motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
15 kwietnia 2022 09:09

Nowy Peugeot 308 i akustyczna perfekcja

Nowy Peugeot 308 i akustyczna perfekcja

Tym, co łączy PEUGEOT i Focal, jest francuska produkcja, zaawansowane technologie i innowacyjność.


Opracowany we współpracy z firmą Focal – francuskim ekspertem w dziedzinie precyzyjnych systemów nagłośnienia – unikatowy system Hi-Fi Premium FOCAL® montowany w nowym PEUGEOT 308 jest wynikiem ponad czteroletnich prac projektowych obu firm.

System, doskonale zintegrowany z PEUGEOT i-Cockpitem® nowego PEUGEOT 308, oferuje wierne, zaprojektowane na miarę, odtwarzanie dźwięków i łączy przyjemność słuchania perfekcyjnie czystego brzmienia z komfortową jazdą.

Eksperci z PEUGEOT wspólnie z ekspertami marki Focal określili dokładne umiejscowienie każdego głośnika, aby zapewnić wszystkim pasażerom wrażenie całkowitego zanurzenia w świecie dźwięków. Przeanalizowali pod każdym kątem wszystkie kluczowe dla jakości nagłośnienia elementy, (takie jak drzwi, kratki, okładziny i obicia, szyby itd.), aby zapewnić jak najwierniejsze odtwarzanie dźwięków w kabinie. Żaden szczegół nie został pozostawiony przypadkowi, łącznie z konstrukcją bagażnika, w którym umieszczono subwoofer. Jakość dźwięku w kabinie jest stabilna, głosy czyste i wyraźne, a basy głębokie i imponująco potężne.

 

Alians dwóch wiodących francuskich marek

Tym, co łączy PEUGEOT i Focal, jest francuska produkcja, zaawansowane technologie i innowacyjność. Obie firmy mają to samo pragnienie zapewnienia intensywnych doznań, coraz doskonalszych parametrów użytkowych, niezrównanych emocji i przyjemności słuchania muzyki podczas jazdy, dzięki wysokiej jakości systemowi nagłośnienia, doskonale zintegrowanego z awangardowym samochodem.

Współpraca PEUGEOT i Focal rozpoczęła się w 2014 roku i początkowo dotyczyła modeli koncepcyjnych, takich jak Foodtruck Bistrot du Lion, FRACTAL, INSTINCT czy e-LEGEND. W kolejnych latach została ona rozszerzona o modele seryjne z gamy marki: PEUGEOT: 2008, 3008, 5008, 508 i 508 SW.

Od ponad 40 lat firma Focal cieszy się renomą jednego z wiodących producentów głośników, wysokiej jakości kolumn do użytku domowego, monitorów studyjnych, słuchawek oraz zestawów audio do samochodów i łodzi. Specjaliści marki PEUGEOT zwrócili się do specjalistów marki Focal właśnie ze względu na powyższe unikatowe know-how w zakresie akustyki oraz osiągnięcia w zakresie najnowocześniejszych rozwiązań audio.

 

Tajemnice pokładowych technologii akustycznych nowego PEUGEOT 308

Na system Hi-Fi Premium FOCAL® nowego PEUGEOT 308 składa się 10 głośników, w których zastosowano unikatowe, chronione patentami technologie:

• 4 głośniki TNF z aluminiową odwróconą kopułką

• 4 głośniki średniotonowe z membraną Polyglass i zawieszeniem TMD (Tuned Mass Damper) o średnicy 165 mm

• 1 głośnik jednodrożny Polyglass

• 1 owalny subwoofer z potrójną cewką Power Flower™.

Są one podłączone do nowego 12-kanałowego wzmacniacza o mocy 690 W (ulepszona technologia klasy D), wspomaganego systemem cyfrowej obróbki dźwięku Arkamys.

 

Głośniki TNF z aluminiową odwróconą kopułką

Głośniki z odwróconą kopułką – wizytówka firmy Focal – są od momentu ich stworzenia nieustannie udoskonalane. Ich główną zaletą, oprócz bardzo niskiej kierunkowości, jest zastosowanie cewki o małej średnicy (a więc bardzo lekkiej, co zapewnia lepsze przyspieszenia), sprzężonej bezpośrednio ze sztywną kopułką.

Podobnie jak w przypadku membran głośników nisko- i średniotonowych, specyficzne podejście firmy Focal – również w tym przypadku – polegało na bezpośrednim skupieniu się na emisji dźwięku, czyli nad mechanicznymi właściwościami stosowanych materiałów.

Głośniki średniotonowe (16,5 cm) i głośnik jednodrożny (8 cm) z membraną Polyglass i zawieszeniem TMD (Tuned Mass Damper)

Unikatowa, opracowana przez firmę Focal technologia Polyglass polega na nanoszeniu szklanych mikrokuleczek na stożek z masy celulozowej.

Rozwiązanie to pozwala połączyć charakterystyczne dla papieru doskonałe tłumienie wewnętrzne ze sztywnością szkła. Indeks sztywności jest niemal dziesięciokrotnie większy niż dla polipropylenu, a nawet wyższy niż dla Kevlaru® Single Layer.

Dzięki poprawionemu stosunkowi masa – sztywność – tłumienie, uzyskano niezwykłą liniowość odpowiedzi częstotliwościowej głośnika już na etapie projektowania membrany. Efektem tej innowacji jest również znaczne zwiększenie rozdzielczości w zakresie brzmienia tonów średnich.

Zawieszenie TMD (Tuned Mass Damper) z tłumieniem zniekształceń harmonicznych to objęte patentem innowacyjne rozwiązanie poprawiające brzmienie tonów średnich. Ich zakres jest niewątpliwie najtrudniejszy do opanowania w systemach akustycznych. Z jednej strony musi być harmonijnie zgrany z głośnikami niskotonowymi, z drugiej zaś powinien spójnie łączyć się z dźwiękami głośników wysokotonowych pod względem dyspersji dźwięku i przyspieszeń. Od tego zależy jednorodność brzmień i uprzestrzennienie dźwięku.

Dzięki możliwościom cyfrowej analizy metodą elementów skończonych, specjaliści z firmy Focal opracowali narzędzie symulacyjne do wizualizacji dynamicznego zachowania się zawieszenia łączącego stożek z ramą głośnika, które pozwoliło uwidocznić nieprawidłowości wymagające wprowadzenia stosownych udoskonaleń.

Po zidentyfikowaniu tych nieprawidłowości należało znaleźć rozwiązanie, które by je zniwelowało. Rozwiązania zwiększające tłumienie zawieszenia, które stosuje się standardowo, prowadzą do zwiększenia masy, co negatywnie wpływa na rozdzielczość dźwięku. Firma Focal znalazła innowacyjne rozwiązanie polegające na wprowadzeniu do akustyki technik stosowanych w systemach antysejsmicznych w drapaczach chmur, które są również stosowane w pojazdach wyczynowych. Rozwiązanie to nosi nazwę „Tuned Mass Damper” i polega na zastosowaniu dodatkowej masy oscylującej w przeciwfazie, która tłumi drgania zawieszenia.

W przypadku głośników rozwiązanie to polega na zastosowaniu dwóch „zgrubień” o kształcie pierścieni, precyzyjnie określonych parametrach i stanowiących element konstrukcji zawieszenia. To one tworzą tłumik zniekształceń harmonicznych (TMD) i stabilizują zachowanie się wpadającego w rezonans zawieszenia, przez co zapobiegają odkształceniom stożka, bez ujemnego wpływu na dynamikę pracy głośnika.

 

Owalny subwoofer (odpowiednik głośnika o średnicy 20 cm) z potrójną cewką Power Flower™

Technologia Power Flower™ jest drugim mocnym wyróżnikiem gamy głośników firmy Focal. Technologia ta, bezpośrednio zapożyczona z kultowych kolumn głośnikowych Utopia, zastępuje zazwyczaj stosowane w głośnikach magnesy ferrytowe i stanowi źródło potężnego pola magnetycznego. Efekt – stabilne i precyzyjne odtwarzanie basów aż do bardzo wysokich wartości ciśnienia akustycznego.

Z upływem lat system ten został dostosowany do wymogów wnętrz samochodowych. Technologia ta ma też inną, bardzo istotną zaletę. Nie tylko uzyskano zwiększenie energii magnetycznej, dzięki zastąpieniu magnesów ferrytowych magnesami neodymowymi, ale – co znacznie istotniejsze – przestrzenie między magnesami umożliwiają swobodny przepływ ciepłego powietrza, co zapewnia niezrównanie skuteczną wentylację zewnętrznej powierzchni cewki. Dzięki mniejszemu nagrzewaniu się nie stanowi już ona ograniczenia dla mocy. Jej zachowanie jest optymalne zarówno w przypadku szczytów mocy bez efektu kompresji dynamiki, jak i podczas wielogodzinnego słuchania, kiedy jej efektywność pozostaje stała.

Kolejną zaletą jest brak mechanicznej kompresji cewki, dzięki całkowitemu otwarciu na zewnątrz. Dystorsja dźwięku, spowodowana występującym przy dużych i bardzo dużych mocach zjawiskiem kompresji mechanicznej, jest w tym przypadku znacznie mniejsza (cewki nie hamuje już powietrze sprężane w szczelinie magnesu).

Dopełnienie charakterystyki nagłośnienia Focal zapewnia system cyfrowej obróbki dźwięku Arkamys, dopracowany po wielu godzinach testów przeprowadzonych przez akustyków w komorze bezechowej i w czasie jazd w rzeczywistych warunkach po wszystkich rodzajach dróg.


Autor: Peugeot

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
PEUGEOT_E5008_2403STYP_109.jpg
2024-03-20 10:18:00
E-5008 - Peugeot z wyższej półki

E-5008 - nowy wymiar doskonałości.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
6203.jpeg
2024-02-29 09:55:00
Nowy Peugeot E-5008 - pierwsze spojrzenie

Klasa wyższa dużego SUV-a z napędem elektrycznym wzbogacona o większą przestrzeń, oferująca 7 miejsc oraz łatwy dostęp do wygodnego trzeciego rzędu siedzeń.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
PEUGEOT_RIFTER_2311DV_107.jpg
2023-11-07 13:48:00
Peugeot E-Rifter kombivan pełen życia

E-RIFTER, podobnie jak reszta gamy modeli PEUGEOT, ewoluuje w zakresie elektryfikacji i efektywności energetycznej.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
PEUGEOT_E_3008_2309PJ_105_FR.jpg
2023-09-12 18:17:00
Peugeot E-3008 elektryczny suv fastback

Do 2025 roku PEUGEOT będzie oferował najszerszą gamę samochodów elektrycznych spośród wszystkich marek w Europie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
PEUGEOT_3008_2302STYP_101.jpg
2023-08-03 17:30:00
Peugeot 3008 Hybrid i 5008 Hybrid z nową technologią napędu hybrydowego 48 V

Dla PEUGEOT rok 2023 jest prawdziwie elektrycznym rokiem, w trakcie którego marka wprowadza do swojej gamy nowe modele i technologie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 16
DILERZY
PEUGEOT Abramczyk

Lazurowa 5

01-314 Warszawa

tel: 22 665 32 46

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Antoniak

Czarnochowska 19

32-020 Wieliczka

fax 122880749

tel: 122781330

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT ASO Wysockiego

Wysockiego 27

03-371 Warszawa

tel: 22 675 98 92

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT ASW WOJCIULA

Gen. Maczka 51

15-113 Białystok

tel: 85 679 33 33

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT AT Garage

STRYKOWSKA 131

91-527 Łódź

fax 426170721

tel: 426170720

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Auto Club Peugeot

Opłotki 15 / wyjazd droga krajowa 5/

60-012 Poznań

tel: 61 8 900 600

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Auto Dealer Katowice

Bocheńskiego 100

40-816 Katowice

fax 32 252 39 36

tel: 32 252 50 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 10
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI