motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
9 lipca 2017 15:48

Mercedes-Benz Klasa X

W Sztokholmie pod koniec 2016 roku zadebiutowała prototypowa Klasa X - zapowiedź nowego modelu Mercedes-Benz Vans.


To pierwszy pick-up w segmencie aut premium, łączący najlepsze cechy pick-upów oraz samochodów z gwiazdą na masce. Demonstrują to dwie wersje stylizacji prototypu: pierwsza z nich, „powerful adventurer” (prawdziwy twardziel), reprezentuje wszystkie zalety klasycznych pick-upów: wytrzymałość, funkcjonalność i wysokie zdolności terenowe. Druga, „stylish explorer” (stylowy odkrywca), idzie o krok dalej i pokazuje designerski potencjał pick-upa z gwiazdą. Klasa X będzie prawdziwym Mercedesem - począwszy od stylistyki przez komfort i dynamikę jazdy aż po bezpieczeństwo. Tym samym Mercedes-Benz jako pierwszy producent premium odpowiada na zmieniające się wymagania klientów w światowym segmencie pick-upów średniej wielkości, a jednocześnie jako pierwszy sprawi, że wytrzymały jednotonowy pick-up z miejscem dla nawet pięciu osób stanie się równie atrakcyjny, co pojazdy rekreacyjne i rodzinne.

Wprowadzenie pick-upa pozwoli rozbudować gamę produktową Mercedes-Benz Vans do czterech serii modelowych. Równocześnie marka spod znaku trójramiennej gwiazdy będzie pierwszym producentem premium reprezentowanym w obiecującym segmencie pick-upów średniej wielkości. Produkcyjna wersja Klasy X trafi do salonów pod koniec 2017 roku. Kluczowymi rynkami zbytu nowego modelu będą: Argentyna, Brazylia, RPA, Australia i Europa.

 

Przetasowania w segmencie: Mercedes-Benz pierwszym producentem premium z pick-upem w ofercie

Światowy rynek pick-upów średniej wielkości przechodzi radykalne zmiany. Dawno już minęły czasy, gdy nabywcy traktowali je wyłącznie jako „konie pociągowe” do ciężkiej pracy. Dziś pick-upy coraz częściej traktowane są jako uniwersalne samochody zarówno użytkowe, jak i prywatne, a niekiedy służą wyłącznie do użytku prywatnego. Udział indywidualnych nabywców w tym segmencie od lat nieprzerwanie rośnie. W efekcie najczęściej wybieraną wersją nadwoziową stała się ta z podwójną kabiną, oferująca miejsce nawet dla pięciu osób. Coraz więcej nabywców prywatnych i instytucjonalnych szuka pick-upów, które oferują charakterystykę i komfort aut osobowych. 20 lat temu podobny trend zapoczątkował zmiany w segmencie „terenówek”. Właśnie wtedy Mercedes-Benz jako pierwszy producent premium wprowadził na rynek swojego SUV-a, - Klasę M. Na nowo zdefiniował w ten sposób pojęcie samochodu terenowego - i odniósł trwały sukces.

 

Samochód koncepcyjny Mercedes-Benz Klasa X „stylish explorer”: progresywna stylistyka z elementami typowymi dla SUV-ów

Wizja Nowej Klasy X „stylish explorer” - polakierowana metalicznym, eleganckim białym lakierem - demonstruje zdecydowaną deklarację, jaką nowy pick-up Mercedesa składa w swoim segmencie i w miejskim środowisku.

Kontrast emocjonalnej stylizacji i purystycznego wykończenia („hot”) z precyzją, innowacyjnością i przemyślanymi detalami („cool”) na nowo interpretuje filozofię projektowania Mercedes-Benz. Atletyczne przetłoczenia podkreślają dynamiczny charakter Klasy X. Wyrazisty przedni pas reprezentuje ewolucję typowej stylistyki znanej z SUV-ów spod znaku trójramiennej gwiazdy - z jeszcze bardziej muskularnym przetłoczeniem pokrywy silnika i reflektorami, których kształt sięga daleko aż po błotniki. Utrzymany w podobnym stylu przedni zderzak oraz mocno wyprofilowane błotniki dodatkowo podkreślają optyczną szerokość nadwozia i sprawiają, że samochód przybiera jeszcze solidniejszą postawę na drodze. Równocześnie wlot powietrza z pojedynczą listwą i umieszczoną centralnie gwiazdą nawiązuje do eleganckich coupé Mercedes-Benz.

Poszerzone przednie i tylne nadkola robią miejsce dla szeroko rozstawionych, dużych kół, odpowiednich do jazdy poza utwardzonymi drogami. 22-calowe obręcze z lekkich stopów z kontrastującym, lśniącym wykończeniem w kolorze antracytowym nadają prototypowej Klasie X „stylish explorer” silną prezencję. Zintegrowane stopnie boczne podkreślają atletyczną rzeźbę nadwozia, podobnie jak specjalnie opracowany dla prototypu odcień lakieru.

Wyjątkowo krótki przedni zwis, długi tylny zwis i dwie linie biegnące po bokach akcentują dynamiczne walory nowego pick-upa. Charakterystycznym elementem tylnego pasa jest diodowy pas świetlny z subtelnym, chromowanym wykończeniem. Stylistyka dolnej partii nadwozia nawiązuje z kolei do stylizacji nowych SUV-ów z gwiazdą.

 

Kokpit: stylowy, ergonomiczny i komfortowy

Wnętrze prototypowej Klasy X „stylish explorer” jest równie emocjonujące, co stylowe - i wyróżnia się intrygującym kontrastem ciepłych i chłodnych barw oraz zastosowaniem wysokiej jakości materiałów. Mieszanka kolorów i okładzin odzwierciedla język projektowania Mercedes-Benz, zwany filozofią „zmysłowej przejrzystości”. Brązowa tapicerka z nubukowej skóry tworzy wyjątkowo przytulną atmosferę. Ten sam kolor ma deska rozdzielcza, dodatkowo ozdobiona elementami z białej skóry nappa. Elementy dekoracyjne z wędzonego dębu o otwartych porach kontrastują z listwami z polerowanego aluminium. Świat nowoczesnego luksusu przybiera tu szczególnie wysmakowaną formę. Wrażenie to wzmacnia okrągły kształt otworów wentylacyjnych, ekran o wysokiej rozdzielczości oraz centralny kontroler i panel dotykowy. Podobnie jak w przypadku smartfonów, wszystkimi funkcjami pokładowej telematyki można zawiadywać dotykowo, za pomocą gestów lub poprzez odręczne wprowadzanie cyfr i liter. Tym samym Mercedes-Benz wprowadza do segmentu pick-upów średniej wielkości najnowocześniejszą obecnie koncepcję sterowania i wyświetlania. Równocześnie zachowano typową dla aut tego segmentu charakterystykę i elementy funkcjonalne.

 

Samochód koncepcyjny Mercedes-Benz Klasa X „powerful adventurer”: prawdziwy twardziel

Obok prototypowej Klasy X „stylish explorer” debiutuje drugi prototyp - Concept Klasy X „powerful adventurer”, który koncertuje się na klasycznych cechach pick-upów. Już jego metaliczny lakier lemonax odzwierciedla wrodzoną wytrzymałość oraz duże zdolności terenowe - a w rezultacie podkreśla fakt, że przyszły pick-up Mercedes-Benz będzie łączył styl i komfort z wrodzonymi walorami tego rodzaju pojazdów.

Samochód koncepcyjny Mercedes-Benz Klasa X „powerful adventurer” mierzy 1,90 m wysokości. Ma duże opony w rozmiarze 35 x 11,5, wysoki prześwit i atletyczny wygląd, który wzbudza respekt już na pierwszy rzut oka. To zasługa m.in. wlotu powietrza przedzielonego dwiema listwami - wizytówki SUV-ów spod znaku gwiazdy, osłon podwozia i błotników oraz matowych, karbonowych nadkoli. Umieszczona z przodu elektryczna wciągarka i metalowy hak z tyłu stanowią dodatkową deklarację wytrzymałości przyszłego pick-upa.

Progresywna stylistyka nadwozia prototypu manifestuje jego niezależny charakter i żądzę przygody w najczystszej postaci. Podobnie wnętrze - matowe, karbonowe elementy, lakierowane powierzchnie i odważna, współgrająca z lakierem kolorystyka podkreślają siłę, jaka drzemie w Klasie X. Wizerunek ten uzupełnia czarna tapicerka ze skóry nappa oraz skórzane elementy deseniem przypominające włókno węglowe. Wykończone czarną skórą boczki foteli zapewniają odpowiednie podparcie w każdym terenie, a jednocześnie są przyjemne w dotyku.

 

Klasa X: mocny silnik, wysoki komfort jazdy i wzorcowe bezpieczeństwo

Tradycyjnie w przypadku samochodów Mercedes-Benz, nabywcy Klasy X będą mogli wybierać spośród różnych zakresów wyposażenia, pozwalających na indywidualizację nadwozia oraz wnętrza samochodu. Dodatkowo, producent ze Stuttgartu zaoferuje gamę specjalnych akcesoriów, takich jak osłony przestrzeni ładunkowej czy dodatki stylizacyjne. Dzięki sprawdzonej strategii modułowej pick-up będzie dostępnymi z szeregiem elementów, które zdążyli docenić już nabywcy innych serii modelowych, od Klasy C do V - począwszy od znakomicie wykończonej kabiny i systemów multimedialnych aż po ergonomiczne, wygodne fotele. W rezultacie Klasa X zapewni typową dla Mercedesów, „domową” atmosferę i na nowo zdefiniuje pojęcie komfortu oraz postrzegalnej jakości w segmencie pick-upów średniej wielkości.

Model ustanowi również nowy standard pod względem rozwiązań łącznościowych. Dzięki modułowi komunikacji z pokładową kartą SIM jego użytkownik będzie mógł korzystać z wszechstronnych usług Mercedes me connect - łączyć się ze swoim samochodem za pomocą smartfona, tabletu lub komputera PC z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Lista standardowych usług Mercedes me obejmuje pomoc w razie wypadku i awarii oraz zarządzanie przeglądami, a na życzenie oferowane będą opcjonalne usługi zdalne, pozwalające na przykład przesłać do pojazdu cele nawigacji, sprawdzić miejsce parkowania albo ilość paliwa w zbiorniku.

Klasa X będzie dostępna w zróżnicowanej gamie silników. Topowy model otrzyma wysokoprężną jednostkę V6 połączoną ze stałym napędem na obie osie 4MATIC. Potężny moment obrotowy silnika zapewnia wysoką dynamikę jazdy zarówno na asfalcie, jak i poza nim. Układ napędowy korzysta z elektronicznego systemu trakcji, skrzyni rozdzielczej z przekładnią redukcyjną oraz dwóch blokad dyferencjałów. System kontroli trakcji i elektronicznie sterowane, uruchamiane w razie potrzeby blokady dyferencjałów kierują siłę napędową tam, gdzie przyczepność jest najlepsza. Aby bezpiecznie pokonać trudne przeszkody i wzniesienia w ekstremalnych warunkach terenowych, można zablokować tylny i centralny dyferencjał.

Mocarny układ napędowy i wytrzymała rama sprawiają, że ładowność nowego pick-upa będzie przekraczać 1,1 tony, a uciąg przyczepy sięgnie 3,5 tony - wystarczy do przewiezienia na przykład 4 m3 drewna opałowego na „pace” oraz holowania przyczepy z żaglówką. Specjalnie skonstruowane zawieszenie z szerokimi osiami, pięciodrązkową tylną osią i sprężynami śrubowymi oraz precyzyjnie dobrana konfiguracja amortyzatorów i sprężyn zapewnią wysoki komfort jazdy, zarówno na drodze, jak i w terenie. Pick-up z gwiazdą będzie imponować precyzją prowadzenia, zwinnością w zakrętach oraz wygodą tłumienia równości - co szczególnie przyda się w mieście.

Jak wszystkie modele Mercedes-Benz, tak i Klasa X ustanowi wzorce pod względem bezpieczeństwa. Model zaoferuje nowoczesne systemy wspomagające kierowcę, które w oparciu o dane z kamer, radarów oraz czujników ultradźwiękowych zwiększają komfort i bezpieczeństwo. Liczne z nich trafią do wyposażenia standardowego.

 

Mercedes wśród pick-upów: koncentracja na pięciu grupach nabywców

Klasa X połączy atuty pick-upów z postrzegalną jakością, komfortem, przyjemnością z jazdy i bezpieczeństwem typowymi dla samochodów z gwiazdą. W rezultacie pick-up Mercedesa wypełni lukę pomiędzy pojazdami prywatnymi i użytkowymi oraz tych o charakterze miejskim i terenowym. Jego atrakcyjność ma szansę przyciągnąć nie tylko dotychczasowych nabywców pick-upów poszukujących auta o bardziej osobowym charakterze, lepszych osiągach oraz wyższym poziomie komfortu i bezpieczeństwa, ale przede wszystkim tych, którzy dotychczas jeździli samochodem osobowym, SUV-em lub vanem. Potwierdzają to zakrojone na szeroką skalę badania rynku przeprowadzone przez Mercedes-Benz i wywiady z potencjalnymi klientami na docelowych rynkach.

Największy udział w rynku pick-upy średniej wielkości mają dzisiaj w Australii (14,1%). W Argentynie zbliża się on do 11,6%. Oznacza to, że w obu tych państwach w przybliżeniu co ósmy nowo rejestrowany samochód to właśnie 1-tonowy pick-up. W Brazylii pojazdy tej klasy stanowią niemal 5% rynku, w Niemczech - 0,5%, w Wielkiej Brytanii - 1,3%, w Turcji - 1,4%, a w Rosji - 0,8%.

Bazując na badaniach rynkowych, Mercedes-Benz określił pięć docelowych grup nabywców Klasy X - każda z nich ma różny udział w poszczególnych krajach. Pierwszą znaczącą grupą są rodziny prowadzące aktywny tryb życia i przywiązane do produktów premium. Pick-upów używają głównie w celu dotarcia do pracy, na zakupy, odwiezienia dzieci do szkoły oraz uprawiania sportu, na weekendowe wypady i wakacyjne podróże. Kluczowymi rynkami są tu: Brazylia, Argentyna, Australia i RPA.

Kolejną grupą nabywców Klasy X są miłośnicy przygód, żyjący w środowisku miejskim i uprawiający sporty na świeży powietrzu, takie jak jazda na nartach, na nartach wodnych, albo posiadający własną łódź. Potrzebują oni komfortowego samochodu premium do codziennego użytku, który jednocześnie zaoferuje im odpowiednią przestrzeń ładunkową oraz zdolności do holowania sprzętu rekreacyjnego. W tym przypadku chodzi głównie o rynki: Australii, RPA, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Poza tym pick-up Mercedesa ma szansę zainspirować świadomych trendów indywidualistów, którzy preferują produkty marek premium. Prowadzą oni niezależny tryb życia i oczekują pojazdu wyróżniającego się z tłumu, który poprzez swój unikalny styl podkreśli ich status oraz osobowość. Swojego samochodu używają na co dzień, do jazdy po mieście, wieczornych wyjść, wyjazdów weekendowych i aktywności sportowych. Kluczowymi rynkami w przypadku tej grupy klientów są: Niemcy, Wielka Brytania, RPA i Brazylia.

Czwarta grupa potencjalnych nabywców obejmuje właścicieli firm budowlanych, architektów i dostawców usług, którzy ze swojego auta korzystają w celach zawodowych i prywatnych: z jednej strony potrzebują komfortowego samochodu na dojazdy do spotkania z klientami, transportu pracowników, narzędzi i materiałów budowlanych, z drugiej chcą mieć auto do codziennej jazdy oraz weekendowych aktywności. Znaczące są tu rynki Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii i Argentyny.

Piątą grupę nabywców stanowią właściciele gruntów, tacy jak farmerzy bydła z Argentyny, brazylijscy rolnicy uprawiający soję czy winiarze z RPA. I oni używają swoich pick-upów zarówno w celach użytkowych, jak i prywatnych. Potrzebują pojazdu, który radzi sobie w terenie, jest pojemny i ma dużą siłę uciągu, ale jednocześnie zapewnia odpowiedni komfort w codziennych dojazdach oraz jako samochód rodzinny.

 

Produkcja w kooperacji z aliansem Renault-Nissan

Rynkowa premiera Mercedesa Klasy X w Europie nastąpi pod koniec 2017 roku. Nowa seria modelowa będzie pozycjonowana w atrakcyjnej cenie, a jej produkcja będzie odbywać się we współpracy z aliansem Renault-Nissan.

Produkcja Klasy X na rynki Europy, Australii i RPA ruszy w fabryce Nissana w Barcelonie w 2017 roku. Pierwsze egzemplarze na rynki Ameryki Łacińskiej zjadą z taśmy fabryki Renault w Cordobie w Argentynie w 2018 roku.

Wraz z wprowadzeniem Klasy X koncern Daimler AG poszerza zakres trwającej od 6 lat współpracy z aliansem Renault-Nissan. Strategiczny sojusz obu grup pozwala Mercedesowi w szybki i efektywny kosztowo sposób wejść do segmentu pick-upów średniej wielkości. Dodatkowo obie firmy korzystają na optymalnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych. Nissan jest drugim na świecie producentem pick-upów wagi średniej i ma ponad 80-letnie doświadczenie w produkcji oraz dystrybucji takich pojazdów.


Autor: Mercedes-Benz

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5.0 Liczba głosów: 1
INNE ARTYKUŁY
20c0677-015.jpg
2021-02-23 16:38:00
Nowy Mercedes-Benz Klasy C - Limuzyna i Kombi

Nowa Klasa C oferuje przyszłościową strefę komfortu na czasy globalnej transformacji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0668-0041.jpg
2021-02-17 16:25:00
EQA: komfortowy i zwinny w prowadzeniu – jak przystało na Mercedesa

Niebawem w salonach pojawi się pierwszy kompaktowy SUV na prąd marki Mercedes-EQ – model EQA.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0045-02.jpg
2021-02-04 18:36:00
Mercedes EQA od 199 900 zł

W salonach Mercedes-Benz można zamawiać już nowy, kompaktowy model Mercedes-EQ w 100% na prąd – EQA.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0579-129.jpg
2021-01-20 14:22:00
EQA: Elektryczny atleta w kompaktowym formacie

EQA – tak nazywa się nowy podstawowy model w świecie całkowicie elektrycznych samochodów Mercedes-EQ.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0001-015.jpg
2021-01-07 19:55:00
EQS z unikalnym systemem operacyjnym MBUX Hyperscreen

Imponujący wizualnie, wyjątkowo łatwy w obsłudze i niezwykle chętny do nauki: MBUX Hyperscreen to jeden z najważniejszych elementów EQS-a – nowego...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 42
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI