motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
6 maja 2021 09:58

Nowa ŠKODA FABIA: większa i bezpieczniejsza

Nowa ŠKODA FABIA: większa i bezpieczniejsza

Czwarta generacja popularnego modelu po raz pierwszy oparta jest na platformie MQB-A0 Grupy Volkswagen.


Dwadzieścia dwa lata po premierze ŠKODY FABIA marka przygotowuje czwartą generację popularnego pojazdu. Model bazuje na platformie MQB-A0 Grupy Volkswagen i jest najbardziej przestronnym samochodem w swoim segmencie, oferującym jeszcze lepsze funkcje zwiększające komfort oraz liczne zaawansowane systemy bezpieczeństwa i wspomagania. Atrakcyjne, typowe dla marki cechy, takie jak dobry stosunek jakości do ceny, wysoki poziom funkcjonalności i wiele opcji Simply Clever sprawiają, że nowa FABIA to prawdziwa ŠKODA.

Po raz pierwszy ŠKODA FABIA bazuje na platformie MQB-A0 Grupy Volkswagen, co pozwoliło na powiększenie wnętrza. Teraz, przekraczając cztery metry, przy 4108 mm, nowa FABIA jest znacznie dłuższa niż jej poprzedniczka. Bagażnik, który przy 330 l już był największy w segmencie, zyskał dodatkowe 50 l do pojemnych 380 l. Dzięki platformie MQB-A0, nowa FABIA może pochwalić się wieloma systemami wspomagającymi, które wcześniej były zarezerwowane dla pojazdów klasy premium. W połączeniu z jeszcze mocniejszym nadwoziem samochód zapewnia doskonałe bezpieczeństwo aktywne i pasywne.

Emocjonujący design i regularne proporcje sprawiają, że nowa FABIA wygląda bardzo atrakcyjnie. Ostro zarysowane reflektory, a także tylne światła z nowoczesną technologią LED i krystaliczną strukturą, podkreślają jej dynamiczny wygląd. Przeprojektowane wnętrze obejmuje symetryczną deskę rozdzielczą z wolnostojącym centralnym wyświetlaczem, opcjonalny cyfrowy zestaw wskaźników i poziome paski dekoracyjne. Od wprowadzenia na rynek dostępne będą wersje wyposażenia Active, Ambition i Style. Sportowy wariant MONTE CARLO pojawi się później.

Producent przewiduje dla modelu pięć silników benzynowych obecnej generacji EVO Grupy Volkswagen, zapewniających moc od 48 kW (65 KM) do 110 kW (150 KM). Ze współczynnikiem oporu powietrza (cd) na poziomie 0,28 FABIA jest najbardziej aerodynamicznym samochodem w swoim segmencie, który wraz z opcjonalnym 50-litrowym zbiornikiem paliwa pozwala na przejechanie ponad 900 km w cyklu WLTP. Premierę świętuje także pięć nowych funkcji z zakresu Simply Clever.

Nowa FABIA zwiększyła się o 11 cm do prawie 4,11 m i oferuje największy bagażnik w swoim segmencie o pojemności 380 l. Współczynnik oporu powietrza (cd) wynoszący zaledwie 0,28 wyznacza nowe standardy w segmencie kompaktowych samochodów. Żaluzje chłodnicy zmniejszają zużycie paliwa nawet o 0,2 l na 100 km przy 120 km/h.

FABIA czwartej generacji rozwinęła się i kontynuuje język projektowania marki. Dzięki atletycznym proporcjom, rzeźbiarskim liniom, ostro zarysowanym reflektorom i tylnym światłom wykonanym w technologii LED najnowsza FABIA wygląda wyjątkowo dynamicznie i emocjonująco. Samochód oparty na platformie MQB-A0 Grupy Volkswagen jest większy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki wyrafinowanym szczegółom, takim jak aerodynamicznie zoptymalizowane koła i aktywnie regulowane żaluzje chłodnicy w dolnym wlocie powietrza w przednim zderzaku, nowa FABIA osiąga współczynnik oporu powietrza (cd) na poziomie 0,28, ustanawiając nowy rekord w swoim segmencie.

Wraz z czwartą generacją modelu FABIA, zrobiliśmy kolejny krok w rozwoju typowego dla marki, budzącego emocje języka projektowania. Dzięki nowym proporcjom nasz podstawowy model wygląda na znacznie bardziej dynamiczny. Jednocześnie FABIA uosabia nowoczesny styl życia.

Wyraziste linie, na przykład na masce silnika, dynamiczne proporcje i nowoczesne reflektory z technologią LED oraz krystalicznymi strukturami typowymi dla ŠKODY tworzą szczególnie emocjonujący wygląd. Ciekawy akcent stylistyczny można znaleźć również na przednich drzwiach: linie nadwozia są stylizowane na charakterystyczny trójkąt czeskiej flagi. Ostro zarysowane reflektory w technologii LED w wyposażeniu standardowym sięgają do osłony chłodnicy. Warianty Full LED zapewniają bardziej intensywne światła mijania i drogowe, a także funkcje doświetlania na zakrętach i światła adaptacyjne. Tylne światła Full LED to kolejna bardzo przydatna funkcja.

 

Większy pod każdym względem

W porównaniu z pierwszymi trzema generacjami modelu, najnowsza ŠKODA FABIA jest większa zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a jej waga pozostaje praktycznie niezmieniona. Długością 4108 mm po raz pierwszy przekracza granicę czterech metrów. W porównaniu do swojej poprzedniczki, nowa FABIA jest o 111 mm dłuższa; rozstaw osi zwiększył się o 94 mm do 2564 mm, a przy 1780 mm jest o 48 mm szerszy. Zwiększone gabaryty pozwalają na jeszcze bardziej przestronne wnętrze.

ŠKODA znacznie zwiększyła również bagażnik modelu, który już w poprzedniej odsłonie był największy w swoim segmencie. Nowa FABIA oferuje teraz bagażnik o pojemności 380 l, czyli o 50 l więcej niż dotychczas. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność bagażnika można zwiększyć do 1,190 litrów.

ŠKODA obniżyła współczynnik oporu powietrza nowym modelu FABIA do 0,28 (poprzednia generacja: 0,32), ustanawiając rekord w swoim segmencie. Podczas opracowywania aerodynamiki ŠKODA stosowała głównie tzw. symulacje CFD (Computational Fluid Dynamics). W ciągu około trzech i pół roku inżynierowie ŠKODY obliczyli ponad 3000 symulacji dynamiki płynów.

Żaluzje chłodnicy zmniejszają zużycie paliwa nawet o 0,2 l na 100 km przy 120 km/h Ważną cechą aerodynamiczną jest nowy rodzaj ruchomych klapek regulujących dopływ powietrza w dolnym wlocie powietrza w przednim zderzaku, który ŠKODA stosuje po raz pierwszy w tym segmencie pojazdów. Gdy nie ma potrzeby chłodzenia, aktywnie regulowane listwy zamykają się automatycznie, poprawiając aerodynamikę. Skutkuje to oszczędnością paliwa do 0,2 l na 100 km podczas jazdy ze stałą prędkością 120 km/h. Na każdy kilometr przejechany przy zamkniętych klapach nowa FABIA emituje do pięciu gramów mniej CO2. W celu zapewnienia wysokiego poziomu chłodzenia lub uwzględnienia krótkich postojów system otwiera klapki, aby umożliwić dopływ maksymalnej ilości powietrza.

Około jedna trzecia całkowitego oporu powietrza powodowana jest zawirowaniami powietrza z tyłu pojazdu. Dlatego właśnie ŠKODA FABIA wyposażona jest w większy spojler dachowy oraz lotki boczne zapewniające optymalny przepływ powietrza z tyłu pojazdu. Z przodu powietrze przepływa przez otwory wentylacyjne w przednim zderzaku, zwane kurtynami powietrznymi, w szczególnie aerodynamiczny sposób w pobliżu boków nadwozia i kół. Ponieważ około 25% oporu jest generowane przez same koła, ŠKODA po raz pierwszy wyposażyła model FABIA również w specjalne plastikowe nakładki, aby poprawić aerodynamikę stopów. Te listwy pasują do obręczy kół Proxima i Procyon. Dwanaście paneli pokrywa teraz większą część podwozia, szczególnie w obszarach kluczowych dla aerodynamiki, takich jak komora silnika i osie.

 

Mniejszy hałas dzięki symulacjom aeroakustycznym

Podczas opracowywania modelu FABIA ŠKODA po raz pierwszy zastosowała nowe metody symulacji aeroakustycznej, aby zredukować hałas powodowany przez wiatr. Dzięki obliczeniom opartym na symulacjach CFD można wykryć zawirowania powietrza i jego przepływ na nadwoziu, a także drgania szyb bocznych, które mogą powodować świszczące dźwięki i zwiększony poziom hałasu we wnętrzu. Pozwala to na zlokalizowanie i wyeliminowanie źródeł hałasu, na przykład poprzez regulację położenia lusterek bocznych.

 

Nowe kolory i koła o średnicy do 18 cali

Nowa ŠKODA FABIA ma do wyboru dziewięć kolorów nadwozia, w tym dwa metalizowane lakiery: Phoenix Orange i Graphite Grey, które zadebiutują w pojazdach marki. Metalizowany grafitowy szary i perłową czerń Magic można również wybrać jako kontrastowe lakiery na dach, obudowy lusterek bocznych i obramowanie kratki ŠKODA. Gama kół obejmuje 14-calowe i 15-calowe felgi stalowe, a także dziewięć różnych stopów metali lekkich od 15 do 18 cali. Najbogatszym wariantem są opcjonalne, oksydowane 18-calowe felgi aluminiowe Libra w kolorze czarnym.

 

Przestronne wnętrze wyposażone w więcej funkcji

Wnętrze modelu FABIA zapewnia idealną równowagę między emocjonującym designem a ergonomią użytkowania. Wizualnie charakteryzuje się wolnostojącym wyświetlaczem systemu Infotaimnent o wymiarach do 9,2 cala. Oprócz najnowocześniejszych systemów Infotaimnent, FABIA może być po raz pierwszy wyposażona w cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 10,25 cala. Funkcje zapewniające komfort, jakie można znaleźć w pojazdach wyższych klas, takie jak podgrzewana przednia szyba i podgrzewana kierownica, to kolejne opcje, które debiutują w modelu FABIA. Fabia będzie początkowo dostępna w trzech wersjach wyposażenia.

Dzięki wydłużonemu o 94 mm rozstawowi osi nowa ŠKODA FABIA oferuje jeszcze więcej miejsca dla pasażerów, zwłaszcza z tyłu. Rozstaw osi samochodu, wynoszący obecnie 2564 mm, jest nawet większy niż w przypadku ŠKODY OCTAVIA pierwszej generacji (wprowadzonej na rynek w 1996 roku), która mierzyła 2512 mm. Nowy projekt wnętrza dodatkowo zwiększa poczucie przestronności i będzie dostępny w trzech znanych wersjach wyposażenia – Active, Ambition i Style – w momencie wprowadzenia na rynek. Symetryczna deska rozdzielcza z wolnostojącym centralnym wyświetlaczem oraz dekory, do wyboru w sześciu różnych wersjach (w zależności od poziomu wykończenia), podkreślają szerokość wnętrza. Począwszy od Ambition, przednia część deski rozdzielczej jest obita materiałem z kontrastującymi szwami. Duże okrągłe nawiewy po prawej i lewej stronie z chromowanymi wykończeniami oraz nowo zaprojektowane klamki drzwi, które również są chromowane, tworzą nowe wizualne akcenty.

 

Nowe kolory, nastrojowe oświetlenie i funkcje zwiększające komfort

Kontrastowe szwy w odcieniach miedzi i szarości, a także ozdobne wykończenia wprowadzają nowe akcenty kolorystyczne do wnętrza ŠKODY FABIA. Nowe oświetlenie Ambiente z diodami LED (standard w wyposażeniu Style) pozwala kierowcy oświetlić listwę dekoracyjną na desce rozdzielczej na biało lub czerwono. Konsola środkowa i klamki przednich drzwi również mogą być oświetlone; ponadto oświetlenie Ambiente obejmuje lampki do czytania LED z przodu i z tyłu. Nowo zaprojektowane kierownice zapewniają wykończenie wnętrza modelu FABIA. Wielofunkcyjna kierownica jest dostępna w skórzanej, sportowej wersji trójramiennej, z łopatkami zmiany biegów dla DSG. W gamie debiutuje również podgrzewana kierownica oraz podgrzewana przednia szyba zapewniająca dobrą widoczność i większe bezpieczeństwo zimą. Takie funkcje zapewniające komfort można było wcześniej znaleźć tylko w pojazdach wyższych segmentów.

 

Cyfrowy zestaw wskaźników z pięcioma układami

Jest to pierwsza w historii ŠKODA FABIA opcjonalnie dostępna z cyfrowym zestawem wskaźników z 10,25-calowym wyświetlaczem. Kierowcy mogą wybierać spośród różnych układów dostosowanych do ich potrzeb. Należą do nich układ klasyczny, oparty na stylu analogowych okrągłych instrumentów, a także układy Modern, Reduced i Extended. W ramach opcjonalnegopakietu Dynamic dostępna jest piąta opcja – układ Sport, w którym obrotomierz zajmuje centralne miejsce. Wirtualny kokpit może wyświetlać między innymi emblematy stacji radiowych, okładki albumów muzycznych i zapisane zdjęcia osób dzwoniących. Ponadto mapa może powiększać skrzyżowania i wyświetlać je w osobnym oknie. FABIA jest  standardowo wyposażona w analogową tablicę przyrządów i 3,5-calowy ekran informacyjny.

 

Dostępna po raz pierwszy dwustrefowa klimatyzacja Climatronic

Najnowsza generacja modelu ŠKODY to pierwsza FABIA, którą można zamówić z dwustrefową klimatyzacją Climatronic oraz nawiewami powietrza z tyłu konsoli środkowej, aby zapewnić siedzącym z tyłu pasażerom odpowiednią temperaturę. Konsola środkowa wyposażona w ten opcjonalny system klimatyzacji ma dwa pokrętła umożliwiające oddzielną regulację temperatury po prawej i lewej stronie pojazdu. Wszystkie funkcje systemu można obsługiwać intuicyjnie za pomocą ośmiu przycisków.

ŠKODA wyposażyła nowy model FABIA w systemy Infotainment z ekranami o przekątnej do 9,2 cala. Model jest zawsze online dzięki wbudowanej karcie eSIM. Umożliwia to odbiór radia internetowego lub dostęp do szerokiej gamy mobilnych
usług online ŠKODA Connect i najnowszych aplikacji informacyjno-rozrywkowych. Smartfony można zintegrować z samochodem bezprzewodowo za pomocą technologii SmartLink, która pozwala także na ładowanie indukcyjne przez Phone Box. Najwyższej klasy nawigacja Amundsen, może być również obsługiwana za pomocą sterowania gestami i cyfrowego
asystenta głosowego Laura.

W nowej ŠKODZIE FABIA do wyboru są trzy różne systemy infotainment. Swing, podstawowy system, jest standardowo wyposażony w nowoczesny 6,5-calowy kolorowy ekran dotykowy, radio z cyfrowym odbiornikiem DAB oraz cztery głośniki przednie. Bolero oferuje radio, 8-calowy ekran, zestaw głośnomówiący Bluetooth oraz dwa dodatkowe głośniki surround w tylnych drzwiach.

Smartfon można bezprzewodowo zintegrować z samochodem za pomocą technologii SmartLink, Android Auto lub Apple CarPlay, a opcjonalny Phone Box umożliwia ładowanie indukcyjne. System Amundsen z nawigacją online i sterowaniem głosowym System Amundsen posiada konfigurowalny 9,2-calowy wyświetlacz oraz funkcję nawigacji, która jest wspierana przez dane online. Ta opcja obejmuje również hotspot Wi-Fi. Dostęp do usług strumieniowego przesyłania muzyki można uzyskać za pośrednictwem sparowanego smartfona.

Mapy można przechowywać na dysku twardym SSD 64 GB i aktualizować online. Funkcja sterowania gestami jest standardem, a sterowanie głosowe online za pośrednictwem cyfrowego asystenta głosowego Laura, który rozumie 15 języków, jest opcjonalne. Nowa FABIA może być wyposażona w aż pięć gniazd USB-C do ładowania urządzeń mobilnych - z których jedno znajduje się na lusterku wstecznym i może być wykorzystywane na przykład do ładowania wideorejestratora.

System nagłośnienia ŠKODA z dodatkowym wzmacniaczem i subwooferem w bagażniku jest opcjonalnym wyposażeniem zapewniającym jeszcze lepszą akustykę. Aplikacje Infotainment z pogodą, wiadomościami, kalendarzem i alertami o ruchu drogowym. Kierowca może utworzyć konto ŠKODA Connect lub przenieść istniejące konto do nowego modelu FABIA bezpośrednio przez wyświetlacz systemu Amundsen. Nowe aplikacje są równie łatwe do pobrania. Oferują prognozy pogody i wiadomości, umożliwiają dostęp do osobistego kalendarza Google lub ostrzegają o zagrożeniach. System Amundsen umożliwia również korzystanie z wielu mobilnych usług online ŠKODA Connect. Należą do nich eCall, który automatycznie wzywa pomoc w nagłych wypadkach, Proactive Service (wezwanie pomocy) oraz zdalny dostęp do pojazdu za pośrednictwem aplikacji MyŠKODA i portalu internetowego ŠKODA Connect.

 

Bezpieczeństwo: nowe systemy wspomagające i do dziewięciu poduszek powietrznych

 ŠKODA FABIA, wyposażona nawet w dziewięć poduszek powietrznych, jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów na rynku w swoim segmencie. Dzięki zastosowaniu modułowej platformy MQB A0 przy budowie modelu, aktywne i pasywne funkcje bezpieczeństwa zostały dodatkowo ulepszone, w tym przez systemy wspomagające, które wcześniej były zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów wyższych klas. FABIA oferuje m.in.: system Travel Assist i Park Assist, które po raz pierwszy dostępne są w tym modelu.

ŠKODA FABIA w pełni prezentuje możliwości, jakie oferuje modułowa platforma MQB-A0 dla Grupy Volkswagen w zakresie bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego. Podstawę stanowi trwała konstrukcja nadwozia o dużej sztywności skrętnej i stabilności dzięki zastosowaniu stali wysokowytrzymałościowej, zaawansowanej stali wysokowytrzymałościowej lub stali formowanej na gorąco. Ponadto platforma MQB-A0 umożliwia wykorzystanie zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy dostępnych dotychczas dla pojazdów wyższych klas.

 

Bezpieczne podróże z Travel Assist i większy komfort dzięki Park Assist

Nowa FABIA po raz pierwszy może być wyposażona w system Travel Assist, który zapewnia automatyczne wsparcie wzdłużnego i poprzecznego kierowania pojazdem. Ten opcjonalny system jest aktywowany za pomocą przycisku i łączy w sobie między innymi aktywny tempomat (ACC), który – aż do prędkości 210 km/h – automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu do prędkości pojazdów poprzedzających oraz system Lane Assist, który pomaga utrzymać FABIĘ na pasie ruchu, korygując tor jazdy. Za pomocą funkcji „Hands-on Detect” asystent podróży sprawdza, czy kierowca trzyma ręce na kierownicy. Ulepszona funkcja wykrywania martwego pola dostępna dla systemu Side Assist to kolejna opcja. Ostrzega kierowcę o pojazdach znajdujących się w odległości do 70 m, znajdujących się w martwym polu lub rozpoczynających manewr wyprzedzania. FABIA może teraz również pomóc kierowcy podczas parkowania: Park Assist działa przy prędkościach do 40 km / h i wyświetla odpowiednie równoległe i prostopadłe miejsca parkingowe i może zastąpić kierowcę podczas manewru parkowania. Manoeuvre Assist wykorzystuje czujniki w celu wykrycia przeszkody z przodu lub z tyłu pojazdu w trakcie parkowania, i w razie potrzeby automatycznie hamuje pojazd. System rozpoznawania znaków drogowych i Front Assist z ochroną pieszych i rowerzystów to kolejne nowe systemy dostępne dla modelu FABIA.

Nawet dziewięć poduszek powietrznych chroni pasażerów w razie wypadkuNowa FABIA jest standardowo wyposażona w poduszki powietrzne kierowcy i pasażera z przodu, poduszki kurtynowe oraz przednie boczne poduszki powietrzne. Poduszka powietrzna chroniąca kolana kierowcy i tylne boczne poduszki powietrzne to opcjonalne dodatki, które zwiększają bezpieczeństwo. Mocowania ISOFIX i Top Tether na tylnych siedzeniach są częścią standardowego


Jednostki napędowe: mniejsze zużycie paliwa, większy zasięg

Większy wybór jednostek napędowych i szerszy zakres mocy. ŠKODA FABIA czwartej generacji oferuje pięć silników najnowszej generacji EVO Grupy  Volkswagen, które są zgodne z rygorystyczną normą emisji spalin Euro 6d. Zakres mocy
wynosi od 48 kW (65 KM) do 110 kW (150 KM), a zasięg z opcjonalnym 50-litrowym zbiornikiem paliwa to aż ponad 900 km w cyklu WLTP.

- Wszystkie silniki zastosowane w nowym modelu FABIA są nowej generacji EVO. Jednostki są
jeszcze wydajniejsze i bardziej ekonomiczne. Silnik MPI, który opracowaliśmy dla całej Grupy
Volkswagen, i który jest produkowany w Czechach, jest mocniejszy o 4 kW, przy jednoczesnym
zmniejszeniu zużycia paliwa i emisji spalin - mówi Johannes Neft, członek zarządu ŠKODA AUTO
ds. rozwoju technicznego.

Dostępne dla modelu FABIA silniki spełniają normę emisji spalin Euro 6d. Silnik 1.5 TSI o mocy 110
kW (150 KM) i 7-biegowa DSG w standardzie to najnowszy topowy wariant układu napędowego.
Modele o mocy do 70 kW (95 KM) są wyposażone w 5-biegową manualną skrzynię biegów, podczas
gdy do wyboru jest 6-biegowa manualna skrzynia biegów i automatyczna 7-biegowa DSG dla 1.0
TSI o mocy 81 kW (110 KM).

 

Więcej mocy w silniku MPI opracowanym przez ŠKODA AUTO

ŠKODA oferuje do wyboru dwa silniki benzynowe z wtryskiem wielopunktowym do podstawowej
wersji FABIA, z napędem na przednią oś. Te trzycylindrowe jednostki 1,0 MPI generują moc 48 kW
lub (65KM) 59 kW (80 KM). To o 4 kW (5 KM) więcej niż w silnikach poprzedniej generacji. Jednostki
zostały opracowane przez ŠKODA AUTO i są produkowane w Czechach.

 

Innowacyjna powłoka plazmowa zmniejsza zużycie paliwa i emisje

Dwa silniki 1.0 TSI z bezpośrednim wtryskiem są wyposażone w powlekane plazmowo cylindry, które zastępują tuleje cylindrowe z żeliwa, co zmniejsza tarcie wewnętrzne. Obniża to zużycie paliwa, emisję, a dzięki lepszemu rozprowadzaniu i odprowadzaniu ciepła w komorze spalania zmniejsza obciążenie termiczne silnika. Cienka, nanoszona proszkowo warstwa ma zaledwie 150 μm (0,15mm).

 


Nowy silnik z najwyższej półki z technologią aktywnego cylindra Czterocylindrowy silnik 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM) to nowy, najmocniejszy silnik w gamie ŠKODA FABIA. Technologia aktywnego zarządzania pracą cylindrów (ACT) zmniejsza zużycie paliwa, a także emisję CO2. Gdy obciążenie silnika jest niskie, system automatycznie i w sposób praktycznie niezauważalny dla kierowcy wyłącza dwa cylindry. Wszystkie silniki TSI dostępne dla
ŠKODY FABIA są wyposażone w filtr cząstek stałych.

 

 

Niskie zużycie paliwa zapewnia duże przebiegi

W połączeniu z opcjonalnym 50-litrowym zbiornikiem paliwa zamiast standardowego 40-litrowego, FABIA wyposażona w trzycylindrowy silnik może pokonać ponad 900 km w cyklu WLTP.Simply Clever: pięć nowych funkcji w modelu

Z pięcioma całkowicie nowymi funkcjami i ośmioma debiutującymi w ŠKODZI FABIA, marka kontynuuje tradycję oferowania typowych rozwiązań Simply Clever w czwartej generacji popularnego modelu. W zależności od specyfikacji, nowa ŠKODA FABIA oferuje łącznie do 43 praktycznych rozwiązań, które ułatwiają codzienne użytkowanie pojazdu - to więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Gama obejmuje nie tylko skrobaczkę do szyb, ukrytą w osłonie wlewu paliwa ze wskaźnikiem głębokości bieżnika, uchwyt na bilet parkingowy na słupku A i parasol w drzwiach kierowcy, ale również zupełnie nowe rozwiązania, które poprawiają organizację we wnętrzu i bagażniku.

ŠKODA od wielu lat ułatwia codzienne użytkowanie samochodu swoim klientom dzięki ciągłemu wprowadzaniu inteligentnych funkcji Simply Clever. Nowa FABIA oferuje aż pięć nowych opcji, które debiutują w ŠKODZIE. Na przykład schowek w konsoli środkowej jest wyposażony w nowy klips na kartę kredytową lub bilet parkingowy, a gumowy uchwyt na długopis pomagają utrzymać porządek. Wyjmowany uchwyt na kubek między przednimi siedzeniami jest opcjonalnym dodatkiem, który zapewnia większą elastyczność, a schowek w tunelu skrzyni biegów oferuje pasażerom z tyłu sprytną opcję przechowywania drobnych przedmiotów. Pojemnik wystarczy umieścić między konsolą środkową a tylnymi siedzeniami. Specjalny schowek umieszczony w bocznej ścianie bagażnika oszczędza miejsce i może zostać wyciągnięty, by zabezpieczyć przedmioty w razie potrzeby. Kolejnym akcesorium jest zdejmowana osłona przeciwsłoneczna dachu panoramicznego, która zapewnia idealną ochronę przed słońcem wewnątrz pojazdu i zwiększa wygodę pasażerów. Można ją złożyć do jednej trzeciej rozmiaru i schować pod pokrywą bagażnika. Kieszenie do przechowywania smartfonów i gniazda USB-C na lusterku wstecznym Niektóre rozwiązania Simply Clever, które są już dobrze znane z innych modeli ŠKODY, są teraz dostępne również dla modelu FABIA. Obejmują na przykład wielofunkcyjną kieszeń do przechowywania, którą można przymocować pod osłoną bagażnika. Dzięki temu przeważnie nieużywana przestrzeń staje się idealnym miejscem do przechowywania płaszczy lub kurtek i może pomieścić przedmioty o wadze do 3,5 kg. Innym rozwiązaniem się kieszenie do przechowywania smartfonów na oparciach przednich siedzeń, znane z modeli OCTAVIA i ENYAQ iV. Składane oparcie przedniego siedzenia pasażera to kolejny dodatek do gamy funkcjonalności dostępnych dla

nowego modelu FABIA, podobnie jak gniazdo USB-C w lusterku wstecznym. Jest ono dostępne jako opcja i może być używane do zasilania np. kamery samochodowej.

 

 

Nowe funkcje Simply Clever dostępne dla modelu FABIA:


Funkcja składania oparcia przedniego siedzenia pasażera

Dwie kieszenie na smartfony na oparciach przednich foteli

Wielofunkcyjna kieszeń do przechowywania
Gniazdo USB-C w lusterku wstecznym

Składany elastyczny schowek w bagażniku *

Lampka do czytania z tyłu, którą można obsługiwać z przodu

Wyjmowany uchwyt na kubek *

Dwa haki do mocowania Top Tether w bagażniku

Uchwyt na mapę i długopis w schowku przy dźwigni zmiany biegów *

Uchwyt na karty i monety w pokrywie schowka

Schowek w tunelu przed tylnymi siedzeniami z uchwytem na kubek *

Zdejmowana osłona przeciwsłoneczna na dach panoramiczny *

Zabezpieczenie progu załadunkowego w bagażniku * po raz pierwszy w ŠKODZIE

 


Historia sukcesu: 4,5 miliona sprzedanych modeli FABIA w ciągu 22 lat

Od momentu wprowadzenia na rynek w 1999 roku ŠKODY FABIA w wersji Hatchback oraz Combi modele były ważnymi kamieniami milowymi sukcesu marki.

Dotychczas dostarczono ponad 4,5 miliona egzemplarzy ŠKODY FABIA do klientów. Jest to drugi najczęściej produkowany samochód po modelu OCTAVIA i jeden z najpopularniejszych samochodów w swoim segmencie. - ŠKODA od 22 lat pisze historię sukcesu modelu FABIA. Przestronność, pomimo kompaktowych gabarytów, wysoki poziom bezpieczeństwa, wydajność, funkcjonalność i doskonały stosunek jakości do ceny zapewniły modelowi duże grono fanów na całym świecie. Model wybierany jest zarówno przez początkujących kierowców, osoby starsze, jak i singli czy rodziny. Nasza najnowsza FABIA czwartej generacji charakteryzuje się emocjonującym designem i jeszcze bardziej przestronnym wnętrzem. Dzięki temu z pewnością trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców - mówi Martin Jahn, członek zarządu ŠKODA AUTO ds. sprzedaży i marketingu. 

Od momentu wprowadzenia na rynek w 1999 roku ŠKODA FABIA jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów w swojej klasie. W przypadku pierwszej generacji, która została również zaprezentowana jako kombi w 2000 roku, w ciągu około ośmiu lat wyprodukowano 1,79 miliona egzemplarzy. Druga generacja, zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2007 roku, znalazła w sumie 1 704 000 nabywców. Trzecia generacja, zaprezentowana w 2014 roku, kontynuowała historię sukcesu. W 2019 roku była drugim najczęściej dostarczanym modelem ŠKODY po modelu OCTAVIA. W sumie do tej pory wyprodukowano ponad 4,5 miliona samochodów ŠKODA FABIA. Największym jednolitym rynkiem dla tego kompaktowego modelu są Czechy z 16 280 dostawami w 2020 r., wyprzedzając Niemcy (16 054 tys. dostaw) i Polskę (12 805 tys. dostaw).
Autor: Skoda Auto

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
21616-ENYAQ_SPORTLINE_iV_3.jpg
2021-06-10 08:52:00
Elektryczny SUV ŠKODY – ENYAQ iV w dynamicznej wersji SPORTLINE

Dynamiczna wersja SPORTLINE uzupełnia gamę modelową elektrycznego modelu ENYAQ iV na polskim rynku.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21610-08_new_skoda_kodiaq.jpg
2021-06-08 16:38:00
Nowa ŠKODA KODIAQ

Flagowy SUV Skody doczekał się liftingu. Widoczną, na pierwszy rzut oka zmianą jest nowy grill, nieco spłaszczony i rozszerzony.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21606-skoda_octavia_sportline-1.jpg
2021-06-07 16:24:00
ŠKODA OCTAVIA SPORTLINE dołącza do oferty marki

ŠKODĘ OCTAVIA SPORTLINE w wersji Liftback i Combi można zamówić z opcjonalnym zawieszeniem adaptacyjnym DCC i innowacyjnymi systemami wspomagania.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21583-PO1PN44_90.jpg
2021-05-16 08:45:00
ŠKODA AUTO zwiększa dostawy i zyski w pierwszym kwartale 2021 roku

ŠKODA AUTO zwiększyła globalne dostawy do klientów o 7,2% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21525-210430_SKODA_FABIA_virtual-event-teaser.png
2021-05-04 20:16:00
Wirtualna premiera nowej ŠKODY FABIA

ŠKODA AUTO prezentuje czwartą generację modelu FABIA.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 54
DILERZY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
SKODA Aleksander Konarzewski

Nowotoruńska 15

85-854 Bydgoszcz

fax 52 320 88 20

tel: 52 320 88 15

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO BABICE Sp. z o.o.

Hubala Dobrzańskiego 159 - Stare Babice

05-082

fax 22 752 87 60

tel: 22 752 82 18

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO BĄCZEK

Gumniska 36 a

33-100 Tarnów

fax 14 627 45 27

tel: 14 627 45 66

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO CENTRUM KOŹLE LELLEK GROUP Sp. z o.o. S.K.A

Bolesława Chrobrego 25

47-200 Kędzierzyn-Koźle

tel: 77 482 22 22

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO CENTRUM M.Z. Kierat Sp.J

Begonii 12

43-100 Tychy

tel: 32 218 04 04

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 16
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI