motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
16 maja 2019 09:08

Nowe MINI John Cooper Works Clubman i nowe MINI John Cooper Works Countryman

Nowe MINI John Cooper Works Clubman i nowe MINI John Cooper Works Countryman

Brytyjski producent samochodów klasy premium MINI prezentuje najpotężniejsze modele dopuszczone do użytku na drogach publicznych w sześćdziesięcioletniej historii marki.


Czterocylindrowe silniki z turbodoładowaniem o mocy 225 kW (306 KM) w nowym MINI John Cooper Works Clubman (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,4–7,1 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 169–161 g/km) i w nowym MINI John Cooper Works Countryman (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,3–6,9 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 166–156 g/km) mogą pochwalić się znakomitymi osiągami na tle innych kompaktowych samochodów premium. W obu modelach wyjątkowo mocny silnik jest standardowo połączony z nową, 8‑stopniową, sportową skrzynią Steptronic z blokadą mechanizmu różnicowego na osi przedniej, napędem na cztery koła ALL4, specjalnie zaprojektowanym układem jezdnym oraz dodatkowymi wzmocnieniami konstrukcji nadwozia, połączeniem silnika i punktami mocowania zawieszenia. Dzięki temu nowa wyścigowa sensacja ze stajni John Cooper Works uzyskała całkiem nowy wymiar osiągów.

Zmodernizowane wersje dwóch najlepszych sportowych modeli – zindywidualizowanego modelu 6-drzwiowego zapewniającego pełnię frajdy oraz solidnego, wszechstronnego towarzysza jazdy – stworzono z myślą o ambitnych osiągach. Najnowsza generacja 4‑cylindrowego silnika opracowanego dla modeli John Cooper Works z technologią MINI TwinPower Turbo góruje nad poprzednim napędem pod względem maksymalnej mocy aż o 55 kW (75 KM). Maksymalny moment obrotowy zwiększono o 100 Nm do 450 Nm, a dzięki temu udało się znacząco zoptymalizować charakterystykę przyspieszenia. Nowe MINI John Cooper Works Clubman rozpędza się od 0 do 100 km/h w zaledwie 4,9 sekundy, natomiast nowe MINI John Cooper Works Countryman osiąga „setkę” w 5,1 sekundy – odpowiednio 1,4 i 1,5 sekundy szybciej niż w poprzednich modelach. Elastyczność obu modeli jeszcze nigdy nie robiła tak wyjątkowego wrażenia.

Dzięki skondensowanej mocy nowego silnika oraz zoptymalizowanej zdolności jej przenoszenia na nawierzchnię drogi lub w terenie, nowe MINI John Cooper Works Clubman i nowe MINI John Cooper Works Countryman zapewniły sobie miejsca w ścisłej czołówce sportowych modeli w segmencie kompaktowym. W palecie modeli MINI ci dwaj wyjątkowi zawodnicy zdecydowanie zasługują na pozycję na podium. W porównaniu z modelami MINI Cooper S Clubman i MINI Cooper S Countryman moc zwiększono z 29 kW (39 KM) do imponujących 84 kW (114 KM). Uzyskane w ten sposób doskonałe osiągi uzupełnia szereg specyficznych elementów konstrukcyjnych oraz wyposażenia, które znakomicie podkreślają ekskluzywną i oryginalną naturę dwóch modeli spod znaku John Cooper Works.

 

 

Maksymalna moc 4 cylindrów: nowy, 2-litrowy silnik z technologią MINI TwinPower Turbo

Kompleksowo zmodernizowany 4-cylindrowy silnik jako źródło energii napędzającej fenomenalną frajdę z jazdy jest konsekwentnie ukierunkowany na maksymalną moc. Silnik bazuje na 2,0-litrowej jednostce zainstalowanej w MINI Cooper S Clubman i MINI Cooper S Countryman, jednak napęd wału korbowego został zmodyfikowany pod kątem poszczególnych modeli. Wykorzystano także zalety, jakie zapewnia najnowsza generacja technologii MINI TwinPower Turbo. Modyfikacje te opierają się na fachowej wiedzy John Cooper Works w dziedzinie wyścigów samochodowych i obejmują wzmocniony wał korbowy, łożysko główne o zwiększonym przekroju, specjalnie opracowane tłoki, korbowody i nowy tłumik drgań z optymalnym chłodzeniem.

Znaczący wzrost mocy w porównaniu z poprzednim silnikiem udało się osiągnąć między innymi dzięki powiększonej turbosprężarce. Stopień sprężania w nowej jednostce napędowej zmniejszono z 10,2 do 9,5, aby dostosować ten parametr do zwiększonego ciśnienia ładowania układu. Turbosprężarka zintegrowana w kolektorze wydechowym jest wyposażona w zawór upustowy, który przyczynia się do optymalizacji charakterystyki działania. Przebudowano kanał wlotu powietrza i wprowadzono zabezpieczenie przed dławieniem. Spontanicznemu przekazywaniu mocy w silniku sprzyja również najnowsza generacja bezpośredniego wtrysku paliwa. Nowe wtryskiwacze z rozpylaczem wielootworowym umieszczone między zaworami umożliwiają zwiększenie natężenia przepływu, transportując paliwo do komór spalania z ciśnieniem wtrysku do 350 barów. Precyzyjne rozpylenie paliwa umożliwia jego precyzyjne dozowanie. Dzięki temu spalanie jest wyjątkowo czyste, a jednocześnie zapewnia optymalną wydajność. Technologia MINI TwinPower Turbo obejmuje również system sterowania zmiennymi fazami rozrządu analogiczny do opatentowanego przez BMW Group systemu VALVETRONIC, a także zmienną regulację wałka rozrządu po stronie ssania i wydechu (Double VANOS).

 

Niezależna koncepcja chłodzenia, specjalny sportowy układ wydechowy

Spontaniczne reakcje na nawet najmniejszy ruch pedału gazu oraz sprawne przekazywanie mocy aż do wysokich zakresów obciążeń – oto dwie główne cechy fenomenalnego, typowego dla samochodów sportowych układu napędowego. Oprócz tego od nowa zaprojektowano układ chłodzenia, aby spełnić zwiększone wymogi w zakresie zarządzania temperaturą. Optymalną temperaturę pracy silnika nawet w ekstremalnych warunkach na torze wyścigowym na bieżąco zapewniają dwie zewnętrzne chłodnice, dostosowany do modelu zbiornik wyrównawczy o zwiększonej objętości, niezależne mocowanie modułu chłodzącego, elektryczny wentylator o zwiększonej mocy oraz trzeci poziom chłodzenia realizowany przy pomocy skraplacza. Aby zoptymalizować rozgrzewanie silnika, chłodzenie skrzyni korbowej można tymczasowo wyłączyć przy pomocy nowego dzielonego zaworu chłodzenia. Przekładnia posiada własny obieg płynu chłodzącego i zewnętrzną chłodnicę oleju przekładniowego.

Sportowy napęd w nowym MINI John Cooper Works Clubman i nowym MINI John Cooper Works Countryman generuje maksymalny moment obrotowy 450 Nm w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika od 1750 aż do 4500 obr/min, czyli o około 28 procent większym niż w poprzedniej wersji silnika. Maksymalną moc nowej 4-cylindrowej jednostki napędowej zwiększono o około 32 procent. Górny limit mocy 225 kW (306 KM) jest osiągany w zakresie obrotów silnika od 5000 do 6250. Dzięki uzyskanej w ten sposób sile ciągu silnik w nowym MINI John Cooper Works Clubman umożliwia przyspieszanie od 0 do 100 km/h w 4,9 sekundy, a w nowym MINI John Cooper Works Countryman w 5,1 sekundy, jednocześnie zapewniając znakomitą elastyczność podczas impulsowego przyspieszania. Po raz pierwszy w modelach MINI maksymalna prędkość tego najwyższej klasy zawodnika została ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

Manewrom wymagającym gwałtownego wzrostu prędkości towarzyszy rewelacyjny dźwięk nowego, dostosowanego do konkretnego modelu, sportowego układu wydechowego. Żywiołową moc silnika można poczuć bardziej intensywnie niż kiedykolwiek wcześniej także dzięki pełnej emocji akustyce dopasowanej do obciążeń, która znakomicie podkreśla osiągi. Podczas jazdy w spokojnym tempie, przy zoptymalizowanym zużyciu paliwa i niskiej prędkości obrotowej, generowany dźwięk jest bardziej powściągliwy i mniej donośny. Układ wydechowy z dwoma końcówkami jest zintegrowany z nowym, wyjątkowo dużym tłumikiem tylnym. Niska wartość ciśnienia wstecznego w układzie wydechowym zapewnia spontaniczne przekazywanie mocy silnika. Średnica zewnętrzna końcówek rur wydechowych umieszczonych po prawej i lewej stronie pasa tylnego wynosi 95 milimetrów w nowym MINI John Cooper Works Clubman i 85 milimetrów w nowym MINI John Cooper Works Countryman. Aby zoptymalizować wielkość emisji, sportowy układ wydechowy został wyposażony w filtr cząstek stałych. Kontrola emisji w dwóch nowych modelach John Cooper Works jest zgodna z zaleceniami normy Euro 6d-TEMP.

 

Ośmiostopniowa sportowa skrzynia Steptronic, blokada mechanizmu różnicowego

Poprzecznie zamontowany silnik w obu bezkonkurencyjnie sportowych samochodach przenosi fenomenalną moc do 8-stopniowej sportowej skrzyni Steptronic – kolejna nowość. Najnowszą generację przekładni cechuje wysoka sprawność wewnętrzna i zwiększony kąt pochylenia sworznia zwrotnicy. Przekłada się to na niższe prędkości obrotowe silnika przy jeździe na wyższym biegu, umożliwiając ograniczenie zużycia paliwa. Nowe sterowanie przekładnią poprawia zarówno dynamikę zmiany biegów, jak i komfort jazdy. Dodatkowo zoptymalizowano zmianę przełożeń i komfort akustyczny. Sprzęgło blokady przemiennika momentu obrotowego jest załączone już od chwili ruszenia z miejsca, zapewniając bezpośrednie połączenie z silnikiem, któremu towarzyszy wrażenie spontaniczności jazdy. Wyposażenie standardowe obejmuje dźwigienki do manualnej zmiany biegów zamontowane przy kierownicy. Oprócz tego 8-stopniowa sportowa skrzynia Steptronic jest wyposażona w funkcję startową, która umożliwia przyspieszanie ze startu zatrzymanego z optymalną trakcją i maksymalną dynamiką.

Nowa automatyczna skrzynia biegów ma również zintegrowaną blokadę mechanizmu różnicowego, która działa poprzecznie, redukując kompensację prędkości między przednimi kołami. Oznacza to, że w warunkach obciążenia można wygenerować efekt blokujący rzędu nawet 39 procent. Blokada mechanizmu różnicowego jest połączona z układem dynamicznej kontroli stabilności (DSC), optymalizując przyczepność nowego MINI John Cooper Works Clubman i nowego MINI John Cooper Works Countryman podczas jazdy po bezdrożach i w niekorzystnych warunkach pogodowych, a także zwiększając dynamikę przy sportowym pokonywaniu zakrętów. Efekt blokujący skutkuje przeniesieniem momentu napędowego na drugie koło, gdy jedno z przednich kół zaczyna wpadać w poślizg. Zapobiega to utracie przyczepności przy jednoczesnym utrzymaniu napędu – nawet przy różnicach w wartości tarcia między lewym i prawym kołem. Oprócz tego blokada mechanizmu różnicowego wspomaga zwinność pojazdu przy szybkich zmianach kierunku lub dynamicznym przyspieszaniu podczas wyjazdu z zakrętu, wykorzystując ukierunkowane przeniesienie momentu napędowego.

 

Napęd na cztery koła ALL4 z dopasowanymi do modelu podzespołami

Napęd na cztery koła ALL4 odgrywa kluczową rolę w optymalizacji trakcji, zwinności i stabilności jazdy. Wchodzi w skład standardowego wyposażenia nowego MINI John Cooper Works Clubman i nowego MINI John Cooper Works Countryman i został kompleksowo zmodernizowany specjalnie pod kątem nowej edycji obu tych modeli. Kompaktowy i zoptymalizowany pod względem masy napęd na cztery koła obejmuje przystawkę odbioru mocy na przekładni osi przedniej, dwusekcyjny wał napędowy i przekładnię osi tylnej z elektrohydraulicznie regulowanym sprzęgłem zawieszonym. Inteligentny sterownik układu ALL4 jest połączony z układem dynamicznej kontroli stabilności DSC i na bieżąco oblicza idealny rozkład mocy między przednimi i tylnymi kołami. Oznacza to, że potężna moc silnika jest zawsze kierowana tam, gdzie może być jak najbardziej efektywnie i wydajnie przekładana na frajdę z jazdy.

W normalnych warunkach, przy aktywnym układzie DSC, moment napędowy jest przekazywany w charakterystyczny dla marki sposób na przednie koła. Umożliwia to maksymalnie wydajne konwertowanie mocy silnika w napęd do przodu. Jednak gdy sterownik DSC wykryje niebezpieczeństwo poślizgu na przednich kołach, w ciągu ułamka sekundy sprzęgło zawieszone przenosi moment napędowy na tylne koła przy pomocy pompy elektrohydraulicznej.

Najnowsze udoskonalenia napędu na cztery koła ALL4 zostały precyzyjnie skoordynowane z potężną mocą silnika i rozbudowanym potencjałem dynamiki napędu w nowym MINI John Cooper Works Clubman i nowym MINI John Cooper Works Countryman. Obejmują wzmocniony zespół przekładniowy do przystawki odbioru mocy, powiększoną, elastyczną tarczę wału napędowego prowadzącego do kół tylnych oraz specjalnie dopasowane tylne wały napędowe o zwiększonej sztywności skrętnej.

Nowe, specyficzne dla modelu mocowania jednostki napędowej dodatkowo zwiększają precyzję w sytuacjach wymagających dynamicznej jazdy. Zwiększone napięcie sprężyn w łożyskach silnika i skrzyni biegów przekłada się na bardziej zwarte połączenie pomiędzy jednostką napędową a konstrukcją pojazdu. Tworzy to skuteczną barierę akustyczną i optymalizuje czas reakcji przy szczególnie sportowych manewrach. Nowe mocowanie ma również pozytywny wpływ zarówno na precyzyjne działanie układu kierowniczego w zakrętach, jak i na charakterystykę reakcji silnika.

 

Udoskonalony sportowy układ jezdny i nowy sportowy układ hamowania

Oprócz kompleksowej optymalizacji silnika w nowym MINI John Cooper Works Clubman i nowym MINI John Cooper Works Countryman ulepszono również technologię układu jezdnego, aby uzyskać całkiem nowy wymiar osiągów. Dostosowane do poszczególnych modeli wersje jednoprzegubowej osi przedniej z kolumnami resorującymi i wielowahaczowe zawieszenie osi tylnej udoskonalono pod względem sztywności, kinematyki i masy, aby stworzyć ekscytujące, wyścigowe wrażenia z jazdy dzięki fenomenalnej mocy. Nowo zaprojektowane łożyska skrętne zapewniają zoptymalizowane wartości pochylenia kół przednich. Oprócz tego – dzięki specyficznej kinematyce osi tylnej – możliwe było zwiększenie potencjału przenoszenia bocznych sił prowadzących podczas dynamicznego pokonywania zakrętów.

Precyzyjnie wyregulowany układ zawieszenia i amortyzacji, układ dynamicznej kontroli stabilności (DSC) i elektromechaniczny układ kierowniczy są jednoznacznie nastawione na optymalizację zwinności jazdy w nowym, bezkonkurencyjnym, sportowym modelu. Opcjonalnie w obu modelach dostępny jest adaptacyjny układ jezdny z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami. Amortyzatory drgań działają zgodnie z wybranym schematem charakterystyki skoordynowanym z bardziej sportowym lub bardziej komfortowym trybem jazdy, który można włączyć w trybach jazdy MINI.

W nowym MINI John Cooper Works Clubman dostępny jest zarówno standardowy sportowy, jak i adaptacyjny układ jezdny, który umożliwia obniżenie pojazdu o 10 milimetrów w porównaniu z innymi typami pojazdów. W skład wyposażenia standardowego wchodzą także 18-calowe obręcze John Cooper Works ze stopów lekkich Black Grip Spoke. Opcjonalnie dostępne są także obręcze kół ze stopów lekkich John Cooper Works o wielkości 18 i 19 cali.

Udoskonalono sportowy układ hamulcowy, który jest wyposażony w tarcze hamulcowe z 4-tłoczkowymi zaciskami stałymi na tylnych kołach, aby zagwarantować stałe wysokie wartości siły hamowania nawet przy intensywnym użytkowaniu. Dużą rolę w utrzymywaniu wysokiego poziomu stabilności odgrywają również duże tarcze hamulcowe o wymiarach 360×30 mm z przodu i 330×20 mm z tyłu w połączeniu ze zoptymalizowaną geometrią kanału chłodzącego. Polakierowane na czerwono zaciski hamulcowe z przodu są ozdobione logo John Cooper Works.

 

Konstrukcja nadwozia i mocowania podwozia o zoptymalizowanej sztywności

Duży rozstaw osi i kół oraz nisko położony środek ciężkości są idealnie przystosowane do konstrukcji podwozia, umożliwiając dostrojenie obu modeli pod kątem konsekwentnie sportowych osiągów. Ponadto systematyczne wzmocnienie konstrukcji nadwozia i wyjątkowo zwarte elementy zespalające z podwoziem w nowym MINI John Cooper Works Clubman i nowym MINI John Cooper Works Countryman przyczyniają się do znakomitej precyzji jazdy. Oba modele są wyposażone w nowo zaprojektowaną rozpórkę w komorze silnika, która spina prawy i lewy kielich amortyzatora. Wzmocnienie przodu gwarantują specjalnie ukształtowane rozpórki w kształcie strzał oraz rozpórka kielichów mocowana do grodzi w podwoziu.

Uzupełnieniem kompleksowego pakietu opracowanego w John Cooper Works z myślą o dynamice, zwinności i precyzji są charakterystyczne dla modelu zewnętrzne elementy konstrukcyjne służące do optymalizacji właściwości aerodynamicznych pojazdu i konstrukcji kanałów powietrznych. Duże wloty powietrza z przodu pojazdu zaprojektowano w taki sposób, aby spełniały wymogi chłodzenia zarówno układu napędowego, jak i hamulcowego. Znakomita charakterystyka osiągów ma odzwierciedlenie w charakterystycznej dla modelu konstrukcji progów bocznych i niezależnych pasów tylnych ze zintegrowanymi elementami dyfuzora. Dostosowane do potrzeb danego modelu spojlery dachowe zwiększają docisk, zapobiegając unoszeniu nadwozia przy wysokich prędkościach. Oprócz tego dwa nowe modele John Cooper Works są wyposażone w zoptymalizowane aerodynamicznie osłony lusterek.

 

Ekskluzywne wyposażenie standardowe, wysokiej klasy opcje

Pozostałe charakterystyczne dla modelu akcenty zewnętrzne obejmują opcjonalny lakier w kontrastującym czerwonym kolorze na dachu oraz obudowach lusterek, indywidualną stylistykę progów bocznych z dodatkowymi kierunkowskazami oraz logo John Cooper Works na grillu atrapy chłodnicy i tylnej klapie. Centralny wlot powietrza w obu modelach ma strukturę plastra miodu. Wlot w MINI John Cooper Works Countryman wyróżnia się czerwonym obramowaniem. Czerwona poprzeczka dzieli także oryginalnie zaprojektowany grill atrapy chłodnicy w nowym MINI John Cooper Works Clubman. Na odświeżony wygląd nowego MINI Clubman składają się także reflektory, lampy tylne oraz pas tylny w zmodernizowanej stylistyce.

Udoskonalony wymiar wyścigowych osiągów podkreśla pięć pełnowymiarowych siedzeń, w jakie wyposażono nowe MINI John Cooper Works Countryman. Sportowe zacięcie widać również we wnętrzu obu samochodów. Wzrok przyciągają fotele sportowe John Cooper Works ze zintegrowanymi zagłówkami, kierownica sportowa John Cooper Works z przyciskami wielofunkcyjnymi, a także dźwignia zmiany biegów John Cooper Works i antracytowa podsufitka.

Ekskluzywne wyposażenie standardowe obu czołowych modeli sportowych w palecie MINI obejmuje także diodowe reflektory, system Keyless Ride, tryby jazdy MINI oraz system Radio MINI Visual Boost z 6,5-calowym ekranem z funkcją obsługi dotykowej i zmodyfikowaną grafiką. Zintegrowane urządzenia do obsługi mediów umożliwiają korzystanie z palety usług MINI Connected dostępnych online. Przewidziano także specjalne opcje wyposażenia, na przykład system Connected Navigation z łatwą w obsłudze funkcją opracowywania tras i dodatkowymi opcjami informacyjno-rozrywkowymi, a także system Connected Navigation Plus z 8,8-calowym ekranem dotykowym. W połączeniu z tymi opcjami dostępna jest również usługa Real Time Traffic Information (RTTI), która przekazuje kierowcy w czasie rzeczywistym dane o aktualnej sytuacji na drodze, osobista usługa Concierge, portal internetowy MINI Online, a także przygotowanie do Apple CarPlay. Aktualizacje map są automatycznie pobierane do systemu nawigacji pojazdu poprzez połączenie z siecią komórkową.

Informacje dotyczące zużycia paliwa, emisji CO2 i zużycia energii obliczane są w oparciu o metody pomiarowe określone w aktualnej wersji rozporządzenia (UE) 715/2007. Informacje dotyczą samochodu z wyposażeniem standardowym oferowanym w Niemczech; zasięg zależy od wybranego rozmiaru kół i opon oraz wyposażenia dodatkowego i może ulec zmianie przy konfiguracji.

Wartości zostały już obliczone w oparciu o nowy cykl testowy WLTP i przeliczone na NEDC, aby ułatwić ich porównanie. W tych pojazdach dla obliczania podatków i innych opłat, które zależą (również) od emisji CO2, mogą obowiązywać inne dane.

 


Autor: BMW Group

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
P90408927_highRes_mini-cooper-s-countr.jpg
2020-11-24 10:04:00
BMW Group w Lipsku przygotowuje się do produkcji modelu crossover MINI

Pierwsze MINI „made in Germany” będzie powstawać w zakładzie BMW Group w Lipsku od 2023 roku.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
cosySec (9).jpg
2016-12-12 17:49:00
Mini Countryman od 111800 zł w salonach od lutego 2017

Podstawowa wersja MINI Cooper Countryman, która kosztuje 111800 zł, wyposażona będzie w benzynowy, 3-cylindrowy silnik MINI TwinPower Turbo połączony z...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
7.jpg
2016-11-17 17:49:00
MINI John Cooper Works Rally

MINI przedstawia nowe MINI John Cooper Works Rally – najnowszy samochód MINI Motorsport w świecie rajdów cross-country.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90231253_highRes_2016-baja-poland-krz.jpg
2016-08-29 10:17:00
Krzysztof Hołowczyc drugi w Baja Poland

Świetna, druga lokata Krzysztofa Hołowczyca w jego kolejnym starcie w Baja Poland. Inni kierowcy jadący MINI ALL4 Racing zajęli miejsca tuż za nim – Kuba...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
P90211168-highRes.jpg
2016-05-11 11:07:00
Nowe Mini Seven

Indywidualny styl jest od zawsze nieodłączną cechą unikalnego charakteru MINI. Wraz z nowym MINI Seven brytyjska marka jeszcze mocniej podkreśla wyjątkowe...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 / 2
DILERZY
MINI Bawaria Motors Katowice

Roździeńskiego 204

40-315 Katowice

tel: 32 608 00 99 w.

SZCZEGÓŁY
MINI Dealer MINI Bawaria Motors Janki

Al. Krakowska 5 - Falenty

05-090 Janki

tel: 22 250 60 00

SZCZEGÓŁY
MINI Dealer MINI Bawaria Motors Warszawa

Czerniakowska 47

00-715 Warszawa

tel: 22 550 03 00

SZCZEGÓŁY
MINI DEALER MINI DOBRZAŃSKI

Jana Pawła II 45

31-864 Kraków

tel: 12 349 33 33

SZCZEGÓŁY
MINI Dealer MINI Premium Arena

Rokicińska 190

92-412 Łódź

fax 42 613 66 01

tel: 42 613 66 40

SZCZEGÓŁY
MINI Dealer MINI Smorawiński

Obornicka 235

60-650 Poznań

fax 61 82 26 791

tel: 618 455 100

SZCZEGÓŁY
MINI Dealer MINI Zdunek

Druskiennicka 1 a

81-533 Gdynia

fax 58 326 52 82

tel: 58 728 49 60/61

SZCZEGÓŁY
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI