motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
12 grudnia 2019 08:24

Mercedes-Benz GLA: więcej charakteru, więcej przestrzeni, większe bezpieczeństwo

Mercedes-Benz GLA: więcej charakteru, więcej przestrzeni, większe bezpieczeństwo

Nowy GLA kompletuje obecną generację kompaktowych samochodów Mercedes-Benz jako ósmy taki model w ofercie.


Jednocześnie stanowi „bilet wstępu” do gamy SUV-ów z gwiazdą. W porównaniu z poprzednikiem może pochwalić się znacznie bardziej wyrazistym charakterem: z wysokością 1611 mm (1616 mm z relingami dachowymi) przewyższa go o ponad 10 cm. Odpowiednio wyższa, typowa dla SUV-ów pozycja za kierownicą łączy się z większą ilością miejsca nad głowami podróżujących z przodu. Znacznie wzrosła także przestrzeń na nogi z tyłu – i to pomimo faktu, że nowy GLA jest o 1,5 cm krótszy od poprzednika. Cechy typowe dla aut terenowych obejmują pionowy przedni pas, krótkie nawisy karoserii oraz osłony ochronne dookoła nadwozia pojazdu. Modele z napędem 4MATIC są standardowo wyposażone w pakiet Off-Road Engineering Package z dodatkowym trybem jazdy, funkcją kontroli prędkości zjazdu i animacjami parametrów terenowych na wyświetlaczu systemu multimedialnego, a w połączeniu z reflektorami MULTIBEAM LED – także ze specjalną funkcją terenowego oświetlenia.

 

Najważniejsze podstawowe informacje na temat nowego GLA

• Jest o ponad 10 cm wyższy od poprzednika, ale i o 1,5 cm krótszy;
• Oferuje więcej miejsca nad głowami z przodu i znacznie więcej miejsca na nogi z tyłu;
• Potrafi reagować w sytuacjach awaryjnych, gdy nie zrobi tego kierowca – standardowo montowany system aktywnego wspomagania hamowania Active Brake Assist w wielu sytuacjach może przeprowadzić autonomiczne hamowanie w celu uniknięcia kolizji lub złagodzenia jej skutków;
• Wzbogaca zakres pakietu wspomagania bezpieczeństwa jazdy, uzupełniając je np. o funkcje: asysty przy skręcaniu, tworzenia korytarza życia, ostrzegania przy wysiadaniu (ostrzega kierowcę o zbliżaniu się rowerzystów lub innych pojazdów) oraz ostrzegania o pieszych, gdy zostaną oni wykryci w pobliżu przejść dla pieszych;
• To podstawowy model w rodzinie SUV-ów Mercedes-Benz oraz sportowy, „life'stylowy” brat GLB;
• Odznacza się korzystnym współczynnikiem oporu powietrza Cd (od 0,28);
• W wersji 4MATIC standardowo oferuje pakiet Off-Road Engineering Package;
• Seryjnie oferuje intuicyjny w obsłudze system informacyjno-rozrywkowy MBUX (Mercedes-Benz User Experience);
• Zastępuje udany model: pierwsza generacja GLA trafiła do ponad miliona klientów;
• Premiera rynkowa modelu w Europie nastąpi wiosną 2020 r., a następnie trafi on na rynki USA i Chin.

Dzięki systemom wsparcia nowy GLA stawia też kolejny krok w zakresie aktywnego bezpieczeństwa. Udoskonalone systemy oferowane w ramach pakietu wspomagania bezpieczeństwa jazdy obejmują np. funkcje: asysty przy skręcaniu, tworzenia korytarza życia, ostrzegania przy wysiadaniu (ostrzega kierowcę o zbliżaniu się rowerzystów lub innych pojazdów) oraz ostrzegania o pieszych, gdy zostaną oni wykryci w pobliżu przejść dla pieszych. GLA jest w stanie zareagować, gdy nie zrobi tego kierowca. Aktywny asystent hamowania – Active Brake Assist – w wielu sytuacjach może przeprowadzić autonomiczne hamowanie, aby uniknąć kolizji lub ograniczyć jej skutki. System może również hamować z prędkości do ok. 60 km/h w przypadku wykrycia przed autem stojących pojazdów lub pieszych przechodzących przez jezdnię. W zależności od sytuacji pozwala to zapobiegać zderzeniom nawet przy prędkości do 50 km/h.

Nowy GLA pojawi się w europejskich salonach sprzedaży wiosną 2020 r. Dzięki globalnej obecności modelu Mercedes-Benz przewiduje, że w całym cyklu życia GLA stanie się jednym z najchętniej wybieranych aut kompaktowych z gwiazdą i w rankingu popularności uplasuje się tuż za Klasą A. Model jest produkowany w Rastatt (Niemcy), Hambach (Francja) i, na rynek lokalny, w Pekinie (Chiny).

Mocne i efektywne 4-cylindrowe silniki, najnowsze systemy wspomagania kierowcy, system multimedialny MBUX, a także kompleksowa kontrola komfortu ENERGIZING sprawiają, że nowy model ma wszystkie zalety obecnej generacji kompaktów Mercedesa. Równocześnie GLA odznacza się korzystną aerodynamiką – jego współczynnik oporu powietrza Cd wynosi od 0,28.

 

Pewny siebie i dynamiczny: design zewnętrzny

GLA ma wyraziste ogólne proporcje z krótkimi nawisami karoserii. Przedni pas płynnie łączy się tu ze słupkiem A i wizualnie zwartą kabiną pasażerską. Jego optyczną pewność siebie podkreślają przetłoczenia na masce wraz z kołami o średnicy do 20 cali, zamontowanymi na równi z zewnętrzną krawędzią nadkoli.

 

Znaczący postęp: wymiary kabiny i funkcjonalność

Pozycja siedząca kierowcy i pasażera z przodu jest wyższa i bardziej wyprostowana niż w poprzedniku, a zatem bardziej typowa dla SUV-ów. Kierowca i pasażer z przodu siedzą o 140 mm wyżej niż w Klasie A i 50 mm wyżej niż w Klasie B. W porównaniu z pierwszą generacją modelu poprawiono również widoczność we wszystkich kierunkach – głównie dzięki zoptymalizowanemu przekrojowi słupków dachowych, które teraz zasłaniają mniejszy obszar.

Jednym z głównych celów projektantów nowego GLA były jego wartości użytkowe. Położenie wzdłużne tylnych siedzeń można opcjonalnie regulować w zakresie 14 cm, a ich oparcie ustawić bardziej pionowo, co pozwala wygospodarować dodatkową przestrzeń na przedmioty takie jak duże pudełka. Nawet wtedy z tyłu pozostaje jeszcze dużo miejsca dla jednej lub dwóch osób, ponieważ oparcia siedzeń w tym wariancie są dzielone w proporcji 40:60. Ponadto oparcia kanapy mogą być dzielone w stosunku 40:20:40, a standardowe wyposażenie obejmuje podłogę bagażnika o regulowanej wysokości.

 

Czysto i schludnie: nowa funkcja myjni samochodowej

Jako pierwszy model w swojej klasie nowy GLA ma funkcję myjni samochodowej, znaną już ze swojego starszego brata – GLS-a. Za pomocą jednego przycisku lusterka zewnętrzne zostają złożone, a szyby w drzwiach i przesuwany dach – zamknięte. Informacje z czujnika deszczu są wówczas ignorowane, więc wycieraczki pozostają wyłączone. Klimatyzacja przełącza się w tryb recyrkulacji powietrza, a po kilku sekundach wyświetlany jest obraz z przedniej kamery zestawu kamer 360° (o ile takowy jest w wyposażeniu danego egzemplarza), aby pomóc kierowcy podczas wjazdu do myjni. Ustawienia te są automatycznie dezaktywowane, gdy kierowca wyjeżdża z myjni i przekracza prędkość 20 km/h.

 

Wyjątkowy komfort na długich trasach i mnóstwo radości z jazdy: zawieszenie

Przednia oś nowego GLA korzysta z kolumn typu MacPherson. Zastosowanie wahaczy poprzecznych kutych z aluminium pozwala zmniejszyć masę auta i masy nieresorowane. Zwrotnice wykonane są jako odlewy aluminiowe.

Z tyłu nowy GLA ma zaawansowaną oś czterodrążkową, skonfigurowaną pod kątem maksymalnej stabilności jazdy, jakości resorowania oraz dynamiki wzdłużnej i poprzecznej. Tylną oś zamontowano na ramie pomocniczej odizolowanej od nadwozia za pomocą gumowych tulei, dzięki czemu z zawieszenia na nadwozie przenoszonych jest mniej drgań.

Rozstaw kół względem poprzednika wzrósł o ponad 4 cm – do 1605 i 1606 mm (odpowiednio, przód i tył). Większe nadkola i większa średnica kół (obręcze od 17 do 20 cali) przekładają się na większy prześwit (143 mm, + 9 mm).

 

Większa przyczepność, gdy trzeba: napęd na wszystkie koła 4MATIC

Opcjonalnie nowy GLA może być wyposażony w stały napęd na wszystkie koła 4MATIC z całkowicie zmiennym rozdziałem momentu obrotowego pomiędzy osiami. Komponenty układu 4MATIC obejmują przystawkę odbioru mocy zintegrowaną ze zautomatyzowaną dwusprzęgłową skrzynią biegów oraz mechanizm różnicowy tylnej osi ze sprzęgłem wielopłytkowym. Sprzęgło składa się z sześciu talerzy (12 powierzchni ciernych) z powłoką z włókna węglowego i jest w stanie przenosić moment obrotowy o wartości nawet 1000 niutonometrów. Do stopnia jego zużycia przystosowano mechanizm automatycznej regulacji.

W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, w którym zastosowano układ hydrauliczny, w nowym GLA sprzęgło jest napędzane elektromechanicznie. Podczas normalnej w programach Eco/Comfort bazowy rozkład momentu (oś przednia:oś tylna) wynosi 80:20, a w programie Sport – 70:30. W trybie terenowym sprzęgło działa jak blokada międzyosiowego mechanizmu różnicowego, a podstawowy rozkład siły napędowej wynosi 50:50.

 

Przydatny w lekkim terenie: pakiet Off-Road Engineering Package

Modele 4MATIC są standardowo wyposażone w pakiet Off-Road Engineering Package, obejmujący m.in.

• specjalną funkcję oświetlenia terenowego (w połączeniu z reflektorami MULTIBEAM LED; szeroki strumień światła ułatwia dostrzeżenie przeszkód w wymagającym terenie podczas jazdy w ciemności, z prędkością do 50 km/h);

• dodatkowy terenowy tryb jazdy (dostosowuje nie tylko charakterystykę napędu 4MATIC, ale i dostarczanie mocy silnika oraz sterowanie ABS-em);

• animacje parametrów terenowych na środkowym ekranie (m.in. przechył);

• funkcję regulacji prędkości zjazdu (DSR), działającą w zakresie prędkości ok. 2-18 km/h.

 

Mocne i efektywne: silniki

Nowy GLA korzysta z 4-cylindrowych jednostek benzynowych i wysokoprężnych, które na potrzeby nowej generacji kompaktowych Mercedesów zostały całkowicie zmodernizowane. W porównaniu z poprzednią generacją silników charakteryzują się znacznie wyższą mocą oraz lepszą efektywnością. W planach jest także lokalnie bezemisyjny model
z hybrydowym układem napędowym plug-in trzeciej generacji.

Bazowy wariant GLA 200 korzysta z 1,33-litrowego silnika benzynowego o mocy 163 KM z funkcją odłączania cylindrów przy częściowym obciążeniu.


Autor: Daimler Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
20c0677-015.jpg
2021-02-23 16:38:00
Nowy Mercedes-Benz Klasy C - Limuzyna i Kombi

Nowa Klasa C oferuje przyszłościową strefę komfortu na czasy globalnej transformacji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0668-0041.jpg
2021-02-17 16:25:00
EQA: komfortowy i zwinny w prowadzeniu – jak przystało na Mercedesa

Niebawem w salonach pojawi się pierwszy kompaktowy SUV na prąd marki Mercedes-EQ – model EQA.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0045-02.jpg
2021-02-04 18:36:00
Mercedes EQA od 199 900 zł

W salonach Mercedes-Benz można zamawiać już nowy, kompaktowy model Mercedes-EQ w 100% na prąd – EQA.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0579-129.jpg
2021-01-20 14:22:00
EQA: Elektryczny atleta w kompaktowym formacie

EQA – tak nazywa się nowy podstawowy model w świecie całkowicie elektrycznych samochodów Mercedes-EQ.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
21c0001-015.jpg
2021-01-07 19:55:00
EQS z unikalnym systemem operacyjnym MBUX Hyperscreen

Imponujący wizualnie, wyjątkowo łatwy w obsłudze i niezwykle chętny do nauki: MBUX Hyperscreen to jeden z najważniejszych elementów EQS-a – nowego...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 42
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI