motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
8 stycznia 2019 15:52

Škoda Fabia 1,0 MPI, 75 KM, MT-5

Trzecia generacja Škody Fabii oznacza nowe najlepsze wartości w zakresie zużycia paliwa, emisji CO2 i masy własnej, oszczędzając tym samym środowisko i kieszeń. Zużycie paliwa i emisja CO2 zmniejszyły się nawet o 17 procent w porównaniu z poprzednim modelem.


Całkowicie nowo opracowane silniki spełniają normę czystości spalin EU6. Dzięki najnowocześniejszej technice MQB z nowymi silnikami, elektromechanicznym układzem kierowniczym i nowej elektronice najlżejsza nowa Fabia waży tylko 980 kg, a więc nawet o 65 kg mniej niż poprzednia. 

Efekt: nowa Škoda Fabia jest najżwawszą, najbardziej przyjazną dla środowiska, najbardziej ekonomiczną i zarazem najlżejszą Fabią z wszystkich dotąd.

Fabia otrzymała na Europę zupełnie nowe, szczególnie oszczędne silniki. W ofercie są – wraz z wersją GreenLine – cztery silniki benzynowe i trzy wysokoprężne. Wszystkie silniki spełniają nową normę czystości spalin EU6 i seryjnie są wyposażone w funkcję Start-Stop i odzysk energii hamowania. Zmiana biegów może się odbywać ręcznie lub automatycznie w przypadku preselekcyjnej skrzyni biegów DSG.

Cztery nowe silniki benzynowe od 44 kW do 81 kW (od 60 KM do 110 KM)Oferowane w Europie silniki benzynowe są nowe, bazują na technologii MQB trzy- i czterocylindrowych silników rodziny EA 211. Silniki trzycylindrowe 1,0 MPI mają wtrysk pośredni, czterocylindrowe są turbodoładowanymi TSI o pojemności skokowej 1,0 litra. Wszystkie silniki benzynowe mają cztery zawory na cylinder i rozrząd napędzany paskiem zębatym. Spektrum mocy rozpoczyna się tak jak dotychczas, przy 44 kW (60 KM), i sięga aż do 81 kW (110 KM), czyli o 4 kW więcej niż w Fabii drugiej generacji. 

Z podstawową jednostką napędową 1,0 MPI/44 kW (60 KM) nowa Škoda Fabia zużywa średnio 4,7 l paliwa na 100 km, emisja CO2 wynosi 106 g/km. Zużycie paliwa podstawowego silnika benzynowego zmalało w porównaniu z dotychczasowym silnikiem o 17 procent (emisja CO2 zmniejszyła się prawie o 21 procent). Nowa jednostka napędowa waży tylko 72 kg, dzięki czemu lekki silnik decydująco przyczynia się do zmniejszenia masy własnej nowej Fabii do 980 kg.

Wersją tego silnika o większej mocy jest 1,0 MPI/55 kW (75 KM), który zużywa 4,8 l benzyny na 100 km i emituje 108 g CO2 na km. Zwiększona moc silnika wynika z innego oprogramowania sterownika silnika. Moc znamionową 55 kW rozwija on przy 6.200 obr./min (w wersji 44 kW między 5.000 obr./min a 6.000 obr./min). Maksymalny moment obrotowy wynosi także 95 Nm w przedziale od 3.000 do 4.300 obr./min. Silnik 1,0 MPI/55 kW jest dostarczany z ręczną pięciostopniową skrzynią biegów.

Także z ręczną skrzynią biegów współpracuje całkowicie nowo opracowany 1,0 TSI/66 kW (90 KM) z bezpośrednim wtryskiem. Moc znamionową rozwija on w zakresie prędkości obrotowej między 4.400 obr./min a 5.400 obr./min. Średnie zużycie paliwa tego silnika wynosi 4,7 l benzyny na 100 km, emisja CO2 – 107 g/km. Maksymalny moment obrotowy 160 Nm osiąga w zakresie od 1.400 do 3.500 obr./min.

Silnikiem benzynowym o największej mocy nowej ŠKODY Fabii jest 1,0 TSI/81 kW (110 KM). Moc znamionowa leży między 4.600 obr./min a 5.600 obr./min. Z tą jednostką i ręczną sześciostopniową skrzynią biegów mały samochód średnio zużywa 4,8 l paliwa na 100 km i emituje 110 g CO2 na km. Jest to 6 procent mniej niż w przypadku Fabii drugiej generacji z silnikiem 1,0 TSI o największej mocy (77 kW) i pakietem Green tec. 

Alternatywnie dostępna jest automatyczna siedmiostopniowa skrzynia biegów DSG. Maksymalny moment obrotowy 175 Nm uzyskuje pomiędzy 1.400 a 4.000 obr./min. ŠKODA Fabia z tym silnikiem i ręczną skrzynią biegów osiąga prędkość maksymalną 196 km/h.

Silniki benzynowe nowej ŠKODY Fabii są wyraźnie oszczędniejsze i zarazem lżejsze niż dotychczas stosowane silniki.

Budowa silników TSI z porównaniu z poprzednią rodziną konstrukcyjną EA 111 jest bardziej zwarta. Długość zabudowy zmniejszona o 50 mm pozwala stworzyć większe wnętrze samochodu. Ujednolicony został sposób zabudowy silników. Są one teraz montowane stroną wylotową do tyłu, pochylone o dwanaście stopni.

Nowe silniki 1,0 TSI mają między innymi całkowicie nową głowicę z 4 zaworami na cylinder, przestawiany dolotowy wałek rozrządu i rozrząd napędzany paskiem zębatym. Ciśnienie wtrysku paliwa sięga 200 barów; w poprzedniej generacji silników ciśnienie wtrysku wynosiło maksymalnie 125 barów.

Silniki benzynowe TSI EA 211 mają nowoczesny, dwuobwodowy układ chłodzenia, w którym silnik jest chłodzony w obwodzie wysokotemperaturowym, gdzie obieg płynu wymusza mechanicznie napędzana pompa wody. Równolegle działa obwód niskotemperaturowy, w którym znajduje się obudowa turbosprężarki i chłodnica powietrza doładowania. Nagrzewnica ogrzewania wnętrza jest włączona w obwód chłodzenia głowicy silnika. Kolektor wylotowy jest zintegrowany w głowicy silnika. Efekt: silnik w fazie rozgrzewania szybciej się nagrzewa do optymalnej temperatury pracy, szybciej umożliwiając ogrzewanie wnętrza. Spaliny są chłodzone już w głowicy silnika, dzięki czemu zmniejsza się zużycie paliwa zwłaszcza przy dużym obciążeniu silnika.

Dodatkowe oszczędności masy nastąpiły dzięki modyfikacjom struktury nadwozia. Dzięki większemu zastosowaniu do budowy nadwozia stali o wysokiej wytrzymałości udało się nie tylko zwiększyć statyczną sztywność skrętną, lecz także zmniejszyć masę.

Lepsze właściwości jezdne zapewnia oprócz dużej sztywności nadwozia przede wszystkim nowy układ zawieszenia. Dzięki rozstawowi kół zwiększonemu z przodu i z tyłu o 30 mm w porównaniu z poprzednią generacją i niższemu nadwoziu nowa Škoda Fabia porusza się zwinniej i bardziej sportowo. Rozstaw osi zwiększył się o 5 mm względem poprzedniej generacji Fabii.

Konstrukcja samochodu nowej Fabii wykorzystuje liczne elementy technologii MQB koncernu Volkswagen, np. silniki, elektromechaniczny układ kierowniczy i wiele części układu elektrycznego samochodu (architektura układu elektrycznego (między innymi sterowniki), zestaw wskaźników, urządzenia multimedialno-informacyjne, układy i funkcje wspomagania pracy kierowcy i bezpieczeństwa). Zawieszenie zostało zoptymalizowane specjalnie ze względu na nowe silniki, nowy układ kierowniczy i szerszy rozstaw kół.

W przedniej osi nowej Fabii zastosowano kolumny amortyzacyjne MacPhersona i wahacze trójkątne. Cała konstrukcja przedniej osi została poprawiona ze względu na właściwości jezdne i komfort jazdy, większe bezpieczeństwo i lepszą precyzję kierowania. Stabilność jazdy polepszyło przede wszystkim zwiększenie rozstawu kół o 30 mm. Wydłużenie rozstawu osi uzyskano przez lekkie przesunięcie przedniej osi do przodu o 5 mm.

Z tyłu zastosowano oś z belką skrętną i wahaczami wleczonymi. Przez zastosowanie nowych wahaczy wzdłużnych rozstaw kół tylnej osi także zwiększono o 30 mm z odpowiednio pozytywnym skutkiem dla zwiększenia stabilności jazdy. Zoptymalizowano także amortyzację dla uzyskania wyraźnej poprawy komfortu jazdy.

Nowością w Fabii jest elektromechaniczny układ kierowniczy, tzw. układ C-EKM (Column-Electric Power Steering). Dotychczas stosowany był elektrohydrauliczny układ kierowniczy. W przypadku układu C-EKM wspomaganie kierowania odbywa się nie hydraulicznie, tylko z zastosowaniem programowo sterowanego silnika elektrycznego umieszczonego na kolumnie kierownicy. Nie ma stosowanego dotąd zespołu hydraulicznego z pompą płynu hydraulicznego. Oprócz szybszej reakcji i mniejszej ilości miejsca na zabudowę dało to 2,5 kg oszczędności masy i zmniejszenie zużycia paliwa. Kolejna zaleta: dzięki bardziej bezpośredniemu, bardziej sportowemu układowi kierowniczemu kierowca nie musi teraz wykonywać tak dużych ruchów kierownicą, a jednocześnie polepszyła się precyzja kierowania. Liczba obrotów kierownicą między skrajnymi położeniami wynosi tylko 2,6, w stosunku do 2,9 obrotu w Fabii drugiej generacji. Odpowiada to wartości z dotychczasowej Fabii RS.

Trzecia generacja Škody Fabii jest wyposażona w elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego EDS z rozszerzeniem funkcjonalnym XDS+. W Fabii drugiej generacji tylko wersja RS miała funkcję XDS+. Technicznie EDS i XDS+ są funkcjami regulacji dynamiki jazdy, zintegrowanymi w elektronicznym układzie stabilizacji toru jazdy ESC (Electronic Stability Control).

EDS i XDS+ działają na koła przedniej osi. XDS+ umożliwia neutralne zachowanie samochodu podczas pokonywania zakrętów przy dynamicznym stylu jazdy. Zwiększył się łączny zakres zastosowania tej funkcji, która włącza się już przy przyspieszeniu poprzecznym 0,15 G, przy mniejszej prędkości pokonywania zakrętu. W Fabii RS drugiej generacji musiała zostać osiągnięta wartość 0,6 G. Działanie funkcji polega na łagodnym przyhamowaniu koła po wewnętrznej stronie łuku drogi, co powoduje zwiększenie momentu napędowego koła zewnętrznego. Koło po wewnętrznej stronie łuku jest przyhamowywane nie tylko podczas przyspieszania, lecz także hamowania hamulcami lub silnikiem. Powstający w ten sposób moment obracający samochód wspomaga pokonywania zakrętu, umożliwiając bezpieczną i jednocześnie szybszą jazdę po łuku. XDS+ działa tym silniej, im dynamiczniej samochód porusza się po łuku.


Autor: Zbigniew Juchniewicz

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
Nowa Škoda Octavia dołącza do oferty marki na polskim rynku!_1.jpg
2024-04-09 08:42:00
Nowa Škoda Octavia w polskich salonach

Škoda unowocześniła swój kultowy i najczęściej wybierany przez klientów model - Škodę Octavia w wersji Liftback i Combi.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Škoda Epiq_1.jpg
2024-03-15 14:38:00
Škoda Epiq - nowy model z napędem elektrycznym

Škoda ujawniła nazwę oraz studium projektowe swojego elektrycznego miejskiego SUV-a.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Nowa Škoda Superb Liftback_2.jpg
2024-03-06 17:38:00
Škoda Superb Liftback - już w salonach

Škoda nie przestaje zaskakiwać i ogłasza ceny kolejnego modelu.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Już jest! Nowa Škoda Octavia_2.jpg
2024-02-29 13:07:00
Już jest! Nowa Škoda Octavia

Škoda pokazała unowocześnioną wersję swojego bestsellerowego modelu Octavia, zawierającą subtelne modyfikacje designu, ulepszenia technologiczne i jeszcze...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
30861-46_Skoda_Octavia_RS_3f1c1a84(4).jpg
2024-02-14 20:00:00
Škoda Octavia: modernizacja bestsellera marki

Poprawiony wygląd zewnętrzny z nowymi reflektorami LED Matrix drugiej generacji.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 70
DILERZY
SKODA A.MACHUDERA Andrzej Machudera Sp. z o.o.

Ozorkowskie Przedmieście 73

99-100 Łęczyca

tel: 24 721 50 88

SZCZEGÓŁY
SKODA Aleksander Konarzewski

Nowotoruńska 15

85-854 Bydgoszcz

fax 52 320 88 20

tel: 52 320 88 15

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO BABICE Sp. z o.o.

Hubala Dobrzańskiego 159 - Stare Babice

05-082

fax 22 752 87 60

tel: 22 752 82 18

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO BĄCZEK

Gumniska 36 a

33-100 Tarnów

fax 14 627 45 27

tel: 14 627 45 66

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO CENTRUM KOŹLE LELLEK GROUP Sp. z o.o. S.K.A

Bolesława Chrobrego 25

47-200 Kędzierzyn-Koźle

tel: 77 482 22 22

SZCZEGÓŁY
SKODA AUTO CENTRUM M.Z. Kierat Sp.J

Begonii 12

43-100 Tychy

tel: 32 218 04 04

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 16
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI