Karoq jest drugim SUV-em Skody, którego produkcja ruszyła pod koniec 2017 roku. Do końca października 2018 roku w Polsce zarejestrowano ponad 1300 egzemplarzy tego modelu, dzięki czemu znalazł się on w rankingu TOP 30 IBRM SAMAR.
Skoda już może odtrąbić sukces, bo wiele wskazuje na to, że do końca 2018 roku liczba polskich użytkowników Karoqa wzrośnie z pewnością do co najmniej 1,5 tysiąca.
Ten kompaktowy SUV wyraźnie przypadł do gustu wielu nabywcom, zapewne nie tylko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, ale przede wszystkim wyjątkowo praktycznym zaletom, jakich próżno szukać u wielu innych producentów.
Skoda Karoq jest oferowana z dwoma silnikami benzynowymi o pojemności 1,0 i 1,5 litra i mocach 115 albo 150 KM. Ponadto w ofercie są dwa turbodiesle o pojemności 1,6 i 2,0 litra i mocach 115 i 150 KM. Wszytskie silniki mogą współpracować albo z 6-przekladniowym manualem, albo z 7-stopniową przekładnią DSG.
Muskularny przód Karoqa jest zdominowany przez olbrzymi grill, wąskie reflektory oraz stosunkowo wysoko umieszczone światła przeciwmgłowe. Dół przedniego pasa zajmują dwa poziome wloty powietrza ciągnące się od jednego do drugiego nadkola. Na domiar wszystkiego dolna część zderzaka ustępuje miejsca czarnym plastikowym zaślepkom szerokości reflektorów. Tył Karoq’a jest stylistycznie spokojniejszy, chociaż zachodzące na pokrywę bagażnika górne fragmenty lamp zespolonych wyglądają trochę nienaturalnie. Boczny profil Karoq’a także nie wywołuje specjalnych emocji, może poza dolnymi częściami obu drzwi. Wnętrze nowej Skody sprawia przyjemne wrażenie, szczególnie gdy jest wykończone w dwóch barwach.
Wymiary tego kompaktowego SUV-a są następujące: 4382 mm długości, 1841 mm szerokości i 1603 mm wysokości. Większe wymiary to same korzyści dla pasażerów. Miejsce na kolana wynosi 69 mm. Długi rozstaw osi, to jest 2638 mm, zapewnia przestronne wnętrze.
Marka Škoda jest synonimem wyjątkowości. Odnosi się to również do nowego modelu Škoda Karoq. Bagażnik ma pojemność 521 l bez składania tylnych siedzeń. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność powiększonego bagażnika wynosi 1630 l. Opcjonalny system tylnych foteli VarioFlex umożliwia dostosowanie pojemności bagażnika w zależności od potrzeb – od 479 do 588 litrów.
System VarioFlex składa się z trzech oddzielnych foteli, które można indywidualnie dostosowywać, a także istnieje możliwość wyjęcia wszystkich foteli – wtedy SUV staje się vanem o maksymalnej pojemności 1810 litrów.
Nowe usługi online na telefony komórkowe – Škoda Connect – są podzielone na dwie kategorie: multimedialne usługi online są wykorzystywane do przekazywania informacji oraz nawigacji; usługi Care Connect oferują pomoc w razie awarii lub nagłych sytuacji. Przycisk połączenia alarmowego (Emergency Call), który w Europie ma być elementem standardowego wyposażenia od 2018 r., obecnie jest dostępny jako opcjonalna usługa Care Connect. Dostęp do dodatkowych usług online można uzyskać za pośrednictwem aplikacji ŠKODA Connect. Aplikacja ta służy do zdalnego sprawdzania, konfigurowania oraz szukania miejsca zaparkowania samochodu za pomocą smartfona.
W modelu Škoda Karoq inteligentna funkcja parowania samochodu ze smartfonem osiągnęła nowy poziom. Platforma SmartLink+, która jest kompatybilna z Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLink™ i SmartGate, jest dostępna jako opcja dla podstawowego systemu multimedialnego Swing. W wyższych systemach multimedialnych SmartLink+ jest standardową opcją. System Phonebox, który jest wyposażony w technologię ładowania indukcyjnego, łączy smartfona z anteną na dachu pojazdu i jednocześnie ładuje go bezprzewodowo.
Škoda Karoq oferuje wiele systemów wspomagających kierowcę. Nowe, komfortowe systemy obejmują asystenta parkowania (Park Assist), asystenta pasa ruchu (Lane Assist) i asystenta jazdy w korku (Traffic Jam Assist). System monitorowania martwego pola (Blind Spot Detect), układ wspomagania hamowania awaryjnego (Front Assist) z proaktywnym systemem ochrony przechodniów i system automatycznej pomocy w nagłych wypadkach (Emergency Assist) służą zwiększeniu bezpieczeństwa.
Dodatkowe systemy wspomagające kierowcę, dostępne w modelu Škoda Karoq, zapewniają zachowanie bezpiecznego odstępu od samochodu znajdującego się z przodu, ułatwiają kierowcy zmianę pasa i utrzymanie toru jazdy, śledzą ważne znaki drogowe i pomagają podczas parkowania.
Dowolnie programowalna cyfrowa tablica przyrządów jest nowością w samochodach Škoda. W modelu Škoda Karoq wyświetlacze na kokpicie można ustawić odpowiednio do indywidualnych preferencji kierowcy.
Karoq oferuje najnowocześniejsze technologie silnikowe. Dostępnych jest pięć wariantów silników – dwa silniki benzynowe i trzy silniki wysokoprężne. Dwa silniki benzynowe i trzy silniki wysokoprężne to nowość w ofercie. Silniki mają pojemność 1.0, 1.5, 1.6 i 2.0 l; moc waha się od 85 kW (115 KM) do 140 kW (190 KM). Wszystkie układy napędowe są wyposażone w jednostki wtrysku bezpośredniego z turbodoładowaniem, a także w technologię start-stop oraz system odzyskiwania energii hamowania.
Zawieszenie w modelu Škoda Karoq również ustanawia nowe standardy w swoim segmencie oraz potwierdza swoją jakość nawet w warunkach terenowych. Od wersji wyposażenia Ambition wzwyż na życzenie dostępna jest funkcja wyboru profilu jazdy, która obejmuje następujące tryby: normalny, sportowy, ekologiczny, indywidualny i zimowy (4x4). Tryb jazdy terenowej z napędem na cztery koła p Cyfrowa tablica przyrządów jest po raz pierwszy dostępna w samochodach Škoda. Można zaprogramować cztery układy wyświetlacza.
- Układ klasyczny przedstawia zarówno obrotomierz, jak i prędkościomierz jako okrągłe przyrządy z prawej i lewej strony wyświetlacza. Obszar znajdujący się między tymi przyrządami można konfigurować indywidualnie – na przykład można wyświetlić obecnie nadawany program rozrywkowy albo mapę z funkcją powiększania.
- Układ rozszerzony przedstawia główny wyświetlacz, który pokrywa całą szerokość tablicy – na przykład można wyświetlić obecnie nadawany program rozrywkowy albo mapę. Na górze i na dole nadal można umieścić niewielkie wskaźniki cyfrowe, takie jak: aktualna prędkość, zalecany bieg, system rozpoznawania znaków drogowych, odległość pozostała do pokonania, odległość do następnego skrzyżowania na zaplanowanej trasie lub już przebyty dystans.
- Układ nowoczesny przedstawia duży wyświetlacz na środku, gdzie można umieścić na przykład mapę. Z lewej i prawej strony mapy oraz nad mapą można ustawić wyświetlanie dodatkowych informacji. Mogą one obejmować aktualną prędkość, ekran nawigacyjny z piktogramami, wskazanie biegu, system rozpoznawania znaków drogowych (np. ograniczeń prędkości, zakazów wyprzedzania) lub czas podróży.
- Podstawowy układ przedstawia dwa duże wyświetlacze pokazujące wybrane informacje. Mogą to być na przykład aktualna prędkość i pozostały zasięg. Dodatkowo wybrane informacje podstawowe (czas itp.) pokazują się na górze i na dole wyświetlacza. Przy włączonym systemie nawigacyjnym strzałka nawigacji wyświetla się na środku.
Te cztery układy przedstawiają jedynie strukturę tablicy. Kierowca może użyć przycisku przewijania na interaktywnym wyświetlaczu modułowej matrycy multimedialnej (MID), aby ustalić, które wskaźniki mają się wyświetlać w konkretnych obszarach tablicy, oraz określić ich wielkość. Informacje dotyczące systemu audio, telefonu, systemów wspomagania (Lane Assist, Front Assist itd.) lub stanu pojazdu można ustawić w taki sposób, aby wyświetlały się z prawej lub lewej strony albo na środku.
Škoda Karoq jest wyposażony w dalsze innowacyjne funkcje takie jak podgrzewana kierownica oraz trzy personalizowane kluczyki. Jak tylko kierowca otworzy samochód, wybierane są indywidualne ustawienia. Obejmują one cały szereg funkcji, w tym wybór profilu jazdy, systemy wspomagania, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, system Climatronic, systemy multimedialne oraz elektrycznie regulowane siedzenia. Oprócz tego przednie i tylne fotele są podgrzewane. Opcjonalnie Škoda Karoq może zostać wyposażona również w dodatkowe podgrzewanie.
Inżynierowie pracujący w firmie Škoda poświęcili szczególną uwagę światłom. Od wersji wyposażenia Ambition wzwyż Škoda Karoq może zostać opcjonalnie wyposażona w reflektory Full LED w wersji przezroczystego szkła. Wyposażenie standardowe obejmuje światła tylne i światła stopu w technologii LED, kierunkowskazy (żarówka) i światła cofania (żarówka), tylne światła przeciwmgielne (zintegrowane w dolnym reflektorze na zderzaku) i oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Światła przeciwmgielne Full LED z funkcją doświetlania zakrętów są dostępne jako opcja – w pakiecie lub oddzielnie.
Funkcja asystenta oświetlenia (Light Assist) jest wyposażona w czujnik, który nieustannie ocenia warunki oświetleniowe i zapewnia automatyczne przełączanie między światłami do jazdy dziennej a światłami mijania. Funkcja ta działa zarówno po zmierzchu, jak i w czasie przejeżdżania przez lasy czy tunele. Oprócz tego Light Assist automatycznie aktywuje oświetlenie w momencie włączenia wycieraczek. Wielofunkcyjna kamera, w którą wyposażona jest dynamiczna funkcja Light Assist, wykrywa nadjeżdżające pojazdy i innych uczestników ruchu drogowego oraz zapewnia automatyczne włączanie i wyłączanie świateł mijania w zależności od sytuacji.
Funkcje Coming Home i Leaving Home zapewniają oświetlenie bezpośredniego otoczenia samochodu przez określony czas, tak aby podróżujący mogli bezpiecznie wsiąść do samochodu lub z niego wysiąść. Dodatkowo przy otwieraniu drzwi na podłodze wyświetla się logo ŠKODA (element pakietu LED jako opcja w wersjach wyposażenia Ambition i Style).
Wewnątrz samochodu podświetlenie wnętrza LED w formie dekoracyjnych listew zintegrowanych w drzwiach i na tablicy przyrządów (można wybrać jeden z dziesięciu kolorów) gwarantuje wyjątkową atmosferę (element pakietu LED jako opcja w wersjach wyposażenia Ambition i Style).
Hasło „Simply Clever” stało się synonimem marki Škoda. Samochód Škoda Karoq jest wyposażony w wiele praktycznych funkcji, które zwiększają komfort podróżujących. Liczne funkcje sprawiają, że ten kompaktowy SUV jest niezwykle wszechstronny. Opcjonalnie dostępnych jest około 20 funkcji „Simply Clever”. oprawia charakterystykę jazdy w trudnym terenie.
Autor: Karol Juchniewicz