motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
12 września 2017 18:59

Nowa Dacia Duster

Nowa Dacia Duster

Po siedmiu latach sukcesów i ponad milionie sprzedanych egzemplarzy, Dacia Duster całkowicie zmienia swój wygląd.


Nowa stylistyka, nowe elementy wyposażenia, całkowicie przeprojektowane wnętrze... . Kultowy model marki prezentuje nowe oblicze, zachowując przy tym wszystkie dotychczasowe atuty: przestronność, komfort i zdolność pokonywania bezdroży.

Nowa stylistyka, nowe elementy wyposażenia, całkowicie przeprojektowane wnętrze... Kultowy model marki prezentuje nowe oblicze, zachowując przy tym wszystkie dotychczasowe atuty: przestronność, komfort  i zdolność pokonywania bezdroży. Dacia, która jest bardzo blisko związana ze swoją społecznością, zaprezentowała Nową Dacię Duster podczas tegorocznego Salonu Samochodowego we Frankfurcie.

Całkowicie zmienioną stylistykę nadwozia. W unikatowym wnętrzu szczególny nacisk położono na komfort, jakość postrzeganą i ergonomię. Nowe elementy wyposażenia, takie jak system Multiview Camera, ułatwiają użytkowanie auta w trybie 4x4. Dysponuje wszystkimi atutami, aby przyciągać uwagę klientów i kontynuować.

Zmieniona stylistyka podkreśla właściwy dla SUV-a temperament nowego Dustera i nadaje mu wyrazisty styl świadczący o solidności pojazdu:

Zaczynając od „białej kartki” projektanci całkowicie zmienili kabinę Nowego Dustera. Stworzyli nowoczesne, komfortowe i bardzo funkcjonalne wnętrze:

Duster dysponuje również szeregiem unikatowych w gamie Dacii elementów wyposażenia, bardzo oczekiwanych przez klientów: system Multiview Camera, system monitorowania martwego pola, kurtynowe poduszki powietrzne, automatyczną klimatyzację, bezkluczykowy system dostępu i uruchamiania silnika oraz automatycznie włączane światła mijania.

Odnawiając swój kultowy model, Dacia zamierza kontynuować jego success story i osiągać kolejne rekordy sprzedaży. Uzyskany w pierwszym półroczu wynik 332 800 sprzedanych egzemplarzy oznacza wzrost sprzedaży w skali roku na poziomie blisko 12 %.

Zaprojektowanie całkowicie od nowa kultowego modelu, jakim jest Duster, było dla zespołu stylistów nie lada wyzwaniem, ale także źródłem motywacji. Ideą przewodnią w czasie pracy było zachowanie wszystkich atutów, które zadecydowały o sukcesie Dustera oraz zmiana całej reszty. Nowy Duster ze swoją całkowicie zmienioną stylistyką nadwozia i wnętrza dowodzi, że cel został osiągnięty. Dzięki podwyższonej sylwetce oraz optycznie poszerzonemu przodowi i tyłowi Nowy Duster sprawia bardziej majestatyczne wrażenie, a jego charakter SUV-a został mocniej wyeksponowany.

Stylistyka, która stanowi jeden z głównych powodów zakupu Dustera, została w 100 % zmieniona. W aktualnym wydaniu nadaje Dusterowi nowoczesny i muskularny wygląd samochodu o bardziej żywiołowej naturze, ale zachowującego wszystkie „geny” Dustera.

 

Bardziej wyrazisty charakter

Osobowość Nowego Dustera przejawia się zarówno w jego wyglądzie zewnętrznym, jak i we wnętrzu. Wszystkie elementy nadwozia Nowego Dustera zostały przeprojektowane i zyskały bardziej wyraziste kształty, które podkreślają siłę charakteru tego modelu. Precyzyjne spasowanie elementów dobrze odzwierciedla poziom dbałości o szczegóły wykończenia.

 

Stylistyka dająca poczucie solidności

- Mocniej zarysowana osłona chłodnicy, sięgająca aż do przesuniętych maksymalnie na boki reflektorów, poszerzająca optycznie auto.

-Nowy, charakterystyczny układ świateł z wbudowanymi, podzielonymi na trzy segmenty światłami do jazdy dziennej LED.

- Bardziej pozioma maska o wyraźniejszych przetłoczeniach, nadająca bardzo solidny wygląd przedniej części samochodu.

- Zachowująca pierwotny wygląd, lecz powiększona, barwiona w kolorze chromu i odporna na zarysowania przednia osłona podwozia, która podkreśla terenowy charakter Nowego Dustera.

 

Z profilu:

- Wyższy dolny pas nadwozia, wzmacniający wrażenie solidności i bezpieczeństwa.

- Przesunięta do przodu o 100 mm i bardziej nachylona przednia szyba, wydłużająca kabinę i tworząca wrażenie większej przestronności.

- Nowe, aluminiowe, charakterystyczne dla SUV-ów relingi dachowe, tworzące przedłużenie profilu przedniej szyby i nadające nadwoziu bardziej dynamiczną linię.

- Nowe, 17-calowe koła i wyraźniej zarysowane nadkola.

- Ozdobne nakładki błotników, podkreślające jego wygląd rasowej terenówki.

 

Z tyłu:

- Powiększone, silniej zarysowane tylne błotniki, podkreślające stabilność samochodu.

- Rozsunięte maksymalnie na boki tylne światła.

- Charakterystyczny układ świateł Dacii z czterema czerwonymi kwadratami, dostosowany do Dustera.

- Poszerzona, barwiona w kolorze chromu tylna osłona podwozia.

Nowa Dacia Duster jest oferowana w nowych kolorach nadwozia: Orange Atacama i Beige Dune.

 

Całkowicie zmienione wnętrze

Wnętrze Nowego Dustera zostało w całości zaprojektowane na nowo. Stało się bardziej komfortowe i praktyczne w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza dzięki bardziej dostępnym i starannie wykonanym elementom sterującym. Pojawiło się też nowe wyposażenie i więcej schowków. Wysoka jakość materiałów i wykończenie wykonane z większą dokładnością świadczą, że Nowy Duster pokonał kolejny etap rozwoju tego modelu.

 

Priorytetowe znaczenie komfortu wnętrza

Bardzo prestiżowa stylistyka wnętrza samochodu uległa całkowitej przemianie, by zapewnić większy komfort i funkcjonalność na co dzień. Wysunięta do przodu przednia szyba stwarza wrażenie większej przestrzeni w kabinie. Szczególną uwagę zwrócono na walory akustyczne. Wzmocniona izolacja kabiny pozwoliła na znaczące obniżenie uciążliwości dźwiękowych.

- Zupełnie nowa deska rozdzielcza ustawiona bardziej pionowo, w formie litery S, zdaje się koncentrować na potrzebach kierowcy.

- Ziarnistość wykładziny deski rozdzielczej została zmniejszona o 80 %, a wyjątkowo staranne pasowanie elementów i matowe wykończenie sprawiają, że wnętrze nabiera prestiżowego wyglądu.

- W górnej części centralnego panelu umieszczono ekran systemu MediaNav Evolution. Jest łatwo dostępny i czytelny. Nowy rodzaj elementów sterujących w formie klawiatury nadaje kabinie nowoczesny charakter.

- Trzy okrągłe pokrętła sterujące automatyczną klimatyzacją są jakby odbiciem trzech nawiewów usytuowanych w górnej części deski rozdzielczej.

- Kierownica ma możliwość regulacji wysokości (40 mm) i głębokości (50 mm), co pozwala kierowcy na wybranie optymalnej pozycji do prowadzenia samochodu. Czteroramienną kierownicę montowaną we wszystkich modelach Dacii zdobi okazałe logo marki. W środkowej części znajduje się też przycisk klaksonu. W najbogatszych wersjach wyposażenia kierownica pokryta jest bardzo wytrzymałym i delikatniejszym w dotyku materiałem Soft Feel.

- Konsola centralna została zmodernizowana, by pomieścić więcej schowków. Przeniesienie dźwigni hamulca ręcznego stworzyło większą przestrzeń. W konsoli znajduje się nowa dźwignia zmiany biegów ze wstawkami z matowego chromu.

- Na wewnętrznych obiciach drzwi o bardzo dopracowanych kształtach umieszczono duże klamki i podłokietniki wykończone przyjemnym w dotyku materiałem.

 

Nowe fotele są bardziej wyprofilowane i łatwo można je ustawić w dogodnej pozycji

- Nowy kształt i nowy szkielet foteli, pianka o większej gęstości dla lepszego podparcia bocznego i większej trwałości.

- Wydłużone o 20 mm siedziska.

- Nowe, regulowane zagłówki.

- Fotel kierowcy ma teraz podłokietnik, regulację lędźwiową oraz nowy mechanizm regulacji wysokości (w zakresie 60 mm).

- Nowe rodzaje tapicerki 3D z przeszyciami łączą wysoki komfort i nowoczesny wygląd. Nadają Nowemu Dusterowi jeszcze bardziej wyrazisty charakter SUV-a.

 

Dbałość o większą wygodę w kabinie

Poziom komfortu w kabinie Nowego Dustera przekroczył kolejny etap rozwoju tego modelu. Objętość schowków uległa zwiększeniu o 5,8 litra i wynosi łącznie 28,6 litra. Liczne, łatwo dostępne kieszenie i schowki są znacznie łatwiejsze w użyciu, jak na przykład nowa szuflada pod fotelem pasażera o objętości 2,7 litra.

Nowy Duster wyposażony jest w bagażnik takiej samej wielkości jak w poprzedniej wersji modelu: 445 dm3 w wersji 4x2 i 376 dm3 w wersji 4x4.Szczególna uwaga, jaką poświęcono izolacji akustycznej, pozwoliła obniżyć poziom hałasu w kabinie o połowę.

 

Poziom wyposażenia niespotykany dotąd w modelach marki Dacia

W Nowym Dusterze chcieliśmy zaproponować klientom nowe elementy wyposażenia, które decydują o komforcie i bezpieczeństwie, niedostępne dotychczas w gamie samochodów Dacia. Chcąc zaoferować je w jak najlepszej cenie przeprowadziliśmy dokładną analizę sprawdzonych technologii, tak aby je uprościć i skupić się na najważniejszych funkcjonalnościach. Na przykład system Multiview Camera jest bardzo prosty i okazuje się wyjątkowo przydatny zarówno w jeździe terenowej z wykorzystaniem napędu 4x4, jak i w ruchu miejskim. Ponadto uprościliśmy działanie systemu bezkluczykowego dostępu i uruchamiania silnika. Pozostając wiernym filozofii marki Dacia, Nowy Duster oferuje wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa, a także lepsze wykończenie za nadal przystępną cenę - Vincent Fournier, dyrektor programu Duster.

 

W celu podniesienia komfortu jazdy Nowy Duster oferuje nowe elementy wyposażenia

- Nowy Duster jest pierwszym modelem marki Dacia, który jest wyposażony w automatyczną klimatyzację. Pięć nawiewów (3 centralne i 2 boczne) zapewniają optymalne rozprowadzenie chłodnego lub ciepłego powietrza w kabinie. W wersjach na kraje o gorącym klimacie, klimatyzacja została specjalnie wzmocniona.

- W samochodzie oferowany jest teraz bezkluczykowy system dostępu i uruchamiania silnika. Ta wypróbowana technologia jest stosowana w samochodach Grupy Renault od wielu lat. Prosty w użyciu system automatycznie odblokowuje zamki wszystkich drzwi po zbliżeniu się kierowcy do samochodu i zamyka je (oznajmiając to sygnałem dźwiękowym), gdy się oddali. Nie ma też potrzeby wyjmowania karty z kieszeni, by uruchomić silnik, służy do tego przycisk start/stop.

- Nowy Duster ma również system kontroli martwego pola. Cztery czujniki ultradźwiękowe rozmieszczone w czterech rogach nadwozia wykrywają obecność samochodów (motocykli lub pojazdów ciężarowych), które znajdują się z tyłu lub obok samochodu. Niebezpieczeństwo jest wówczas sygnalizowane świeceniem kontrolki w zewnętrznym lusterku wstecznym.

Urządzenia te ułatwiają codzienną eksploatację samochodu.

Nowy Duster zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki wzmocnionej konstrukcji, nowym szkieletom foteli, poduszkom kurtynowym i automatycznie włączanym światłom, które nie były dotychczas oferowane w gamie Dacii. Nowy układ elektrycznego wspomagania kierownicy ułatwia manewry w ruchu miejskim, jak i podczas jazdy w terenie. Na drodze to wyposażenie sprawia, że Nowy Duster prowadzi się pewnie, płynnie i bardzo wygodnie.

 

Więcej wrażeń z jazdy 4x4

Nowy Duster ma parametry terenowe i zdolność do pokonywania przeszkód odpowiadające najwyższemu poziomowi na rynku i zapewnia coraz więcej przyjemności w czasie jazdy.

 

Prawdziwy SUV na co dzień

Nowy Duster zachowuje zalety napędu 4x4, które zdecydowały o sukcesie tego modelu. Mimo, że wizualnie wydaje się większy, posiada podobne wymiary jak jego poprzednik:

- 4,3 m długości i 1,8 m szerokości

- prześwit 210 mm

- kąt natarcia 30° i kąt zejścia 33° zapewniające rzeczywistą zdolność do pokonywania przeszkód.

Nowy Duster oferuje nowe systemy wspomagające kierowcę w prowadzeniu samochodu i zapewniające mu bardziej spokojną i bezpieczną jazdę.

- Samochód wyposażono w system Multiview Camera składający się z czterech kamer (1 czołowa, 2 boczne i 1 z tyłu pojazdu). Dzięki nim kierowca może obserwować otoczenie samochodu i wykonywać manewry w terenie w poczuciu bezpieczeństwa. Wyposażenie jest również praktyczne w codziennej eksploatacji i ułatwia manewry parkowania. System uaktywnia się automatycznie po włączeniu wstecznego biegu.

- System kontroli zjazdu ze wzniesienia (Hill Descent Control), uzupełniony o system wspomagania ruszania pod górę (Hill Start Assist) są pomocne w pokonywaniu trudnego terenu.

Dla amatorów jazdy terenowej samochód wyposażono w system 4x4 Monitor, dostępny za pośrednictwem MediaNav Evolution, pokazujący kompas i określający w czasie rzeczywistym pochylenie samochodu.

Gama silników Nowego Dustera obejmuje jednostki benzynowe SCe 115 (wersje 4x2 i 4x4) oraz TCe 125 (wersje 4x2 i 4x4), które współpracują z mechaniczną skrzynią biegów. W ofercie silników wysokoprężnych znajduje się jednostka dCi 90 w wersji 4x2 oraz dCi 110 w wersjach 4x2 i 4x4 oferowane również z mechaniczną skrzynią biegów. Silnik dCi 110 (w wersji 4x2) jest dostępny z automatyczną skrzynią dwusprzęgłową EDC. W ofercie znalazła się też wersja zasilana gazem LPG z silnikiem SCe 115 (wersja 4x2).

 

Duster – nowa odsłona kultowego modelu

Zaprojektowanie pierwszego Dustera było w swoim czasie niezwykle śmiałym wyzwaniem. Zaproponowanie SUV-a za tak przystępną cenę też nie gwarantowało sukcesu. Gdy sobie uzmysłowimy całą tę długą drogę przebytą w ciągu 7 ostatnich lat, to sukces, jakim okazał się Duster i kapitał sympatii klientów, robią wrażenie. To wszystko skłoniło mnie do ponownego rzucenia się w wir przygody. Wyzwanie, z jakim musieliśmy się zmierzyć obecnie polegało na zachowaniu wszystkich atutów, które zadecydowały o sukcesie Dustera. Jednocześnie wprowadziliśmy w nim zmiany, których oczekiwali nasi klienci. Nowy Duster zdołał zachować ścisłe związki ze swoim poprzednikiem, oferując przy tym więcej niż dotąd. Saga Dustera bez wątpienia będzie nadal trwać- Erdenechuluun Tungaa, projektant nadwozia Dustera.

Duster to samochód stworzony z myślą o wszystkich rynkach. Stał się jednym ze światowych bestsellerów Grupy Renault. W gamie modeli Dacii, Duster mocno zmienił rynek SUV-ów. W ciągu siedmiu lat zdobył przychylność klientów poszukujących samochodu wszechstronnego i niezawodnego za przystępną cenę.

Zaprojektowany tak, aby radzić sobie na wszelkiego rodzaju drogach i szlakach, Duster dał się poznać jako samochód niezawodny zarówno w wersji 4x2, jak i 4x4. Jego zwrotność i zdolność pokonywania wzniesień zostały poddane ciężkiej próbie podczas wielu światowej rangi wyścigów i rajdów: Trophée Andros we Francji, Rajdu Gazel w Maroku, wyścigu Pikes Peak International Hill Climb w USA i Rajdu Dakar.

Wprowadzony na rynek najpierw pod marką Dacii, Duster jest od 2011 roku sprzedawany również pod marką Renault w krajach Ameryki Łacińskiej (Brazylia, Argentyna, Meksyk, Chile i Kolumbia), a w kolejnych latach także w Rosji i w Indiach. Do dziś Duster został sprzedany pod oboma markami w ponad 2 mln egzemplarzy i ponad stu krajach.

 

 

 

 

 

 


Autor: Dacia

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
dacia jogger_5.jpeg
2021-11-30 13:31:00
Nowa Dacia Jogger od 63 400 zł

Nowy, rodzinny samochód Dacia Jogger pojawi się w salonach na przełomie marca i kwietnia 2022 r. Ceny tego wszechstronnego auta zaczynają się już od 63 400...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
8-2021 - new  dacia duster 4x4 - iron blue tests drive.jpeg
2021-09-02 17:37:00
Nowa Dacia Duster

Nieprzyzwoicie atrakcyjny cenowo... Duster, dostępny na rynku od 2010 roku w cenie auta miejskiego, wstrząsnął rynkiem SUV-ów.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1-2021 -dacia jogger.jpeg
2021-08-31 16:12:00
Dacia Jogger: nowy 7-miejscowy samochód rodzinny marki Dacia

Nowy samochód marki Dacia będzie znany pod nazwą Dacia Jogger! To prosta, sugestywna i zrozumiała na całym świecie nazwa najnowszego modelu Dacii –...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
7-2021 - new dacia emblem.jpeg
2021-07-15 18:03:00
Nowe logo, nowy znak graficzny, nowe kolory... Niezmiennie Dacia!

Dacia po raz kolejny przełamuje obowiązujące kanony. Tym razem w zupełnie nowym obszarze – identyfikacji wizualnej marki.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2021 - new dacia duster_2.jpg
2021-07-01 18:34:00
Nowa Dacia Duster – od 49 900 zł

Duster – solidny i wszechstronny model Dacii, który sprawił, że SUV-y stały się szeroko dostępne, teraz w nowej odsłonie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 4
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI