu GR SPORT

Utrzymane w czarnej tonacji wnętrze zostało wykończone detalami charakterystycznymi dla linii GR SPORT. Czarna tapicerka z zamszu i skóry syntetycznej dodatkowo stabilizuje pozycję kierowcy i ułatwia prowadzenie. Srebrnoszare przeszycia stanowią elegancki kontrast na siedzeniach, kierownicy i dźwigni zmiany biegów. Zagłówki przednich siedzeń mają wytłoczone logo GR.

Stylistykę kabiny podkreślają ciemnoszare metaliczne detale na kierownicy, obudowach wlotów powietrza i wokół dźwigni zmiany biegów. Na kierownicy i dywanikach znajduje się logo GR.

GR SPORT to najwyższa wersja wyposażenia RAV4, która obok zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i nowych multimediów oferuje w standardzie elektryczną regulację przednich foteli, nową wersję kamery 360 stopni, która wyświetla widok otoczenia samochodu oraz podłoża pod nim, pozwalając sprawdzić teren i pozycję kół, co umożliwia bardziej precyzyjne prowadzenie przy niskiej prędkości. Wersja GR SPORT otrzymała też nową cyfrową kamerę cofania, która w porównaniu z poprzednim systemem analogowym zapewnia lepszą jakość obrazu.

 

Nowe cyfrowe zegary

Digital Cockpit to cyfrowe zegary na dużym, 12,3-calowym ekranie TFT o wyraźnej grafice i możliwościach personalizacji ustawień. Do wyboru są cztery style – Casual, Smart, Sport i Tough, trzy layouty oraz inne opcje ustawień, dzięki czemu kierowca może wybrać najistotniejsze informacje prezentowane wraz z cyfrowym prędkościomierzem. Podświetlenie tła zmienia się automatycznie wraz z wybranym trybem jazdy.

Na ekranie wyodrębnione są trzy strefy. W środkowej części prezentowane są najczęściej używane informacje, takie jak wskaźniki systemów bezpieczeństwa czynnego. W poszczególnych sekcjach można ustawić wyświetlanie różnych danych, na przykład o ekonomii jazdy, o utworze odtwarzanym przez system audio czy informacje z inteligentnego tempomatu oraz dzięki części widget, kierowca może dopasować, co chce widzieć na ekranie.

 

Multimedia

RAV4 GR SPORT otrzymuje system multimedialny nowej generacji Toyota Smart Connect z nowym 10,5-calowym ekranem wysokiej rozdzielczości (HD), zapewniającym ostrość obrazu w każdych warunkach oświetleniowych. Stałe, oparte na ikonach menu jest prezentowane na wyświetlaczu po stronie kierowcy. Użytkownicy mogą również podłączyć do systemu swój smartfon lub tablet za pomocą Apple CarPlay® (bezprzewodowo) lub Android Auto® (przewodowo).

System w standardzie zawiera nawigację online umożliwiającą dokładne planowanie podróży w oparciu o aktualizowane na bieżąco informacje, w tym o natężeniu ruchu, wydarzeniach na drodze czy dostępności miejsc parkingowych. Czteroletni dostęp do internetu w cenie auta sprawia, że można korzystać z wszystkich funkcji online systemu multimedialnego i nawigacji bez konieczności parowania smartfonów z pojazdem. Z nawigacji można korzystać także offline, gdy nie jest dostępne połączenie z internetem, na przykład w tunelu lub wysoko w górach.

Nowy agent głosowy Hey Toyota daje więcej możliwości komunikowania się z samochodem. Reaguje na komendy głosowe, by ustawić klimatyzację i multimedia, wykonać połączenie telefoniczne oraz otworzyć lub zamknąć okna. Hey Toyota rozumie naturalne zdania. Na przykład, jeśli kierowca lub pasażer powie „zimno mi”, agent głosowy zamknie okna lub podniesie temperaturę w ustawieniach klimatyzacji. Dzięki dwóm mikrofonom zainstalowanym na desce rozdzielczej system reaguje na polecenia zarówno kierowcy, jak i pasażera na przednim siedzeniu. Działa również, gdy w tle słychać hałas, więc nie ma potrzeby wyłączania radia czy muzyki.

Kolejnym udogodnieniem jest funkcja aktualizacji systemu multimedialnego, nawigacji czy systemów Toyota Safety Sense online za pomocą bezprzewodowego internetu dostarczanego przez wbudowany w samochód moduł DCM z kartą SIM. Oznacza to, że nie ma potrzeby zabierania samochodu do warsztatu, by zaktualizować system.

 

Usługi zdalne w aplikacji MyT

Kierowca może uzyskać zdalny dostęp do wielu przydatnych funkcji za pośrednictwem aplikacji MyT. Aplikacja pozwala na telefonie sprawdzić, czy samochód jest zamknięty, ma zamknięte okna i wyłączone światła. Daje także możliwość zablokowania i odblokowania drzwi na odległość – to przydatna funkcja, jeśli ktoś potrzebuje dostępu do samochodu bez kluczyka. Można również włączyć światła awaryjne, co ułatwia odnalezienie pojazdu na dużym parkingu, oraz zdalnie uruchomić klimatyzację w celu ogrzania lub schłodzenia kabiny przed jazdą. Ponadto aplikacja podaje poziom paliwa, zasięg i szczegóły ostatniego przeglądu oraz wyświetla ikony kontrolne samochodu. Funkcje te są standardem we wszystkich wersjach wyposażenia.

 

Zawieszenie

W ramach modyfikacji zawieszenia RAV4 GR SPORT otrzymał sztywniejsze sprężyny i amortyzatory. Dzięki temu auto prowadzi się pewniej i stabilniej, ułatwiając kierowcy w pełni wykorzystać osiągi auta. Sztywność sprężyn wzrosła z 28 do 30 N/mm z przodu i z 40 do 46 N/mm z tyłu. Sprawdzona konfiguracja zawieszenia RAV4 wykorzystuje kolumny MacPhersona z przodu oraz podwójne wahacze z tyłu – jedne i drugie ze stabilizatorami.

 

NISKOEMISYJNY NAPĘD HYBRYDOWY

RAV4 GR SPORT jest oferowany z układem hybrydowym 2,5 l AWD-i. RAV4 GR SPORT korzysta ze sprawdzonej technologii hybrydowej czwartej generacji Toyoty, której modułowa konstrukcja TNGA oparta na lekkich, kompaktowych komponentach zapewnia lepsze osiągi i większą wydajność niż poprzednia generacja.

Napęd Hybrid Dynamic Force o łącznej mocy 222 KM (163 kW) pozwala przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 8,1 sekundy. Oparty jest na 4-cylindrowym benzynowym silniku 2,5 l o najwyższej na świecie wydajności cieplnej. Silnik pracuje w cyklu Atkinsona, który łączy dynamikę z oszczędnością paliwa. RAV4 GR SPORT zużywa 5,8 l/100 km paliwa i emituje 132 g/km CO2 (wg WLTP).

 

Inteligentny napęd na cztery koła AWD-i

RAV4 GR SPORT ma w standardzie inteligentny, elektryczny napęd na cztery koła AWD-i, który obniża zużycie paliwa w mieście, ogranicza hałas przy dużych prędkościach i poprawia trakcję na śliskiej lub nierównej nawierzchni. AWD-i jest prostszy, mniejszy i lżejszy od mechanicznego napędu na cztery koła z wałem napędowym. To przekłada się na niezawodność, utrzymanie niskiego zużycia paliwa typowego dla hybryd oraz zachowanie przestronnego wnętrza i bagażnika.

System napędza tylną oś, wykorzystując energię z układu hybrydowego i zamontowany przy niej, dodatkowy silnik-generator. Taka konstrukcja redukuje straty, obniża masę i optymalizuje funkcjonowanie napędu na wszystkie koła w różnych warunkach jazdy.

Opracowana przez Toyotę technologia dostarcza większy moment obrotowy na tylne koła, do maksymalnie 1300 Nm, zrównując się (a w wielu przypadkach zdecydowanie je przekraczając) z możliwościami mechanicznych systemów AWD, a przy tym zapewniając o wiele lepsze osiągi, np. podczas ruszania na sypkim lub śliskim podłożu.

Elektryczny system AWD-i automatycznie optymalizuje rozdział momentu obrotowego między osie. W zależności od warunków jazdy, może się wahać między 100:0 a 20:80. Przekłada się to na lepsze prowadzenie, stabilność i dzielność terenową, szczególnie podczas jazdy w zakrętach i na podłożu o obniżonej przyczepności, zapewniając kierowcy poczucie dobrego kontaktu wszystkich kół z nawierzchnią.

 

Zintegrowane zarządzanie systemem AWD-i

Bardzo dobre osiągi i właściwości jezdne, związane z napędem AWD-i, zapewnia Zintegrowane Zarządzanie Napędem AWD (AIM). To funkcja niespotykana w tej klasie aut. System automatycznie dostosowuje pracę wspomagania kierownicy, sterowania hamulcami i przepustnicą, dobór przełożeń i rozdział momentu obrotowego – zależnie od wybranego przez kierowcę trybu jazdy: Normal, Eco lub Sport. Po wybraniu trybu Sport, AIM modyfikuje działanie powyższych układów w taki sposób, by auto uzyskało jak najlepsze osiągi na jezdni.

 

Trail Mode, czyli sposób na terenówkę

Możliwości terenowe RAV4 GR SPORT zwiększa tryb Trail Mode, wprowadzony do modelu RAV4 wraz z jego aktualną, piątą generacją. Trail Mode, czyli automatyczna kontrola ograniczenia uślizgu w mechanizmie różnicowym, zapewnia najlepszą możliwą przyczepność i kontrolę nad autem na śliskiej nawierzchni. Dostarcza też istotnego wsparcia, gdy trzeba się zmierzyć z wyzwaniami w terenie. System zmniejsza ryzyko utknięcia samochodu, gdy napędzane koło straci kontakt z podłożem na bardzo nierównym terenie.

Aktywacja trybu Trail Mode (włączanego przyciskiem trybu jazdy w środkowej konsoli) sprawia, że pozbawione przyczepności koło może zostać zablokowane, a moment obrotowy zamiast do niego trafi do koła mającego przyczepność. W dążeniu do odzyskania napędu, kierowcę wspomoże w tej sytuacji również specjalny algorytm, sterujący przepustnicą oraz doborem przełożeń.

 

Zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego i wspomagania kierowcy (T-MATE)

RAV4 GR SPORT korzysta z poszerzonego i udoskonalonego zestawu systemów T-MATE, który został wprowadzony do całej gamy modelowej RAV4 wraz z rocznikiem 2023. Układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) zyskuje system zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach, który ułatwia bezpieczne skręcanie na przecięciach dróg. System wykrywa ryzyko kolizji z nadjeżdżającym pojazdem podczas skrętu oraz ostrzega o pieszych przechodzących przez ulicę, w którą samochód skręca. W takich sytuacjach system włącza sygnał ostrzegawczy, a w razie konieczności automatycznie hamuje, by pomóc uniknąć kolizji.

Nowa funkcja wspomagania kierownicy w razie ryzyka zderzenia pomaga kierowcy uniknąć uderzenia w pieszego, który wszedł na jezdnię, jednocześnie utrzymując samochód pod kontrolą, w granicach jego pasa ruchu podczas manewru wymijania.

Tabele z parametrami technicznymi znajdziecie w galerii Toyoty  RAV 4 GR Sport.


Autor: Toyota News

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
Prius_4_gen_DSC_9713.jpg
2023-05-27 18:55:00
Toyota Prius nagrodzona za zelektryfikowanie motoryzacji

Hybryda Toyoty była pierwszym masowo produkowanym modelem niskoemisyjnym.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
03_LeMans_2023_pre.jpg
2023-05-25 09:37:00
Wodorowa Toyota GR Corolla H2 Concept na torze Le Mans 24h

W sobotę 10 czerwca o godz. 12.20, czyli niespełna cztery godziny przed początkiem rywalizacji w tegorocznym Le Mans 24h, okrążenie toru pokona ORC ROOKIE GR...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_Toyota_Tacoma_Limited_001-scaled.jpg
2023-05-23 09:58:00
Toyota Tacoma 2024 z mocnym, hybrydowym napędem

Toyota zaprezentowała nową generację pick-upa Tacoma.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
rav4phevdpl2020-detail-067.jpg
2023-05-11 20:45:00
Nowa generacja hybryd plug-in Toyoty z zasięgiem 200 km w trybie elektrycznym

Toyota wprowadzi na rynek hybrydy plug-in nowej generacji z zasięgiem w trybie EV ponad 200 km na jednym ładowaniu.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 69
DILERZY
Walder Grudziądz
TOYOTA Walder Grudziądz

Porucznika Krzycha 3

86-300 Grudziądz

tel: 56 300 03 93

SZCZEGÓŁY
TOYOTA Alan Auto Sp. z o.o.

Legnicka 60b

54-204 Wrocław

fax 71 354 80 25

tel: 71 354 80 10

SZCZEGÓŁY
TOYOTA AMS Anetta i Mariusz Staniuk

Szczecińska 42

76-200 Słupsk

tel: 59 848 20 00

e-mail:

019@toyota.p
SZCZEGÓŁY
TOYOTA AMX S.J.

Łódzka 69A

95-030 Rzgów

fax 22 52 615

tel: 42 225 26 00

SZCZEGÓŁY
TOYOTA Andrzej Szic Opole

Wrocławska 119

45-837 Opole

fax 774013899

tel: 77 451 41 05

SZCZEGÓŁY
TOYOTA Anro - Trade Sp. J. Rumia

Sobieskiego 28

84-230 Rumia

fax 58 679 49 98

tel: 58 679 49 99

SZCZEGÓŁY
TOYOTA Anro - Trade Sp.J.

Gdyńska 68 Chwaszczyno

80-209 Gdynia

fax 58 520 94 11

tel: 58 520 94 10

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 10
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI