motomaniacy
PREMIERY MOTORYZACYJNE
POWRÓT
13 grudnia 2021 10:47

Bronco - technika, wrażenia estetyczne i emocje

Bronco - technika, wrażenia estetyczne i emocje

Bronco to samochód, który, m.in. za sprawą designu, w niezwykły sposób łączy nostalgiczne odwołania do przeszłości Forda z nowoczesnymi i przetestowanymi w najcięższych warunkach rozwiązaniami technicznymi.


Zgodnie z założeniami filozofii tworzenia pojazdów Built Wild, zapewniającej niezwykłe możliwości jazdy w terenie, Bronco jest wyposażony w zawieszenie High-Performance Off-Road Stability Suspension (HOSS), gwarantujące kierowcom pewność prowadzenia nawet na najtrudniejszych szlakach.

Bronco to samochód, który, m.in. za sprawą designu, w niezwykły sposób łączy nostalgiczne odwołania do przeszłości Forda z nowoczesnymi i przetestowanymi w najcięższych warunkach rozwiązaniami technicznymi. Bronco jest autem nietuzinkowym, budzącym wielkie emocje, a jednocześnie zdolnym do podjęcia nawet najtrudniejszych terenowych wyzwań. A w takich warunkach kluczowe znaczenie ma układ zawieszenia, który w Bronco wyznacza standardy w tej klasie aut.

 

Bronco Built Wild

Bronco - nowa rodzina samochodów Forda wyłącznie z napędem 4x4, przedefiniowuje jazdę z dala od ubitych szlaków dzięki zawieszeniu, które poprawia właściwości jezdne w różnych warunkach terenowych, jednocześnie nie pogarszając prowadzenia na drogach asfaltowych.

- Wysłuchaliśmy czego potrzebują miłośnicy off-roadu w kwestii możliwości samochodu i kontroli nad nim. Dowiedzieliśmy się wiele na temat tego, co można poprawić w oferowanych obecnie uterenowionych SUV-ach - powiedział Mark Grueber, marketing menadżer Bronco. - To m.in. niewielki komfort jazdy i słaba precyzja układu kierowniczego. W odpowiedzi na potrzeby entuzjastów stworzyliśmy lżejsze i sprawniejsze zwieszenie zestrojone w ten sposób, by zapewnić większą pewność podczas jazdy w terenie, ale bez konieczności rezygnacji z komfortu i kontroli na autem - dodał.

Każde Bronco, by mogło spełnić obietnicę Built Wild, ma unikalne zawieszenie High-Performance Off-Road Stability Suspension (z przodu jest ono niezależne). Wszystkie sprężyny są dłuższe w celu zapewnienia większego skoku, a amortyzatory HOSS wyjątkowo wytrzymałe, co przekłada się na lepszą stabilność tak na drodze, jak i w terenie.

Zawieszenie HOSS podnosi poprzeczkę możliwości terenowych jeszcze wyżej w Bronco serii Badlands lub z pakietem off-roadowym Sasquatch. W wyposażeniu znajdują się tutaj wytrzymalsze amortyzatory z technologią specjalnych zaworów, które zwiększają absorpcję energii na końcu skoku, poprawiając tym samym zachowanie auta przy wysokich prędkościach.

 

Dwu- i czterodrzwiowe Bronco: legendarne możliwości HOSS1

Z dziedzictwem innowacji w środowisku off-roadowym sięgającym 1966 r., całkiem nowe dwu- i czterodrzwiowe Bronco prezentuje niezrównaną pewność siebie za sprawą zdolności do bardzo pewnej i szybkiej jazdy po nierównościach terenowych.

W dwu- i czterodrzwiowym Bronco zawieszenie HOSS zapewnia kontrolę pionowych i bocznych ruchów karoserii w sposób znany z samochodów startujących w rajdach pustynnych. Za bazę służy tutaj zawieszenie Ford T-6 drugiej generacji. Takie samo jest wykorzystywane w wyczynowym prototypie Bronco R Baja, w którym zastosowano niezależne zawieszenie przednie wzorowane na tym z Forda F-150 Raptor, z dwoma aluminiowymi wzmacnianymi wahaczami i kolumną resorującą ze sprężynami z długim skokiem, wytrzymałymi amortyzatorami HOSS i stabilizatorem.

Ten nowoczesny układ gwarantuje zdecydowanie wyższy komfort jazdy i lepszy kontakt opony z podłożem. Zębatkowy układ kierowniczy wyposażony w elektryczne wspomaganie z trzema trybami pracy, zapewnia lepszą precyzję zarówno na szosie jak i w terenie. Mniejsze są także wpływy napędu na układ kierowniczy.

Z tyłu Bronco wyposażono w amortyzatory i progresywne sprężyny poprawiające kontrolę wzdłużnych ruchów nadwozia oraz sztywną, 220-milimetrową oś zapewniającą autu dużą ładowność. Brak stabilizatora gwarantuje duży wykrzyż osi.

- Kombinacja niskiej masy i znacznego ugięcia zawieszenia poprawia prowadzenie na nierównościach podczas jazdy z dużymi prędkościami i wzmaga pewność siebie kierowcy, pozwalając mu jechać bez zakłóceń przez serię dużych wybojów, tak jak to można obserwować w rajdach terenowych - powiedział Jamie Groves, inżynier programu Bronco. - Kiedy zaś trzeba pokonywać np. przeszkody skalne znaczny wykrzyż osi pozwala pełzać przez ekstremalne przeszkody - dodał.

System HOSS jest integralną częścią pakietu Sasquatch i opcją w serii Badlands, pozwalając na jeszcze agresywniejszą jazdę w trudnym terenie. Są to m.in. specjalnie zestrojone amortyzatory Bilstein o długim skoku i aktywnej charakterystyce z zaworami odpowiadającymi za kontrolę pracy na końcu skoku (zapewniają one ponadto zwiększony prześwit) oraz stabilizator o mniejszej średnicy (płynniejsza reakcja na przechyły).

- Zachowanie w bardzo trudnym terenie i przewaga we właściwościach jezdnych, jakie daje dobrze opracowane niezależne przednie zawieszenie (np. obecne w samochodach 4x4 jak F-150 Raptor czy wyczynowych terenowych półciężarówkach) sprawiają, że na ich tle sztywne przednie osie są zupełnym przeżytkiem – powiedział Groves. - W zgodzie z tym trendem HOSS daje zarówno początkującym jak i doświadczonym kierowcom samochód 4x4, który zapewnia lepsze wrażenia z jazdy w każdym terenie i przy każdej prędkości – dodał.

 

Technologia to nie wszystko, liczy się też wyjątkowy wygląd: nowy lakier dla Bronco

Ford Bronco z wczesnych lat produkcji stanowił inspirację dla nowego lakieru Bronco na rok modelowy 2022. Styliści zajmujący się kolorami i materiałami opracowali lakier Eruption Green Metallic, będący nowoczesną interpretacją Mallard Green, który był dostępny w Bronco pierwszej generacji od początku produkcji do połowy lat 1970.

- Miłośnicy samochodów, a w szczególności fani Bronco, przywiązują dużą wagę do kolorów i będą zachwyceni lakierem Eruption Green – powiedziała Barb Whalen, menadżer Forda zajmująca się materiałami i kolorami. - Lakiery wspaniale ewoluują dzięki technologii. Eruption Green jest nowoczesny, ale jednocześnie jednoznacznie nawiązuje do dziedzictwa oryginalnego Bronco. Kolor jest inspirowany roślinami zimozielonymi, z żółtą poświatą, co wyjątkowo mocno wiąże go z naturą - dodała.

--------------------------

1 Zawsze skorzystaj z instrukcji obsługi zanim rozpoczniesz jazdę terenową, poznaj teren, w który się udajesz i stopień jego trudności i używaj odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego.


Autor: Ford Polska

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
Ford-F-150-Lightning-Launch-Celebration_04.jpg
2022-04-27 15:40:00
Ford F-150 Lightning teraz też z napędem elektrycznym

W nowoczesnym Centrum Pojazdów Elektrycznych zlokalizowanym w historycznym kompleksie Ford Rouge rozpoczęła się właśnie produkcja elektrycznych F-150 Lightning.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2022-Ford-Mustang-Shelby-GT500_08.jpg
2022-04-22 09:40:00
Ford Mustang najlepiej sprzedającym się sportowym coupe

Ford Mustang siódmy rok z rzędu jest najlepiej przedającym się sportowym coupe na świecie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
ACCoRD-image1.jpg
2022-04-07 09:54:00
Inteligentne sygnalizatory Forda włączą zielone światło przed pojazdami służb

Ford testuje system skomunikowanej sygnalizacji świetlnej, który pozwoli otworzyć przejazd dla ambulansów, straży pożarnej i pojazdów policyjnych.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
graded-cruise-control.jpg
2022-03-26 16:41:00
Ford Ranger nowej generacji - większe bezpieczeństwo

Wiele nowych i udoskonalonych systemów asystujących, które wspomagają kierowcę, w tym asystent monitorowania martwego pola BLIS, który obejmuje również...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Ford-Kuga_filipblank-35.jpg
2022-03-09 10:22:00
Stylowa Kuga PHEV to świetny wybór na lata

Stylowa Kuga PHEV, która w ubiegłym roku była najchętniej kupowanym samochodem typu plug-in hybrid w Europie, ma także wiele zalet w kontekście dłuższego...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 36
DILERZY
FORD Auto Brzezińska

Brzezińska 26

92-103 Łódź

fax 42 2035550

tel: 42 203 55 55

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Centrum

al. Włókniarzy 144

91-034 Łódź

fax 42 206 80 42

tel: 42 206 80 40

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Hobby

Wojsk Ochrony Pogranicza 15

15-381 Białystok

fax 85 744 16 47

tel: 85 742 45 02

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kabziński

Sulejowska 45

97-300 Piotrków Trybunalski

fax 44 649 70 90

tel: 44 733 70 90

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Kamag

Kossaka 76

Piła

fax 67 352 6862

tel: 67 351 0007

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Michałowski

Radzymińska 158

03-576 Warszawa

fax 22 679 28 48

tel: 22 679 86 62

SZCZEGÓŁY
FORD Auto Motive

Zbylitowska Góra, ul.Krakowska 13 Zgłobice

33-113 Tarnów

fax 14 674 14 99

tel: 14 674 14 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 11
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI