motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
14 sierpnia 2021 16:43

Lamborghini Countach LPI 800-4

Podczas obchodów 50. rocznicy powstania modelu Countach, na targach The Quail: A Motorsports Gathering w USA został zaprezentowany model Countach LPI 800-4.


Wizjonerska, futurystyczna będzie wyprodukowana tylko w 112 egzemplarzach. Jest przykładem legendarnego designu i inżynierii Countacha w czystej i nowatorskiej interpretacji. Wizjonerski projekt spotyka się z technologią przyszłości: hybrydowy silnik V12 z 48-woltowym silnikiem elektrycznym i technologią super-kondensatorów dostarczających 780 KM z jednostki termicznej i 34 KM z jednostki elektrycznej. Automobili Lamborghini przedstawia Countach LPI 800-4: futurystyczną, limitowaną edycję składającą hołd kultowemu statusowi Countacha jako rewolucyjnego łamacza zasad projektowania i technologii, odtworzonego na potrzeby XXI wieku.

Jego purystyczne linie są natychmiast rozpoznawalne ze spuścizny Countach. Dzięki wolnossącemu silnikowi V12 w połączeniu z hybrydową technologią super-kondensatorów Lamborghini Countach LPI 800-4 zachowuje niepowtarzalne wrażenia i dźwięk V12 z zamontowanej jednostki napędowej Longitudinale Posteriore (LP) w połączeniu z technologią hybrydową (I) opracowaną dla Siána. Dostarczając 814 KM jako maksymalną łączną moc (zaokrągloną do 800 w nazwie) z wolnossącej jednostki napędowej (780 KM) i silnika elektrycznego (34 KM) do stałej skrzyni biegów z napędem na cztery koła, LPI 800-4 osiąga szczytowe osiągi Lamborghini.

Przyspieszenie do 100 km/h w zaledwie 2,8 sekundy, 0-200 km/h w 8,6 sekundy i prędkość maksymalna 355 km/h.

- Countach LPI 800-4 to wizjonerski samochód chwili, podobnie jak jego poprzednik”, mówi prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini Stephan Winkelmann. - Jedna z najważniejszych ikon motoryzacji, Countach nie tylko ucieleśnia założenia projektowe i inżynieryjne Lamborghini, ale reprezentuje naszą filozofię odkrywania granic na nowo, osiągania nieoczekiwanych i niezwykłych oraz, co najważniejsze, bycia „rzeczą marzeń”. Countach LPI 800-4 składa hołd temu dziedzictwu Lamborghini, ale nie jest retrospektywnym: wyobraża, jak kultowy Countach z lat 70. i 80. mógł ewoluować w elitarny supersportowy model tej dekady. Podtrzymuje tradycję Lamborghini polegającą na patrzeniu w przyszłość, odkrywaniu nowych rozwiązań projektowych i technologicznych, jednocześnie celebrując DNA naszej marki. To Lamborghini, które z natury wyraża trwałą i emocjonalną moc marki: zawsze inspirujące i ekscytujące, aby zobaczyć, usłyszeć, a przede wszystkim jeździć”.

 

Countach – patriarcha nowoczesnego designu supersportowych samochodów

Lamborghini Countach LPI 800-4 jest natychmiast rozpoznawalny jako wzniosły potomek pokoleń Countach: świadectwo trwałego wpływu oryginalnego projektu Countach, który stał się samochodem plakatowym lat 80. i symbolem ultra-cool motoryzacji i stylu życia. Przydomek Countach – odpowiedni wyraz zaskoczenia i zachwytu w dialekcie piemonckim i wymawiany „Coon-tach” – jest jedną z niewielu nazw modeli Lamborghini niezwiązanych z bykami.

- Pierwszy Countach jest obecny w naszym Centro Stile jako model od kilku lat”, wyjaśnia Mitja Borkert, szef Centro Stile. - Kiedy na to patrzę, przyprawia mnie o gęsią skórkę i jest idealnym przypomnieniem dla mnie i całego zespołu projektowego, aby projektować każde przyszłe Lamborghini w wizjonerski i futurystyczny sposób. To niepodlegająca negocjacjom część naszego DNA, esencja, jeśli tak zechcesz. Pierwszy Countach ukształtował DNA designu Lamborghini jak żaden inny samochód; nowy Countach przenosi ten niekonwencjonalny i ostry charakter w przyszłość”.

Charakterystyczna sylwetka Countacha z podstawową linią biegnącą od przodu do tyłu, ostrymi kątami i liniami oraz charakterystycznym klinowym kształtem, innowacyjnym nowoczesnym supersportowym designem, a także przyszłymi modelami Lamborghini. Countach LPI 800-4 rozwija charakterystyczne linie pięciu modeli Countach przez prawie 20 lat, skoncentrowane na najczystszej realizacji kultowego designu motoryzacyjnego.

Ostateczny zarys jest czysty i uporządkowany, z odniesieniami do pierwszej wersji produkcyjnej LP 500 i LP 400. Nadając LPI 800-4 charakterystyczną twarz Countach, inspirację zaczerpnięto z edycji Quattrovalvole w wyrazistych liniach przedniej maski z długą, niską prostokątną osłoną chłodnicy i reflektorami, a także w nadkolach z ich sześciokątnym motywem. Ostre nachylenie przedniej szyby przyjmuje proste linie przypominające oryginalny Countach, przylegając do mocnej, czystej linii przód-tył. Poza czystymi liniami nie ma stałego tylnego skrzydła, a wloty powietrza są płynnie wkomponowane w mocne barki samochodu, ozdobione charakterystycznymi „skrzelami” Countacha. Kultowe i aerodynamicznie mocne wloty powietrza NACA są wycięte w bokach i drzwiach Countach LPI 800-4, podczas gdy charakterystyczne linie Periscopio biegnące przez dach do tyłu samochodu, szczególnie charakterystyczne, gdy patrzy się z góry, wydają się unosić w kierunku tyłu z auta.

Countacha LPI 800-4 jest natychmiast rozpoznawalny po charakterystycznym odwróconym kształcie klina, z tylnym zderzakiem o niższej, bardziej smukłej linii i wzorem „hexagonita” kształtującym trzyczęściowe tylne światła. LPI 800-4 ma cztery mocne rury wydechowe z rodziny Countach, połączone w tylnym dyfuzorze z włókna węglowego. Dostęp dla kierowcy i pasażera odbywa się oczywiście przez niesławne drzwi nożycowe, po raz pierwszy wprowadzone w Countach i które stały się sygnaturą Lamborghini V12.

 

Inżynieria wydajności dla nowej ery

Silnik V12 Countacha jest tak samo legendarny jak jego konstrukcja. Montowany wzdłużnie z tyłu wraz z układem kabiny z przodu, oryginalny Countach posiadał zamontowane z boku chłodnice z Formuły 1; skierowana do przodu skrzynia biegów i technologia rurowej ramy przestrzennej. Był tak samo rewolucyjny w swoim podejściu do inżynierii samochodów sportowych, jak w swoim zdumiewającym wyglądzie, z położeniem silnika wybranym ze względu na rozkład masy i wyważenie oraz oczywiście 12-cylindrowe, które zapewniały najbardziej emocjonujące osiągi. Countach opracował najlepsze dostępne technologie, aby wyprodukować niezwykły samochód: ta wizjonerska filozofia znajduje odzwierciedlenie w Countach LPI 800-4, będącym szczytem obecnych technologii i inżynierii Lamborghini w celu uzyskania osiągów, jakich oczekuje się od Countacha w 2021 roku.

- Zespół inżynierów, który opracował oryginalny Countach, rozwinął pionierskie podejście techniczne Lamborghini, dostarczając nieoczekiwane innowacje i najlepsze osiągi dostępne w samochodzie produkcyjnym” – mówi dyrektor ds. technologii Lamborghini, Maurizio Reggiani. - Ten duch nieodłącznie napędza prace badawczo-rozwojowe Lamborghini, czego efektem jest pionierska technologia hybrydowa w LPI 800-4 oraz emocjonujące wrażenia z jazdy i najwyższe osiągi, jakich oczekuje się od flagowego Lamborghini V12”.

6,5-litrowy silnik Lamborghini V12 o mocy 780 KM jest połączony z 48-woltowym silnikiem elektrycznym zamontowanym bezpośrednio na skrzyni biegów, zapewniając dodatkowe 34 KM dla natychmiastowej reakcji i zwiększenia wydajności: to innowacyjna i unikalna architektura Lamborghini opracowana dla Siána, to jedyna technologia mild-hybrid, która tworzy bezpośrednie połączenie między silnikiem elektrycznym a kołami, zachowując zachowanie czystego silnika V12. Silnik elektryczny jest zasilany super-kondensatorem zapewniającym trzykrotnie większą moc w porównaniu z akumulatorem litowo-jonowym o tej samej wadze.

Jednoczęściowe podwozie i wszystkie panele nadwozia są z włókna węglowego, co zapewnia optymalną lekkość i wyjątkową sztywność skrętną: Countach LPI 800-4 ma suchą masę 1595 kg przy stosunku suchej masy do mocy 1,95 kg /KM.

Widoczne zewnętrzne elementy z włókna węglowego są dostępne w przednim spoilerze, wokół przedniej szyby i lusterek bocznych, wlotach powietrza na pokrywie maski silnika oraz w panelu wahacza i są zawsze obecne w określonych detalach wnętrza.

Ruchome otwory wentylacyjne wykonane w najnowocześniejszej technologii druku 3D oraz fotochromatyczny dach – zmieniający się z litego na przezroczysty za naciśnięciem przycisku – przypominają, że ten samochód, mimo swojej historycznej inspiracji, jest przyszłością.

 

Światowy debiut na The Quail: A Motorsports Gathering, USA

Countach LPI 800-4 został zaprezentowany w The Quail w USA w dedykowanym kolorze Bianco Siderale, zawierającym nutę perłowego błękitu i przypominający Countach LP 400 S Ferruccio Lamborghini, wraz z czerwono-czarnym skórzanym wnętrzem. Wnętrze nawiązuje również do designu oryginalnego Countacha w kontekście nowoczesnego samochodu. Klasyczna i luksusowa skóra ma geometryczne przeszycia na specjalnie zaprojektowanych komfortowych fotelach i desce rozdzielczej, z kwadratowym motywem nawiązującym do odważnego stylu i optymizmu wzornictwa i technologii z lat 70.

Obręcze kół Countach LPI 800-4 20” (przód) i 21” (tył) zostały stworzone w stylu „telefonicznym” lat 80., wyposażone w tarcze hamulcowe z ceramiki węglowej i opony Pirelli P Zero Corsa.

Właściciele ekskluzywnej limitowanej edycji Countach LPI 800-4 mogą wybierać spośród wielu tradycyjnych opcji lakierowania nadwozia, głównie w jednolitych kolorach, takich jak kultowy Impact White, Giallo Countach i Verde Medio. Poza tym współczesna paleta oferuje nowoczesne obrazy, głównie w kolorach metalicznych, takich jak Viola Pasifae czy Blu Uranus.

Centralny ekran dotykowy HDMI o przekątnej 8,4 cala, unikalny dla LPI 800-4, zarządza elementami sterującymi samochodu, w tym łącznością i Apple CarPlay. Zawiera również unikalny przycisk zatytułowany „Stile” (Projekt): wciśnięty, wyjaśnia filozofię projektowania Countach uprzywilejowanym odbiorcom.

Wyprodukowany w serii 112 sztuk, numer oznacza wewnętrzną nazwę projektu „LP 112” używaną podczas rozwoju oryginalnego Lamborghini Countach. Countach LPI 800-4 będzie dostarczany właścicielom na całym świecie od pierwszego kwartału 2022 r.

 

Dane techniczne – Lamborghini Countach LPI 800-4

PODWOZIE I NADWOZIE
Podwozie
Monocoque z włókna węglowego z aluminiowym przodem i tyłem;
Nadwozie
Pełna karoseria zewnętrzna i wykończenia wewnętrzne (tylne panele, drzwi) panele, tunel, bagażnik) z włókna węglowego;
Tylny spojler sterowany elektronicznie z 3 pozycjami;Kierowcy, pasażera, boczne poduszki powietrzne. Poduszki powietrzne kolan tylko dla konkretnych rynków;

 

SILNIK SPALINOWY

Typ V12, 60°, MPI

Pojemność 6498 ml

4 zawory na każdy cylinder

Zmienne fazy rozrządu sterowane elektronicznie

Moc maksymalna 780 KM (574 kW) przy 8500 obr/min

Moc właściwa 120 KM/l (88,3 kW/l)

Maksymalny moment obrotowy 720 Nm przy 6750 obr./min

Prędkość obrotowa silnika, maksymalna 8700 obr/min

Klasa emisji EURO 6 - LEV 3

Katalizatory z sondą lambda


ZASILACZ ELEKTRYCZNY 

Napięcie super-kondensatora 48 V

Maksymalny prąd roboczy 600A

Maksymalna moc 34 KM

Maksymalny moment obrotowy 35 Nm

 

NAPĘD

Rodzaj przekładni 4WD z Haldex generacja IV

Skrzynia biegów 7-biegowa ISR, z e-maszyną zainstalowaną na tylnych kołach

Sprzęgło Suche sprzęgło dwutarczowe, Ø 235 mm (9,25 cala)

Prędkość maksymalna 355 km/h (221 mph)

Przyspieszenie 0-100 km/h [0-62 mil/h] - 2,8 sek.

Przyspieszenie 0-200 km/h [0-124 mil/h] - 8,6 sek.

Hamowanie 100-0 km/h [62-0 mil/h] - 30 m

 

WYMIARY I WAGA

Rozstaw osi 2700 mm (106,30 cala)

Długość całkowita 4870 mm (191,73 cala)

Całkowita szerokość (bez/włączając lusterka) 2099 mm (82,64 cala)/2265 mm (89,17 cala)

Wysokość całkowita 1139 mm (44,84 cala)

Rozstaw kół (przód-tył) 1784 mm (70,23 cala) – 1709 mm (67,28 cala)

Sucha masa 1595 kg (3516 funtów)

Dopuszczalna masa całkowita 2100 kg (4630 funtów)

Rozkład masy
(przód -- tył)
43% - 57%

 

POJEMNOŚCI

Zbiornik paliwa 70 litrów

Olej silnikowy 13 litrów

Płyn chłodzący silnik 25 litrów

Bagażnik 63 litry

 

ZUŻYCIE cykl NEDC

Cykl miejski Oczekuje na homologację

Cykl pozamiejski Oczekuje na homologację

Łączone Oczekujące na homologację

Emisja CO2 Oczekuje na homologację


Autor: TheNewsMarket.com

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
585581.jpg
2021-05-27 14:49:00
Nowe Lamborghini Huracán Super Trofeo EVO2: wyścigi w dobrym stylu

Lamborghini Squadra Corse prezentuje nową wersję samochodu, który będzie ścigał się w Super Trofeo od 2022 roku.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
581760.jpg
2021-03-30 14:39:00
Lamborghini Urus: 6 trybów jazdy, aby cieszyć się Super SUV-em na 6 różnych sposobów

Lamborghini Urus nadal zapewnia dynamikę, z której mogą cieszyć się zarówno kierowcy, jak i pasażerowie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
572511.jpg
2020-11-18 18:40:00
Zadebiutował Huracan STO

V10, moc 640 KM, 565 Nm przy 6500 obr./min, od zera do setki - 3 sekundy, a do 200 km/h - 9 sekund.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
566155.jpg
2020-07-29 21:35:00
Essenza SCV12 -hiper-samochód opracowany przez Lamborghini Squadra Corse

To najmocniejszy jak dotąd wolnossący silnik V12 Lamborghini: ponad 830 KM.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
562588.jpg
2020-06-17 17:51:00
Automobili Lamborghini przedstawia Urus Pearl Capsule

Automobili Lamborghini przedstawia Urusa w nowej edycji designu, Pearl Capsule - początek nowych przygód w kolorze i funkcjach dla SUV Lamborghini Super.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI