motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
23 lipca 2019 17:00

Mazda3 2,0 122 KM AT6 SkyAcicv - G 2019

Nowa Mazda3 przedstawiona podczas ubiegłorocznej edycji Los Angeles Auto Show odegra ważną rolę w podniesieniu tej przyjemności prowadzenia na nowy poziom.


 

Czym jest owa przyjemność prowadzenia samochodów marki Mazda? Polega ona na tym, że w codziennych sytuacjach – w drodze do pracy, do centrum handlowego, podczas wyjazdu z rodziną – samochód przyśpiesza, skręca i hamuje w sposób, który odbierasz jako całkowicie naturalny i intuicyjny. Tak, jak gdybyś operował narzędziem, które idealnie leży ci w ręku, bo używasz go od wielu lat.

Doznanie interakcji z samochodem sprawia przyjemność i powoduje, że chcesz jeździć więcej, częściej i dalej. Twoi pasażerowie odczuwają relaks i komfort. Jazda podoba im się, bo ruch samochodu jest zgodny z naturalnymi ruchami ludzkiego ciała. Dzięki temu wszyscy obecni we wnętrzu odczuwają dynamikę auta jako zjawisko przyjazne. Design od pierwszego spojrzenia przykuwa uwagę, a kiedy dostrzegasz, jak jego ekspresja zmienia się wraz z różnicami w oświetleniu i otaczającej scenerii, wprost nie możesz przestać patrzeć na swój samochód. Przyglądasz mu się… i nabierasz ochoty na kolejną przejażdżkę.

Posiadanie samochodu, prowadzenie go i wspólne spędzane z nim czasu składa się na głęboko satysfakcjonujące doświadczenie. Właśnie to Mazda nazywa przyjemnością prowadzenia.

W ubiegłym roku ogłosiliśmy „Sustainable Zoom-Zoom 2030” – naszą długoterminową wizję rozwoju technicznego. Określamy w niej, w jaki sposób Mazda planuje wykorzystywać doznanie przyjemności prowadzenia w swoich poszukiwaniach rozwiązań dla problemów, przed którymi stoi planeta Ziemia oraz zamieszkujący ją ludzie i społeczeństwa.

Nowa Mazda3 jest pierwszym dostępnym komercyjnie modelem, w którym zastosowano niektóre rozwiązania techniczne będące realizacją tej wizji – rewolucyjny, nowy silnik benzynowy nazwany Skyactiv-X oraz komplet rozwiązań strukturalnych nazwanych Architekturą Skyactiv-Vehicle. Co więcej, nowa Mazda3 jako pierwsza korzysta z dojrzalszej interpretacji języka projektowania Kodo, który wnika w samą istotę japońskiej estetyki, by w oparciu o nią kreować elegancki, wysmakowany styl.

Mazda3 jest modelem globalnym, motorem który napędza całą markę, zarówno z punktu widzenia jej wizerunku, jak i rozwoju biznesowego. Od czasu premiery w roku 2003 sprzedanych zostało ponad 6 mln egz. kolejnych generacji tego modelu. Dzięki nim nabywcy z całego świata poznawali charakterystyczną dla Mazdy przyjemność prowadzenia i rosła globalna świadomość marki Mazda. Jako najpopularniejszy model w gamie, Mazda3 na każdym etapie reprezentowała najnowsze osiągnięcia konstrukcyjne i techniczne firmy i zapewniała wykorzystanie mocy produkcyjnych w fabrykach Mazdy zlokalizowanych w wielu krajach świata.

Naszą ambicją jest, aby doświadczenie posiadania samochodu Mazda wzbogacało życie naszych klientów. Chcemy, by widzieli w nas oni partnera, z którym wspólnie podążają przez życie i wobec którego pozostają lojalni przez długie lata. Tę nową epokę rozpoczynamy wraz z Mazdą 3. Model ten, adresowany do nabywców kupujących swój pierwszy samochód, wyraża nasz cel: chcemy zdobywać zaufanie klientów i stawać się istotną częścią ich życia. Innymi słowy, właśnie w tym przejawia się nasza determinacja, by Mazda Premium wkrótce stała się rzeczywistością.

 

NOWA MAZDA3 – PRZEDMIOT POWSZECHNEGO POŻĄDANIA

W chwili, gdy rozpoczynamy nowy rozdział w historii Mazdy, misją nowej Mazdy 3 jest zadziwić i zachwycić klientów na całym świecie. Głównym motywem przy opracowaniu tego samochodu było stworzenie „przedmiotu powszechnego pożądania”. Zbudowanie samochodu, który będzie wzbudzał pragnienia u każdego, kto się z nim zetknie, wymagało wykreowania nowej, dotychczas nieznanej wartości. Zamierzamy to osiągnąć poprzez zastosowanie naszej filozofii skupienia wszystkich aspektów na człowieku, by w ten sposób doprowadzić do zdecydowanej poprawy we wszystkich dziedzinach: w designie, właściwościach jezdnych, redukcji hałasu, wibracji i dyskomfortu, parametrach emisyjnych i jakości.

Nowa Mazda3 zawiera w sobie dwa różne charaktery – obydwa przemawiające niemal do wszystkich. Pierwszym jest wolny duch, zdecydowany podążać za własnymi przekonaniami, nie dający się skrępować utartym konwenansom. Ten charakter przejawia się w hatchbacku. Chcąc wyrazić go w wyglądzie samochodu, przyjęliśmy bezprecedensowe podejście do projektowania: takie, które eliminuje definiowanie sylwetki liniami, lecz opiera się wyłącznie na grze lśniących, pięknie wyrzeźbionych paneli nadwozia, w których odbija się otoczenie. Dzięki temu model ten ujmuje patrzących wyglądem, który zmienia się wraz z każdą porą roku i godziną dnia.

Drugim charakterem jest osobowość damy lub dżentelmena, którzy łączą w sobie godność z silną dozą indywidualizmu. Przestrzegają oni przyjętych form i tradycyjnych stylów, ale pod tą powłoką kryje się ich uderzające piękno, które, gdy dobrze się im przyjrzeć, aż zapiera dech w piersi. Ten charakter drzemie w sedanie. Aspirując do stworzenia najwspanialszego stylistycznie sedana w swojej klasie, odrzuciliśmy typowy wzorzec samochodu segmentu C, oraz wszystkie wiążące się z nim ograniczenia i zwiększyliśmy długość całkowitą samochodu. Aby utrzymać niską linię maski silnika i pokrywy bagażnika, pokonaliśmy szereg przeszkód natury technicznej. Otrzymane proporcje są smukłe i eleganckie, a cała sylwetka sprawia wrażenie namalowanej jednym płynnym pociągnięciem pędzla.

Podnieśliśmy także jakość prowadzenia i komfort jazdy. Prowadzenie samochodu wymaga zachowania nieustannej uwagi, kontroli całego otoczenia, dokonywania w ułamku sekundy właściwych ocen i podejmowania prawidłowych działań. Mazda zmierza do tego, by czynności składające się na prowadzenie samochodu były dla wszystkich kierowców mniej stresujące, bardziej naturalne. Aby to osiągnąć, postanowiliśmy przeprowadzić gruntowne i wszechstronne badania naukowe nad człowiekiem.

Podczas chodu lub biegu ludzie wykonują delikatne korekty ruchu nóg, miednicy i kręgosłupa – takie, by zawsze panować nad ruchami głowy przy jak najmniejszym wysiłku mięśniowym. Chcąc umożliwić wykonywanie równie naturalnych ruchów także w samochodzie, przeprojektowaliśmy wszystkie komponenty i zestroiliśmy je w organiczną całość w taki sposób, aby wyzwalać wrodzoną zdolność człowieka do zachowania równowagi. Efektem tych prac jest Architektura Skyactiv-Vehicle, czyli zestaw nowych technologii strukturalnych, dzięki którym jazdę samochodem odbiera się jak doznanie równie naturalne i bezstresowe, jak chodzenie na własnych nogach.

Co więcej, uzyskaliśmy komfortowe wyciszenie wnętrza samochodu, skupiając się nie tylko na poziomie hałasów, lecz także na tym, jak szybko rozchodzą się dźwięki i z jakich kierunków dobiegają. Następnie stworzyliśmy czytelny i wyrazisty system nagłośnienia kabiny z głośnikami umieszczonymi tak, by dźwięk płynął prosto do uszu kierowcy. Na tym samym etapie przystąpiliśmy do projektowania przestrzeni wnętrza samochodu – takiej, by było ono wygodne dla wszystkich jadących osób.

Dzięki atutom Architektury Skyactiv-Vehicle i naszych najnowszych silników benzynowych i Diesla z rodziny Skyactiv, które sprzyjają zachowaniu intuicyjnego panowania nad samochodem w każdej sytuacji, nowa Mazda3 oferuje przyjemność prowadzenia na niespotykanym poziomie.

Gama jednostek napędowych obejmuje Skyactiv-X, silnik spalinowy nowego typu, który łączy w sobie zalety silników benzynowego i Diesla. Jego nowatorski układ zapłonowy SCCI (Spark-Controlled Compression Ignition – zapłon samoczynny sprężonej mieszanki sterowany świecą) umożliwia nam dobranie takich przełożeń skrzyni biegów, które podnoszą osiągi, a nie zwiększają ani szkodliwych emisji, ani zużycia paliwa. Silnik ten cechuje się szybkością reagowania i sprzyja czystej, płynnej jeździe z wzbudzającym zaufanie poczuciem pełnego panowania nad napędem. Silnik Skyactiv-X dawać będzie jeszcze większą przyjemność prowadzenia i jednocześnie zapewni bardzo dobre parametry ekologiczne mierzone w warunkach rzeczywistej eksploatacji. Dzięki tym zaletom radość posiadania samochodu osiągnie jeszcze wyższy poziom.

Nowa Mazda3 wzbogaci rutynę twojej codziennej jazdy; przyda jej blasku i nowych barw. Przykuwający oko styl tego samochodu pobudza emocje, a doznanie prowadzenia go wyostrza zmysły. W tym aucie nawet zwyczajny dojazd do pracy odbiera się jak wyprawę po nowe doświadczenia.

 

NOWA FORMA ELEGANCJI NA BAZIE JAPOŃSKIEJ ESTETYKI. DESIGN MAZDY WCHODZI W NOWĄ, EKSCYTUJĄCĄ FAZĘ

Metoda projektowania Kodo – Dusza Ruchu, wprowadzona przez Mazdę w roku 2010, a po raz pierwszy zastosowana w modelu produkcyjnym w roku 2012 wraz z debiutem modeli CX-5 i Mazda6, jest głównym motorem podnoszenia globalnej wartości marki Mazda.

Obecnie Mazda wkracza ze stylistyką Kodo w nową fazę. Przedstawia ją jako metodę o jeszcze większym dopracowaniu i głębi, która podnosi projektowanie samochodów na poziom sztuki.

Celem tego rozwinięcia stylistyki Kodo jest stworzenie nowej wartości: wyrażenie w jej formach elegancji inspirowanej japońską estetyką. Pierwszymi samochodami, w których Mazda zastosowała ten nowy język projektowania, były dwa modele koncepcyjne: RX-Vision zaprezentowany na Tokyo Motor Show w roku 2015 oraz Vision Coupe pokazany podczas edycji 2017 tego salonu samochodowego.

W wyglądzie zewnętrznym obydwu tych modeli precyzyjnie oszlifowane elementy tworzą czyste i piękne formy, które wyzwalają dyskretną grę refleksów i światłocieni. Efektem jest styl elegancki i wyrafinowany, dający jednocześnie poczucie naturalnej dynamiki.

Nowa Mazda3 jest pierwszym modelem produkcyjnym, w którym zastosowano tę rozwiniętą postać projektowania Kodo. O ile jej ogólne formy są proste i tworzą wrażenie „pojedynczego ruchu”, to zmienny, migotliwy, wręcz ruchliwy rozkład świateł i cieni na karoserii daje silne doznanie witalności i dynamiki. Wykracza ono poza wszystkie efekty, jakie osiągał język projektowania Kodo w dotychczasowej postaci.

Innym celem projektantów gamy nowej Mazdy 3 było nadanie każdemu z modeli własnej wyrazistej osobowości. Hatchback utrzymany jest w stylu bardziej emocjonalnym; sedana cechują proporcje bardziej eleganckie, dające poczucie prestiżu.

 

Wygląd zewnętrzny

Projektując odmiany hatchback i sedan nowej Mazdy 3, zespół stylistów kierował się świeżym spojrzeniem na ich indywidualne wartości i osobowości i w swojej pracy starał się maksymalnie uwydatnić unikalny powab każdej z nich. 

Hatchback wyróżnia się silną, pociągającą ekspresją. Pozostawia ona trwałe wrażenie wizualne wzbudzające uczucie ekscytacji. Sedan jest inny: piękno jego czystych, smukłych, drobiazgowo oszlifowanych dostarcza poczucie dojrzałości i wyrafinowania. W efekcie powstają dwa typy nadwozia o tak różnych osobowościach, że można by niemalże uznać je za dwa modele zupełnie nie spokrewnione ze sobą.

- Koncepcja designu wersji hatchback skupia się na stworzeniu silnej formy, która komunikuje świeże podejście do stylu w ramach tego typu nadwozia. Kiedy ogląda się je od tyłu, wszystkie bryły wraz z kabiną układają się w spójny i jednorodny kształt. Ta niebanalna forma przekłada się na ekspresyjną prezencję, która przyciąga oko i pozostawia trwałe wrażenie.

 

Styl wnętrza

Aby jeszcze bardziej wzmocnić poczucie łączności pomiędzy samochodem i kierowcą, wszystkie formy kokpitu zaprojektowano w doskonałej poziomej symetrii, której osią jest kierowca. Jednocześnie, wszystkie elementy rozmieszczono tak, by ukierunkować je na kierowcę i w ten sposób podkreślać ześrodkowaną na nim oś, biegnącą przez wnętrze od przodu ku tyłowi.

Ponadto, wnętrze nowej Mazdy 3 realizuje ideę „mniej daje więcej”, którą uznajemy za klucz do dalszej ewolucji metody projektowania Kodo. Zachowanie we wszystkich elementach poza samym kokpitem maksymalnej prostoty pomaga w zaakcentowaniu znaczenia, formy i treści kokpitu rozumianego jako strefa sterowania. W ten sposób uzyskano komfortową, przemyślaną ergonomicznie przestrzeń, w której samochód i kierowca wchodzą w naturalny dialog, skupiony na czynnościach składających się na prowadzenie.

- W projekcie kokpitu zastosowano koncepcję „znikającego punktu”. Przejawia się ona w kształtach i rozmieszczeniu poszczególnych elementów, włącznie z ramionami kierownicy i zestawem wskaźników. Taki sposób projektowania nie tylko uwydatnia ześrodkowaną na kierowcy oś przenikającą wnętrze od przodu do tyłu przez strefę kokpitu, lecz także, poprzez układ form, ukazuje drugą poziomą oś, która rozchodzi od panelu wskaźników na oprawę drzwi po obydwu stronach.

- Zgodnie z estetyką „mniej daje więcej”, celem projektu wnętrza było zapewnienie w nim ogólnej prostoty. Na przykład, panel klimatyzacji i otwory nawiewu powietrza po stronie pasażera umieszczone są na jednym poziomie. W efekcie powstaje wrażenie uporządkowanych, czystych i przechodzących w siebie form.

- Elementy wnętrza zwracają uwagę specyficzną dla Mazdy ziarnistą fakturą – ich powierzchnie zaprojektowane są tak, aby podkreślać ciepło i komfort prawdziwej skóry. Ten nowy materiał wprowadza zróżnicowania głębokości i kształtów poszczególnych części i w ten sposób fakturalnie wzbogaca jakość projektu wnętrza.

- Zaprojektowany na nowo panel gniazda lewarka biegów korzysta z technologii modelowania dwuwarstwowego. Składa się on z czarnej płaszczyzny z laserowym grawerunkiem, na którą nałożona jest druga, przezroczysta warstwa, zapewniająca efektowne wykończenie: lśniącą powierzchnię o głębokiej przejrzystości. Drobne zmiany oświetlenia nadają panelowi ciekawy linearny wygląd, który pomaga podkreślać sportowy charakter nowej Mazdy 3 i wysoką jakość jej wykończenia.

- Materiałem nowo opracowanym i zastrzeżonym dla modeli hatchback wyposażonych w układ napędowy Skyactiv-X jest czerwona skóra. Głęboka faktura i żywy kolor tego specjalnego materiału wzmacnia atrakcyjność wyglądu wewnętrznego, składając się na styl wnętrza przemawiający do dojrzałego, wyrobionego gustu.

 

DESIGN SKUPIONY WOKÓŁ CZŁOWIEKA W CELU UZYSKANIA RELAKSUJĄCEGO KOMFORTU

Zarówno kokpit jak i cała kabina zostały starannie zaprojektowane zgodnie z przyjętą przez Mazdę własną filozofią skoncentrowania się na człowieku. Jej ideą jest zapewnienie wszystkim kierowcom łatwości obsługi wszystkich elementów sterowania, aby wzbudzać zaufanie i pomagać w skupianiu się na prowadzeniu samochodu, a jednocześnie sprawia, że czas za kierownicą spędza się wygodnie i przyjemnie.

W procesie projektowania pozycji za kierownicą, widoczności interfejsu Człowiek-Maszyna HMI (Human-Machine Interface) oraz brzmienia systemu audio, Mazda łączy nacisk na doskonałość ergonomiczną z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. W efekcie tych starań Mazda3 zapewnia jadącym przyjemność płynącą z doznań naturalnej, wygodnej i relaksującej jazdy.

 

Pozycja za kierownicą

- Zakres regulacji teleskopowej kolumny kierownicy w osi przód-tył, teraz zwiększony o 20 mm, wynosi łącznie 70 mm i umożliwia kierowcy dokładniejsze dobranie prawidłowej pozycji. Co więcej, regulacja nachylenia siedziska fotela kierowcy jest obecnie elementem wyposażenia standardowego. Rozwiązanie to pomaga eliminować błąd takiego ustawienia pozycji kierowcy, przy którym uda albo unoszą się nad siedziskiem, albo przeciwnie, są nadmiernie uciskane od dołu jego krawędzią. Siedzisko zapewnia pewne podparcie, które utrzymuje partię miednicy w pozycji prostej pionowej, co oznacza zachowanie idealnej pozycji siedzącej.

- Lewarek zmiany biegów – w obu wersjach, ze skrzynią biegów ręczną i automatyczną – został przesunięty ku przodowi i umieszczony wyżej, dzięki czemu łatwiej jest do niego sięgać i operować nim. Do przodu przesunięto także pokrętło wielofunkcyjne, uchwyty na kubki znalazły się w nowym miejscu przed lewarkiem zmiany biegów, a podłokietnik środkowy został przedłużony. Nowy układ konsoli na tunelu środkowym zdecydowanie poprawia łatwość obsługi i podnosi komfort. 

 

Interfejs Człowiek-Maszyna HMI (Human-Machine Interface)

- Wyświetlacz Head-up, zestaw wskaźników i ekran centralny zostały przeprojektowane, by podawać informacje w bardziej czytelny sposób. Wszystkie czcionki ujednolicono w celu uzyskania jednorodności wizualnej.

- Nowa Mazda3 wyposażona jest w ekran centralny o przekątnej 8,8 cala. Menu ekranu wywołuje się i wybiera przy użyciu łatwego w obsłudze pokrętła wielofunkcyjnego, a wyświetlany na ekranie nowe, intuicyjne w obsłudze menu dodatkowo ułatwia posługiwanie się sterownikiem.

 

Widoczność i pole widzenia

- Grubość i kształt słupków A zostały skorygowane, aby zmniejszyć do minimum kąt, w jakim zawiera się martwe pole widzenia, czyli obszar w otoczeniu samochodu zasłaniany przez przednie słupki. Kształt słupków został drobiazgowo przemyślany i zaprojektowany po obliczeniu, w jakim zakresie ruchy szyi i oczu kierowcy nie będą stanowiły dla niego obciążenia powodującego dyskomfort. W efekcie tych prac nowa forma słupków A wyraźnie zmniejsza martwe pola widzenia w przednich półstrefach wokół samochodu, dzięki czemu kierowca nieprzerwanie widzi pieszych i inne przeszkody w otoczeniu auta, a jednocześnie może stale zachowywać naturalną pozycję za kierownicą.

- Interwał szybkości pracy wycieraczek został opracowany z wielką starannością w celu poprawienia ich obsługi i działania. Również kątowy zakres pracy wycieraczek jest stale korygowany i nieznacznie powiększany. Dzięki temu wycieraczki odgarniają wodę aż do słupka A i w ten sposób zdecydowanie poprawiają widoczność w pionowym pasie szyby wzdłuż słupka po stronie kierowcy. W pozycji spoczynkowej wycieraczki ukryte są pod górną krawędzią maski silnika, by nie zakłócać pola widzenia obszaru bezpośrednio przed samochodem. Co więcej, dysze spryskiwaczy szyby umieszczone są na ramionach wycieraczek, a więc strumień płynu jest wycierany natychmiast po spryskaniu szyby. W sumie udoskonalenia te poprawiają pole widzenia do przodu i szybciej przywracają dobrą widoczność w sytuacjach, gdy pogarsza ją niesprzyjająca pogoda.

 

Łączność

Stosowany przez Mazdę system MZD Connect obejmuje teraz instrukcję obsługi samochodu w postaci aplikacji. Kiedy na ekranie centralnym pojawia się ostrzeżenie, towarzyszy mu określenie poziomu istotności i pojawia się link do Cyfrowej Instrukcji Obsługi. Dzięki temu kierowca może szybko zajrzeć do instrukcji i znaleźć wyjaśnienie danego ostrzeżenia wraz ze wskazówkami, w jaki sposób najlepiej reagować na zaistniała sytuację.

 

System audio

Mazda przeprowadziła serię nowych badań na temat sposobu rozchodzenia się dźwięku w kabinie samochodu. Ich efektem jest poprawa jakości brzmienia systemu audio, uzyskana przez umieszczenie głośników niskotonowych w narożach, co powoduje wzmocnienie dźwięku. W celu uniknięcia zakłóceń jakości tonalnej dźwięków o częstotliwościach od średniej do wysokiej powodowanych przez odbicia, pozostałe głośniki umieszczone zostały w oprawkach żagielka (czyli trójkątnego wypełnienia naroży przednich bocznych szyb przy osadzie lusterek zewnętrznych) i w górnej partii boczków drzwi, skąd dźwięk płynie bezpośrednio do uszu kierowcy i pasażerów. Takie rozwiązanie oznacza w bardziej naturalne rozłożenie źródeł dźwięku, dzięki czemu wzbogaca jego głębokość i czystość.

Na system nagłośnienia występujący w wyposażeniu standardowym składa się 8 głośników w układzie trójdrożnym. Głośniki niskotonowe 3L znajdują się w skrajnych partiach przedniego podszybia, dwa głośniki wysokotonowe o średnicy 2,5 cm na żagielkach przednich drzwi, a głośniki średnio tonowe w górnych partiach boczków drzwi przednich i tylnych. Dostępny opcjonalnie system nagłośnienia Bose® obejmuje 12 głośników – dodatkowymi są głośnik centralny o średnicy 8 cm, dwa satelity w tylnej części kabiny oraz subwoofer. System ten posiada też oddzielną indywidualną regulację, która umożliwia uzyskanie silniejszej podstawy basowej i wyższej jakości odsłuchu.

 

PRZYJEMNOŚĆ PROWADZENIA WEDŁUG MAZDY W NOWEJ POSTACI – ROZWINIĘTEJ I DOPRACOWANEJ POPRZEZ DESIGN SKUPIONY WOKÓŁ CZŁOWIEKA

Wyznawana przez Mazdę idea Jinba-Ittai zakłada, że samochód funkcjonuje i zachowuje się w pełnej zgodności z intencjami kierowcy, dzięki czemu zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, wzbudza większe zaufanie i daje kierowcy spokojną pewność wykonywanych czynności. W swoich staraniach o pełne osiągnięcie tej wzajemnej spójności samochodu i kierowcy Mazda pozostaje wierna metodzie budowania samochodów maksymalnie skupionych wokół człowieka. 

Częścią tych prac jest doskonalenie technologii Skyactiv. Nowa Mazda3 daje początek nowym rozwiązaniom technicznym, które stanowią jeszcze dalej idące zastosowanie projektowania skoncentrowanego na człowieku. Cel pozostaje bez zmian: jest nim realizacja idei Jinba-Ittai w najwyższym możliwym stopniu. Projektanci i konstruktorzy dążą do tego, by kierowca mógł doznawać przyjemności prowadzenia samochodu przy użyciu jedynie naturalnych ruchów i impulsów – tak, jak gdyby wprawiał w ruch własne ciało, nie musząc podejmować w tym celu żadnego świadomego, zewnętrznego wysiłku.

Te nowe technologie oparte są na wynikach intensywnych badań nad ciałem i psychomotoryką człowieka. Prowadzone przez nas studia wykraczały poza proste przebadanie mechaniki i ruchów ciała – w ich polu zainteresowań znalazło się również badanie ludzkich reakcji emocjonalnych. Nie chcąc ograniczać się do samego wykorzystania wydajności mechanicznej anatomii człowieka, koncentrowaliśmy nasze wysiłki także na maksymalnym wydobywaniu ukrytych w ciele możliwości fizycznych. W ten sposób krok po kroku określaliśmy, jak stworzyć doznanie prowadzenia samochodu najwierniej odzwierciedlające ludzką percepcję i wrażliwość.

Koordynując rozwijanie tych technologii i spajając je w organiczną całość, Mazda zdołała tak udoskonalić zachowania dynamiczne samochodu, że jego podstawowe działania – przyśpieszanie, skręcanie i hamowanie – wydają się kierowcy w pełni naturalne.

Nowa Mazda3 napędzana jest najnowszymi silnikami Skyactiv, w tym nową jednostką napędową Mazdy nazwaną Skyactiv-X. Ponadto, model ten korzysta z najnowszej wersji Architektury Skyactiv-Vehicle, która podnosi dynamikę jazdy na jeszcze wyższy poziom dopracowania.

 

Układy napędowe

Gama silników benzynowych napędzających nową Mazdę 3 w Europie obejmuje dwie wersje najnowszego silnika Skyactiv-G o pojemnościach 1,5 i 2,0 litrów. Obydwa te silniki mają udoskonalone porty dolotowe i zmieniony kształt tłoków, dzielony system wtrysku paliwa oraz zawory sterujące obiegiem chłodziwa. Efektem tych modyfikacji są osiągi dynamiczne na wyższym poziomie, a jednocześnie oszczędność paliwa i przyjazność dla środowiska.

W ofercie znajduje się też silnik Diesla Skyactiv-D 1.8. Wykorzystanie wielopunktowych wtryskiwaczy piezoelektrycznych o ultraszybkiej reakcji zapewnia tej jednostce napędowej precyzyjnie sterowany, wielofazowy proces wtrysku wysokociśnieniowego. Efektem tych modyfikacji jest lepsza równowaga pomiędzy oszczędnością paliwa, niskim poziomem hałasu i niskim poziomem emisji wydechowych, przy jednoczesnym zapewnieniu gładkiej pracy i stale wyczuwalnej mocy.

Nowa Mazda3 jako pierwszy model produkcyjny wyposażona zostaje w silnik korzystający z opracowanej przez Mazdę nowatorskiej technologii Skyactiv-X SPCCI (Spark-Controlled Compression Ignition, czyli zapłonu samoczynnego sterowanego świecą zapłonową). Do jego zalet należą szybsza pierwsza reakcja na dodanie gazu, potężny moment obrotowy, liniowa odpowiedź na otwarcie przepustnicy wiernie odpowiadająca impulsom kierowcy oraz swobodne wchodzenie na obroty. Silnik ten wspomagany jest nowym, inteligentnym systemem Mazdy nazwanym M Hybrid, który sprzyja dalszemu zwiększeniu oszczędności paliwa i umożliwia odczucie przyjemności prowadzenia na jeszcze wyższym poziomie w połączeniu z przyjaznością dla środowiska. Nowy system M Hybrid dostępny jest również w silnikach Skyactiv-G.

 

Napęd i-Activ AWD

Udoskonalony układ napędowy Mazdy na wszystkie koła i-Activ AWD obejmuje obecnie czujniki wykrywające „obciążenie pionowe czterech kół” i spójnie współpracuje z systemem GVC Plus (G-Vectoring Control Plus – rozdziału siły napędowej pomiędzy koła). Obydwa systemy wspólnie odpowiadają za sterowanie rozdzielaniem momentu obrotowego pomiędzy koła osi przedniej i tylnej. Dzięki temu samochód w każdych warunkach jazdy jest w stanie reagować w sposób wiernie odzwierciedlający intencje kierowcy. Ponadto, udoskonalony system i-Activ AWD zdecydowanie zmniejsza ogólne straty ponoszone na oporach mechanicznych – są one o około 60% mniejsze niż dotychczas, co przyczynia się do jeszcze lepszych wyników w zakresie zużycia paliwa.

System GVC Plus (G-Vectoring Control Plus) wzbogaca aktywną pracę podwozia o bezpośrednią kontrolę momentu znoszenia przy użyciu hamulców. Dzięki temu rozwiązaniu samochód pewniej wykonuje manewry awaryjnego uniku, czyli ominięcia przeszkody i w różnych sytuacjach zapewnia zakres i sposób panowania wzbudzający większe zaufanie kierowcy. Można to odczuć np. przy manewrach zmiany pasa ruchu przy wysokiej prędkości i podczas jazdy na śliskich nawierzchniach.

 

ARCHITEKTURA SKYACTIV-VEHICLE T

Zasadnicza konstrukcja siedzeń zaprojektowana jest tak, aby u kierowcy i pasażerów utrzymywać naturalne zakrzywienie kręgosłupa w kształcie litery S. Siedzisko i dolna część oparcia podpierają dolną i górną część miednicy i uda w sposób zapewniający utrzymanie miednicy w pozycji prostej pionowej. Z kolei górna partia oparcia podtrzymuje środek ciężkości klatki piersiowej. Taka konstrukcja umożliwia kierowcy naturalne stabilizowanie głowy poprzez takie układanie miednicy i kręgosłupa, które jest w pełni naturalne i instynktowne, czyli nie wymaga żadnego świadomego wysiłku.

Nadwozie stanowi dalsze rozwinięcie stosowanej przez Mazdę konstrukcji opartej na koncepcji ramy przestrzennej i ciągłej struktury pierścieniowej. Nowe łączniki przód-tył uzupełniają istniejący układ łączników pionowych i bocznych nadwozia poprzedniego modelu, tworząc wielokierunkowe struktury pierścieniowe. Rozwiązanie to zwiększa sztywność, a zatem skraca opóźnienia w przenoszeniu energii, co pomaga w pełnym wykorzystaniu tłumiącego działania amortyzatorów i opon. Impulsy energii płynące od nawierzchni drogi koncentrowane są w konkretnie dobranych miejscach, w których nowo opracowana struktura tłumiąca pomaga w ich pochłanianiu. Dodatkowym efektem tego rozwiązania jest obniżenie poziomu wibracji będących źródłem hałasu, uzyskane bez zwiększania masy pojazdu.

System zawieszenia, oparty na koncepcji wygładzania sił przenoszonych na masę resorowaną w funkcji czasu, wykorzystuje kolumny MacPherson w zawieszeniu kół przednich i układ z nowo opracowaną belką skrętną w zawieszeniu kół tylnych. Nowy, sferyczny kształt struktury wewnętrznej tulei zawieszenia w połączeniu z jego nową geometrią gwarantuje przenoszenie sił bez opóźnień i liniowy charakter pracy zawieszenia.

 

Poprawa w dziedzinie NVH (hałasu, wibracji i dyskomfortu)

W efekcie przeprowadzonych przez Mazdę badań nad człowiekiem prace rozwojowe skupiały się na trzech cechach dźwięku bezpośrednio odbieranych przez osoby we wnętrzu pojazdu. Cechami tymi są: 1) natężenie dźwięku, 2) zmiany wysokości i tonu zachodzące w czasie, oraz 3) kierunek, z jakiego dźwięk dobiega. Wytłumianie źródeł powstawania hałasu i wyciszanie go przy równoczesnym ograniczaniu wahań jego wysokości i kontrolowaniu kierunków rozchodzenia się ma na celu nie tylko uzyskanie „cichego środowiska” w kabinie pojazdu, lecz także zapewnienie „wysokiej jakości ciszy”, przyjemnej dla wszystkich podróżnych.

Aby podnieść skuteczność podstawowych właściwości wygłuszających, które odgrywają kluczową rolę w redukcji hałasu, wibracji i dyskomfortu, nowa Mazda3 jako pierwszy model tej marki otrzymała w strukturę „dwuścienną” z pozostawieniem wolnej przestrzeni pomiędzy panelem a wykładziną na podłodze. Panel nadwozia i wykładzina dywanowa, traktowane jak dwie ściany, zaprojektowane zostały tak, by odpowiadały charakterystyce włókna w materiale użytym na wykładzinę. Efektem jest lepsze wyciszenie wnętrza bez wzrostu masy pojazdu. Zmniejszono też liczbę otworów w wykładzinie, eliminując je wszędzie tam, gdzie było to możliwe, w celu dalszej poprawy działania warstwy wygłuszającej.

Starania o wytłumienie hałasów toczenia skupiały się na ograniczeniu do minimum hałasów i wibracji oraz na takim przetworzeniu hałasu wywoływanego zmianami nawierzchni pod kołami, by docierał on do uszu osób w kabinie w sposób liniowy. Udoskonalone właściwości dźwiękochłonne podsufitki i wykładziny podłogowej skutecznie wytłumiają niepożądane dźwięki o wysokich częstotliwościach. Opony cechują się poprawioną amortyzacją pionową, a zwiększona sztywność konstrukcji w miejscach możliwego przenikania dźwięku pomaga zapobiegać przenoszeniu na kabinę nieprzyjemnych wibracji. Z kolei akceptowalne dźwięki i wibracje przenoszone są bez opóźnień, dzięki czemu wnętrze pojazdu staje się przestrzenią komfortową, o uspokajającej atmosferze.

 

ROZWIĄZANIA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA ZAPROJEKTOWANE, BY WYZNACZAĆ WZORCE W ŚWIECIE RZECZYWISTYM

Zasadniczym celem koncepcji bezpieczeństwa proaktywnego Mazda Proactive Safety jest zapewnienie kierowcy takich warunków do prowadzenia samochodu, które pozwalają zachować spokój, wzbudzają zaufanie i sprawiają, że jazda wywołuje doznanie przyjemności u wszystkich pasażerów.

W oparciu o tę ideę zespół konstruktorów udoskonalił zasadniczą ergonomię, w tym pozycję za kierownicą, układ pedałów i widoczność z miejsca kierowcy oraz wzbogacił ją systemami i-Activsense i rozwiązaniami z dziedziny bezpieczeństwa biernego, których zadaniem jest ochrona osób we wnętrzu pojazdu w razie kolizji.

W ramach swojej strategii Mazda nieustannie podnosi poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają modele tej marki. Celem producenta jest zapewnienie doznania bezpiecznego i relaksującego prowadzenia samochodu i jazdy wszystkim – od kierowców początkujących, o znikomym doświadczeniu za kierownicą, po kierowców w podeszłym wieku i pasażerom zajmującym tylne siedzenia. Mazda zdecydowanie zmierza do dalszego doskonalenia swoich rozwiązań technicznych w zakresie bezpieczeństwa i krok po kroku pracuje nad tym, by wypadki drogowe stały się zjawiskiem należącym do przeszłości.

 

Bezpieczeństwo czynne: i-Activsense

Nowa Mazda3 dostępna jest z nowo opracowanym przez Mazdę systemem Driver Monitoring. Rozwiązanie to wykorzystuje kamerę podczerwieni oraz diodę podczerwieni do stałej obserwacji zachowania kierowcy podczas prowadzenia samochodu. Urządzenia systemu przez cały czas monitorują stopień otwarcia oczu kierowcy, liczbę mrugnięć powiekami, a nawet kąty linii ust i inne cechy wyrazu twarzy, by w ten sposób określać poziom zmęczenia i senności. System monitoruje też kierunek wzroku kierowcy i ruchy oczu, aby wykrywać chwile, w których traci on koncentrację. Jeżeli system ocenia, że zachowanie kierowcy zaczyna zagrażać bezpieczeństwu, uruchamia sygnał dźwiękowy mający ostrzec kierowcę. Jednocześnie system samoczynnego wspomagania hamowania awaryjnego SBS (Smart Brake Support) skraca czas niezbędny na uruchomienie dźwiękowego sygnału ostrzegającego o potrzebie awaryjnego hamowania.

Nowa Mazda3 dostępna jest także z systemem FCTA (Front Cross Traffic Alert – ostrzeżeń o ruchu poprzecznym przed pojazdem). System ten przy użyciu nowo wprowadzonego urządzenia – radarów przednich półstref – wykrywa inne pojazdy zbliżające się od strony martwych pól widzenia po lewej i prawej stronie przed samochodem i ostrzega kierowcę o ich obecności. Ostrzeżenia te pomagają w zapobieganiu typowym wypadkom na skrzyżowaniach, następującym w wyniku tego, że kierowca mający częściowo zasłonięte pole widzenia nie dostrzega w porę pojazdów nadjeżdżających przecznicą. 

Nowa Mazda3 może być również wyposażona w kolejny system będący nowością Mazdy: CTS czyli Cruising & Traffic Support – asystent powolnej jazdy w gęstym ruchu. System CTS przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia kierowcy, pomagając w obsłudze pedału gazu, pedału hamulca i kierownicy w sytuacji, gdy pojazd porusza się w powolnym korku na autostradzie lub drodze ekspresowej. System ten sprzyja również zachowaniu doznania bezpiecznej, spokojnej i wygodnej jazdy nawet w warunkach wymagających ciągłej obsługi funkcji objętych działaniem tego rozwiązania.

 

Bezpieczeństwo bierne

Atutem nowej Mazdy 3 jest zdecydowane zwiększenie udziału stali o ultrawysokiej wytrzymałości (stopień wytrzymałości na rozciąganie 980 MPa lub więcej) – z 3% w modelu poprzednim do 30% w nowym. Udoskonalenie to, w połączeniu z wstawieniem nowego wzmocnienia obwodowego i bocznych-tylnych ram ulegających deformacji „harmonijkowej” współtworzy sztywne i odporne nadwozie zdolne wytrzymać duże siły uderzenia oraz strukturę przestrzenną skutecznie pochłaniającą energię takich uderzeń.

Nowa Mazda3 wyposażona jest w nowość – poduszkę powietrzną chroniącą kolana kierowcy. Urządzenie to, użyte po raz pierwszy w samochodach Mazda, stanowić będzie element wyposażenia standardowego na wszystkich rynkach. Nowa poduszka powietrzna w razie wypadku wytłumia ruch ciała kierowcy do przodu i w ten sposób pomaga zmniejszyć zakres obrażeń jego nóg, brzucha i klatki piersiowej. Wszystkie boczne poduszki powietrzne podzielone są na komorę przednią i tylną. Wykorzystanie zróżnicowanego ciśnienia powietrza – niższego w komorze przedniej i wyższego w komorze tylnej – pozwala zmniejszyć obciążenie energią uderzenia przyjmowane na klatkę piersiową, a jednocześnie skutecznie utrzymać ciało w miejscu.

Maska silnika wyposażona jest w nową energochłonną strukturę wewnętrzną, która stopniowo wytłumia siłę uderzenia głowy pieszego od początkowego momentu kontaktu i szybciej pochłania energię tego uderzenia. Przedni zderzak zaprojektowany jest tak, by w razie kontaktu z nogami pieszego podpierać uda i golenie, łagodząc siłę uderzenia w partię kolan. Rozwiązanie to zmniejsza stopień obrażeń stawów i ścięgien partii kolanowej powodowanych siłami zginającymi i skrętnymi.

Celem, do jakiego dążymy, jest osiągnięcie poziomu Mazda Premium. Dla nas oznacza to zyskanie zaufania naszych klientów: pragniemy stać się istotną częścią ich życia poprzez dostarczanie i nieustanne rozwijanie jedynej w swoim rodzaju przyjemności prowadzenia samochodu, charakterystycznej dla marki Mazda.

 


Autor: Karol Juchniewicz

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
Mazda_zmiany_2020_2.jpg
2019-12-10 18:18:00
Unowocześniona gama bestsellerów Mazdy na 2020 rok

Rok 2020 będzie dla Mazdy okresem szczególnym. Firma przygotowuje się nie tylko do świętowania setnej rocznicy powstania, ale przede wszystkim do produkcji i...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
IMG_2043.jpg
2019-11-18 19:34:00
Nowa Mazda3 Kobiecym Światowym Samochodem Roku 2019

Nowa Mazda3 została uznana za „Głównego Zwycięzcę” tegorocznej edycji konkursu Kobiecy Światowy Samochód Roku.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
MAZDA-MX-30_Tokio_Motor_Show_20199.jpg
2019-10-23 08:27:00
Pierwszy samochód elektryczny Mazdy - MX-30

Mazda MX-30 stanowi kolejny pozytywny krok w podejściu Mazdy do wielu rozwiązań w zakresie redukcji emisji po niedawnym pojawieniu się innowacyjnego silnika...

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Mazda3TCR_20194.jpg
2019-10-03 08:38:00
Prezentacja Mazdy 3 TCR

Mazda Motorsports wzmacnia kliencki program wyścigowy dzięki nowemu modelowi samochodu w klasie turystycznej.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
resev.jpg
2019-09-25 10:07:00
Mazda - pierwszy, seryjnie produkowany samochód elektryczny podczas Tokio Motor Show

Mazda Motor Corporation zapowiada światową premierę swojego pierwszego, seryjnie produkowanego samochodu elektrycznego podczas Tokio Motor Show 2019.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 13
DILERZY
MAZDA "Kozłowski” Jan Kozłowski

Struga 31b

70-777 Szczecin

tel: 91 464 48 81

SZCZEGÓŁY
MAZDA A&G Automotive

Sikorskiego 19

10-088 Olsztyn

tel: 89 672 40 20

SZCZEGÓŁY
Anndora
MAZDA Anndora

Wielicka 193

30-663 Kraków

tel: 12 658 55 99

SZCZEGÓŁY
MAZDA ASO Mazda Stefan Dyga

Siwka 11

40-541 Katowice

tel: 32 256 63 89

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto 2000 Paweł Sójka

Ostrobramska 38A

04-193 Warszawa

tel: 22 424 20 02

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto Idea

. Towarowa 11

10-416 Olsztyn

tel: 89 533 48 75

SZCZEGÓŁY
MAZDA Auto Wache

Poznańska 10 Baranowo

62-081 Poznań

SZCZEGÓŁY
1 2 3 4 / 7
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI