motomaniacy
NASZE TESTY
POWRÓT
22 stycznia 2019 19:28

Lexus RX 450h - komfort i dynamika

Obok silnika elektrycznego auto napędza V-szóstka o pojemności 3,5 litra, pracująca w cyklu Atkinsona.


Jednostki napędowe wytwarzają łączną moc 313 KM. Samochód jest wyposażony w automatyczną, bezstopniową przekładnię E-CVT i ma napęd na cztery koła E-FOUR.

Ceny RX zaczynają się od 307 500 zł. W podstawowym wyposażeniu najtańszej wersji otrzymamy m.in. automatyczną dwustrefową klimatyzację z generatorem cząstek nanoE, aktywny tempomat działający w pełnym zakresie prędkości oraz pakiet Lexus Safety System, w którego skład wchodzi między innymi system ochrony przeciwzderzeniowej z wykrywaniem pieszych, ostrzeganie o zmęczeniu kierowcy, opuszczeniu pasa ruchu, wspomaganie utrzymania pasa ruchu czy rozpoznawanie znaków drogowych.

 

LEXUS RX - REWELACYJNE ZAWIESZENIE

Rock’n’roll jest bez wątpienia wspaniałym stylem muzycznym, jednak termin ten ma znacznie mniej przyjemną wymowę w odniesieniu do komfortu jazdy samochodem. Nowy Lexus RX kładzie kres „tanecznym” ruchom zarówno podczas jazdy po autostradzie, jak i na wyboistych bezdrożach.

Ten luksusowy SUV może być wyposażony w stabilizujący kołysanie nadwozia elektroniczny układ Roll Skyhook Control, który nadaje nową jakość aktywnemu zawieszeniu, pozwalając uzyskać większy komfort i stateczność jazdy, a także przyjemniejsze doznania za kierownicą. Zawieszenie nowego RX zostało przekonstruowane, a dodatkowo dostępna jest funkcja elektronicznej modulacji jego sztywności, umożliwiająca uzyskanie bardziej sportowej charakterystyki. Komfort prowadzenia i własności jezdne zostały również poprawione dzięki wyraźnie sztywniejszej konstrukcji nowego nadwozia.

W nowym Lexusie RX dostępny jest aktywny stabilizator, który minimalizuje kołysanie nadwozia i utrzymuje jego stabilną pozycję podczas pokonywania zakrętów, zapewniając odpowiedni komfort podróżującym. W rozwiązaniu tym – pierwszym tego typu na świecie – niwelowane są przechyły nadwozia, ale nadal pozostają nieprzyjemne pląsy na nierównej nawierzchni lub przy pokonywaniu wybojów.

I tu wkracza układ Roll Skyhook Control, nadający nowy wymiar możliwościom aktywnych stabilizatorów. Błyskawicznie reagujący elektroniczny układ sterujący w mgnieniu oka kalkuje przewidywane przemieszczenia koła i uruchamia odpowiednie reakcje kontrujące. Wrażenie jest takie, jakby samochód płynął niczym poduszkowiec – jakby jego nadwozie było zawieszone w powietrzu. Rezultatem są ograniczone do minimum ruchy nadwozia i kierowca może w pełni rozkoszować się komfortowym pokonywaniem zakrętów.

 

Udoskonalone zawieszenie

W nowym RX zastosowano zmodernizowaną wersję zawieszenia jego poprzednika: kolumny MacPhersona z przodu oraz wahacz wleczony i podwójne wahacze rozwidlone z tyłu, które wraz z pozostałymi elementami zostały precyzyjnie zestrojone pod kątem zwiększonej stateczności na zakrętach oraz lepszych ogólnych własności jezdnych. Zmiany objęły między innymi powiększenie przekroju przedniego drążka stabilizatora, co pozwoliło uzyskać bardziej energiczne kontrowanie przechyłów nadwozia przy skręcaniu i większy komfort jazdy.

Bardziej sportowe możliwości można uzyskać wybierając opcjonalne zawieszenie o elektronicznie modulowanej charakterystyce (AVS). W zawieszeniu tym siła tłumienia amortyzatorów jest automatycznie regulowana dla każdego koła z osobna w reakcji na jakość nawierzchni drogi i działania kierowcy. Na przykład na wyboistej drodze układ samoczynnie wybiera bardziej miękkie ustawienie, aby utrzymać odpowiedni poziom komfortu jazdy. Z kolei na zakrętach amortyzatory stają się sztywniejsze, ograniczając przechyły nadwozia, co umożliwia dynamiczną i jednocześnie bardziej „płaską” jazdę.

 

Sztywniejsze nadwozie

Wraz z zaawansowaną konstrukcją zawieszenia i jego precyzyjnym zestrojeniem, nowy RX otrzymał również sztywniejsze nadwozie – fundamentalny element, warunkujący doskonałe prowadzenie, komfort jazdy i skuteczne wyciszenie kabiny, jak również większy zakres ochrony w razie zderzenia.

Uzyskano to dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, w tym pierścieniowych profili wzmacniających sekcje wokół przednich i tylnych drzwi. W celu wzmocnienia połączeń płatów poszycia zastosowano specjalistyczne spoiwa klejowe oraz techniki laserowego spawania, a w newralgicznych miejscach szkieletu – jakimi są między innymi przednie i środkowe słupki nadwozia oraz belki poprzeczne podwozia – użyto stali o podwyższonej wytrzymałości. Sztywność nadwozia podniosły również dodatkowe spoiny punktowe w jego tylnej części.

 

LEXUS RX bezkonkurencyjny 

Lexus RX osiągnął maksymalną ocenę 5 gwiazdek w testach Euro NCAP. Wynik ten we wszystkich badanych obszarach był znacznie powyżej wymaganego minimum do osiągnięcia takiego rezultatu. Zapewnia to pozycjonowanie nowego Lexusa jako jednego z najbezpieczniejszych pojazdów w swoim segmencie.

Lexus RX zdobył 91% dla "dorosłych pasażerów", 82% dla "Fotelik dla dziecka", 79% dla "ochrony pieszych" i 77% dla "Asystenta Ochrony".

Z ogólnym wynikiem 79%, RX ma najlepszy wynik ochrony pieszych wśród wszystkich SUV-ów (dużych i małych) jakie kiedykolwiek przetestowane były przez Euro NCAP.

Przedstawiciel organizacji Euro NCAP komentując wyniki w kategorii ochrony pieszych, podkreślił maksymalną liczbę punktów zdobytych przez RX dla ochrony przewidzianej dla nóg pieszego i miednicy oraz ochrony głowy. Choć w nowym Lexusie RX oferowany jest system hamowania awaryjnego i aktywne wykrywanie pieszych, nie był jednak wzięty pod uwagę w tegorocznych wynikach – zostanie on włączony do oceny w roku przyszłym. W tej dziedzinie, Lexus znacznie wyprzedza rywali.

Organizacja Euro NCAP podkreśliła również, że wszystkie systemy typu "Asystent Bezpieczeństwa" są oferowane w Lexusie RX jako wyposażenie standardowe.

RX rzeczywiście zapewnia już w standardzie najbardziej zaawansowany i kompleksowy zestaw aktywnych systemów bezpieczeństwa. System Lexus Safety System + zawiera:

• Pre-crash system, który wykorzystuje zamontowany z przodu radar, który za pomocą fal milimetrowych wykrywa pojazdy i pieszych na drodze.

• Inteligentny tempomat, który pomaga kierowcy utrzymać bezpieczną odległość od pojazdu z przodu, nawet przy bardzo niskich prędkościach.

• Lane Departure Alert (LDA) i Lane Keeping Assist (-LKA), który rozpoznaje, kiedy nowy RX zmienia pas ruchu bez zaangażowania kierowcy i pomaga mu bezpiecznie wrócić na właściwy pas.

• Automatic High Beam, która wykrywa nadjeżdżające pojazdy i pojazdy jadące przed i automatycznie przełącza reflektory pomiędzy długimi i krótkimi.

• System rozpoznający znaki drogowe wykorzystuje przednią kamerę. Podstawowe znaki ostrzegawcze i polecenia są następnie replikowane na wielofunkcyjnym wyświetlaczu, zmniejszając ryzyko przeoczenia ich przez kierowcę.

Nowy Lexus RX jest także wyposażony opcjonalnie ( nie brane pod uwagę w ocenie Euro NCAP) w system monitorujący martwe pole, kamerę ostrzegającą o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu, system Sway wykrywający oznaki zmęczenia kierowcy i kamerę 360 ° pokazującą na wyświetlaczu teren wokół pojazdu znacznie podnosząc poziom ochrony swoich pasażerów i pieszych.


Autor: Karol Juchniewicz

DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 5
Średnia ocena: Liczba głosów: 0
INNE ARTYKUŁY
RC_F_2.jpg
2024-06-14 10:16:00
LEXUS RC F GT3 w kultowym wyścigu w LE MANS

25 lat doświadczeń Lexusa w motorsporcie.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2023rz450eaethermonotonestatic-001.jpg
2024-05-20 16:32:00
Elektryczny Lexus RZ z nowym napędem o większym zasięgu

Lexus RZ 300e już od 197 000 zł w ofercie specjalnej i z maksymalną korzyścią w programie „Mój elektryk”.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
RX450H_PLUS_DSC02628.jpg
2024-05-15 10:46:00
Hybrydy i hybrydy plug-in Lexusa z programem przedłużania gwarancji baterii

Coroczny test akumulatora napędu hybrydowego ewaluuje jego stan i pozwala zachować osiągi.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2023_LEXUS_LM_350h_4Seater_Black_DPL_Dynamic_028.jpg
2024-05-14 20:20:00
Rok od premiery nowego Lexusa LM. W Polsce najczęściej wybierana jest wersja 7-osobowa

Ekskluzywny model po raz pierwszy trafił na europejski rynek.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
2024_UX_300h_F_SPORT_Sapphire_Blue_bi-tone_023_DYNAMIC_HR.jpg
2024-05-01 08:51:00
Lexus UX 300h xz nową baterią litowo-jonową i mocniejszym napędem

Wzrost mocy do 199 KM i większa dynamika auta.

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
1 2 3 4 / 134
DILERZY
Kielce
LEXUS Kielce

Transportowców 9

25-671 Kielce

tel: (41) 246 35 35

SZCZEGÓŁY
LEXUS KATOWICE

Roździeńskiego 208 A

40-315 Katowice

fax 32 743 70 05

tel: 32 743 70 00

SZCZEGÓŁY
LEXUS KRAKÓW

Al. Pokoju 63a

31-564 Kraków

fax (12) 416 76 67

tel: (12) 416 76 66

SZCZEGÓŁY
LESZNO
LEXUS LESZNO

Aleje Marszałka Józefa Piłsudskiego 4

64-100 Leszno

tel: (65) 529 37 37

SZCZEGÓŁY
LEXUS POZNAŃ

ul. Lechicka 7

61-691 Poznań

fax (61) 829 02 81

tel: (61) 829 02 80

SZCZEGÓŁY
LEXUS SZCZECIN

Mieszka I 25

71-007 Szczecin

fax (91) 433 35 88

tel: (91) 433 35 88

SZCZEGÓŁY
Trójmiasto
LEXUS Trójmiasto

Aleja Grunwaldzka 270 vis a vis Alchemia

80-314 Gdańsk

tel: (58) 380 30 30

SZCZEGÓŁY
1 2 / 2
AUTA NA SKRÓTY
WSZYSTKIE MARKI