motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
30 kwietnia 2020 09:46

Nowa Honda Jazz: kompleksowy pakiet bezpieczeństwa z przednią centralną poduszką powietrzną

Nowa Honda Jazz: kompleksowy pakiet bezpieczeństwa z przednią centralną poduszką powietrzną

Nowy system jest elementem modyfikacji, które zmniejszają prawdopodobieństwo obrażeń głowy i klatki piersiowej u pasażerów pojazdu w przypadku zderzenia bocznego.


Nowy Jazz jest przykładem zaangażowania Hondy w ochronę pasażerów. Jest też pierwszym europejskim modelem w swojej klasie, który będzie standardowo wyposażony w przednią centralną poduszkę powietrzną. Wprowadzone rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa biernego jest jednym z elementów kompleksowego pakietu systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy nowego modelu Jazz. Ma ono za zadanie wzmocnić reputację Jazza jako jednego z najbezpieczniejszych aut w Europie.

 

Przednia centralna poduszka powietrzna

Przednia centralna poduszka powietrzna zamontowana jest w tylnej części siedzenia kierowcy i w chwili wypadku wypełnia przestrzeń między kierowcą a pasażerem. Poduszka ta, jedna z 10 w nowym Jazzie, pomaga uniknąć bezpośredniego zderzenia ciał kierowcy i pasażera w przypadku kolizji bocznej. Za wypełnienie poduszki w sektorze, w którym ma zapewnić ona maksymalną ochronę, odpowiadają trzy zaczepy mocujące, które podczas wyzwalania prowadzą ją po łuku wokół kierowcy. Aby zrealizować tę nową funkcję, zespół inżynierów tak opracował kształt poduszki, by pasował on do górnej części zagłówka nowo zaprojektowanego fotela kierowcy.

Centralna przednia poduszka powietrzna, w przypadku zderzenia bocznego, współpracuje z dwoma innymi systemami. Boczny ruch pasażera ograniczają napinacze pasów bezpieczeństwa, zarówno pasa kierowcy, jak i pasażera, wspomagane dodatkowo przez podwyższony środkowy podłokietnik. Nowe rozwiązanie może zmniejszyć obrażenia głowy osoby siedzącej po stronie kolizji o 85% i o 98% w przypadku, gdy siedzi ona po przeciwnej stronie od zderzenia (testy wewnętrzne Hondy).

Kolejne ulepszenia nowego Jazza obejmują system bocznych poduszek powietrznych dla pasażerów tylnych siedzeń. Te unikalne poduszki powietrzne, zainstalowane w bokach oparcia tylnej kanapy, aktywują się podczas kolizji bocznej, aby chronić pasażerów przed uderzeniem w drzwi i słupek C. Poduszki zaprojektowano w kompaktowym rozmiarze, tak by nie stracić możliwości podnoszenia siedzisk w ramach systemu „magic seat” wyróżniającego Jazza wśród konkurentów.

Nowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa pasażerów wejdą na rynek w momencie, gdy Euro NCAP - zwracając uwagę na poważne skutki zderzeń bocznych - wprowadzi w 2020 roku nowe zasady dotyczące testów zderzeniowych. Zasady te rozszerzą zakres badań dot. ochrony pasażerów siedzących podczas zderzeń bocznych po przeciwległej stronie samochodu.

Bezpieczeństwo pasażerów ma dla naszych projektantów opracowujących samochód ogromne znaczenie” - powiedział Takeki Tanaka, lider projektu Hondy Jazz. „Projektowaliśmy najnowszą generację Jazza od podstaw, co oznaczało, że byliśmy w stanie zastosować w nim nowe zaawansowane technologie konstrukcyjne i najnowsze systemy bezpieczeństwa pasywnego, aby zapewnić wyjątkową ochronę przed różnego rodzaju wypadkami. Dzięki dodaniu w standardzie udoskonalonego pakietu zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, mamy pewność, że nowy Jazz pozostaje jednym z najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie.”

Poza przednią centralną poduszką powietrzną, kierowcę chroni poduszka kolanowa, eliminująca urazy nóg oraz poprawiająca ochronę głowy i klatki piersiowej dzięki ograniczeniu ruchu całego ciała do przodu.

 

Bezpieczeństwo bierne wkomponowane w strukturę pojazdu

Nowy Jazz posiada strukturę zbudowaną wg opracowanej przez Hondę koncepcji technologicznej Advanced Compatibility Engineering(tm) (ACE(tm)), która zwiększa ochronę pasażerów w przypadku zderzenia i jest podstawą doskonałych własności w zakresie bezpieczeństwa biernego.

Szkielet połączonych ze sobą elementów strukturalnych rozprowadza energię zderzenia w przedniej partii pojazdu bardziej równomiernie, redukując siły przenoszone na przedział pasażerski. Struktura ACE(tm) nie tylko chroni samochód i pasażerów, rozpraszając energię zderzenia w całej strukturze nadwozia, ale także redukuje energię kinetyczną przenoszoną na inne uczestniczące w kolizji pojazdy. Zakres skuteczności ochrony pasażerów przez ACE(tm)obejmuje zarówno kolizje z dużymi, jak i małymi pojazdami.

 

Wszechstronny pakiet systemów bezpieczeństwa aktywnego jako wyposażenie standardowe

Uzupełnieniem powyższych elementów bezpieczeństwa biernego w nowej generacji Jazza jest rozbudowany system Honda Sensing(tm), obejmujący ulepszone systemy, które zwiększają bezpieczeństwo czynne oraz wspomagają kierowcę. Nowa kamera szerokokątna o wyższej rozdzielczości zastąpiła montowany w modelu Jazz poprzedniej generacji, zestaw wielofunkcyjnej kamery i czujnika systemu aktywnego hamowania w ruchu miejskim (CTBA). Kamera rozpoznaje więcej rodzajów nawierzchni i scenariuszy ruchu drogowego. Obejmują one monitorowanie czy pojazd zbliża się do zewnętrznej krawędzi chodnika (do granicy trawy lub żwiru), do nadjeżdżającego pojazdu czy zjeżdża na nieoznaczony pas bez znaków drogowych. Kamera potrafi eliminować problem zaparowania, zapewniając non stop czyste pole widzenia.

 

Wszechstronny pakiet systemów bezpieczeństwa aktywnego „Honda SENSING” obejmuje:

- System ograniczający skutki kolizji (Collision Mitigation Braking System) obecnie skuteczniej wykrywa pieszych w warunkach nocnych, gdy nie ma oświetlenia ulicznego. System ostrzega również kierowcę, gdy wykryje nadjeżdżającego torem kolizyjnym rowerzystę. Ponadto system włącza hamowanie, gdy Jazz przecina tor jazdy innego pojazdu lub zjeżdża na tor kolizyjny. Umożliwiło to zastosowanie nowo opracowanej przedniej kamery szerokokątnej.

- Tempomat adaptacyjny (ACC): automatycznie pozwala samochodowi podążać za innym pojazdem, kontrolując dystans w ruchu przy niskich prędkościach, np. w korkach (Low Speed Follow).

-  System utrzymywania na pasie ruchu (LKAS) funkcjonuje od prędkości 72 km/h zarówno na drogach miejskich, jak i poza miastem oraz na drogach wielopasmowych, przez co gwarantuje bezpieczeństwo w znacznie większej liczbie scenariuszy drogowych.

- System zapobiegania zjeżdżaniu z pasa ruchu (RDMS) pomaga kierowcy nie zbaczać z kursu. Ostrzega on kierowcę, gdy wykryje, że pojazd może przekroczyć linie ograniczające pas ruchu lub zbliżyć się do zewnętrznej krawędzi chodnika (granicy trawy lub żwiru), albo też do pojazdów nadjeżdżających z przeciwnej strony, a także jeśli opuszczamy pas bez sygnalizacji.

- System rozpoznawania znaków drogowych korzysta z szerokokątnej kamery, wykrywając znaki, kiedy samochód porusza się do przodu. Po minięciu znaku, system automatycznie rozpoznaje i wyświetla jego graficzny odpowiednik na siedmiocalowym ekranie. System jest zaprojektowany tak, by rozpoznawać okrągłe znaki pokazujące ograniczenia prędkości i zakazy wjazdu. Dwa znaki mogą być wyświetlane jednocześnie – po prawej stronie wyświetlacza pokazuje się tylko znak ograniczenia prędkości, podczas gdy lewa strona pokazuje znaki zakazu wjazdu i ograniczenia prędkości uzupełnione o dodatkowe informacje, na przykład warunki atmosferyczne.

- Inteligentny ogranicznik prędkości rozpoznaje znaki ograniczenia prędkości i dostosowuje do nich prędkość samochodu. Jeśli znak drogowy pokazuje limit niższy od aktualnej prędkości pojazdu, wskaźnik na wyświetlaczu miga, czemu towarzyszy powiadomienie akustyczne, a system stopniowo zmniejsza prędkość pojazdu.

- System automatycznych świateł drogowych działa przy prędkościach powyżej 40 km/h, włączając lub wyłączając automatycznie światła drogowe, w zależności od jasności otoczenia i od obecności pojazdów wymijanych lub poprzedzających (samochodów, ciężarówek, motocykli, rowerów).

- System monitorowania martwego pola z funkcją wykrywania ruchu poprzecznego, jest dostępny w standardzie w wersji Executive.

 


Autor: Honda Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
440032_2023_Honda_ZR-V_e_HEV_-_Group_Shot.jpg
2023-06-20 13:09:00
Nowa Honda ZRV e:HEV

Nowy ZR-V e:HEV łączy w sobie atrakcyjną stylistykę, potężne osiągi, wyjątkową dynamikę i komfort podczas jazdy.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
430023_2023_Honda_Civic_Type_R_unveil.jpg
2022-12-01 05:22:00
Honda podaje ceny nowego Civika Type R

Ceny Civica Type R zaczynają się od 244 900 zł, a pierwsze dostawy samochodów są planowane na pierwszy kwartał 2023 r.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
5 (3).jpg
2022-10-05 15:28:00
Honda Civic e:HEV w sprzedaży już w tym miesiącu

Ceny najnowszej odsłony popularnego kompaktu zaczynają się od 139 900 zł, przy czym nawet podstawowa wersja oferuje wyjątkowo bogate wyposażenie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
407792_HONDA_UNVEILS_ALL-NEW_CIVIC_TYPE_R.jpg
2022-07-27 10:24:00
Honda prezentuje najnowszego Civica Type R

Nowy Civic Type R bazuje na 25 latach doświadczeń w podnoszeniu osiągów poprzednich generacji hot-hatcha.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
371332_2022_Honda_Civic_e_HEV.jpg
2022-06-29 09:01:00
Honda przedstawia ceny i specyfikację najnowszego civica e:HEV

Ceny zaczynają się od 139 900 zł lub od 1 199 zł netto* miesięcznie dla korzystających z finansowania z Honda Finance • Najnowszy Civic jest już dostępny do...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 17
DILERZY
HONDA ARHER

Kapelanka 40

30-347 Kraków

fax 12 261 00 77 we

tel: 12 261 00 77 wew. 22

e-mail:

arher@arher.pl
SZCZEGÓŁY
HONDA ARIES MOTOR

Arkuszowa 11

01-394 Warszawa

fax 22 839 79 84

tel: 22 839 69 50

SZCZEGÓŁY
HONDA ATUT CAR

Tarnowska 168

33-300 Nowy Sącz

fax 18 477 00 10

tel: 18 477 00 00

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTO GDAŃSK

Al.Gen.Hallera 132

80-416 Gdańsk

fax 58 344 91 01

tel: 58 344 90 97

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTO LESZNO

Jana Pawła II 2

64-100 Leszno

fax 65 520 52 63

tel: 65 520 52 63

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTO MOJSIUK

Stare Bielice 128

76-039 Biesiekierz

fax 94-346-52-54

tel: 94-34-77-363

SZCZEGÓŁY
HONDA AUTOGALERIA

Wyszogrodzka 103

09-400 Płock

fax 24 260 99 88

tel: 24 260 99 99

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 6
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI