motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
5 marca 2019 16:00

Peugeot 508 - bezkompromisowy

Rok po premierze w Genewie Peugeot 508 trafia do polskich salonów.


Jest autem wyjątkowym, bo reklamowany jako bezkompromisowy sedan klasy premium jest de faco liftbackiem, a więc hatchbackiem. Ale mniejsza o terminologię.

Wysmukła linia nadwozia, charakterystyczne elementy oświetlenia i wyszukane wnętrze - to z pewnością niewątpliwe zalety drugiej generacji Peugeota 508.

Zupełnie nowa konstrukcja - niska i bardziej kompaktowa, nowa sylwetka – agresywna i muskularna oraz spektakularne wnętrze z nową wersją PEUGEOT i-Cockpit®. Nowy PEUGEOT 508 to obietnica intensywnych doznań. Jego wzorcowe zachowanie na drodze, nowe silniki, szeroki wachlarz zaawansowanych rozwiązań technologicznych i imponujący skok jakościowy w stosunku do poprzedniej generacji sprawiają, że nowy PEUGEOT 508 jest flagowym przykładem coraz wyższej klasy samochodów marki.

Podstawowa wersja otwierająca gamę to jednostka wysokoprężna BlueHDi o mocy 130 KM połączona z manualną 6-stopniową skrzynią biegów w wersji Active, która zawiera już bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa (Pakiet Safety 5*), czujniki parkowania, 8” ekran dotykowy, tempomat, system bezkluczykowego uruchomienia auta. Cena: 123 900 zł.
Dodatkowo w wersji Active z silnikiem PureTech 180 KM EAT8 w standardzie występuje zawieszenie adaptacyjne Active Suspension Control.

Silnik PureTech 180 KM EAT8 to jednostka, która otwiera gamę silników benzynowych. Inżynierowie nie zdecydowali się na wprowadzenie do gamy modelu 508 podstawowego 3-cylindrowego silnika PureTech o mocy 130 KM, ze względu na brak potencjalnych klientów w tym segmencie aut, którzy chcieliby wybrać jednostkę o pojemności 1,2, nawet pomimo doświadczeń z gamy SUV (szczególnie 3008 i 5008), gdzie ta jednostka cieszy się dużym zainteresowaniem.

Gama wersji mainstream dopełniona jest poprzez wersje pozycjonowane blisko konkurencji premium - GT Line i GT, które swoimi wykończeniami, mocnymi silnikami i bogatym wyposażeniem ukazują w pełni agresywny i komfortowy charakter koncepcji nowego Peugeot 508.

W czwartym kwartale 2019 r. planowane jest rozszerzenie gamy silnikowej o jednostkę typu Plug-in Hybrid (PHEV) o mocy co najmniej 220 KM.

Od pierwszej chwili nowy PEUGEOT 508 zaskakuje siłą ekspresji i dynamicznym wyglądem. Samochód jest niski – ma zaledwie 1,40 m, a jego płynne i aerodynamiczne linie przypominają nadwozie coupé.

Przód jest imponujący, wręcz agresywny. Delikatny grill z szachownicą jest umieszczony pomiędzy reflektorami wykonanymi w technologii Full LED, bezpośrednio inspirowanymi najnowszym samochodem koncepcyjnym marki PEUGEOT INSTINCT. Logo lwa pośrodku grilla i znak „508” na przodzie maski pokazują, że nowy PEUGEOT 508 w pełni czerpie ze spuścizny znakomitych poprzedników: PEUGEOT 504 i 504 coupé.

Pionowe, opalizujące światła do jazdy dziennej LED tworzą nowy lecz niezwykle charakterystyczny dla marki układ i podkreślają silną i wyjątkową osobowość nowego modelu. Ich smukłe i ostre linie obejmują jak nawiasy przód samochodu, biegnąc od reflektorów aż do wlotów powietrza w zderzaku.

Płaska i kompaktowa maska została maksymalnie obniżona w celu zwiększenia dynamiki samochodu. Została zaprojektowana tak, aby wyeksponować czystą linię nadwozia widoczną z przodu i z profilu. Tak wyjątkowo staranny sposób wykonania maski jest zarezerwowany w przemyśle motoryzacyjnym wyłącznie dla modeli marek Premium.

Wszystkie te cechy nadają nowemu PEUGEOT 508 silną osobowość, a także wzmacniają postrzeganie wysokiej jakości.

Z profilu nowy PEUGEOT 508 imponuje idealną harmonią proporcji i zdecydowaną stylistyką. Linia dachu jest niska, ostra i płynna, zgodnie z kanonami designu marek Premium. Samochód wydaje się wręcz kompaktowy, jego długość została ograniczona do 4,75 m. Niska linia szyb dodatkowo wyostrza sylwetkę i podkreśla bezramkowe drzwi. Nic nie zaburza dynamicznej sylwetki: ani maska, ani słupki szyb, ani obramowania drzwi. Poszczególne elementy nadwozia są idealnie spasowane zgodnie z najlepszym know-how. Koła zostały idealnie wkomponowane w nadkola. Antena dachowa została usunięta i teraz jest wykonana w technologii nadruku na tylnej szybie. PEUGEOT w maksymalnym stopniu wykorzystał swoją specjalistyczną wiedzę z korzyścią dla estetyki i jakości samochodu.

Z tyłu odnajdujemy lśniącą, czarną, poziomą listwę biegnącą między tylnymi światłami, która jest charakterystyczna dla najnowszych modeli marki. Jednak w pierwszej kolejności uwagę zwracają tylne światła w technologii Full LED 3D. Przejęte zostały bezpośrednio z najnowszych samochodów koncepcyjnych PEUGEOT, począwszy od modelu QUARTZ. Sygnatura świetlna włączona w dzień i w nocy automatycznie dostosowuje jasność oświetlenia. Dzięki temu charakterystyczny ślad pazurów jest stale widoczny. Zmienia się w zależności od tego, czy patrzymy z boku czy z tyłu. Jest to charakterystyczny element stylistyki marki, który jednocześnie służy podnoszeniu prestiżu i zwiększa bezpieczeństwo.

Tył samochodu ujawnia również kolejne oryginalne rozwiązanie zastosowane w nowym PEUGEOT 508: pomysłowo zamaskowaną klapę bagażnika, która łączy elegancję z funkcjonalnością oraz zapewnia optymalny dostęp do bagażnika o łącznej pojemności 487 litrów.

Wejście do kabiny nowego PEUGEOT 508 to jak wejście w inny świat - zaskakujący, oryginalny, zachwycający wysoką jakością. Oko od razu przyciąga spektakularna i ekskluzywna deska rozdzielcza. Nowy PEUGEOT 508 ma bowiem na swoim pokładzie najnowszą wersję PEUGEOT i-Cockpit.

Od 2012 roku, w którym pojawił się w PEUGEOT 208, i-Cockpit ewoluował wraz z nowymi modelami. Od PEUGEOT 2008 przez PEUGEOT 308 i do najnowszych modeli SUV-ów PEUGEOT 3008 i 5008, już trzy generacje PEUGEOT i-Cockpit® stały się ważnym atutem marki.

Nowa wersja ma wszystkie podstawowe elementy PEUGEOT i-Cockpit:

- kompaktową kierownicę,

- duży 10-calowy pojemnościowy ekran dotykowy HD w formacie 8/3 (od poziomu Allure),

- wysoko umieszczony zestaw cyfrowych zegarów z ekranem wysokiej rozdzielczości o przekątnej 12,3”.

Ten w pełni konfigurowalny ekran oferuje możliwość personalizacji (sześć różnych trybów wyświetlania) i jest umieszczony nad kierownicą. Wyświetla na wysokości oczu kierowcy wszystkie niezbędne informacje dotyczące jazdy, w tym w unikatowym trybie nocnym (patrz strona 10) i nie wymaga w związku ze swoim położeniem wykorzystywania dodatkowego wyświetlacza przeziernego Head-Up.

Centralny ekran dotykowy jest doskonale zintegrowany z deską rozdzielczą – jest umieszczony prawie na tej samej wysokości co panel zegarów. Pojemnościowy ekran dotykowy ma przekątną 8” w podstawowym poziomie wyposażenia Active, a już od poziomu Allure jest oferowany w wersji High Definition o przekątnej 10”. Towarzyszy mu siedem przełączników typu Toggle Switch, które są wyjątkowo dobrze zintegrowane z korpusem deski rozdzielczej umożliwiając bezpośredni i stały dostęp do głównych funkcji: radia, klimatyzacji, nawigacji, parametrów samochodu, telefonu, aplikacji mobilnych oraz i-Cockpit® Amplify (patrz na następnej stronie).

Dźwignia elektrycznego, impulsowego układu sterowania ośmiostopniowej, automatycznej skrzyni biegów jest wyróżniającym się elementem na konsoli środkowej. Jej stylistyka jeszcze bardziej podkreśla nowoczesne miejsce kierowcy, a dzięki łopatkom pod kierownicą w pełni przyczynia się do przyjemności z jazdy.

Nowy PEUGEOT 508 wyposażony jest również w system i-Cockpit® Amplify. Dzięki dwóm całkowicie konfigurowalnym nastrojom wnętrza „Boost” i „Relax” pobudza zmysły:

- wzroku poprzez regulację intensywności oświetlenia ambientowego i możliwość wyboru koloru ekranów,

- słuchu poprzez możliwość dostosowania ustawień muzycznych,

- dotyku poprzez funkcję wielopunktowych programów masażu wbudowanych w fotele.

System i-Cockpit Amplify wpływa także na dynamikę samochodu za pomocą selektora trybu jazdy (ECO/Sport/Comfort/Normal). W modelach wyposażonych w zawieszenie sterowane elektronicznie został wzbogacony dodatkowo o funkcję kontroli zawieszenia. 

Miejsce kierowcy, tak wyjątkowe i ekskluzywne, dostarcza na co dzień stymulujących wrażeń z jazdy i jest niezwykle intuicyjne w obsłudze.

Pod względem przyjemności z jazdy nowy PEUGEOT 508 jest wierny swojemu DNA. Wykorzystuje technologię i know-how opracowane w ramach Grupy PSA. Należą do nich:

- platforma EMP2, która bez wątpienia jest jedną z najlepszych obecnie platform na rynku. Zapewnia doskonałe właściwości dynamiczne i przyczynia się do zmniejszenia masy samochodu (średnio o 70 kg mniej w porównaniu z poprzednią generacją). To pozytywnie wpływa na oszczędność paliwa, bezpieczeństwo i przyjemność prowadzenia.

- nowa technologia łączenia elementów nadwozia poprzez zgrzewanie, dodatkowo wzmocnione klejem strukturalnym (długość połączeń to aż 24 m). Ta technika zapewnia większą sztywność i gwarantuje dłuższą wytrzymałość.

- optymalne wytłumienie drgań zapewnione poprzez skonstruowane od podstaw przednie zawieszenie.

- przystosowanie wielowahaczowej tylnej osi do montowanego w wyższych wersjach adaptacyjnego zawieszenia o zmiennej i sterowanej elektronicznie sile amortyzacji - Active Suspension Control (standardowo w wersji GT i we wszystkich wersjach z silnikami benzynowymi, opcjonalnie w wersjach z silnikami wysokoprężnymi o pojemności 2.0 l).

- ustawienia zawieszenia odpowiednie do stylu jazdy i dostosowane indywidualnie do każdego silnika dla zapewnienia najwyższego komfortu jazdy i tłumienia drgań pionowych na nierównej nawierzchni.

- kalibracja układu kierowniczego ze wspomaganiem elektrycznym, aby osiągnąć kompromis pomiędzy lekkością i precyzją prowadzenia samochodu w zależności od sytuacji na drodze i zapewnić wyjątkową zwrotność.

- nowoczesna i niezawodna automatyczna skrzynia biegów EAT8 z impulsowym sterowaniem elektrycznym, o 8 przełożeniach. Przyczyni się ona niewątpliwie do upowszechnienia się automatycznych skrzyń biegów.

To wszystko w połączeniu z PEUGEOT i-Cockpit® i kompaktową kierownicą potęguje wrażenia z jazdy - dosłownie zapierając dech w piersiach!

PEUGEOT 508 zaprasza do ekskluzywnej podróży. W istocie dobór i jakość materiałów wykończeniowych i tapicerskich, jak również dbałość o wykończenie powodują, że pasażerowie mogą zanurzyć się w przyjemnym, nowoczesnym i wyrafinowanym wnętrzu.

Fotel kierowcy (a w opcji również pasażera) uzyskał znak AGR (Aktion für Gesunder Rücken) w nagrodę za jego ergonomię i zakres regulacji. Regulacja wzdłużna i kąt nachylenia siedziska, a także podparcie lędźwiowe (czterodrożny elektryczny układ pneumatyczny) są dostępne w opcji już od wersji Active.

Fotele są również dostępne w wersji z elektryczną regulacją w 8 kierunkach i możliwością zapamiętania dwóch konfiguracji fotela kierowcy.

Przednie głęboko wykrojone fotele dostępne są również w opcji z pneumatycznym systemem masażu z ośmioma poduszkami, pięcioma programami i trzema trybami intensywności.

Ponadto samochód dysponuje dużą liczbą schowków o pojemności sięgającej 32 litrów rozmieszczonych w całej kabinie, a także wieloma gniazdami (cztery gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych, dostępne od poziomu Allure, jedno gniazdo typu Jack w podłokietniku i dwa gniazda 12V, w tym jedno w bagażniku). Panoramiczne otwierane okno dachowe odsuwane daleko do tyłu zajmuje niemal całą powierzchnię dachu. Ponadto, chcąc zapewnić wysokiej klasy system Hi-Fi, marka po raz kolejny wybrała FOCAL, znakomitego francuskiego producenta.

Doznania z jazdy w kabinie PEUGEOT 508 wzmacnia bogactwo elementów wyposażenia wnętrza. Tym samym w znacznym stopniu zwiększa postrzeganą jakość i zwraca uwagę na nowoczesność kabiny pasażerskiej. Dobór materiałów i ich wykonanie, niezwykle staranny montaż wszystkich elementów to cechy luksusowych sedanów: skóra licowa lub Sellier, satynowany chrom, Alcantara®, naturalne drewno (szary dąb w wersjach GT Line lub GT, afrykańskie drewno Zebrano w GT)...

Doskonałość przejawia się również w dużej liczbie rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo.

 

Poziom wyposażenia i systemów wspomagania prowadzenia

PEUGEOT 508 oferuje szeroką gamę systemów wspomagania prowadzenia najnowszej generacji, które spełniają coraz bardziej zaawansowane kryteria EuroNCAP. Należą do nich:

- system Night Vision, unikatowy w tym segmencie,

- adaptacyjny tempomat z funkcją Stop&Go (dla modeli z automatyczną skrzynią biegów EAT8),

- asystent utrzymania środka pasa ruchu (dostępny razem z ACC Stop&Go), nowość w gamie PEUGEOT,

- automatyczne hamowanie awaryjne najnowszej generacji (system wykrywa pieszych i rowerzystów, w dzień i w nocy, do 140 km/h) oraz system ostrzegania przed kolizją,

- aktywny monitor pasa ruchu, teraz wykrywający krawędzie drogi również nieposiadające linii,

- system wykrywania zmęczenia kierowcy,

- automatyczne przełączanie świateł drogowych/mijania

- system rozpoznawania ograniczeń prędkości,

- system rozszerzonego rozpoznawania znaków drogowych (znak Stop, zakaz wjazdu itd.),

- system aktywnego monitorowania martwego pola.

Nowy system Night Vision wykorzystuje kamerę na podczerwień i wykrywa żywe istoty przed samochodem w nocy lub przy słabym oświetleniu drogi. System zapewnia wykrywanie obiektów do 200-250 m poza zasięg wiązki reflektorów, wyświetlając obraz w podczerwieni na zestawie wirtualnych zegarów, a więc w polu widzenia kierowcy.

W ruchu miejskim podczas niektórych manewrów kierowca może również skorzystać z systemów takich jak Visiopark 2 (widok z góry 360°) lub z najnowszej generacji systemu Full Park Assist z funkcją Flankguard (tylko dla modeli z automatyczną skrzynią biegów EAT8). W tym przypadku system automatycznie steruje układem kierowniczym, przyspieszaniem i hamowaniem przy wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu z miejsca parkingowego.

Wyposażenie w mobilne technologie również nie pozostaje w tyle, ponieważ nowy PEUGEOT 508 oferuje:

- funkcję Mirror Screen, zgodną z protokołami MirrorLink®, Android Auto i Apple Carplay™ i funkcję rozpoznawania mowy (za pośrednictwem smartfona),

- ładowanie indukcyjne smartfonów (dla urządzeń zgodnych ze standardem Qi).

Pakiet PEUGEOT Connect obejmuje nawigację 3D online z TomTom® Traffic i dodatkowo rozszerza możliwości oferowane przez nowe technologie w trzech obszarach: nawigacji, bezpieczeństwa (Peugeot Connect SOS & Assistance) i serwisu (zdalne usługi w ramach pakietów PEUGEOT Connect).

 

Efektywność i wydajność

Prace nad architekturą samochodu, poziomem hałasu, drgań, optymalizacją rozmiarów, redukcją masy, aerodynamiką czy też zespołami napędowymi miały na celu osiągnięcie niespotykanie niskich jak dotąd wartości emisji CO2.

Nowy PEUGEOT 508 wykorzystuje silniki PureTech i BlueHDi nowej generacji spełniające wymagania normy Euro 6.d-temp (z rozpowszechnioną na szeroką skalę technologią SCR, jeśli chodzi o silniki BlueHDi), które zapewniają poziomy emisji CO2 Best in Class. Jest to tym bardziej istotne, że wydajność uwzględnia nowe standardy protokołu WLTP, których celem jest zbliżenie homologowanego zużycia paliwa do poziomu zużycia w warunkach rzeczywistego użytkowania.

W związku z tym w ofercie są dwa nowe silniki benzynowe (w zależności od rynków docelowych) opracowane na bazie silnika 1.6 PureTech:

- PureTech 180 S&S EAT8,

- PureTech 225 S&S EAT8 (tylko w wersji GT). W połączeniu ze sportowym trybem zawieszenia ta propozycja zapewnia dynamikę i szybkość reakcji godne samochodów klasy Gran Turismo.

W odniesieniu do silników wysokoprężnych oferta obejmuje cztery silniki opracowane na bazie jednostek 1.5 i 2.0 BlueHDi:

- BlueHDi 130 S&S dla modeli w wersji podstawowej, to jedyna oferta połączona z sześciobiegową manualną skrzynią biegów,

- BlueHDi 30 S&S EAT8,

- BlueHDi 160 S&S EAT8,

- BlueHDi 180 S&S EAT8.
Nasze opinie po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów podczas polskiej prezentacji modelu są jak najbardziej pozytywne. Auto rzeczywiście jest komfortowe, doskonale wyposażone i posiada świetną stylistykę.
Sądzimy, że w najbliższych tygodniach będzie okazja, aby bliżej przyjrzeć się nowemu Peugetowi 508.

 

 


Autor: Zbigniew Juchniewicz/motomanaicy.tv

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
peugeot_508swperfo_2302ad_002_fr-63f71c1cc4e4e_63f88b0acf6fe.jpg
2023-02-25 09:37:00
Zmienione oblicze sztandarowego modelu

Nowy Peugeot 508 sedan, SW i Peugeot Sport Engineered.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
peugeot_3008_2302styp_101-63ec9e019c4e4_63ee14ac8d978.jpg
2023-02-16 17:24:00
Peugeot 3008 Hybrid i 5008 Hybrid

Peugeot preznetuje nową technologię napędu hybrydowego 48 v

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
peugeot_e308_2022_004_fr-63d15c333a180_63d3b96e1a826.jpg
2023-01-27 14:15:00
Peugeot E-Lion Day - w 100% elektryczny w 100% zniewalający

Ogłoszenie przez markę PEUGEOT PROJEKTU E-LION. Prezentowane przez PEUGEOT podejście do elektryfikacji jest przemyślaną odpowiedzią na potrzeby zmieniającego...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
16112022163800_peugeot408phev2206styp035-62b1d19235f8162b1e0e614d62.jpg
2022-11-17 18:10:00
Peugeot 408 - innowacyjny fastback zaskakujący pod każdym względem

Nowy Peugeot 408 to świadectwo wyjątkowej kreatywności zespołu projektantów i inżynierów marki, których dzieło – fastback o unikatowej sylwetce – plasuje się...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
05102022170711_0peugeotgammebevhyv4.jpg
2022-10-05 18:01:00
2023 - elektryczny rok marki PEUGEOT

W 2023 roku marka PEUGEOT będzie mogła pochwalić się najbogatszą ofertą pojazdów zelektryfikowanych w Europie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 14
DILERZY
PEUGEOT Abramczyk

Lazurowa 5

01-314 Warszawa

tel: 22 665 32 46

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Antoniak

Czarnochowska 19

32-020 Wieliczka

fax 122880749

tel: 122781330

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT ASO Wysockiego

Wysockiego 27

03-371 Warszawa

tel: 22 675 98 92

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT ASW WOJCIULA

Gen. Maczka 51

15-113 Białystok

tel: 85 679 33 33

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT AT Garage

STRYKOWSKA 131

91-527 Łódź

fax 426170721

tel: 426170720

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Auto Club Peugeot

Opłotki 15 / wyjazd droga krajowa 5/

60-012 Poznań

tel: 61 8 900 600

SZCZEGÓŁY
PEUGEOT Auto Dealer Katowice

Bocheńskiego 100

40-816 Katowice

fax 32 252 39 36

tel: 32 252 50 70

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 10
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI