motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
1 marca 2016 15:50

Rodzina Fiata Tipo już w komplecie

Rodzina Fiata Tipo już w komplecie

Światowa premiera rodziny Tipo w komplecie: po czterodrzwiowym sedanie, zadebiutuje wersja pięciodrzwiowa i kombi.


Fiat wybiera genewską scenę, aby po raz pierwszy zaprezentować międzynarodowej prasie rodzinę modelu Tipo w komplecie, zwycięzcę prestiżowego konkursu “Autobest” w kategorii “Best buy car 2016”. Czterodrzwiowemu sedanowi towarzyszą wersje pięciodrzwiowa i kombi.

Ale to jeszcze nie koniec nowości: w świetle reflektorów pojawi się nowy 124 Spider, którego można już zamawiać na głównych rynkach regionu EMEA, oraz Show Car oparty na modelu Fullback pickup, tak zaprojektowany, by zadowolić wymagania Klientów lubiących spędzać czas wolny aktywnie i modnie. Nie zabraknie rodziny 500: od nowej 500 w wersji wyposażenia S, przez SUV-a 500X nadal zbierającego świetne recenzje zarówno, jeśli chodzi o uznanie nabywców jak i wyniki sprzedaży, aż po 500L - lidera rynku w swoim segmencie.  To samochody bardzo zróżnicowane pod względem przeznaczenia i charakteru, ale wywodzące się z tych samych korzeni: od kultowego Fiata 500. Przestrzeń wystawowa zarezerwowana jest również dla modelu Panda, który od zawsze łączy w sobie styl i wygodę, także w zabawnym samochodzie pokazowym “Kung Fu Panda” inspirowanym trzecią częścią filmu animowanego Dreamworks o tym samym tytule.

 

Rodzina Tipo

Po światowej premierze podczas Salonu Samochodowego w Stambule w maju 2015 oraz prezentacji dla prasy, która odbyła się w listopadzie 2015, Fiat Tipo zdobył prestiżowy tytuł “Autobest” w kategorii “Best Buy Car 2016”, oznaczający najlepszą ofertę dla większości Klientów europejskich w 2016 roku, przyznany przez międzynarodowe jury składające się z 26 branżowych dziennikarzy motoryzacyjnych.

Nagroda ta jest potwierdzeniem zalet, takich jak design, jakość, komfort i wszechstronność modelu oraz premiuje wyjątkową ofertę handlową urzeczywistniającą hasło „Value for Money" - zasadniczy element strategii dla rodziny funkcjonalnych samochodów Fiata, przedstawiony w reklamowym sloganie “Tak niewiele trzeba, by mieć tak wiele”.

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie zadebiutują dwie nowe odmiany uzupełniające gamę Tipo, co oznacza powrót Fiata do segmentu C, poprzez prostą i kompletną ofertę dla klientów: chodzi o Tipo w wersji hatchback oraz Tipo w wersji kombi.

Na stoisku można będzie podziwiać czterodrzwiowego sedana w wersji “Lounge”, w kolorze szarym metalizowanym “Maestro Grey”, wyposażony w silnik turbodiesel 1.6 Multijet II Euro 6 o mocy 120 KM. Dowiódł on już olbrzymiego sukcesu handlowego: w ciągu dwóch pierwszych miesięcy sprzedaży, zebrano od Klientów prawie 15 000 zamówień.  
Gamę Tipo uzupełniają odmiany hatchback oraz kombi, również w wersji wyposażenia “Lounge”. Fiat Tipo hatchback zostanie zaprezentowany w dwóch wariantach: z silnikiem 1.6 Multijet II Euro 6 o mocy 120 KM w kolorze czerwonym metalizowanym “Rosso Amore” oraz z silnikiem 1.6 Multijet II o mocy 120 KM z automatyczną skrzynią biegów z podwójnym sprzęgłem w kolorze czarnym metalizowanym “Cinema Black”. Wersja kombi pojawi się w dwóch wersjach: kolorze szarym metalizowanym ”Grigio Colosseo” i niebieskim “Blu Mediterraneo”, ukrywając pod maską nowoczesny silnik diesel 1.6 Multijet II z automatyczną skrzynią biegów z podwójnym sprzęgłem i benzynowy 1.4 T-Jet, obydwa o mocy 120 KM i spełniające normy Euro 6.

Te trzy wersje łączą wspólne wartości, ale każda z nich charakteryzuje się własnym stylem, tak zróżnicowanym, jak różne są grupy docelowe: rodziny, pary czy młodzi ludzie.

Rodzina Tipo powstała w oparciu o koncepcję “skills-no frills”, łącząc cechy typowe dla idei marki Fiat w całej jej historii, czyli funkcjonalność, prostotę i charakter, oferując jednocześnie niezwykłą relację produktu do ceny.

Jeżeli chodzi o charakter, Fiat Tipo wykazuje się dynamicznym i silnym stylem w każdej swojej wersji. Dla odbiorcy, prostota wyboru tkwi w ofercie silników i wersji wyposażenia odpowiadających potrzebom rynku.

Funkcjonalność jest cechą, która należy do DNA Fiata i od ponad 80 lat i która przyczyniła się do stworzenia całej serii modeli cieszących się ogromnym sukcesem. W tym przypadku, staranne zaprojektowanie przestrzeni wewnętrznej zapewnia bezkonkurencyjną, w swojej kategorii, przestronność wnętrza i pojemność bagażnika, a także dużą elastyczność wykorzystania, w szczególności w przypadku wersji kombi (Station Wagon).

Pod względem wymiarów, hatchback ma długość 4,37 m, szerokość 179 cm i wysokość 150 cm, natomiast model kombi zyskuje dodatkowo 20 cm na długości, osiągając 4,57 m. Jego wysokość wynosi 151 cm dzięki relingom dachowym montowanym w standardzie. Szerokość pozostaje niezmienna.

Pojemność bagażnika jest najlepsza w swojej kategorii: 420 l dla wersji hatchback i 540 l dla wersji kombi, wyróżniającej się innowacyjnymi rozwiązaniami, które zwiększają elastyczność wykorzystania.

Aby zapewnić precyzyjną jazdę, doskonałą przyczepność oraz możliwie najwyższy komfort dla pasażerów, nowy samochód oferuje niezawodny układ zawieszenia: z przodu niezależne koła z zawieszeniem typu McPherson, z tyłu koła wzajemnie połączone z belką skrętną. Obie konstrukcje zostały udoskonalone pod kątem redukcji masy, co przekłada się na obniżenie spalania.

W regionie EMEA, w chwili wprowadzenia na rynek, gama stosuje prostą i liniową logikę: trzy nadwozia, trzy wersje wyposażenia, trzy jednostki napędowe z trzema różnymi typami zasilania i trzy rodzaje przekładni. Sedan, hatchback i kombi będą dostępne w wersjach wyposażenia “Pop”, “Easy” i “Lounge”. Gama silników Euro 6 oferuje jednostki napędowe zasilane olejem napędowym, benzyną i silniki z podwójnym zasilaniem: benzyna i LPG.  Skrzynia biegów może być manualna, automatyczna z podwójnym sprzęgłem i automatyczna z konwerterem momentu.

Zgodnie z duchem Fiata, nowe modele z rodziny Tipo mają liczne, pomysłowe rozwiązania ułatwiające życie tym, którzy w nim zasiądą zarówno w roli kierowcy, jak i pasażera. Dowodem tego jest bogate wyposażenie standardowe oraz dostępność innowacyjnego systemu UConnectTM 7’’HD LIVE z 7 calowym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości i ekranem dotykowym z funkcją szybkiego przesuwania, podobną jak w nowoczesnych tabletach. System najnowszej generacji z połączeniem Bluetooth do zestawu głośnomówiącego i streamingu audio, czytnikiem SMS, sterowaniem głosowym, gniazdem Aux i wejściem USB z obsługą iPod, przyciskami na kierownicy i - na zamówienie - kamerą cofania oraz zintegrowaną nawigacją TomTom 3D.

Klient będzie stale połączony z usługami UconnectTM LIVE dostępnymi w radiu UConnect, pobierając na swojego smartfona bezpłatną aplikację UconnectTM LIVE z App Store lub Google Play Store. UconnectTM LIVE oferuje streaming muzyki dzięki serwisom Deezer i TuneIn, wiadomości dzięki serwisowi Reuters, nawigację połączoną z TomTom LIVE. Oprócz oszczędności, Klient ma możliwość monitorowania parametrów ekologicznych i eksploatacyjnych swojego auta, gdziekolwiek się znajduje, dzięki aplikacjom eco:Drive i my:Car.

CarPlay i Android AutoTM  będą dostępne w Uconnect™ 7’’ HD LIVE w najbliższych miesiącach.

Apple CarPlay: Apple CarPlay umożliwia kierowcy korzystanie w samochodzie ze swojego iPhone’a w sposób najbardziej intuicyjny. Apple CarPlay doskonale łączy iPhone’a z wyświetlaczem i wbudowanymi sterowaniami w samochodzie.  Teraz użytkownicy mogą wykonywać połączenia telefoniczne, mieć dostęp do ulubionej muzyki, wysyłać i odbierać
SMS-y, uzyskiwać wskazówki dostosowane do warunków ruchu drogowego i wiele innych, pozwalając jednakże kierowcy pozostać skupionym na prowadzeniu samochodu.

Android Auto: Android Auto dostarcza informacji przydatnych kierowcy, organizując je w formie prostych kart pojawiających się w razie potrzeby.  Funkcja ta umożliwia dostęp do: Google Maps z systemem nawigacji z komendami głosowymi, informacjami na temat ruchu drogowego w czasie rzeczywistym i pokazywaniem na wyświetlaczu konkretnego pasa ruchu; Google Play Music i wiele innych serwisów muzycznych; możliwości wykonywania i odbierania połączeń, trzymając ręce na kierownicy i oczy skierowane na drogę. Android Auto i Google Play Music to zastrzeżone znaki towarowe Google Inc.

Gotowe do „stawienia czoła" przyszłości, nowe modele Fiat Tipo hatchback i kombi zostały zaprojektowane we Włoszech przez Centrum Stylistyczne Fiata i opracowane w Turcji wraz z Tofaş R&D, jednym z największych ośrodków badawczo-rozwojowych FCA i produkowane w zakładzie Tofaş w Bursa, w jednym z najlepszych zakładów przemysłu samochodowego na świecie, o czym świadczy przyznanie mu poziomu Złotego Medalu wg klasyfikacji  World Class Manufacturing.

 

Najlepsza w klasie przestronność i ładowność

Podobnie jak sedan, również wersja pięciodrzwiowa i kombi Fiata Tipo są przytulne i praktyczne, idealne do komfortowych podróży. Projektanci zastosowali najnowsze kryteria w zakresie ergonomii, określając parametry przestrzeni dla kierowcy i pasażerów, aby zagwarantować maksymalny komfort. Rezultatem tego jest zapewnienie maksymalnej wygody pasażerów, bez uszczerbku dla ładowności oraz niezwykła przestronność wnętrze i widoczność.

Tipo w wersji 5-drzwiowej pomieści swobodnie 5 pasażerów, nawet słusznej postury (1,85 m), mogących podróżować w doskonałych warunkach zarówno z przodu, jak i z tyłu. Tajemnica, zwłaszcza w przypadku modelu pięciodrzwiowego, tkwi w bardzo regularnej strukturze części tylnej, zapewniającej dodatkowe centymetry w kabinie. Również pod względem ilości miejsca na nogi, samochód ten plasuje się u szczytu swojej kategorii: odległość pomiędzy krawędzią przodu siedzenia, a piętą pasażera wynosi 1 metr i 7 centymetrów z przodu i 93,4 centymetrów z tyłu, ta ostatnia wartość jest charakterystyczna dla sedanów wyższego segmentu. To jednak nie wszystko. Centralne miejsce z tyłu oferuje dużą przestrzeń na nogi, dzięki której nawet dla dorosłego pasażera, podróż będzie przyjemna.

Również pojemność załadunkowa należy do największych w swojej kategorii: 420 litrów dla wersji pięciodrzwiowej i 540 litrów dla wersji kombi.  W tej ostatniej zastosowano rozwiązania zwiększające praktyczność i wykorzystanie wnęki.  Przede wszystkim niski próg załadunkowy, idealny przy załadunku nawet bardzo dużych paczek.  Płaszczyzna jest regulowana: można ją obniżyć, by zwiększyć pojemność wnęki ładunkowej i zablokować przy 40°, by umożliwić załadunek w dolnej części.  W dwóch bokach bagażnika znajdują się ruchome przegrody boczne, ułatwiające przewożenie drobnych przedmiotów i zwiększające dodatkowo w razie konieczności  szerokość bagażnika. Roletę bagażnika można z łatwością złożyć nawet jedną ręką i umieścić pod podłogą bagażnika. Dwa światełka, dwa wieszaki na torby i cztery punkty mocowania ładunku umieszczone na podłodze przydają całości wyjątkowej praktyczności.

Dodatkowo, jeżeli 540 litrów pojemności nie wystarczy, można złożyć dzieloną kanapę tylną 60/40 typu “flip and fold”, zapewniając jednolitą płaszczyznę załadunkową o długości 1,80 m, na wypadek  konieczności przewożenia  wyjątkowo długich przedmiotów.

Wszystkie samochody z rodziny Tipo posiadają liczne schowki, różniące się kształtem i pojemnością (w sumie 12 litrów), które spełniają wszelkie potrzeby. Są łatwo dostępne dla kierowcy i pasażerów i pozwalają pomieścić osobiste przedmioty, smartfony, konsole do gry, butelki, monety i wiele innych rzeczy. Poza tym, przed dźwignią zmiany biegów znajduje się media center, do którego można podłączyć swoje urządzenia.

Do maksymalnego komfortu przyczyniają się doskonała ergonomia jazdy i nowatorska deska rozdzielcza zapewniająca doskonałą widoczność. Szczególnie pozycja jazdy za kierownicą jest jedną z mocnych stron nowego modelu Fiata. Jest to zasługa perfekcyjnego dostrojenia kąta pomiędzy ciałem kierowcy a kierownicą, dostępności dźwigni zmiany biegów, zespołu pedałów; wszystko to zapewnia funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz łatwość obsługi. Poza tym, doskonale rozmieszczone przyciski (klimatyzacji, radia) są łatwo dostępne i kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi podczas ich obsługi. Pasażerowie także mogą cieszyć się maksymalnym komfortem, który zapewniają doskonałe w formie i gęstości pianki siedzenia tylnego, na których wygodnie mogą siedzieć trzy dorosłe osoby.

 

Silniki i skrzynie biegów

Fiat Tipo hatchback i kombi oferują odnowioną gamę silników spełniających wymagania normy emisji spalin Euro 6 dla rynku europejskiego, o trzech różnych pojemnościach i z trzema systemami zasilania.  Są to silniki turbodiesel 1.3 Multijet o mocy 95 KM i 1.6 Multijet o mocy 120 KM, dostępne również w wersji “ECO”; benzynowy silnik 1.4 16v Fire o mocy 95 KM oraz 1.4 T-Jet o mocy 120 KM oraz 1.6  E-torQ o mocy 110 KM. Ofertę uzupełnia jednostka napędowa 1.4 T-Jet o mocy 120 KM o podwójnym zasilaniu: benzyna i LPG.

Trzy typy także dla skrzyni biegów: manualna – z pięcioma przełożeniami dla silnika 1.3 Multijet i z sześcioma dla pozostałych silników - automatyczna z konwerterem momentu dla silnika benzynowego 1.6 i automatyczna z podwójnym sprzęgłem dla  1.6 Multijet o mocy 120 KM.

 

1.4 16v Fire o mocy 95 KM

Solidny i niezawodny silnik 1.4 16v z rodziny silników Fire to pierwsza wersja benzynowa rodziny Tipo. Rozwija moc 95 KM przy 6000 obrotach/min i osiąga maksymalny moment 127 Nm przy 4500 obrotów/min. Zestawiony z manualną, sześciostopniową skrzynią biegów, silnik ma 4 cylindry z dwoma wałkami rozrządu w głowicy, które bezpośrednio sterują zaworami.

Dzięki układowi dolotowemu z udoskonaloną dynamiką płynów, zespół napędowy charakteryzuje się wyjątkowo wysoką sprawnością objętościową w całym swoim zakresie działania, która przekłada się na doskonałe osiągi i - jednocześnie - oszczędne spalanie.

 

1.4 T-Jet o mocy 120 KM
Doskonały 1.4 T-Jet o mocy 120 KM to silnik wyróżniający się niezawodnością, kompaktowymi wymiarami oraz optymalnym wyważeniem dynamiki jazdy i kosztów eksploatacji pojazdu. Jednostka ta jest doskonałą ilustracją sukcesu koncepcji „downsizingu" wykorzystującej sprawdzone technologie, która zapewnia świetne osiągi, zmniejszone zużycie paliwa i bezkompromisową frajdę z jazdy.

 

1.6 Multijet II o mocy 120 KM i 1.3 Multijet o mocy 95 KM

Wszystkie modele oferują silnik turbodiesel o pojemności 1,6 litra, wyposażony w technologię MultiJet drugiej generacji, która zapewnia przyjemność z jazdy, duży zasięg i niskie koszty eksploatacji.

Silnik turbodiesel o pojemności 1,6 litra z technologią MultiJet drugiej generacji rozwija moc 120 KM przy 3750 obrotach/min, i może być połączony z manualną, sześciostopniową skrzynią biegów lub automatyczną, sześciostopniową skrzynią biegów z podwójnych sprzęgłem, która dzięki swojej technologii zapewnia stałe dostarczanie momentu i trakcji. Poza tym, zastosowanie turbosprężarki o zmiennej geometrii pozwala zespołowi napędowemu osiągnąć wysoki moment na niskich obrotach (320 Nm przy 1750 obrotach/min), oferując w ten sposób maksymalną elastyczność jazdy.

Wszystko to w poszanowaniu dla środowiska - auto ma homologację Euro6 - i ze szczególnym zwróceniem uwagi na spalanie i emisję spalin: w cyklu mieszanym Tipo 1.6 MultiJet II 120 KM odnotowuje spalanie na poziomie 3,7 litra/100 km oraz emisję CO2 równą 98 g/km.

Silnik 1.3 Multijet II o mocy 95 KM zapewnia dobre osiągi oraz bardzo niskie koszty eksploatacji.  Będący chlubą inżynierii samochodowej Made in FCA, silnik zapewnia duży przebieg na posiadanym paliwie, nie zapominając o komforcie i przyjemności z jazdy.  Wyposażony jest w pięciostopniową skrzynię biegów i rozwija moc 95 KM, dostarczaną przy 3750 obrotach/min, a turbosprężarka o zmiennej geometrii zapewnia wysoki moment obrotowy już na niskich obrotach i maksymalny moment obrotowy 200 Nm dostępny już od 1500 obrotów/min.

Sekretem turbodiesela jest układ wtryskowy Multijet II - Common Rail trzeciej generacji - który stanowi najnowsze rozwiązanie technologiczne w celu kontrolowania wysokiego ciśnienia wtrysku, uniezależniając się od prędkości obrotowej silnika i ilości wtryskiwanego paliwa. W rzeczywistości, sterowanie silnika jest w stanie wprowadzić małe ilości paliwa (wtryski wstępne) - aby zmniejszyć głośność i emisję, jak również sterować podczas głównego wtrysku ilością wtryskiwanego paliwa, potrzebnego by zapewnić osiągi, jakich oczekuje kierowca, gwarantując wyjątkowo „miękkie" działanie silnika we wszystkich sytuacjach.


Autor: FCA Poland

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
38581a135e0b5281e5903de70ddfdded8419e6f1.jpg
2022-04-19 17:37:00
Fiat 500X Hybrid i Tipo Hybrid teraz w 100% zelektryfikowana

Fiat dopełnia elektryfikację swojej gamy, wprowadzając na rynek nowe modele 500X Hybrid i Tipo Hybrid.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
6bd80cf9c731c3776894b4d934cc9adee38f1dd0.jpg
2022-01-13 09:44:00
FIAT - cała gama jest (RED)

Partnerstwo FIATA i (RED), organizacją działającą na rzecz zwalczania pandemii, będzie kontynuowane w modelach (Tipo)RED i (Panda)RED.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
3b5e43fcab0247176d808bef00da6c01022342d5.jpg
2021-10-23 10:55:00
Nowy, całkowicie elektryczny Fiat 500 RED

W Polsce ceny rodziny (500)RED zaczynają się od 61 600 zł (podana cena promocyjna dotyczy modelu (500)RED.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
7bb0282e8f9afd1efbaae73b5e4cc854d6a99a08.jpg
2021-09-20 17:06:00
Nowa 500X Dolcevita Cross i Sport z otwieranym dachem

Zaledwie dwa miesiące od premiery 500X „open air” w ramach serii specjalnych Yacht Club Capri i Dolcevita Launch Edition, teraz można cieszyć się jazdą pod...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
c2505e910bc6c754eb109743c263d07e1407866c.jpg
2021-05-04 19:33:00
E-Ducato, zeroemisyjny samochód dostawczy opracowany przy udziale klientów

W 120-letniej historii marki Fiat Professional, E-Ducato jest pierwszym samochodem zaprojektowanym i wyprodukowanym nie tylko „dla” Klientów, ale „razem” z...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 21
DILERZY
FIAT ADF AUTO SP. Z O.O.

KARKONOSKA 45

53-015 Wrocław

fax (71) 3343027

tel: 71 3343000

SZCZEGÓŁY
FIAT AHT SP. Z O.O

OŚWIĘCIMSKA 323

43-100 Tychy

tel: 32 322269300

SZCZEGÓŁY
FIAT APUH

Ken 20

37-450 Stalowa Wola

fax 15 8421484

tel: 15 8429165

SZCZEGÓŁY
FIAT AUTEX SP. Z O.O.

ŁĘCZYCKA 6

85-737 Bydgoszcz

fax 52) 3601431 wew

tel: (52) 3601417

SZCZEGÓŁY
FIAT AUTO - GRYF SP. Z O.O.

BIAŁOWIESKA 2

71-010 Szczecin

fax 91 4824175

tel: 91 4822332

SZCZEGÓŁY
FIAT AUTO DIUG

POZNAŃSKA 74

76-200 Słupsk

fax 59 8489995

tel: 59 8489999

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 13
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI