motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
21 września 2016 14:16

Mocny duet: Mercedes-AMG GT Coupe

Mercedes AMG GT trafi do salonów w dwóch wydaniach: podstawowym, 469-konnym oraz mocniejszym, 547-konnym.


Nowy AMG GT C Roadster nie tylko oferuje 46 koni więcej, niż AMG GT S Coupe, ale także czerpie niektóre rozwiązania z AMG GT R. Dokładnie chodzi o tylną oś skrętną, szerszy rozstaw kół napędowych oraz elektroniczną blokadę dyferencjału.

Obydwie odmiany Mercedesa AMG GT będą miały swój publiczny debiut na tegorocznym Paryskim Motor Show.

Maksymalny moment obrotowy dostępny będzie już od 1900 obrotów na minutę. To pozwoli na rozpędzenie się do pierwszej setki ze startu zatrzymanego w czasie 3,7 sekundy. Prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 196 km/godz.

Wersja podstawowa, o ile tak można powiedzieć o prawie 500-konnym aucie, potrzebuje okrągłe 4 sekundy, aby rozpędzić się od 0 do 100 km/godz. Prędkość maksymalna AMG GT Roadster to 300 km/godz.

Obydwa dwumiejscowe auta bez dachu napędza 4-litrowy silnik o 8 cylindrach w układzie widlastym. Napęd na tylną oś jest przenoszony przez dwusprzęgłową, 7-stopniową skrzynię biegów.

Producent określa średnie zużycie paliwa na poziomie 9,4 do 11,4 litra na 100 kilometrów, zaś emisję CO2 od 219 do 259 gramów na kilometr.

Mercedes-AMG wpuszcza dodatkowy powiew świeżego powietrza do rodziny AMG GT. Krótko po premierze sensacyjnego wariantu AMG GT R sportowa marka z Affalterbach prezentuje dwie ekscytujące wersje modelu z otwartym nadwoziem.

Obok bazowego AMG GT Roadstera debiutuje mocniejsza odmiana AMG GT C Roadster, z jednostką o mocy 410 kW (557 KM) i 680 Nm maksymalnego momentu obrotowego oraz wybranymi elementami z „erki”. Ich lista obejmuje skrętne tylne koła i elektronicznie sterowaną blokadę tylnego dyferencjału. W połączeniu ze sportowym zawieszeniem AMG RIDE CONTROL nowy AMG GT C Roadster gwarantuje najwyższy poziom dynamiki jazdy. Z topowym coupe AMG GT R łączą go też muskularne proporcje: poszerzone tylne błotniki mieszczą szerzej rozstawione tylne koła z szerszymi obręczami, zapewniające wyśmienitą trakcję i jeszcze wyższe prędkości w zakrętach. Emocjonujące brzmienie jednostki V8 potęguje sportowy układ wydechowy z aktywnymi klapami.

Za kierownicą nowych roadsterów doznanie typowych dla maszyn AMG osiągów jest jeszcze intensywniejsze. „Poszerzamy rodzinę AMG GT o dwa ekscytujące warianty z nadwoziem typu roadster. W przypadku odmiany AMG GT C Roadster zdecydowaliśmy się na transfer wielu rozwiązań z naszego topowego coupe AMG GT R. Efekt: znakomite osiągi w niezwykle ekskluzywnej atmosferze, połączone z czystą radością z jazdy roadsterem” - mówi Tobias Moers, szef Mercedes-AMG GmbH.

Wraz z dwoma nowymi roadsterami gama Mercedesa-AMG GT liczy pięciu członków. Oba otwarte warianty mają miękki, składany dach i wyrafinowaną, zorientowaną na osiągi konstrukcję, charakterystyczną dla maszyn AMG. Obejmuje ona m.in. lekkie i sztywne nadwozie z aluminium oraz mocny i wydajny silnik V8 biturbo. Bazowy AMG GT Roadster legitymuje się mocą 350 kW (476 KM). Odmiana GT C Roadster reprezentuje zupełnie nowy poziom mocy - osiąga 410 kW (557 KM).

Poza mocniejszym silnikiem AMG GT C Roadster imponuje szeregiem rozwiązań konstrukcyjnych wprost z półwyczynowego AMG GT R. Z zewnątrz model zdradza szeroki, muskularnie wyrzeźbiony tył i szerokie koła o szerszym rozstawie. Specyfikacja modelu obejmuje też aktywną tylną oś skrętną, akumulator litowo-jonowy oraz szerszy zakres elementów ekskluzywnego wyposażenia, takich jak tapicerka ze skóry nappa i mikrofibry DINAMICA czy dodatkowy tryb jazdy RACE.

 

Automatycznie składane miękkie poszycie dachu

Oba roadstery błyskawicznie zamieniają się z coupe w otwarte wozy sportowe. Składanie lub rozkładanie miękkiego dachu trwa około 11 s i może odbywać się na postoju oraz podczas jazdy z prędkością do 50 km/h. Poszycie dostępne jest w trzech odcieniach (czarny, czerwony i beżowy), łączonych z 11 kolorami lakieru i 10 tonacjami wnętrza. Trójwarstwowy dach korzysta z lekkiej, magnezowo-stalowo-aluminiowej struktury, która pomaga w utrzymaniu niskiego położenia środka ciężkości. Dodatkową ochronę w razie dachowania zapewnia zintegrowana belka wzmacniająca z pałąkami przeciwkapotażowymi.

 

Nowy poziom mocy 4-litrowego silnika AMG V8 biturbo

Wraz z wariantem AMG GT C Roadster sportowa marka z Affalterbach wprowadza kolejny poziom mocy 4-litrowej jednostki V8 - i tym samym podkreśla szczególną pozycję nowego modelu. Jego silnik generuje moc 410 kW (557 KM), o 35 kW (47 KM) wyższą niż w przypadku AMG GT S i o 20 kW (28 KM) niższą od AMG GT R. Maksymalny moment obrotowy o wartości 680 Nm dostępny jest od 1900 do 5750 obr./min. Sprint od 0 do 100 km/h trwa zaledwie 3,7 s, a prędkość maksymalna samochodu wynosi 316 km/h.

AMG GT Roadster, z jednostką o mocy 350 kW (476 KM) i 630 Nm maksymalnego momentu obrotowego, przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,0 s, a jego prędkość maksymalna to 302 km/h.

8-cylindrowy motor wyróżnia się wyjątkowo spontanicznymi reakcjami, swoją moc oddaje liniowo, pozwalając na łatwe dozowanie siły napędowej, i zapewnia wyśmienite przyspieszenie w całym zakresie obrotów. Widlasta „ósemka” AMG korzysta ze sprawdzonego układu podwójnego doładowania z dwiema turbosprężarkami zlokalizowanymi nie na zewnątrz, lecz pomiędzy głowicami. Efekt: kompaktowa architektura silnika, znakomita responsywność sprężarek i niska emisja spalin dzięki zoptymalizowanemu przepływowi powietrza w kierunku umieszczonych w pobliżu katalizatorów.

 

Przekładnia dwusprzęgłowa

Do nowego poziomu mocy wariantu GT C Roadstera inżynierowie Mercedes-AMG dostosowali także umieszczoną przy tylnej osi 7-stopniową przekładnię dwusprzęgłową AMG SPPEDSFHIT DCT (układ transaxle). Zmodyfikowano zarówno jej konstrukcję, jak i oprogramowanie. Pierwszy bieg ma dłuższe przełożenie, a bieg siódmy oraz przełożenie główne skrócono. Uzyskano w ten sposób jeszcze szybsze i bardziej agresywne reakcje na nagłe wciśnięcie pedału gazu.

Kierowca AMG GT Roadstera może dostosować charakter samochodu do własnych preferencji, korzystając z kontrolera AMG DYNAMIC SLECT. Cztery tryby: C (Comfort), S (Sport), S+ (Sport Plus) oraz I (Individual) zapewniają szeroką rozpiętość doznań z jazdy, od komfortowego do rasowo sportowego.

AMG GT C Roadster dysponuje dodatkowo trybem RACE, który dobiera strategię zmiany biegów przekładni dwusprzegłowej do wymogów jazdy torowej - poszczególne przełożenia wskakują błyskawicznie i przy wyjątkowo emocjonującym akompaniamencie silnika. Wciskając umieszczony na konsoli środkowej przycisk M, kierowca może w każdej chwili aktywować ręczny tryb zmiany biegów.

 

Sportowy wydech AMG

Dla uzyskania jeszcze bardziej autentycznego brzmienia wariant AMG GT C Roadster wyposażono w sportowy układ wydechowy AMG. Dwie płynnie regulowane klapy modulują jego dźwięk zależnie od wybranego programu AMG DRIVE SELECT; tryb pracy wydechu można również zmieniać bezpośrednio, osobnym przyciskiem na konsoli AMG DRIVE UNIT. W ustawieniach Comfort i Sport emituje on niski, leniwy bulgot typowy dla widlastych „ósemek”, a w Sport Plus i RACE ścieżka dźwiękowa staje się znacznie agresywniejsza i bardziej emocjonująca. Na życzenie aktywny, sportowy układ wydechowy AMG dostępny jest również dla AMG GT Roadstera.

Oba nowe roadstery AMG otrzymały jedną z technicznych wizytówek AMG GT R: aktywny system zarządzania powietrzem. Pionowe żaluzje zlokalizowane w dolnej części przedniego pasa w ciągu około 1 s mogą być otwierane lub zamykane za pomocą silniczka elektrycznego. Pozwala to zależnie od potrzeb regulować ilość powietrza dopływającego do układu chłodzenia.

Inteligentne, szybkie sterowanie żaluzjami zawsze gwarantuje im optymalną pozycję. Podczas normalnej jazdy, gdy potrzeby układu chłodzenia nie są wygórowane, żaluzje pozostają zamknięte z myślą o obniżeniu oporu aerodynamicznego i wymuszonego poprowadzenia powietrza pod podwoziem. Dopiero gdy określone podzespoły osiągną określony poziom temperatury i „zgłoszą” w ten sposób zwiększone zapotrzebowanie na chłodne powietrze, żaluzje zostaną otwarte w celu doprowadzenia maksymalnej jego ilości do wymienników ciepła.

 

Rasowa ekspresja: wygląd zewnętrzny

Od ekspresyjnego grilla AMG Panamericana przez długą, muskularnie wyrzeźbioną maskę aż po szeroki tylny pas - dwuosobowy roadster już na postoju porywa wyglądem. Charakterystyczna osłona chłodnicy AMG Panamericana podkreśla wyścigowe dziedzictwo marki z Affalterbach: 15 chromowanych, pionowych listew nawiązuje do wyczynowego Mercedesa-AMG GT3 dla prywatnych zespołów i legendarnego 300 SL z lat 50. Nowy przedni pas poszerza optycznie karoserię samochodu, szersze wloty powietrza zapewniają odpowiedni dopływ chłodnego powietrza do silnika, a mocno zaakcentowane błotniki w połączeniu z nowymi, 19- lub 20-calowymi obręczami AMG z pięcioma podwójnymi ramionami wzmacniają wrażenie czystej mocy i dynamiki.

 

Muskularny i szeroki: tylny pas

Także z tyłu pojawiło się kilka nowości. Nowe, aluminiowe błotniki AMG GT C Roadstera poszerzają jego nadwozie względem bazowej wersji AMG GT Roadster o 57 mm - tyle samo, co w przypadku AMG GT R i AMG GT. Szersze nadkola zapewniają przestrzeń dla szerszych, szerzej rozstawionych kół, a to przekłada się na jeszcze lepszą trakcję i wyższe prędkości w zakrętach. Atletyczne kontury tylnego zderzaka AMG GT C Roadstera z masywnymi otworami poprawiają przepływ powietrza w okolicach tylnego pasa. Oba warianty otrzymały zintegrowany z pokrywą bagażnika spojler, elektrycznie wysuwany i rozkładany przy określonych prędkościach - zależnych od trybu jazdy.

Większa sztywność i niska masa: inteligentna mieszanka materiałów

Do budowy nowych roadsterów Mercedes-AMG posłużyła znana z coupe inteligenta mieszanka materiałów. Elementy nadwozia i podwozia powstają z różnych stopów aluminium, a przedni odcinek podłogi - z magnezu. Ten ostatni, ekstremalnie sztywny element ogranicza bezwładność przedniego zwisu i jeszcze bardziej zwiększa zwinność prowadzenia.

Sztywność konstrukcji została dodatkowo zwiększona z uwzględnieniem wyzwań związanych z nadwoziem typu roadster: zastosowano na przykład wzmocnione progi o grubszych ściankach i z większą liczbą komór. Wspornik deski rozdzielczej pod ramą przedniej szyby usztywniono dodatkowymi zastrzałami, a tylną oś - rozpórką pomiędzy mechanizmem dachu a zbiornikiem paliwa. Poprzeczna belka za fotelami służy jako wspornik dla układu ochrony w razie dachowania.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnego materiału kompozytowego tylna klapa jest wyjątkowo lekka. Jej szkielet wykonano z kompozytów formowanych metodą SMC (Sheet Moulding Compound) i wzmocnionych włóknem węglowym. Te zaawansowane tworzywa sztuczne wyróżniają się niską masą, znaczną wytrzymałością i wzorową jakością powierzchni. Opracowane w fabryce Mercedes-Benz TEC w Sindelfingen, trafiły do produkcji przy udziale specjalistów AMG z Affalterbach.

Z inteligentnej mieszanki materiałów eksperci AMG skorzystali też przy konstrukcji kompozytowych wsporników kół - o 50% lżejszych od swoich odpowiedników wykonanych ze stali. Zgodnie z kinematyką przewidywaną w czasie zderzenia, pomagają one „poprowadzić” przednie koła w stronę podłużnic i tam je zatrzymać.

 

Wprost ze świata motorsportu: sportowe zawieszenie AMG

Również sportowe zawieszenie nowych roadsterów AMG to ukłon w stronę wyścigowego dziedzictwa Mercedes-AMG. W celu ograniczenia masy nieresorowanej wahacze, zwrotnice i piasty przedniej i tylnej osi wykonano z kutego aluminium. W architekturze zawieszenia zastosowano podwójne wahacze poprzeczne. Osiągnięta precyzja prowadzenia kół zapewnia wysokie prędkości w zakrętach i daje kierowcy optymalne, bardzo dokładnie informacje zwrotne - aż do granic bezpieczeństwa.

 

Jeszcze większa zwinność: aktywna tylna oś skrętna AMG GT R

Mercedes-AMG GT C Roadster wyróżnia się jeszcze większą wrażliwością i precyzją sterowania - standardowo otrzymuje znaną już z AMG GT R skrętną tylną oś. Układ ten perfekcyjnie łączy zwinność i stabilność, czyli cechy zazwyczaj sprzeczne.

Do prędkości 100 km/h tylne koła skręcane są w kierunku przeciwnym co przednie. W rezultacie Mercedes-AMG GT C Roadster znacznie zwinnej „układa się” w zakręcie, zapewnia większą przyjemność z jazdy i jest łatwiejszy w prowadzeniu. Dodatkowo, podczas manewrowania kierowca korzysta z mniejszej średnicy zawracania.

Po przekroczeniu prędkości 100 km/h tylne koła AMG GT C Roadstera obracają się w tę samą stronę co przednie. Zwiększa to stabilność prowadzenia, a jednocześnie sprawia, że podczas zmiany kierunku znacznie szybciej narastają siły boczne na tylnej osi - a to przekłada się na szybsze reakcje na ruchy kierownicą. Kierowca może docenić też wysoki poziom przyczepności i stabilności w trakcie nagłych zmian kierunku jazdy, gdy nie musi borykać się z nerwowymi reakcjami tylnych kół.

 

 


Autor: Mercedes-AMG/TNV24BiS.pl/Z.J.

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
23c0386-017.jpg
2024-04-25 15:48:00
Mercedes-Benz CLE Kabriolet debiutuje w Polsce

Gama obejmuje pięć wersji napędowych (197–381 KM), w tym wariant z 6-cylindrowym silnikiem; ceny w Polsce startują od 289 900 zł.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
24c0077-010.jpg
2024-04-24 19:02:00
Gelenda – zelektryfikowana: zupełnie nowy Mercedes-Benz G 580

Zdolności terenowe wkraczają w elektryczną epokę i otwierają niewyobrażalny dotąd potencjał.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
500_24c0105-010.jpg
2024-04-05 16:50:00
Nowy Mercedes-Benz Klasy G z bliska

Nowy widok OFFROAD COCKPIT zapewnia przegląd najważniejszych danych i funkcji przydatnych w off-roadowej jeździe.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
mercedes-szczecin.jpg
2023-10-06 19:42:00
Używany Mercedes w Szczecinie? Wiemy, gdzie warto szukać samochodu z pewnego źródła

Mercedes-Benz to wyjątkowo ceniona marka motoryzacyjna na polskim rynku. Dotyczy to zarówno samochodów nowych, jak i z drugiej ręki. Jeśli przymierzasz się...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
23c0230-003.jpg
2023-09-04 15:09:00
Nowa Klasa E All-Terrain: kombi o niezrównanej wszechstronności

Napęd 4MATIC, zawieszenie AIRMATIC i widok off-roadowy w standardzie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 51
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI