motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
13 sierpnia 2020 13:34

Klasa S - komfortowa podróż przy zachowaniu dobrej formy

Klasa S - komfortowa podróż przy zachowaniu dobrej formy

Szczególną atrakcję limuzyny stanowi deska rozdzielcza – to zasługa nowej architektury, nowoczesnego wzornictwa i ergonomicznie umieszczonego wyświetlacza.


We wnętrzu nowej Klasy S nowoczesny luksus wznosi się na kolejny poziom. Jej projektanci zadbali o przyjemną atmosferę w stylu komfortowego salonu, charakteryzującą się elegancją, wysoką jakością i dobrym doświetleniem. Szczególną atrakcję limuzyny stanowi deska rozdzielcza – to zasługa nowej architektury, nowoczesnego wzornictwa i ergonomicznie umieszczonego wyświetlacza. Ale dobre samopoczucie sięga jeszcze głębiej: wysoki komfort jazdy i niski poziom hałasu, a także szeroka gama programów ENERGIZING sprawiają, że Klasa S dba o dobre samopoczucie podróżujących. Ich dobra forma to również zasługa skutecznego systemu filtrowania powietrza, który swoje umiejętności sygnalizuje nową nazwą – ENERGIZING AIR CONTROL.

Klasa S od zawsze była miejscem służącym do odbywania wygodnych podróży i zrelaksowanej pracy. Wraz z nową generacją wnętrze modelu w pełni zamienia się w swoisty azyl pomiędzy domem a miejscem pracy. Zarówno w przypadku przedniego, jak i tylnego rzędu foteli zwiększono niemal wszystkie wymiary powiązane z komfortem. Dotyczy to obu wariantów Klasy S: z krótkim i długim rozstawem osi. Dopełnieniem poczucia przestronności jest rewolucyjna aranżacja kabiny, w tym nawiązania do architektury wnętrz oraz wystroju jachtów. Poza nawet pięcioma ekranami kluczowe są tu imponujące elementy ozdobne na desce rozdzielczej oraz w tylnej części wnętrza (z pakietem First Class). Na szczególnie uwagę zasługuje fornir z otwartymi porami, na który nałożone są delikatne, dopasowane do kształtu drewna intarsje z prawdziwego aluminium.

Technika LED pozwala na interaktywne oświetlenie wnętrza: aktywne oświetlenie otoczenia jest teraz zintegrowane z systemami wspomagającymi kierowcę i może wizualnie uzupełniać ostrzeżenia. Na przykład Aktywny asystent martwego pola ostrzega przed zagrożeniem kolizją za pomocą animacji czerwonego światła. Ponadto oświetlenie może przekazywać informacje zwrotne, na przykład podczas obsługi klimatyzacji lub korzystania z asystenta głosowego aktywowanego hasłem „Hej Mercedes”.

Co więcej, aktywne oświetlenie otoczenia jest zintegrowane z kontrolą komfortu ENERGIZING, opartą na koncepcji „Fit & Healthy” (z ang. w formie i zdrowo). Za dotknięciem przycisku lub za pomocą polecenia głosowego uruchamia ona programy tematyczne łączące działanie zaawansowanych systemów komfortu Klasy S. Jednocześnie system tworzy we wnętrzu odpowiednią atmosferę – na przykład orzeźwiającą w przypadku zmęczenia lub relaksującą w przypadku podwyższonego poziomu stresu. Trener ENERGIZING COACH sugeruje nawet odpowiedni program w oparciu o dane samochodu i te dotyczące podróży. W ramach swojego inteligentnego algorytmu uwzględnia również informacje o jakości snu oraz poziomie stresu – jeśli tylko kierowca ma odpowiedni smartfon lub nosi urządzenie ubieralne.

„Nabywcy Klasy S są bardzo wymagający. Wraz z nową generacją modelu oferujemy im zupełnie nowe, luksusowe doświadczenie. Za podstawę służy tu nasza filozofia projektowania – »zmysłowej przejrzystości« – oraz nasze absolutne zaangażowanie w jakość i dbałość o szczegóły. Efektem jest rewolucyjne doświadczenie, które łączy się z cyfrowym i analogowym luksusem” – Hartmut Sinkwitz, szef ds. projektowania wnętrz.

„W dzisiejszych czasach definicja luksusu sprowadza się do wszechstronnego wyrafinowania. Luksusowe wrażenia z jazdy zależą od wielu czynników i muszą oddziaływać na wszystkie zmysły. Obejmuje to nie tylko niemal bezgłośną podróż, ale też ułatwianie klientom życia, na przykład poprzez intuicyjną obsługę oraz kompleksową łączność, która pozwala zaoszczędzić sporo czasu” – Dirk Fetzer, menedżer produktu Klasy S.

 

Przegląd najważniejszych funkcji

Rewolucyjna aranżacja kabiny przywołuje skojarzenia z architekturą wnętrz i elementami wystroju jachtów. Nowa Klasa S jest zgodna z sześcioma wytycznymi kodu projektowego zdefiniowanego dla Mercedes-Benz: „Niespodziewane chwile”. Nowa koncepcja doświadczeń użytkownika i nowa architektura wnętrza, która tworzy atmosferę przestronnego salonu.

Cała deska rozdzielcza łączy się z frontową częścią ozdobną

Duże wyświetlacze, centralny ekran ma teraz pionową orientację

 

„Stymulowanie kontrastów”:

Jasne kontra ciemne powierzchnie

Wizualna miękkość (skóra) kontra twarde powierzchnie (lakier fortepianowy)
Masywna deska rozdzielcza kontra surowe powierzchnie wyświetlaczy

 

„Zjawiskowe proporcje”

Duże elementy ozdobne sprawiają, że wysokojakościowe drewno zyskuje mocny wyraz i odpowiada za definiowanie proporcji kokpitu.

 

„Swoboda kształtu”

Układ elementów wykończeniowych bazuje na płynnych liniach

Centralny ekran „opiera się” o deskę rozdzielczą i na konsoli środkowej płynnie przechodzi z geometrii dwu- do trójwymiarowej

Przejście wyświetlacza w elementy ozdobny typu „czarny panel” podkreśla „wisząca” belka z górnym panelem sterowania.

 

„Znacząca grafika”

Nowe elementy designu – w tym cztery smukłe, centralne otwory wentylacyjne z poziomo zamontowanymi regulatorami

Dwa wąskie, pionowe otwory wentylacyjne po bokach deski rozdzielczej

Minimalistyczny, nowoczesny wygląd wnętrza podkreśla systematyczne zmniejszanie liczby elementów sterujących; tyle przycisków, ile potrzeba – a przy tym jak najmniej

Grupowanie w klastrach (np. przełączniki regulacji fotela)

Projekt graficzny oświetlenia otoczenia (szczegóły poniżej), aktywne oświetlenie otoczenia za płaszczyzną „czarnego panelu”

 

„Naturalne atrakcje”

Nowa generacja foteli o „płynnym”, trójwymiarowym designie

Duży, drewniany element ozdobny przypominający wodospad między pasażerami tylnych foteli (w przypadku pojedynczych siedzeń)

Kierownica z ramionami, których wzornictwo nawiązuje kształtem do kielichów eleganckich kwiatów

Przyjemna atmosfera w dzień i w nocy – za sprawą aktywnego oświetlenia otoczenia:

Światło otacza wszystkich podróżujących (nastrojowe oświetlenie emitowane również z górnego panelu obsługi oraz z

tylnej części przednich siedzeń)

Diody LED rozmieszczono w światłowodach co 1,6 cm (łącznie ok. 250 diod)

Sterowanie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem CAN-BUS

Światłowody i filtr rozpraszający pozwalają na progresję kolorów oraz realizację subtelnych animacji typu „świetlna pogoń”

Jasność dziesięciokrotnie większa niż wcześniej (200 kandeli na m2), oświetlenie jest dobrze widoczne nawet w świetle dziennym; automatyczne przełączanie pomiędzy trybem dziennym i nocnym w zależności od jasności otoczenia

Kolory i jasność (20 poziomów) można regulować za pomocą MBUX-a lub asystenta głosowego

Dodatkowe funkcje aktywnego oświetlenia otoczenia (opcja): funkcja ostrzegawcza (integracja z systemami  wspomagającymi kierowcę), animacja czerwonego światła, np. w połączeniu z Asystentem utrzymania pasa ruchu i Asystentem hamowania, a także współpraca z systemem ostrzegania przy wysiadaniu.

 

Informacje zwrotne z zakresu obsługi

Zmiana temperatury wentylacji w poszczególnych strefach wyzwala widoczny impuls świetlny

Asystent głosowy „Hej Mercedes” animuje odpowiednią pozycję siedzenia, np. gdy system spodziewa się polecenia głosowego

Integracja z kontrolą komfortu ENERGIZING (odpowiednie schematy kolorystyczne w zależności od wybranego programu).

 

Nowo zaaranżowana i bardziej zaawansowana kontrola komfortu ENERGIZING:

Zintegrowane innowacje Klasy S, takie jak aktywne oświetlenie otoczenia, duże wyświetlacze i nowe widoki z animacjami o wysokiej rozdzielczości

Bardziej wyraziste działanie programów (Odświeżenie, Witalność, Ciepło, Radość, Komfort)

Elastyczniejsze uruchamianie poszczególnych funkcji w ramach danego programu

Tryb „Dołącz”: pasażer może dołączyć do trwającego programu

Tryb „Udostępnij”: własny program można zasugerować innym pasażerom

Wyłączne (częściowo) korzystanie z systemów komfortu, np. specjalna sekwencja masażu w programie „Witalność”

Integracja asystenta głosowego „Hej Mercedes”: na przykład stwierdzenie typu „Jestem zestresowany” automatycznie uruchomi program „Radość” o charakterze regeneracyjnym

Tło dźwiękowe w jakości surround, dostosowane do każdego programu i specjalnie zaprojektowane przez agencję dźwiękową

ENERGIZING COACH: zaleca programy ENERGIZING w oparciu o dane pojazdu i te dotyczące podróży. Jeśli kierowca ma odpowiednie urządzenie ubieralne, algorytm uwzględnia również informacje o jakości snu i poziomie stresu.

 

Mocny system filtrowania powietrza:

ENERGIZING AIR CONTROL: nowy system filtrowania powietrza, szczególnie skuteczny w przypadku kurzu, pyłków i zapachów

Wskaźnik jakości powietrza (zależnie od rynku)

Pakiet AIR BALANCE z jonizatorem i aktywnym rozpylaczem zapachów, ze specjalnym zapachem opracowanym dla Klasy S

„Szyta na miarę” ergonomia dla kierowcy i pasażerów w obu wersjach Klasy S – z krótkim i długim rozstawem osi:

Znaczące zwiększenie wymiarów wnętrza z przodu i z tyłu

 

Wyrafinowana koncepcja wymiarów:
Wyrównanie osi symetrii układu kierowniczego i fotela kierowcy: symetryczna pozycja dla wszystkich typów sylwetki

Modyfikacja sprężyny regulacyjnej kierownicy i siedzenia kierowcy: możliwość jeszcze bardziej indywidualnego ustawienia siedzenia

Chwyt kierownicy przesunięty nieco wstecz: jeszcze wygodniejsza pozycja dla osób, które siedzą wysoko

Automatyczna regulacja foteli i kierownicy: ADAPT

Kierowca musi tylko podać swój wzrost w MBUX-ie lub asystentowi głosowemu

ADAPT oblicza optymalną pozycję za kierownicą dla wprowadzonego wzrostu i odpowiednio dostosowuje pozycję fotela oraz kierownicy i lusterek bocznych; oczywiście możliwe jest doprecyzowanie

Funkcja opracowana na bazie cyfrowych modeli człowieka i zweryfikowana w badaniach z udziałem prawdziwych kierowców

Intuicyjny wyświetlacz i koncepcja obsługi (zobacz: „Poznaj Klasę S cyfrowo: mój MBUX”)

 

Kontrola linii wzroku podczas „cyfrowego egzaminu na prawo jazdy”:

Odblaskowe właściwości elementów wnętrza są optymalizowane za pomocą wysokiej rozdzielczości wizualizacji, generowanych przez wydajne komputery

Na podstawie reprezentatywnego zbioru cyfrowych modeli człowieka komputer oblicza pozycje na wszystkich siedzeniach i bada linie wzroku z odpowiednich punktów.

 

Komfortowe siedzenia z licznymi możliwościami regulacji i wieloma detalami zwiększającymi komfort:

Zupełnie nowy zagłówek (w szczególności więcej miejsca na wysokości kolan z tyłu w całkowicie rozłożonej pozycji)

Znacznie poszerzony zakres/kąt regulacji rozkładanego fotela

 

Szeroka gama detali poprawiających komfort:

Kinetyka fotela ENERGIZING po raz pierwszy dostępna w Klasie S: wspiera ortopedycznie korzystne zmiany pozycji poprzez drobne korekty nachylenia siedziska i oparcia

Komfortowe poduszki otulające szyje podróżujących na tylnych fotelach z funkcją ogrzewania powierzchni za pomocą zintegrowanej maty grzewczej (funkcja zasilana przez zatrzaski, bez przewodów)

Klimatyzowane fotele – teraz z wentylatorami promieniowymi

Masaż: z sześcioma komorami powietrznymi

Funkcja masażu: komory są bliżej powierzchni fotela, dzięki czemu masaż jest bardziej odczuwalny

Głośniki przyuszne w przednich fotelach

Optymalizacja nagłośnienia przestrzennego

Komunikaty systemu informacyjno-rozrywkowego, np. instrukcje nawigacji i/lub dotyczące telefonii mogą być precyzyjniej kierowane w stronę kierowcy

Wszystkie fotele z certyfikatem jakości AGR (kampania na rzecz zdrowych pleców)

Do wyboru pięć wariantów tylnych foteli: z dwoma i trzema siedzeniami, rozkładanym fotelem, składanym środkowym podłokietnikiem lub biznesową konsolą środkową

Szeroko rozbudowane środki niwelujące hałasy i wibracje zapewniają znakomite wygłuszenie, a innowacyjne układy zawieszenia, takie jak E-ACTIVE BODY CONTROL – najwyższy komfort tłumienia.

 

Szczegóły najważniejszych innowacji

Oświetlenie otoczenia: wykorzystuje przeźroczyste światłowody. Światło kolorów podstawowych (czerwony, zielony i niebieski) generowane przez diody LED odbija się na granicy materiałów o odmiennej gęstości optycznej. Oprócz emitowania światła statycznego wzdłuż całego światłowodu kolory mogą się zmieniać, umożliwiając realizację efektów inscenizacji. Aktywne oświetlenie otoczenia jest generowane przez pasmo świetlne, na które łącznie składa się około 250 diod LED rozmieszczonych co 1,6 cm. Ich optyka tworzy ciągłą linię światła. Diody są sterowane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem magistrali danych CAN. Dzięki częstotliwości wyzwalania do 25 Hz ludzkie oko jest w stanie dostrzec dynamiczne scenariusze świetlne.

Kinetyka fotela ENERGIZING: bazuje na elektrycznej regulacji fotela. Gdy kierowca uruchomi program, nachylenie siedziska i oparcia jest regularnie modyfikowane; za punkt początkowy przyjmowane są ustawienia siedzeń kierowcy i pasażera z przodu (pozycja „dom”). Zmiany są minimalne – o kilka stopni lub milimetrów. Fotel przesuwa się najpierw do pozycji „zamkniętej” (w której poduszka siedziska zostaje nachylona do tyłu, a oparcie – do przodu), a następnie do pozycji „otwartej” (odwrotne nachylenie). W przypadku foteli wielokonturowych kinetyka fotela ENERGIZING obejmuje również regulację podparcia lędźwiowego. Funkcja korzystnie wpływa na zdrowie kręgosłupa – naturalne napięcie i odciążenie mięśni, stawów i dysków może bowiem prowadzić do rozluźnienia mięśni oraz lepszego dostarczania składników odżywczych do stawów i dysków. Kinetyka fotela ENERGIZING korzysta z opatentowanego algorytmu i oferuje trzy programy – na krótkie, średnie i długie podróże. Różnią się one liczbą cykli regulacji. Wyboru programów dokonuje się przez ekran systemu MBUX (Mercedes-Benz User Experience).

 


Autor: Daimler Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
21c0001-015.jpg
2021-01-07 19:55:00
EQS z unikalnym systemem operacyjnym MBUX Hyperscreen

Imponujący wizualnie, wyjątkowo łatwy w obsłudze i niezwykle chętny do nauki: MBUX Hyperscreen to jeden z najważniejszych elementów EQS-a – nowego...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
20c0767-002.jpg
2020-12-30 15:58:00
Mercedes-EQ otwiera nowe możliwości pod kątem obiecującej przyszłości

Ofensywa modelowa Mercedes-EQ w 2021 r.: kolejna odsłona progresywnego luksusu i szereg nowych innowacji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
fabrykawjaworze-mercedes-benzmanufacturing.jpg
2020-12-11 16:20:00
Najszersza gama hybryd plug-in na rynku i systemy napędowe z fabryki w Jaworze

Mercedes-Benz tradycyjnie wyznacza standardy motoryzacji, w tym w zakresie elektryfikacji floty i zrównoważonej produkcji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
andrzejbargieligle-004.jpg
2020-12-10 17:22:00
W nowym sezonie Andrzej Bargiel wsiada do Mercedesa GLE 350 de

Słynny polski narciarz wysokogórski i himalaista, który jako pierwszy na świecie zjechał na nartach ze szczytu K2 (8611 m n.p.m.) – Andrzej Bargiel –...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
annual-general-meeting-2019-of-daimler-ag-542341.jpg
2020-11-02 11:52:00
Mercedes-Benz AG chce zacieśnić partnerstwo techniczne z Astonem Martinem

Podpisanie umowy o strategicznej współpracy, która zapewni Astonowi Martinowi dostęp do nowych rozwiązań technicznych i komponentów Mercedes-Benz.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 41
DILERZY
MERCEDES-BENZ Aebi Schmidt Polska Sp. z o.o.

Skrajna 80A

25-650 Kielce

fax 41 365 22 22

tel: 41 365 21 00

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Forum 2 Sp. z o.o.

Jana Skrzetuskiego 11 - Nowe Gulczewo

09-410 Płock

fax 24 263 40 53

tel: 24 266 87 15

SZCZEGÓŁY
Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa
MERCEDES-BENZ Auto Frelik Anna Frelik Spólka Komandytowa

Nowotoruńska 27

85-839 Bydgoszcz

fax 52 320 83 05

tel: 52 320 83 00

SZCZEGÓŁY
AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa
MERCEDES-BENZ AUTO FRELIK Anna Frelik Spółka komandytowa

Szosa Chełmińska 214

87-100 Toruń

fax 56 654 54 52

tel: 56 654 54 52

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Towarowa 11

10-416 Olsztyn

fax 89 532 02 22

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Narodowych Sił Zbrojnych 9

15-690 Białystok

fax 85 662 88 29

tel: 85 662 31 41

SZCZEGÓŁY
MERCEDES-BENZ Auto Idea Sp. z o.o.

Brukowa 46

05-092 Łomianki

fax 22 732 74 01

tel: 22 732 74 00

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI